Er is geen 8 miljoen verduisterd PZC Kans op oranje eer is uiterst klein Onderzoek gevolgen munitie Oosterschelde is vrijwel afgerond Staten aanvaarden Nationaal Landschap Ex-voorzitter Van Rooijen van Arbeidsvoorziening is boos op ministerie Dealer hoort jaar cel tegen zich eisen Excursie afgelast Lintjesregen 19 Top-tien van vindplaatsen vrijdag 27 april 2001 door Wout Bareman TERNEUZEN - Arbeidsvoor ziening Nederland is jarenlang de schietschijf geweest van po litiek Nederland. En nu fun geert Arbeidsvoorziening Zee land. als instantie die per 1 april ophield te bestaan, als bliksemafleider voor verkeer de beslissingen van het minis terie van Sociale Zaken. Ex- voorzitter Joban van Rooijen is er pisnijdig over. Hij heeft het vermoeden dat minister Vermeend er alles aan doet om de aandacht af te lei den van het 'dubieuze beleid' dat zijn voorganger Melkert ten aanzien van de subsidies uit het Europees Sociaal Fonds (EFS) heeft gevoerd. Want op dat niveau ging het mis. En dan gaat het niet aan nu de schuld in de schoenen te schuiven van een relatief klein district van Arbeidsvoorziening en daar over, via woordvoerders, ook maar steeds weer te laten ver klaren dat het Centrum Vakop leiding Goes bovenaan het lijstje staat van organisaties, die fraude hebben gepleegd en dus misbruik hebben gemaakt van de miljoenensubsidies van het ESF. „Wij hebben zelf in de zomer van '98 aangegeven - braaf als we zijn - dat we moeite hadden met de regelgeving en vooral de uitleg ervan. We hebben zelf aan de bel getrokken en ge vraagd op welke sluitende wij ze we verantwoording konden afleggen. Duizend manuren hebben' we gespendeerd aan het natrekken van 1500 dos siers van alle mensen, die be trokken waren bij de Centra voor Vakopleiding in Zeeland. Twintig accountants hebben de zaak uitgeplozen, mede op ons verzoek. En dan word je in de media steeds weer gecon fronteerd met die fabel dat er in Goes acht miljoen zou zijn ver dwenen. Na die eerste contro les - behalve door onze accoun tants ook uitgevoerd door werkelijk iedereen, van Euro pese Unie tot het ministerie van Sociale Zaken - hebben we nooit meer iemand gezien. En Johan van Rooijen, ...werkelijke fout zit bij Melkert.., op basis van die uitkomsten wordt nu weer het verhaal naar buiten gebracht van vermeen de fraude of mogelijk gesjoe mel." Naïef Van Rooijen is er heilig van overtuigd dat daarvan geen en kele sprake is. „We zijn in 1998 - want het onderzoek spitst zich toe op dat jaar; '99 is nog helemaal niet onderzocht - zo naïef geweest om 400.000 gul den overheadkosten voor eigen rekening te nemen, terwijl die achteraf ook gewoon declara bel bleken. En het is al langer bekend dat wij over dat jaar twee ton gekort worden op de bijdrage van het ESF, omdat er administratieve blunders zijn gemaakt. Onderzoek heeft uit gewezen dat het bij zestien dossiers is misgegaan; dat er mensen dubbel zijn aangemeld voor cursussen en dat er ook wel andere, kleinere fouten zullen zijn gemaakt. Ik sluit ze ker niet uit dat dat automatis me - want niemand heeft zich verrijkt, dat weet ik zeker - het jaar daarna een vervolg heeft gekregen. Al bij al zou je dan uitkomen op een bedrag van, ruim genomen, een half mil joen gulden. En dat is dus ver verwijderd van die vermeende acht miljoen." De oud-voorzitter veegt de be richtgeving daarover als 'bela chelijk' en 'grote onzin' van tafel. „Als de aangifte is geba seerd op de onderzoeksrappor ten van de ESF-mensen, van onze eigen accountants, van het ministerie van Sociale Za ken, van Arbeidsvoorziening foto Charles Strijd Nederland en van de commis sie Koning - die naar mijn ver moeden aan de slag ging om een parlementaire enquête te vermijden en zich eigenlijk al leen met het staartje van de kwestie en niet met de oorzaak heeft bemoeid - slaat dat be drag nergens op. Acht miljoen? Dat is bij elkaar opgeteld het totale subsidiebedrag - plus landelijke overheadkosten - dat we in twee jaar tijd voor heel Zeeland aan ESF-gelden hebben ontvangen. Het is wer kelijk lachwekkend dat ons nu in de schoenen wordt gescho ven dat een dergelijk bedrag verdonkermaand zou zijn." Van Rooijen is het eens met lan delijk voorzitter Joke van Beek (ook afgetreden op 1 april, maar nog steeds op post) van het Centraal Bestuur Arbeids voorziening Nederland, die zegt dat de organisatie sinds jaar en dag schietschijf is van politiek en media. Grote klap Zij liet eerder deze week in Trouw optekenen: „In 1994 kwam een grote klap voor Ar beidsvoorziening. Hoewel wij dé publieke organisatie zijn voor arbeidsmarktbemidde ling, besloot minister Melkert zijn Melkertbanen via de ge meenten te laten lopen. De gel den die hij nodig had, werden wel bij ons weggehaald. Het gat dat toen ontstond, werd op gevuld met ESF-geld. Vanaf dat moment zijn de rollen door elkaar gaan lopen en ja, er zijn fouten gemaakt." De rollen die Arbeidsvoorzie ning door Melkert kreeg toebe deeld? Die van verdeler van het geld, van administrateur, van projectaanvrager én die van uitvoerder van werkgelegen heids- en scholingsprojecten. Arbeidsvoorziening kreeg bo vendien opdracht om het be schikbare geld hoe dan ook op te souperen. Het was er nu een maal. Dus moesten er letterlijk projecten worden bedacht. Van Rooijen: „Nu de kroon prins van Wim Kok in de vuur linie dreigt te komen, zet het ministerie van Sociale Zaken - is mijn vermoeden - alle zeilen bij om Melkert buiten schot te houden. Die eindrapporten van de ESF en van de commis sie Koning zie ik met vertrou wen tegemoet. Er is al eerder door de onderzoekers vastge steld dat er geen sprake is van fraude, maar van administra tieve fouten. Daarom ben ik best blij met dat justitieel on derzoek en daarom zou ik ook een parlementaire enquête toe- juichen. Laat ze het maar alle maal op een rij zetten. Dan wordt eindelijk duidelijk waar wérkelijk de fout zit! MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Terneuzen hield giste ren voor de rechtbank in Mid delburg vol heroïne en cocaïne voor eigen gebruik te hebben gekocht. Officier van justitie A. Flikweert sloeg de verdachte met getuigenverklaringen van drugsverslaafden om de oren. De officier achtte bewezen dat de manvorig jaar tussen mei en oktober had gedeald en eiste een jaar gevangenisstraf. In de strafmaat nam hij ook een inbraak mee. De delicten had de verdachte gepleegd in zijn proeftijd, waardoor hem nog een maand celstraf boven het hoofd hangt. Verder wil justitie verdachte plukken voor 20.250 gulden; de drugswinst die aan de Staat moet worden betaald. De man is al tien jaar verslaafd. Hij vertelde vorige zomer twee keer naar Rotterdam te zijn ge reden om heroïne te kopen. „Ik zat in de problemen. Daarom heb ik in juli en augustus zwaar gebruikt. Daarna ben ik naar mijn familie in Turkije geweest. Ik heb niet gehandeld." Ver slaafden verklaarden echter van hem te hebben gekocht. Verdachte verzekerde dat zij dit hadden verklaard, omdat hij ru zie met hen had gehad. Hij zou evenmin iets te maken hebben id met de inbraak bij café De Schelde in de Terneuzense binnenstad, vorig jaar juli. Na het inslaan van de ruiten wer den daar de gokkasten leeg ge haald. De buit bedroeg circa vijftienhonderd gulden. Mede daders verklaarden dat hij erbij was geweest. Volgens raadsman F. de Vleesschauwer wilden an deren zijn cliënt erbij lappen, omdat hij in het criminele cir cuit heeft gezeten. „Hij heeft nog steeds last van wonden van een schietpartijDaardoor heeft hij psychische problemen gehad en is hij zelf stevig gaan gebrui ken." Uitspraak 9 mei. BAARSDORP - De excursie die de stichting het Zeeuwse Land schap zaterdag wilde houden in en om Baarsdorp gaat niet door in verband met de mond- en klauwzeer-epidemie in het land. Het was de bedoeling het historische landschap met on der meer de vliedberg aan een nadere studie te onderwerpen. Omdat het gebied midden tus sen de veebedrijven ligt, is afge zien van de excursie. door A. J. Snel Wie in Zeeland woont, heeft heden een kans van ongeveer 1 op de 5500 om een koninklijke onderschei ding te ontvangen. Voor de 68 Zeeuwse gedecoreerden is dit een heuglijke dag. Mensen die niet in de prijzen vallen, kunnen zich troosten met de gedachte dat zij deel uitmaken van een groep van ruim 370.000 mensen. Wie in die weten schap geen verlichting vindt, doet er goed aan bij zichzelf te rade te gaan over de prangende vraag: „Waarom die 68 anderen wél en ïk niet?" Om dat zelfonderzoek te vergemakke lijken, volgt hier een lijst van redenen waarom het Hare Majesteit mogelijk niet heeft behaagd u te bedenken met een onderscheiding. 1. U hebt zich nimmer ingezet voor enige medemens en ook dieren en planten laten u koud. U gunt de plaatselijke fanfare niet eens uw oud papier en col lectanten alsmede rondtrekkende evangelisten worden te woord gestaan door uw pitbullterriër. Geen levende ziel is derhalve op het idee gekomen u bij de burgemeester van uw woonplaats aan te melden als een persoon die versierselen opgespeld moet krijgen. 2. U hebt ooit op een avond in een horeca gelegenheid, u beroepend op gelijk heidsbeginselen, staan uitkramen dat het systeem van de onderscheidingen niet eerlijk is. Immers, politici krijgen na een aantal dienstjaren vanzelf een lintje, ook als ze eerder nooit iets van zich hebben laten horen. Waarom dan zou een nijvere handelaar in groenten en fruit niet in aanmerking komen? Die gedachte heeft u in een on bewaakt moment zo aangegrepen dat u heeft gezworen nooit een lintje aan te pakken. Uw dure eed is overgebriefd en uw superieuren hebben u geschrapt van het lijstje met mogelijk ooit voor te dra gen trouwe werknemers. 3. bent op enig moment in uw sport car rière positief bevonden bij een doping controle. In uw urine zijn sporen van nandrolon gevonden. De autoriteiten zijn bang dat u tijdens de uitreiking van Vandaag krijgen 68 Zeeuwen een koninklijke onderscheiding. de onderscheiding alsnog wordt over vallen door priapisme, een gevreesde bijwerking van het verboden middel. Een laureaat met zon aandoening, dat zou zedenschennende foto's opleveren. Vrouwelijke kandidaten lopen hier minder risico. Zij kunnen van nandro lon alleen maar een snor krijgen en die valt pijnloos te verwijderen. 4. Tijdens een verjaardagsviering bij tra ditioneel denkende vrienden heeft u ook eens origineel uit de hoek willen komen, hetgeen heeft geleid tot een vu rig pleidooi voor de republiek. Die vrienden hebben bedacht dat dit een uitgelezen mogelijkheid is voor het ko ningshuis zich in stilte eindelijk wél eens ergens tegen te verdedigen. Zij hebben uw faux pas gemeld bij de Kan selarij der Nederlandse Orden waar ze wel raad weten met oproerkraaiers. 5. Degene die u heeft voorgedragen, heeft tijdens de behandeling van uw kandi datuur geprobeerd functionarissen op gemeentelijk, provinciaal of ministeri eel niveau te beïnvloeden, voorbij gaand aan de regel dat de procedure in serene rust dient te worden afgewik keld. Dat is verkeerd gevallen. 6. Per abuis hebben goedwillende vrien den u voorgedragen voor een dapper heidsonderscheiding. Terwijl uw voor naamste verdienste gelegen is in de vlekkeloze vervulbng van het penning meesterschap van een vereniging die zich ten doel stelt de siervis op een ho ger plan te brengen. De burgemeester in uw woonplaats is in hoongelach uitge barsten en daarbij heeft hij het gelaten. 7. U hebt met voorkennis gehandeld in aandelen Endemol. Daarmee hebt u niet alleen zichzelf maar ook uw vrien din, die een commissariaat bij deze on derneming bekleedt, in diskrediet ge bracht. De wereld keert zich tegen u, vooral gedreven door jaloezie om uw overigens geslaagd ondernemerschap. 8. U bent een grijze muis. 9. U hebt zich tijdens het opspelden van een lintje op het revers van een goede foto Ruben Oreel vriend, twee jaar geleden, na de zoveel ste consumptie, zeer schamper uitgela ten over het kaliber van het gemeentebestuur, waarbij u termen heeft gebruikt als 'wantenwevers', 'zakkenvullers' en 'achterkamertjespo litiek'. De verslaggever van de regiona le krant heeft het artikel over de feeste lijke gebeurtenis opgeleukt door u te citeren. 10. U bent de eigenaar van een Kimpe waarop een Walcherse boer staat met erg blauwe ogen. Daar is een raadslid met een sterk ontwikkelde hang naar leefbaarheid en een late verzetsroeping achtergekomen. Hij heeft geklikt en tot uw niet geringe verwondering bent u wegens het bezit van een schilderij fout in vredestijd. Wie niet valt binnen de genoemd crite ria heeft een probleem. Het zal niet een voudig zijn een verklaring te vinden voor het feit dat hij of zij over het hoofd is gezien. Alle kans dus dat het volgend jaar dik voor elkaar komt. door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - De onderzoeken naar de ecologische effecten van de munitiestortplaats in de Oos terschelde zijn bijna afgerond. Hel is echter nog onduidelijk of de beherende instanties de twee rapporten in mei als één geheel willen aanbieden aan de Tweede Kanier. Eerst moet blijken of de resultaten van beide onderzoe ken voldoende op elkaar af te stemmen zijn. In de havenmonding van de Zie- rikzee ligt een oude munitie- stortplaats, waar vanaf de Tweede Wereldoorlog tot in de jaren zestig oud oorlogstuig overboord werd gezet. Toen in 1999 enkele chemische ontste kingen van landmijnen aan spoelden op de Oosterschelde- stranden, ontstond er enige onrust over'het depot. TNO heeft de afgelopen maan den in opdracht van het minis terie van Defensie onderzoek gedaan naar de mogelijke ge volgen van de munitiestort op de flora en fauna in de Ooster schelde. De resultaten daarvan worden half mei besproken door de begeleidingscommissie, waarin de provincie. Rijkswa terstaat en de gemeente Schou- wen-Duiveland zijn vertegen woordigd. Het onderzoek is een vervolgop dracht van Defensie, dat in 1999 al liet uitzoeken of de 30.000 ton aan gestort oorlogstuig direct gevaar voor de volksgezondheid opleverde. TNO constateerde toen dat de munitiestort het beste met rust gelaten kon wor den, mede vanuit milieuoog punt. Het opvissen en opblazen van de gedumpte munitie zou mogelijk een verstoring van het ecosysteem veroorzaken. Defensie is desondanks van me ning dat er meer informatie no dig is over de gevolgen voor de flora en fauna van de Ooster schelde als de munitie inder daad ongemoeid blijft liggen. TNO presenteerde medio janua ri haar eerste bevindingen aan de begeleidingscommissie. De gemaakte op- en aanmerkingen zijn inmiddels in het eindrap port verwerkt en zullen half mei opnieuw worden besproken. Vanuit de begeleidingscommis sie is aangedrongen op aanvul lend onderzoek naar de muni tiestortplaats. Rijkswaterstaat heeft het eigen Rijksinstituut voor Kust en Zee (RvKZ)gevraagd de ecologische gevolgen van mogelijk vrijko mende giftige stoffen in kaaxi; te brengen. Dit ondei'zoek wordt volgens woordvoei'der E. deFei- ter begin mei afgerond. Hoewel het. aanvankelijk de be doeling was de onderzoeken van TNO en het RvKZ te bundelen alvorens ze aan de Tweede Ka mer aan te bieden, lijkt er nu twijfel te bestaan over de inte gratie van beide ondei'zoeken. Volgens de Feiter is nog niet ze ker in welke voi'm de aanbeve lingen de Kamer uiteindelijk zullen bereiken. „Het kan één rapport worden, maar mogelijk blijven het er twee. Dat zal mede afhangen van de uiteindelijke resultaten en aanbevelingen van de beide ondei'zoeken." Ook het ministerie van Land bouw, Natuur en Vissex-ij heeft ï-eeds aangekondigd aanvullend ondei-zoek te laten uitvoeren op het TNO-rappoxt dat in op dracht van Defensie is opge steld. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu gaat uitzoeken wat de effecten van de gedumpte munitie zijn op de talrijke mosselpercelen in de Oostei*schelde. DEN HAAG - Zeeland lag na de bevrijding in 1944-'45 bezaaid met mijnen, niet-ontplofte vliegtuigbommen en achterge laten munitie. De top-tien van Zeeuwse vind plaatsen van munitie, op basis van de tussen 1944 en 1947 ge ruimde hoeveelheden in tonnen, ziet er als volgt uit: Vlissingen: 665 Bi"eskens: 441 Ritthem: 396 Cadzand: 373 IJzendijke: 312 Terneuzen: 250 Nieuw- en Sint-Joosland: 226 Koudekei'ke: 177,5 Ellewoutsdijk: 143 Oost-en West-Souburg: 142 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten gaan akkoord met aan wijzing van Zeeland tot Natio naal Landschap. De ene partij doet dat wel met meer enthousi asme dan de andere. Ook wordt enig voorbehoud gemaakt over de voorwaarden die gaan gelden voor zo'n nieuw ruimtelijk or- denings-etiket. Met name land bouw en recreatie moeten mogelijkheden voor verdere ontwikkeling blijven houden. Dit bleek dondei'dagavond tij dens een vei'gadering van de statencommissie Ruimte, Mi lieu en Water (uitgebi-eid met le den van drie andere commissies) in Middelburg. Alleen de Partij voor Zeeland en de Partij West- strate zagen weinig heil in komst van een Nationaal Land schap. Ze vrezen voor economi sche belemmeringen. „Hoe mooi het ook zal zijn, we moeten nuchter zijn. Niet alle Zeeuwen kunnen leven van een land schap", zei M. Weststrate. Gedeputeei'de G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) stelde dat een Nationaal Land schap een ruime begrenzing moet krijgen: in elk geval de he le provincie Zeeland. Hij was zich ervan bewust dat over het landschap heel verschillend wordt gedacht, mede omdat de regels die gaan gelden nog vast gesteld moeten worden. „Maar Gedeputeerde Staten zijn niet vies van een paar kansen en be- cfreigingen moeten we de nek zien om te draaien." Van Zwie ten onderstreepte dat het oog niet alleen gericht moet zijn op het binnenhalen van zoveel mo gelijk zakken vol geld. „Het gaat om de doelstelling." PvdA-statenlid L. Vermeulen- Geschiere had kiitiek op de Ka mer van Koophandel en het Zeeuwse bedrijfsleven, die on voldoende erkennen dat het Zeeuwse landschap een econo mische pijler is. „Het is een vxij rigide benadering van het Na tionaal Landschap." Vinkentouw Gedeputeerde Van Zwieten had geen behoefte aan een door de PvdA aangekondigde motie, waarin GS wordt opgedragen een Nationaal Landschap via een assertieve aanpak gestalte te geven. Hij maakte duidelijk dat het college al voldoende op het vinkentouw zit. Uit komen de onderhandelingen over de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning met minister Pronk zal blijken of de Zeeuwse kantteke ningen (kort door de bocht erop neerkomend dat het landelijke gebied niet op slot mag) gehoor vinden. De staten bepalen vandaag een definitief standpunt over de Vijfde Nota. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19