Bouw zwembad krijgt witte rook i PZC Zorg over voorrang op Paauwenburgweg Schatgravers zijn archeologen voor op plek Alhambra Spanning voor Ridderslag-spektakel Grote Kerk Veere lekt te veel geluid Dorpsraad Oostkapelle vecht installatie van tijdelijke gsm-mast aan «17 Meditterrane boomsoort vernield Statenbijbel uit woning gestolen Diefstal uit winkel SGP neemt Everaers onder vuur Fietser bijt van zich af Postkantoor dicht wegens ziekte P. van der Maden nieuwe wethouder in Vlissingen Raadsmeerderheid Vlissingen akkoord als kosten binnen de perken blijven Muziekavond door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De dorps raad Oostkapelle heeft bezwa ren tegen de komst van een tijdelijke gsm-mast op een par keerterrein aan de Dorpsstraat. Bij de gemeente Veere ligt een n REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. deBruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek i K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl vergunningsaanvraag om een mast gedurende één jaar te plaatsen op parkeerterrein 't Dompje. De dorpsraad vindt dit een slechte locatie, omdat de mast binnen de bebouwde kom staat, vlakbij woningen. Bovendien tast een mast op deze plek het dorpsgezicht ernstig aan. .Tevens is gebleken dat een der gelijke aanvraag in het kader van negatieve effecten voor de gezondheid, met de nodige zorg moet worden benaderd", schrijft de dorpsraad aan de ge meente. „Er wordt nu uitgegaan van één zender met een bepaald vermogen. Maar uit construc tief oogpunt is het heel eenvou dig meerdere zenders aan deze mast te bevestigen." Verder heeft de dorpsraad wei nig vertrouwen in het tijdelijke karakter van de vergunning. „Het is bekend hoe tijdelijk, 'tij delijk' is bij de overheid." De dorpsraad gelooft dat de ver gunning voor een tijdelijke gsm-mast uiteindelijk toch om gezet wordt in een definitieve plaatsing. Parkeerterrein „Wij zijn ons er van bewust dat de gsm-masten onderdeel uit maken van het communicatie systeem, waar velen dankbaar gebruik van maken. Derhalve hebben wij dan ook gezocht naar een alternatieve locatie. Wij denken die gevonden te heb ben in het parkeerterrein nabij de sportvelden. In deze omge ving staan al meerdere masten en de onderhavige gsm-mast zal hier naar onze mening een veel geringere aanslag voor de woonomgeving met zich mee brengen", aldus de Oostkapelse dorpsraad. door Miriam van den Broek DOMBURG - De Grote Kerk van Veere is geluidstechnisch 'zo lek als een mandje'. Dat heeft wethouder M. Brouwer- te Roller bekend gemaakt. In februari werden in en om de kerk geluidsmetingen gehou den om te zien in hoeverre de kerk moet worden geïsoleerd voordat de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland naar de kerk verhuist. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de Rijksgebouwendienst, de eige naar van de Grote Kerk. Vol gens Brouwer zijn de resulta ten zo slecht als werd gevreesd. Het bureau dat de metingen uitvoerde, is nu op zoek naar oplossingen. „Er is gedacht aan een soort glazen schoenen doos in de kerk, maar dan krijg je zo'n situatie als in de Beurs van Berlage en dat willen we niet", zei Brouwer. „Een ande re plan was een glazen dak, maar dat is niet uitvoerbaar. Dubbele ramen zijn ook niet gewenst, omdat we het dan aan de stok krijgen met de monu mentencommissie. Verder werd nog gedacht aan sluizen bij de deur die het geluid bin nen moeten houden. En wat ik onlangs hoorde, is dat het te genwoordig mogelijk is geluid te sturen, net zoals dat met lichtbundels kan. Het bureau onderzoekt de mogelijkheden nog en zal een oplossing aan dragen." vrijdag 27 april 2001 VLISSINGEN - Vandalen hebben in een tuin aan de Koude- kerkseweg in Vlissingen jonge aanplant vernield. De stam van een boom werd doormidden gebroken. Het gaat om een bijzondere, mediterrane boomsoort. De bewoners ontdekten de vernieling donderdag in de vroege morgen. Afgezien van voetafdrukken had de dader geen spo ren nagelaten. VLISSINGEN - Een statenbijbel en een fototoestel zijn woensdagavond gestolen uit een woning aan de Nolleweg in Vlissingen. De inbraak gebeurde tussen acht en tien uur 's avonds. De totale waarde van de spullen bedraagt enkele dui zenden guldens. MIDDELBURG - Twee videocamera's zijn woensdagnacht gestolen uit een winkel aan de Lange Geere in Middelburg. De camera's hadden een waarde van enkele duizenden guldens. De dieven kwamen binnen door de toegang van het pand te forceren. WISSENKERKE - SGP-raadslid A. van der Maas, dat zich gisteravond tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Noord-Beveland in Wissenkerke buitengewoon opwond over de in zijn ogen ongebreidelde sollicitatiedrang van burge meester M. Everaers, kreeg weinig weerwoord. „Vind u het bestuurlijk en moreel acceptabel en respectabel om op dit tijdstip en onder deze omstandigheden weg te gaan?", vroeg hij Everaers, doelende op het feit dat de gemeente middenin een grootscheepse reorganisatie zit. Die hield zich op de vlak te. Hij ontkende echter niet dat hij aan het solliciteren zou zijn. Aanleiding voor de vragen van Van der Maas is een on langs gepubliceerd artikel waarin Everaers werd getipt als mogelijke nieuwe burgemeester van de gemeente Rucphen. OUDDORP - Een 34-jarige fietser uit Ouddorp moest letter lijk van zich afbijten om een agressieve automobilist van het li jf te houden. De man wilde woensdag met groen licht de Oos- terweg oversteken en werd bijna door de auto van z'n sokken gereden. Volgens de politie reed de automobilist door rood. Dat weerhield de chauffeur er niet van zijn wagen stil te zet ten en verhaal te gaan halen. De woordenwisseling die ont stond draaide er op uit dat de fietser met zijn eigen pomp op het hoofd werd geslagen. Vervolgens wilde de automobilist twee vingers in de ogen van de Ouddorper steken. De fietser wist deze aanval echter tijdig te pareren, ving de vingers op in zijn mond en beet stevig door. Nadat de chauffeur eerst nog de fiets van zijn slachtoffer over een schutting had gegooid, ging hij ervandoor. De politie stelt een onderzoek in naar de identi teit van de belager. ZIERIKZEE - Mensen die nog even wilden aanwippen bij het postkantoor in Zierikzee voor een kasstorting of een pakje postzegels, stonden donderdagochtend vroeg voor een dichte deur. De balie voor transancties en het winkelgedeelte waren 'wegens ziekte gesloten', aldus een handgeschreven briefje. Uit de notitie bleek niet wanneer het postkantoor weer ge opend zou worden. door Mario Wisse te-archief vindt het schandalig. „Het is te vergelijken met ie- VLISSINGEN - Een buurtbe- mand die hier in de studiezaal woonster vraagt ze wel eens 'of van het archief, een bladzijde ze de pot met goud al gevonden scheurt uit een oude atlas", stelt hebben'. Het terrein van de hij. Van de archeologische vroegere Alhambra-bioscoop dienst heeft hij begrepen dat het wordt regelmatig bezocht door een voortdurend terugkomend schatgravers. probleem is. „Na het bezoek van schatgravers zijn archeologen „Vanmorgen waren hier weer niet meer in staat om volwaar drie mensen bezig", meldt de dig bodemonderzoek te doen", buurtbewoonster. „Ook gister- stelt hij. Wat kan ertegen ge- middag, in de regen nog wel." daan worden?,.Het is natuurlijk Volgens haar is het al aan de gewoon verboden", zegt Meer- gang sinds met de sloop van de man.„De politie zou moeten op- bioscoop werd begonnen. „Ik treden, maar ja, die hebben het hou ze niet tegen", zegtL. Hane- ook druk." veld. Hij is in zijn functie als uit- Sloopbedrijf Sagro kreeg gis- voerder bij sloopbedrijf Sagro termorgen een telefoontje met al een aantal weken bezig op het de mededeling dat het de werk terrein. „Er staan hekwerken zaamheden twee weken moet omheen, maar ze doen het toch.staken. Hij heeft niet gezien of de ama- Archeologen gaan onderzoek teur-archeologen al op iets bij- doen op het terrein. Op de hoek zonders zijn gestuit. „Vanoch- van de Spuistraat lag tot de tend is er een kanonskogel veertiende eeuw de oude Vlis- gevonden", zegt hij, „maar die singse haven. De verwachting is komen ze regelmatig tegen." dat de archeologen zullen stui- Adri Meerman van het gemeen- ten op restanten daarvan. door Nadia Berkelder bleek dat één raadslid tegen de benoeming had gestemd. VLISSINGEN - P. van der Ma- Van der Maden hoopte tot een den is officieel de nieuwe Vlis- 'kritisch constructieve samen- singse wethouder van financi- werking'te kunnen komen. Zijn en. De gemeenteraad heeft de plaats in de gemeenteraad VVD'er gisteravond benoemd wordt ingenomen door M. Ver als opvolger van T. Meijers, die beek-Lust. per 1 mei zijn functie neerlegt. pagina 21Een direct mens vertrekt Voor de stemming plaatsvond, zette een aantal raadsleden (Advertentie) vraagtekens bij de noodzaak van het benoemen van een nieu- we wethouder. Volgend jaar zijn f er gemeenteraadsverkiezingen. Een benoeming voor die korte periode was volgens hen niet nodig geweest. Vooral A. Soplantila van GroenLinks vond dat de zittende wethou ders tot die tijd de taken van Meijers hadden kunnen overne- men. D66 en de AOV Unie 55+ deelden zijn opvatting. WD-er J. Lust vroeg zich bij de stemming af wat hij met het luk stembriefje moest doen. „Een il£P naam invullen", antwoordde burgemeester A. van Dok- van TIT meer kost dan gewone stroom. Weele. „Dus met meneer ja en Ca „aar www.°eeUwSg,oen.nl niet meneer nee. Poen de brief- of bel 0800 - 5150. jes uit de collectebus kwamen, door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Van de Vlis singse gemeenteraad mag de bouw van het stadsgewestelijk zwembad beginnen. De raad eiste wel duidelijkheid over de stijgende kosten. Vooral de be heersing van de exploitatiekos ten en onvoorziene uitgaven bij de bouw baarden de raadsleden zorgen. Volgens wethouder C. de Keijzer zijn die risico's afge dekt. De Keijzer werd door de raads leden uitgebreid gecomplimen teerd met zijn werk. „Wat wordt het een mooi en schitterend bad", zei E. Walrave van de PvdA. „Er staat een pracht van een product op stapel", prees D66'erT. Aalfs. „We zijn blij met het zwembad", verklaarde WD'er D. Rempt. GroenLink- ser A. Soplantila en J. Koppejan van de RPCU roemden de stads gewestelijke samenwerking. Toch waren er ook bedenkingen. Raadsleden wilden toezeggin gen dat de gemeentelijke bij drage in de exploitatie de nu gek raamde anderhalf miljoen gul den niet Zou overschrijden. Het is de bedoeling dat het zwembad door een particulier wordt ge ëxploiteerd. „Ik wil dat in de ex ploitatie-overeenkomst komt te ■staan dat de exploitant het risi co voor een jaar of acht tot tien zelf moet dragen", zei Aalfs. Het CDA wilde weten hoe het colle ge die anderhalf miljoen denkt te financieren. Breda Verder waren er zorgen over on verwachte kosten bij de bouw van het bad. In de begroting is daar ruim zeven ton voor opge nomen. „Ik ben bang dat de kos ten niet in de hand te houden OOSTKAPELLE - In de Saron- kerk van de gereformeerde ge meente Oostkapelle wordt op zaterdag 12 mei een zang- en muziekavond gehouden. Doel is het inzamelen van geld voor de jeugdbondactie 'een thuis voor jongeren'. Gemengd koor Soli Deo Gloria, jeugdkoor Klein Gloria en muzikaal en semble Musica Juventa verzor gen het muzikale gedeelte van de avond. In cle pauze worden knutselartikelen verkocht. Ds. A. van der Heiden opent de avond om 19.30 uur. H. van Gro ningen spreekt het appèlwoord. zijn", zei Koppejan. Hij verwees naar grote bouwprojecten in an dere gemeenten. „Het Chassé- theater in Breda heeft voor een regelmatige verversing van het college gezorgd." Groenlinks vond dat de risico's niet te over zien zijn. „Het doet ons denken aan de ervaring met de biblio theek." J. de Coninck van het CDA vond dat zeven ton aan de lage kant was voor een post on voorzien. „Normaal wordt hier tien procent van de bouwsom voor genomen." De bouwkosten van het bad bedragen 24 mil joen gulden. Volgens De Keijzer is met alle fi nanciële risico's rekening ge houden. „Het enige risico zit in het meerwerk. Als je zaken te genkomt die je beter meteen ook maar mee kunt nemen. Maar al le andere dingen moeten via overeenkomsten afgedekt wor den." Dat geldt ook voor de ex ploitatie. De jaarlijkse ander half miljoen die de gemeente daar aan bijdraagt, komt over een met wat Vlissingen nu kwijt is aan het sportfondsenbad. „Ik geef toe dat het allemaal veel geld kost", zei De Keijzer. „Maar het geld dat hier is ge noemd, is hard." Groenlinks en de SP stemden tegen het nieuwe zwembad. De andere partijen gingen ak koord. De gemeenteraad besluit later over een regeling voor het personeel en de exploitatie overeenkomst. Met busmaat schappij Connexxion wordt nog gesproken over een busverbin ding naar Vrijburg. Buurtbewoners zijn bang voor ongelukken op de Vlissingse Paauwenburgweg als de nieuwe voorrangsregels ingaan. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Bewoners van de Vlissingse wijk Paau- wenburg maken zich zorgen over de gewijzigde ver keerssituatie op de Paauwenburgweg. In verband met de nieuwe voorrangsregels die op één mei ingaan, is de weg voorrangsweg geworden. Omwonenden vrezen ge vaarlijke verkeerssituaties. J. Schiewold denkt dat automobilisten nu harder gaan rijden. In de oude situatie remde het verkeer uit de stra ten van rechts de automobilist nog af. „Het is een hele brede weg, zonder belemmeringen", zegt ze. „Ik ver wacht dat er gevaarlijke situaties zullen ontstaan." Op één mei hebben alle bestuurders die van rechts komen voorrang. Of het nu een automobilist is, een fietser of ie mand in een invalidenwagen. Alleen voetgangers en skaters hebben geen voorrang. Volgens Schiewold wordt er op de Paauwenburgweg al jaren te hard gereden. Het liefst had ze gezien dat er drempels waren gekomen of dat er andere verkeersrem- mende maatregelen genomen waren. „Omdat het en brede, overzichtelijke weg is, leent hij zich voor hard doorrijden." De gemeente maakt van alle ontsluitingswegen in de wijken voorrangswegen. Dat is conform de richtlijnen van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Op alle verkeersaders moet in verband met de nieuwe regels voorrang geregeld worden. Over de Paauwenburgweg loopt een busroute. „In belang van de veiligheid, is voor foto Ruben Oreel de aanpassingen gekozen", zegt F. Slager van de ge meente Vlissingen. „We zijn niet van plan om snelheids- remmende maatregelen te nemen, zeker gezien de bus verbindingen. Er geldt op de Paauwenburgweg gewoon een snelheidslimiet van vijftig kilometer per uur, maar ik kan niet uitsluiten dat iemand te hard rijdt." Volgens Slager is het vrij eenvoudig om maatregelen te nemen als er structureel te hard wordt gereden. „Ik heb de be woners gezegd om bij problemen contact met me op te nemen. De regiopolitie werkt positief mee. Als er ergens problemen zijn, houden ze extra controles." Slager vindt niet dat fietsers het onderspit delven door de voorrangsmaatregelen. „Nee hoor, ze moeten alleen maar even stoppen." door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Een geheel nieuwe productie vergt meer uitleg en repetitie, maar een reprise is in feite veel moeilij ker omdat daar veel meer dis cipline bij vereist is", zegt tekstschrijver en regisseur Cees Möhlmann van het histo rische openluchtspektakel 'De Ridderslag van Zierikzee'. De spanning van de tweede op voeringsreeks van dit histori sche spel trilt al in de lucht. Zaterdag 2 juni is de première en daarna volgen er nog op voeringen op vrijdag 8, zater dag 9, vrijdag 15 en zaterdag 16 juni. Möhlmann kan het weten. De Ridderslag is na 'Het Oproer van Zierikzee' zijn tweede massaproductie. Heropvoeren van een stuk vergt wat anders dan het voor de eerste keer op touw zetten van zo'n open luchtspel. „Veel spelers denken dat ze in middels wel weten wat van hen wordt verwacht. Ze heb ben er heel veel plezier in, maar de lol dreigt tijdens die tweede repetitiereeks weieens de overhand te krijgen. Disci pline blijft te allen tijde vereist en vaak moet ik die inderdaad afdwingen", erkent de regis seur. Bovendien is volgens hem zo'n reprise helemaal niet zo veel simpeler dan een eerste opvoering. De zaken moeten toch opnieuw op scherp wor den gezet. Hij gunt natuurlijk iedereen z'n lol, maar het doel blijft toch een productie te ma ken die klinkt als een klok. Verder geldt bij deze reprise van De Ridderslag dat er ruim twintig nieuwe, onervaren spelers meedoen die veel extra aandacht verdienen. Möhl mann heeft de ouwe rotten in Tekstschrijver en regisseur Cees Möhlmann tussen de rekwisieten zee. het vak dan ook de taak gege ven die nieuwkomers op te vangen en waar nodig een beetje wegwijs te maken. Na de eerste opvoeringsreeks van De Ridderslag werd hij talrijke malen benaderd door mensen die ook zo graag mee wilden doen met dit histori sche spektakelstuk, dat ver haalt over het beleg van Zie rikzee en de strijd tegen de Vlamingen in 1304. Vooral bij kinderen blijkt het enthousi asme om toneel te spelen enorm groot. Zo groot zelfs dat Möhlmann lang niet iedereen een plaatsje in de cast heeft kunnen bieden. Overigens zijn er nog wel zor gen over de opvoeringsreeks van De Ridderslag. Er doen di verse paarden mee in het spel en de mkz-crisis zou derhalve danig roet in het eten kunnen gooien. „Gelukkig hebben stalhouder Maitin Moermond uit Renesse en de mensen van de kinderboerderij in Zierik zee de paarden die meedoen in het spel al geruime tijd in qua rantaine gehouden. Dat hoeft dus geen wezenlijke proble men op te leveren. Mocht het mkz-virus hier alsnog uitbre ken dan heb je kans dat de hele opvoeringsreeks niet door gaat", zegt Möhlmann. Voor hemzelf vergt zo'n repri sejaar overigens ook nogal wat van De Ridderslag van Zierik- foto Marijke Folkertsma discipline. In zijn hoofd is hij al druk in de weer met het nieuwe historische openlucht spel dat in 2002 het levenslicht zal zien. 'Dijkval' is de voorlo pige titel en het verhaal gaat over de dijkvallen in de perio de vanaf 1528. Tijdens een open dag op zaterdag 12 mei wordt rond het Havenplein in Zierikzee de sfeer van De Rid derslag alvast opgeroepen door spelers, zangers en muzi kanten. Kaarten voor de Ridderslag zijn verkrijgbaar bij het VW- kantoor in Zierikzee en verde re informatie is vinden via In ternet: www.edz.nl/ridder- slag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17