PZC Parlement buigt voor Antwerpen De Mortiere gedijt achter de schermen Recreatiegrond Veerse Meer naar waterschap Munitieput bij Cadzand riskant 15 Visser zwaar gewond na explosie op toilet Windmolens aan kanaal voor CDA-fractie een brug te ver Vlaamse politici kiezen toch voor verdieping Westerschelde tot 12,80 meter Fietser raakt gewond bij aanrijding Meliskerke zeeuwse almanak Spannend MIDDEN vrijdag 27 april 2001 door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Een visser uit Arnemuiden is gisteroch tend rond half drie gewond ge raakt bij een explosie aan boord. De man heeft zware brand wonden opgelopen en is opge nomen in een brandwonden centrum in de Oost-Engelse stad Norwich. De man was aan het werk op de Arnemuiden 22. Het schip, de Klaas Adriana, was aan het vissen in de vrije zone ten noorden van de Dog- gersbank. De explosie vond plaats in het toilet. Volgens B. Marijs, de eigenaar van het schip, is de ontploffing veroor zaakt door het gebruik van toi- letverfrisser. De man heeft even in brand gestaan. De be manning heeft met het kust wachtcentrum in IJmuiden ge beld voor advies. Nadat de Nederlandse autoriteiten de Britse kustwacht hadden ge waarschuwd, is de man per he likopter van de vissersboot overgebracht naar een zieken huis. De visser heeft brand wonden in zijn gezicht en aan zijn handen en benen. Marijs heeft donderdag met het zie kenhuis gebeld. „Zijn handen zijn flink beschadigd en hij is gewond in zijn gezicht. De ver pleegster zei me dat het wel goed zou komen." De echtge note van de visser is gisteren via Schiphol met het vliegtuig naar Engeland gereisd. Het schip kan op eigen kracht terug keren naar de haven van Vlissingen. Het is niet zwaar beschadigd. Volgens Marijs is de toiletdeur ontzet. Hij ver wachtte gisteren dat de Arne muiden 22 vanmorgen in de haven zou aankomen. De Scheepvaartinspectie begint, zodra het schip is aangemeerd, niet een onderzoek naar het on geval. doorHarmen van derWerf BRUSSEL - Het Vlaams parle ment is overstag gegaan voor de Antwerpse haven. Een overgro te meerderheid, waaronder ook liet groene Agalev, kiest voor verdieping van de Westerschel de tot 12,80 meter. Vijf van de zes partijen hebben daar giste ren overeenstemming over be reikt. Alleen het Vlaams Blok wil nog verder gaan. Tot voor gisteren circuleerde in het Vlaams parlement nog het voorstel de Westerschelde slechts' zestig centimeter extra te verdiepen, tot 12,20 meter. Het gemeentebestuur en het ha venbedrijf van Antwerpen wa ren zeer ontstemd over dit plan. Dat heeft blijkbaar geholpen. CVP-parlementslid L. Caluwé erkent dat er eerst over 12,20 meter is gesproken. „Maar dat leefde vooral bij de socialisten van de SP en onder de groenen van Agalev", aldus de christen democraat. „Het is vanuit eco nomisch toekomstperspectief toch beter iets verder te gaan met een volgende verdieping. SP en Agalev hebben uiteinde lijk met 12,80 meter ingestemd, omdat aan het voorstel vele voorwaarden zijn verbonden. Zo moeten vooraf een maat schappelijke kosten-baten- analyse en een grensoverschrij dende milieu-effectrapportage (mer) worden gemaakt. Natuurwaarden Het Vlaams parlement stelt strikte eisen aan de veiligheid tegen overstroming en het be houd van natuurwaarden van de Westerschelde. Om de veilig heid te verbeteren, wordt ge dacht aan aanleg van meer gecontroleerde overstromings gebieden (in Vlaanderen), de verbreding van oeverzones en (mogelijk) een verbinding tus sen de Wester- en Oosterschelde ten oosten van Rilland. Via zo'n verbinding kan bij een super- storm water uit de Wester- naar de Oosterschelde. De Wester schelde moet een kronkelende rivier blijven en mag niet veran deren in een kanaal, luidt de hoofdvoorwaarde wat betreft de natuur. Bij een nieuwe ver dieping zijn daarvoor extra na tuurcompensatiemaatregelen nodig, door de aanleg van voor de Westerschelde typische na tuurgebieden (schorren). Een verdieping van de vaarweg naar Antwerpen tot 12,80 meter maakt het mogelij k dat zeesche pen met een diepgang tot 13,40 meter zonder oponthoud de Westerschelde kunnen op- en afvaren. Dat kan bij een uitge kiend vaargedrag. Het Vlaams parlement houdt de mogelijk heid open verder te gaan-dan 12,80 meter, 'na deze fase'. Het voorstel van het Vlaams parlement bevat ook passages ter verbetering van de veilig heid van de zeevaart. Voor be paalde schepen zouden vaar- plannen moeten worden gemaakt, zodat ze 'probleem loos' de nauwe doorgangen (Nauw van Bath) kunnen passe ren. Met gebruikers en produ centen van ammoniak, cle risi covolste stof, moet overleg komen over beperking van dit transport. MELISKERKE - Een vijftienja rige fietser uit de gemeente Vee- re is woensdagavond gewond geraakt bij een aanrijding met een auto in Meliskerke. De fietser reed over de Dorp straat komende vanuit de rich ting Pauwhoekstraat. Op de kruising met de Blauwpoorts- weg verleende de jongen geen voorrang aan de 44-jarige auto mobilist uit de gemeente Veere die van links kwam. De fietser is met een hersen schudding en met kneuzingen overgebracht worden het zie kenhuis Walcheren. De automobilist reed na het on geval door, maar hij werd later aangehouden. De fiets is onher stelbaar beschadigd en de auto heeft wat schade aan de voor kant. De Mortiere in Middelburg, nog bijna maagdelijk gebied. foto Ruben Oreel door Richard Hoving MIDDELBURG - De elektrici teitskabels zijn getrokken. De wegen zijn aangelegd. Het Mid delburgse bedrijventerrein de Mortiere is bouwrijp. Maar waar blijven de bedrijven? De Mortiere ligt aan weerszij den langs de Schi'oeweg aan de zuidkant van de stad. Het uit breidingsplan waarmee eind 1999 is begonnen, beslaat onge veer tweehonderd hectare. In de Mortiere moeten woningen en bedrijven komen. In de eerste fase gaat het om een bedrijven terrein van zeven hectare, inge klemd tussen de Schroeweg en de Tox-enweg. Het bedrijventeiTein ligt er op een bediljf na, verlaten bij. Meeuwen en eenden zwemmen in de grote plassen watexx Half december vorig jaar opende Ca re Schadeseivicezijn deuren. Of het bevalt op de Mortiere? „Het is een mooi natuurgebied", grapt een medewerkei-. De Middelburgse gemeenteraad volgt de ontwikkeling van de Mortiere kritisch. „Wanneer gaan er weer palen de grond in? wilde CDA-fractievooi'zitter Sjoerd Buisman vorige week in een commissievergadering van wethouder Piet Bruinooge (CDA, ruimtelijke ordening) weten. Bruinooge stelde hem gerust. Volgens de wethouder staan bedrijven nog altijd 'te tx-appelen' om naar de Mortiex-e te komen. „Het is een soort do mino-effect. Als er een aantal bedx-ijven gaat bouwen, wox-den (Advertentie) anderen dikwijls ook wat mak kelijker over de streep getrok ken." Rond de Moxtiere woedt al een paar jaar een juxridische strijd die de ontwikkeling bemoei lijkt. Twee grondeigenaren, Verhoeven en Van Dijke, hebben tot op de dag van vandaag nog altijd niet hun grond willen ver kopen. De eigenaren, die onge veer twintig hectare bezitten, sloten een ovei-eenkomst met de Temeuzense projectontwikke laar Projektbouw Zeeland over de ontwikkeling van hun eigen dommen. De Middelbui'gse advocaat Jan Boogaard treedt op als raads man voor de eigenaren en de projectontwikkelaar. Boogaard heeft zich ontpopt als een ware plaaggeest voor de gemeente. De advocaat stapelde bezwaax- schrift op bezwaax-schrift. „Al leen de bouwvex-gunning van Care is aan zijn aandacht ont snapt", merkte wethouder Bruinooge eind vorig jaar op. Tijdens een commissievergade ring stelde de wethouder geër gerd vast dat de golf van proce dures tot maanden veifraging leidt. Maar de kansen lijken te keren. Volgens ingewijden zijn de pro blemen met de pax-ticuliere gi'ondeigenaren en Projekt bouw Zeeland bijna opgelost. Bruinooge deelde de gemeente raad onlangs mee dat de partij en 'er nog niet voor hondei'd pi'ocent uit zijn'. Volgens de wethouder is er een voorstel van Boogaard dat ambtelijk nog moet worden bestudeerd. Ambtelijk projectleider Hans Schild ontkent niet dat er een voorstel op het stadhuis ligt. „Er komen regelmatig faxen binnen van Boogaai-d." Schild wil niet ingaan op de inhoud van het vooi'stel. Advocaat Boogaard wil ook niets kwijt over de on derhandelingen. „Ik ga nergens op in. De gesprekken die ik na mens mijn cliënten met de ge meente voer, vallen onder mijn geheimhoudingsplicht. Huizen Ingewijden gaan er vanuit dat Projektbouw Zeeland wox-dt 'zoet gehouden'. Om verdere stappen van de projectontwik kelaar te voorkomen, zou hij de komende jaren tientallen hui zen mogen bouwen in Middel burg. De grondeigenaren kun nen op een 'flinke' viex-kante- metei'prijs' rekenen. Alle juridi sche procedures zouden worden gestaakt. Directeur Willy de Winter van Projektbouw Zee land vex*wijst voor commentaar door naar zijn advocaat of de gemeente. „Ik heb een positief gevoel over de ondex-handelin- gen. Meer wil ik in dit stadium niet kwijt." De ontwikkeling van de Mortie- re, huizenbouw en acquisitie van bedrijven, laat de gemeente over aan IBC Vastgoed, Heij- mans Vastgoed en Amstelland. De projectontwikkelaars pro beren onder andere met een groot vraagteken en een tele foonnummer bedrijven te lok ken. Volgens projectmanager Edwin Prinse van het consorti- um, de man achter het telefoon nummer op het grote vraagte kenbord, wordt volgende maand de eerste paal geslagen voor een bedrijfsvei-zamelge- bouw. In het verzamelgebouw komen Bo-rent en Bo-mij, verhuur en verkoop van gereedschap en machines en groothandel in scheepsartikelen Odijk. Het consortium zit nog met tien be drijven rond de tafel, zegt Prin se. Met drie van hen wox-dt al ge sproken over de verkoop van een kavel. „Achter de schermen wordt hard gewerkt." door Richard Hoving MIDDELBURG - De fractie van het CDA in Middelburg ziet weinig in de plaatsing van windmolens langs het Kanaal door Walcheren ter hoogte van de Oude Veerseweg. Volgens de christen-democraten horen tur bines thuis op industrieterrei nen of bij boeren bedrijven. Het Kanaal door Walcheren is één van de vier mogelijke locaties voor het opwekken van wind energie in het stadsgewest Vlis- singen/Middelburg. Vorig jaar mei presenteerde het stadsgewest zeven mogelijke lo caties voor kleinschalige wind- parken. Drie van de zeven loca ties zijn onlangs geschrapt, meldde de PZC eerder deze week. Het gaat om de polder ten zuidwesten van Sint-Laurens bij de Pronkenburgseweg, de Middelburgsche polder ten westen van de A58 en het veer- plein in Vlissingen. Ovex-geble- ven zijn het Kanaal door Wal cheren ter hoogte van de Oude Veerseweg, de Nieuwerkerke polder op de grens met de ge meente Borsele, haventerrein Vlissingen-Oost en het al be staande windmolenpark bij Rit- them. Het CDA is verrast door het be richt in de krant. In schriftelijke vragen wordt het college van burgemeester en wethouders om opheldei'ing gevraagd. Met name de mogelijke plaatsing van vijf windmolens langs het Kanaal door Walcheren is slecht gevallen. Het CDA wil weten of dat een collegebesluit is. „Zo ja, wanneer is het genomen? Zo nee, is het college van plan om, alvorens een besluit te nemen, Het Vlaams parlement praat over twee weken met de rege- ring over de plannen. Voor 1 juni moet Vlaanderen zijn stand punt over een Westei'schelde- verdieping aan Nederland be kend maken, waarna de Neder landse politiek aan zet is. In de Tweede Kamer bestaan grote twijfels over het verder verdiepen van de Westerschel de. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden neemt ongeveer 160 hectare grond langs en in het Veerse Meer over van Staats bosbeheer. Het gaat vooral om de gebieden die bestemd zijn voor intensieve dagrecreatie, zoals de Piet, de Schelphoek en de watersporteilanden. De na tuurgebieden blijven in handen van Staatsbosbeheer. De overdracht is een logisch vervolg op eerdere stappen. Zeeuwse Eilanden streeft er naar werkzaamheden rond het Veerse Meer die in wezen taken van het waterschap zijn, over te nemen en daarmee zijn positie te versterken. Het gaat dan om het beheer en onderhoud van wegen, fietspaden, parkeerter reinen en oevers. Door alles in één hand te brengen is het moge lijk efficiënter te werken en dus geld, dat moet worden opge bracht door bui'gers, te bespa ren. Zonder verlies Twee jaar geleden werd een eer ste stap gezet, toen het water schap de beheer- en onder houdstaken van Recreatieschap Veerse Meer overnam. De voor lopige resultaten daarvan stem men tevreden. Waar het recrea tieschap altijd met grote financiële problemen kampte, slaagt Zeeuwse Eilanden erin het werk zonder verlies te doen. Het waterschap is ook al gerui me tijd in gespx-ek met Staats bosbeheer. Die organisatie krijgt sinds 1993 geen geld meer van het ministerie om de recrea tieterreinen die zij bezit te on derhouden, omdat dat geen eigenlijke taak is van Staats- bosbeheex-. Die wilde daarom graag van de terreinen af. In en rond het Veerse Meer gaat om tussen de 140 en 160 hectare. Over de voorwaarden waaron der de overdracht kangebexiren, is nu een akkoord bereikt. Het waterschap neemt het econo misch eigendom van de terrei nen over. Staatsbosbeheer be taalt een afkoopsom van 500.000 gulden voor het weg werken van het achterstallig onderhoud aan wegen, fietspa den, parkeerterreinen en oe vers. De kosten van het beheer en onderhoud, geschat op 300.000 gulden per jaar, ver wacht Zeeuwse Eilanden te be talen uit de opbrengsten van de gronden. Het waterschap neemt daax-- naast ook allerlei zaken over die niet onder zijn taken vallen. Het gaat dan onder meer om stei gers, afvalbakken en toiletvoor zieningen. Net zoals destijds bij cle overname van de taken van het recreatieschap is het na drukkelijk de bedoeling dat die werkzaamheden buiten cle wa- terschapskas wox-den gehou den, zodat de belastingbetalers van Zeeuwse Eilanden daar niet voor opdx-aaien. Voor het financiei'en van die ta ken ziet het waterschap drie mogelijkheden. Behalve dat de Staatsbosbeheex-tex-reinen geld opbrengen, wox*dt er met de betrokken watersportvereni gingen gepraat over een 'sub stantiële bijdrage'. Verder zijn er diverse subsidiemogelijkhe den. Details De details van de overeenkomst zij n nog niet helder. Als het alge meen bestuur van het water schap er maandag 21 mei mee instemt, wordt er zo snel moge lijk een intentieverklaring on- dextekendenvex-dergepx-aat. De bedoeling is dat Zeeuwse Eilan den in september een definitief besluit neemt over de overname van de terreinen. Met ingang van volgend jaar kan het water schap dan het beheer en onder houd uitvoeren. Daarna komt gelijk een derde stap in beeld: overname van het beheer van het water van het Veerse Meer. Dat is nu nog rijks water, maar de provincie streeft ernaar dat over te nemen en ver volgend over te dragen aan het waterschap. dit onderwerp opiniërend in de commissie met de raad te be spraken?" Landschap Volgens de CDA-fractie stroken windmolens langs het Kanaal door Walcheren niet met de plannen die Middelburg heeft met het Veerse Meer en het be houd van het cultuur-histox*i- sche landschap. Het opwekken van windenergie is volgens het CDA een industriële activiteit. De aangewezen plaatsen voor- windturbines zijn dan ook indu strieterreinen. De plaatsing van windmolens bij boerderijen moet onder voorwaarden mogelijk zijn, stelt de fractie. „Wil het college, evenzo als het CDA, stimuleren dat op agrarische bedrijven windenergie kan worden opge wekt?" door Harmen van derWerf DEN HAAG - Bij Cadzand ligt waarschijnlijk de gevaarlijkste opruimplaats van munitie uit de Tweede Wereldoorlog van heel Nederland. Dit staat in een gis teren gepresenteerd onderzoek van de ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken. De stu die is verricht naar aanleiding van de vondst van oorlogstuig vorig jaar zomer op het strand bij Zandvoort. Of de opx-uimplaats bij Cadzand echt zo risicovol is, moet nog uit verdex'gaand onderzoek blijken. Maar bij de Zeeuws-Vlaamse badplaats, ter hoogte van de Zwax-tepolder, zijn na 1945 zul ke enorme munitiehoeveelhe- den tot ontploffing gebracht, dat er nog wel iets moet liggen. De munitie was afkomstig uit heel Zeeuws-Vlaanderen, dat maandenlang het toneel was ge weest van een bittere strijd tus sen cle Duitsers en geallieerden. In totaal is er ruim 1.200 ton naar Cadzand gebx-acht, aldus militaire histox'ici die het lande lijk onderzoek hebben gedaan. Onder water De kans dat er bij de Zwartepol- der nog munitie ligt, wordt niet alleen daarom zo hoog inge schat. Bij Cadzand werden in één keer veel meer mijnen en bommen tot ontploffing ge bracht dan op het land, omdat dit onder water gebeurde. Dat was toen minder risicovol, maar de mogelijkheid is groter dat sommige niet zijn vernietigd. Een andere ruimplaats van mu nitie in Zeeland lag na de Twee de Wereldoorlog bij Vrouwen polder. Die wordt als minder risicovol ingeschat, omdat daar minder oorlogstuig naartoe is gebracht. De Zwartepolder is momenteel in beheer bij Het Zeeuws Land schap. Medewerker R. Beijers- bergen kijkt ex-van op dat die plekgevaarlijkzouzijn. Hij her innert zich dat er acht of tien jaar geleden één mijn ('een plat te schotel') gevonden is. Dat is alles. Wrakkenruiming De gemeente Oostburg wijst door naar de provincie, maar daar staat Cadzand ook niet be kend als een risicovolle locatie. De provincie houdt zich er in elk geval niet mee bezig. Zij is wel betrokken bij de grote munitie- dumpplaats voor Ziex-ikzee, in de Oosterschelde, de wx-akken- ruiming in de Westerschelde en de dumpplaats van fosfox-gra- naten voor de Belgische kust. Momenteel wordt bekeken wat er met de dumpplaatsen moet gebexxren. De ministeries van Binnenland se Zaken en Defensie willen het daar niet bij laten. Ministers De Vries en De Grave gaan alle ge meente- en provinciebestux-en met een 'mxinitieprobleem' aan schrijven. Zij moeten verder onderzoek doen in de eigen ar chieven naar het storten en ver nietigen van munitie na de Tweede Wereldooi'log. Het is vervolgens aan het gemeentebe stuur om te beoordelen of er ac tie moet worden ondernomen. Het Rijk zal bijdragen in de kos ten. pagina 19: Onderzoek munitiebijna afgerond Onder de kinderen van Tante Pollewop in Lewedorp is het een goede gewoonte om, zo tegen de tijd van de middag boterham, wat spelletjes te doen. Ouwetjes als zakdoek je leggen en Tik-tik-wie-ben- ik gooien nog immer hoge ogen bij de pupillen van het kinderdagverblijf. Vooral bij Jordi en Ruben. De twee vierjarigen konden er geen genoeg van krijgen. Toen het tijd werd de tafel te dekken en iedereen de kring verliet met andere bezighe den, wilden de jongens van geen wijken weten. Het duo nam het spel hoogst serieus op. Ruben hield zijn ogen stijf dicht terwijl Jordi hem op de rug tikte en vroeg: „Tik, tik wie ben ik?" Ruben verstrekte zijn speel- kameraadhet enig juiste ant woord: „Jij!..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15