OM onderzoekt Boonstra jSjj Antwerpen woedend over Vlaamse keus verdieping Wj D Gevangen Kosovaren mogen naar huis Enschede-ministers stappen alleen op onder dwang Kamer m fir Jeugdige kampeerder kiest zon Justitie bekijkt aandelenhandel scheidend Philips-topman 1 <S» 'm IMijj Bewakers laten op zich wachten Hard-gïazen deuren MELIESTE j Bezoek onze showroom! Zonnecrèmes in kwaad daglicht Kalun Yu verslaat wereldkampioen Leerlingen thuis voor meester Ron Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 M—m „12° Paar buien Wolkenvelden en enkele buien, zuidwestenwind, kracht 5 tot 6. Maximumtemperatuur 12 graden. 244e jaargang no. 98 donderdag 26 april 2001 losse nummers 2,00 internet: www.pzc.nl MIDDELBURG - Zeeuw se campinghouders die zich op jeugdige kam peerders richten zetten zich schrap voor een te ruglopende klandizie, nu jongelui hun vertier eer der aan de Spaanse costa's lijken te gaan zoeken. Het afnemend bezoek heeft consequenties voor andere sectoren. Zo maakt de horecawerelcl in Renesse zich ernstig zor gen. Wegblijven van een deel van de jongeren leidt tot inkomstenverlies. Om jonge vakantiegangers meer aan zich te binden zoekt de horeca naar mo gelijkheden om bij het uit gaanscentrum opvang voor jeugdige kampeer ders te creëren. De lokroep van het medi terrane zuiden begint voor Zeeland hinderlijk door te klinkenHet wordt steeds goedkoper om er met de bus of het vliegtuig te komen. Het weer zit al tijd mee en het voorzie ningenpakket is aange past aan het jeugdig toerisme. „We zien dat jongeren van zestien tot achttien jaar vertrekken naar Zuid- Europese vakantieoor den", signaleert Floor Vriens, uitbater van jeugdcamping de Wilgen hof in Retranchement. Jo- han van Baarle, exploi tant van jeugdcamping Duin en Strand bij Scha- rendijke, klaagt ook: „Ik kom in de zomer met lege plekken te zitten. pagina 18: geen Lloret op Schouwen van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Justitie heeft gisteren besloten een onderzoek, in te stellen naar scheidend Philips- topman Cor Boonstra we gens handel met voorwe tenschap in aandelen Endemol. De Stichting Toezicht Effectenverkeer (STE) liet doorschemeren dat de zaak-Boonstra on derdeel is van een bredere affaire, waarbij meer per sonen tegen de lamp zijn gelopen. „De timing is opmerkelijk", zo reageerde Boonstra. Het Open baar Ministerie kwam gisteren met het nieuws enkele uren voor het officiële afscheidsfeest van de Philips-president. Zo'n 400 mensen waren uitgenodigd. „Meneer Boonstra heeft de aan gifte tegen hem zelf in de publi citeit gebracht, maar dat bete kent niet dat het de enige is", zei de bestuursvoorzitter van de STE, A. Docters van Leeuwen. Justitie liet weten 'voldoende aanleiding voor verdenking van strafbare feiten' te zien om een onderzoèk in gang te zetten naar de haalbaarheid van een eventuele vervolging van Boon stra. De mededeling volgde op een tv-optreden dinsdagavond, waarin Boonstra (63) druk leek te willen uitoefenen om hem niet te vervolgen. „Er is geen voorkenniszaak", zei Boonstra in het RTL-programma Barend Van Dorp. Gisteren gaf Justi tie lik op stuk. Boonstra suggereerde bij RTL slachtoffer te zijn van tegen zijn persoon gerichte verdachtma kingen, zonder dat de STE over belastende feiten beschikt. Feiten De STE sprak Boonstra's lezing gisterochtend tegen tijdens de presentatie van haar jaarver slag. De STE is Boonstra's transactie met aandelen Ende mol op het spoor gekomen tij dens 'regulier ondei'zoek', zei Docters van Leeuwen. „De fei ten liggen er." Zijn lezing werd daarna gistermiddag onder steund door justitie. Boonstra heeft toegegeven een half miljoen gulden koerswinst te hebben opgestreken door on geveer vijfduizend aandelen Endemol te kopen vlak voor het bedrijf werd overgenomen door het Spaanse Telefonica, en het pakket daarna weer te verko pen. Maar hij ontkent daarbij 'voorkennis' te hebben gehad, bijvoorbeeld doordat zijn vrien din en zakenvrouw Sylvia Tóth - toen commissaris bij Endemol - hem iets zou hebben ingefluis terd. Tegen Tóth is geen aangifte gedaan. Docters liet blijken dat het on derzoek door de STE naar transacties in aandelen-Ende- mol ten tijde van de overname Deelraad voor centrum laat Amsterdam koud AMSTERDAM - Amsterdam krijgt toch een aparte deelraad voor de binnenstad. In totaal waren ruim 132.000 stemmen nodig om de door de gemeenteraad eerder aanvaar de raad te verwerpen, slechts 110.000 mensen gingen gisteren voor een referendum naar de stembus. Dat komt neer op 22,5 procent van de stemgerechtig den. Wel stemde een zeer ruime meerderheid, 86,8 procent, te gen de deelraad. GPD Een vader wacht tot hij zijn vrijgelaten zoon in de armen kan slui ten. foto VisarKryeziu/AP van onze redactie buitenland NIS - In Servië zijn gisteren 143 Albanese Kosovaren vrijgela ten. Zij waren veroordeeld voor aanvallen op Servische troepen in de Kosovaarse stad Djakovi- ca in 1999, maar het Servische hooggerechtshof bepaalde maandag dat hun vonnissen moeten worden herzien wegens procedurefouten. Hoewel de gevangenen slechts op vrije voeten worden gesteld voor de duur van de herziening van hun vonnissen, is het niet waarschijnlijk dat ze opnieuw terecht moeten staan. Kosovo valt niet langer onder Joegosla vische jurisdictie, omdat de pro vincie wordt bestuurd door de Verenigde Naties. Zubi Kastriot, die gisteren uit de gevangenis van Nis werd vrijgelaten, verklaarde dat de Kosovaren gegijzelden waren van het voormalige regime van Joegoslavië. „Wij willen on schuldig worden verklaard", zei hij. Anderen klaagden dat ze het slecht hadden in de gevangenis. „We hadden geen toereikende gezondheidszorg, we moesten ons dieet verbeteren met behulp van voedselpakketten", zei Tri- tero Balata, een jurist uit Djak- ovica. „De Servische gevange nen hielpen ons een beetje." Luchtaanvallen Meer dan duizend Kosovaren kwamen in Sei*vische gevange nissen terecht toen de Servische troepen zich in juni 1999 onder druk van luchtaanvallen van de NAVO terugtrokken uit Kosovo. Sinds de voormalige Joegosla vische president Slobodan Milosevic is afgezet, zijn hon derden van hen vrijgelaten. Het Internationale Rode Kruis verzorgt het vervoer van de Al banese ex-gevangenen naar Kosovo. AP door Ben Jansen en Harmen van der Werf VLISSINGEN - Tot woede van het gemeentebestuur en het ha venbedrijf van Antwerpen acht het Vlaamse parlement verdie ping van de Westerschelde tot 12,20 meter voldoende. Er is een voorstel in de maak om Neder land te vragen de vaargeul 60 centimeter dieper te maken. Antwerpen wil direct naar 13 meter gaan, om vervolgens ge leidelijk 'de ideale diepte' van 14 meter te bereiken. Gemeen tebestuur en havenbedrijf vin den dat daarmee voldoende re kening zou worden gehouden met 'de bekommernissen van de bevolking in Zeeland'. Een ge ringe verdieping achten ze strij dig met de belangen van de Ant werpse haven en de Vlaamse en Belgische economie. Het Vlaamse parlement meent evenwel dat de economische noodzaak van een vergaande verdieping niet is aangetoond. Een verdieping tot 12,20 meter is genoeg om de grootste contai nerschepen getij-ongebonden, zonder oponthoud voor laag water, in Antwerpen te krijgen. „Een diepte van 12,20 meter maakt getij-ongebonden vaart tot 13,40 meter mogelijk, bij uit gekiend vaargedrag", zegt een woordvoerder. „De meeste con tainerschepen steken boven dien niet zo diep. Ze zijn niet volgeladen." Het is de bedoeling om voor de zomer aan de Nederlandse rege ring een verzoek te doen voor verdere verdiepings werken. Het Vlaams parlement zal ook (Advertentie) -r 3U yiuj Jl'JUJJ'J'J,* Benieuwd of u in de prijzen valt' Kijk maandag naar de StaatsloterijShow op RT14 om 20.30 uur. Meer kans, meer geld, in de Konïnginnedagloterij. eisen stellen met betrekking tot veiligheid en de gevolgen voor de natuur. Geen verrassing Voor voorzitter L. Coppoolse van het Bestuurlijk Overleg Westerschelde komt de keus van Vlaanderen niet als een verras sing. „We wisten dat niets doen voor Vlaanderen onaanvaard baar is. Het draaide om verdie pen tot 12,20 meter of stapsge wijs nog verder gaan." Aan een beoordeling is Coppoolse nog niet toe. De discussie over de lange-termijnvisie Schelde-es- tuarium volgt later dit jaar. Wel wil hij kwijt dat hij het verzoek dat het Vlaamse parlement nu voorbereidt 'niet de slechtste optie' vindt. Voorzitter L. Poppe-de Looff AMERSFOORT - Het lukt be veiligingsmedewerkers niet snel na een alarmmelding ter plaatse te zijn. Gemiddeld zit ten er 35 minuten tussen een melding en de aankomst van een bewaker. Dat blijkt uit een onderzoek dat gisteren in Amersfooit bekend werd gemaakt. Het blijkt dat de kleine beveiligingsbedrijven die sterk lokaal werken, het best scoren. Onbetwiste nummer één is echter de politie, die er gemid deld binnen een kwartiertje is. In het onderzoek zijn er uit schieters van firma's die er zo'n drie uur over deden. ANP van de Taakgroep Westerschel de, waarin de Zeeuwse gemeen ten en waterschappen samenwerken, constateert dat Vlaanderen de signalen uit Ne derland heeft begrepen. „Dit zou een bespreekbare optie kunnen zijn." Dat vindt T. Kra mer van de Zeeuwse Milieufe deratie allerminst. Hij hamert op de onzekerheden van welke vorm van verdieping dan ook voor de natuur en geulen- en platenpatroon van de Wester schelde. „Ookhierzullen we ons zeker tegen verzetten." WD-Kamerlid J. Geluk rea geert voorzichtig positief op de Vlaamse beweging. „Gelukkig zijn er in Vlaanderen anders denkenden die 12,20 meter genoeg vinden." PvdA'er W. Herrebrugh laat weten in principe tegen elke verdere ver dieping te zijn. Het is volgens hem beter de containeroverslag in havens dichterbij de Noord zee te brengen, in Vlissingen en/of Zeebrugge. S. Buijs (CDA) reageert niet op het voorstel. „Wij zijn nog niet aan zet." Advertentie door Telefonica in maart vorig jaar, meer verdenkingen heeft opgeleverd. Daarbij zijn kenne lijk ook meer aangiften gedaan, maar die zijn (nog) niet publie kelijk bekend. „Wij geven nooit zelf ruchtbaarheid aan aangif ten tegen personen", aldus de STE-chef. Endemol liet desgevraagd we ten niets te weten van andere aangiften. „Ten tijde van de overname is de eventuele aan delenhandel van onze directie leden, andere werknemers en commissarissen volgens de standaard-procedure van de STE doorgelicht. Daarbij is niets gebleken over transacties die niet door de beugel kunnen", deelde woordvoerder Noter- mans mee. GPD/ANP Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu onderzoekt of bepaal de zonnebrandcrèmes kankerverwekkend zijn. De keten The Body Shop haalde gisteren uit voor zorg crèmes tijdelijk uit de schappen. Er komt voor alsnog geen gebruiksad- vies van de Ne derlandse rege ring. Het Middelburgs tafeltennistalent Kalun Yu heeft gisteren voor een daverende verrassing gezorgd. In de achtste finale van het WK voor landenteams versloeg Yu, de nummer 276 van de wereldranglijst, wereldkampioen Liu Guoliang in twee games (21-19 22-20). De Middelburger kon daarmee echter niet voorkomen dat Oranje werd uit- i' 7. geschakeld door topfavoriet China. Meer dan tachtig leerlingen van de openbare basisschool De Vliete in Wissenkerke bleven gisteren thuis. Op deze manier protesteerden hun ouders tegen het besluit van de gemeente Noord-Beveland om plaatsvervangend directeur R. Meuldijk niet in aanmerking te laten komen voor de functie van directeur. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 11,12 en 13; sport: 15 en 16; zeeland: 17,18,19,21,23 en 25; kunst cultuur: 27,28,29 en 31 door Ap van den Berg DEN HAAG - De bij de vuur werkramp in Enschede betrok ken ministers en staatssecreta rissen treden niet uit zichzelf af. Alleen als ze een motie van wan trouwen aan de broek krijgen, leggen ze hun functie neer. Dat bleek gisteren op de tweede dag van het Kamerdebat. Het is nog onduidelijk of vanuit de Tweede Kamer alsnog de ver trouwenskwestie aan de orde wordt gesteld. De acht betrokken leden van het kabinet stonden vol berouw en schaamte stil bij de slachtoffers van de ramp. Ze legden omstan dig uit hoe het kon dat hun de partementen, inspecties en an dere controleorganen kapitale fouten hebben gemaakt. Die uitleg vrat zo veel tijd, dat de tweede en laatste termijn van het debat naar vandaag moest worden verplaatst. Geen van de bewindslieden trok uit het falen voortijdige conclu sies. Minister De Vries van Bin nenlandse Zaken stelde vast dat bewindspersonen voor alles wat er in het verleden op hun depar tement is gebeurd in staatsrech telijke zin verantwoording dra gen. Maar van aftreden wilde hij niet weten. Met zijn collega's benadrukte De Vries vooral de 92 initiatie ven die 'een cultuuromslag' te weeg moeten brengen bij de rijksoverheid. Hij antwoordde voorts dat het kabinet niet wil opdraaien voor immateriële schade onder slachtoffers van de vuur werkramp. „Dan zetten we de deur open voor iets wat niet te overzien is", aldus De Vries. Wel staat hij open voor uitkeringen wegens letselschade. GPD (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27.50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen ?es maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in r wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer; I I I I I I I I I I I automatische incasso handtekening: 39'f per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 !>7Ï32Ï4IIÖÖÖÖÖ211 JIS;""'123 4380 VB Vlissingen di wo sis vr za (postzegel niet nodig) Philips-topman Cor Boonstra wordt woensdagavond belaagd door de pers bij aankomst bij het Concertgebouw in Amsterdam. Daar vierde hij met vierhonderd genodigden zijn afscheid van Philips. foto Robbert Slagman/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1