Israël heft blokkade Jericho op PZC Handel bindt VS en China Dreigend geweld Wahid-aanhang lijkt van de baan ierrassen d... C&A Verzoenende toon Peres na overleg met Palestijnen Vancouver riskeert aardbevingen Frankrijk bevecht massaontslag India laat wapengekletter horen Infiltrant Real IRA getuigt Burgemeester Sicilië gearresteerd Meer Duitse inzet voor Unhcr woensdag 25 april 2001 van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël en de Pa lestijnen lijken na het zoveelste overleg over hoe een einde te maken aan het wederzijdse ge weld eindelijk enige vooruit gang geboekt te hebben. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Peres, sloeg giste ren een verzoenende toon aan legen de Palestijnen en Jeruza lem hief enige sancties tegen de Palestijnse gebieden op. Israël zou volgens Peres bereid zijn de blokkade van de stad Je richo op de Westelijke Jordaan- oever te beëindigen. De Pales tijnse Autoriteit heeft namelijk loegezegd de veiligheid van de Israëliërs rond de stad te garan deren, aldus de minister. Jericho was in 1994 de eerste stad op de Westelijke Jordaan- oever die door Israël aan de Pa lestijnse Autoriteit werd over gedragen. De stad werd van de buitenwereld afgesloten, nadat auto's van Israëliërs in de omge ving steeds weer door gewapen de Palestijnen werden aange vallen. Het opheffen van de blokkade betekent echter niet dat Israëli's het gebied in mo gen, zo verklaarde het kantoor van premier Sharon. Collectief Peres zei dat de Israëlische rege ring overal waar dat mogelijk is zonder voorwaarden vooraf de leefomstandigheden van de Pa lestijnse bevolking wil verlich ten. „Wij willen geen collectieve straf opleggen, wij willen daar entegen de blokkade van steden opheffen, verkeer op de wegen toelaten en de Palestijnen toe staan weer in Israël te werken", zei de bewindsman. Als het de komende dagen kalm door Theo Haerkens JAKARTA - De Indonesische president Wahid wil niet langer dat 'zelfmoordbrigades' en an dere aanhangers eind deze week massaal naar Jakarta oprukken zijn positie te verdedigen. Vandaag reist minister Mahfud Defensie naar Oost-Java Wahids supporters over te halen af te zien van de reis naar de hoofdstad. Daarmee neemt de kans op bloedige rellen aan zienlijk af. Eerder zei de bijna blinde presi dent, dat vierhonderdduizend van zijn fanatiekste aanhangers naar de Indonesische hoofdstad zouden komen. Zij waren van plan het parlement binnen te vallen om zo de positie van de president veilig te stellen. Het parlement overwoog daarop de vergadering te ver plaatsen en tientallen afgevaar digden kregen lijfwachten. Gisteren werd aangekondigd dat de president vrijdag een te levisietoespraak houdt. Waar schijnlijk zal hij dan persoonlijk zijn aanhangers oproepen af te zien van de reis naar Jakarta. Wahid ligt al enige maanden zwaar onder vuur vanwege twee corruptiezaken, maar vooral vanwege zijn wispelturigheid en het falen van zijn beleid. De economie, speerpunt van zijn politiek, toont geen tekenen van blijft, krijgen de Palestijnen mogelijk volgende week al toe stemming Israël binnen te gaan. Jeruzalem hief gisteren ook de versperringen bij de grenspost Rafah in het zuiden van de Ga- zastrook gedeeltelijk op. De grens met Egypte is weer open voor Palestijnen die vanuit de Gazastrook naar het buurland willen. Voor voertuigen met hulpgoederen aan de Egypti sche kant blijft volgens Cairo de grens voorlopig gesloten. De schijnbaar voorzichtige toe nadering tussen de twee kampen volgde op veiligheids- overleg maandagavond in de re sidentie van de Amerikaanse ambassadeur bij Tel Aviv. De Is raëlische minister van Defensie, Ben-Eliezer, noemde de resul taten bemoedigend. Vredesplan Voor minister Peres leek het vol doende om gisteren te verklaren dat Jeruzalem bereid zou zijn te spreken over het Jordaans- Egyptische vredesplan. Er zou den dan echter wel het een en ander in het voorstel veranderd moeten worden. De Palestijnse hoofdonderhandelaar Saeb Erekat wees dat echter vrijwel onmiddellijk van de hand. Gisteren kwam het ondanks de voorzichtige toenadering wel weer tot schotenwisselingen. Radicale Palestijnen beschoten met mortiergranaten de neder zetting Gadid in het zuiden van de Gazastrook. Slachtoffers zouden er volgens het Israëli sche leger niet zijn gevallen. Is raëlische militairen schoten in het noorden van de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoe- ver twee Palestijnen dood. Het Calamiteitenfonds hief gis teren het reisverbod voor Ne derlanders naar Jeruzalem op. Voor de Gazastrook en de Wes telijke Jordaanoever blijft het van kracht. DPA/ANP/RTR/AFP herstel. Investeerders blijven weg en op verschillende plaat sen in de archipel is het geweld toe - in plaats van afgenomen. Naar alle waarschijnlijkheid krijgt de president volgende week maandag zijn tweede waarschuwing van het parle ment, waarmee hij al langer op gespannen voet staat. Volgens minister Mahfud zal de presi dent een tweede reprimande aanvaarden, omdat hij deze als een normale zaak beschouwt. Een tweede waarschuwing be tekent wel een nieuwe stap op de weg naar afzetting van de presi dent. Minder macht Het is echter ook mogelijk dat een compromis is gevonden waarbij de president niet hoeft af te treden, maar wel fors aan macht inboet. Vice-president Megawati Soekarnoputri, wier partij een meerderheid heeft in het parlement, is schoorvoetend akkoord gegaan met een tweede berisping, maar zou vooralsnog het roer liever niet overnemen. Ook heeft zij steeds laten weten geweld te willen voorkomen. Megawati zag er tot nog toe ook vanaf haar grote aanhang te mobiliseren. Gisteren toerden een groep aan hangers van Wahid en Megawa ti eensgezind op motorfietsen door de straten van Jakarta om het duo steun te betuigen. GPD Een Amerikaanse torpedobootjager van de Kidd-klasse tijdens oefeningen. Taiwan krijgt geen oorlogsbodems van dit type. Het besluit van de Amerikaanse president George Bush om het boodschappenwagentje van Taiwan niet tot de nok te vullen met het gevraagde wapentuig moet vooral gezien worden als een compromis. doorGert-Jan Broere PEKING - Het schrappen van de onderzee bootjagers met het geavanceerde Aegis-ra- darsysteem, Ml-gevechtstanks en Apache aanvalshelikopters is in de ogen van Was hington een handreiking om China in te staat stellen zonder al te veel gezichtsverlies de felle retoriek van de afgelopen weken wat terug te schroeven. Of Peking haar toon zal matigen nu het Tai wanese wapenlijstje is uitgekleed, moet nog blijken. Maar zelfs als dat niet gebeurt, hoeft dat nog niet te duiden op een verdere verslechtering van de relatie tussen beide landen. De agressieve bewoordingen in de Chinese media of vanuit het Amerikaanse Congres zijn namelijk allang niet meer maatgevend voor de stand van zaken. Ze zijn hoofdzakelijk bedoeld voor nationale consumptie. analyse De werkelijke betrekkingen worden be klonken achter door doorgewinterde diplo maten opgetrokken schermen. Handel is daarbij de bindende factor En geen van bei de partijen kan zich veroorloven die han delsbelangen op het spel te zetten. Peking zal dus ongetwijfeld boos reageren, wanneer Bush vandaag de wapendeal met Taiwan officieel bekendmaakt. En de woe de zal zelfs niet eens gespeeld zijn, omdat de geplande levering van onderzeeboten en Orion-vliegtuigen in de ogen van de Chine zen een schending is van een afspraak uit 1982. Die bepaalt dat Amerika niet meer of beter wapentuig aan Taiwan mag leveren dan het jaar ervoor. Maar de woede komt vooral voort uit de wetenschap dat de leve ring van de onderzeeboten en de anti-on derzeebootvliegtuigen een flinke streep door de rekening betekent van een van de waarschijnlijkste militaire scenario's tegen Taiwan, namelijk een volledige blokkade van het eiland. Maar als het Chinese regime het eigen aan zien nationaal weer wat heeft kunnen op poetsen, is het toch weer 'back to business'. Even goed als de steeds verdere verstrenge ling van de Chinese en Taiwanese econo mieën de beste garantie is tegen een openlij ke oorlog tussen de beide kemphanen. GPD VANCOUVER - De Canadese metropool Vancouver loopt een relatief groot risico op een catastrofale aardbeving. Dit komt door een merkwaardig patroon in de beweging van aard schollen die seismologen van de Canadese nationale geologi sche dienst hebben ontdekt. De aardkorst-schol die vanuit de Grote Oceaan onder het Noord-Amerikaanse continent schuift, blijkt niet alleen naar het oosten te bewegen maar af en toe weer terug te schieten naar het westen. Volgens seismologen zorgt dat heen-en- weer-schuiven voor meer spanningen in de aardkorst dan bij alleen de gebruikelijke oostwaartse beweging. ANP PARIJS - De Franse minister van Arbeidszaken Guigou heeft gisteren een serie maatregelen voorgesteld om ondernemin gen die winst maken van massaontslagen af te houden. De maatregelen zijn ingegeven door onlangs aangekondigde grote reorganisaties bij bedrijven als Danone en de Britse wa renhuisketen Marks Spencer, die duizenden mensen hun baan kosten. De maatregelen voorzien onder meer in een verdubbeling van de vertrekpremie die bedrijven moeten betalen aan ontslagen werknemers. AP AGARTLA - India heeft zijn troepen aan de grens met Ban gladesh in opperste staat van paraatheid gebracht. Reden daarvoor is dat het buurland bezig is zijn strijdkrachten in het grensgebied te versterken. Verder naar het westen braken vorige week op verscheidene plaatsen gevechten uit tussen legereenheden van beide lan den. Daarbij kwamen zestien Indiase militairen en drie troe pen van Bangladesh om het leven. De Indische inspecteur-generaal Basumatri zei dat zondag een poging van militairen van de Bangladesh Rifles een India se grenspost aan te vallen, was afgeslagen. Waarom de spanningen tussen de twee landen nu zijn opgelo pen, is niet duidelijk. RTR DUBLIN - Een Amerikaan die in opdracht van de Ameri kaanse federale recherche (FBI) is geïnfiltreerd in de Noord- Ierse terreurorganisatie Real IRA zal als belangrijkste getui ge optreden in het proces tegen Mickey McKevitt, de leider van de splintergroep van het Iers Republikeins Leger (IRA). Real IRA is verantwoordelijk voor een serie aanslagen waar mee de organisatie het Noord-Ierse vredesproces wil ontrege len. Het IRA werkt wel mee aan het vredesproces. De ergste aanslag van Real IRA was die van 15 augustus 1998 in de Noord-Ierse plaats Omagh, waarbij 29 burgers omkwamen door een autobom. AP TRAPANI - De politie op Sicilië heeft gisteren burgemeester Nino Laudicina van Trapani aangehouden. Hij wordt ver dacht van corruptie en valsheid in geschrifte bij de aanbeste ding van openbare werken. De tandarts Laudicina (53) werd vier jaar geleden tot burge meester van de Siciliaanse stad gekozen als leider van een centrum-rechtse coalitie. Ook zes andere hoge functionaris sen in Trapani, onder wie twee wethouders, zijn aangehou den. AFP/ANP BERLIJN - Duitsland gaat de samenwerking met de VN- vluchtelingenorganisatie Unhcr intensiveren. Minister Joschka Fischer van Buitenlandse Zaken deed die belofte gis teren tijdens het eerste bezoek van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Ruud Lubbers, aan Duitsland. Tijdens zijn gesprek met de minister van Buitenlandse Zaken stelde Lubbers voor meer maatregelen te nemen die voorko men dat mensen hun eigen land moeten ontvluchten. De VN-commissaris pleitte in Berlijn wederom voor harmo nisering van het asielbeleid van de Europese Unie. Fischer beloofde na afloop van het gesprek de 'materiële on dersteuning' voor de Unhcr te versterken, maar hij deed geen concrete uitspraken over de inv.ulling en de termijn daarvan. EFE/DPA/ANP ;ectie swingt de pan uit. Broeken, broeken, eens broeken voor het gehele gezin. Algiers basic jeans van 69.- 3i'. Dus als je hoog wilt scoren op de parade swing dan mee bij C&A.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5