Verhuizing koffieshop in gevaar Walcherse kap tast het gehoor aan Provincie verleent bijna ton subsidie aan lijntaxiproject PZC Verkoop zomerzegels begonnen in Biervliet z 19 Middelburg steunt mkz-boeren Celstraf voor mishandeling PvdA Walcheren viert 1 mei Dieven veroorzaken botsing Hulst broedt op wijkje St. Jansteen Opiumwet staat vestiging in Terneuzens bestemmingsplan Arsenaal niet toe Dubbelconcert organisten Fietser (81) aangereden Boekenverkoop Rommelmarkt Terneuzen schrikt op van brandweeroefening woensdag 25 april 2001 MIDDELBURG - Het Middelburgse gemeentebestuur heeft in een persoonlijke brief zijn medeleven betuigd aan Zeeuwse boeren. Het college wenst de boeren sterkte toe in deze onze kere en gespannen tijd van het mkz-virus. In de brief staat dat de boeren momenteel in een situatie verkeren die voor buiten staanders moeilijk te bevatten is. Het dagelijks leven van de agrariërs wordt, zo stelt het college, bepaald door de preven tieve maatregelen en de berichtgeving van media en land bouworganisaties. Het college biedt hulp wanneer de boeren die nodig hebben. Daartoe is mi: W. J. van Kooten ingesteld als contactpersoon. Deze zal ook optreden als coördinator mkz. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik heeft gisterendinsdag een 32-jarige man uit Vlissingen conform de eis veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Daarnaast kreeg de Vlissinger twee weken cel opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zat. De man had 3 september vorig jaar zijn partner mishandeld toen ze niet snel genoeg bier ging halen. De vrouw wilde later de aangifte in trekken, omdat de relatie weer hersteld was. Officier van jus titie M. Kappeyne van de Coppello voelde daar niets voor. Des te meer, omdat verdachte een strafblad heeft aan bedreigin gen en mishandelingen. Ook de politierechter vond het on juist om de Vlissinger straffeloos zijn gang te laten gaan. MIDDELBURG - De PvdA-afdelingen Middelburg, Veere en Vlissingen vieren dinsdag 1 mei de Dag van de Arbeid met een bijeenkomst in café 't Schuttershof in Middelburg. De zaal is open om 19.30 uur. Fiek Smitskamp - oud-wethouder van Middelburg - spreekt om 20.10 uur de 1 Mei-rede uit. Om 20.45 uur begint een Politiek Forum. Onderwerp is: hoe wor den politieke idealen verwezenlijkt als je eenmaal op het plu che zit Deelnemers aan het forum zijn: Nellie de Bont, frac tie-assistente PvdA-fractie Middelburg, wethouder Kees de Keijzer van Vlissingen en Gosse Noordewier, burgemeester van Oostburg. Om 22.15 uur wordt de traditionele Rode Roos uitgereikt door de voorzitters van elk van de afdelingen aan een verdienstelijk lid van die afdeling. HULST - Uit een winkel aan de O verdamstraat in Hulst is vanmorgen omstreeks 5.15 uur ken een onbekende hoeveel heid kleding weggenomen. Vermoedelijk waren er vijf daders. Ze vluchtten met een auto en veroorzaakten op de kruising Ti - voliweg/Oude Zoutdijk een aanrijding met een personenau to. De vluchtauto werd later zonder inzittenden aangetroffen in België. Inmiddels zijn drie mannen aangehouden. SINT JAN STEEN - De gemeente Hulst is op zoek naar een ge schikte locatie voor het ontwikkelen van een nieuwe bouwlo catie in Sint Jansteen. Binnen het woningbouwprogramma moeten hiervoor nog wel de nodige contingenten worden ge vonden. Wethouder W. Kayser wil over de plannen nog niet te veel kwijt, al staat het voornemen wel vernoemd in de pas ge presenteerde Structuurvisie van Hulst. „Er leven wel over ideeën waar de woonwijk moet komen, maar we zijn nog aan het onderzoeken." Mogelijke locatie is het perceel tegenover basisschool Inghelosenberghe. Daar staat nu nog een grote landbouwschuur waarvoor de sloopvergunning al is afgege ven. Een tweede mogelijke locatie is mogelijk de sportvelden. Er wordt over gepraat deze over te hevelen naar een andere lo catie. HoorConny van Gremberghe TERNEUZEN - De provinciale I planologische commissie (PPC) vindt dat de gemeente Terneu zen in het bestemmingsplan Ar senaal geen ruimte mag schep pen voor de vestiging van twee koffieshops. Volgens de PPC kan het niet, omdat de Opium wet dit verbiedt. De gemeente Terneuzen kan met eigen regel geving landelijke wetgeving niet omzeilen. DePPC adviseert Gedeputeerde Staten dan ook om goedkeuring te onthouden aan het bestem mingsplan voor zover het gaat om de koffieshops. Mochten GS het advies van de PPC volgen, dan komt de voox-genomen ver huizing van koffieshop Check point van haar tij delij k naar een permanente stek - op de plek van het huidige Varenscentrum aan de Westkolkstraat - in het geding. Advies En dat komt de bewoners van de Westkolkstraat en omgeving, die al maanden actievoeren te gen de verhuizing van Check point prima uit. Advocaat J. Wouters, die de bewonersgroep onder aanvoering van F. Ver biest juridisch bijstaat, ver wacht dat GS het PPC-advies niet zullen negeren. „Zou het provinciebestuur dit doen, dan zullen we bij de Raad van State ons gelijk halen, maar ik denk niet dat het zover komt. Het ad- nes is duidelijk. Hetgeen de na tionale wetgever expliciet en onvoorwaardelijk heeft verbo den kan niet in een lagere ge meentelijke regeling worden toegestaan." Succes Wouters cliënten beschouwen de stellingname van de PPC als een succesje in de strijd tegen de voorgenomen verplaatsing van koffieshop Checkpoint. De voorziening ligt nu honderd me ter verderop in de Westkolk straat en zorgt volgens Verbiest en caféhouder J. van der Veen behoorlijk wat overlast. Ge vreesd wordt dat dit in de nabije toekomst alleen maar erger worden zal. G, Christiaanse, hoofd van de door René van Stee TERNEUZEN - Het Zeeuwse provinciebestuur verleent een bijdrage van ruim 95.000 gul den aan het eerste exploitatie jaar van het lijntaxiproject van Connexxion in de Terneuzense wijk Nieuw Othene. Het project biedt bewoners van de buurt aansluiting op de buslijnen 5 en 10, naar respectievelijk Axel en Zelzate/Gent. Het nieuwe ver voermiddel is ook bedoeld voor bezoekers van verzorgingste huis Ter Schorre. De provincie betaalt de volledi ge opstartkosten voor het eerste jaar. Het gaat hierbij om een be drag van ruim 89.000 gulden. Daarnaast wordt een bijdrage verleend van in totaal 6250 gul den als tegemoetkoming in ad ministratie- en communicatie kosten. De totale bijdrage wordt alleen verstrekt wanneer daadwerkelijk met de uitvoe ring van de dienstregeling van het lijntaxiproject in 2001 wordt begonnen. Aan deze voorwaarde wordt voldaan, want cle taxi maakt op zondag 29 april zijn eerste ritten. Als uitgangspunt geldt dat rei zigers zeven dagen per week - dus ook op zondag- van de lijn- taxi gebruik kunnen maken. Ook dient voor aanvang van het tweede exploitatiejaar een eva luatie van het project tussen Connexxion en de directie In frastructuur en Vervoer van de provincie plaats te vinden. Af hankelijk van de resultaten van deze evaluatie wordt een besluit genomen over een eventuele bij drage in de opstartkosten in het. tweede en derde jaar. De gebruikers kunnen met een strippenkaart naar de door hen gewenste bushalte worden ge bracht. De taxi heeft een vaste dienstregeling van halte naar halte en stopt alleen bij haltes waarvoor gebeld is. Ook zal het voertuig niet de wijk ingaan, maar stoppen en vertrekken bij de Vrijheidslaan, waar een halte komt. Na de ontsluiting van de noordzijde van Nieuw Othene, komt er een tweede halte aan de Laan van Othene. Connexxion denkt de lijntaxi in Nieuw Othene drie jaar lang te moeten inzetten. Als de Wester- scheldetunnel in 2003 klaar is, moeten er reguliere openbaar vervoersvoorzieningen in de nieuwbouwwijk komen. De verwachting is dat in het eer ste jaar zo'n dertig wijkbewo ners per dag van de lijntaxi ge bruik zullen maken, oplopend tot zeventig per dag in het derde jaar. vengebruik van de horecavoor- ziening - goedgekeurd. Dan kan er op de plaats van het Varens centrum gewoon een horeca- pand gebouwd worden. Binnen dit pand zal een ruimte inge richt worden voor de zoge naamde natte horeca en één voor droge horeca. Voor die laatste ruimte kan de exploitant bij de gemeente een gedoogbe- schikking aanvragen om soft drugs te verkopen. Dat zal dan ook wel gebeuren. De gemeente Terneuzen heeft in het bestem mingsplan Arsenaal nadrukke lijk het nevengebruik koffie shop opgenomen om ook voor de buurtbewoners er geen ondui delijkheid te laten bestaan wat we met die voorziening aanwil- len. We hadden het ook kunnen laten, dan was het bestem mingsplan zonder deze juridi sche hapering goedgekeurd", luidde de uitleg van Christiaan se. Beschikking Juridisch adviseur A. van Him- me van Checkpoint vindt dat de PPC zich beter op de hoogte had moeten stellen van de gang van zaken met betrekking tot kof fieshops in den lande. „Wat er gebeurt is dat er de bouw van een horecavoorziening planolo gisch wordt geregeld. Meer niet. Achteraf kan een exploitant van zo'n inrichting altijd in aanmer king komen voor een gedoogbe- schikking. Wij zullen na de ver huizing ook zo'n beschikking aanvragen", aldus Van Himme. juridische afdeling van de ge meente Terneuzen, gelooft niet dat de buurtbewoners een mid del hebben om de verplaatsing van Checkpoint (binnen nu en een jaar) tegen te houden. „Het zal zo'n vaart niet lopen. We hebben het hier puur over een juridisch-technische complica tie. Het bestemmingplan Arse naal wordt - met uitzondering van de zinssnede over het ne- Koffieshop Checkpoint foto Peter Nicolai KNO-arts Pieter van der Sluijs verlaat ziekenhuis door Roelf Reinders Scheidend kno-arts Van der Sluijs: „Het werk is zwaarder geworden, ik slaap slecht als ik dienst heb. Ik heb nog geprobeerd om de avond- en nachtdiensten te verkopen, maar dat is niet gelukt." foto Lex de Meester door René van Stee ZAAMSLAG - De organisten Peter Eilander en Johan Hame- link verzorgen zaterdag 28 april een dubbelconcert in de Gere formeerde Kerk in Zaamslag. Tijdens de voorstelling worden werken gespeeld van Elert, Bach, Zwart en Boelman. Ook is er samenzang. Het concert begint om 19.30 uur. VLISSINGEN - Een 81-jarige fietser uit Vlissingen is gister middag rond half twee gewond geraakt bij een aanrijding. De man reed vanuit de Hendrick Avercamplaan de Hercules Seg- herslaan op en verleende daar bij geen voorrang aan een van links komende automobilist. Hij is met een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. HULST - In de bibliotheek aan de Sportlaan worden zaterdag 28 april vanaf 10.00 uur afge schreven boeken verkocht. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim A.M. van Stee J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 i e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE I Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl VLISSINGEN - Een oude vrouw in Walchers boerengoed zit op de gang te wachten. Een half uur eerder schuifelde ze nog voorzichtig over de par keerplaats van ziekenhuis Walcheren. Keel-, neus- en oorarts Pieter van der Sluijs (62) ziet veel oudere vrouwen in klederdracht op het spreek uur. Bejaarden horen sowieso vaak niet zo goed meer, maar de Walcherse kap is bijna een garantie voor een slecht ge hoor. Van der Sluijs, die na bijna der tig jaar als kno-arts in het Vlis- singse ziekenhuis afscheid neemt: „De Walcherse kap schuift bij vrouwen na jaren lang dragen de oorschelp ach teruit. De ingang van het gehoorkanaal vernauwt waar door het gehoor afneemt. Dat is een specifiek probleem voor dit ziekenhuis. Ingewikkeld, maar wel leuk. In universi teitsziekenhuizen kennen ze dit niet. Op een congres heb ik het eens gehad over gehoor problemen door de Walcherse dracht. Iedereen stond met de oren te klapperen." Uitdaging Ook weer typisch Walchers: de kap geeft problemen bij de ge- hoortoestellen die ouderen bij slechthorendheid gebruiken. „Een echte uitdaging voor een kno-arts", zegt Van der Sluijs. „Zo'n kap is heel vervelend omdat je eronder moet als je het geluid wil bijstellen. Maar daar hebben we een afstands bediening voor bedacht." Be taald door de verzekeraar, voegt hij er tevreden aan toe. „Het enige leuke wat we met de CZ-Groep hebben geregeld. De kap hoort zo bij de Walcher se bevolking dat ze dat wel wil den betalenMaar de techniek schrijdt voort. „Er bestaan nu ook automatische boortoestel len. Maar dat zou ik zelf nooit willen", zegt hij beslist. „Dan heb ik het geluid niet meer on der controle, dat is niet pret tig." Baas aan eigen oor. Van der Sluijs kwam, op vier maanden na, dertig jaar gele den naar Vlissingen. Hij was 32-jarige arts 'veruit de jong ste' kno-arts van Nederland. „Maar ik heb echt niet met m'n studie gesjoemeld of zo." In Vlissingen zat Sim Rietema als enige kno-arts, die nog een tijdje de enige kno-arts van Zeeland was. „Hij had het zo druk dat hij nooit meer iets bij leerde", kijkt Van der Sluijs te rug. „Daarom functioneerde de kno-geneeskunde in Vlis singen op het niveau van hal verwege de jaren vijftig, ter wijl er al weer heel wat was veranderd." Beitel Een neusoperatie ging toen nog gewoon met hamer en bei tel, vertelt Van der Sluijs. „Dat heb ik ook nog wel gedaan. Maar uit angst om niet achter op te raken ben ik onmiddellijk met nascholing begonnen. Dat was toen nog niet verplicht. Er bestond toen nog geen enkele kwaliteitscontrole, die bestaat pas sinds tien jaar." Dertig jaar geleden bestond het gros van het werk van de kno-arts uit amandelen knippen en ook uit longen bekijken ('Er waren nog geen longartsen'). „Bijna elk kind dat op de kno- afdeling kwam, ging zonder amandelen weg." Het aantal operaties is in dertig jaar flink toegenomen. „Met nieuwe technieken kunnen we een ge broken neus weer goed recht zetten." Het inzetten van buis jes bij kinderen die door vocht in het oor slecht horen heeft in dertig j aar ook een grote vlucht genomen. Eigenlijk had Van der Sluijs nog wel een paar jaar door ge wild, maar hij trekt het niet meer. De piketdiensten breken hem op. „Het werk is zwaarder geworden, ik slaap slecht als ik dienst heb. Ik heb nog gepro beerd om de avond- en nacht diensten te verkopen maar dat is niet gelukt." Verder leidt hij onder de tijdsdruk die steeds groter wordt. „Ik voel me opge jaagd. Bij mij hoef je geen uur op de gang te wachten, ik sta daar om bekend. Maar het kost me steeds meer energie om dat vol te houden." Het liefst zou hij wat vroeger beginnen en wat later ophouden zodat hij meer tij d voor het zelf de aantal patiënten had. „Maar dan moet er meer personeel komen En daar heeft de directie geen zin in omdat er geen geld is." Van der Sluijs zegt met een ge rust hart afscheid te nemen. Ja, ook met al die wachtlijsten en het schreeuwend tekort aan medisch specialisten. Want, stelt hij, dat valt op de kno-af- deling in Vlissingen nog wel mee. „Voor mij komt er een waarnemer en de arts die tus sen Vlissingen en Goes pendel de, komt fulltime in Vlissingen werken. Dat is vervelend voor Goes, maar hier zijn geen pro blemen. De waarneming is weliswaar een noodoplossing, maar de boel dondert hier niet in elkaar." Wachttijden En met wachttijden bij kno valt het ook nog wel mee, vindt Van der Sluijs. „Als je belt voor een afspraak kun je binnen een week aan de beurt zijn. Voor een operatie moet je langer wachten, maar dan gaat het om operaties voor bijvoorbeeld neuscorrecties waar geen spoed bij is. We hebben wel een wachtlijst voor operaties om amandelen te verwijderen. Kinderen wachten vijf tot zes weken en dat is echt te lang." Hij verwerpt het idee dat spe cialisten dan maar 's avonds en in het weekeinde moeten over werken om wachtlijsten weg te werken. Voorzitter Lemstra van de Vereniging van Zieken huizen bijvoorbeeld betoogde dat vorig jaar in Goes. „Daar komen ongelukken van." Van der Sluijs ziet liever dat er ope- ratiekamerpersoneel bij komt. „Het gebeurt nu dat we willen opereren, maar dat dat niet kan door een gebrek aan ok- personeel." Patiënten en oud-patiënten kun nen vandaag van 17.00 tot 18.00 uur in het Ziekenhuis Walcheren afscheid van Van der Sluijs nemen. BIERVLIET - In serviceflat An- nelot ter Walle in Biervliet is de plaatselijke afdeling van het Nationaal Fonds Ouderenhulp Groot Terneuzen gisteren de jaarlijkse verkoop van zomer zegels begonnen. Het eerste set je van zes postzegels werd ge kocht door de directeur van de serviceflat, M. van de Graaff. Direct daarna was het de beurt aan de geduldig wachtende Biervlietenaren, die voor de ge legenheid in groten getale in Annelot Ter Walle aanwezig waren. Na negen jaar zijn de zomerze gels terug van weggeweest en hebben ze de plaats ingenomen van de zogenoemde ouderenze- gels, die sinds het internatio naal jaar van de ouderen in 1993 bestaan. Zij komen voort uit het fonds Zomerzegels, dat in de ja ren dertig werd opgericht om activiteiten voor minderbedeel den in de samenleving te onder steunen. De komende jaren is voor het thema Tuinen in Nederland ge kozen. Het onderwerp van de zegels dit jaar zijn kwekerijtui- nen. Volgend jaar staat de Flori- ade 2002 centraal. Met de opbrengst van de jaarlijkse ver koop van de zegels (vier dubbel- door René van Stee TERNEUZEN - De brandweer heeft gisterochtend voor veel commotie gezorgd in de Terneu zense binnenstad. Het plaatse lijke korps rukte met groot ma terieel en vijftig man uit voor wat later een brandoefening bleek te zijn, in het magazijn van het C A-filiaal aan de Ar senaalstraat. Volgens bedrijfsleider Y. Wisse van C A in Terneuzen houdt haar filiaal gemiddeld twee maal per jaar een brandoefe ning die ook altijd vooraf wordt gemeld bij de alarmcentrale en de brandweer. „Dat is ook dit keer gebeurd", aldus Wisse. Zij voegt eraan toe dat de oefenin gen niet precies ieder half jaar plaatsvinden. „Om het nut er van zo groot mogelijk te maken, zoeken we meestal een datum waarop zoveel mogelijk perso neel tegelijkertijd aanwezig is tje per zegel) en wenskaarten wordt landelijk zo'n drie mil- joen gulden opgehaald. Dat geld komt ten goede aan projecten voor ouderen. De opbrengst van de afdeling Groot Terneuzen in 2000 is be steed aan een biljart voor de be woners van Annelot Ter Walle. Alvorens met de verkoop van zomei'zegels werd gestart, werd het biljart overgedragen aan de Stichting Oudei'enwerk Bier vliet. Een gedeelte van de op brengst van dit jaar wordt be steed aan de viering van de Dag van de Ouderen in oktober. Voor het overige geld is nog geen be stemming gevonden. In Terneu zen vindt de eerste grote ver koopdag van de zomerzegels op maandag 30 april plaats ter ge legenheid van de feestmarkt op Koninginnedag op de Markt. KOEWACHT - De muziekver eniging Eendracht Maakt Macht houdt zaterdag 28 april een rommelmarkt en antiekvei ling. De spulletjes staaix vanaf 9.00 uur opgesteld in en nabij het oefenlokaal van EMM op het parkeerterrein aan de Berlaers- straat in Koewacht. Er worden ook wafels gebakken. De an tiekveiling begint om 10.30 uur. en we met z'n allen de spelregels kunnen doornemen." Brandweei-commandant J. Meijering is een voorstander van dergelijke brandoefenin gen. Hierbij is veelal iemand van zijn korps aanwezig om de gang van zaken te observeren en indien noodzakelijk aanbeve lingen te doen of tips te geven. Bij zijn Terneuzense korps was over de brandoefening bij C A gistermorgen echter niets be kend. Meijering wijt dit aan een communicatiefout, waax'bij de melding hoogstwaarschijnlijk direct naar de Regionale Brand weer Zeeland is gegaan. Meijering: „Normaal worden dergelijke oefeningen gemeld bij de vrijwillige brandweer in Tex*neuzen. Die zorgt voor de vex-dere verspreiding van het bericht naar de politie en de regionale brandweer. Na beoor deling van de grootte van de oe fening wordt ook de 112-alarm- centrale ingelicht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 51