I Einde achterkamerpolitiek PZC Gerecht België doorzoekt paleis prinses Liliane Vervolgingen Joegoslavië van misdaden in Kosovo Butler stal van Diana Londen vreest geweld op 1 mei Britse actie tegen mensensmokkel Duitsland moet kunst teruggeven Nieuwe linkshandige vleugel VS en Peru ruziën over vliegtuig Akkoord over Europese wet openbaarheid bestuur nabij Zandzakken tegen wassende Mississippi broekenjg Mug woensdag 25 april 2001 door Pascale Thewissen BRUSSEL - Het Belgische gerecht heeft gisteren het paleis in Argentueil van prinses Liliane, de tweede vrouw van wijlen koning Leopold III, door zocht. De opmerkelijke huiszoeking werd verricht op verzoek van de par lementaire enquêtecommissie die de rol van België bij de moord op de Con golese leider Patrice Lumumba, veer tig jaar geleden, onderzoekt. De commissie wil de hand leggen op de dagboeken van kolonel Guy Weber, die destij ds als maj oor van de gendar merie in de Congolese provincie Ka- tanga werkzaam was. Boudewijn was toen al koning van België, maar de ko lonel in kwestie onderhield nauwe banden met zijn vader, Leopold. Weber heeft tot nu toe geweigerd zijn dagboeken over te dragen aan de com missie, waarop het gerecht werd inge schakeld. Dat beschikte blijkbaar over aanwijzingen dat de dagboeken zich in de privécollectie van de 85-ja- rige prinses Liliane zouden bevinden. Of dat inderdaad het geval was, is nog onduidelijk. De speurders zouden uit het paleis van prinses Liliane 'enkele archiefstukken' hebben meegeno men. De huiszoeking is hoogst uitzonder lijk. Het is de eerste keer dat de wo ning van een lid van het koninklijk huis op bevel van het gerecht wordt doorzocht. In een reactie zei voorzit ter van de parlementaire enquête commissie, Geert Versnick, gister avond dat prinses Liliane buiten het onderzoek naar de moord op Lumum ba staat, maar dat de commissie 'alle inspanningen moet doen om de waar heid boven tafel te krijgen'. CIA De vraag wie achter de moord op Lu mumba zat, werd ruim een jaar gele den weer actueel na het verschijnen van een boek van de Belgische auteur en Afrika-kenner Ludo De Witte. Die beweert dat niet de Amerikaanse in lichtingendienst CIA, zoals lange tijd werd aangenomen, maar de toenmali ge Belgische regering achter de moord zat, op 17 februari 1961, op de eerste premier van het onafhankelijke Con go. De Congolese politicus moest geëlimi neerd worden, omdat hij de economi sche belangen van België in Congo in gevaar bracht, stelt De Witte in zijn boek 'De moord op Lumumba'. De nationalistische Lumumba werd gezien als een communist, en volgens de Amerikanen was hij even erg als de Cubaanse leider Fidel Castro. Lu mumba botste ook van meet af aan met de voormalig kolonisator. Zo joeg hij bij de declaratie van de Congolese onafhankelijkheid in 1960 België te gen zich in het harnas door Boudewijn publiekelij k te schofferen door het ko lonialisme af te doen als 'de vernede rende slavernij die ons met geweld op gelegd werd'. Op 17 januari 1961 werd de premier na urenlange mishandelingen in Eli- sabethstad, de hoofdstad van Katan ga, geëxecuteerd. „Het leidt geen twijfel dat een formeel bevel van kolo nel Frédéric Vandewalle (die in op dracht van België feitelijk de leiding had over de Katangese gendarmerie) aan de Belgische officieren om Lu mumba's leven te sparen, de ontwik kelingen een andere wending hadden doen nemen', aldus De Witte. De auteur sluit niet uit dat het parle mentair onderzoek nog andere onfris se praktijken uit het Belgische koloni ale verleden aan het licht brengt. GPD BELGRADO - Het Joegoslavi sche leger heeft gisteren be kendgemaakt dat 183 militai ren in eigen land zijn berecht of worden vervolgd wegens oor logsmisdaden in Kosovo. Vorige week meldde het leger al dat er 24 zaken liepen tegen mi litairen die ervan worden ver dacht oorlogsmisdaden te heb ben begaan in Kosovo tijdens de drie maanden van NAVO-aan- vallen in 1999. Eerder ontkende het leger dat er systematisch oorlogsmisdaden zijn gepleegd in Kosovo, maar zei wel dat miltairen die wreed heden hebben begaan voor de rechter gebracht zouden wor den. In november zijn er drie door een militaire rechtbank tot 4,5 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens moord op een ou der etnisch-Albanees echtpaar. In het vonnis werd echter niet gesproken van een oorlogsmis daad, wat kritiek ontlokte van mensenrechtenorganisaties. Erkenning Het aantal vervolgingen duidt op een toenemende erkenning binnen het leger dat Joegoslavi- sche militairen oorlogsmisda den hebben gepleegd in Kosovo. „De aanklachten lopen uiteen van moord, intimidatie, onwet tige arrestatie en mishandeling tot diefstal", zei een hoge offi cier van de juridische afdeling van het leger. „We willen de mis daden van afzonderlijke indivi duen aan de kaak stellen en col lectieve schuld voor het hele land vermijden." De officier zei dat er nog meer zaken in voorbereiding zijn, maar weigerde aantallen te noe men. Ook wilde hij niet zeggen hoeveel zaken tot een veroorde ling hadden geleid en welke straffen er waren gegeven. AP LONDEN - Een voormalige butler van de overleden prinses Diana is gisteren beschuldigd van diefstal van juwelen, ca deaus en geld. Hij zou diverse malen in de periode van 1997 tot 2000 hebben gestolen, zo meldde de Britse politie. De oud-werknemer van Diana, tegenwoordig de butler van prinses Margaret, werd vorig jaar november al aangehouden, maar hij kwam na het betalen van een borgsom weer vrij. De 48-j arige butler van Kensington Palace moet vandaag voor de v rechter verschijnen. Hij zou onder meer een diamanten scheepje met een waarde J van bijna 3,5 miljoen gulden hebben ontvreemd, een huwe- 1 lijkscadeau uit 1981 van de emir van Bahrein. RTR LONDEN - Burgemeester Ken Livingstone van Londen en de 1; politie hebben de Londenaren gisteren gewaarschuwd op 1 r mei, de Dag van de Arbeid, weg te blijven bij protestacties in i het centrum. De politie verwacht honderden gewelddadige demonstranten. Ze zouden het voorzien hebben op doelen die de globalisering vertegenwoordigen in het winkelgebied van Oxford Circus, waaronder bedrijven als McDonald's, Gap en Starbucks. Vorig jaar richtten duizenden demonstranten met graffiti, stenen en flessen schade aan in het centrum van Londen. Dit jaar is een speciale politiemacht van vijfduizend mensen be last met de ordehandhaving op 1 mei. AP SOUTHAMPTON - De Britse politie heeft gisteren bij een grootscheepse actie tegen mensensmokkel 118 mensen gear resteerd. Zo'n 250 politiemannen en 42 agenten van de immi gratiedienst doorzochten vroeg in de ochtend 28 panden in de Engelse plaats Southampton. Nooit eerder werd in Groot- Brittannië zo'n grote operatie tegen illegale immigranten ge houden. Onder de gearresteerden bevinden zich een vrouw en vijf mannen uit Polen, een Russische vrouw, zeven mannen uit Pakistan, drie Indiase mannen en een Engelsman. RTR BERLIJN - De Duitse staatsminister voor Cultuur Nida- Rümelin heeft gisteren een handleiding gepresenteerd waar mee de 5300 Duitse musea en bibliotheken intensief kunnen zoeken naar door de nazi's geroofde kunstwerken. Volgens Nida-Rümelin moeten de musea de van joden en an deren geroofde kunstwerken zo snel mogelijk inventariseren. De regering vindt dat de werken teruggegeven moeten wor den aan hun rechtmatige eigenaars of hun erfgenamen en dat processen vermeden moeten worden. Sinds 1998 zijn uit federale collecties slechts twee werken ge retourneerd aan de rechtmatige eigenaars. AP TRIER - De Hongaar Geza Loso beweert de eerste versie van een linkshandige vleugel, gebouwd door de Nederlandse fir ma Poletti en Tuinman, ruimschoots te hebben overtroffen. Bij een linkshandige piano zitten de hoge tonen links en de la ge rechts.,Ik kan zo veel betere expressie in mijn spel leggen", beweert de muzikant. De Nederlandse piano uit 1998 heeft een veel kleinere klankkast en klinkt daardoor meer als een spinet volgens Loso. Hij heeft zijn nieuwe vinding gepaten teerd. DPA/ANP WASHINGTON - Tussen de Verenigde Staten en Peru is on enigheid ontstaan over het neerschieten van een Amerikaans vliegtuigje met een missionarissengezin afgelopen vrijdag. De Amerikaanse inlichtingendienst CIA spoorde het vlieg tuigje vrijdag op met een verkenningsvliegtuig, waar ook een Peruaanse luchtmachtofficier in zat. De CIA dacht dat met het een toestel drugs werden vervoerd. Volgens de Amerika nen ging het Peruaanse leger daarop snel over tot het gebruik van geweld, ondanks verzoeken van CIA-medewerkers om meer tijd te nemen voor de identificatie van het toestel. Plet Peruaanse leger houdt vol dat de piloot zich niet wilde identificeren, maar nabestaanden van de slachtoffers zeggen j dat de piloot niet is gewaarschuwd. De piloot ligt in een zie kenhuis met een kapotgeschoten been. AP T-shirt, met confrösr, 100% katoen. 19.95 Cargo broek met kniestukken. 59.95 Stretch T-shirt. 24*95 Katoenen broek, stretch. 59*95 T-shirt met koperprint. 19.95 Capri broek met zij-split. 59.95 double-look. 29*95 5-pocket jeans. ^69*" HU 49. Colourblocking shirt. 29.95 Cargo brqek. 79 A door Hetty van Rooij BRUSSEL - Het Europees Par lement stevent af op een zege in zijn strijd tegen de Europese achterkamertjespolitiek. Een akkoord over de Europese wet op de openbaarheid van bestuur (WOB), die burgers en actie groepen toegang geeft tot EU- documenten, ligt onverwacht binnen handbereik. „Voor de Europese Unie het is een enorme stap voorwaarts en voor de meeste landen betekent het bijna een revolutie", aldus CD A-Europarlementariër Hanja Maij-Weggen gisteren. Het uitgangspunt van de nieu we Europese wet is precies wat het Parlement wil. De duizen den documenten die de Brussel se bureaucratie jaarlijks produ ceert zijn in principe openbaar, tenzij er een goede reden is een stuk geheim te houden. Het da gelijks bestuur van de Unie wil de het liefst alle documenten als regel in de kast houden, maar het parlement heeft zich daar eind vorig jaar krachtig tegen verzet. Er komt bovendien een register van geheime stukken, zodat de burger weet dat ze be staan. Uitgehold Het compromis wordt vandaag in stemming gebracht in de commissie 'vrijheden en rechten van de burger' van het Europees Parlement. Tot gisteravond laat is er onder handeld over de laatste details van het akkoord tussen lidsta ten, parlement en Europese Commissie. Zo moest er gister avond nog een juridische for mulering gevonden worden die voorkomt dat de Nederlandse Wet op de Openbaarheid van Bestuur wordt uitgehold. Ne- De nieuwe C&A broekeéct derland en Zweden willen in de toekomst EU-documenten openbaar kunnen maken vol gens hun eigen ruime regels. Maar de Fransen, Italianen en Spanjaarden vrezen dat daar door geheime documenten via Nederland en Zweden boven ta fel komen. Dat er een compromis ligt, is bij na een wonder. Vrij wel niemand in Brussel geloofde nog in de le vensvatbaarheid van de 'Eu- rowob'. Het is vooral te danken aan de inzet en het doorzet tingsvermogen van de Zweden, die momenteel voorzitter zijn van de Europese Unie en die Frankrijk over de streep hebben getrokken. Met uitzondering van Nederland, Zweden en Fin land kent geen van de EU-lid- staten een wettelijke regeling om documenten openbaar te maken. Vooral de Fransen voe len niets voor een doorbreking van de klassieke gesloten be stuurscultuur. GPD DAVENPORT - Militairen van de Nationale Garde slepen in Davenport in de Amerikaanse staat Iowa zandzakken aan om de nooddijk te versterken. Derivier Mississippi dreigt daar na aanhoudende regen buiten haar oevers te treden. foto Charlie Neibergall/AP T-shirt met tijgerprint. Stretchbroek. VOOI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 4