PZC Fusiegemeenten nader tot elkaar Sluis speelt hoofdrol in stripverhaal 17 Ooievaar op doorreis A Comités scherpen messen voor acties in ziekenhuizen Koninklijk lintje te veel eer voor Herman ^ontys Vlaamse werkgevers voorzien problemen voor grensarbeiders Grensoverschrijdend samenwerkingsproject stap op weg naar herindeling Viertal gepakt op verdenking mensensmokkel Overvallers aangehouden www.klaverbladzeeland.nl Kies voor Zeeuws Groen Aanrijdingen door voorrangsfout Donderdag 26 april OPEN DAGEN immnsmamm zeeuwse almanak Leergeld ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 25 april 2001 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Oostburg en Sluis-Aardenburg zetten de eerste schreden op weg naar een gemeentelijke herindeling. De gemeenten gaan de provincie samen een voorstel doen voor een grensoverschrijdende sa menwerkingsorgaan met Mal- degem, Damme, Knokke-Heist, Blankenberge en Sint Laureins. Het college van burgemeester en wethouders van Oostburg wil een substantiële bijdrage geven om dit project van de grond te krijgen. B en W van Oostburg hebben verder met gedeputeer de T. Poppelaars afgesproken dat zij niet meer over Biervliet praten, wanneer de provincie meewerkt aan het behoud van een inwonertal van 24.000 via bijzondere woon- en werkgele genheidsprojecten. Het college REIMERSWAAL - De Zeeuwse politie heeft twee inwoners van de gemeente Reimerswaal en twee Amsterdammers aange houden op verdenking van men senhandel. Het viertal zou vrouwen uit voornamelijk Europese landen- hebben aangezet tot prostitutie in de grote steden in de Rand stad. Het gaat om een 20-jarige vrouw en een 37-jarige man uit Reimerswaal. Zij zijn op 17 april aangehouden en inmiddels in bewaring gesteld. Een 28-ja- rigeman en een 29-jarige vrouw uit Amsterdam zijn gisteren aangehouden en worden voor geleid aan de officier van justi tie. Bij het doorzoeken van de woningen zijn valse en vervalste reisdocumenten gevonden. De politie doet in samenwerking met de Koninklijke Marechaus see nog verder onderzoek naar de zaak. Politiewoordvoerder M. van de Vreugde sluit niet uit- dat meer aanhoudingen zullen volgen. wil de gemeenteraad eind mei vragen om af te zien van de claim op Biervliet. B en W gaan er dan wel vanuit dat de provin cie de gemeente ondersteunt, in haar streven om als regio econo misch krachtig te blijven. Van een ruil of deal wil burgemees ter G. Noordewier niet spreken. Het college was dinsdag dan ook niet naar Middelburg gekomen om met Poppelaax-s te 'onder handelen' over de positie van Oostburg binnen het herinde- lingsvraagstuk. Het ging vol gens Noordewier enkel om het uitwisselen van standpunten. „Als Biervliet niet mogelijk is, wat is er dan wel mogel ij k om de huidige 24.000 inwoners vast te houden?" Toekomst Noordewier beklemtoont dat het de gemeente Oostburg enkel te doen is om de toekomst van West-Zeeuws-Vlaanderen. „Wij hechten nog altijd aan een krachtige gemeente, die niet per se 30.000 inwoners hoeft te tel len, maar die wel in dezelfde ge meenteklasse valt als Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Wanneer wij ondersteuning krijgen om nieuwe werkgelegenheid te krijgen en voor speciale doel groepen woningbouw kunnen realiseren, dan hebben we Biex-- vliet niet nodig." Noordewier doelt dan met name op het Technopark in Schoon- dijke en de nieuwe, prestigieuze woonwijk Waterburg in Oost burg. „We praten nadrukkelijk niet over extra woningcontin gent. Het streekplan en de rijks overheid willen daar eenvoudig niet aan. Alleen met bijzondere projecten kunnen we nog wat." Over de wens van Sluis-Aar- denburg om een grensover schrijdende samenwerkings verband in het leven te roepen, is de burgemeester duidelijk. „We hebben daar ja tegen ge zegd, maar dan willen we dat dat orgaan ook ambtelijk fat soenlijk wordt opgetuigd. Daar willen we ook financieel aan bijdragen, zoda.t een nog aan te stellen persoon dit handen en voeten kan geven. Dat moet ie mand zijn die van de hoed en de rand weet. Het is niet de bedoe ling dat wij het plan van Sluis- Aardenburg annexeren. Zoiets moet je gezamenlijk doen." Poppelaars geeft aan dat de pro vincie op haar beurt de inhou delijke kennis en de contacten met de Benelux en de provincies West-en Oost-Vlaanderen zal aanwenden om die samenwer king van de grond te krijgen. Hij wacht nu een voorstel van de beide gemeenten af. De gedepu teerde heeft het college van Oostburg beloofd om, na een reeds toegezegd onderzoek on der middenstanders, ambtena ren en gemeentebestuurders van Sluis en Oostburg naar de kansen en bedreigingen voor de middenstand, ook mee te wer ken aan een economische visie voor heel West-Zeeuws-Vlaan deren. „In dat verband heb ik ook gewezen op de mogelij kheid van bijzondere projecten. Daar is in de provincie tot nu toe nog nauwelijks gebruik van ge maakt." HOOFDPLAAT - De ooievaar is in Zeeland niet langer meer een zeldzaam gezicht. Met het succes van herintroductieprojecten zijn de grote, zwart-witte vogels langzaam teruggekeerd in het landschap. Wél zijn ze - van oudsher - de voorbodes van de lente, van warmere temperaturen die in aantocht zijn. Deze ooievaar in het jonge natuurgebied de Inlaag van Hoofdplaat, nabij recrea tiepark Village Scaldia, is vermoedelijk op trektocht naar de Al- blasserwaard in Zuid-Holland, zegt Chris Jacobusse van Stich ting Het Zeeuwse Landschap. „Het kan ook zijn dat-ie van 't Zwin afkomstig is, maar ze reizen op het moment naar het noor den. Ze komen van Afrika, waar ze hebben overwinterd, 't Zwin is eigenlijk al eengepasseerd station." foto Peter Nicolai door Pascalle Cappetti SLUIS - Sluissenaar SjaakHer man heeft deze week bedankt voor de koninklijke onderschei ding die hem vrijdag zou wor den opgespeld. Het systeem van lintjes en ridderschappen zegt heixx helemaal niets. „Allemaal poppenkast", oordeelt hij. „Als iemand een lintje verdient, is het mijxx vrouw wel. Die heeft mij zoveel uren moeten missen." Herman voelt zich vereerd dat zijn collega's van natuurbe- schermingsvereniging 't Duum- pje hem hebben voorgedragen voor een lintje, als teken van waardering voor het vele vrij willigerswerk dat hij voor de West-Zeeuws-Vlaamse natuur organisatie, de Zeeuwse Milieu Federatie en de stichting De Zeeuwse Molen doet. Maar die waardering, het feit dat hem een onderscheiding wordt gegund, is voor hem al genoeg. „Wat heb ik nu gepx-esteex-d? Het werk voor het Duumpje doe ik niet al leen en bovendien nog niet zo lang. Als ik die onderscheiding zou acceptex-en, zou ik een hele boel andere mensen te kort doen. De term lintjesregen zegt mij al voldoende. Ik vind dat men in Nederland veel te kwis tig is met die lintjes. Ze zouden er veel spaarzamer mee moeten omgaan. Iemand die bijvoor beeld jarenlang in de ziekenver zorging zit, ja, die heeft het echt verdiend. Wat is het nu voor vex- dienste om jax-enlang, uithoofde van je functie, op een bestuur dersstoel te blijven zitten? Mis schien heb ik dan inderdaad wel wat meer gedaan, maar dat doe ik toch voor mijn eigen plezier? Daar hoef je toch geen lintje voor te kx'ijgen. Nee hoor, zo'n ondex-scheiding is aan mij niet besteed." Toen burgemeester C. van Liere Sjaak Herman vorige week be naderde met 'een verrassing', kreeg hij tot zijn 'grote verba zing' te horen dat de inwoner van Sluis er geen prijs op stelde. „Dat heb ik in mijn tienjarig burgemeesterschap nog niet eerder meegemaakt. Maar het staat natuürlijk iedereen viïj om te weigex-en. Die beslissing heb ik te respecteren en dat doe ik ook. Gelukkig benader ik de mensen die zijn voorgedragen altijd een week van tevoren, zo dat we er een gezellige bijeen komst met familie, verenigin gen en oud-decorandi van kunnen maken. Als hij het niet had geweten, dan had ik vrijdag voor een fait accompli gestaan." Sjaak Herman TERNEUZEN - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee mannen van 22 en 23 jaar uit Terneuzen aangehouden die eerder op de avoixd een overval op een Temeuzens echtpaar pleegden. De mannen belden maandag avond rond half tien bij het echtpaar aan. Nadat de voor deur werd geopend, werden de bewoners onder bedreiging van een vuui*wapen gedwongen geld af te geven. De overvallex-s maakten enkele duizenden gul dens buit. Op basis van een signalement wist de politie de daders later die nacht aan te houden. Beide mannen zijn ingesloten en zul len worden voorgeleid aan de officier van justitie. Advertentie (Advertentie) door Lilian Dominicus MERKSEM - West-Zeeuws- Vlaanderen over enkele decen nia. De regio is onder water gelopen als gevolg vaxx de scha delijke effectexx vaxx milieuver ontreiniging. Alleen Sluis be staat nog. Het stadje is door zijn hogere ligging en de omringen de stadswallen drooggebleven. Een schrikbeeld voor de toe komst? Of dé oplossing voor het conflict tussen de gemeente Sluis-Aardenburg en de provin cie over het voornemen tot her indeling in Zeeuws-Vlaande ren? Vooxiopig blijft bovenstaand doemscenario pure fictie, uit de hoed getoverd van de Vlaamse striptekenaar Jeff Broeckx. En kele maanden geleden was hij in Sluis, op bezoek bij een vriend, toen zijn vrouw hem suggereer de zijn volgende stripverhaal in het oude vestingstadje af te la ten spelen. „Eigenlijk stom dat ik daar zelf nooit aan gedacht heb; uitgeve rij De Standaard vond het direct een px-achtig idee", zegt hij, in zijn kleine werkkamer in Merk- sem, waar de stx-ip centraal staat. De bruine, houten wand kasten zitten tjokvol stripboe ken en kleurrijke beelden van stxipfiguren. Precies zoals je zou vernachten van een tekenaar als Broeckx, die geen onbeken de is binnen de Vlaamse strip- wei'eld. Hij is tekenaar van Bes sy en mag zijn signatuur zetten onder de striprëèksen Dag en Heidi en Bessy Natuurcomman- do. De nieuwe strip in de x-eeks Wa terland van Broeckx komt vol gend jaar mei uit en zal in het Belfort van Sluis wox'den gepre- senteerd. Maai- een promotie van Sluis wordt het niet, bena- dx-ukt de striptekenaar. „Sluis is het decor, meer niet." Het verhaal is een vervolg op ti tels als 'Raginhax-d' en 'De Wraak van de Wuiten', waarin de kindex-en Max, Clovis en Bo ris een heldenrol vervullen. Alle boeken uit deze sei'ie spelen zich af ergens in 'de mogelijke nabije De Vlaamse striptekenaar Jeff Broeckx is bekend van onder meer de strip Bessy, Dag en Heidi. foto Peter Nicola1 Onze groene stroom, die niets meer kost dan gewone stroom. Ga naar www.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. HULST - Op de Dubbele Poort in Hulst zijn gistermiddag rond kwart over drie twee auto's in botsing gekomen. Een 34-jarige automobiliste uit Hulst stond met haar auto op een parkeerstrook aan de linkerzijde van de weg gepax-keerd. Bij het wegrijden liet ze een 45-jarige automobiliste uit de gemeente Hon- tenisse niet voorgaan. Er was alleen materiële schade. Rond 19.00 uur vond er op de ki'uising Sportlaan-Moox-manstraat in Hulst een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een 20-ja- rige automobilist uit Hulst reed over de M o ox-manstr a at en wilde op het kruispunt linksaf slaan. Daarbij gaf hij geen voorrang aan een 21-jarige plaatsgenoot. Ook hier was er alleen materiële schade. toekomst', wanneer de rivieren steeds vaker buiten hun oevers treden en weilanden wekenlang onder water staan door de steeds heviger wordende regens en het smeltende ijs op de pool kap. Allemaal gevolgen van de gaten in de ozonlaag, de uitstoot van gassen en het broeikasef fect, die hogere temperaturen op aarde veroorzaken. Niet dat Broeckx met zijn ver halen de mensheid wil waar schuwen. „Nee, zover zou ik ze ker niet willen gaan", verzekert hij. Zijn boeken zijn in eerste in stantie opgetekend voor de ont spanning voor de lezer, die avontuur zoekt in combinatie met natuur. Hoewel...hij moet toegeven, dat het geschetste toekomstbeeld toch wel plausi bel klinkt. Apostelen In de stx-ip over Sluis staan de twaalf gouden apostelen, die volgens een volkslegende ex-gens in Sluis zouden zijn begraven, centraal. Maar de vex-dere ver haallijn staat nog lang niet vast. Broeckx: „Mare Legendre schrijft momenteel het scenario, ik teken de plaatjes. Maar daar ga ik pas in september mee be ginnen; daar heb ik nu de tijd niet voor. Enkele scènes spelen in het Hoompje (het voonnalige, vervallen nonnenklooster aan de rand van Sluis), dat dan her steld is. Misschien komt Jantje van Sluis erin voor. En er is een rol voor een antiquair, een echte slechterik, die in het geniep op zoek gaat naar de gouden apos telen." (Advertentie) Voorlichtingsavond hbo-opleidingen op het gebied van gezondheidszorg en mens en maatschappij Plaats: Ds.Th. Fliednerstraat 2, Eindhoven Tijd: 19.00-21.00 uur Meer informatie: 0877 875 877 www.fontys.nl door Barend Pelgrim ANTWERPEN - De Belgische werkgeversorganisaties VEV (Vlaams Economisch Verbond) en VBO (Vereniging van Belgi sche Ondernemers) vrezen de afschaffing van de huidige fis cale gx-ensarbeidersregeling tussen Nederland en België. De twee belangenverenigingen voorspellen dat het voor bewo ners van de Nederlandse grens regio iix de toekomst volkomen onaantrekkelijk wordt om nog naar een baan in Vlaanderen uit te kijken. De belangenox-ganisatie Stich ting Grensax-beid meent dat be- stuurders in Zeeland zich on voldoende x-ealiseren dat het aantal Zeeuws-Vlaamse grens arbeiders in de komende jax-en wel eens drastisch kan gaan da len, met tot gevolg een versterk te ontvolking van de regio. Op een persconferentie bij che miebedrijf BASF in Antwerpen maakten VBO en VEV gisteren ochtend bekend dat ze de Belgi sche regering met klem vragen de bekrachtiging van het nieu we bilaterale verdrag uit te stellen. Verder dringen de oi'ganisaties aan op een grondig onderzoek naar de nadelen van het fiscaal akkoord voor de arbeidsmarkt in Vlaanderen. De onderteke ning van het belastingverdrag door de Belgische overheid wordt verwacht in juli van dit jaar, waarna het document ter goedkeuring wordt voorgelegd aan het parlement. Gespannen VBO-woox-dvoerster C. Ven zei gisteren dat met name Vlaamse ondernemingen aantrekkings kracht zullen vex-liezen voor Ne derlandse werknemers indien het vooi'liggende plan doorgaat. Ze voegde daax-aan toe dat de arbeidsmarkt op dit ogenblik al dusdanig gespannen en krap is dat Vlaamse ondernemers zich een dergelijke inperking van hun recruteringsgebied niet kunnen veroorloven. Directielid W. de Geest van de Antwerpse chemiereus BASF, waar zo'n 300 Nederlandse grensarbeiders werken, conclu deert dat er opgepast moet wor den dat de industriële dynamiek in Gent en Antwerpen niet ge dwarsboomd wordt door deze nieuwe fiscale grendels. Hij schetste een beeld dat het voor werknemers in de techniek wel eens stukken aantrekkelij ker kan worden om louter van wege fiscaal voordeel een baan bij General Electx-ic in Bergen op Zoom of Dow Benelux in Ter- neuzen te verkiezen boven een functie bij BASF. Zeeuws bestuurslid R. Daelman van de Stichting Grensax-beid zegt dat Zeeuwse bestuux-dex-s onvoldoende beseffen wat het schrappen van het huidige grensax-beidex-sstatuut voor ge volgen kan hebben. Met name de provincie Zeeland doet aan struisvogelpolitiek en onder kent op dit moment onvoldoen de de dramatische neveneffec ten van het aanstaande bilaterale belastingverdrag, zegt Daelman. Vergrijzing Ze wijst erop dat Zeeuws- Vlaanderen in de toekomst te maken kx-ijgt met vergx-ijzing en ontvolking en dat het vertrek van mensen met een baan in België dit verschijnsel nog eens zal versterken. Het is volgens Daelman bovendien opvallend dat provinciebestuurders nog steeds naar Den Haag vexwijzen wanneer de grensarbeiders kwestie ter sprake komt. Afge lopen jaar wees Px-ovinciale Staten een subsidieverzoek van de Stichting Grensarbeid voor een wetenschappelijk onder zoek af. Advertentie Thema: huis en tuin! m.m.v. Beveland Groenprojekten en Makelaardij SPAANS B.V. e.a. door Roelf Reinders VLISSINGEN - Comités berei den acties voor in de Zeeuwse ziekenhuizen. Personeel gaat staken en operatiekamers gaan plat, voorspelt P. Meesters van vakbond NU'91. De vakbonden hebben gistex-en de werkgeversvex-eniging Ne derlandse Vex-eniging van Zie kenhuizen (NVZ) een ultima tum gesteld. De NVZ krijgt tot 2 mei de tijd om op de eisen van de bonden AbvaKabo, CFO, NU'91, FHZ en De Unie in te gaan, anders volgen er vanaf 7 mei acties. In ziekenhuizen in heel Neder land treffen actiecomités voor bereidingen. „Het vooi'stel van de werkgevers om 38 uur in plaats van de huidige 36 uur per week voor hetzelfde loon te gaan werken, moet van tafel", zegt Meesters. De bonden willen verder een loonsverhoging van vier pro cent, de NVZ wil zover niet gaan. „De opstelling van de zie kenhuizen is een belediging voor het personeel", aldus B Bakker van CFO Zeeland. In ziekenhuis Walcheren in Vlis- singen en het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes zijn actiecomi tés opgericht. In het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is er een actiecomité in oprichting. In Ziekenhuis Walcheren gaan af delingen om de beurt zondags diensten draaien. R. de Neve van het actiecomité in het Vlissingse ziekenhuis is er nog geen spx-ake van staken en het platgooien van opei'atieka- mers. Als de werkgevers niets van zich laten horen, is er op 10 mei de eerste zondagsdienst. De Neve wil niet zeggen welke afdeling begint. „We gaan de komende dagen bekijken of er voldoende draagvlak voor ac ties is en het lijkt ex-op dat dit zo is." De Neve voorspelt ook op de eerste actiedag (7 mei) al actie in het Vlissingse ziekenhuis. „Ik kan nog niet zeggen wat voor actie." Evenmin laat hij zich uit over het sluiten van opex-atieka- mers. „We willen wel op een fat soenlijke manier actie voeren. Maar als we in estafette actie gaan voeren, kan de ok-kamer ook meedoen. Bij noodgevallen zijn er natuurlijk wel teams achter de hand." Lastig punt Bakker van CFO benadrukt dat acties niet ten koste mogen gaan van de zorg voor patiënten. „Dat is een lastig punt", zegt zij „Het kan wel zijn dat er op een verpleegafdeling minder perso neel is." Volgens Meesters van NU91 zij n de voorstellen van de werkgevers niet alleen slecht voor het personeel maar ook fu nest voor het imago van de zorg. „Het beste voor een goed imago om mensen in de zorg te krijgen zijn goede arbeidsvoox*waar- den", zegt hij. „Geruzie over on zinnige voox-stellen is zeker niet bevorderlijk." I Centrum voor Vakopleiding. Degelijke naam, hebben we altijd gedacht. Op zo'n plek leer je tenminste nog eens wat. Blijkt in zo'n centrum te Goes ineens acht miljoen gul den zoek. FraudeOf een boekhouding die niet klopt? Wordt uitgezocht. Maar on- j dertussen kijken we wel wat anders aan tegen die naam. Mogelijk hebben ze in Goes gedacht: misleiding is ook een vak. Maar dan verwacht je wel dat ze voldoende ken nis in huis hebben om niet bij de eerste de beste gelegen heid zelf tegen de lamp te lo pen. Dus houden we het erop dat de boekhouding niet deugt. Waardoor ojis vertrouwen niet minder is beschaamd. Want waar blijf je als vakman wanneer je van een school komt waar ze niet eens zelf kunnen rekenen Ons Zeeuwen zijn zuinig. Maar niet als er leergeld wordt betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 49