Louis van Gaal vrij van zorgen Davids is pertinent tegen doping Sunderland voelt nog altijd de pijn Paul Bosvelt herstelt voorspoedig Transfersom is niet helemaal voor PSV Scoren de opdracht tegen Cyprus Vandenbroucke in Scheldeprijs Daviscupduel niet in Den Haag Dreigende taal van Ma Junren Prijzengeld Wimbledon stijgt Waterreus stijgt in de rangorde Jong Oranje worstelt zich langs Cyprus van onze sportredactie TONGEREN-Hij beschouwde de uitspraak niet als een over winning, wel als een verlos sing. Zo verwoordde de wiel renner Scott Sunderland het gisteren voor de rechtbank in Tongeren, waar Cees Priem werd veroordeeld tot een boete voor de aanrijding in de Amstel Gold Race van 1998. „De veroordeling van Cees Priem voor de aanrijding vind ik goed nieuws. De hoogste berg in deze zaak is beklom men, maar er blijft nog een lan ge weg af te leggen. Ik voel nog elke dag de gevolgen van dat ongeval. En de uitspraak over de schadevergoeding is slechts voorlopig", aldus de Australi sche wielrenner. De politie rechter in Tongeren achtte Priem gisteren schuldig aan het onopzettelijk toebrengen van letsel aan Sunderland. De coureur kwam zwaar ten val na te zijn aangereden door de auto van Priem. Hij liep ernstige verwondingen op en was een jaar uit competitie. De televi siebeelden overtuigden de rechter ervan dat Priem op het ogenblik van de aanrijding on voldoende aandacht schonk aan wat er voor zijn wagen ge beurde. Hij was immers in ge sprek met zijn renner Peter Van Petegem. Volgens de rechter was de ploegleider onvoor zichtig. Priem had zijn rijge drag moeten aanpassen aan de wijze waarop de renners reden en niet omgekeerd, oordeelde de rechter. „Ik kan inmiddels gelukkig weer wedstrijden rijden", zei Sunderland. „Dit jaar heb ik al gewonnen en zaterdag sta ik als kopman van de Fakta- ploeg aan de start van de Am- stel Gold Race 2001. Maar na elke inspanning heb ik nog steeds vreselijke hoofdpijn. En ik word ook nog regelmatig be handeld aan mijn hals en rug. Het leed is dus niet geleden." Priem overweegt hoger beroep aan te tekenen tegen het oor deel van de politierechter. Sun derland zal dat zeker niet doen. GPD door Henri van der Steen HOENDERLOO - Louis van Gaal begon met een grapje („al le spelers zijn intussen aangeko men") en eindigde met een grap je. De ontspannen sfeer bij de bondscoach hoort bij een wed strijd die met een nulletje of wat gewonnen moet worden. Nor maal gesproken tenminste. Wedstrijden tegen Cyprus wer den nog niet zo lang geleden las tig genoemd. De ploeg van het eiland in de Middellandse Zee zette altijd wel één keer deze of gene sterker geachte tegenstan der op het verkeerde been. In de nu lopende WK-kwalificatie valt Cyprus tegen: Nederland won de uitwedstrijd al even moeiteloos als ruim, Ierland ook. Cyprus zit kennelijk in een dip je, getuige ook de selectie die naar Eindhoven is gekomen. De vaste keeper is als straf voor een blunder in de laatste interland tegen Estland thuisg'elaten, de drie keepers van Cyprus hebben samen zes hele interlands ach ter hun naam staan. Paar goaltjes Oranje moet dus een paar goal tjes kunnen maken. Een paar is mooi, een paar meer is handig. Het doelsaldo kan van belang zijn als het straks gaat om te be palen wie de nummers een, twee en drie worden in de groep. Ook in dat verband is het interessant te speculeren over de vraag met welke voorhoede Van Gaal van avond begint: Kluivert-Hassel- baink of Kluivert-Van Nistel- rooy. Naar verwachting zal Ruud van Nistelrooy op de bank begin nen. De spits van PSV is fit en - naar eigen zeggen - scherp in de zin van geconcentreerd en gefo cust op scoren en winnenmaar ook Van Gaal heeft terecht zijn bedenkingen. „Ik twijfel aan zijn scherpte", vertelde de bondscoach, die ook alweer grapte toen hij opmerkte dat hij Kluivert als middenvelder had geselecteerd om zijn selectie meer in balans te krijgen. Vreemd ziet de lijst van Van Gaal er immers wel uit: vier ver dedigers (inclusief Bouma), vier middenvelders en liefst tien spitsen, inclusief de papieren middenvelders Bruggink en Kluivert. Ruud van Nistelrooy begon zelf over andere Oranje-minuten, toen hem gisteren werd ge vraagd op welk niveau hij mo menteel zit. „De absolute top, zoals bij Nederland-Duitsland, haal ik nog niet.Was dat de ab solute top, de interland van be gin vorig jaar in de Arena, toen Van Nistelrooy en Kluivert een bijna briljante pas-de-deux verzorgden? De spits vindt van wel. „Dat was de beste wedstrijd die ik ooit heb gespeeld. Die wed strijd was perfect, op een goal na." Mooi man Op welk moment ook: Ruud van Nistelrooy is vanavond abso luut de man om naar uit te kij ken. Hij zal het volk willen laten genieten, zoals hijzelf geniet van elke blessurevrije minuut. Typerend was zijn reactie op de vraag of hij niet gebukt gaat on der de druk die de recordsom van 67 miljoen gulden hem wel licht bezorgt. Van Nistelrooy: „Dat is mooi, man! Ik ben de grootste aankoop van Manches ter United, van heel Engeland, dat is prachtig." Zou de onweerstaanbare Van Nistelrooy zijn coach bij Oranje hebben geïnfecteerd? Van Gaal was ook al zo vrolijk en opval lend vrij van zorgen. Even deed hij weer gespeeld boos toen hem werd gevraagd hoe de kwestie- Van Hooijdonk was geregeld. „Dat hebt u vanmorgen in de Te legraaf kunnen lezen." En nog een beetje bozer: „Het is niet normaal - gesprekken tussen spelers en trainer zijn vertrou welijk." Maar Van Gaal besloot weer op vallend vrolijk: Ik was zelf ook te laat voor Roda-Ajax, terwijl ik toch drie uur voor de aftrap van huis was gegaan. Zo gaat dat soms." GPD ANTWERPEN - De Scheldeprijs, die vandaag om half twaali op de Grote Markt in Antwerpen van start gaat, is een koers voor rappe mannen. Een massaspurt ligt voor de hand, maar de laatste jaren kwam de winnaar ook al eens in een groepje (Knaven) of solo (Vandenbroucke) aan in Schoten. Frank Vandenbroucke is dit jaar de meest opvallende starter op de Grote Markt. Het Belgische wonderkind dreigde ten on der te gaan aan de geneugten van het leven, kondigde eind vo rig jaar en snelle comeback aan, maar heeft intussen nog al tijd niet zijn oude ritme te pakken. Na een mislukte test in Baskenland, maakt hij vandaag zijn rentree in België. Waton- getwijfeld een volksoploop ten gevolge zal hebben. Echt serieuze kanshebbers zijn er ook. Leoni (winnaar 2 000), Blijlevens (winnaar 1999), Zabel (winnaar 1997), Quaranta. Koerts, Barthe, Van Heeswijk en De Jongh zijn de mannen voor de massasprint. Diercksens, Dekker, Museeuw, Van Pe tegem, Eeckhout, Van Bon en Piziks kunnen een aanval afron den. Servais Knaven denkt eindelijk hersteld te zijn van Pa ri js-Roubaix. GPD AMERSFOORT - De locatie Den Haag is afgevallen voor de halve finale van de Daviscup tussen de Nederlandse en Fran se tennissers. De Nederlandse tennisbond (KNLTB) is nog in gesprek met- de Internationale Tennis Federatie (ITF) over de plek waar het duel van 21 tot 23 september wel zal worden ge speeld. Den Bosch (Brabanthallen) en Rotterdam (Ahoy')zijn de overgebleven kandidaten. Eigenlijk hadden de plaats en ondergrond maandag bij ITF en dus ook bij de Fransen bekend moeten zijn. Het uitstel van de beslissing heeft volgens een woordvoerder van de tennisbond te maken met de rol van de ITF. „Die heeft wat meer wensen bij een halve finale en eindstrijd dan bij de eerdere wedstrij den." Volgens de bond is de keuze niet louter een financiële kwestie. In de Brabanthallen in Den Bosch, waar Nederland onlangs Duitsland versloeg, kunnen meer mensen. De spelers van Ne derland gaven na het duel tegen de Duitsers echter aan hel liefste in Ahoy in Rotterdam te spelen. ANP PEKING - De Chinese atletiektrainer Ma Junren heeft deat- letiekunie van zijn land met een gang naar de rechtbank ge dreigd. Hij protesteert tegen fouten die zijn gemaakt in een dopingonderzoek bij twee van zijn atletes. De langeafstandsloopsters Yin Lili en Song Liqing zijn begin deze maand voor twee jaar geschorst wegens doping. Ma Junren vindt het schandalig dat de uitslagen van de do- pirigtesten in juli van het vorig jaar, vóór de Olympische Spe len in Sydney, pas op 4 april bekend waren. Yin Lili is niet bij de contra-expertise aanwezig geweest. Song Liqing heeft be roep aangetekend tegen de schorsing. Ma Junren zei zich he" recht voor te behouden naar de rechter te stappen. Begin september werd de trainer uit de staf technische bege leiders voor Sydney gezet, evenals zeven onder hem trainende atleten. Zij hadden een speciaal trainingskamp gehad. De at leten waren verwijderd wegens twijfelachtige bloedtesten. AFP LONDEN - Het prijzengeld op het tennistoernooi van Wim bledon bedraagt dit jaar bijna 30 miljoen gulden (8,5 miljoen pond). Dat is 5,5 procent meer dan in 2000. Nog altijd bestaat er een verschil tussen de premie voor de vrouwelijke en de mannelijke winnaar. Bij de vrouwen krijgt de kampioen462.500 pond, haarmannelijke collega ontvangt 500.000 pond (ongeveer 1,8 miljoen gulden). RTR woensdag 25 april 2001 Louis van Gaal begint vanavond tegen Cyprus met Ruud van Nistelrooy op de bank, omdat hij twijfelt aan de fitheid van de spits. foto Vincent Jannink/GPD door Frank van den Muijsenberg EINDHOVEN - Het transferbe drag voor Ruud van Nistelrooy, ongeveer 67 miljoen gulden, is niet volledig voor PSV bestemd. De geldsom is inclusief alle kos ten die Manchester United moest maken om de zaak te kun nen afronden. Hoeveel PSV overhoudt is niet precies be kend, maar in ieder geval meer dan 55 miljoen gulden. Manchester United maakte zelf de bruto transfersom van ne gentien miljoen pond (circa 67 miljoen gulden) bekend. In dat bedrag nam de club ook de kos ten mee voor onder meer de spe lersmakelaars) en medische testen. PSV ontvangt de geld som die overblijft na aftrek van deze kosten. PS V-voorzitter Van Raaij schatte eerder dat het om 55 miljoen gulden ging. „Maar ik denk dat het toch iets meer zal zijn", zei hij gisteren. PSV hanteert de stelregel dat de inkomsten uit transfers niet voor andere zaken, zoals bouw projecten, worden aangewend. „Het is een simpele redenering: al het geld uit de verkoop van spelers blijft in het voetbal." Cash geld Wat niet wil zeggen dat PSV de miljoenen voor Van Nistelrooy ogenblikkelijk gaat uitgeven. „Je moet niet denken dat we Van Nistelrooy verkopen en voor dat geld bij wijze van spreken Klui vert aantrekken. Het is ook best gezond om wat cash achter de hand te hebben. Bovendien heb ben we vorig jaar Mateja Kez- man gekocht als vervanger van Van Nistelrooy. Met hem hebben we in de Champions League ook goed gepresteerd." De naam van FC Twente-spits Jan Vennegoor of Hesselink wordt al geruime tijd met PSV in verband gebracht, maar vol gens Van Raaij hebben de Eind- hovenaren nog niemand bena derd. „De mensen van het technisch management zullen nu eerst gaan overleggen. Ik zal ze hier op mijn kantoor met een kopje koffie ontvangen om hun plannen te horen." Coach Erik Gerets liet gisteren blijken dat hij voor komend sei zoen een verlanglijstje heeft. „Als het aan mij ligt kan PSV nog wat guldens zoeken. Ik heb het plan voor volgend jaar vol ledig in mijn hoofd zitten. Ik ga niks roepen, want dan wordt de druk alleen groter. We zullen eens goed gaan filosoferen en niks aan het toeval overlaten. Via de scoutingsvergadering krijg ik een goed beeld van de spelersmarkt." Gerets keek gisteren even terug op de bliksemtransfer van Ruud van Nistelrooy. Omdat de aan valler zich deze week bij de Oranje-selectie moest melden, heeft de coach zijn speler amper kunnen spreken. „We hebben elkaar maandagochtend heel kort gezien, toen Ruud hier zijn voetbalschoenen kwam opha len. We wisten dat Manchester United snel zaken wilde doen, Ik denk dat de interesse van Real Madrid de transfer heeft versneld." De gedachten van de PS V-coach gingen terug naar de lange her stelperiode van de aanvaller. „Ik denk dat er niet veel spelers in staat zijn hunrevalidatiepro- gramma zo af te werken als Ruud heeft gedaan." GPD HOENDERLOO - Louis van Gaal is goudeerlijk, maar een leugent je moet af en toe kunnen, zal de bondscoach denken. Hij meldde gisteren vrolijk dat a spelers waren gearriveerd en dat ze ook allemaal fit en wed- strijdklaarzijn. O ja? En Sander Westerveld dan? Ja, die heeft een pink die niet helemaal gezond is, moest de bondscoach toegeven. Toen de keeper even later voorbij kwam, werd dat aanschouwe lijk gemaakt: de doelman van Liverpool gaat door het leven met een lelijke, want gebroken linkerpink. Een maand rust of een operatie moeten soelaas bieden, maar daarvoor heeft Westerveld even geen tijd. In dat verband moest Van Gaal natuurlijk worden ge vraagd hoe het eigenlijk zit met de keepers achter Van der Sar. De derde man van het laatste EK, Ed de Goey, is reserve bij Chelsea en dus niet meer inzet baar. De keepers van FC Twente en Vitesse (Boschker en Zoete- bier) hebben klasse, maar mis schien dat eindelijk Ronald Wa terreus eens opschuift in de pikorde der doelmannen. Dat blijkt zo te zijn, aldus Van Gaal. „Waterreus heeft interna tionale ervaring, dat heeft hij voor op Zoetebier en Boschker. De Goey speelt niet, dus is het logisch dat Waterreus opge schoven is. Waterreus is altijd van hoog niveau geweest." Zie daar: zelfs de kenners gaan Wa terreus nu ontdekken! GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - De toestand van Paul Bosvelt in het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis ver betert snel. De middenvelder van Feyenoord heeft kon tij dens een test al veertig minuten zonder klachten hardlopen op de lopende band. Bosvelt raakte vorige week het gevoel in zijn voet kwijt. Elke dag meldde hij zich in het zie kenhuis voor onderzoek. Art sen vermoedden dat er een paar zenuwen bekneld zaten. Eind vorige week moest Bosvelt plotseling worden opgenomen op de intensive care-afdeling. Het bleek te gaan om een bloedvatprobleem. „De term intensive care heeft de afgelopen dagen zwaar ge klonken", zei Rien Heijboer, chirurg van Feyenoord en tevens werkzaam in het Dijk zigtziekenhuis. „Die maatre gel wordt echter bij een vaat- probleem vrijwel altijd direct uit voorzorg genomen." Vol gens Heijboer, de contactper soon tussen de behandelende vaatchirurg en Feyenoord, is de verstopping van twee kleine slagaders boven de rechteren- kel al tot meer dan de helft ge reduceerd. „Er is sprake van een gunstige ontwikkeling in het genezingsproces", aldus Heijboer. Bosvelt reageerde opgelucht op de positieve ontwikkelin gen. Hij bleek in het ziekenhuis zijn humor te hebben behou den. „Van mijn vrouw begreep ik dat allerlei vreemde geruch ten de ronde deden. Als die nog een tijdje hadden aangehou den, had ik voor de buitenwe reld geen lichaamsdeel meer overgehouden. Maar alles zit er nog aan en alles blijft eraan. Ik loop nog steeds als een kievit en kijk uit naar het volgende sei zoen. Ik hoop volgende maand de training te hervatten. Maar het laatste deel van de compe titie kan ik vergeten." ANP DOETINCHEM - Met zowaar nog enige moeite heeft Jong Oranje gisteren de kwalificatie wedstrijd voor de Europese ti telstrijd van de leeftijdsgenoten uit Cyprus gewonnen. Op de Vij verberg van De Graafschap werd het na een niet bijster hoogstaand duel 4-2 voor de jeugd van coach Wotte. Oranje verstevigde met de winst zijn tweede positie in de groep achter leider Portugal, dat waarschijnlijk niet meer be reikbaar is. Negen poulewin naars en de zeven beste num mers twee plaatsen zich voor de achtste finales. De Nederlandse jeugd heeft in dat opzicht nog redelijke kansen. Jong Oranje worstelde in Doe- tinchem langdurig tegen zich zelf. Tot hun eigen verbazing slaagden de Cyprioten erin twee treffers te maken. Dat presteren ze niet dagelijks, laat staan in een uitwedstrijd. Kuyt en Van der Gun waren de spelers die Jong Oranje aan een 2-0 voorsprong hielpen. Beiden scoorden koppend. Enigszins onverwacht maakte in de 45e minuut Garpozis een doelpunt voor Cyprus, wat bij medespe lers en begeleiders op de bank tot euforische taferelen leidde. Door Knol, die na een vrije trap de bal als-het-ware met zijn li chaam binnenliep, kwam Ne derland na de hervatting op 3-1. Daarmee leek het alleen nog de vraag met hoeveel verschil Oranje zou winnen, maar op nieuw kwamen de Cyprioten te rug. Weer scoorde Garpozis, nu met een lob: 3-2. Invaller Van der Meyde besliste het duel defi nitief. Jong Oranje - Jong Cyprus 4-2 (2-1). 8. Kuyt 1-0, 35. Van der Gun 2-0, 45. Garpozis 2-1, 58. Knol 3-1, 72. Gar pozis 3-2, 73. Van der Meyde 4-2. Scheidsrechter: Vuorela (Fin). Gele kaart: Schuurman (Jong Oranje), Kavazis (Jong Cyprus). Aantal oe- schouivers: 8000. Stand: 1. Portugal 4-10 (10-3), 2. Ne derland 5-10 (8-6), 3. Ierland 4-6 (3- 5), 4. Cypus 4-3 (5-7), 5. Estland 3-0 (2-7). Juventus-speler: ik heb nooit gebruikt door Hans Geleijnse ROME - Verrast en helemaal perplex is Edgar Davids over alle verhalen dat hij de verboden spierversterker nandrolon heeft genomen. „Ik heb zelfs nooit over de mogelijkheid van dopinggebruik na gedacht. Ik heb in mijn hele leven nog nooit gebruikt en zeker geen nandrolon", zei de Oranje- en Juventus-middenvel- der gisteren op een korte persconferentie in Turijn. Met zijn verklaring, voorgelezen in het Ital iaans en Engels in het advocatenkan toor van Juventus-president Vittorio Chiusano, nam Davids stelling tegen de golf van publiciteit over zijn vermeend dopinggebruik. Vragen van de massaal opgekomen pers wilde hij niet beant woorden. „Ik vraag jullie zorgvuldig en accuraat over deze zaak te rapporteren, zodat geen verdere schade wordt toege bracht aan de betrokken partijen", zei hij. Davids oogde ontspannen. De ergernis over de golf publiciteit na het uitlekken van het nieuws over een positief bevon den dopingcontrole na de wedstrijd Udi- nese-Juventus op 4 maart werd in twee zinnetjes verpakt: „Ik weet dat ik met sommige vertegenwoordigers van de me dia geen makkelijke relatie heb, maar hoop dat dat niet de reden is om me nega tief af te schilderen." Chiusano, die nauwelijks het woord voerde, verklaarde dat Juventus een klacht heeft gedeponeerd bij het Open baar Ministerie in Rome over het lekken van 'geheime informatie' naar de pers. Principes Zijn eerdere verklaring dat de oogdrup pels die hij neemt de positieve test moge lijk veroorzaakten, werd door Davids niet herhaald. Hij benadrukte dat hij do pinggebruik in de sport altijd heeft afge keurd. „Ik heb zeer krachtige principes over wat ik consumeer. Geen rotzooi." Hij zei zijn lichaam zo te koesteren dat het soms problemen met de medische staf van Juventus opleverde. „Ik weiger soms de meest eenvoudige behandeling, zoals een antigriep injectie. Die diepe overtui ging laat me om dezelfde redenen ook een simpel glas wijn of een reep chocolade af wijzen." Opvallend was dat de 28-jarige interna tional, bezig aan zijn vierde seizoen bij Edgar Davids hield tijdens de persconferentie vol dat hij nooit verboden spullen heeft gebruikt. „Ik koester mijn lichaam en wei ger zelfs een simpel glas wijn of een reep chocolade. foto Gian Mattia d'Alberto/AP Juventus, opmerkte dat de positief be vonden urinetest niet was bevestigd door het Coni, het Italiaans Olympisch Comi té. dat verantwoordelijk is voor doping onderzoek. Een Coni-woordvoerder zei desgevraagd dat de informatie over het testen van voetballers in gecodeerde vorm naar de nationale voetbalbond gaat. „Zij kunnen besluiten om na de eerste test de betrok ken club en speler in te lichten, zei hij. De voetbalbond hield zich gisteren onbe reikbaar voor commentaar, telefoons werden niet opgenomen. Woordvoerder Valentino verbleef bij het nationale team dat zich in Perugia voorbereidt op de oe feninterland van vandaag tegen Zuid- Afrika. Op aandringen van de voetbal bond, zwaar in de zorgen over de schade die dit achtste dopinggeval binnen één seizoen veroorzaakt aan het toch al slechte image van het Italiaanse voetbal, zal vrijdag een conferentie over doping plaatsvinden met vertegenwoordigers van spelersvakbond, sportartsen en clubs. Schorsing Tot nog toe zijn twee spelers voor zestien maanden geschorst wegens nandrolon- gebruik. Voor Davids een dergelijk lot treft, zal eerst een contra-expertise plaatsvinden. Wanneer die wordt gehou den is nog niet bekend. De lengte van een schorsing is afhankelijk van de hoeveel heid aangetroffen nandrolon. Vorig weekeinde berichtten sportkranten dat in Davids urine drie maal de toegestane hoeveelheid van 2 nanogram was aange troffen. Onduidelijk bleef gisteren of justitie op grond van de nieuwe dopingwet actie zal ondernemen tegen Davids en mogelijk verantwoordelijken van Juventus. In dien schuldig bevonden kan gevangenis straf en/of een hoge geldboete worden opgelegd. Tot nu toe is geen enkele voet baller op basis van deze eind vorig jaar aangescherpte wet aangepakt. De Portu gese international Couto, verdediger van Lazio Roma, is zaterdag positief ver klaard op nandrolon-gebruik. De tucht- commissie van de voetbalbond moet zich nog over zijn zaak uitspreken, zodat hij vandaag in Parijs mee kan spelen in een oefeninterland tegen Frankrijk. Veel Italiaanse profs zijn woedend over de golf van nandrolon-ontdekkingen. „Je durft geen glas water meer te drin ken", zei Juventus-intemational Del Piero. Lazio-verdediger Nesta hield de clubartsen verantwoordelijk. „Die we ten wat wij krijgen. Datzelfde deed ook de grootste sportkrant, La Gazzetta dello Sport. „In wiens handen is ons arme voetbal terechtgekomen?", vroeg de krant zich af. De organisatie van sport artsen weigerde gisteren elk commen taar op de ontwikkelingen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 46