Artikel 19 blijft voorlopig nodig Walcherse kap tast het gehoor aan PZC PZC Sloop politiebureau begonnen Inrichting provincie is zaak voor de eigen bevolking Zeeuwen spelen op bevrijdingsdag Dordt 19 Provincie stemt in met actualiseringsprogramma bestemmingsplannen Auto gestolen Man in Zierikzee aangehouden Subsidie voor pensions in Prunje Vrachtauto opengebroken Middelburg steunt mkz-boeren Celstraf voor mishandeling Drankrijder veroordeeld tot boete Kerkkoor zingt in Haamstede Kerkkoor zingt in kerk Renesse woensdag 25 april 2001 doorFamke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland blijft de komende jaren aangewezen op de oude artikel 19-procedure om buiten het bestemmingsplan om een nieuwe weg of bebou wing te realiseren. De provincie is weliswaar vol lof over het in gediende actualiseringspro gramma, maar vindt ook dat het [e veel tijd in beslag neemt. Daarom krijgt de gemeente geen toestemming om gebruik le maken van de nieuwe 'zelft- standige projectprocedure', om een bestemmingsplan te omzei len. Vorige maand heeft de gemeen te het plan 'Schouwen-Duive land actueel bestemd' op tafel gelegd, waarmee alle 130 be stemmingsplannen tot 2008 bij de tijd gebracht moeten wor den. Het college van Gedepu- teerde Staten heeft zich nu over dit actualiseringsplan gebogen en is in eerste instantie positief over het ingediende draaiboek. „Wij spreken onze waardering uit voor de planmatige aanpak van deze omvangrijke opera tie", zo schrijft GS in zijn reac tie. Naast deze pluim voor de ge meente zet de provincie ook een kanttekening bij het plan. Het draaiboek voldoet niet aan de eis, dat het programma 'een maximale periode van drie a vier jaar' mag omvatten. Volgens B. Ventevogel, beleids medewerker ruimtelijke ont wikkeling, levert deze tekortko ming voor de uitvoering van het programma zelf geen proble men op. Hij voegt hieraan toe dat een gemeente als Schou wen-Duiveland een dergelijke NOORDWELLE - Tussen maandagavond 22 uur en gis terochtend 8.00 uur is uit een loods aan de Kuijerdamseweg in Noordwelle een auto gestolen. Het gaat om een bruine bedrij f s- auto van het merk Nissan, type Patrol met het kenteken VH-32-JY. In de auto lagen ge reedschappen en kleding. De to tale schade bedraagt enkele duizenden guldens. 'forse klus' eigenlijk niet binnen de gestelde tijdsspanne kan uit voeren. ,Het is qua grondgebied de grootste gemeente van Zee land en het is een herindelings gemeente", aldus Ventevogel. Dat Schouwen-Duiveland meer tijd nodig heeft, betekent in de praktijk wél dat de gemeente voorlopig geen gebruik kan ma ken van de zogeheten 'zelfstan dige projectprocedure' om bui ten het bestemmingsplan om projecten ingang te zetten. Deze nieuwe regeling in de Wet Ruim telij ke Ordening moet op ter mijn de bestaande artikel 19- procedure vervangen. Via arti kel 19 kan een gemeente projec ten die in strijd zijn met het be stemmingsplan, toch realiseren. De onderbouwingseisen van de oude methode zijn streng: voor het gebied moet een voorberei- dingsbesluit worden genomen en verder moet een gemeente aantonen dat deze vrijstelling noodzakelijk is en dat de juiste belangenafweging is gemaakt. Tien jaar De (nieuwe) projectprocedure biedt gemeenten sinds vorig jaar de mogelijkheid los van een bestemmingsplan de molens voor dergelijke projecten in werking te zetten. Ook is de ur gentie-eis losgelaten. Deze weg mag van de Haagse beleidsma kers echter alleen worden be wandeld wanneer het bestem mingsplan tien jaar of jonger is. De manier om deze voorwaarde te omzeilen, is dat de provincie de gemeente vrijstelt van deze herzieningsplicht. Zeeland wil deze ontheffing alleen verlenen wanneer een gemeente met een programma belooft de actuali sering binnen vier jaar alsnog uit te voeren. Wethouder C. W. Veerhoek van ruimtelijke ordening is er echter niet rouwig om dat cle gemeente voorlopig op de (oude) artikel 19-procedure is aangewezen. „Erzijnnutwee mogelijkheden, de artikel 19 en de projectproce dure. Het maakt voor de burger en het bedrijfsleven niet uit of we voor de één of de ander kie zen." De wethouder is zelfs zeer in zijn nopjes over de provincia le reactie op het actualiserings programma. „Inhoudelijk zijn er geen opmerkingen gemaakt." Gisteren is een begin gemaakt met de sloop van het oude politiebureau aan het Kerkhof Noordzijde in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De sloop van het oude poli tiebureau aan het Kerkhof Noordzijde in Zierikzee is gisteren begonnen. De bouw van het nieuwe onderkomen voor de Schouwse sterke arm gaat naar verwach ting begin juni van start. De politie is tij delijk ondergebracht in het voormalige gemeentehuis aan de Kerkring in Nieu- werkerk. De Schouwse politie kampt al jaren met rüimtegebrek in het gebouw aan het Kerkhof. Dat moet met de bouw van het nieuwe bureau tot het verleden behoren. In het een kleine twee milj oen gulden kos tende gebouw - dat op dezelfde plaats als het oude verrijst - wordt ruimte gewon nen door het weglaten van politiecellen. Arrestanten worden sinds enkele maan den rechtstreeks overgebracht naar Huis van Bewaring Torentij d in Middelburg. In afwachting van transport naar Torentijd worden arrestanten ondergebracht in op- houdruimtes. Het nieuwe gebouw krijgt een vloerop pervlak van 960 vierkante meter en een inhoud van 3240 kubieke meter. Op de be gane grond komen drie ophoudruimtes, twee verhoorkamers, een gecombineerde verhoorkamer/spreekkamer en een twee de spreekkamer. Op de eerste verdieping worden de projectteams van de politie on dergebracht. Op de tweede verdieping is plaats ingeruimd voor vergaderruimten, archief, technische ruimten en kantine. De bouw neemt naar verwachting ander half jaar in beslag. Als alles volgens de planning verloopt, wordt het nieuwe poli tiebureau na de zomer van 2002 opgele verd. ZIERIKZEE - Een 28-jarige man uit Zierikzee is gisteroch tend rond 11.00 uur aangehouden in zijn woonplaats. De man wordt verdacht van heling en inbraken, gepleegd in de ge meente Schouwen-Duiveland, in de periode van 1 september 1999 tot april 2001. De man is in verzekering gesteld. KERKWERVE - Onderneemsters J. van der Klooster en I. Jas- perse krijgen van de Dienst Landelijk Gebied van het minis terie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) een subsidie van totaal 33.000 gulden voor realisering van het plan boerderijpensions Prunje-zicht. Van der Klooster en Jas- perse willen pensionkamers realiseren in landbouwschuren aan de Slik weg, grenzend aan de nieuwe natuur in het Prunje- gebied. Om het geheel verder aan te kleden is in de plannen de aanleg van een theetuin, de verkoop van streekproducten, f ietsenverhuur en het plaatsen van picknickbanken en speel toestellen opgenomen. OVEZANDE - Op het Kerkplein in Ovezande is afgelopen nacht een vrachtauto opengebroken. Uit de vrachtauto werd een navigatiesysteem ter waarde van een paar duizend gulden weggenomen. MIDDELBURG - Het Middelburgse gemeentebestuur heeft in een persoonlijke brief zijn medeleven betuigd aan Zeeuwse boeren. Het college wenst de boeren sterkte toe in deze onze kere en gespannen tijd van het mkz-virus. In de brief staat dat de boeren momenteel in een situatie verkeren die voor buiten staanders moeilijk te bevatten is. Het dagelijks leven van de agrariërs wordt, zo stelt het college, bepaald door de preven tieve maatregelen en de berichtgeving van media en land bouworganisaties. Het college biedt hulp wanneer de boeren die nodig hebben. Daartoe is mr. W.J. van Kooten ingesteld als contactpersoon. Deze zal ook optreden als coördinator mkz. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 3 2-j arige man uit Vlissingen conform de eis veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Daarnaast kreeg de Vlissinger twee weken cel opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zat. De man had 3 september vorig jaar zijn partner mishandeld toen ze niet snel genoeg bier ging halen. De vrouw wilde later de aangifte intrekken, omdat de relatie weer hersteld was. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello voelde daar niets voor. Des te meer, omdat verdachte een strafblad heeft aan bedreigingen en mishandelingen. Ook de politierechter vond het onjuist om de Vlissinger straffeloos zijn gang te laten gaan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 23-jarige man uit Goes voor dronken rij den tot 1350 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rij-ontzegging. De Goesenaar zei gisteren op 9 september vo rig j aar in zijn auto te zijn gestapt, omdat hij zich door mensen bedreigd had gevoeld. Op de Grote Markt in Goes zou hij wor den opgewacht. Officier van justitie M. Kappeyne vond dat geen excuus. ,,U had de keus om de auto te laten staan." Om dat het niet de eerste keer was dat hij werd gepakt voor een al coholovertreding liet de officier dit merken in de strafeis. KNO-arts Pieter van der Sluijs verlaat ziekenhuis door Roelf Reinders Scheidend kno-arts Van der Sluijs: „Het werk is zwaarder geworden, ik slaap slecht als ik dienst heb. Ik heb nog geprobeerd om de avond- en nachtdiensten te verkopen, maar dat is niet gelukt." foto Lex de Meester BURGH-HAAMSTEDE - Het Interkerkelijk Kerkkoor Haam stede viert vrijdag 27 april zijn zestigjarig bestaan met een op treden in de plaatselijke Neder lands hervormde kerk. Het jubileumconcert begint om Half acht. Het koor staat onder leiding van Lennard Hoekman. Aan de avond wordt verder meegewerkt door het Jongens koor van de Zeeuwse Koor school, panfluitiste Jeanette Posma en organist Leen Mon ster. RENESSE - Het Hervormd Kerkkoor Renesse vertolkt zon dag 29 april in de plaatselijke Jacobuskerk de suite Heerlijk Morgenlicht van Tim van der Weide. Het koor, dat onder leiding staat van Cor van Eek, krijgt mede werking van organist Kees Groenleer, violiste Annet Kik en fluitiste Jeanet Legemate. De eredienst van de hervormde gemeente Renesse/Noordwelle begint 's ochtends om half tien. VLISSINGEN - Een oude vrouw in Walchers boerengoed zit op de gang te wachten. Een half uur eerder schuifelde ze nog voorzichtig over de par keerplaats van ziekenhuis Walcheren. Keel-, neus- en oorarts Pieter van der Sluijs (62) ziet veel oudere vrouwen in klederdracht op het spreek uur. Bejaarden horen sowieso vaak niet zo goed meer, maar de Walcherse kap is bijna een garantie voor een slecht ge hoor. Van der Sluijs, die na bijna der tig jaar als kno-arts in het Vlis- singse ziekenhuis afscheid neemt: „De Walcherse kap schuift bij vrouwen na jaren lang dragen de oorschelp ach teruit. De ingang van het gehoorkanaal vernauwt, waar door het gehoor afneemt. Dat is een specifiek probleem voor dit ziekenhuis. Ingewikkeld, maar wel leuk. In universi teitsziekenhuizen kennen ze dit niet. Op een congres heb ik het eens gehad over gehoor problemen door de Walcherse dracht. Iedereen stond met de oren te klapperen." Uitdaging Ook weer typisch Walchers: cle kap geeft problemen bij cle ge- hoortoestellen die ouderen bij slechthorendheid gebruiken. „Een echte uitdaging voor een kno-aits", zegt Van der Sluijs. „Zo'n kap is heel vervelend omdat je eronder moet als je het geluid wil bijstellen. Maar claar hebben we een afstands bediening voor bedacht." Be taald door de verzekeraar, voegt hij er tevreden aan toe. ,Het enige leuke wat we met de CZ-Groep hebben geregeld. De kap hoort zo bij de Walcher se bevolking dat ze dat wel wil den betalen.Maar de techniek schrijdt voort. „Er bestaan nu ook automatische hoortoestel- len. Maar dat zou ik zelf nooit willen", zegt hij beslist. „Dan heb ik het geluid niet meer on der controle, dat is niet pret tig." Baas aan eigen oor. Van der Sluijs kwam, op vier maanden na, dertig jaar gele den naar Vlissingen. Hij was 32-jarige arts 'veruit de jong ste' kno-arts van Nederland. „Maar ik heb echt niet met m'n studie gesjoemeld of zo." In Vlissingen zat Sim Rietema als enige kno-arts, die nog een tijdje de enige kno-arts van Zeeland was. „Hij had het zo druk dat hij nooit meer iets bij - leerde", kijkt Van der Sluijs te rug. „Daarom functioneerde de kno-geneeskunde in Vlis singen op het niveau van hal verwege de jaren vijftig, ter wijl er al weer heel wat was veranderd." Beitel Een neusoperatie ging toen nog gewoon met hamer en bei tel, vertelt Van der Sluijs. „Dat heb ik ook nog wel gedaan. Maar uit angst om niet achter op te raken ben ik onmiddellijk met nascholing begonnen. Dat was toen nog niet verplicht. Er bestond toen nog geen enkele kwaliteitscontrole, die bestaat pas sinds tien jaar.Dertig jaar geleden bestond het gros van het werk van de kno-arts uit amandelen knippen en ook uit longen bekijken ('Er waren nog geen longartsen'). „Bijna elk kind dat op de kno- afdeling kwam, ging zonder amandelen weg." Het aantal operaties is in dertig jaar flink toegenomen. „Met nieuwe technieken kunnen we een ge broken neus weer goed recht zetten." Het inzetten van buis jes bij kinderen die door vocht in het oor slecht horen heeft in dertig j aar ook een grote vlucht genomen. Eigenlijk had Van der Sluijs nog wel een paar jaar door ge wild, maar hij trekt het niet meer. De piketdiensten breken hem op. „Het werk is zwaarder geworden, ik slaap slecht als ik dienst heb. Ik heb nog gepro beerd om cle avond- en nacht diensten te verkopen maar dat is niet gelukt." Verder leidt hij onder de tijdsdruk die steeds groter wordt.Ik voel me opge- jaagd. Bij mij hoef je geen uur op cle gang te wachten, ik sta claar om bekend. Maar het kost me steeds meer energie om dat vol te houden." Het liefst zou hij wat vroeger beginnen en wat later ophouden zodat hij meer tijd voor het zelfde aantal patiënten had. „Maar dan moet er meer personeel komen. En daar heeft de directie geen zin in omdat er geen geld is." Van der Sluijs zegt met een ge rust hart afscheid te nemen. Ja, ook met al die wachtlijsten en het schreeuwend tekort aan medisch specialisten. Want, stelt hijdat valt op cle kno-af- deling in Vlissingen nog wel mee. „Voor mij komt er een waarnemer en de arts die tus sen Vlissingen en Goes pendel de, komt fulltime in Vlissingen werken. Dat is vervelend voor Goes, maar hier ziin geen pro blemen. De waarneming is weliswaar een noodoplossing, maar de boel dondert hier niet in elkaar." Wachttijden En met wachttijden bij kno valt het ook nog wel mee, vindt Van der Sluijs. „Als je belt voor een afspraak kun je binnen een week aan de beurt zijn. Voor een operatie moet je langer wachten, maar dan gaat het om operaties voor bijvoorbeeld neuscorrecties waar geen spoed bij is. We hebben wel een wachtlijst voor operaties om amandelen te verwijderen. Kinderen wachten vijf tot zes weken en dat is echt te lang." Hij verwerpt het idee dat spe cialisten dan maar 's avonds en in het weekeinde moeten over werken om wachtlijsten weg te werken. Voorzitter Lemstra van de Vereniging van Zieken huizen bijvoorbeeld betoogde dat vorig jaar in Goes. „Daar komen ongelukken van." Van der Sluijs ziet liever dat er ope- ratiekamerpersoneel bij komt. „Het gebeurt nu dat we willen opereren, maar dat dat niet kan door een gebrek aan ok- personeel." Patiënten en oud-patiënten kun nen vandaag van 17.00 tot. 18.00 uur in het Ziekenhuis Walcheren afscheid van Van der Sluijs nemen. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Laat de in richting van Zeeland maar aan de Zeeuwen over. Zo vat voor zitter H. van Hunnik van stich ting Het Zeeuwse Gezicht de inspraakreactie samen over Zeeland in de Vijfde Nota Ruim telijke Ordening. De reactie is gemaakt na het de bat dat de stichting vorige week in Middelburg hield. Toen plaatsten vertegenwoordigers van onder meer landbouw, in dustrie en recreatie kantteke ningen bij de nota van minister Pronk van VROM. De lijst met veertien punten komt vrijwel overeen met het standpunt dat Gedeputeerde Staten inneemt. Opgetogen over de doelstellin gen van cle nota, maar deze zijn niet nieuw en worden al nage streefd in bestaand Zeeuws be leid, concludeert Van Hunnik de hoofdboodschap uit het debat. In de reactie wordt bepleit om de uitwerking van de doelstel lingen van de nota - landschaps- conservering en bebouwings concentratie rond de steden - aan de provincie over te laten. Het Rijk dient eerst te bezien in hoeverre provinciaal beleid de doelen van een aanwijzing tot Nationaal Landschap al onder vangt. Zeker nu geheel niet dui delijk is wat voor meerwaarde zo'n aanwijzing kan brengen. De nota is veel te vaag, in zover re komt de inspraakreactie door Marcel Modde ZIERIKZEE - Drie Zeeuwse muziekgezelschappen hebben zaterdag 5 mei een belangrijk aandeel in het bevrijdingscon cert in de Grote Kerk in Dor drecht. De uitvoering, waaraan diverse bekende musici mee doen, begint om half acht. Eén van de hoogtepunten van de avond is een optreden van het Groot Samengesteld Kinder koor onder leiding van Henriët- te van Maelsaeke. Het nationale gezelschap telt zo'n 250 zan gers, onder wie leden van het kinderkoor Jedeja uit Nieuwer- overeen met het oordeel dat de Tweede Kamer Pronk maandag gaf. Maar wat de Kamer wil, strakkere regie om al te vrije omgang met bebouwing in open ruimte te voorkomen, staat haaks op de debatuitkomst. De inspraakreactie pleit voor een open-ruimteheffing om bouw in het buitengebied te be perken. Het contourenbeleid moet genoeg ruimte bieden voor Zeeuws maatwerk op het gebied van toerisme, economische ont wikkeling en landbouw. Het stedelijk netwerk moet nationa le waarden worden toegekend. De ontwikkeling ervan moet ge lijk opgaan met infrastucturele ontsluiting, hetgeen in rijksbe leid nog niet terug te vinden is. De brief aan VROM vraagt ten slotte om een tweede inspraak mogelijkheid. „Er kan nog zoveel veranderen voor de uit eindelijke nota in de Tweede Kamer komt. In dat licht kan de kritiek in de Tweede Kamer tot zoveel veranderingen en nadere uitwerking leiden dat er alom stemmen opgaan voor een twee de inspraakronde", zegt Van Hunnik. De inspraakreactie ligt inmid dels bij de minister en is weldra ook op de website van Het Zeeuwse Gezicht na te lezen. Daar kunnen ook aanvullingen en opmerkingen over de formu lering worden geplaatst. „In de aanbiedingsbrief voor de minis ter kondigen we aan dat die aanvullingen worden nagezon den", stelt de voorzitter. kerk. Verder is er een concert van het ChristelijkMannenkoor Zeeland uit Wemeldinge en het Christelijk Gemengd Eilanden koor uit Zierikzee. De instrumentale intermezzo's tijdens het Dordtse bevrijdings concert worden uitgevoerd door Anja van der Maten (hobo), Marjolein de Wit (dwarsfluit), Wilhelm Groenendijk (trom pet), Peter Wildeman (vleugel) en Marin Weststrate (orgel). Op het programma staat even eens een vertolking van het Amerikaanse volkslied door Wildeman en Weststrate op de vleugel. Daarvan wordt een cd- opname gemaakt. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M.Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41