WAO heeft effect op gezondheid Hof worstelt met rechtsregels Onmacht verzorgers leidt tot mishandeling ouderen Tram wint van vrachtwagen Verkeersbelasting in tien jaar verdubbeld Arrestatieteam in actie langs A2 Diamantfraudezaak verder zonder verhoor top van ABN Amro Rapport over verschillen tussen arm en rijk Celstraffen voor afpersing Turken Inhoud gekraakte kluisjes vergoed Man verstuurt naaktfoto's van ex Indië-monument weer besmeurd Universiteit deelt relaxthee uit Spong dient strafklacht in tegen deken advocaten 1 r li - Omstreden monument in Assen onthuld Burgemeester De Ronde Venen bedreigd AMSTERDAM - Een vrachtwagen ligt gekanteld op de Rozengracht in Amsterdam. Een tram botste gisterochtend op de vrachtwa gen, die linksaf wilde slaan. Er vielen geen gewonden. Wel ontstond er een enorme verkeerschaos. foto Evert Elzinga/ANP woensdag 25 april 2001 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Rijk heeft in tien jaar tijd de inkomsten door verkeersbelastingen verdub beld van 12,6 miljard in 1990 tot 28,6 miljard gulden in 2000. Afhankelijk van het salaris geeft een huishouden circa vijftien procent van het inko- men uit aan verkeer en vervoer. De grootste kostenpost bij een nieuwe auto vormt de afschrij ving (39 procent), gevolgd door de brandstofkosten (22 pro cent). Dat meldt het jaarver slag van de Amsterdamse RAI Vereniging. Het verslag meldt verder dat vorig jaar de verkopen van nieuwe caravans met negen procent toenamen tot een to taal van ruim 31.000. Het meest in trek was de zoge naamde toercaravan. Volgens de RAI is de 'kampeerdrift' bij kans niet te stuiten. Zij consta teert dat kamperen vooral in trek is bij mensen die in de 'ho gere sociale klasse' thuishoren. Van alle Nederlanders vertrekt dertien procent 's zomers met een caravan naar het buiten land. Negen procent heeft een tent en twee procent gaat met een kampeerauto. De RAI Ver eniging staat in het jaarverslag ook stil bij de bloeiende f ietsin dustrie. In 2000 werden ruim 1,5 miljoen nieuwe fietsen ver kocht, een toename van vijf procent ten opzichte van 1999. GPD BREDA - Voor de rechtbank in Breda zijn gistermiddag vijf mannen veroordeeld voor afpersing van Turken. De straffen liepen uiteen van negen maanden tot twee jaar cel. De veroor deelden kwamen uit Bergen op Zoom, Rotterdam, Leiden en Duitsland. Er waren celstraffen van een tot zes jaar geëist. In Bergen op Zoom en omgeving perste het zestal van Turkse afkomst in 1999 en 2000 landgenoten geld af voor hun politie ke partij DHKP-C, die in Turkije is verboden. Verscheidene mensen werden met de dood bedreigd en mishandeld. Volgens het vonnis was er sprake van een criminele organisatie. De marxistische DHKP-C, die zegt op te komen voor de men senrechten in Turkije, zamelt in Nederland op verschillende plaatsen geld in. ANP DRIEBERGEN - De houders van cle gekraakte kluisjes bij de ING-bank in Driebergen kunnen de gestolen inhoud tot 50.000 gulden vergoed krijgen van de bank. Zijn de houders voor meer dan een halve ton gedupeerd, dan zijn ze aangewe zen op een eigen kostbaarheidsverzekering. Dat zegt woordvoerder Snijders van ING. Kluishouders moe ten wel eerst aantonen dat ze schade hebben geleden. Dat kan als ze de kluisinhoud en de eventuele waarde, net als bij een verzekering, hebben laten vastleggen, aldus Snijders. Over de hoogte van de buit en de toedracht van de diefstal kan de ING niets meedelen. GPD EINDHOVEN - De politie in Eindhoven heeft een dertigjari ge inwoner van die plaats aangehouden op verdenking e- mails met naaktfoto's van zijn ex-vriendin naar de Techni sche Universiteit Eindhoven (TUE) te hebben gestuurd. De 22-jarige vrouw studeert daar. Volgens de politie, die dit gisteren bekendmaakte, is het ver breken van de relatie hoogstwaarschijnlijk de aanleiding voor de elektronische laster. Naar schatting enkele duizenden mensen op de universiteit kregen de foto's onder ogen. De Eindhovenaar wordt stalking ten laste gelegd en daar staat maximaal drie jaar gevangenisstraf op. ANP LEIDEN - Het monument voor Oud-Indiëgangers in Leiden was gisteren opnieuw het doelwit van een actiegroep. Het beeld werd gedeeltelijk overgoten met rode verf. Het is de vierde keer dat het beeld wordt besmeurd. Ditmaal eiste de actiegroep 'Hulde Aan Weigeraars' de actie op. Deze groep is onbekend bij de politie en gemeente Leiden. Op de sokkel, waar de tekst 'Een afscheid zonder thuiskomst' staat, werd de leus 'Velen gingen niet' gespoten. Het beeld, bestaande uit drie figuren, staat sinds 1999 in het centrum van Leiden, ter nagedachtenis aan 26 Leidse militai ren die tijdens de politionele acties in Indië het leven lieten. ANP WAGENINGEN - Middelbare scholieren die voor hun eind examen vwo zitten kunnen van de Wageningen Universiteit een pakketje krijgen met relaxthee en concentratiepillen. Ook levert de hogeschool een cd met peptalk en zaadjes van een klavertjevier voor een portie geluk. Het 'overlevingspakket voor eindexamenstress' maakt deel uit van de campagne om nieuwe eerstejaars te lokken. Scho lieren die informatie in Wageningen hebben aangevraagd, krijgen het als grap bedoelde pakket thuisgestuurd. Anderen kunnen het aanvragen via de 'weksite' op internet. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Zorgen dat de in komensverschillen niet groter worden, de hoogte van de WAO- uitkering handhaven op het huidige niveau, voortzetten van het onderwijsachterstandenbe leid en mensen uit lagere soci aal-economische groepen sti muleren gezonder te leven bijvoorbeeld door de accijns op tabak te verhogen. Dit is een greep uit de aanbeve lingen van de commissie-Albe- da om de gezondheidsverschil- len tussen arm en rijk in Nederland te verkleinen. Mensen uit een hoge sociaal- economische klasse leven ge middeld drieënhalf jaar langer dan mensen uit lage sociaal- economische milieus. Opdracht Minister Borst van Volksge zondheid gaf in 1995 de com- missie-Albeda opdracht te kij ken wat hieraan te doen valt. De commissie presenteerde haar onderzoek gisteren in Den Haag. De commissie stelt vast dat de kortere levensverwachting van sociaal zwakkeren deels veroor zaakt wordt door hun gedrag. Ze roken meer, gebruiken meer alcohol, eten ongezond en doen weinig aan lichaamsbeweging. Ook kampen ze met een laag in komen, ongunstige werkom standigheden en vaak belab berde woonruimte. De gezondheidsverschillen zijn de afgelopen jaren toegenomen, aldus de commissie. Zij vindt het een taak van de overheid iets te doen aan de onrechtvaardige verschillen, die niet zijn toe te schrijven aan individuele keu- Zes. Bijna ieder ministerie kan maatregelen nemen om de kloof te verkleinen. Een opmerkelijke aanbeveling in het licht van de huidige WAO- discussie is het handhaven van de uitkering bij arbeidsonge schiktheid op het niveau van af gelopen jaar. ,,De commissie signaleert dat WAO in haar hui dige vorm een functie heeft die het inkomen van mensen met een chronische aandoening waarborgt", aldus prof.dr. J. Mackenbach van de commissie. „Valt dat weg, dan dreigen de gezondheidsverschillen toe te nemen." Bij een herziening van de WAO, moet ook op die aspecten wor den gelet, vindt hij Minister Borst noemt de grote verschillen in levensverwach ting tussen sociale klassen 'on verteerbaar'. Om die terug te brengen ('we kunnen ze niet he lemaal laten verdwijnen, maar de overheid moet wel haar ver antwoordelijkheid nemen') wil ze vooral het aantal gezond heidscentra in achterstandswij ken vergroten. Zelf verantwoordelijk Minister Van Boxtel (Grote Ste den en Integratiebeleid), die het rapport-Albeda samen met Borst in ontvangst nam, vindt dat mensen in de eerste plaats zelf verantwoordelijk zijn voor htm gezondheid. Tegelijkertijd maant hij stads besturen om haast te maken met het opknappen van oude wij ken. Volgens Van Boxtel is be wezen dat een verbetering van het woonklimaat tot een betere gezondheid van de inwoners leidt. Het kabinet bepaalt in septem ber zijn standpunt over de aan bevelingen. ANP/GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Een groeiend aan tal vrijwillige hulpverleners kan de zorg voor ouderen niet aan en gebruikt uit onmacht en frustratie geweld. Deze mishan deling blijft vaak voortduren omdat de bewuste hulpverle ners, de 'mantelzorgers', geen professionele hulp zoeken. Dat blijkt uit een verkennend onderzoek van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW). Nederland telt zo'n drie miljoen 'mantelzorgers'; familieleden, vrienden en buren die vrijwillig voor anderen zorgen. De meeste mantelzorgers (44 procent) zijn dochters en schoondochters die voor hun ouders of schoonou ders zorgen. Uit onderzoek van de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling en de Raad voor AMSTERDAM - Advocaat G. Spong dient een straf klacht in tegen de deken van de Orde van Advocaten, M. Guensberg. Volgens Spong heeft de deken zich 'beledi gend en smadend' over hem uitgelaten in een vraagge sprek dat het dagblad Trouw op 14 april publiceerde. Spong stapt tevens naar de Raad van Discipline om zich te beklagen over het publieke optreden van de deken. De raadsman wordt in zijn klachten gesteund door A. Moszkowicz en diens vader M. Moszkowicz sr., beiden vakgenoten van Spong. Guensberg spreekt in be doeld artikel zijn zorg en af keer uit over het optreden van sommige zogeheten top advocaten. Volgens hem zor gen zijonder meer door veelvuldige optredens in de media, voor een scheef beeld van de advocatuur.,,Een ad vocaat dient wijs en be trouwbaar te zijn, rust uit te stralen", aldus Guensberg in het interview. De deken noemt Spong als enige voor beeld van een 'topadvocaat' die zichzelf voortdurend in de schijnwerper plaatst. Spong, die al enige jaren ach tereen door vakbroeders is gekozen als de beste in zijn vak, hekelt het feit dat de de ken hem gebrek aan 'wijs heid en betrouwbaarheid' toedicht. „Maar eigenlijk is het nog veel erger dat er in het artikel een relatie wordt gelegd tus sen ons optreden en het wit wassen van gelden", aldus Spong. Daarmee doelt hij op passages in het artikel waar in Guensberg het probleem aanroert van advocaten die zich met crimineel geld laten betalen. ANP Volksgezondheid en Zorg blijkt dat mantelzorgers in totaal on geveer vijf keer zo veel zorg le veren als de professionele thuis zorg. Het NIZW ondervroeg 68 pro fessionele hulpverleners die contacten hebben met mantel zorgers. Vrijwel allemaal ken nen zij voorbeelden van zorg aan ouderen die uit de hand loopt, vooral omdat hun verzor gers overbelast en gefrustreerd zijn. De ondervraagde beroeps zeggen ook dat hun voorbeelden het 'topje van de ijsberg' zijn, omdat veel mantelzorgers niet naar buiten komen met hun pro blemen. De lange wachtlijsten in de thuiszorg en verpleeghuizen zijn voor de vrijwillige verzor gers een reden om niet bij de be roepshulp aan te kloppen. Maar veel mensen die hun naasten verzorgen, blijken niet eens te weten dat ze hulp kunnen krij gen. Ook rust er een taboe op het vra gen van hulp, constateert het NIZW in het rapport 'Ontspoor de zorg'. „Mantelzorgers vinden dat ze het zelf moeten kunnen. Als dat niet goed lukt of als de zorg echt ontspoort, houden ge voelens van tekortschieten, schaamte en schuld het tegen om hulp te zoeken." Het instituut pleit daarom voor een publiekscampagne om mantelzorgers ervan te overtui gen dat het goed is hun zorgen te delen met professionals. Het in stituut kreeg gisteren tweehon- derduizend gulden van het Na tionaal Fonds Ouderenhulp en de Stichting Sluyterman voor een project om mishandeling van ouderen in de mantelzorg bespreekbaar te maken. ANP De A2 bij Breukelen werd gistermiddag door de politie afgezet tijdens de arrestaties bij een Shellsta- tion. foto Robin Utrecht/GPD mensen gegijzeld hadden en omsingelde het pand. Om twee uur slaagde een arrestatieteam erin hen aan te houden. Volgens een politiewoordvoerder zijn hierbij geen wapens aangetroffen. De ver dachten hebben niemand bedreigd en verzetten zich niet tegen hun arrestatie. De drie mannen van respectievelijk 32, 28 en 24 jaar en de vrouw van negentien komen allen uit Rotterdam en onder hen zijn bekenden van de po litie, aldus de woordvoerster. Ook de vijfde arres tant is een Rotterdammer. van onze redactie binnenland BREUKELEN - Drie mannen en een vrouw zijn gistermiddag tijdens een grootscheepse politieac tie gearresteerd bij een tankstation langs de A2 bij Breukelen. De politie zette onder meer twee heli kopters in. De vier worden ervan verdacht eerder op de dag bij een schietpartij in Rotterdam be trokken te zijn geweest. Bij een metrostation daar in de buurt is een vierde man aangehouden. De schietpailij in Rotterdam vond even na half een plaats. Inzittenden van twee auto's beschoten elkaar. Hoewel er volgens de politiewoordvoer ster flink werd geschoten, raakte niemand ge wond. Een van de auto's ging er vandoor in de richting van Utrecht, achtervolgd door de Rotter damse politie. Bij Breukelen vluchtten de vier in zittenden het tankstation Ruwiel bij Breukelen in. Daar waren toen een vijftiental klanten en twee personeelsleden aanwezig. Aanvankelijk dacht de politie dat de verdachten, die als vuurwapengevaarlijk werden beschouwd, door Hans Leber AMSTERDAM - Het Amster damse Gerechtshof zat in de zaak-Mink K. klem tussen twee rechtsregels. De wettelijk ver eiste volledige openbaarmaking van het arrest, waartoe ook de informatie over de informan tenrol van Mink K. behoort, had diens leven in gevaar kunnen brengen. Daarom schrapte het Hof delen uit het arrest voor de pers, terwijl de verdachte (die terecht stond wegens groot schalig wapenbezit) en diens advocaten deze informatie wel kregen. Volgens sommige juristen heeft het Hof daarmee in strijd met de wet gehandeld. Ook een pers raadsheer van het Hof zegt dat daarmee mogelijk een grond wettelijke plicht is overtreden. Het Hof verklaarde vorige week het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk in de zaak tegen K. Dit gebeurde omdat het OM in gesprekken met de Binnenland se Veiligheidsdienst (BVD) sprak over de uiterst geheime afspraak met K. over diens rol als informant. In het contract met K. werd gesteld dat het OM niet 'met derden' over de zaak zou spreken, een afspraak die volgens het Hof door het OM is geschonden. Dé BVD gaf de in formatie door aan Tweede-Ka merleden, die de zaak'op straat' gooiden. Het OM heeft al een cassatiever zoek bij de Hoge Raad inge diend, maar beraadt zich vol gens een woordvoerder nog op de exacte gronden waarop dit gebeurt. Ondertussen buigen juristen zich over de vraag of zo'n verzoek kans maakt. Mocht de Hoge Raad overgaan tot ver nietiging van het arrest, dan zal de zaak tegen Mink K. opnieuw bij een Gerechtshof worden be handeld. Volgens de Groningse hoogle raar straf- en strafprocesrecht Knigge is het nog de vraag wat het cassatieverzoek zal opleve ren. „Belangrijk is in hoeverre Mink K. een eerlijk proces heeft gehad. Persoonlijk denk ik dat de Hoge Raad zich zal richten op de waag wat allerlei randzaken, zoals die overeenkomst, te ma ken hebben met het eigenlijke vergrijp waarvan K. wordt ver dacht het bezit van die wa pens." Dat het Hof delen van het arrest, waarin de informantenrol van K. wordt besproken, onleesbaar zwart maakte, hoeft volgens Knigge geen probleem op te le veren. „De verdachte en diens raadslieden kregen die infor matie wel, alleen de pers niet." Veiligheid Er bestaan volgens Knigge geen duidelijke wetsregels over de openbaarheid voor de pers. „Je zou je kunnen afvragen of er geen uitzondering gemaakt moet worden in het geval de pri- Direct na de arrestaties in het tankstation begon de politie een uitgebreid sporenonderzoek in de berm langs de A2 bij knooppunt Oudenrijn, Agen ten hadden tijdens de achtervolging gezien dat verdachten vooi-werpen uit hun auto gooiden, vermoedelijk handschoenen en een of meerdere vuurwapens. De politie zegt nog geen idee te heb ben van de achtergrond van de schietpartij. Als gevolg van de actie ontstond op de A2 tussen Utrecht en Amsterdam in beide richtingen tien ki lometer file. GPD/ANP vacy of de veiligheid van de ver dachte in het geding is. Bij scheidingszaken van bekende Nederlanders worden de beslis singen ook niet altijd openbaar gemaakt. Daar kunnen redenen voor zijn." Een persraadsheer van het Am sterdamse Hof zei gisteren dat 'een conflict van rechtsregels' de reden was waarom het volle dige arrest niet openbaar is ge maakt. Volgens persraadsheer G. van Asperen stond het hof voor de keuze uiterst geheime zaken 'op straat te leggen' of, door passages van het arrest niet openbaar te maken, 'moge lijk een grondwettelijke plicht te overtreden'. K. zit nog vast voor andere vergrijpen. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - R. Groenink, voorzitter van de raad van be stuur van ABN Amro, hoeft niet opnieuw te getuigen in de straf zaak tegen vier voormalig bankmedewerkers. Ook J. en G. Kalff, oud-bestuursvoorzitter en voormalig directeur-gene raal van de bank, hoeven geen verklaring af te leggen. Dit heeft de rechtbank in Amsterdam gis teren bepaald. Justitie verdenkt de vier voor malige bankmedewerkers van het verduisteren van bijna 180 miljoen gulden bij de afdeling Diamant Niet Ingezetenen (DNI van de ABN Amrobank aan de Sarphatistraat in Amsterdam. Hun advocaten hadden maan dag een verzoek ingediend om een reeks getuigen te horen. De rechtbank beval gisteren dat twee gedupeerde klanten van de bank en een medewerker van Concern Veiligheidszaken van ABN Amro worden opgeroepen als getuige. De rechtbank wees de overige verzoeken af. De zaak is in afwachting van de ge tuigenverhoren aangehouden. Toezegging De rechtbank wil weten of Con cern Veiligheidszaken, die een intern onderzoek deed naar de fraude, aan de verdachten heeft toegezegd dat de bank geen aangifte zou doen.De hoofdver dachte verklaarde tegenover ASSEN - Honderden Armeniërs uit Nederland, België en Duits land hebben gisteren de onthul ling van het omstreden Armeen se monument op begraafplaats De Boskamp in Assen bijge woond. Het monument herinnert de honderdduizenden Armeniërs die tussen 1910en 1920zijn om gekomen tijdens de Turkse overheersing. Aan het plaatsen van het monu ment is een lange juridische strijd voorafgegaan. De Turks- Islamitische Culturele Vereni ging in Assen stapte tevergeefs naar de rechter. De Turken ont kennen dat er sprake is geweest van een volkerenmoord. ANP Veiligheidszaken dat er 180 mil joen gulden verdwenen was. Hierbij is hem niet verteld dat hij niet verplicht is om te ant woorden. De officier van justitie heeft al aangegeven dat om die reden het interne onderzoek 'nauwelijks bruikbaar' is als be wijs. De rechtbank wil ook we ten of er bij het opheffen van de afdeling DNI en het verbouwen van het kantoor ontlastend be wijsmateriaal voor de verdach ten is verdwenen De rechtbank gelooft dat Groe nink tijdens het acht uur duren de verhoor vorige week donder dag niet heeft gelogen. De advocaten plaatsten vraagte kens bij zijn verhoor over het doen van aangifte. Groenink zei dat voor hem vanaf het begin vaststond dat aangifte gedaan zou worden. In verklaringen aan de media gaf hij in 1997 aan dit nog in beraad te hebben. De rechtbank gaat er van uit dat hij hiermee het standpunt van de raad van bestuur verwoordde en niet zijn eigen mening weergaf. ANP DE RONDE VENEN - Burge meester D. Boogaard van de ge meente De Ronde Venen is de af gelopen weken een aantal keren met de dood bedreigd in racis tisch getinte brieven. Dat heeft de burgemeester gisteren beves tigd. Het gemeentebestuur van De Ronde Venen ontving de afgelo pen weken tientallen racistisch getinte brieven. Die werden be zorgd bij zowel de gemeente als op het privé-adres van de burge meester en de collegeleden. De anonieme epistels richten zich tegen het toewijzen van wonin gen aan asielzoekers en andere buitenlanders in de gemeente ten zuiden van Amsterdam. „De brieven hebben een chante rend en dreigend karakter. Ik zou mijn leven niet langer zeker zijn. Maar blaffende honden bijten gelukkig niet. Al wordt je wel bang van de gebeurtenissen in Stede Broec", verwijst Boog aard naar de schietpartij op de burgemeester in die gemeente. De gemeente heeft bij de politie aangifte van bedreiging ge daan. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3