Schouwen onderzoekt gebouwen Burgh is weer bij de tijd 17 Lokale radiomakers voelen zich beknot door strakkere koers Comités scherpen messen voor acties in ziekenhuizen 1 '1 Multi-medialokaal van De Lichtboei voorziet in behoefte Instandhouding en onderhoud kost gemeente handenvol geld Twee Zeeuwen aangehouden op verdenking van mensensmokkel Overvallers aangehouden - i ^Fontys Anker gestolen Fanfares geven les op school Regisseur geeft toelichting op Wilde Mossels zeeuwse almanak Leergeld PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 25 april 2001 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland onder zoekt de staat van onderhoud van alle gemeentelijke gebou wen op het eiland. Over enkele maanden wordt het resultaat van het onderzoek verwacht De gemeente bezit ruim 180 gebou wen, variërend van sportac commodaties tot kerktorens. Exploitatie en onderhoud ervan kost jaarlijks tientallen miljoe nen guldens. Schouwen pronkt graag met monumentenstad Zierikzee, maar de medaille heeft ook een keerzijde. Instandhouding en onderhoud van monumenten vergt - ondanks rijkssubsidies - forse investeringen. Daarnaast moet de gemeente sportaccom modaties, dorpshuizen, musea, scholen, peuterspeelzalen en gebouwen als De Driehoek in Zierikzee goed onderhouden. Kerktorens vallen eveneens on der verantwoordelijkheid van de gemeente. Dat heeft een his torische achtergrond. Gemeen telijk werkvoorbereider J. A. Haaij legt uit dat kerktorens vroeger een publieke functie hadden. De mensen hadden geen horloge, maar er was wel een kerkklok. Kerktorens ver vulden ook een rol bij rampen. Met klokgebeier werden boe ren, burgers en buitenlui ge waarschuwd voor naderend on heil. Zilte zeewind Op Schouwen met zij n zilte zee wind gaat de verlichting van de torenklokken zo'n tien jaar mee en de vergulde wijzerplaten en wijzers hebben ook zwaar onder te lijden onder de wind. Schil derwerk aan houten delen gaat op Schouwen minder lang mee dan gebouwen meer in het bin nenland. Voeg daarbij de vraat zucht van de bonte knaagkever en aantasting van stenen en metselwerk door onder meer de muurzwam en het mag duide lijk zijn dat goed onderhoud geen sinecure is. De exploitatie van de dorpshui zen alleen al kost de gemeente 1,2 miljoen per jaar. Dorpshui zen kunnen maar zelden zo ge ëxploiteerd worden dat de ge meente de kosten eruit kan halen. Naast de inventarisatie van de staat van onderhoud van de gemeentelijke gebouwen loopt ook een onderzoek naar de toekomst van de dorpshuizen. De gemeente wil bekijken of de bezettingsgraad opgekrikt kan worden, om zo het exploitatie tekort terug te dringen. Uit- REIMERSWAAL - De Zeeuwse politie heeft twee inwoners van de gemeente Reimerswaal en twee Amsterdammers aange houden op verdenking van men senhandel. Het viertal zou wouwen uit voornamelijk Europese landen hebben aangezet tot prostitutie in de grote steden in de Rand stad. Het gaat om een 20-jarige wouw en een 37-jarige man uit Reimerswaal. Zij zijn op 17 april aangehouden en inmiddels in bewaring gesteld. Een 28-ja- rigeman en een 29-jarige vrouw uit Amsterdam zijn gisteren aangehouden en worden voor geleid aan de officier van justi tie. Bij het doorzoeken van de wo ningen van de verdachten zijn valse en vervalste reisdocumen ten gevonden. De politie doet in samenwerking met de Konink lijke Marechaussee nog verder onderzoek naar de zaak. Poli tiewoordvoerder M. van de Vreugde sluit niet uit dat meer aanhoudingen zullen volgen. TERNEUZEN - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee mannen van 22 en 23 jaar uit Terneuzen aangehouden die eerder op de avond een overval op een Terneuzens echtpaar hadden gepleegd. De mannen belden maandag avond rond half tien bij het echtpaar aan. Nadat de voor deur werd geopend, werden de bewoners onder bedreiging van een vuurwapen gedwongen geld af te geven. De overvallers maakten enkele duizenden gul dens buit. Op basis van een sig nalement wist de politie de daders later die nacht aan te houden. Beide mannen zijn in gesloten en zullen worden voor geleid aan de officier van justi tie. (Advertentie) De kerktoren van Burgh kan er voorlopig weer tegen, foto's Marijke Folkertsma De laatste hand wordt gelegd aan de torenklok in Burgh. door Piet Kleemans BURGH - De verlichting is vernieuwd, een aantal ra dertjes en assen is vervangen en de wijzers van de to renklok in Burgh hebben een nieuw laagje bladgoud gekregen. Burgh is weer helemaal bij de tijd en de gemeente Schouwen-Duiveland is 31.000 gulden ar- De Schouwse torenuurwerken hebben het zwaar, weet werkvoorbereider van de gemeente J. A. Haai]. De zoute zeewind tast het bladgoud op wijzers en wij zerplaat aan en de verlichting van torenklokken gaat gemiddeld zo'n tien jaar mee. Daarom probeert de ge meente elk jaar een paar van de totaal zeventien to renklokken op Schouwen-Duiveland op te knappen. Dit jaar wordt een rondje gemaakt langs die van Dreischor, Noordgouwe, Zonnemaire en Burgh. In Burgh was de opknapbeurt volgens Haaij het hardst n odig. De tandwielen en assen van het uurwerk 'Sp De wijzerplaten, klaar om te worden gemonteerd. waren compleet uitgesleten,Maar die zitten er ook al in van net na de Tweede Wereldoorlog, dus die zijn al aardig op leeftijd." De opknapbeurt van de torenklok in Burgh vergde een investering van 31.000 gulden. In Zonnemaire, Noordgouwe en Di-eischor was de ge meente goedkoper uit. In Zonnemaire was alleen de verlichting van het to renuurwerk aan vervanging toe. In Dreischor en Noordgouwe moesten ook de wijzers van de torenklok voorzien worden van een nieuw laagje bladgoud. Dat kostte in totaal een bedrag van dik 26 mille. Rondje Vorig jaar november werd de toren van de Nederlands hervormde kerk in Oosterland compleet gerenoveerd. De muren kregen een opknapbeurt en ook de kerkklok werd onder handen genomen. Ook de torenklokken in Zierikzee en Ouwerkerk kregen een opknapbeurt. Haaij: „We proberen steeds verschillende torenklok ken met elkaar te combineren. Er komt veel kraan- werk bij kijken en dan kun je beter een rondje maken langs meerdere torenklokken in plaats van dat je er maar één onder handen neemt. Advertentie Donderdag 26 april Voorlichtingsavond hbo-opleidingen op het gebied van gezondheidszorg en mens en maatschappij Plaats: Ds.Th. Fliednerstraat 2, Eindhoven Tijd: 19.00-21.00 uur Meer informatie: 0877 875 877 www.fontys.nl (Advertentie) Advertentie OPEN DAGEN VRIJDAG 27 EN ZATERDAG 28 APRIL Thema: huis en tuin! m.m.v. Beveland Groenprojekten en Makelaardij SPAANS B.V e.a II ra IBSDS00BIBESB1 Onze groene stroom, die niets meer kost dan gewone stroom. Ga naar www.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. ZIERIKZEE - Bij een restau rant in Zierikzee is maandag een anker gestolen. Het anker, met nog onbekende waarde, stond naast cle voordeur van het restaurant. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het rommelt bin nen de gelederen van Radio Schouwen-Duiveland. Sommi ge medewerkers voelen zich in hun vrijheid beknot door de nieuwe, strakkere koers, die het bestuur heeft ingezet. De be stuursleden zijn echter niet van plan nog langer klakkeloos naar de pijpen van de medewerkers te dansen en willen meer lijn brengen in het lokale radiosta tion. Met ingang van komende zater dag is het wekelijkse radiopro gramma 'Ontbijtkids' van P. Wesdorp uit de lucht. „Een con flict met het bestuur", zo geeft de presentator van het jonge renprogramma op als reden voor de radiostilte. Op details van het conflict wil Wesdorp in eerste instantie niet ingaan. „Ik heb afgelopen zaterdag als een soort staking non-stop muziek gedraaid omdat een vaste luis teraar niet meer mocht bellen", geeft hij uiteindelijk toe. Het gevolg van zijn protestactie is dat Wesdorp door het bestuur voor onbepaalde tijd geschorst is. „Wij vinden dat dat niet kan; een conflict vecht je als ï'adio- maker niet uit via de ether-. Eventuele px'oblemen horen binnenskamers te blijven", ver klaart bestuurslid H. Kik het besluit. Nadat de px'esentator met het op straat leggen van het conflict deze (ongeschreven) wet had overtreden, zat er vol gens het bestuur niets andei*s op dan voorlopig de stekker uit het programma te tx-ekken. Het lijkt een storm in een glas water, maar de kwestie tussen het bestuur en Wesdoip staat niet op zichzelf. In oktober vorig jaar zagen de bestuursleden zich genoodzaakt de knop om te draaien voor programmamaker S. Schot. Inmiddels heeft deze presentator de strijdbijl begra ven en is teruggekeerd bij Radio Schouwen-Duiveland, maar twee andex-en zijn, zo lijkt het, wel ontevreden en voorgoed vertx-okken. Greep Dat de Schouwse radiozender zodoende stox-machtige tijden doormaakt, schrijven de be stuursleden zelf toe aan de strakkere koers, die recentelijk is ingezet. Na jaren van vrijheid en blijheid voor de (vrijwillige) programmamakers, heeft het bestuur besloten de touwtjes wat vaster in handen te nemen. „We hebben te veel toegegeven aan individuele belangen, maar je voelt dat je als bestum- op die manier de greep op de radio kwijtraakt. We zijn nu bezig een koei's uit te zetten en dan moet je soms een beslissing nemen waar niet iedereen even tevreden mee is", legt W. de Valk uit. Sinds een jaar pi-obeert een (uit gebroeid) bestuur de beleidslij nen voor de toekomst uit te zet ten. Daarbij voert het belang van het voortbestaan van de zender de boventoon. Hoewel de bestuursleden hierbij uit een aantal hoeken wat tegenwind BRUINÏSSE - Vorig jaar viel de eer te beurt aan de Nieuwer- kerkse basisschool Duiveland. Dit seizoen kozen de fanfares Nu met Hope en Oefening en Uitspanning cbs De Dreef in Bruinisse uit voor het bijbren gen van de edele kunst van het muziekmaken. Het schoolpro ject wordt vrijdag 27 april afge sloten met een concert in het Bruse Verenigingsgebouw. Muzikanten van de Bxminisser gangspunt is dat de dienstverle ning aan de burger niet in de knel mag komen. In het kader van het nieuwe ge meentelijke milieuzorgsysteem wordt ook bekeken wat er moet gebeuren om in gemeentelijke gebouwen zo verantwoord mo gelijk met energie en het milieu om te gaan. Het is de bedoeling dat voor elk afzonderlijk ge bouw een soort 'energie- en mi lieuhandleiding' wordt ge maakt. door Roelf Reinders VLISSINGEN - Actiecomités bereiden acties voor in de Zeeuwse ziekenhuizen. Perso neel gaat staken en operatieka mers gaan plat, voorspelt P. Meesters van vakbond NU'91. „De werknemers vinden werk onderbrekingen te soft. Ze zijn de voorstellen van de werkge vers zat en gaan er keihard te genaan." De vakbonden hebben gisteren de werkgeversvereniging Ne derlandse Vereniging van Zie kenhuizen (NVZ) een ultima tum gesteld. De NVZ krijgt tot 2 mei de tij d om op de eisen van de bonden AbvaKabo, CFO, NU'91, FHZ en De Unie in te gaan, anders volgen er vanaf 7 mei acties. In ziekenhuizen in heel Nederland treffen actieco mités voorbereidingen. „Het voorstel van de werkge vers om 38 uur in plaats van de huidige 36 uxor per week voor hetzelfde loon te gaan werken, moet sowieso van tafel", zegt Meesters. De bonden willen ver der een loonsverhoging van vier procent, de NVZ wil zover niet gaan. „De opstelling van de zie kenhuizen is belachelijk", aldus B. Bakker van CFO Zeeland. „Een belediging voor het perso neel." In Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen en het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes zijn actiecomités opgericht. In het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren is er een actiecomité in op richting. In Ziekenhuis Walcheren gaan afdelingen om de beuxt zon dagsdiensten draaien. R. de Ne ve van het actiecomité in het Vlissingse ziekenhuis is er nog geen sprake van staken en het platgooien van opei'atiekamers. „Staken is een teer punt in onze branche", zegt De Neve. Als de werkgevers niets van zich laten horen, is er op 10 mei de eerste zondagsdienst. De Neve wil niet zeggen welke afdeling begint. ,We gaan de komende dagen be kijken of er voldoende draag vlak voor acties is en het lijkt er op dat dit zo is." De Neve voorspelt ook op de eerste actiedag (7 mei) al actie in het Vlissingse ziekenhuis. „Ik kan nog niet zeggen wat voor actie." Evenmin laat hij zich uit over het sluiten van operatieka mers. „We willen wel op een fat soenlijke manier actie voeren. Maar als we in estafette actie gaan voeren, kan de ok-kamer ook meedoen. Bij noodgevallen zijn er natuurlijk wel teams achter de hand." Bakker van CFO benadrukt dat acties niet ten koste mogen gaan van de zorg voor patiënten. „Dat is een lastig punt", zegt zij. „Het kan wel zijn dat er op een verpleegaf deling minder perso neel is." Volgens Meestex-s van NU'91 zijn de voorstellen van de werk gevers niet alleen slecht voor het personeel maar ook funest voor het imago van de zorg. „Het bes te voor een goed imago om men sen in de zorg te krijgen zijn goe de ai-beidsvooi"waarden", zegt hij. „Als bonden en werkgevers constant over straat rollebollen over onzinnige voorstellen is dat zeker niet bevox-derlijk." ZIERIKZEE - Scenarioschrij ver en regisseur Erik de Bruijn is zaterdagavond 28 april in Thea ter Mondragon in Zierikzee aanwezig bij de eerste filmvoor stelling van de Stichting Film theater Zierikzee. Die eerste voorstelling betreft De Bruijns film Wilde Mossels, die groten deels op Schouwen-Duiveland werd opgenomen. Erik de Bruijn werkte vijf jaar aan de voorbereiding van Wilde Mossels. Op het twintigste Ne derlandse Filmfestival wex-d de rolprent onderscheiden met de prijs voor de Beste Film. Erik de Bruijn geeft na afloop van de voorstelling een toelichting op de totstandkoming van Wilde Mossels. De avond begint om 21.00 uur. krijgen, heerst er tevredenheid en vertx'ouwen over de ingezette koers. Dat een aantal program mamakers als Wesdorp hiexte- gen ageert, lijkt het bestuur op de koop toe te nemen. Verande ringen hebben immers tijd no dig, zo redeneren de bestuursle den. De Valk: „Het is niet zo dat de medewerkers nu in een dwangbuis zitten of zo. Ze heb ben nog steeds heel veel vrij heid. Het is ook maar een beperkt; gezelschap dat zo rea geert: vier op zeventig mede werkers. Het merendeel werkt nog steeds tevreden voor Radio Schouwen-Duiveland. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Eerst waren er al leen maar vier verouderde com puters op losse pc-tafeltjes, maar nu heeft Sociaal-Cultu reel Werk (SCW) De Lichtboei in Zierikzee de beschikking over acht snelle AMD-compu ters, een docenten-pc, een licht sterke beamer, internet via de kabel én een groot scherm. Er blijkt veel behoefte aan zo'n multi-medialokaal, zowel bij digibeten als bij digifreaks. Het Albeda College uit Middelhar- nis verzorgt er lessen aan asiel- zoekers. De begeleidsters van de Technika 10-gx*oepen in Zee land krijgen er training. De zox-gkoepelorganisatie Arcus op Schouwen-Duiveland gaf er onlangs een cursus voor het ei gen personeel en De Lichtboei zelf zou er graag de status van open leercentrum aan geven. Volgens directeur R. Prager van het SCW moet het mogelijk zijn twee dagdelen per week te re- serveren voor mensen die zelf geen computerapparatuur kun nen betalen. Hij wil daarover afspx-aken maken met de afde ling sociale zaken van de ge meente, die wellicht een deel van de kosten voor dit specifie ke gebruik voor haar rekening zou kunnen nemen. Een andere grote doelgroep zijn asielzoekers. In het hele land blijken vluchtelingen in de rij te staan om via internet in contact te blijven met familieleden die nog in het thuisland vertoeven, die naar andere landen zijn ge vlucht of in centra eldex-s in Ne derland zijn ondergebracht. Van de 93 asielzoekerscentra in Nederland biedt echter maar een zeer klein percentage de be woners de mogelijkheid om te internetten. Ook in het AZC in Burgh-Haamstede hebben de bewoners niet de kans om ge bruik te maken van het 'world wide web'. In dit gemis zou De Lichtboei enig soelaas kunnen bieden. Het SCW speelt met de inrich ting van een multi-medialokaal in het MFC in Zierikzee in op een grote behoefte. Toen de vraag naar computei'gebruik en naar de verzorging van volledi ge cursussen steeds groter werd, is De Lichtboei gaan zoeken naar mogelijkheden. Met een bijdrage van 25.000 gulden van het Juliana Welzijnsfonds en een sponsorbijdrage van 20.000 gulden van de SNS Fonds 't Nut in Zierikzee werd het mogelijk een multi-medialokaal met mo derne apparatuur in te richten. De Lichtboei streeft nu naar een zo optimaal mogelijk gebruik en stuurt daarom vanaf volgende week een gloednieuwe brochure over het computerlokaal naar tal van ideële en commerciële organisaties. Voorafgaand aan de officiële opening van het multi-medialo kaal schrijft het SCW een zogeheten webstrijd uit voor computergebruikers. Er wordt in drie categorieën beoordeeld. Zowel de ervaren makere van animaties als de man of vrouw die alleen een mooie tekst op het computerscherm kan produce ren, maken kans in de prijzen te vallen. en Nieuwerkerks fanfares ge ven een week lang les. Maandag werd de leerlingen van De Dx-eef de eerste kneepjes bijgebracht van het 'groot koper', terwijl gisteren de melodie-instrumen ten als trompet, bugel en saxo foon centraal stonden. Morgen is het slagwerk aan de beurt, Het project wordt vrij dagavond af gesloten met een schoolconcert. De uitvoering begint om half ze- Centrum voor Vakopleiding. Degelijke naam, hebben we altijd gedacht. Op zo'n plek leer je tenminste nog eens wat. Blijkt in zo'n centrum te Goes ineens acht miljoen gul den zoek. Fraude? Of een boekhouding die niet klopt? Wordt uitgezocht. Maar on dertussen kijken we wel wat anders aa?i tegen die naam. Mogelijk hebben ze in Goes gedacht: misleiding is ook een vak. Maar dan venvacht je wel dat ze voldoende ken nis in huis hebben om niet bij de eerste de beste gelegen heid zelf tegen de lamp te lo pen. Dus houden we het erop dat de boekhouding niet deugt. Waardoor ons vertrouwen niet minder is beschaamd. Want waar blijf je als vakman wanneer je van een school komt waar ze niet eens zelf kunnen rekenen? Ons Zeeuwen zijn zuinig. Maar niet als er leergeld wordt betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39