College steunt bouw manege PZC Afscheid na twintig jaar zonder applaus Voorlopig geen lift in dorpshuis Afsluiten Coxweg Kapelle hard nodig Goes bekritiseert Borselse afwijzing plannen OLAZ .20 B en W verwerpen bezwaren Inrichting Zeeland is zaak van de Zeeuwen Kapelle pompt bijna 1,1 miljoen in aanpak van Biezelingseweg Auto gestolen woensdag 25 april 2001 door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal geeft ondernemer P. Sinke toestemming voor de bouw van een manegecomplex met bedrijfswoning aan de Ho- genakkerweginKruiningen. Na uitvoerig beraad met de Agrari sche Adviescommissie Zeeland (AZZ) en een positief advies van diezelfde organisatie besloot het college van burgemeester en wethouders de medewerking voort te zetten. Het college heeft van begin af aan positief tegenover de plan nen van Sinke gestaan. In de commissie wonen en milieu van januari vorig jaar bleek echter dat niet iedereen er warm voor liep. Vooral de fractie van Be woners Belangen Reimerswaal (BBR) zag een manege aan de Hogenakkerweg niet zitten. De locatie zou ongeschikt zijn en bovendien zou het onderne mingsplan rammelen en niet weergeven wat de werkelijke bedoeling is. SGP'er A. van Stee wilde vooraf duidelijk hebben dat de paardenfokkerij een vol waardig agrarisch bedrijf zou worden. In een brief aan BBR- raadslid J. Kramer laten burge meester en wethouders nu we ten dat ze het niet eens zijn met de bezwaren van de partij. Het perceel aan de Hogenakkerweg zou, met twee burgerwoningen aan de ene kant en een dieren artspraktij k aan de andere kant, juist wel geschikt zijn voor een manegecomplex. Klassiek Volgens het college weegt het belang van een klassiek grond gebonden agrarisch gebruik op de Hogenakkerweg minder zwaar dan verderop in het lan delijk gebied. De plaats waar Sinke wil bouwen ligt in het overgangsgebied van het dorp Kruiningen met het buitenge bied. De AZZ heeft in haar ad vies geconcludeerd dat de manege, na realisatie van de voorgenomen bedrijfsopzet, een semi-agrarisch bedrijf zal zijn. De AZZ merkt tevens op dat in dit stadium niet overzien kan worden of Sinke de voorgeno men bedrijfsopzet daadwerke lijk zal realiseren. Daarom verbindt de gemeente één be langrijke voorwaarde aan de plannen: Sinke mag de bouw van een bedrijfswoning pas starten als de manegegebouwen voltooid zijn. Het college merkt op dat moge lijke twijfel aan de daadwerke lijke realisatie van het paarden- bedrijf er in geen geval toe mag leiden dat medewerking gewei gerd wordt. Daarom is besloten om de vrijstellingsprocedure, zoals die reeds in oktober 1999 werd gestart, voort te zetten. „Zelden of nooit was er applaus, want er is altijd veel kritiek geweest." Toch neemt secretaris Dick Eveleens tevreden afscheid van het Samenwerkingsverband Welzijnszorg. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom ELLEWOUTSDIJK - Toen hij in Zeeland aan de slag ging, was er nauwelijks sprake van samenwerking tussen ge meenten. Nu, zo'n twintig jaar later, is het bijna vanzelfspre kend geworden dat buurge meenten, waar mogelijk, sa men optrekken. Als oprichter en scheidend secretaris van het Samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterschelde- regio heeft Dick Eveleens daar een belangrijk aandeel in gehad. „Maar ik heb heel lang moeten behangen tegen de wind in." Medio jaren zeventig kwam hij naar Zeeland, enerzijds met de opdracht een volksho geschool van de grond te tillen en anderzijds met de taak het vormings- en ontwikkelings werk op te zetten. Enkele ja ren later raakte hij betrokken bij een proefproject van vijf Bevelandse gemeenten. Dat moest duidelijk maken of ge decentraliseerd welzijns werk, dat toen nog recht streeks onder het ministerie viel, kans van slagen had. Een unieke stap, aldus Eveleens. „Zeeland was toen een witte vlek. Er gebeurde nauwelijks iets op het gebied van interge meentelijke samenwerking." Uit het experiment kwam het Samenwerkingsverband Wel zijn en Gezondheidszorg en uiteindelijk het Samenwer kingsverband Welzijnszorg voort, waarbij later ook Tho- len en Schouwen-Duiveland zich aansloten. De organisatie is een gemeen schappelijke regeling van de zeven betrokken gemeenten, die in het bestuur zijn verte genwoordigd. Eveleens leidde als secretaris jarenlang de da gelijkse gang van zaken. De gemeenten gebruiken het Sa menwerkingsverband vooral om gezamenlijk nieuwe zaken op welzijnsgebied aan te pak ken. In het verleden ging het bijvoorbeeld om kinderop vang. het vestigingsbeleid van huisartsen en de invoering van de Wet Voorzieningen Ge handicapten. De afgelopen tijd ging de aandacht vooral uit naar de aanloopproblemen van het regionaal indicatieor gaan en de invoering van de Teletaxi. „Het Samenwerkingsver band is hét bestuurlijk orgaan geworden waar nieuwe wel zijnszaken tot ontwikkeling worden gebracht. Als die een maal zijn uitgekristalliseerd, zie je die weer teruggaan naar de gemeenten. Daardoor is het vaak een soort opbouwwerk, maar dan met een bestuurlijk sausje." De afwisseling paste goed bij Eveleens. „Ik zit nu eenmaal zo in elkaar dat ik van nieuwe dingen hou. Ik ben niet zo goed in mijn leven lang hetzelfde doen." Terugblikkend op wat onder zijn hoede tot stand is ge bracht, wil hij niet spreken in termen van 'trots'. „Ik heb heel lang moeten behangen tegen de wind in. Zelden of nooit was er applaus, want er is altijd veel kritiek op het Sa menwerkingsverband ge weest, met name van de ge meente Goes. Die dacht als centrumgemeente: dat kun nen we zelf wel. Een jaar of zes, zeven geleden is de om slag gekomen en is men meer nut en noodzaak van interge meentelijke samenwerking gaan inzien. Het stemt mij wel tevreden dat we dat punt heb ben bereikt." De tol van de samenwerking is de stroperige besluitvorming. Nadat het bestuur een stand punt over voorname zaken heeft ingenomen, moeten de gemeenten ook allemaal af zonderlijk een beslissing ne men. Daar gaan soms maan den overheen. „Dat blijft af en toe ergernis opwekken, maar ik heb ermee leren leven. Er is nu wel gekozen voor een ande re werkwijze, met meerder heidsbesluiten in plaats van unanimiteit. Daar ben ik ei genlijk niet zo blij mee. Als er vroeger eenmaal een besluit was, wist je zeker dat iedereen erachter stond. Er waren nooit dissidenten Teletaxi Inmiddels heeft Eveleens de leeftijd bereikt dat hij zijn functie kan neerleggen. Van daag neemt hij tussen 15.30 en 17.30 uur afscheid met een in formele receptie in café Baar- ends in Goes. De afgelopen maanden heeft hij onder meer besteed aan het inwerken van zijn opvolger, Frank Witkam. Daarnaast werkt hij nog tot de zomer aan een laatste groot project: het omzetten van het Teletaxi-project in kleinscha lig openbaar vervoer voor de heieregio. „Datis eenmoeiza- me klus geweest, maar het ziet er nu echt naar uit dat het op 1 januari 2002 kan beginnen." Eveleens heeft nog diverse be stuurlijke functies, onder meer bij Zeeuwind, de Zeeuw se Milieufederatie en Omroep Zeeland. Daarnaast kan hij - blijven ijveren voor - in dit ge val vooral economische - sa menwerking in de regio, als aankomend secretaris van het Bestuurlijk Platform De Be- velanden. „Ik wil hoe dan ook maatschappelijk actief blij ven." door Rob Paardekam KRUININGEN - Er moet een lift komen in Ons Dorpshuis in Kruiningen. Dat betoogde voorzitter A. Quaak van de stichting Ons Dorpshuis gis teren tijdens de raadsverga dering van Reimerswaal. Alle raadsleden waren het met hem eens. Tot burgemeester A. Verbree vertelde dat het be stuur eerder juist akkoord was gegaan met het weglaten van de lift. Ons Dorpshuis ondergaat de komende tijd een ingrijpende facelift waar de gemeente zo'n 1,5 miljoen gulden aan bij draagt. Er komen onder meer een nieuwe keuken, een rui mere entree en een nieuwe barruimte. Een lift of traplift is echter niet voorzien. Na het betoog van Quaak vroegen veel raadsleden zich af of er toch mogelijkheden voor een lift zijn, zodat ook gehandicapten de bovenver dieping kunnen bereiken. „Het dorpshuis is een huis voor de gemeenschap", stelde A. Jumelet (ChristenUnie). „Iedereen moet er gebruik van kunnen maken." Alle fracties stelden voor om de mogelijk nog eens te bekijken. De burgemeester kwam ech ter met een verhaal dat voor velen als een verrassing kwam. Volgens hem was er in eerste instantie een bedrag van 125.000 gulden voor een lift gereserveerd. Het was ech ter het bestuur dat erop heeft aangedrongen om dat het geld aan andere zaken te besteden. Verbree: „Nu willen ze opeens weer wel een lift. Het is leuk geprobeerd, maar ik hou er niet van als mensen zoiets la ter via de achterdeur nog pro beren binnen te halen." Ver bree stelde voor om de situatie over een tijd nog eens te bekij ken. „Mocht blijken dat er problemen zijn, dan kunnen we de mogelijkheden voor een plateau-lift of traplift alsnog bekijken." De raad ging daarmee ak koord en plaatste tevens nog een paar kritische kantteke ningen aan het adres van het bestuur van Ons Dorpshuis. „Je moet wel geloofwaardig blijven", zei V. Janszen (SGP) vermanend. Volgens Jumelet was het slordig van het be stuur om de lift eerst niet te willen. „Maar ik vind wel dat hij er moet komen. We bouwen hem niet voor het bestuur, maar voor de gemeenschap." door Rob Paardekam KAPELLE - Om de verkeers veiligheid te vergroten, moet de aansluiting van de Coxweg op de Noord weg in Kapelle worden afgesloten. Dat stelde provinci aal ambtenaar W. Blommaart gisteren op de zitting van de commissie bezwaarschriften van de provincie. Veel bewoners hebben zich tegen de plannen gekeerd. Geen van de bewoners was gis teren op de hoorzitting aanwe zig. J. Slothouber, die namens de omwonenden spreekt, wilde zijn bezwaren wel toelichten. „De Coxstraat is een belangrij ke ontsluiting voor de wijk Eli- werve. We zijn bang dat het sluipverkeer nu langs andere straten gaat rijden, waar ook onoverzichtelijke punten zijn Bovendien zijn er de laatste ja ren heel weinig ongelukken ge- i beurd." Volgens Blommaart gaat het I echter om een punt dat in poten tie erg gevaarlijk is. „Door de twee wegen van elkaar af te sluiten, maken we van een krui sing een T-kruising." Met de ontsluiting van de wijk voorziet Blommaart al helemaal geen problemen, omdat er nog vier onsluitingswegen overblijven. „Dat is ruim voldoende. Ik ken wijken van een gelijke omvang die het met twee onsluitingswe gen prima redden." door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Borsele heeft de plannen van afvalver werker OLAZ om een reini gingsdienst op te richten, op on behoorlijke wijze afgeserveerd. Dat zei de Goese wethouder S. Heijning gisteravond in de raadscommissie milieu. „Borse le heeft het idee afgewezen op een manier die ik demagogisch vind." OLAZ, een gemeenschappelijke regeling van de Zeeuwse ge meenten, wil in de vorm van een BV een eigen reinigingsdienst oprichten. Die wil voor zoveel mogelijk gemeenten het huis vuil ophalen, de straten vegen en de kolken reinigen. Borsele heeft, evenals Vlissingen, nooit iets in die plannen gezien en de gemeenteraad verwees het plan twee weken geleden dan ook re soluut naar de prullenbak. Heijning vond dat Borsele in dit stadium te veel zekerheden van het OLAZ verlangt. „Je kunt als gemeente wel allerlei voor waarden stellen, maar je kunt niet op voorhand zeggen dat al les al uitgezocht en geregeld moet zijn. Sommige vragen kun je nu gewoonweg niet beant woorden." KAPELLE - Een meerderheid in de Kapelse gemeenteraad stemt in met de verbreding en asfaltering van de Biezelingse weg. De weg is al jaren een doorn in het oog van de Bieze- lingse bevolking. De gemeente steekt nu bijna 1,1 miljoen gul den in de verbetering ervan. Automobilisten rijden veel te hard over het smalle en onveili ge weggetje en zijn daarmee een gevaar voor de fietsers. Het ver beteren van de weg houdt in dat de rijbaan wordt verbreed en opnieuw wordt geasfalteerd, de bermen worden verbreed, straatverlichting langs de weg wordt geplaatst en het kruis punt met de Gildenstraat en de Lingestraat wordt aangepast aan de eisen van het plan Duur zaam Veilig. De kosten voor de ze aanpassingen bleken dubbel zo hoog te zijn dan was gepland, maar omdat het college de weg snel wil aanpakken, stelde het voor een greep te doen in de re serves van de fondsen dorpsuit leg en exploitatie-bouwgrond. De fracties van CDA, VVD en SGP konden daar gisteren mee leven, met de kanttekening dat het college nog eens moet kijken naar de mogelijkheid om de weg af te sluiten voor vrachtverkeer. Alleen de fracties van de PvdA en Gemeentebelang stemden te gen het voorstel. Zij verweten het college gebrek aan toe komstvisie en vonden dat er niet voor kwaliteit wordt gekozen, maar voor een lapmiddel. De angst dat over tien a vijftien jaar het gebied ten zuiden van de Biezelingseweg woningbouw komt en de weg dan opnieuw moet worden aangepast, was daarbij het belangrijkste argu ment. Ook de financierings- vorm stuitte op verzet. Wethou der G. Burger benadrukte dat nog absoluut niet te voorspellen is of er ooit woningbouw rond de weg zal plaatsvinden en dat een snelle aanpak van de veiligheid dermate belangrijk is dat niet langer afgewacht kan worden. Wat betreft de financiering gaf hij als verklaring dat de ge noemde reserves juist voor dit soort doeleinden bedoeld zijn. NOORD WELLE - Tussen maandagavond 22 uur en gis terochtend 8.00 uur is uit een loods aan deKuijerdamseweg in Noordwelle een auto gestolen. Het gaat om een bruine bedrij f s- auto van het merk Nissan, type Patrol met het kenteken VH-32-JY. De Goese wethouder consta teerde bij de buurgemeente een 'diepgeworteld wantrouwen' tegenover OLAZ. „Maar zeg dan gewoon: we willen het niet. Heijning noemde het 'opval lend' dat juist de tegenstanders, Vlissingen en Borsele, een com missaris hebben in Delta Nuts bedrijven. Delta heeft ook plan nen voor het oprichten van een bedrijf voor de inzameling en verwerking van afval, dat een concurrent voor OLAZ kan worden. Directeur P. Louwman bena drukte dat het de gemeenten zelf zijn die de beslissing over het oprichten van en deelnemen aan het reinigingsbedrijf nemen en zelf de touwtjes in handen houden. Niettemin toonden ook enkele Goese commissieleden weinig vertrouwen in OLAZ. „De gemeenten hebben wel in vloed, maar die is echt mini maal", aldus F. de Kaart (PvdA). De Goese politiek sprak zich nog niet uit over het plan voor een reinigingsbedrijf. Zij ging wel akkoord met de aanpassing van de organisatiestructuur van OLAZ, die uiteindelijk de vor ming van het bedrijf mogelijk moet maken. Of Goes daar wat voor voelt, wordt later bepaald. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Laat de in richting van Zeeland maar aan de Zeeuwen over. Zo vat voor zitter H. van Hunnik van stich ting Het Zeeuwse Gezicht de inspraakreactie samen over Zeeland in de Vijfde Nota Ruim telijke Ordening. De reactie is gemaakt na het de bat dat de stichting vorige week in Middelburg hield. Toen plaatsten vertegenwoordigers van onder meer landbouw, in dustrie en recreatie kantteke ningen bij de nota van minister Pronk van VROM. De lijst met veertien punten komt vrijwel overeen met het standpunt dat Gedeputeerde Staten inneemt. In de reactie wordt bepleit om de uitwerking van de doelstel lingen van de nota aan de pro vincie over te laten. Het Rijk dient eerst te bezien in hoeverre provinciaal beleid de doelen van een aanwijzing tot Natio naal Landschap al ondervangt. Zeker nu geheel niet duidelijk is wat voor meerwaarde zo'n aan wijzing kan brengen, of welke bedreigingen zo'n status als Na tionaal Landschap moet tegen gaan. De inspraakreactie ligt bij de minister en is weldra ook op de website van Het Zeeuwse Ge zicht na te lezen. Daar kunnen ook aanvullingen en opmerkin gen over de formulering worden geplaatst. „In de aanbiedings brief voor de minister kondigen we aan dat die aanvullingen worden nagezonden", stelt de voorzitter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 36