Kapelle kampt met dure wensen Nieuwbouw Yerseke in eindfase Rondwes-West Walcherse kap tast het gehoor aan va|t duurder uit PZC Werkstraf geëist tegen flessentrekker Arnemuidenaar beboet voor agressief rijgedrag Fietser gewond bij aanrijding Drankrijder veroordeeld tot boete Middelburg steunt mkz-boeren Vrachtauto opengebroken Celstraf voor mishandeling PvdA Walcheren viert 1 mei College doet greep in reserves voor beleidsplan tot en met 2005 Imkerij heeft nieuwe filmzaal YERSEKE - De bouw van achttien eengezinswoningen aan de Vierstraat in Yerseke nadert zijn voltooiing. Onlangs werd het hoogste punt van de bouw bereikt. Directeur J. E. Swemmer van projectontwikkelaar Pro-Konsult verwacht dat de huizen kort na de zomer opgeleverd kunnen worden. De projectontwikkelaar is sinds eind 1997 eigenaar van het ter rein en heeft in die tijd verschillende plannen gehad. In eerste in stantie zouden er achttien seniorenwoningen gebouwd worden, maar de verkoop daarvan wilde niet zo vlotten. De prijs van vier ton leek het voornaamste struikelblok. De plannen werden om gegooid en er werd gekozen voor eengezinswoningen. Pro-Kon sult bouwt nu zes schakelwoningen: twee blokken van twee hui zen, twee van drie en twee van vier. De achttien woningen komen te staan op de plaats waar vroeger onderzoeksinstituut NIOO- /Cemo stond. Volgens Swemmer was het een goede keuze om over te stappen om eengezinswoningen. „Ruim voor we aan de bouw begonnen, waren ze allemaal verkocht." foto Dirk-Jan Gjeltema woensdag 25 april 2001 MIDDELBURG - Een twintig jarige inwoner van Arnemuiden is gisteren in Middelburg voor agressie en gevaarlijk rijden veroordeeld tot 1500 gulden boete en drie maanden voor waardelijke rijontzegging. Politierechter G. van Unnik had gisteren de neiging om boven de eis uit te gaan, maar hij volgde de officier alsnog. „Dit is misse lijk verkeersgedrag. Verdachte js iemand die de verkeersregels consequent aan zijn laars lapt", reageerde Van Unnik. De Arnemuidenaar joeg 20 au gustus vorig jaar op de Rijksweg A 58, ter hoogte van Goes, ande re verkeersdeelnemers de schrik op het lijf door met hoge snel heid links en rechts in te halen. Enkele automobilisten zagen de man ook over de vluchtstrook voorbijflitsen. Daarnaast reed hij hard achteruit, waardoor hij dwars over de weg kwam te staan. Hij kwam met zijn BMW in botsing met een Mazda, waarop hij met zijn hand een snijdende beweging langs zijn keel maakte in de richting van de inzittenden. Een van de weg gebruikers belde de politie, die de amokmaker inrekende. VLISSINGEN - Een 81-jarige fietser uit Vlissingen is gister middag rond half twee gewond geraakt bij een aanrijding. De man reed vanuit de Hendrick Avercamplaan de Hercules Seegherslaan op en verleende daarbij geen voorrang aan een van links komende automobilist. De man is met een hoofd wond naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 23-jarige man uit Goes voor dronken rij den tot 1350 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rij-ontzegging. De Goesenaar zei gisteren op 9 september vo rig jaar in zijn auto te zijn gestapt, omdat hij zich door mensen bedreigd had gevoeld. Op de Grote Markt in Goes zou hij wor den opgewacht. Officier van justitie M. Kappeyne vond dat geen excuus. ,,U had de keus om de auto te laten staan." Om dat het niet de eerste keer was dat hij werd gepakt voor een al coholovertreding liet de officier dit merken in de strafeis. MIDDELBURG - Het Middelburgse gemeentebestuur heeft in een persoonlijke brief zijn medeleven betuigd aan Zeeuwse boeren. Het college wenst de boeren sterkte toe in deze onze kere en gespannen tijd van het mkz-virus. In de brief staat dat de boeren momenteel in een situatie verkeren die voor buiten staanders moeilijk te bevatten is. Het dagelijks leven van de agrariërs wordt, zo stelt het college, bepaald door de preven tieve maatregelen en de berichtgeving van media en land bouworganisaties. Het college biedt hulp wanneer de boeren die nodig hebben. Daartoe is mr. W.J. van Kooten ingesteld als contactpersoon. Deze zal ook optreden als coördinator mkz. OVEZANDE - Op het Kerkplein in Ovezande is afgelopen nacht een vrachtauto opengebroken. Uit de vrachtauto werd een navigatiesysteem ter waarde van een paar duizend gulden weggenomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un nik heeft gisteren een 32-jarige man uit Vlissingen conform de eis veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. De man had 3 september vorig jaar zijn partner mishan deld toen ze niet snel genoeg bier ging halen. De vrouw wilde later de aangifte intrekken, omdat de relatie weer hersteld was. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello voel de daar niets voor. Des te meer, omdat verdachte een strafblad heeft aan bedreigingen en mishandelingen. Ook de politie rechter vond het onjuist om de Vlissinger straffeloos zijn gang te laten gaan. MIDDELBURG - De PvdA-afdelingen Middelburg, Veere en Vlissingen vieren dinsdag 1 mei de Dag van de Arbeid met een bijeenkomst in café 't Schuttershof in Middelburg. De zaal is open om 19.30 uur. Fiek Smitskamp - oud-wethouder van Middelburg - spreekt om 20.10 uur de 1 Mei-rede uit. Om 20.45 uur begint een Politiek Forum. Onderwerp is: hoe wor den politieke idealen verwezenlijkt als je eenmaal op het plu che zit Deelnemers aan het forum zijn: Nellie de Bont, frac tie-assistente PvdA-fractie Middelburg, wethouder Kees de Keijzer van Vlissingen en Gosse Noordewier, burgemeester van Oostburg. doorEvelyne de Bruijn KAPELLE - Het was voor het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Kapelle dit jaar een groot pro bleem om in het beleidsplan voor de jaren 2002 tot en met 2005 het gapende gat te dichten tussen ambitieuze plannen en de financiële ruimte om die plannen te realiseren. In het be leidsplan wordt per taakgebied zo concreet mogelijk bepaald wat het gemeentelijk beleid voor de komende vier jaar in houdt met daarbij de financiële consequenties. In het eerste concept bleek het tekort na vaststelling van alle voornemens en wensen op te lo pen van 1,2 miljoen gulden in het eerste jaar tot 2,8 miljoen in het laatste jaar van het plan. Een aanzienlijke kostenpost vormt de uitbreidingsinveste ring van de Juliana van Stol- bergschool. Deze school heeft op zo kort mogelijke termijn zes nieuwe lokalen nodig. De voor bereidingen hiervoor zijn al in gang gezet en eind dit j aar of be gin volgend jaar zal met de bouw worden begonnen. Ook de kinderopvang is hard op zoek naar nieuwe huisvesting. Als tussenoplossing verhuist de buitenschoolse opvang per 1 mei naar de Stationssingel, maar het is de bedoeling dat alle opvang zo snel mogelijk weer onder één dak komt. Daarnaast is de noodzakelijke personeels uitbreiding de komende jaren met 125.000 gulden per jaar een flinke aanslag op het gemeente budget. Andere kostbare pro jecten zijn bijvoorbeeld de uit breiding van b edrij venterrein De Smokkelhoek en het op knappen en in gebruik geven van het peilhuisje als atelier in Wemeldinge. Omdat er geen enkele rek meer zat in de begrotingen van de di verse projecten en het college niet wüde tomen aan de stijging van de onroerende-zaakbelas- tingen met 4,7 procent, moest zij haar toevlucht nemen tot flink wat boekhoudkundig kunst- en vliegwerk om het beleidsplan in elk geval voor 2002 sluitend te krijgen. Reserves Daarbij wordt wel een forse aanslag op de reserves gedaan. Het jaar 2003 laat echter nog een tekort zien. Dejaren2004en 2005 hebben weliswaar een overschot, maar clat is nog maar vooxiopig omdat zowel dit jaar als volgend jaar nog besluiten genomen zullen worden waar van de financiële gevolgen op dit moment nog niet te overzien zijn. Het gaat daarbij onder meer om de professionalisering van het museum, de subsidië- ring van de bibliotheek en de uitbreiding van de kinderop vang. Een punt dat in de presentatie van het beleidsplan veel aan dacht krijgt is de communicatie met de burgers. Zo verschijnt binnenkort een proefuitgave van een kleurenmagazine dat op een aantrekkelijke manier ach tergrondinformatie moet ver schaffen over het reilen en zei len binnen de gemeente. Ook kan waarschijnlijk vanaf deze week nog de website van de gemeente bezocht worden. En om de service aan de burgers te verbeteren gaat de balie burger- service in 2003 fungeren als cen trale balie voor alle diensten. Andere punten die in het be leidsplan aan bod komen zijn het vaststellen van een integraal veiligheidsbeleid, het ontwik kelen van een gemeentelijk ge- luidsbeleid, het opstellen van een bodemkwaliteitskaart, het realiseren van een lokaal wel- standsbeleid en de evalutatie van het jeugd- en jongerenbe leid dat uiteindelijk moet leiden tot een lokaal georganiseerd jeugddebat. KNO-arts Pieter van der Sluijs verlaat ziekenhuis door Roelf Reinders Scheidend kno-arts Van der Sluijs: „Het werk is zwaarder geworden, ik slaap slecht als ik dienst heb. Ik heb nog geprobeerd om de avond en nachtdiensten te verkopen, maar dat is niet gelukt." foto Lex de Meester GRIJPSKERKE - De stichting Het Werkend Trekpaard Zee land heeft een nieuwe filmzaal in de tentoonstellingsruimte van Imkerij Poppendamme. De oude filmzaal was te klein, wat op drukke dagen tot problemen leidde. De expositie van de stichting trok vorig jaar vijftien procent nreer bezoekers dan het jaar ervoor. De stichting houdt dit jaar een aantal nieuwe activiteiten. In de maanden juli en augustus wor den er op vrijdagmiddagen rondleidingen gegeven. De gid sen hebben vroeger zelf met paarden gewerkt en willen hun ervaringen delen met het pu bliek. Op twee mei wordt een demon stratie gehouden van hoe een trekpaard wordt gecomman deerd en aangespannen. In juli en augustus kan iedere dinsdag en donderdagmiddag een tochtje worden gemaakt met een paardentram naar een boerderij in Biggekerke waar nog met paarden wordt ge werkt. Het bezoekerscentrum is tot en met eind oktober dage lijks geopend vanaf tien uur. Op •zondag is de Imkerij gesloten. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl VLISSINGEN - Een oude vrouw in Walchers boerengoed zit op de gang te wachten. Een half uur eerder schuifelde ze nog voorzichtig over de par keerplaats van ziekenhuis Wal cheren. Keel-, neus- en oorarts Pieter van der Sluijs (62) ziet veel oudere vrouwen in kleder dracht op het spreekuur. Be jaarden horen sowieso vaak niet zo goed meer, maar de Walcher se kap is bijna een garantie voor een slecht gehoor. Van der Sluijs, die na bijna der tig jaar als kno-arts in het Vlis- singse ziekenhuis afscheid neemt: „De Walcherse kap schuift bij vrouwen na jaren lang dragen de oorschelp ach teruit. De ingang van het ge- hoorkanaal vernauwt waardoor het gehoor afneemt. Dat is een specifiek probleem voor dit zie kenhuis. Ingewikkeld, maar wel leuk. In universiteitsziekenhui zen kennen ze dit niet. Op een congres heb ik het eens gehad over gehoorproblemen door de Walcherse dracht. Iedereen stond met de oren te klapperen. Afstandsbediening Ook weer typisch Walchers: de kap geeft problemen bij de ge- hoortoestellen die ouderen bij slechthorendheid gebruiken. „Een echte uitdaging voor een lino-arts", zegt Van der Sluijs. „Zo'n kap is heel vervelend om dat je eronder moet als je het ge luid wil bijstellen. Maar daar hebben we een afstandsbedie ning voor bedacht." Betaald- door de verzekeraar, voegt hij er tevreden aan toe. „Het enige leuke wat we met de CZ-Groep hebben geregeld. De kap hoort zo bij de Walcherse bevolking dat ze dat wel wilden betalen." Maar de techniek schrijdt voort. „Er bestaan nu ook automati sche hoortoestellen. Maar dat zou ikzelf nooit willen", zegt hij beslist. „Dan heb ik het geluid niet meer onder controle, dat is niet prettig.Baas aan eigen oor. Van der Sluijs kwam, op vier maanden na, dertig jaar geleden naar Vlissingen. Hij was 32-ja rige arts 'veruit de jongste' kno- arts van Nederland. „Maar ik heb echt niet met m'n studie ge sjoemeld of zo." In Vlissingen zat Sim Rietema als enige kno- arts, die nog een tijdje de enige kno-arts van Zeeland was. „Hij had het zo druk dat hij nooit meer iets bijleerde", kijkt Van der Sluijs terug. „Daarom func tioneerde de kno-geneeskunde in Vlissingen op het niveau van halverwege de jaren vijftig, ter wijl er al weer heel wat was ver anderd." Een neusoperatie ging toen nog gewoon met hamer en beitel, vertelt Van der Sluijs. „Dat heb ik ook nog wel gedaan. Maar uit angst om niet achterop te raken ben ik onmiddellijk met na scholing begonnen. Amandelen Dat was toen nog niet verplicht. Er bestond toen nog geen enkele kwaliteitscontrole, die bestaat pas sinds tien jaar." Dertig jaar geleden bestond het gros van het werk van de kno-arts uit aman delen knippen en ook uit longen bekijken ('Er waren nog geen longartsen'). „Bijna elk kind dat op de kno-afdeling kwam, ging zonder amandelen weg." Het aantal operaties is in dertig jaar flink toegenomen. „Met nieuwe technieken kunnen we een ge broken neus weer goed recht zetten." Het inzetten van buis jes bij kinderen die doorvocht in het oor slecht horen heeft in der tig jaar ook een grote vlucht ge nomen. Eigenlijk had Van der Sluijs nog wel een paar jaar door gewild, maar hij trekt het niet meer. De piketdiensten breken hem op. „Het werk is zwaarder gewor den, ik slaap slecht als ik dienst heb. Ik heb nog geprobeerd om de avond- en nachtdiensten te verkopen maar dat is niet ge lukt." Verder leidt hij onder de tijdsdruk die steeds groter wordt. „Ik voel me opgejaagd. Bij mij hoef je geen uur op de gang te wachten, ik sta daar om bekend. Maar het kost me steeds meer energie om dat vol te hou den." Het liefst zou hij wat vroe ger beginnen en wat later op houden zodat hij meer tijd voor- het zelfde aantal patiënten had. „Maar dan moet er meer perso neel komen. En daar heeft de di rectie geen zin in omdat er geen geldis." Van der Sluijs zegt met een ge rust hart afscheid te nemen. Ja, ook met al die wachtlijsten en het schreeuwend tekort aan me disch specialisten. Want, stelt hij, dat valt op de kno-afdeling in Vlissingen nog wel mee. „Voor mij komt er een waarne mer en de arts die tussen Vlissin gen en Goes pendelde, komt fulltime in Vlissingen werken. Dat is vervelend voor Goes, maar hier zijn geen problemen. De waarneming is weliswaar een noodoplossing, maar de boel dondert hier niet in elkaar. Wachttijden En met wachttijden bij kno valt het ook nog wel mee, vindt Van der Sluijs. „Als je belt voor een afspraak kun je binnen een week aan de beurt zijn. Voor een operatie moet je langer wach ten, maar dan gaat het om ope raties voor bijvoorbeeld neus correcties waar geen spoed bij is. We hebben wel een wachtlijst voor operaties om amandelen te verwijderen. Kinderen wachten vijf tot zes weken en dat is echt te lang." Hij ver-werpt het idee dat speci alisten dan maar 's avonds en in het weekeinde moeten overwer ken om wachtlijsten weg te wer ken. Voorzitter Lemstra van de Vereniging van Ziekenhuizen bijvoorbeeld betoogde dat vorig jaar in Goes. „Daar komen on gelukken van." Van der Sluijs ziet liever dat er operatieka mer-personeel bij komt. „Het ge beurt nu dat we willen opereren, maar dat dat niet kan door een gebrek aan ok-personeel." Patiënten en oud-patiënten kunnen vandaag van 17.00 tot 18.00 uur in het Ziekenhuis Wal cheren afscheid van Van der Sluijs nemen. door Rolf Bosboom GOES - De aanleg van de Rond weg-West in Goes gaat bijna vier miljoen gulden kosten. Dat is aanzienlijk nreer dan de 3,3 miljoen waar de gemeente twee jaar geleden van uitging. Het. streven is dat de weg nog dit jaar- gereed is. De rondweg bestaat uit het doortrekken van de Ringbaan- West tussen de Vogelwikkes- traat en de kruising van de Mar conistraat, de Edisonstraat en de Lorentzstraat en komt daar mee rond de nieuwbouwwijk Nieuw-West te lopen. De weg moet het sluipverkeer door die wijk en Goes-West voorkomen en zorgt voor een snellere ver binding met het Marconigebied. De stijging van bijna zeven ton ten opzichte van twee jaar gele den heeft een aantal oorzaken: de extra maatregelen in het ka der van duurzaam veilig ver keer, de hoge kosten van het saneren van bodems van water partijen die gedeeltelijk moeten worden gedempt, het fors duur der worden van materialen en arbeid in de bouwsector en de recent doorgevoerde stijging van het BTW-tarief Er wordt in elk geval een roton de aangelegd op de kruising van de Marconistraat, de Edison straat en de Lorentzstraat. Ter- hoogte van de Akkerdistelstraat komt, om de snelheid van het verkeer te remmen, een ver hoogd plateau en een veilige oversteek voor fietsers van en naar bedrijventerrein De Poel I. door Frank de Klerk WISSENKERKE - Aanklager D. Kuipers bij het Haagse ge rechtshof wilde gisteren een 26- jarige ex-verslaafde uit Noord- Beveland ter wille zijn. Hij eiste een werkstraf in plaats van de celstraf waartoe deze vorig jaar door de politierechter in Mid delburg veroordeeld was. In plaats van vier maanden cel, waarvan de helft voorwaarde- lij k eiste de aanklager een werk- straf van honderd uur, aange vuld met de voorwaardelijke straf. Daarnaast wil de aankla- In de plannen werd ook steeds uitgegaan van een rotonde op de kruising van de Ringbaan en de Vogelwikkestraat. Het college van B en W heeft daarvan begin deze maand gezegd de nood zaak er-van nog eens nader te willen bekijken. In het voorstel waarover de raadscommissie verkeer vanavond praat, keert de rotonde echter weer terug. Fietspad De rondweg krijgt een 'rijbaan scheiding', bijvoorbeeld in de vorm van een dubbele doorge trokken streep in het midden. Die moet voorkomen dat er in haalmanoeuvres plaatsvinden. Voor de fietsers komt er een fietspad in beide richtingen aan de kant van Nieuw-West, met halverwege een doorsteek naar de Duizendbladstraat. De berm tussen fietspad en rijbaan wordt drie meter breed. Er moet nog het een en ander ge beuren, voordat de rondweg kan worden aangelegd. Zo wordt er, in het kader van de riolerings werken, in de buurt van de Ak kerdistelstraat een bergbezink- bassin geplaatst. Dat werk begint in de zomer en moet in november klaar zijn. De bedoe ling is tegelijkertijd de roton- de(s) en de verhoogde kruising aan te leggen. Vooraf dient de gemeente Goes nog drie stukken grond aan te kopen. Een werk- weg, precies op het tracé van de rondweg, is enkele maanden ge leden al wel aangelegd. De commissie bespreekt de plannen vanavond vanaf 19.30 uur- in het stadhuis in Goes. ger dat de man zestig uur onbe taalde arbeid verricht in plaats van een maand cel en de open staande rekeningen betaalt. De man had bij acht winkeliers in Middelburg, Vlissingen en Zierikzee voor ruim 16.000 gul den aan videorecorders, compu ters en keyboards losgepraat, ze niet betaald, maar wel verkocht om aan geld voor harddrugs en alcohol te komen. Ook had hij zijn auto onttrokken aan een be slag dat door de belastings dienst op zijn bezittingen was gelegd. Inmiddels is de man af gekickt en heeft hij een baan. Uitspraak over twee weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35