Kinderen uit protest dagje thuis 17 De spiritus verlaat het centrum Comités scherpen messen voor acties in ziekenhuizen Goederentrein botst op vrachtwagen Duikvergunning verdwijnt wellicht Oranje gloed over televisietoren Goes A Wissenkerkse actiegroep strijdt voor benoeming Meuldijk tot schooldirecteur Kies voor Zeeuws Groen Overvallers aangehouden Politie pakt verdachten van mensensmokkel op Donderdag 26 april Fontys zeeuwse almanak Leergeld PZC MIDDEN woensdag 25 april 2001 doorlngrid Huibers WISSENKERKE - Een vier koppig actiecomité dat strijdt voor een officiële benoeming van (nu nog plaatsvervangend directeur) R. Meuldijk tot direc teur van openbare basisschool De Vliete in Wissenkerke, heeft alle ouders opgeroepen hun kin deren vandaag van school te houden. Het groepje strijdende ouders is het niet eens met het voornemen van burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland om een nieuwe directeur aan te stellen. Gewapend met buggy's en vast besloten zich niet af te laten schepen, togen zo'n vijftig ou ders en hun kroost gistermiddag onder leiding van het actieco mité naar het gemeentehuis in Wissenkerke om verantwoorde lijk wethouder A. Dees duide lijk te maken dat hun pleidooi voor het behoud van 'meester Ron' serieus genomen moet worden. Dees spreekt vandaag met drie kandidaten voor de functie. Meuldijk kreeg van haar onlangs het dringende ad vies niet mee te solliciteren. Als de actievoerders kort na de lunch enigszins giechelend het stadhuis binnengaan, treffen zij tot hun teleurstelling alleen (Advertentie) Onze groene stroom, die niets meer kost dan gewone stroom. Ca naar www.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. gemeentevoorlichter H. Krom. Deze deelt mee dat wethouder Dees alleen bereid is met het ac tiecomité zelf te praten. Na wat geharrewar komt de wethouder toch naar beneden, maar alleen om nogmaals te melden dat zij niet met de hele groep wenst te spreken. ('Dan wordt het hier net de Poolse Landdag'). Vervolgens neemt ze wel de ge legenheid te baat om de ouders er fijntjes op te wijzen dat ze of ficieel alleen met de Medezeg- genschaps Raacl (MR) van de school overlegt. Opa Dingemanse, die vijf klein kinderen op de Vliete heeft, hoort het hoofdschuddend aan. „Twee jaar geleden lag de hele school op zijn gat. De toenmali ge directeur was ziek en er hing echt een crisissfeer", vertelt hij. „Dankzij Ron Meuldijk heeft ie dereen er weer zin in. Draait het lerarenteam weer heel goed. Daar moet het gemeentebestuur verder met zijn vingers- vanaf blijven." Dees zegt desgevraagd liever met een schone lei te willen be ginnen. „Dat heeft het college op basis van gesprekken met de MR en Meuldijk zelf besloten." Gesloten deuren Uiteindelijk besluit het actieco mité Dees toch maar naar boven te volgen om achter gesloten deuren over de kwestie verder te praten. Een gesprek dat 'hart stikke shit' verloopt, zo meldt woordvoerder W. van den Berge van het actiecomité de verza melde ouders achteraf. „We hebben 0,0 centimeter ruimte gekregen." Dan zit er volgens een aantal vrouwen in de zaal nog maar één ding op: „De hele zaak moet plat", vinden zij. Een gedachte waar ook het actiecomité wel voor te porren blijkt. We gaan deze kat een hele grote bel aanbinden", zegt Van den Berge later op de middag nadat hij uitgebreid met de rest van het comité heeft overlegd. „Vanavond gaan we alle ouders bellen om ze te vragen hun kin deren morgen thuis te houden van school." De trein sleepte de vrachtwagencombinatie elf meter mee, waarbij de laadbak met oud ijzer kantelde. foto Ruben Oreel door Esme Soesman NIEUWDORP - Een 39-jarige vrachtwa genchauffeur uit Den Bommel is gister morgen rond tien uur lichtgewond ge raakt nadat hij op de spoorovergang bij de Polenweg in het Sloegebied tegen een goederentrein botste. De trein vervoerde verschillende giftige en brandbare stof fen. Gevaarlijke situatiesbleven uit. De brandweerkorpsen van Borssele en Nieuwdorp, die ter plaatse kwamen, wis ten aan de hand van codes op de treinstel len dat er giftige en brandbare stoffen aan boord waren. Controle wees echter uit dat er geen sprake was van lekkage bij de acht wagons. De trein, die de vrachtwagen met aanhanger in de flank raakte, reed stap voets. Als gevolg van de klap werd de vrachtwagen, die schroot vervoerde, zo'n elf meter opgeschoven. De laadbak met oud ijzer kwam gekanteld tot stilstand. De truck en wat verkeersborden in de om geving raakten ernstig beschadigd. De trein liep blikschade op. De 42-jarige machinist uit de gemeente Borsele bleef ongedeerd, evenals de rangeerder, afkom stig uit dezelfde gemeente. De vrachtwa genchauffeur liep licht hoofdletsel op en had nekpijn. Hij is voor controle naar het ziekenhuis gebracht. De goederentrein kwam vanaf het Industrial Park Vlissin- gen en was op weg naar het nabij gelegen rangeerterrein. De spoorwegovergang is onbewaakt. Het ongeval ontstond door een inschattingsfout van de vrachtwa genchauffeur. De spoorwegovergang is vier uur afgesloten geweest. Bergingsbe drijf Van Mouxik uit Goes heeft de vracht wagen weggesleept. Verkeer dat de Olaz en achterliggende be drijven wilde bereiken, is omgeleid via de Liechtensteinweg. door Roelf Reinders VLISSINGEN - Actiecomités bereiden acties voor in de Zeeuwse ziekenhuizen. Perso neel gaat staken en operatieka mers gaan plat, voorspelt P. Meesters van vakbond NU'91. „De werknemers vinden werk onderbrekingen te soft. Ze zijn de voorstellen van de werkge vers zat en gaan er keihard te genaan." De vakbonden hebben gisteren de werkgeversvereniging Ne derlandse Vereniging van Zie kenhuizen (NVZ) een ultima tum gesteld. De NVZ krijgt tot 2 mei de tijd om op de eisen van de bonden AbvaKabo, CFO, NU'91, FHZ en De Unie in te gaan, anders volgen er vanaf 7 mei acties. In ziekenhuizen in heel Nederland treffen actieco mités voorbereidingen. „Het voorstel van de werkge vers om 38 uur in plaats van de huidige 36 uur per week voor hetzelfde loon te gaan werken, moet sowieso van tafel", zegt Meesters. De bonden willen ver der een loonsverhoging van vier procent, de NVZ wil zover niet gaan. „De opstelling van de zie kenhuizen is belachelijk", aldus B. Bakker van CFO Zeeland. „Een belediging voor het perso neel." In ziekenhuis Walcheren in Vlissingen en het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes zijn actiecomités opgericht. In het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren is er een actiecomité in op richting. In Ziekenhuis Walcheren gaan afdelingen om de beurt zon dagsdiensten draaien. R. de Ne ve van het actiecomité in het Vlissingse ziekenhuis is er nog geen sprake van staken en het platgooien van operatiekamers. „Staken is een teer punt in onze branche", zegt De Neve. Als de werkgevers niets van-zich laten horen, is er op 10 mei de eerste zondagsdienst. De Neve wil niet zeggen welke afdeling begint. „We gaan de komende dagen be kijken of er voldoende draag vlak voor acties is en het lijkt erop dat dit zo is." De Neve voorspelt ook op de eerste actie dag (7 mei) al actie in het Vlis singse ziekenhuis. „Ik kan nog niet zeggen wat voor actie." Evenmin laat hij zich uit over het sluiten van operatiekamers. „We willen wel op een fatsoen lijke manier actie voeren. Maar als we in estafette actie gaan voeren, kan de ok-kamer ook meedoen. Bij noodgevallen zijn er natuurlijk wel teams achter de hand." Bakker van CFO benadrukt dat acties niet ten koste mogen gaan van de zorg voor patiënten. „Dat is een lastig punt", zegt zij. „Het kan wel zijn dat er op een verpleegaf deling minder perso neel is." Volgens Meesters van NU'91 zijn de voorstellen van de werk gevers niet alleen slecht voor het personeel maar ook funest voor het imago van de zorg. „Het bes te voor een goed imago om men sen in de zorg te krijgen zijn goe de arbeidsvoorwaarden", zegt hij. „Als bonden en werkgevers constant over straat rollebollen over onzinnige voorstellen is dat zeker niet bevorderlijk." TERNEUZEN - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee mannen van 22 en 23 jaar uit Terneuzen aangehouden die eerder op de avond een overval op een Terneuzens echtpaar pleegden. De mannen belden maandag avond rond half tien bij het echtpaar aan. Nadat de voor deur werd geopend, werden de bewoners onder bedreiging van een vuurwapen gedwongen geld af te geven. De overvallers maakten enkele duizenden gul dens buit. Op basis van een sig nalement wist de politie de daders later die nacht aan te houden. Beide mannen zijn in gesloten en worden voorgeleid aan de officier van justitie. door Ben Jansen MIDDELBURG - De ongeveer vijftigduizend sportduikers die in het bezit zijn van de zoge naamde Zeelandvergunning, kunnen in de toekomst mogelijk zonder dit document in de Del tawateren terecht. De provincie overweegt de duikverordening te schrappen als de afspraken tussen duikers en fuikenvissers goed blijken te werken. Gedeputeerde G. van Zwieten stelde dit gisteren in het vooruitzicht bij de onderte kening van die afspraken. De duikverordening is inge voerd om de duiksport in bij on- denvaterreereanten populaire wateren als Oosterschelde, Gre- velingen en Veerse Meer in goe de banen te leiden. De op de verordening gebaseerde ver gunning kan worden ingetrok ken wanneer duikers worden betrapt bij het meenemen van al dan niet eetbare trofeeën uit het water. Van Zwieten stelde vast dat veel van wat in de duikver ordening is geregeld, inmiddels ook in de Zeeuwse milieuveror dening is komen te staan. „Als nu blijkt dat de afspraken tus sen duikers en vissers elkaar niet dwars te zitten, het gewen ste resultaat hebben, is er nauwelijks reden meer de duik verordening en de eraan gekop pelde vergunning in stand te houden." Inkomstenbron De Zeelanclvex'gunning kost de sportduikers een kleine vijftig gulden voor een periode van vijf jaar. Schrappen van de vergun ning betekent het einde van een inkomstenbron. Van Zwieten: „Maar we hebben er ook aan zienlijke kosten aan en die val len dan dus ook weg. Per saldo houden we er enkele tiendui zenden gulden aan over en die besteden we weer op een of an dere manier aan de duiksport." Hij liet doorschemeren dat na de eventuele beëindiging van de duikvergunning in het budget van de provincie nog wel geld valt te vinden voor deze sector. Het bijzondere van de gisteren (Advertentie) bekrachtigde afspraken is het ontbreken vanvoorschriften. Een jaar geleden kwam onder dreiging van het volledig uit de hand lopen van het al jaren be staande conflict tussen fuiken vissers en sportduikers nog een akkoord uit de bus dat voorzag in 66 duikcorridors. Daar mochten de vissers geen fuiken plaatsen en de duikers mochten nergens anders te water gaan. Om de strakke regulering hier van te bekostigen, zou de prijs van de duikvergunning worden verhoogd. De bij de Nederlandse Onder watersportbond (NOB) aange sloten duikers vonden dit verge lijk te ver gaan. In nieuwe gesprekken vonden voorzitter M. de Zwart van de NOB en voorzitter M. Koster van de vis sersvereniging Zuid-West in eens waar jarenlang vergeefs naar was gezocht: vertrouwen. Toen dat er eenmaal was, kon worden volstaan met de vast stelling dat vissers én duikers vreedzaam naast elkaar moeten kunnen werken en recreëren. De vissers markeren hun vistuig en de duikverenigingen zorgen voor uitgebreide informatie en voorlichting aan hun leden. De afspraken zijn gebaseerd op de goedwillendheid onder duikers en vissers. Hoe zeer de sfeer tussen beide partijen is verbeterd bleek bij de ondertekening van de afspra ken. Koster erkende dat onge twijfeld nog wel eens incidenten zullen optreden, maar de tot stand gekomen relatie tussen duikers en vissers.kan die heb ben. In dat verband gewaagde hij vergoelijkend van 'een re cent ongelukje met enkele kreeften korven'. Een jaar gele den zou hij het nog boos over het zoveelste schandalige geval van stroperij hebben gehad. door Rolf Bosboom GOES - De televisietoren in Goes heeft sinds gisteravond oranje verlichting. De drie witte ringen die normaal in het don ker bovenin de toren te zien zijn, hebben tijdelijk een oranje gloed gekregen. De witte lam pen binnen zijn, met het oog op koninginnedag, tijdelijk van oranje hoezen voorzien. Het gaat om een gezamenlijke actie van de Vereniging Rondom de Stenen Brug Goes, stichting Sticht Licht en de stichting Voorheen De Vesten Verlicht. De oranje verlichting brandt zeker tot en met maandag (koningin nedag), maar blijft mogelijk tot en met 5 mei. De initiatiefne mers praten daarover nog met KPN Telecom, eigenaar van de toren. De organisaties verwij zen met de lichtactie zowel naar de activiteiten die rond konin ginnedag nabij de Stenen Brug worden gehouden als naar de plannen van Sticht Licht om meer markante Goese gebou wen permanent in het licht te zetten. Het eerste doel daarbij is de televisietoren, waar vaste lampen zouden moeten komen. Volgens E. Beekman ziet het er naar uit dat de stichting slaagt in haar opzet. De besprekingen met KPN Telecom verlopen naar wens. „Ze zijn in principe akkoord." Ook heeft Sticht Licht al een klein deel van de be nodigde 83.000 gulden binnen. Beekman gaat ervan uit dat de toren nog dit jaar permanent - dat wil zeggen: van donderdag tot en met zondag, tot twee uur 's nachts - in de schijnwerpers komt te staan. „Vóór kerstmis moet het lukken." Spiritusfabriek Nedalco verlaat als het aan de gemeente Bergen op Zoom ligt na ruim een eeuw de binnenstad. foto Dirk-Jan Gjeltema door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - Meer dan honderd jaar staat spiritusfa briek Nedalco al in de binnen stad van Bergen op Zoom. Maar dat beeld gaat hoogstwaar schijnlijk veranderen. De ge meente Bergen op Zoom heeft zijn oog laten vallen op het ne- Advertentie Thema: huis en tuin! n.m.v. Beveland Groenprojekten en Makelaardij SPAANS B.V.e.a. IIH3 iinniTOiiMEni Pilaar Bouwmaterialen, Albert Joachimikade 33, ■U6JAA Goes, Telefoon: 0113-21 S'IQl Voorlichtingsavond hbo-opleidingen op het gebied van gezondheidszorg en mens en maatschappij Plaats: Ds.Th. Fliednerstraat2, Eindhoven Tijd: 19.00-21.00 uur Meer informatie: 0877 875 877 www.fontys.nl gen hectare grote terrein. Sa men met Nedalco gaan ze kijken of het haalbaar is het bedrijf bimien Bergen op Zoom te ver huizen. Dinsdag gaf de burgemeester van Bergen op Zoom R van dei- Velden samen met de algemeen directeur van Nedalco A. Derde het startsein voor het haalbaar heidsonderzoek. Bergen op Zoom wil het westelijk deel van het Havenkwartier samen met de Geertruidapolder verder ontwikkelen. Er moet plaats ko men voor werken, wonen en re creëren. Koninklijke Nedalco BV, in de volksmond ook wel 'de spix-itus' genoemd, is bereid mee te werken aan een ondei'zoek naar de mogelijke verplaatsing van het bedrijf. Het onderzoek moet begin volgend jaar klaar zijn. Burgemeester Van der Velden benadrakte tijdens de onderte kening van het haalbaai'heids- onderzoek de vei-bondenheid vanBergen op Zoom met Nedal co. „Wat zou Bergen op Zoom zijn zonder spiritusfabriek? De wortels van Nedalco liggen in deze stad en de Bergenai-en kun nen zelfs de geur van spiritus waarderen." Dii-ecteur Derde gaf echter toe dat als een andere stad met het ideale plekje voor zijn bedrijf op de proppen zou komen, ook daar zeker even een kijkje geüomen zou worden. Vx-oeger was de enige gx-ondstof melasse. Nu maken we verschil lende producten, met verschillende grondstoffen waaronder gx-aan. Wat voor Ber gen op Zoom spx-eekt is dat er een pijpleiding ligt om graan te transporteren." Geldschieters Een mogelijke verhuizing van Nedalco gaat enorm veel geld kosten en Van der Velden wil daax-om ook andere geldschie- tex-s aanspreken, zoals de pro vincie, Den Haag en zelfs Brus sel. „Nedalco voldoet aan alle eisen van de nationale milieu- en vei ligheidswetgeving. Maar Den Haag is continu bezig om te kij ken wat ze met bedrijven in het centrum van steden aan moeten. Het is een landelijk politiek punt. Ik denk dat we daarom best wat mogen vexwachten van de hogex-e overheden." Mocht het haalbaarheidsonder zoek een positief resultaat oplevex-en dan vex-huist de spiri tusfabriek naar het industrie terrein Noordland. De gemeen te heeft daar twintig hectare grond, maar is nu al bezig om dat uit te breiden met nog eens tachtig hectare. Volgens de ge meente Bergen op Zoom, die het nooit breed op Ixet gebied van bedrijfsterrein heeft gehad, is er dus plek zat. Noordland is ook volgens Nedalco een mooie lo catie, omdat het aan dieper wa ter ligt en er ook plaats is voor uitbx-eiding. Derde: „We hebben ons de afgelopen jai-en wel kxrn- nen ontwikkelen, maar binnen de bestaande ruimte blijft dat moeilijk. De huidige locatie heeft zijn beperkingen." (Advertentie) REJMERSWAAL - De Zeeuwse politie heeft twee inwoners van de gemeente Reimerswaal en twee Amsterdammers aange houden op verdenking van men senhandel. Het viertal zou vrouwen uit voornamelijk Europese landen- hebben aangezet tot px-ostitutie in de grote steden in de Rand stad. Het gaat om een 20-jarige vrouw en een 37-jarige man uit Reimerswaal. Zij zijn op 17 apx-il aangehouden en inmiddels in bewaring gesteld. Een 28-ja- rige man en een 29-jarige vrouw uit Amsterdam zijn gisteren aangehouden en worden voor geleid aan de officier van justi tie. Bij het doorzoeken van de woningen zijn valse en vervalste reisdocumenten gevonden. De politie doet in samenwerking met de Koninklijke Marechaus see nog verder ondex~zoek naar de zaak. Politiewoordvoerder M. van de Vx'eugde sluit niet uit- dat meer aanhoudingen zullen volgen. Centrum, voor Vakopleiding. Degelijke naam, hebben we altijd gedacht. Op zo'n plek leer je tenminste nog eens wat. Blijkt in zo'n centrum te Goes ineens acht miljoen gul den zoek. Fraude? Of een boekhouding die niet klopt? Wordt uitgezocht. Maar on dertussen kijken we wel wat anders aan tegen die naam. Mogelijk hebben ze in Goes gedacht: misleiding is ook een vak. Maar dan verwacht je wel dat ze voldoende ken nis in huis hebben om niet bij de eerste de beste gelegen heid zelf tegen de lamp te lo pen. Dus houden we het erop dat de boekhouding niet deugt. Waardoor ons vertrouwen niet minder is beschaamd. Want waar blijf je als vakman wanneer je van een school komt waar ze niet eens zelf kunnen rekenen? Ons Zeeuwen zijn zuinig. Maar niet als er leergeld wordt betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33