Een gekroonde fiets vo Koneginnedag Broekie in de Kraaijertpolder Lewedorp Agenda ONDERWEG woensdag 25 april 2001 luchtfoto Aero Lin Photo Naam: Lewedorp Ligging: langs de spoorlijn en de A58 in de Borselse West-Kraaijertpolder Ontstaan: in de 20e eeuw Inwonertal: 1728 Monumenten: de korenmolen 'Oranjemolen' gebouwd in 1877 Bijzonderheden: een relatief jong dorp dat pas in de jaren twintig van de vorige eeuw ontstond Lewedorp is echt oen broekie tussen de veelal eeuwenou de Borselse dorpjes. Pas in deja ren twintig van de vorige eeuw ontstond er een gehuchtje van enige betekenis in de West- Kraaijertpolder, waarvan de bedijking al in 1642 werd geslo ten. Hoewel geografisch niet juist kreeg de nederzetting de naam Noord-Kraaijert, naar het inmiddels opgeheven spoor wegstation. Het aantal inwo ners van het gehuchtje groeide de eerste jaren zo snel dat al in 1924 een rooms-katholieke la gere school kon worden ge opend. Een paar jaar later, in het voor jaar van 1927, legde pastoor J. M. C. Nuyen uit 's-Heerenhoek de eerste steen van de rooms- katholieke kerk, die aan de Hei lige Eligius werd gewijd. Uit onvrede met de naam Noord-Kraaijert dienden 25 dorpelingen in de zomer van 1929 bij de gemeenteraad van 's-Heer Arendskerke, waartoe het dorp toentertijd nog be hoorde, het verzoek in om het dorp te hernoemen naar de toenmalige burgemeester van de gemeente: jonkheer Unico Evert Lewe van Neyenstein. Daarop besloot de raad op 13 augustus 1929 Noord-Kraaijert tot Lewedorp om te dopen. Het dorp werd in 1930 verrijkt met een christelijke lagere school. Jaren later, in 1952 werd begon nen met de bouw van de gerefor meerde kerk. Op 1 januari 1970 werd Lewedorp samen met veertien andere dorpen samen gevoegd tot de huidige gemeen te Borsele. Lewedorp is van oorsprong een overwegend agrarische ge meente waar de bieten- en aard appelteelt domineerde. Tegen woordig werkt een flink aantal Lewedorpers in het Sloegebied, in het nabijgelegen Middelburg of in de frietfabriek van McCain, die even ten noorden van het dorp tussen de spoorlijn en de A58 ligt. De evenementenkalender van Lewedorp kent elk jaar een aan tal vaste programma-onderde len, zoals het carnaval dat onder leiding van carnavalsvereni ging De Koenkelpot wordt ge vierd. Ook organiseert het dorp al ruim twintig jaar een profes sionele wielerronde. Verder is de jaarmarkt, die de afgelopen zes jaar werd georganiseerd, hard op weg een traditie te worden. Vanaf 1999 werd de jaarmarkt opgeluisterd met een groot scheeps benefietconcert voor de stichting Doe een wens. De stichting, die jaarlijks een aan tal hartenwensen van ernstig zieke kinderen vervult, kon dankzij de goedgeefse Lewe dorpers al enkele tientallen dui zenden guldens op haar bankre kening bijschrijven. Behalve een badminton-, bil jart-, gymnastiek-, tennis-, voetbal- en wielervereniging voor sportieve Lewedorpers, komen ook de meer cultureel in gestelde zielen aan hun trekken met een toneel-, marjorette- en twee zangverenigingen. Afgelopen augustus was in Le wedorp de Brede School een feit. Een primeur voor de ge meente Borsele. De al in 199 7 tot interconfessionele basisschool gefuseerde protestants-christe- lij ke basisschool De Kleine Piet en de rooms-katholieke school De Drempel werden aan het be gin van dit schooljaar uitge breid met peuterspeelzaal De Leeuwtjes en Stichting Kinder opvang de Bevelanden. Zo is er tegenwoordig één centrale plek voor alle Lewedorpse kinderen. Ze kunnen er van nul tot twaalf jaar terecht. Ingrid Huibers keldeel, waar de oranje feestar tikelen keurig netjes liggen uitgestald: mutsen, toeters, sjerpen, maar ook jassen, das sen, petten, tassen, sokken, t- shirts, truien, wandelstokken en paraplu's. „Ei, noe rap een keuze maok'n", denkt onze Bram, „wanstrekjes is 't wee van: 'Mao vintje, wa moeje hie dao noe mee doen? Da 's ommerst glad nie goed voo joe'." Als een wesp in de snoep winkel, vliegen z'n ogen over de spulletjes, die allemaal wel te gen 'm schijnen te roepen 'Pak me dan Bram, dao zaje gêên spiit van kriigen vintje. A je mün pakt, dan zunn'n me d'r 's een schööne Koneginnedag van maok'n'. En zoals dat dan meestal gaat, terwijl hij nog staat te kijken en geen besluit heeft genomen, zegt moeder, terwijl ze een t- i shirt uit het vak haalt, „Da's 'n Schöön'n ee Bram?" Die zegt niks, hij hooi-t niets en ziet niets anders dan een oranje pet met een grote klep. Zo één als Sjordy uit groep 6 ook heeft. „Zöön'n pette, mama, die 'ei Sjordy ook, die moen 'k ook 'en. Mee zöö'h kleppe die je rechte kan zett'n." En in gedachten ziet hij Sjordy al op zijn crossfiets rondjes rond de school en over het parkeer terrein rijden. Sjordy, die een groep boven 'n zit. Op z'n cross- fiets. Mee z'n kleppe recht'e nao hoven. En die zonder 'ann'n tus sen de geparkeerde auto's hie de Raobobank kan riej'n. En die 'n kêê in de fietstassen van de post bode 'ao geplast. Da durve hie nóóit nii Sjordy, 'aon de gróóte joengers uut de bovenste groe pen geroop'n, da durve hie glad nii. Mao die 'aod 't gedaon.t Was we nii veele gewist, mao 't was gelukt. En die postbode 'ao niks gemork'n, mao een ouio wuufje die alles gezien 'aowas nao schooltiid nao de juffrouw gestekkerd en zóó was 't toch uutgekomm'n. Moeder neemt de muts met rood-wit-blauwe pompoen uit het vak en bekijkt die. „Die pet- te moeder", zegt Bram nog eens. „Die pette wille kik 'èn." Als moeders iets nemen, dan pak ken ze toch altijd het verkeerde, denkt het ventje. Wat weten moeders nu van kinderen? Stomme mutse Zóö'n stomme mutse, die moen 7c nii 'èn wöör, die zette kik nii op m'n kop. Ineens vliegen die woorden door de winkel. Hij had ze niet eens willen zeggen. Hij had het alleen maar gedacht. Moeder legt de muts terug. Als Bram iets niet leuk vindt, dan draagt hij het niet. Ze herinnert zich nog heel goed de groene broek met schuine rit- Me gaon wudder vandao- ge 's kiek 'n oft 'r nog wa crêpepapier te krieg'n is, wanmaondag 'ouw'nme Ko neginnedag. A je hie dan mee wil doen mee d'n optocht, dan.za je fiets toch we ge kroond moet'n ziin ee?", zegt moeder tegen Bram, die vo rig jaar nou niet zo'n al te mooie Koninginnedag had. Heel de klas had de fiets ver sierd en reed mee in de op tocht en onze Bram, die stond een beetje beteuterd aan de kant van de weg te kijken toen de stoet door de wijk trok. En van dullig'eid was hij vlug de hal ingelopen terwijl hij de deur achter zich dichtsloeg, waardoor de woningbouw gebeld moest worden om een nieuw glas te steken. In de winkel lopen al heel wat mensen. ,,'Iere moet'n me nii ziin", zegt moeder, terwijl ze zoonlief bij zijn hand neemt en naar een ander deel probeert te loodsen. „Da's allemao speel goed, da's voor Sinterklaois of a je verjaort, mao da's noe nii 't ge val. Bram doet net of hij het niet hoort, 't zou trouwens ook best zo kunnen zijn, en hij blijft bij de lego en de k'nex staan kij ken. Die moen 'k 'èn", roepthij, terwijl moeder hem wegtrekt. „Mao hie verjaor nog glad nii vintje", zegt moeder en samen stappen ze naar een ander win- Uw toneelvereniging doet iets in het Zeeuws, er treedt een Zeeuwse zanger of verteller op in uw dorpshuis, kortom: u heeft iets te melden voor onze agen da? Schrijf, mail of fax het naar onze medewerker Marco Even huis, Ritthemsestraat 14, 4388 JR Oost-Soubug, fax (020) 87 37 100, e-mail info@evenhuiscom- municatie.nl. weet'n, dat Sjordy noe a mee een oranje pette op zou löóp'n, dan zou ze meschiens we zegg'n: Sjordy, hie bin 'n niedeuger, hie mag bie mii nii op 'tfêêste kom- m'n." Hij zegt niets. 'Ei voelt we an z'n waoter da moeder nii zóó Sjor- dy-achtig is. Vandoage ma nii mêêr over Jorid praot'n, denkt hij en hij kijkt naar de tas die moeder draagt. De rollen crêpe papier steken d'r een eindje uit. Vier kleuren denkt hij, daar zal ik eens mooi m'n fiets mee ver sieren. Pass'n Ze leggen de spullen op de ach terbank, die warm is van de zon nestralen. „Zan 'k die pette nog 's pass'n moeder?", zegt Bram, „meschiens is te a gekromp'n en fotoPieterHonhoff dan past ie nii? Dan moet'n me nog 's terug ee?" Ze knikt en glimlacht, terwijl ze even flit send denkt aan de ritssluitin genbroek. Dao most ze terug mee naor Amsterdam. Ook nii an den achterdeure had oma ge- zegd. Ze rijden naar huis. „Das's 'n Duitser", zegt Bram, „uut Ao- ken, da ziej'an 't nummerbord. Zeker op verkansie 'iere.Moe der knikt. Het weerbericht be looft mooi weer. Of 't bezoek aan Drente nu wel of niet doorgaat, kan ze niet horen: een motor passeert. Die 'ei z'n schuuve ook goed openstaon", mompelt Bram. Sjordy's vaoder zeeker. Uit de auto-radio klinkt 'Watje' van de groep Doe Maar. Rinus Willemsen Optocht met versierde fietsen tijdens Koninginnedag in Zierikzee. Het IVN Walcheren houdt za terdag 28 april weer een bo- menexcursie in Middelburg. Een natuurgids leidt belang stellenden langs monumentale bomen in de binnenstad. Ver trek om elf uur 's ochtends bij de Drukkerij in Middelburg. Het Zeeuws Biologisch Museum houdt zaterdag 28 april in sa menwerking met Staatsbosbe heer de rondleiding 'Reeën en andere zoogdieren' in het na tuurgebied de Manteling bij Oostkapelle. De rondleiding be gint om zes uur 's ochtends en duurt ongeveer een uur. Start punt is het museum. Aan de hand van sporen en uitwerpse len die gevonden worden kan bepaald worden welke zoogdie ren leven in het gebied. Op het vroege tijdstip is het zei fs moge lijk een ree of een damhert te zien. Belangstellenden moeten zich vooraf telefonisch aanmel den bij het museum. De tocht staat onder leiding van een bos wachter. Ook zondagochtend is er een vroege wandeling door de Man teling. Deze begint om zeven uur. De boswachter van Staats bosbeheer vertelt over de dieren en planten in het gebied. Aan sluitend kan er ontbeten wor den met de boswachter in het museumlunchcafé De Orange- rie. Het ontbijt is om kwart voor tien afgelopen. Vertrek bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. De wandeling duurt anderhalf uur. Kosten, in clusief ontbijt, 20,-. Aanmel den bij het museum. sen boven zijn knieën. Heel on wennig had hij hem gepast. Ze had 'm meegenomen van een dagje uit naar Amsterdam. Eén keer was hij ermee naar school geweest. En wie er het eerst iets van ge zegd heeft weet ze niet, maar 's middags was Bram boenkend binnengekomen en hij had scheldend zijn broek uitgetrok ken en een andere aangeschóo- ten. Nee, daar had ze wel van geleerd: Bram was niet het jon getje dat je met alles en nog wat de straat op kon sturen. Toen hij jarig was, had hij een drumstel gevraagd. Een drumstel? En de buren?,,A we, die meug'n mee- sluuster'n. 'k Maok'n toch allêê- ne mao schööne meziek?" had hij geroepen. En 't moet gezegd worden, Bram is niet alleen kieskeurig op zijn kleding, maar hij heeft ook een goed gevoel voor muziek. Niedeuger Met een glunderend gezicht stappen moeder en zoon de win kel uit. In de tas een oranje t- shirt, oranje sokken en tot Brams grote vreugde, de oranje pet met de brede klep. „Magge kikke die noe a opzett'n moe der?" had hij gevraagd, toen al les betaald was. „Nêê, strekjes maor 's in de kaomer, 't is om merst nog gêên Koneginnedag", had ze gezegd. „En Sjordy dan", was Bram begonnen, maar dat had ze kort en bondig gepa reerd: „DieJoride, die doet alle mao dieng'n die wudder glad nii goed vinn'n Bram. Da weete hie ook we. A de Koneginne zou Stichting Het Zeeuwse Land schap verzorgt dinsdag 1 mei een excursie op Neeltje Jans. De excursie heeft het thema 'vo gels'. Aanvang: 19.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30