Delta mag van GS in afvalbranche Niet meer genezen, wel verder leven gerst uit Bhutan mee Geen steun voor streekproducten Alle beleggingsfondsen in één overzicht? Alex wél Foutje bij bloedproef leidt tot vrijspraak Biologische woning Hoek wint milieuprijs Boete voor wapenbezit Provinciebestuur houdt nutsbedrijf niet tegen Curator RZB eist vijftig mille van Schelde woensdag 25 april 2001 door Rinus Antonisse GOES - De eigen achterban laat de producenten van Zeeuwse streekproducten flink in de kou staan. Er komt geen hulp voor het steviger op de markt zetten van de regionale waren. Zo weigert de Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie (ZL- TO) financiële steun aan een project van de vereniging Van 't Zeeuwse Land om de afeet van streekproducten te bevorderen. De aan de boerencoöperatie CZAV nauw verwante Agri- markt wil geen echte Zeeuwse streekproducten in het assorti ment opnemen (op het Zeeuwse vlegelbrood na). Coördinator J. Koeman van Van 't Zeeuwse Land vindt die op stelling teleurstellend. Volgens hem is het noodzakelijk dat agrarisch Zeeland gezamenlijk de schouders zet onder verrui ming van de afeet van regionale producten. Hij wijst erop dat het milieu vriendelijk telen en ambachte lijk bereiden van typisch Zeeuwse producten voor een groeiend aantal boeren een steeds belangrijker plaats krijgt in de bedrijfsvoering. Het is net als bijvoorbeeld een mini-cam ping, natuurbeheer of zorgver lening, een welkome aanvulling om enigszins rendabel te kun nen boeren. De Agrimarkt van de Coöpera tieve Zuidelijke Aan- en Ver koop Vereniging wil geen streekproducten op de schap pen, omdat ze niet passen in het MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een twintigjarige man uit Vlissingen voor wapenbezit be straft met een boete van zeshon derd gulden. De Vlissinger had op 20 augus tus vorig jaar twee veerdrukwa- pens in bezit, die erg veel op een pistool leken. De man had ver teld dat de wapens een cadeau waren van zijn ouders. assortiment, meldt Koeman. „Je verwacht toch van een boeren coöperatie dat ze dat wél doen." Eenzelfde houding signaleert hij bij de ZLTO. „Ze willen ex- geen geld in steken, terwijl het toch een rijke organisatie is. Ze zeggen: de Vekabo hebben we ook nooit geholpen, maar dat is heel iets anders." Koeman noemt het 'zielig' dat de stands- ox-ganisatie zich zo afwijzend opstelt. „Als je iets doet dat een beetje afwijkt van het gemid delde, dan vinden ze dat het niet kan. Misschien is het ook een beetje afgunst en hadden ze het zelf willen doen." Zeeuws keurmerk Secretaris B. Feijtel van ZLTO- Zeeland zegt dat zijn organisa tie niet zonder meer een zak geld kan uitdelen voor het promoten van streekproducten. Er is des tijds wel veel geld gestopt in het project voor een Zeeuws keur merk, maar dat mislukte. Als er opnieuw wat gebeurt voor de sti-eekproducten, moet daar een goed plan aan ten grondslag lig gen, aldus Feijtel. Ook de producenten van sti-eek- pi-oducten zelf zullen een be langrijke steen moeten bijdra gen. De plannen van Van 't Zeeuwse Land noemt Feijtel goed bedoeld, maar hij vraagt zich af of daarmee de afzet van sti-eekproducten wel op een ho ger plan getild wordt. Ruimtegebrek Directeur A. W. Bierens van de CZAV geeft aan dat er twee re denen zijn voor het - tot nu toe - ontbreken van Zeeuwse streek productenbij de Agrimarkt: nij pend ruimtegebrek en geen con tinuïteit in de aanlevering. Beide knelpunten zijn opgelost, in die zin dat er nu een centrale distributie van de streekpro ducten tot stand is gekomen en de Agrimarkt in Goes is na lang touwtrekken begonnen met een uitbreiding (die eind 2001 ge reed moet zijn). Als de supei-mai*kt is vergroot, komt er ruimte voor een goede, aparte presentatie van de sti-eekproducten, stelt Bierens. „Voor ons is er heus wel wat aan gelegen om Zeeuwse streekpro- ducten te brengen. We willen er zeker mee aan de slag." pagina 29: Zeeland zien én proeven door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten zullen Delta Nutsbe drijven geen strobreed in de weg leggen als zij een bedrijf wil op richten voor de inzameling en verwerking van afval. Dat Delta dan een concurrent wordt van het Openbaar Lichaam Afval stoffen verwij dering Zeeland (OLAZ), deert het provinciebe stuur niet. Dat neemt echter niet weg dat GS samenwerking tus sen beide bedrijven verkiezen boven concurrentie. Het dagelijks provinciebestuur schrijft dat in antwoord op vra gen van GroenLinks. Die Sta tenfractie is tegen de plannen van Delta om een eigen afvalbe drijf op te richten. Zij vreest dat dat ten koste gaat van het OLAZ, een gemeenschappelijke regeling van alle Zeeuwse ge meenten. Bovendien denkt GroenLinks dat Delta vanwege deconcux-rentie belang heeft bij een zo groot mogelijk aanbod van afval. Dat zou betekenen dat er geen prikkel meer is om te voorkomen dat afval ontstaat. Gedeputeei-de Staten delen die zorgen niet. Zij wijzen ei-op dat de gemeenten verantwoordelijk blijven voor de afvalinzame ling, ook al wordt die uitbe steed. Omdat de verwerking van huisvuil steeds duurder wordt. zullen gemeenten blijven stre ven naar beperking van de hoe veelheid afval. Daar komt vol gens GS bij dat Delta niets anders zou gaan doen dan het OLAZ nu al doet. Gi-oenLinks wordt er ook op ge wezen dat de aandeelhoudei-s van Delta - provincie en ge meenten - geaccepteerd hebben dat het bedrijf afvalbeheer tot één van de kerntaken heeft ge maakt. Zo is zij met Vex-straeten en Vex-brugge al actief op die markt. Dat bedrijf is door vijf gemeenten in de arm genomen voor het inzamelen van huis vuil. Dat leidt tevens tot de con statering dat in Zeeland nu al sprake is van concurrentie op de afvalmarkt. GS vinden dat pri ma. Als Delta een grotere rol wil gaan spelen op die markt, zal het provinciebestuur dat niet tegenhouden. Wel hebben GS een voorkeur voor samenwer king tussen Delta en het OLAZ. Beide bedrijven voeren daar over ook overleg. Delta heeft het bestuur van het OLAZ tot juni de tijd gegeven over samenwer king na te denken. OLAZ-voor- zitter K. van der Hoofd ï-eageer- de in eerste instantie afwijzend. Hij zei 'niet warm te lopen' voor een bundeling van krachten. Het OLAZ wil eigenlijk zelf de activiteiten uitbreiden van al leen verwerking naar ook de in zameling van afval. MIDDELBURG - Een procedu refout bij het afnemen van de bloedproef was gisteren in Mid delburg reden voor de politie rechter om een 36-jarige vrouw uit die stad vrij te spreken. Offi cier van justitie M. Kappeyne van de Cappello had voor rijden onder invloed 2200 gulden boe te, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en negen maanden rijontzegging geëist. Voor de officier stond vast dat de vrouw medicijnen had gebruikt die haar rijvaardigheid beïn vloedden. Hij baseerde zich op de uitkomst van de bloedtest. Politiei-echter G. van Unnik oordeelde dat het onderzoek niet rechtmatig was geweest. Zo had de politie verzuimd de vrouw te vertellen dat ze recht had op een tweede bloedproef. De Middelburgse wilde op 19 ju ni vorig jaar een pakje shag ha len bij een plaatselijk benzine station. Daarbij vei-oorzaakte ze een aanrijding. Uit het pro- ces-vei-baal bleek dat ze zwaar onder invloed verkeerde van medicijnen die de alertheid be- invloeden. Ze was slaperig en praatte met dubbele tong. De prijswinnaars met hun oorkonde, vlnr: Joke van Driessen, H. van der Rest, A. van Oost van Prins Dingemanse, statenlid L. Vermeulen enHuibde Jonge. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De Zeeuwse Milieuprijs 2000 gaat naar Joke van Driessen en Huib de Jonge voor hun biologische woning an nex fotostudio in Hoek. De jury vindt dat zij een bijzondere vorm en zeer vergaande combinaties van milieuvriendelijke tech nieken tot stand hebben gebracht. Boven dien heeft het tweetal groot doorzettings vermogen getoond, door onversaagd vele problemen bij het plannen maken en bou wen het hoofd te bieden. De tweede prijs is toegekend aan ondei*ne- mer H. van der Rest uit Kats, voor zijn j aren- lange inzet om de milieuzorg in de water- spox-tsector te bevorderen. Op de derde plaats eindigde mossel- en oesterhandel Prins Dingemanse uit Yei-seke met een lekvrije verpakking voor mosselen. I. For- tuin-Vinke uit Ossenisse kreeg een eervolle vermelding wegens het al meer dan twintig j aar gebmiken van regenwater voor diverse doeleinden. Statenlid L. Veimeulen-Ge- schiere, voorzitter van de juiymaakte dins dag bij de prijsuitreiking in Vlissingen dui delijk dat het aantal inzendingen voor de milieuprijs verrassend groot was. De jury beoordeelde negentien inzendingen. Ze noemde het niveau van inzendingen erg hoog. De juryvoorzitter constateerde dat provin ciale staten er goed aan deden enkele jaren geleden de Zeeuwse Milieuprijs in het leven te roepen. Daardoor wordt de aandacht voor het milieu vergroot en kunnen mensen met goede ideeën eens in de schijnwerpei's worden gezet. Winnaars Van Diriessen en De Jonge ontvingen naast een oorkonde een sculptuur van kunstenaar Wies de Bles. Zij ontwierp een hartvormige spade, met als symbolische boodschap: je mag de aarde wel bewerken, maar doe dat met heel je haxt. Gedeputeerde A. Poppelaars (milieu) merkte op dat de provincie onder meer door het geven van subsidies probeert het milieu onder de aandacht te brengen. Hij wees op het bestaan van het milieufonds voor ver nieuwende en besparende activiteiten. Ook zijn bijdragen mogelijk via het project leren voor duurzaamheid. Poppelaars kondigde aan dat de provincie zich komende tijd vooral wil richten op het vergroten van de milieuzorg in het midden- en kleinbedrijf. Prijswinnaar Van Driessen vertelde dat ze na het bekend worden van de nominaties al veel reacties kregen, waardoor ze het ver haal achter hun speciale woning en fotostu dio kwijt konden. ,,De prijs winnen is hele maal fantastisch". Ze onderstreepte dat er veel hulp geboden was bij het omzetten van de ideeën in werkelijkheid. Van Driessen prees de andere genomineei'den. „We heb ben samen een bijdrage kunnen leveren aan een beter milieu." Naast de prijswinnaars waren de andere genomineerden: E. Dijst in Dreischor (opzet en ontwikkeling van Rana Natuurpark), lakkerij werkplaatsen Wal cheren (inrichting milieuvriendelijke spui- terij) en de gemeente Veere (bouw duurzaam gemeentehuis in Domburg). door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Curator R. J. I de Bok van het failliete Rotter- I damse schildersbedrijf RZB heeft gisterochtend in een kort I geding voor de rechtbank in j Middelburg 50.000 gulden ge vorderd van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. De curator eist het geld omdat hij vindt dat De Schelde zich niet heeft gehouden aan twee met hem gemaakte afspraken. De Schelde is het daarmee niet eens. Het bedrijf stelt dat de overeenkomsten nooit van kracht zijn geworden en heeft de rechtbankpresident M. M. Steenbeek gevraagd de vorde ring af te wijzen. Het gaat om afspraken die zou den zijn gemaakt vlak na het faillissement van RZB Zeeland. Dat is één van de vier in februari failliet verklaarde werkmaat schappijen van het Rotterdamse Zandstraalbedrijf RZB. De be drijven gingen op de fles, omdat RZB Zeeland een verliesgevend contract had afgesloten met de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. De veertig schilders van het consti'uctieschildersbe- drijf werkten daar aan nieuwe marinefregatten. De curator vroeg begin februari ontslag aan voor alle 140 werknemers van de vier werkmaatschappij en. De Bok zou met de Schelde heb ben afgespx-oken de werkne mers van RZB Zeeland tijdelijk uit te lenen aan een uitzendbu reau. Op die manier konden de mensen toch aan het werk blij ven en was de Schelde voorzien van deskundig personeel. Ver der heeft de curator gezocht naar andere schildersbedrijven die het werk aan de fregatten zou kunnen overnemen. De Schelde wilde niet in zee gaan met die bedrijven, omdat ze niet bekend zouden zijn met het werk in de scheepsbouw. De Schelde besloot niet in te gaan op de voorstelen van de cu rator en ging om de tafel zitten met Den Breejen Zn. Schil derwerken uit Sliedrecht. Dat bedrijf nam de veertig werkne mers van RZB Zeeland tijdelijk in dienst. Deze week overlegt de Schelde overigens met Den Breejen en de vakbonden over een definitieve oplossing. President van de rechtbank Steenbeek gaf gisterochtend aan het eind van de zitting aan dat „moeilijk voldaan kan wor den aan de vordering van de ei ser". Hij doet volgende week dinsdag uitspraak. Scheidende ROC-directeur Bram Buijs "VjHl GcldCf bfCIlgt door Henk Postma MIDDELBURG - Uit het hele land kwamen ze: de toplui uit bedrijfsleven, vakbeweging, politiek en beroepsonderwijs. Een dikke tweehonderd waren het er, directeuren en bestuur ders, inspecteurs en kamerle den, met wie Bram Buijs, schei dend hoofdman van het ROC Zeeland, door de jaren heen aan de onderhandelingstafels zat. Deze keer spraken ze over zijn troetelkind: het Kort Middel baar Beroeps Onderwijs, in het leven geroepen om ook de wat moeilijker lerende scholieren aan een vakopleiding te helpen. Maar eigenlijk kwamen ze daar niet voor. Wat hen naar Vlissin gen dreef, was het besef dat het wel eens de laatste mogelijkheid zou kunnen zijn om Bram Buijs kameraadschappelijk toe te knikken. De bijeenkomst, gegoten in de vorm van een symposium, vond plaats in CineCity, de Vlissingse bioscoop. Het was het af scheidscadeau van het ROC Zeeland aan frontman Buijs. Vorig jaar tijdens de zomerva kantie kreeg hij van zijn artsen te hoi-en dat hij wordt geplaagd door een ongeneeslijke kwaal. Onder het motto 'niet meer ge nezen... wel verder leven', zette hij een punt achter zijn werk zaamheden om zichzelf, en z'n vrouw, nog zo veel mogelijk vrije tijd te gunnen. Adviesje Niet dat Bram Buijs (54) daar mee plotseling alle contact met zijn werkkring verbrak. Ver groeid met alle ins en outs van het middelbaar beroepsonder- wij swil hij zo nu en dan nog wel eens, zowel gevraagd als onge vraagd een adviesje gegeven. Als er één ding is, waaraan het Buijs nooit ontbrak, dan was dat de kennis om maatschappe lijke ontwikkelingen naar zijn hand te zetten: de hand van het 'Zeeuws polderjongetje' dat al gauw in de gaten had dat er meer uit het leven was te halen door bij de politie in de leer te gaan, dan de kweekschool af te maken. Hij werd geboren in Arnemui- clen, groeide op in Schouwen- Duiveland, ging studeren aan de kweekschool, maar had het daar na een jaartje al wel gezien. Na alles aangepakt te hebben wat hem voorhanden kwam, werken in de detailhandel, de haven en de landbouw, trad hij toe tot de rangen van de politie Bram Buijs: „Als je kennis van zaken hebt, en ze leren je kennen en vertrouwen, dan rol je er zo in." in Den Haag. „Ik wilde verder leren, en de politie gaf daar mo gelijkheden toe." In z'n vrije tijd bezocht Buijs, nieuwsgierig naar wat er gebeurde, bijeen komsten van provo's die in het Amsterdamse oproer kraaiden. Hij liet zich er zelfs enkele maanden als politieman deta cheren. Vakbondswerk Maar meer nog volgde hij cur sussen: voor werk bij de vreem delingen- en kinderpolitie, en voor de politiediploma's talen en motorvoertuigentechniek. Hij zat ook midden in het poli- tievakbondswerk, waarvoor hij kadercursussen volgde. Tussen de bedrijven door haalde hij het mbo-diploma maatschappelijk werk, het hbo-diploma geeste lijk raadsman, en de bevoegd heid les te geven in maatschap- pi jleer. Toen hij in Vlissingen zijn latere vrouw leerde kennen, liet hij zich naar die gemeente over plaatsen. Als diender maakte hij er zijn nachtelijke rondjes om de cafébazen op de slui tingsuren te attenderen. Bij de politie blijven, was nooit z'n be doeling geweest. Buijs liep zo'n acht jaar in het uniform, en wil de zo langzamei'hand wel eens wat anders. Maar hoe kom je er weer uit? „Op uitgebluste dien ders zaten ze nergens te wach ten". En toen kwamen er opeens drie aanbiedingen tegelijk. Buijs kon directeur worden van een klein bejaardentehuis in Oud-Beijerland, landelijk voor zitter van de NW-politievak- bond, of docent maatschappij leer aan het streekschooltje voor ondeiwijs aan werkende jongeren in Middelburg. De vakbondstroon lonkte, maar hij koos voor het laatste. Het was de start van een storm achtige carrière die Buijs, al gauw landelijk voortrekker en uiteindelijk voorzitter van het Kort Middelbaar Beroeps On derwijs, achtereenvolgens het directeurschap opleverde van de streekschool, het Zeeland College en uiteindelijk het ROC-Zeeland. Als lid, en vaak ook voorzitter, van landelijke en regionale ad viesorganen, en als secretaris van Scheldemond, de Vlissingse school voor voortgezet onder wijs, zat hij vooraan bij elke ver nieuwing. „Als je kennis van za ken hebt, en ze leren je kennen en vertrouwen, dan rol je er zo in. Ja, ik heb er zeeën van tijd in gestoken. Maar ik heb daar geen moment spijt van. Het is schitte rend directeur van een school te zijn, en toch regelmatig het land in te gaan om dingen binnen te slepen." Vandaag wacht hem daarvoor een dankbetoon van de zijde van het ROC-personeel. (Advertentie) Bij Alex heeft u wèl alle beleggingsfondsen in één overzicht. Genoteerd of niet-genoteerd, van OH RA, ABN AMRO en Postbank tot Fidelity, Henderson en Templeton. Wèl zo handig en volledig. 0800 235 25 39 alex.nl foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - „Mooie volle korrels, en hartstikke droog." J. Rijk-Vermue van stichting de Zeeuwse Vlegel is onder de in druk van de zwarte gerst die commissaris van de koningin W. van Gelder heeft meege bracht uit Bhutan. „Alleen de kleur al is fascinerend, maar ik ben erg benieuwd naar de inner lijke kwaliteit." Van Gelder keerde onlangs te rug van een werkbezoek aan Bhutan. Op zijn kamer in de Middelburgse Abdij overhan digde hij gisteren twee kilo van het graan aan Rijk-Vermue. Met daarbij het verzoek van Bhutan om de kwaliteit ervan te onder zoeken. Van Gelder: „Zwarte gerst groeit op de noordelijke land bouwgronden in de Himalaya. Het gedijt uitstekend onder zeer moeilijke omstandigheden, zo als kou en droogte. Ze zijn erg nieuwsgierig naar hoe wij de kwaliteit vinden." Testen De Zeeuwse Vlegel gaat een deel van de gerst op een perceel bij één van de dertig leden verbou wen. „We gaan testen hoe goed het hier groeit. En wat de inner lijke kwaliteit betreft, willen we weten hoe de smaak is en hoe goed het bewaard kan worden", legt Rijk-Vermue uit. Zwarte gerst is een traditioneel gewas in Bhutan. Dat verklaart het contact dat het land hier over heeft gelegd met de Zeeuw se Vlegel, die zich eveneens bezighoudt met traditionele producten. In Bhutan is het ech ter niet alleen leuk en interes sant maar ook noodzakelijk om met gewassen te werken die er van oudsher al groeien, merkte Van Gelder. „Dan zijn de boeren minder afhankelijk van kunst mest. Kunstmest is duur, want dat moet geïmporteerd worden. Bij traditionele gewassen kun nen ze stalmest gebruiken." Bij zijn bezoek aan Bhutan had de commissaris ook twee kilo graan bij zich: een kilo tarwe en een kilo gerst, geschonken door de Zeeuwse Vlegel. Die produc ten zullen daar worden getest. Cheque Bovendien had Van Gelder een cheque van 84.000 gulden in zijn bagage. Het geld was bij- eengereden in de actie Fiets naar je werk. Van dat geld wor den zonnepanelen gekocht. Met de vier stadsbussen die dankzij geld van een eerdere Zeeuwse fietsactie in de hoofdstad rond rijden, gaat het goed, vertelde Van Gelder. „Ze reden en ze za ten vol." Als econoom heeft Van Gelder veel geleerd van zijn be zoek aan Bhutan. „Nederland rekent in bruto nationaal pro duct. Bhutan in bruto nationaal geluk. Bij ons gaat het om winst en behoefte. Dat staat lijnrecht tegenover het boeddhisme daar, dat behoefte en begeerte de bron van alle kwaad noemt." De relatie tussen Bhutan en Zeeland wordt steeds hechter. In juni brengen vertegenwoor digers van het Aziatische land een tegenbezoek aan Zeeland, kondigde Van Gelder aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21