II PZC Duikvergunning verdwijnt wellicht Nieuwbouw Yerseke in eindfase J w20 SCHOUWENAAR OPEL Bedrijfsweg 2,Vlissingen (01 18) 461710. Werkstraf geëist tegen ex-verslaafde flessentrekker Boete voor gevaarlijk rijden en bedreigingen fï R U Overlast door aanleg busstation Middelburg Inrichting provincie is zaak van de Zeeuwen Drankrijder veroordeeld Installatie moet tien jaar draaien om vervuild grondwater te zuiveren l'ï woensdag 25 april 2001 Prijs incl. BTW en BPM, excl. verwijderingsbijdrage en kosten rijklaar maken. Elke Opel Astra Pearl wordt standaard geleverd met bovenstaande opties en zolang de voorraad strekt. Full-Operational Lease via MasterLease vanaf 860,- p.m, (excl. BTW), op basis van 48 mndJ20 000 km p.j en incl. houderschapsbelasting, verzekering en verwijderingsbijdrage Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden, www.opel.nl Gem. brandstofverbr. en C02-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benz motoren kms/liter: van 11,4 tot 14,3. Liters/100 km: van 8,8 tot 7,0. C02 gr/km: van 212 tot 168. Dieselmotoren kms/liter: van 14,5 tot 22,7. Liters/100 km: van 6,9 tot 4,4. C02 gr/km: van 186 tot 119. door Frank de Klerk NOORD-BEVELAND - Aan klager D. Kuipers bij het Haag se gerechtshof wilde gisteren een 26-jarige ex-verslaafde uit Noord-Beveland graag ter wille zijn. Hij eiste tegen de man een werkstraf in plaats van het ver blijf in de gevangenis, waartoe deze vorig jaar door de politie rechter in Middelburg veroor deeld was. In plaats van een celstraf van vier maanden waarvan de helft voorwaardelijk eiste de aankla ger een werkstraf van honderd uur, aangevuld met de voor waardelijke straf. Daarnaast wil de aanklager dat de Noord- Bevelander nog eens zestig uur onbetaalde arbeid verricht in plaats van een maand cel en de openstaande rekeningen be taalt. De man kreeg deze straf door de Middelburgse politierechter opgelegd omdat hij in de proef tijd van een eerdere veroorde ling zich opnieuw had schuldig gemaakt aan flessentrekkerij. Hij benadeelde een achttal win keliers in Middelburg, Vlissin- gen en Zierikzee voor een be drag van ruim 16.000 gulden door artikelen los te praten en deze niet te betalen. De alzo verkregen video, beeld scherm, computers en keyboard werden verkocht om aan geld voor harddrugs en alcohol te ko men. De man werkte zich nog verder in de problemen door zijn auto te onttrekken aan een be slag dat door de belastings dienst op zijn bezittingen was gelegd. Inmiddels is de man af gekickt en heeft hij een baan in de frisse buitenlucht waardoor hij een stuk beter in zijn vel zit. Uitspraak volgt over twee we ken. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een twintig jarige inwoner van Arnemuiden is gisteren in Middelburg voor agressie en gevaarlijk rijden conform de eis veroordeeld tot 1500 gulden boete en drie maanden voorwaardelijke rij ontzegging. Politierechter G. van Unnik had gisteren de neiging om boven de eis uit te gaan, maar hij volgde de officier alsnog in zijn eis. „Dit is misselijk verkeersgedrag. Verdachte is iemand die de ver keersregels buitengewoon con sequent aan zijn laars lapt", reageerde Van Unnik. De Arnemuidenaar joeg 20 au gustus vorig jaar op de Rij ksweg A 58, ter hoogte van Goes, ande re verkeersdeelnemers de schrik op het lijf door met hoge snel heid links en rechts in te halen. Enkele automobilisten, die aan de rechterkant reden, zagen de man ook over de vluchtstrook voorbijflitsen. Daarnaast reed hij hard achteruit, waardoor hij dwars over de weg kwam te staan. Hij kwam met zijn BMW in botsing met een Mazda, waarop hij met zijn hand een snijdende beweging langs zijn keel maakte in de richting van de inzittenden. Een van de weggebruikers belde de politie, die de amokmaker even later inrekende. Zelf vond hij zijn verkeersgedrag best toe laatbaar. „Flauwekul. Ik heb zeker niet gevaarlijk gereden", zei hij tegen de politie. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello bestempelde het ver keersgedrag van de Arnemuide naar als zeer agressief. In zijn eis nam hij de bedreiging en de ver nieling als bewezen feiten mee. De politierechter vonniste con form. De verdachte liet overi gens verstek gaan op de zitting. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroordeelde gisteren een 23-jarige man uit Goes voor dronken rijden conform de eis tot 1350 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rij-ont- zegging. De Goesenaar zei gisteren op de zitting dat hij 9 september vorig jaar in zijn auto was gestapt omdat hij zich door mensen bedreigd had gevoeld. Op de Markt in Goes zou hij worden-opgewacht. Offi cier van justitie M. Kappeyne vond dat geen excuus.,U had de keus om de auto te laten staan." Omdat het niet de eerste keer was dat hij werd gepakt voor een alcoholovertreding liet de officier dit merken in de eis. De uitkomst van de blaastest - 475 microgram - liet nog net ruimte voor een voorwaardelijke rij-ontzegging. YERSEKE - De bouw van achttien eenge zinswoningen aan de Vierstraat in Yerse- ke nadert zijn voltooiing. Onlangs werd het hoogste punt van de bouw bereikt. Di recteur J. E. Swemmer van projectont wikkelaar Pro-Konsult verwacht dat de huizen kort na de zomer opgeleverd kun nen worden. De projectontwikkelaar is sinds eind 1997 eigenaar van het terrein en heeft in die tijd verschillende plannen gehad. In eerste in stantie zouden er achttien seniorenwo ningen gebouwd worden, maar de ver koop daarvan wilde niet zo vlotten. De prijs van vier ton leek het voornaamste struikelblok. De plannen werden omge gooid en er werd gekozen voor eengezins woningen. Pro-Konsult bouwt nu zes schakelwoningen: twee blokken van twee huizen, twee van drie en twee van vier. De achttien woningen komen te staan op de plaats waar vroeger onderzoeksinstituut NlOO/Cemo stond. Volgens Swemmer was het een goede keuze om over te stap pen om eengezinswoningen. „Ruim voor we aan de bouw begonnen, waren ze alle maal verkocht." foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen MIDDELBURG - De ongeveer vijftigduizend sportduikers die in het bezit zijn van de zoge naamde Zeelandvergunning, kunnen in de toekomst mogelijk zonder dit document in de Del tawateren terecht. De provincie overweegt de duikverordening te schrappen als de afspraken tussen duikers en fuikenvissers goed blijken te werken. Gedeputeerde G. van Zwieten stelde dit gisteren in het vooruitzicht bij de onderte kening van die afspraken. De duikverordening is inge voerd om de duiksport in bij on derwaterrecreanten populaire wateren als Oosterschelde, Gre- velingen en Veerse Meer in goe de banen te leiden. De op de verordening gebaseerde ver gunning kan worden ingetrok ken wanneer duikers worden betrapt bij het meenemen van al dan niet eetbare trofeeën uit het water. Van Zwieten stelde vast dat veel van wat in de duikver ordening is geregeld, inmiddels ook in de Zeeuwse milieuveror- dening is komen te staan. „Als nu blijkt dat de afspraken tus sen duikers en vissers elkaar niet dwars te zitten, het gewen ste resultaat hebben, is er nauwelijks reden meer de duik verordening en de eraan gekop pelde vergunning in stand te houden." Inkomstenbron De Zeelandvergunning kost de sportduikers een kleine vijftig gulden voor een periode van vijf jaar. Schrappen van de vergun ning betekent het einde van een inkomstenbron. Van Zwieten: „Maar we hebben er ook aan zienlijke kosten aan en die val len dan dus ook weg. Per saldo houden we er enkele tiendui zenden gulden aan over en die besteden we weer op een of an dere manier aan de duiksport." Hij liet doorschemeren dat na de eventuele beëindiging van de duikvergunning in het budget van de provincie nog wel geld valt te vinden voor deze sector. Het bijzondere van de gisteren bekrachtigde afspraken is het. ontbreken van voorschriften, Een jaar geleden kwam onder dreiging van het volledig uit de hand lopen van het al jaren be staande conflict tussen fuiken; vissers en sportduikers nog een akkoord uit de bus dat voorzag in 66 duikcorridors. Daar mochten de vissers geen fuiken plaatsen en de duikers mochten nergens anders te water gaan, Om de strakke regulering hier van te bekostigen, zou de prijs van de duikvergunning worden verhoogd. Vertrouwen De bij de Nederlandse Onder watersportbond (NOB) aange sloten duikers vonden dit verge lijk te ver gaan. In nieuwe gesprekken vonden voorzitter M. de Zwart van de NOB en voorzitter M. Koster van de vis sersvereniging Zuid-West in eens waar jarenlang vergeefs naar was gezocht: vertrouwen. Toen dat er eenmaal was, kon worden volstaan met de vast stelling dat vissers én duikers vreedzaam naast elkaar moeten kunnen werken en recreëren. De vissers markeren hun vistuig en de duikverenigingen zorgen voor uitgebreide informatie en voorlichting aan hun leden. Niet langer is het zeer geringe percentage stropers en fuiken vernielers uitgangspunt. De af spraken zijn gebaseerd op de goedwillendheid onder duikers en vissers. Hoe zeer de sfeer tussen beide partijen is verbeterd bleek bij de ondertekening van de afspra ken. Koster erkende dat onge twijfeld nog wel eens incidenten zullen optreden, maar de tot stand gekomen relatie tussen duikers en vissers kan die heb ben. In dat verband gewaagde hij vergoelijkend van 'een re cent ongelukje met enkele kreeftenkorven'. Een jaar geleden zou hij het nog boos over het zoveelste schan dalige geval van stroperij heb ben gehad. -si Uitsluitend geldig bij aanschaf van een Opel Astra Pearl. OPEL Q door Edith Ramakers VLISSINGEN - Nog dit najaar wordt begonnen met het weg pompen van het verontreinigde grondwater in de omgeving van de Paardenstraat in Vlissingen. Tien jaar lang moet een zuive ringsinstallatie draaien om het met voornamelijk benzeen ver vuilde water aan de grond te onttrekken en te verwijderen. De verontreiniging is veroor zaakt door een voormalige gas fabriek, die bij het terrein van speeltuinvereniging De Oude Stad stond. Uit onderzoek is gebleken dat de verontreiniging geen gevaar oplevert voor de volksgezond heid. Dat beklemtoont C. Dek- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De scheep vaart door het Kanaal door Wal cheren moet tot het eind van dit jaar rekening houden met werk schepen in het kanaal. Afmeren langs de kademuur tegenover het busstation in Middelburg is onmogelijk, de waterstand is er lager dan één meter. Ook auto's moeten tijdens de werkzaamhe den rekening houden met omlei dingen. Voor de aanleg van een bussta tion tegenover het NS-station in Middelburg moet de oever van het Kanaal door Walcheren over een lengte van vierhonderd me ter worden vervangen door een kademuur. De muur komt twee honderd meter ten noorden en tweehonderd meter ten zuiden van de Stationsbrug. Het autoverkeer wordt tijdens de werkzaamheden, die ver band houden met de ontwikke ling van het Stationsgebied, doorverwezen naar de Schroe- brug. Als gevolg van de extra drukte die bij die brug ontstaat, blijft de verlengde middagsluiting in het toeristenseizoen gehand haafd. De regeling houdt in dat in de periode van 15 juni tot en met 15 augustus tussen 16.45 uur en 18.22 uur de brugniet be diend wordt voor plezierjach ten. Alleen als zich in die tijd be roeps- of werkvaart aanmeldt, gaat de brug open. Van die ope ning moet ook de recreatievaart gebruikmaken. Om de werkschepen niet te hin deren, is aan de scheepvaart ge vraagd gevaarlijke zuiging en golfslag te vermijden. De ne venopening van de Stations- brug is niet beschikbaar voor de scheepvaart. ker van de gemeente Vlissingen. Zij legt uit dat er op vijf meter diepte grondwaterverontreini ging is geconstateerd. Die bel spreidt zich uit onder huizen in de Paardenstraat, Kalkhok straat, Korenstraat en gedeelte in de Gravestraat en Paling straat. „Ondiepe grondwater verontreiniging, op ongeveer één meter diepte, zit onder zo'n tien huizen in de Paardenstraat. In die kruipruimten zijn lucht monsters genomen en er zijn al lerlei andere metingen verricht. De resultaten zijn bekend ge maakt aan de bewoners. Ze hoe ven zich niet ongerust te maken. Ze kunnen gewoon een groen- tentuintje houden en ervan eten." Tot 1955 stond in de binnenstad een grote gasfabriek. Na de sloop van de opstallen van de fa briek in dat jaar, werd het ter rein met een meter opgehoogd. Daarna is er rond 1985 een bodemsanering uitgevoerd. Dekker verklaart dat als de ver vuiling destijds grondig was aangepakt, de operatie nu min der ingrijpend was geweest. In die tijd was het niet zo in zwang om verontreinigingen grondig weg te werken. „De gedachte was dat de vervuiling vanzelf zou verminderen Maar dat gebéurde niet. De ge meente Vlissingen wil, in sa menwerking met de provincie Zeeland en NV Delta Nutsbe drijven, de verontreiniging geen kans meer geven om zich verder te verspreiden. Elders zou de vervuiling wel risico's met zich mee kunnen brengen. „We krij gen er een gezondere woonom geving voor terug. Een schoner milieu. Helaas brengt de verwij dering wel overlast met zich mee.In enkele straten in de Ou de Stad moet gegraven worden om drains en pompen aan te leg gen. De zuiveringsinstallatie wordt geplaatst op het parkeer terrein aan de Commandoweg. De installatie moet voldoen aan geluidsnormen. „Maar het kan toch zijn dat er geluidsoverlast is. We zullen er alles aan doen om de hinder binnen de perken te houden. De installatie kun nen we ook voor een deel in de grond laten zaken en met isola tiemateriaal omkleden." Er is ingespeeld op de mogelijkheid dat huizen kunnen verzakken, omdat er veel grondwater uit de bodem wordt onttrokken. „Er wordt een verzekering afgeslo ten om dit soort problemen te verhelpen." De vervuiling is aan het licht ge komen toen de provincie Zee land in juni 1995 opdracht gaf een aantal bodemsaneringspro jecten te onderzoeken, In de grondlaag van het voor malige Vlissingse gasfabrieks terrein werden restverontrei- ningen in de vaste bodem aangetroffen. Dat was de reden om een vervolgonderzoek uit te voeren. Donderdag 17 mei is er om 19.45 uur een informatieavond voor de bewoners in het Arsenaal theater in Vlissingen. Het sane ringsplan ligt van 25 april tot en met 6 juni ter inzage in het stad huis, het gebouw van Speeltuin vereniging De Oude Stad en bij de Directie Ruimte, Milieu en Water van de provincie Zeeland aan het Groene Woud in Middel- burg. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Laat de in richting van Zeeland maar aan de Zeeuwen over. Zo vat voor zitter Henk van Hunnik van stichting Het Zeeuwse Gezicht de inspraakreactie samen over Zeeland in de VijfdeNota Ruim telijke Ordening. De reactie is gemaakt na het de bat dat de stichting vorige week in Middelburg hield. Toen plaatsten vertegenwoordigers van onder meer landbouw, in dustrie en recreatie kantteke ningen bij de nota van minister Pronk van Vrom. De lijst met veertien punten komt vrijwel overeen met het standpunt dat Gedeputeerde Staten inneemt. Opgetogen over de doelstellin gen van de nota, maar deze zijn niet nieuw en worden al nage streefd in bestaand Zeeuws be leid, concludeert Van Hunnik de hoofdboodschap uit het debat. In de reactie wordt bepleit om de uitwerking van de doelstel lingen van de nota -1 andschaps- conservering en bebouwings concentratie rond de steden - aan de provincie over te laten. Het Rijk dient eerst te bezien in hoeverre provinciaal beleid de doelen van een aanwijzing tot Nationaal Landschap al onder vangt. Zeker nu geheel niet dui delijk is wat voor meerwaarde zo'n aanwijzing kan brengen, of welke bedreigingen zo'n status als Nationaal Landschap moet tegengaan. De nota is veel te vaag, in zover re komt de inspraakreactie overeen met het oordeel dat de Tweede Kamer Pronk maandag gaf. Maar wat de Kamer wil, strakkere regie om al te vrije omgang met bebouwing in open ruimte te voorkomen, staat haaks op de debatuitkomst. De inspraakreactie pleit voor een open-ruimteheffing om bouw in het buitengebied te beperken. Het contourenbeleid moet ge noeg ruimte bieden voor Zeeuws maatwerk op het gebied van toerisme, economische ont wikkeling en landbouw. Het stedelijk netwerk moet nationa le waarden worden toegekend. De ontwikkeling ervan moet ge lijk opgaan met infrastucturele ontsluiting, hetgeen in rijksbe leid nog niet terug te vinden is. De brief aan Vrom vraagt ten slotte om een tweede inspraak mogelijkheid. „Er kan nog zoveel veranderen voor de uit eindelijke nota in de Tweede Kamer komt. In dat licht kan de kritiek in de Tweede Kamer tot zoveel veranderingen en nadere uitwerking leiden dat er alom stemmen opgaan voor een twee de inspraakronde", zegt Van Hunnik. De inspraakreactie ligt inmid dels bij de minister en is weldra ook op de website van Het Zeeuwse Gezicht na te lezen. Daar kunnen ook aanvullingen en opmerkingen over de formu lering worden geplaatst. „In de aanbiedingsbrief voor de minis ter kondigen we aan dat die aanvullingen worden nagezon den", stelt de voorzitter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 20