PZC Bussen mijden Veere en Gapinge Walcherse kap tast het gehoor aan PZC Burgh is weer bij de tijd Veerse cultuurnota valt in goede aarde Kruisingen Polredijk Veere niet aangepast 19 Bezuiniging Connexxion dupeert inwoners beide kernen Middelburg steunt mkz-boeren Celstraf voor mishandeling PvdA Walcheren viert 1 mei Fietser gewond bij aanrijding Subsidie voor pensions in Prunje Imkerij heeft nieuwe filmzaal woensdag 25 april 2001 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Veere en Ga pinge zijn onevenredig hard ge troffen door de bezuinigingsac- tievan Connexxion. Dat stelden vertegenwoordigers van de bei de kernen gisteren tijdens een hoorzitting van de provinciale adviescommissie bezwaar schriften. Sinds januari is het aantal busdiensten naar Veere en Gapinge drastisch inge krompen. De provincie ontving naar aan leiding van de nieuwe dienstre geling 22 bezwaarschriften. Dertien daarvan zijn afkomstig uit Veere en Gapinge. Gisteren lichtten de gemeente Veere, de stadsraad Veere en de dorps raad Gapinge hun bezwaren toe. T. Polderman uit Veere Voerde het woord namens alle aanwezigen. Ze noemde de ge volgde procedure een 'wassen neus'. De dienstregeling is op 28 januari ingegaan. Pas vanaf 31 maart is de dienstregeling gepu bliceerd en konden belangheb benden reageren. Connexxion moest dit jaar drie procent bezuinigen. Polderman gaf aan cle vermindering van de ritten met 75 procent onevenre- digte vinden. Vanaf januari zijn er nog acht ritten van en naar Veere. Voor die tijd waren dat er 31. In Gapinge rijdt geen bus meer, maar een lijntaxi die aan sluit op de bus in Veere. Polder man maakte verder bezwaar te gen de verdeling van die ritten over de dag. In de ochtend- en avondspits rijden geen bussen meer, zodat bijvoorbeeld scho lieren en forensen er geen ge bruik meer van kunnen maken. Spitsrit P. Oosting van het busbedrijf gaf aan gekozen te hebben voor mensen die geen andere alterna tieven hebben. „Scholieren hebben die wel. Die gaan bij voorbeeld in de zomer met de fiets." J. A. Meijer, de voorzitter van de commissie, verbaasde zich over de keuze om alleen in de daluren te rijden. „Als leek zou je denken clat er juist be hoefte is om 's morgens van Vee re naar Middelburg te reizen en aan het eind van cle middag weer terug te gaan." F. Chervet van de provincie legde uit dat het moeilijk is om het tijdstip te bepalen voor een spitsrit, als er maar vier bussen per dag uit Veere vertrekken. „De scholen beginnen op verschillende tij den", vulde Oosting aan. „En ze gaan uit tussen twaalf en vijf. Met een beperkt aantal ritten kun je voor scholieren weinig betekenen." De Veerse wethouder M. Brou wer- te Roller zei zich te hebben geërgerd aan het gebrek aan communicatie. „De dienstrege ling is zonder overleg en zonder dat het college van B en W op de hoogte was, in werking getre den. Dat heeft binnen de ge meente veel commotie teweeg gebracht." Het schrappen in de dienstregeling tast volgens haar het voorzieningenniveau in de kernen aan. Ze vond verder dat Connexxion niet goed had na gedacht over een manier om de buslijnen wel rendabel te ma ken. H. van Gilst sprak namens de bewoners van Gapinge de zorg uit dat mensen in een sociaal isolement terecht komen. „Vooral ouderen ontzien het om op familiebezoek te gaan." Een ogenschijnlijk gemakkelijk rit je over Walcheren, is volgens hem bijna een wereldreis ge worden." Polderman begreep niet waar om Connexxion voor zo 'n rigou reuze ingreep in twee dorpen heeft gekozen. „Waarom niet een beetje minder, met een beet je voorlichting vooraf? Waarom moet Veere juist bloeden?" Op het voorstel van de stadsraad om in plaats van 75 procent, de helft van de busritten te schrap pen, reageerde Connexxion af wijzend. „Dan moet er ergens anders iets af", zei Oosting. „Overal een beetje minder bus sen leidt tot een afname van het aantal reizigers." Hij erkende wel dat Veere, Gapinge en be paalde Middelburgse wijken zwaar getroffen zijn. Op 22 mei volgt een tweede hoorzitting van de adviescom missie. Het aantal bezwaren was te groot om in één zitting te behandelen. De commissie ad viseert vervolgens Gedeputeer de Staten, die een beslissing over de bezwaarschriften moe ten nemen. MWS iSÜ SSSSSKSi S§§l8k£ §853! wm De wijzerplaten, klaar om te worden gemonteerd. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH - De verlichting is vernieuwd, een aantal radertjes en assen is vervangen en de wijzers van de torenklok in Burgh hebben een nieuw laagje bladgoud gekre gen. Burgh is weer helemaal bij de tijd en de gemeente Schouwen-Duiveland is 31.000 gulden armer. De Schouwse torenuurwerken hebbenhet zwaar, weet werkvoorbereider van de ge meente J. A. Haaij. De zoute zeewind tast het bladgoud op wijzers en wijzerplaat aan en de verlichting van torenklokken gaat gemiddeld zo'n tien jaar mee. Daar om probeert de gemeente elk jaar een paar van de totaal zeventien torenklokken op Schouwen-Duiveland op te knappen. Dit jaar wordt een rondje gemaakt langs die van Dreischor, Noordgouwe, Zonnemaire en Burgh. In Burgh was de opknapbeurt volgens Haaij het hardst nodig. De tandwielen en assen van het uurwerk waren compleet uitgesleten. „Maar die zitten er ook al in van net na de Tweede Wereldoorlog, dus die zijn flink op leeftijd." De opknapbeurt van de torenklok in Burgh vergde een in vestering van 31.000 gulden. In Zonne maire, Noordgouwe en Dreischor was de gemeente goedkoper uit. In Zonnemaire was alleen de verlichting van het torenuurwerk aan vervanging toe. In Dreischor en Noordgouwe moesten ook de wijzers van de torenklok voorzien wor den van een nieuw laagje bladgoud. Dat kostte in totaal een bedrag van dik 26 mil le. Vorig jaar november werd de toren van de Nederlands hei-vormde kerk in Ooster- land compleet gerenoveerd. De muren kregen een opknapbeurt en ook de kerk klok werd onder handen genomen. Combineren De torenklokken in Zierikzee en Ouwer- kerk kregen eveneens een opknapbeurt. Haaij: „We proberen steeds verschillende torenklokken met elkaar te combineren. Er komt veel kraanwerk bij kijken en dan kun je beter een rondje maken langs meer dere torenklokken in plaats van dat je er maar één onder handen neemt. MIDDELBURG - Het Middelburgse gemeentebestuur heeft in eenpersoonlijke brief zijn medeleven betuigd aan Zeeuwse boeren. Het college wenst de boeren sterkte toe in deze onze kere en gespannen tijd van het mkz-virus. In de brief staat dat de boeren momenteel in een situatie verkeren die voor buiten staanders moeilijk te bevatten is. Het dagelijks leven van de agrariërs wordt, zo stelt het colle ge, bepaald door de preventieve maatregelen en de berichtge ving van media en landbouworganisaties. Het college biedt hulp wanneer dé boeren die nodig hebben. Daartoe is mr. W. J. van Kooten ingesteld als contactpersoon. Deze zal ook optre den als coördinator mkz. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 32-jarige man uit Vlissingen conform de eis veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Daarnaast kreeg de Vlissinger twee weken cel opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zat. De man had 3 september vorig jaar zijn partner mishandeld toen ze niet snel genoeg bier ging halen. De vrouw wilde later de aangifte intrekken, omdat de relatie weer hersteld was. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello voelde daar niets voor. Des te meer, omdat verdach te een strafblad heeft aan bedreigingen en mishandelingen. Ook de politierechter vond het onjuist om de Vlissinger straf feloos zijn gang te laten gaan. MIDDELBURG - De PvdA-afdelingen Middelburg, Veere en Vlissingen vieren dinsdag 1 mei de Dag van de Arbeid met een bijeenkomst in café 't Schuttershof in Middelburg. De zaal is open om 19.30 uur. Fiek Smitskamp - oud-wethouder van Middelburg - spreekt om 20.10 uur de 1 Mei-rede uit. Om 20.45 uur begint een Politiek Forum. Onderwerp is: hoe worden politieke idealen verwezenlijkt als je eenmaal op het pluche zit Deelnemers aan het forum zijn: Nellie de Bont, fractie-assistente PvdA-fractie Middelburg, wethouder Kees de Keijzer van Vlissingen en Gosse Noorde wier, burgemeester van Oostburg. Om 22.15 uur wordt de tra ditionele Rode Roos uitgereikt door de voorzitters van elk van de afdelingen aan een verdienstelijk lid van die afdeling. De viering wordt afgesloten met het zingen van de Internationa le. VLISSINGEN - Een 81-jarige fietser uit Vlissingen is gister middag rond half twee gewond geraakt bij een aanrijding. De man reed vanuit de Hendrick Avercamplaan de Hercules Seegherslaan op en verleende daarbij geen voorrang aan een van links komende automobilist. De man is met een hoofd wond naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. KERKWERVE - Onderneemsters J. van der Klooster en I. Jas- perse krijgen van de Dienst Landelijk Gebied van het minis terie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) een subsidie van totaal 33.000 gulden voor realisering van het plan boerderijpensions Prunje-zicht. Van der Klooster en Jasperse willen pensionkamers realiseren in landbouwschuren aan de Slikweg, grenzend aan de nieuwe natuur in het Prunjegebied. Om het geheel verder aan te kle den is in de plannen de aanleg van een theetuin, de verkoop van streekproducten, het starten van fietsenverhuur en het plaatsen van picknickbanken en speeltoestellen opgenomen. GRIJPSKERKE - De stichting Het Werkend Trekpaard Zee land heeft een nieuwe filmzaal I in de tentoonstellingsruimte van Imkerij Poppendamme. De oude filmzaal was te klein, wat I op drukke dagen tot problemen leidde. De expositie van de I stichting trok vorig jaar vijftien procent meer bezoekers dan het jaarervoor. De stichting houdt, dit jaar een aantal nieuwe activiteiten. In de riiaanden juli en augustus wor den er op vrijdagmiddagen rondleidingen gegeven. De gidsen hebben vroeger zelf met paarden gewerkt en willen hun ervaringen delen met het publiek. Op twee mei wordt een demon stratie gehouden van hoe een trekpaard wordt gecomman deerd en aangespannen. In juli en augustus kan iedere dinsdag en donderdagmiddag een tochtje worden gemaakt met een paardentram naar een boerderij in Biggekerke waar nog met paarden wordt ge werkt. Het bezoekerscentrum is tot en met eind oktober dage lijks geopend vanaf tien uur. Op zondag is de Imkerij gesloten. KNO-arts Pieter van der Sluijs verlaat ziekenhuis REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES lel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E, Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Roelf Reinders VLISSINGEN - Een oude vrouw in Walchers boerengoed zit op de gang te wachten. Een half uur eerder schuifelde ze nog voorzichtig over de par keerplaats van ziekenhuis Wal cheren. Keel-, neus- en oorarts Pieter van der Sluijs (62) ziet veel oudere vrouwen in kleder dracht op het spreekuur. Be jaarden horen sowieso vaak niet zo goed meer, maar de Walcher se kap is bijna een garantie voor een slecht gehoor. Van der Sluijs, die na bijna der tig jaar als kno-arts in het Vlis- singse ziekenhuis afscheid neemt: „De Walcherse kap schuift bij vrouwen na jaren lang dragen de oorschelp ach teruit. De ingang van het ge- hoorkanaal vernauwt waardoor het gehoor afneemt. Dat is een specifiek probleem voor dit zie kenhuis. Ingewikkeld, maar wel leuk. In universiteitsziekenhui zen kennen ze dit niet. Op een congres heb ik het eens gehad over gehoorproblemen door de Walcherse dracht. Iedereen stond met de oren te klapperen." Afstandsbediening Ook weer typisch Walchers: de kap geeft problemen bij de ge- hoortoestellen die ouderen bij slechthorendheid gebruiken. „Een echte uitdaging voor een kno-arts", zegt Van der Sluijs. „Zo'n kap is heel vervelend om dat je eronder moet als je het ge luid wil bijstellen. Maar daar hebben we een afstandsbedie ning voor bedacht." Betaald door de verzekeraar, voegt hij er tevreden aan toe. „Het enige leuke wat we met de CZ-Groep hebben geregeld. De kap hoort zo bij de Walcherse bevolking dat ze dat wel wilden betalen." Maar de techniek schrijdt voort. „Er bestaan nu ook automati sche hoortoestellen. Maar dat zou ik zelf nooit willen" zegt hij beslist. „Dan heb ik het geluid niet meer onder controle, dat is niet prettig.Baas aan eigen oor. Van der Sluijs kwam, op vier maanden na, dertig jaar geleden naar Vlissingen. Hij was 32-ja- rige arts 'veruit de jongste' kno- arts van Nederland. „Maar ik heb echt niet met m'n studie ge sjoemeld of zo." In Vlissingen zat Sim Rietema als enige kno- arts, die nog een tijdje de enige kno-arts van Zeeland was. „Hij had het zo druk dat hij nooit meer iets bijleerde", kijkt Van der Sluijs terug. „Daarom func tioneerde de kno-geneeskunde in Vlissingen op het niveau van halverwege de jaren vijftig, ter wijl er al weer heel wat was ver anderd." Een neusoperatie ging toen nog gewoon met hamer en beitel, vertelt Van der Sluijs. „Dat heb ik ook nog wel gedaan. Maar uit angst om niet achterop te raken ben ik onmiddellijk met na scholing begonnen. Amandelen Dat was toen nog niet verplicht. Er bestond toen nog geen enkele kwaliteitscontrole, die bestaat pas sinds tien jaar." Dertig jaar geleden bestond het gros van het werk van de kno-arts uit aman delen knippen en ook uit longen bekijken ('Er waren nog geen longartsen'). „Bijna elk kind dat op de kno-afdeling kwam, ging zonder amandelen weg." Het aantal operaties is in dertig jaar flink toegenomen. „Met nieuwe technieken kunnen we een ge broken neus weer goed recht zetten." Het inzetten van buis jes bij kinderen die door vocht in het oor slecht horen heeft in der tig jaar ook een grote vlucht ge nomen. Eigenlijk had Van der Sluijs nog wel een paar jaar door gewild, maar hij trekt het niet meer. De piketdiensten breken hem op. „Het werk is zwaarder gewor den, ik slaap slecht als ik dienst heb. Ik heb nog geprobeerd om de avond- en nachtdiensten te verkopen maar dat is niet ge lukt." Verder leidt hij onder de tijdsdruk die steeds groter wordt. „Ik voel me opgejaagd. Bij mij hoef je geen uur op de g^ing te wachten, ik sta daar om bekend. Maar het kost me steeds meer energie om dat vol te hou den. Het liefst zou hij wat vroe ger beginnen en wat later op houden zodat hij meer tijd voor het zelfde aantal patiënten had. „Maar dan moet er meer perso neel komen. En daar heeft de di rectie geen zin in omdat er geen geldis." Van der Sluijs zegt met een ge rust hart afscheid te nemen. Ja, ook met al die wachtlijsten en het schreeuwend tekort aan me disch specialisten. Want, stelt hij, dat valt op de kno-afdeling in Vlissingen nog wel mee. „Voor mij komt er een waarne mer en de arts die tussen Vlissin gen en Goes pendelde, komt fulltime in Vlissingen werken. Dat is vervelend voor Goes, maar hier zijn geen problemen. De waarneming is weliswaar een noodoplossing, maar de boel dondert hier niet in elkaar. Wachttijden En met wachttijden bij kno valt het ook nog wel mee, vindt Van der Sluijs. „Als je belt voor een afspraak kun je binnen een week aan de beurt zijn. Voor een operatie moet je langer wach- door Miriam van den Broek DOMBURG - De concept-cul tuurnota van de gemeente Veere is in goede aarde gevallen bij culturele instellingen binnen de gemeente. Dat bleek gisteren tijdens het tweede debat over de nota in Domburg. Van een dis cussie was dan ook geen sprake. Er werden vooral tips gegeven om de notitie aan te vullen of te verduidelijken. Zo'n dertig personen kwamen naar het gemeentehuis. In janu ari woonden tachtig mensen het eerste cultuurdebat bijHet gro te verschil was dat er toen nog geen conceptnota lag. Vertegen woordigers van culturele orga nisaties kwamen destijds vooral om te horen hoe het hun eigen club in de toekomst zou ver gaan. Al snel werd duidelijk dat ze geen drastische gevolgen hoefden te vrezen. Kritiek kwam er gisteren op het onderscheid tussen musea die een band hebben met de ge meente en particuliere musea. Voorgesteld is een professionele staf in te schakelen die organi saties en instellingen onder steunt bij bijvoorbeeld de pro motie. Deze deskundigen kunnen de kleinere musea naar een hoger niveau tillen. Voor musea die zijn gekoppeld aan de gemeente is deze hulp gratis. Particuliere musea kunnen die hulp inkopen. „Een particulier moet daar ook op kunnen meeliften", zei A. van Hoegee van het zijdemuseum in Meliskerke. „Particuliere orga nisaties krijgen nauwelijks sub sidie. Moeten die nu ook nog eens voor deze hulp gaan beta len?" N. Out van Scoop, de stichting die de conceptnota maakte, ver duidelijkte de verbetering die de professionele staf moet door voeren. „Het is de bedoeling dat die de kwaliteit van vooral klei ne musea verhoogt. Als ik dan kijk naar het zijdemuseum, kan ik zeggen dat jullie dat niveau al lang bereikt hebben." Erfgoed Opmerkingen werden er ook ge maakt over het cultureel erf goed. Veere wil waardevolle ini tiatieven op het gebied van onderzoek naar en gebruik van de dialecten stimuleren. En ze wil dat volksgebruiken en de streekgeschiedschrijving in stand worden gehouden. T. Pol derman van de Stadsraad Veere waarschuwde voor overlappin gen met de provincie, die zich ook inzet voor het Zeeuwse cul turele erfgoed. „Pas op dat Vee re niet in dezelfde vijver gaat vissen. Ik zou zeggen: kijk wat de provincie allemaal doet en probeer daarop een aanvulling te zijn." Alle op- en aanmerkingen wor den verwerkt in de definitieve versie van de cultuurnota die op 28 juni in de gemeenteraad van Veere behandeld wordt. Scheidend kno-arts Van der Sluijs: „Het werk is zwaarder geworden, ik slaap slecht als ik dienst heb. Ik heb nog geprobeerd om de avond en nachtdiensten te verkopen, maar dat is niet gelukt." foto Lex de Meester ten, maar dan gaat het om ope raties voor bijvoorbeeld neus correcties waar geen spoed bij is. We hebben wel een wachtlijst voor operaties om amandelen te verwijderen. Kinderen wachten vijf tot zes weken en dat is echt te lang." Hij verwerpt het idee dat speci alisten dan maar 's avonds en in het weekeinde moeten overwer ken om wachtlijsten weg te wer ken. Voorzitter Lemstra van de Vereniging van Ziekenhuizen bijvoorbeeld betoogde dat vorig jaar in Goes. „Daar komen on gelukken van," Van der Sluijs ziet liever dat er operatieka- merpersoneel bij komt. „Het ge beurt nu dat we willen opereren, maar dat dat niet kan door een gebrek aan ok-personeel." Patiënten en oud-patiënten kunnen vandaag van 17.00 tot 18.00 uur in het Ziekenhuis Wal cheren afscheid van Van der Sluijs nemen. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten gaan geen fietsover- steekplaatsen aanleggen op de Polredijk, ter hoogte van de kruising met Buiten de Veste in Veere. Het college antwoordt dat op vragen van de Stadsraad Veere. Die wilde drie fietsover- steekplaatsen, omdat het over steken van de Polredijk een 'ha chelijke onderneming' is. Aanleiding voor de brief van de Stadsraad is het voornemen van de gemeente Veere om Buiten de Veste in te richten als 30-kilo- metergebied. De Stadsraad juicht dat plan toe, maar vroeg het gemeentebestuur tegelij kertijd om aandacht voor de Polredijk. B en W van Veere stuurden de brief door naar de provincie. Op de Polredijk mag maximaal zestig kilometer per uur gereden worden. Bij de kruispunten zijn waar mogelijk verkeerspla teaus aangelegd. De provincie hoopt zo de veiligheid te verbe teren. Uit snelheidsmetingen van de politie is gebleken dat nog te veel automobilisten te hard rij den. De politie heeft beloofd, al dus de provincie in een brief aan de Stadsraad Veere, extra te zul len controleren. Volgens Gede puteerde Staten is er, gelet op het aantal auto's dat gebruik maakt van de Polredijk, geen re den om fietsoversteekplaatsen aan te leggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19