PZC Toeloop zet Korczakschool klem Poelendaeleweg blijft twistpunt blijft een j£en kind zien sterven, dat went nooit 17 Goederentrein botst op vracht, ^gen A Comités scherpen messen voor acties in ziekenhuizen Middelburg wil twee ton in uitbreiding steken om wachtlijst weg te werken Viertal gepakt op verdenking mensensmokkel ii bi iieümmi Overvallers aangehouden Kust-VVV Grijpskerkse Jolanda de Jong terug na drie jaar werk als tropenarts in Zambia vereniging 7 SFontys zeeuwse almanak Leergeld MIDDEN woensdag 25 april 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - De Korczak school in Middelburg kan de toestroom van lastige en zeer moeilijke lerende kinderen niet meer aan. Het schoolgebouw aan de Korczakstraat in de wijk 't Zand is te klein geworden. Ze ventien leerlingen staan op de wachtlijst. Het college van B en W nil ruim twee ton uittrekken voor tijdelijke huisvesting. Op de wachtlijst staan kinderen tussen de zes en twaalf jaar die naar het speciaal onderwijs moeten. De Korczakschool heeft onvoldoende ruimte om ze op te vangen. Volgens onder- wijsmedewerker A. Boogaard van de gemeente Middelburg is het aantal aanmeldingen onver wacht gestegen. ,,Ook de school REIMERSWAAL - De Zeeuwse politie heeft twee inwoners van de gemeente Reimersvvaal en twee Amsterdammers aange houden op verdenking van men senhandel. Het viertal zou vrouwen uit voornamelijk Europese landen- hebben aangezet tot prostitutie in de grote steden in de Rand stad. Het gaat om een 20-jarige wouw en een 37-jarige man uit Reimerswaal. Zij zijn op 17 april aangehouden en inmiddels in bewaring gesteld. Een 28-ja- rige man en een 29-jarige wouw uit Amsterdam zijn gisteren aangehouden en worden voor geleid aan de officier van justi tie. Bij het doorzoeken van de woningen zijn valse en vervalste reisdocumenten gevonden. De politie doet in samenwerking met de Koninklijke Marechaus see nog verder onderzoek naar de zaak. Politiewoordvoerder M. van de Vreugde sluit niet uit- dat meer aanhoudingen zullen volgen. had de snelle groei niet voor zien." Boogaard denkt dat de stijging wordt veroorzaakt door de 'toenemende complexheid van de samenleving'. De Korczakschool telt bijna honderd leerlingen. De afdeling speciaal onderwijs kent twee groepen van twaalf kinderen tussen de zes en twaalf jaar. Het voortgezet speciaal onderwijs voor jongeren van twaalf tot ze ventien jaar bestaat uit tien groepen van elk zeven leerlin gen. Het bestuur van de school heeft de gemeente gevraagd om een tijdelijke uitbreiding van de huisvesting. Het college van B en W heeft daar gisteren mee in gestemd. Naast het hoofdge bouw aan de Korczakstraat moet een aantal noodlokalen komen. De lokalen zijn tijdelijk en wor den gehuurd. In december 2002 verhuist de afdeling speciaal onderwijs naar het gebouw van de basisschool de Leeuwen- burch aan de Keurhove in de Magistraatwijk. De Leeuwen- burch trekt in het multifunctio nele complex dat in de Magi straatwijk wordt gebouwd. De eerste paal is onlangs geslagen. Het voortgezet speciaal onder wijs blijft aan de Korczakstraat gevestigd. Het college stelt de gemeente raad voor 230.000 gulden uit te trekken voor de tijdelijke huis vesting. Het bedrag is voor de huur, plaatsing en verwijdering van de noodlokalen. Het voor stel komt volgende maand in de raad aan de orde. Directeur R. Janse van de Korczakschool was gisteren niet bereikbaar voor een toelichting. (Advertentie) OPEN DAGEN Thema; huis en tuin! m.m.v. Beveiarid Groenprojekten en Makelaardij SPAANS B.V. e.a. 'o Ruben Oreel De trein sleepte de vrachtwagencombinatie elf meter mee, waarbij de laadbak met oud ijzer kantelde. door Esme Soesman NIEUWDORP - Een 39-jarige vrachtwa genchauffeur uit Den Bommel is gister morgen rond tien uur lichtgewond ge raakt nadat hij op de spoorovergang bij de Polenweg in het Sloegebied tegen een goederentrein botste. De trein vervoerde verschillende giftige en brandbare stof fen. Gevaarlijke situaties bleven uit. De brandweerkorpsen van Borssele en Nieuwdorp, die ter plaatse kwamen, wis ten aan de hand van codes op de treinstel len dat er giftige en brandbare stoffen aan boord waren. Controle wees echter uit dat er geen sprake was van lekkage bij de acht wagons. De trein, die de vrachtwagen met aanhanger in de flank raakte, reed stap voets. Als gevolg van de klap werd de vrachtwagen, die schroot vervoerde, zo'n elf meter opgeschoven. De laadbak met oud ijzer kwam gekanteld tot stilstand. De truck en wat verkeersborden in de om geving raakten ernstig beschadigd. De trein liep blikschade op. De 42-jarige ma chinist uit de gemeente Borsele bleef ongedeerd, evenals de rangeerder, afkom stig uit dezelfde gemeente. De vrachtwa genchauffeur liep licht hoofdletsel op en had nekpijn. Hij is voor controle naar het ziekenhuis gebracht. De goederentrein kwam vanaf het Indu strial Park Vlissingen en was op weg naar het nabij gelegen rangeerterrein. De spoorwegovergang is onbewaakt. Het on geval ontstond door een inschattingsfout van de vrachtwagenchauffeur. De spoor wegovergang is vier uur afgesloten ge weest. Bergingsbedrijf Van Mourik uit Goes heeft de vrachtwagen weggesleept. Verkeer dat de Olaz en achterliggende be drijven wilde bereiken, is omgeleid via de Liechtensteinweg. door Richard Hoving MIDDELBURG - Een lijvig on derzoek, honderden handteke ningen en ingezonden brieven in de krant. De verkeersoverlast rond de Poelendaeleweg hield de gemoederen in Middelburg de afgelopen maanden danig bezig. Maandagavond besloot de gemeenteraad maatregelen te nemen. Betrokkenen reage- De raad besloot dat de Poe lendaeleweg eenrichtingver keer moet blijven. Het sluipver- keer in de Stromenwijk, de Breewijk en 't Zand moet wor den tegengegaan door de Lan- gevielebuitenbrug en een aantal straten in één richting af te slui ten. Doorgaand verkeer op de Langevielesingel moet worden ontmoedigd met verkeersrem- L. Verburg, lid van de werk groep verkeersveiligheid Poe- lendaeleweg/Koudekerkseweg en bewoonster van de Koude- kerkseweg „De werkgroep heeft maandag avond een borrel gedronken op de afloop. We waren blij dat het voorstel van SGP en Leefbaar Middelburg om de Poelendaele weg in twee richtingen open te stellen, werd afgewezen. De werkgroep wordt nu niet opge heven. Er moet nog veel werk worden verzet. Een grote wens van ons is het invoeren van der tig kilometer per uur op de Poe lendaeleweg, de Koudekerkse- weg en de Langevieleweg." L. Hessels, medewerker van on derzoeksbureau Goudappel Coffeng uit Deventer en advi seur van het college van burge meester en wethouders ,Ik weet niet of het aan mij is om te reageren. Goudappel Coffeng heeft een aantal oplossingen op een rij gezet. De keuze is uitein delijk aan de politiek. De oplos sing die de raad heeft gekozen, is niet de beste. De maatregelen zijn op de lange termijn niet af doende. Het is een compromis van wat haalbaar is. Zo gaat het vaak in dergelijke processen." H. Furster verzamelde elfhon derd handtekeningen voor het in twee richtingen openstellen van de Poelendaeleioeg „De meerderheid van de raad heeft absoluut niet naar ons ge luisterd. Ze hebben ons aange hoord tijdens de inspraakavond en de commissievergadering, maar er vervolgens niets meege daan. Dat vind ik belachelijk. De maatregelen die de raad wil nemen, lossen ons probleem niet op. In de Stromenwijk waar ik woon, wordt het niet minder druk." L. Kodde, oud-raadslid voor de SGP uit de Breewijk. Volgde de vergadering vanaf de publieke tribune. „De raad lost niets op. Het blijft druk in de Stromenwijk, de Breewijk en 't Zand. Het een richtingverkeer op de Poe lendaeleweg en de Vlis- singsesingel zijn de oorzaak van de grotere verkeersdruk op de andere straten. Ik heb het colle ge van B en W aangeraden ro tondes aan te leggen om de snel heid te drukken. Dat is terzijde geschoven. Tijdens de vergade ring merkte ik dat aantal raads leden morrend akkoord ging in het belang van de coalitie. Dat is geen goede zaak. Politici moe ten het belang van de gemeen schap voor ogen houden." TERNEUZEN - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee mannen van 22 en 23 jaar uit Terneuzen aangehouden die eerder op de avond een overval op een Terneuzens echtpaar pleegden. De mannen belden maandag avond rond half tien bij het echtpaar aan. De bewoners ga ven onder bedreiging van een vuurwapen enkele duizenden guldens af. Op basis van een sig nalement wist de politie de daders later die nacht aan te houden. i VROUWENPOLDER - De Kust-VVV Walcheren verandert niet van een vereniging in een stichting. Tijdens de algemene ledenvergadering, gisteren in Vrouwenpolder, stemde 19 pro cent van de 92 stemgerechtig den tegen het voorstel van het bestuur. Er was 90 procent van de stemmen nodig om het plan aan te nemen. „Het is een onverwachte en te leurstellende uitkomst", zei di recteur C. Schönknecht na af loop van de vergadering. „Het waren vooral de kleinere parti culiere leden die tegen waren. Zij zijn bang voor het verlies van hun zeggenschap als we een stichting waren geworden." Het bestuur van de Kust-VW Wal cheren vergadert 1 mei over hoe het nu verder moet. De toeristenorganisatie wilde in een stichting veranderen om slagvaardig te kunnen handelen en om contracten met partners te kunnen afsluiten. In een ver eniging moet elke stap voorge legd worden aan de leden, om dat die het uiteindelijk voor het zeggen hebben. Dat kost veel tijd en energie. Leden zien de Kust-VW Wal cheren vooral als een belangen behartiger. Aangezien een stichting formeel geen leden heeft, kunnen de belangen ook niet behartigd worden, stellen de tegenstandei's. Zij kunnen wel diensten inhuren bij de or ganisatie, maar als er onoplos bare problemen rijzen, is het einde verhaal. (Advertentie) door Miriam van den Broek GRIJPSKERKE - Jolanda de Jong uit Grijpskerke kwam drie jaar geleden als tropenarts aan in het Afrikaanse Zambia en wilde meteen van alles verande ren. In het ziekenhuis konden dingen beter en zieken moesten eerder het hospitaal bezoeken, vond ze. Maar de stroom patiën ten was zo groot dat voor veran deringen geen tijd was. Inmiddels is Jolanda's driejari ge contract bij de christelijke hulporganisatie Memisa afgelo pen en ze besloot het niet te ver lengen. Vorige week keerde de 31-jarige vrouw samen met haar veertien maanden oude dochter Sharon terug in Grijps kerke, waar ze terugkijkt op drie onvergetelijke jaren. Tijdens haar opleiding genees kunde in Leiden kreeg De Jong het idee tropenarts te worden. Voor haar studie kwam ze twee keer in de tropen en daar raakte (Advertentie) Onze groene stroom, die niets meer kost dan gewone stroom. Ga naarwww.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. Advertentie Donderdag 26 april Voorlichtingsavond hbo-opleidingen op het gebied van gezondheidszorg en mens en maatschappij Plaats: Ds.Th. Fliednerstraat2, Eindhoven Tijd: 19.00-21.00 uur Meer informatie: 0877 875 877 www.fontys.nl ze in contact met artsen die voor Memisa werkten. Na haar stu die schreef ze zich bij deze hulp organisatie in. Ze moest eerst drie jaar cursussen volgen, waaronder chirurgie en gynae coloog. Daarna werd ze uitge zonden. Voordat ze vertrok, was Jolanda een beetje bang dat ze in Zam bia een ziekte zou oplopen. „Er zijn daar ontzettend veel men sen die lijden aan aids. Een in fectie kan zo plaatsvinden. Maar ik heb gemerkt dat je hier aan meer denkt in Nederland, dan daar. Je moet gewoon voor zichtig te werk gaan. Dat valt niet altijd mee. Bij operaties droegen we steeds nieuwe hand schoenen. Maar bij andere han delingen gebruikten we oude, schoongemaakte handschoe nen. Ik heb plaatselijke ver pleegkundigen gezien die zon der handschoenen werkten. Veel van hen stierven." V rouwenafdeling De Jong belandde in het St. Francis' Hospital in het dorp Katete. Dat ligt in het oosten van Zambia, in de buurt van de grens met Mozambique en Ma lawi. Het ziekenhuis telde 365 bedden, dat is voor een missie ziekenhuis een behoorlijk aan tal. Toen Jolanda er net was, werkten er vijf artsen. Later werden dat er negen. De Grijps kerkse kwam terecht op de vrouwenafdeling, maar deed la ter ook alle andere afdelingen aan. De kinderafdeling maakte de meeste indruk. „Aan veel treu rige situaties raak je enigszins gewend. Maar kinderen zien overlijden in je armen, daar wen je nooit aan. In de malariatijd lagen meer dan honderdvijftig kinderen in het ziekenhuis. En er waren maar drie verpleeg kundigen. Elke dag stierven twee of drie kinderen aan mala ria of ondervoeding. Dat was vreselijk." In het begin overheerste het ge voel alles uit de kast te halen om zoveel mogelijk mensen te hel pen. „Ik nam de eerste dagen bijvoorbeeld geen pauzes. Ik kon het niet verdragen al die wachtende mensen voorbij te lopen om thee te gaan drinken. Maar op een gegeven moment moet je ook aan jezelf denken. Anders houd je het niet vol." Duur Een ander punt waarmee ze aan de ene kant moeite had maar waarvoor ze toch ook begrip had, was dat patiënten veel te laat naar het ziekenhuis gaan. „Inwoners van Zambia gaan door Roelf Reinders VLISSINGEN - Actiecomités bereiden acties voor in de Zeeuwse ziekenhuizen. Perso neel gaat staken en operatieka mers gaan plat, voorspelt P. Meesters van vakbond NU'91. „De werknemers vinden werk onderbrekingen te soft. Ze zijn de voorstellen van de werkge vers zat en gaan er keihard te genaan." De vakbonden hebben gisteren de werkgeversvereniging Ne derlandse Vereniging van Zie kenhuizen (NVZ) een ultima tum gesteld. De NVZ krijgt tot 2 mei de tijd om op de eisen van de bonden AbvaKabo, CFO, NU'91, FHZ en De Unie in te gaan, anders volgen er vanaf 7 mei acties. In ziekenhuizen in heel Nederland treffen actieco mités voorbereidingen. „Het voorstel van de werkge vers om 38 uur in plaats van de huidige 36 uur per week voor hetzelfde loon te gaan werken, moet sowieso van tafel", zegt MeestersDe bonden willen ver der een loonsverhoging van vier procent, de NVZ wil zover niet gaan. „De opstelling van de zie kenhuizen is belachelijk", aldus B. Bakker van CFO Zeeland. „Een belediging voor het perso neel." In ziekenhuis Walcheren in Vlissingen en het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes zijn actiecomités opgericht. In het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren is er een actiecomité in op richting. In Ziekenhuis Walcheren gaan afdelingen om de beurt zon dagsdiensten draaien. R. de Ne ve van het actiecomité in het Vlissingse ziekenhuis is er nog geen sprake van staken en het platgooien van operatiekamers. „Staken is een teer punt in onze branche", zegt De Neve. Als de werkgevers niets van zich laten horen, is er op 10 mei de eerste zondagsdienst. De Neve wil niet zeggen welke afdeling begint. We gaan de komende dagen be kijken of er voldoende draag vlak voor acties is en het lijkt er op dat dit zo is." De Neve voorspelt ook op de' eerste actiedag (7 mei) al actie in het Vlissingse ziekenhuis. „Ik kan nog niet zeggen wat voor actie." Evenmin laat hij zich uit over het sluiten van operatieka mers. „We willen wel op een fat soenlijke manier actie voeren. Maar als we in estafette actie gaan voeren, kan de ok-kamer ook meedoen. Bij noodgevallen zijn er natuurlijk wel teams achter de hand." Bakker van CFO benadrukt dat acties niet ten koste mogen gaan van de zorg voor patiënten. „Dat is een lastig punt", zegt zij. „Het kan' wel zijn dat er op een verpleeg- afdeling minder personeel is." Volgens Meesters van NU'91 zijn de voorstellen van de werk gevers niet alleen slecht voor het personeel maar ook funest voor het imago van de zorg. „Het beste voor een goed imago om mensen in de zorg te krijgen zijn goede arbeidsvoorwaar den", zegt hij. „Als bonden en werkgevers constant over straat rollebollen over onzinnige voor stellen is dat zeker niet bevor derlijk." Jolanda de Jong met haar dochtertje. meestal eerst naar een traditio nele genezer. Pas wanneer ze echt heel ziek worden, komen ze naar ons. Sommige mensen moeten een dag lopen voordat ze bij het ziekenhuis zijn. Het openbaar vervoer is bijzonder duur. Daarom wachten ze tot het laatste moment." Naast al het werk, vond Jolanda er ook de tijd voor een sociaal le ven en een nieuwe liefde. De va der van Sharon is verpleegkun dige in hetzelfde hospitaal als waai- De Jong werkte. „Voor de bevalling ben ik teruggekomen naar Nederland. Sharons vader kon er daardoor helaas niet bij zijn. Maar hij is nu bezig om naar Nederland te komen." foto Ruben Oreel De komende jaren wil Jolanda zich specialiseren in oogheel kunde om daarna weer als tro penarts te gaan werken. „Oog heelkunde is een vijfjarige opleiding. Dat is een hele perio de, maar misschien kan ik tus sendoor telkens voor een paar weken gaan werken in Zambia, of in een ander land." Centrum voor Vakopleiding. Degelijke naam, hebben we altijd gedacht. Óp zo'n plek leer je tenminste nog eens wat. Blijkt in zo'n centrum te Goes ineens acht miljoen gul den zoek. Fraude? Of een boekhouding die niet klopt? Wordt uitgezocht. Maar on dertussen kijken we wel wat anders aan tegen die naam. Mogelijk hebbeyi ze in Goes gedacht: misleiding is ook een vak. Maar dan venvacht je wel dat ze voldoende ken nis in huis hebben om niet bij de eerste de beste gelegen heid zelf tegen de lamp te lo pen. Dus houden we het erop dat de boekhouding niet deugt. Waardoor ons vertrouwen niet minder is beschaamd. Want waar blijf je als vakman wanneer je van een school komt waar ze niet eens zelf kunnen rekenen? Ons Zeeuwen zijn zuinig. Maar niet als er leergeld wordt betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17