Zappa eigenzinnig vertolkt PZC R 'chestra brengt echo 's van overal Muziek 13 Not James Dean in Zierikzee Tiende editie Dijkrock Yvonne Walter in Middelburg woensdag 25 april 2001 zie informatie elders op deze pagina 25 april t/m 1 mei WOENSDAG Wortels Pindakaas Wortels Pindakaas is muziektheater met kinderliedjes. Brogum, Zierikzee, 14.00 uur Cristïna Branco De zangeres Cristina Branco geeft een concert. Deze Portugese vocaliste zingt fado. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Yvonne Walter Quartet Yvonne Walter Quartet met Quiet Now. Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Bezeten Bevrijd Literatuur en muziek in het concert Bezet en Bevrijd. Medewerking verlenen het mannenkoor De Troyesangers, Leo Kosten (declamatie) en Jan Wisse (orgel). Hervormde Kerk, Wemeldinge, 20.00 uur VRIJDAG Dijkrock I In Rilland voor de tiende keer Dijkrock. I Ertreden deze avond twee bands op. Grensweg, Rilland, 19.00 uur Not James Dean De Zeeuwse band Not James Dean. I De band vormt het hoogtepunt van een feest in het kader van het Festival Cultureel Gekleurd. MFC, Zierikzee, 19.30 uur Bezeten Bevrijd Literatuur en muziek in het concert Bezet en Bevrijd. Zie donderdag. Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur Fa I sta ff De Staatsopera Tatarstan brengt de opera Falstaff. Dit komische werk van Verdi werd geregisseerd door Erik Vos. Zie voorpagina van dit katern. Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur Harry Sacksïonï Gitaarvirtuoos Harry Sacksioni met zijn programma Helden. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Wereldmuziek Jongerenwerk Souburg houdt een wereldmuziekavond. Er zijn optredens van de rai-band Losanne en streetdancegroep Mixed Flexibility. De Schuur, Oost-Souburg, 20.30 uur Groovabilïty De dum'n bass-avond Groovebility wordt overgenomen door de vrouwen in Ladies on the Attack. De dj's Liez en Mizz Fitzz draaien het geheel aan elkaar, bijge staan door MC Mos. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur ZATERDAG I Dijkrock Open podium op tweede dag van het festival Dijkrock. Om vijf uur volgt het hoofdprogramma waarvoor vier bands hun opwachting maken. Grensweg, Rilland, 13.30 uur Svjatoslav Presnyakov De 13-jarige pianist Svjatoslav Presnyakov in de Brasserie. Op het programma van deze inwoner van Oost-Souburg staan werken van Tsjaikovsky, Chopin, Haydn en Glinka. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur ONDA De Middelburgse brassband ONDA geeft een uitvoering. Medewerking van Ensemble Encore van accordeonvereniging Concertina. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Esma Redjapova Esma Redjapova: 'koningin van de zigeuners'. Zie voorpagina van dit katern. Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur R'chestra I De band R'chestra brengt een mix van muzikale stijlen. Daarna is er een optreden van dj Le Funkubine. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Erwin Nyhoff Erwin Nyhoff en zijn band geven een concert. Hij kreeg ooit bekendheid als lid van The Prodigal Sons. Porgy Bess, Terneuzen, 21.00 uur Peter Koelewijn Zanger Peter Koelewijn verzorgt een optreden. Manege, Heikant, 21.00 uur TheMuffinMen Deze band uit Liverpool speelt op eigen wijze muziek I van Frank Zappa en Captain Beefheart. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Brogum Twee bands treden op in Brogum. Butt Plug: metalcore; Backfire: hardcore. Brogum, Zierikzee, 22.00 uur n/lortïcïa Lovers De Italiaanse band Morticia Lovers geeft een concert. Het gezelschap eert in zijn muziek Elvis Presley. Kalashnikov, Terneuzen, 22.00 uur ZONDAG CineConcert De reeks CineConcerten van dit seizoen wordt besloten. Het publiek mag bepalen wat Isabella Lediakova (cello) en Jaap Brackman (piano) spelen. CineCity, Vlissingen, 11.30 uur Udo van Boven, Nlïsty en Nota Bene Concert van Goese jazzpianist Van Boven met Goese jazzgroep Misty, gevolgd door Nederlandstalige popgroep Nota Bene. Café Baarends, Goes, 14 uur. Or Balev Het ensemble Or Balev geeft een concert. Op het programma staan traditionele en moderne composities. Hervormde Kerk, 's-Heer Abtskerke, 15.00 uur Doble Impacto Doble Impacto is één van de beste salsagroepen in België. De band werd in 1998 opgericht door Cubanen in Antwerpen. Porgy Bess, Terneuzen, 15.00 uur Armand De zanger Armand verzorgt een optreden. Bar American, Middelburg, 15.30 uur Jasz Zondag Jive for your life luistert de Zeeuwse Jasz Zondag op. Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.30 uur Grandpa Nick Grandpa Nick Sessieband met een special rond Tina Turner. Café Brooklyn, Middelburg, 17.00 uur MAANDAG Pebbles Bam Bam Pebbles en Bam Bam draagt muzikaal bij aan koninginnedag. De band speelt rockcovers. Plein 40, Middelburg, 15.00 uur Pink Carpet Pink Carpet brengt een combinatie van eigen werk en covers. Dit vijftal uit Oost-Souburg brengt stevige rock en heftige pop. De Klomp, Ovezande, 20.30 uur Acht jaar na zijn dood is de muziek van Frank Zappa nog steeds springlevend. Dat blijkt niet alleen uit de fanatieke verzamelwoede van fans - ben je eenmaal gek op Zappa dan lijk je alles van hem te willen hebben - maar ook uit actuele uitvoeringen van zijn muziek. De Engelse groep The Muffin Men, die zaterdag optreedt in De Piek in Vlissingen, behoort tot de beste vertolkers van Zappa's ingewikkelde en intrige rende oeuvre. door Ernst Jan Rozendaal The Muffin Men is niet zomaar een coverband. De groep geeft een eigen invulling aan de com posities van Zappa. De bandle den hebben voldoende techniek om de razend ingewikkelde mu zikale structuren live ten gehore te brengen, maar ook meer dan genoeg fantasie om er een eigen draai aan te geven. Net als Zap pa hanteren ze graag de collage- vorm, en door de muziek van de meester breien ze bovendien flarden uit composities van Pink Floyd en Jimi Hendrix of ze zetten een arrangement ge heel in Beatles-stijl. Vaste prik is het gastoptreden van drummer/zanger Jimmy Carl Black, een voormalig lid van The Mothers of Invention, de begeleidingsgroep van Zap pa. Behalve van The Muffin Men maakt Black ook deel uit van de Grandmothers, een band vol met oud-Zappa-companen. Blacks rauwe stemgeluid doet denken aan dat van Captain Beefheart, nog zo'n legenda risch dwarse popmuzikant. Ook van hem heeft The Muffin Men nummers op het repertoire. De groep dankt zijn naam trou wens aan de samenwerking tus sen Zappa en Beefheart op de cd Bongo fury. Begeleid door de aanzwellende klanken van Zappa en zijn Mothers vertelt Beefheart daarop het verhaal van een man die dol is op muf fins. Toen in 1990 een aantal muzikanten uit Liverpool een concert wilde geven ter ere van Zappa's vijftigste verjaardag, lag de naam voor de hand: The Muffin Men. Het optreden bleek zo'n succes dat de groep in stand bleef. Inmiddels heeft de band samen gespeeld met verschillende oud begeleiders van Zappa, zijn er zeven cd's uitgebracht en werd in februari opgetreden met The Philharmonic Orchestra en The Liverpool Institute of Perfor ming Arts, waarbij behalve van Zappa werk werd uitgevoerd van de componisten Varese, Ives en Stravinsky. Feestje De nadruk op de ingewikkeld heid van Zappa's muziek en ver wijzingen naar dergelijke com ponisten, toch niet bekend vanwege hun toegankelijke mu ziek, mag niet de indruk wekken dat een concert van The Muffin Men een hermetisch gebeuren is, alleen leuk voor Zappa- freaks. Integendeel, volgens tal van concertverslagen weet de band van elk concert een feestje te maken. Zappa's muziek en optreden werd niet alleen ge kenmerkt door dwarsheid, maar ook door humor. En het gevoel voor absurditeit, het bij tende sarcasme en op zijn tijd de doodordinaire lolbroekerij heeft The Muffin Men ook ge- erf d van de grote meester. Concert: The Muffin Men, zater dag 28 april in De Piek in Vlissin gen. Aanvang: 22 uur. Er is op de Nederlandse dansvloeren weer behoefte aan warmte, zegt DJ Le Fun kubine, die zaterdag in 't Beest in Goes optreedt in het kader van het Festival Cul tureel Gekleurd. Ooit deed house zijn intrede en daaruit kwam het verschijnsel dance voort. Het publiek werd om de oren geslagen met elek tronica. Toen kwam de jazz- dance en die creëerde bij het publiek een verlangen naar een meer organisch geluid. door Jan Dirk van Scheyen DJ Le Funkubine (29) is gespe cialiseerd in dance met een afro- en latin-tic en een scheut India. In Londen is het al een ware hy pe. Future world funk, noemt hij het zelf. Dance is muziek die uitslui tend met de computer gemaakt wordt. Daardoor heeft het een nogal koude uitstraling. Binnen die muziek is nu een stroming ontstaan die stukjes muziek van Afrikaanse artiesten als Fela Kuti en Manu Dibango, maar ook oude latin-muziek en India se muziek samensmeedt tot een dansbaar geheel. Al die kleine stukjes muziek - samples - wor den zo met de computer gemani puleerd dat ze krachtiger en vetter gaan klinken dan het ori gineel. Een slagwerker die in het originele nummer niet helemaal maatvast was, speelt nu in de sample een strakke en loepzui vere drumpartijDoor deze aan pak ontstaat dance met een ei gentijds, kernachtig nu-geluid, waarin ook de vibes van weleer nog doorklinken." Vóór het optreden van DJ Le Funkubine kan het publiek in 't Beest luisteren naar The R'chestra uit Nijmegen, een groep muzikanten die wereld muziek maakt in de meest let terlijke zin. The R'chestra biedt in Nederland wonende vluchte lingen de gelegenheid om mu ziek uit hun vaderland ten geho re te brengen. Overigens gebeurt dat op een manier die het mogelijk maakt dat ook muzikale wortels van andere bandleden in het reper toire doorklinken, zo laat op- R'chestra maakt wereldmuziek in de meest letterlijke zin. richter Johnny Rahaket (44, vi ool) van The R'chestra weten. „Een cultuur mag niet op zich zelf staan", zegt Rahaket. „Daarom luidt ons motto: 'echo's van overal'. Wanneer een cultuur geen invloeden van bui tenaf toelaat, ontstaat er inteelt en sterft die cultuur tenslotte af." Rahaket, die van Molukse afkomst is, noemt als voorbeeld van het tegendeel zijn eigen cul tuur, die onder meer Portugese invloeden heeft ondergaan maar op haar beurt ook weer de Portugese muziek heeft ver rijkt. „Een cultuur moet onbevangen tegenover de bui tenwereld staan. Wanneer ie mand in ons orkest een liedje uit Joegoslavië aan het repertoire wil toevoegen, zal het nooit klinken zoals het in Joegoslavië wordt gespeeld. Ons orkest maakt geen folklore, we voegen er juist iets aan toe zonder de es sentie aan te tasten." The R'chestra speelt muziek uit onder meer Oezbekistan, India, Afrika, de Balkan, Mexico en de Molukken. „We kennen geen grenzen", vertelt Rahaket. „Wat wij doen is muzikaal zappen en we hebben de tijdgeest mee, want wereldmuziek moet, zelfs van staatssecretaris Van der Ploeg, die zegt dat elke zaalei genaar er een deel van z'n bud get aan moet besteden." De vaste kern van The R'chestra telt zeven musici, die viool, per cussie, fluiten, gitaren, bas, ac cordeon en viool spelen. The R'chestra en DJ Le Funku bine: zaterdag 28 april in 't Beest, Goes. Aanvang The R'chestra 20.30 uur, aanvang DJ Le Funkubine 22.00 uur. door Jacoliene van Weele De meeste muziek die ze spelen is vrij eenvoudig, met veel na druk in de percussie. Een swin gende mix van Portugese, Zuid-Amerikaanse en Afri kaanse muziek, zo omschrijft zanger James de Water het ge luid van Not James Dean. Daarbij wisselt de opstelling van de band bij elk optreden en ook dat levert telkens een nieuwe dimensie op. „Als we ergens moeten spelen waar weinig geld is, komen we natuurlijk niet met veel men sen aanzetten", zegt De Water. Hij vormt samen met bassist Frank Faber de basis van de Zeeuwse band. Daaromheen nodigen ze voor elk opti'eden de mensen uit die ze nodig denken te hebben. „De meeste muzikanten die meespelen, zit ten op het conservatorium. We wisselen cd's uit, repeteren een paar keer en treden dan op. Ja, het niveau ligt best hoog." De Water geeft aan dat het re- petoire heel breed is. „Breder dan wij kunnen laten horen meestal. We staan nu vooral bekend als een feestband en dat vind ik wel eens jammer, want we kunnen meer dan al leen feestmuziek maken." De Portugese invloeden zijn grotendeels aan de zanger toe te schrijven. Voordat hij vijf jaar geleden samen met gita rist Richard Okkerse de band begon, zat hij regelmatig een maand of zes achtereen in het Zuideuropese land. „Ik had voor die tijd al veel in Portugal gespeeld en samen met Richard heb ik die lijn voortgezet. Ri chard is er op den duur mee ge stopt, omdat hij naar het con servatorium ging. Toen ben ik verder gegaan met Frank", vertelt De Water. Okkerse hoort nog wel regelmatig tot de gelegenheidsformatie van Not James Dean. Daarnaast horen ook John de Muis (drummer), Karei Haaze (trompetist) en Jasper Goedman (percussie) tot de lijst van vaste gasten. De reden van deze 'los-vast' opstelling is simpel volgens De Water. „Ten eerste is het heel praktisch, omdat je nooit met teveel mensen op komt draven. Daarnaast is het heel verfris send als je telkens met andere mensen werkt." Not James Dean: vrijdag 27 april in het Multifunctioneel Centrum Zierikzee in het ka der van het Festival Cultureel Gekleurd; vanaf half acht een dansoptreden en een show van kleding die in verschillen de Afrikaanse landen wordt gedragen; na de pauze zijn er optredens van het nieuwe Schouwse popkoor Pop. wave en Not James Dean. door Rob Paardekam Rilland schudt vrijdag en za terdag weer op zijn grondves ten. Voor de tiende keer vindt dan het befaamde Dijkrock plaats. Het programma van dit jaar begint op vrijdag 27 april om 19.00 uur. Die avond zijn er optredens van de rock-cover- band Inside Out en de Bra bantse formatie Shit-Happens. Op zaterdag is er vanaf half twee, 's middags een open podi um. Het is voor de eerste keer dat de organisatie zoiets op het programma heeft gezet. Het publiek kan zich opmaken voor een stevig potje rockmu ziek van onder meer de bands Smoke, Feed-Back, Mix-Punk, Menorah en Over The Edge. Vanaf vijf uur maken vier bands hun opwachting. Als eerste is dat Double Diamond. Deze Belgische band speelt on der meer muziek van Queens- ryche en Iron Maiden. Daarna is het de beurt aan Rosie; een band die tot voor kort alleen nummers van AC/DC coverde, maar inmiddels een eigen re pertoire heeft. Als derde betreden de Corner Cats het podium om laat op de avond plaats te maken voor Action in DC. Tussen de optre dens op het hoofdpodium door verzorgt de Zeeuwse cover band United Forces optredens op het tweede podium. Zoals elk jaar kunnen bezoe kers die willen overnachten hun tent opslaan op het festi valterrein. Yvonne Walter woonde jaren in Nisse en zette in het begin van de jaren tachtig (toen nog als Yvonne de Kok) de jazz-avon den op in café De Mug in Mid delburg. Vorig jaar kwam ze in de Middelburgse jazz-club Desafinado terecht. Met veel plezier stelt zij nu daar haar nieuwe band voor. „Ik speel in kleine bezettingen altijd zonder drummer", zegt Yvonne. „Voor het subtiele werk is drums vaak te hard. De gitarist kan evengoed een swingende en harmonische in vulling geven aan mijn reper toire. Oscar Peterson deed dat al in de jaren vijftig. Het maakt de muziek intiemer, zonder dat het verliest aan ex pressie. 'Quiet Now' is dus vooral een intiem progamma." „Het titelstuk is van Jack van Poll.. Ik zing graag songs van hedendaagse componisten. Ivan Lins, Jack van Poll, Bert Joris. Gestalte geven aan nog niet eerder gezongen stukken is een enorme uitdaging." „In mijn muziek is een belang rijke rol weggelegd voor de pianist. Ik werk vooral met toetsenmannen die ook synthe sizer spelen omdat dat bepa lend is voor de sound die ik wil. De sound van mijn cd 'Close Enough'. Het weliswaar spaarzame gebruik van elek tronica past bij mijn stem en in die context componeer ik ook." Yvonne Walter Quartet met 'Quiet Now': vandaag (woens dag) om 21 uur in Desafinado Middelburg. Drummer/zanger Jimmy Carl Black, een voormalig lid van Zappa's begeleidingsgroep, is een vaste gastmuzikant van The Muffin Men. foto Archie Black/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13