Kanker kan anders behandeld PZC Braken heeft vele oorzaken Therapeuten geven kind meer zelfvertrouwen door bewegen Computer kiest zelf behandeling Drion gaf zijn eigen dodelijke pil weg 7 Chemokuur voorafgaand aan operatie geeft opvallend resultaat Transseksueel mag sauna niet in Twijfels over reuktherapie Britse kinderen eten bergen friet Ziekenhuizen willen af van latex Garnaal is stoned vruchtbaarder dinsdag 24 april 2001 door Tilly Baumgarten De meeste mensen denken dat bra ken gestuurd wordt door de maag, maar een speciaal gebied in de herse nen, het braakccntrum, is daarvoor verantwoordelijk. Uit het lichaam worden signalen ge stuurd naar het braakcentrum. Bij voorbeeld signalen uit de maag en in gewanden door infectie, beschadiging of voedselvergiftiging, uit het binnen oordoor duizeligheid of reisziekte, of uit de hersenen door beschadigingen, harde klappen, infecties, tumoren, mi graine, angst, geneesmiddelen of on aangename geuren. Na ontvangst van de signalen zorgt het braakcentrum ervoor dat het braken begint. De buikspieren en het midden rifgaan plotseling en krachtig samen trekken, zodat al het voedsel en vloei stof uit de maag via de slokdarm naar buiten komt. De maag wordt bewe gingloos en slap, braken is dus niet het gevolg van het samentrekken van de maag. Braken is een vervelende ervaring, maar meestal ongevaarlijk en het stopt vanzelf. Echter, soms kan braken ge vaarlijk zijn, bijvoorbeeld bij uitdro ging en bij kinderen. Ook kan braken duiden op een ernstige ziekte, bijvoor beeld darmafsluiting, hersenvliesont steking, blindedarmontsteking, hersenschudding, migraine ofhersen tumoren. De gevolgen van het braken verschillen bij kinderen en bij volwassenen. Een volwassene die braakt, zal niet zo gauw uitdrogen. Doordat een volwassene dorst krijgt, kan hij voelen dat hij te veel vocht verloren heeft. Ook is een volwassene beter in staat aan te geven of er misschien een oorzaak is voor het braken. Kinderen drogen echter veel sneller uit. Zij kunnen symptomen vaak niet onder woorden brengen. Bij braken kunt u het beste vaak kleine beetjes vloeistof drinkenHet is ook be ter om geen vast voedsel te eten, totdat de braakneigingen over zijn. Ook rust is belangrijk. Inspanning en beweging maken het braken erger. Als braken meer dan een dag aanhoudt of gepaard gaat met diarree, dan is het drinken van een orale rehydratie-oplossing (ORS- zakjes) aan te bevelen. Geneesmiddelen en ziekten kunnen braken veroorzaken. Chemotherapie en radiotherapie kunnen acuut braken, vertraagd braken en voorspelbaar bra ken met zich meebrengen. Acuut bra ken treedt direct op tijdens de kuur. Vertraagd braken kan twee tot vijf da gen na beëindiging van de kuur optre den en voorspelbaar braken treedt bijvoorbeeld op bij het zien van de in- fuuspaal. Ook sommige pijnstillers prikkelen het maagslijmvlies zodanig, dat zij aanleiding zijn voor braken. Verder komt zwangerschapsbraken, braken na operaties, bij reisziekte en bij de ziekte van Meniere veel voor. De oorzaak van zwangerschapsbraken is niet bekend, de oorzaak van braken bij reisziekte en de ziekte van Menière ligt in het evenwichtsorgaan. Dokter Er moet een dokter gewaarschuwd worden als er bloed meekomt bij het braken en als er sprake is van ernstige hoofdpijn, verergerd doorlicht en een stijve nek. Waarschuwen moet ook bij lusteloosheid, verwarring of afwezig heid, heel erge buikpijn, bij tekenen van uitdroging zoals droge lippen en mondslijmvliezen, ingevallen ogen en fontanel (zachte plek op hoofd van ba by's) en snelle ademhaling en polsslag. Geneesmiddelen om braken tegen te gaan, kunnen het best alleen gebruikt worden na voorschrift van de dokter. Tilly Baumgarten is apotheker in Hulst door Helma van den Berg UTRECHT - Mensen met kan ker in een vergevorderd stadium op een bepaalde plaats in het li chaam hebben meer kans op ge nezing wanneer zij eerst chemo- kuren ondergaan, voordat er een operatie of bestraling aan te pas komt. Dat stelt professor Bob Pinedo (57), hoogleraar geneeskundige oncologie van de Vrije Universi teit in Amsterdam. Volgens hem kan er bij behandeling geprofi teerd worden van de biologische processen in het tumorgezwel en de lymfeklieren. Om die re den zouden deze pas later ver wijderd moeten worden. De oncoloog verwijst daarbij naar zijn ervaringen van de af gelopen dertig jaar met behan delingen van kankerpatiënten. En naar een recente studie van zijn instituut, waarbij 42 vrou wen met plaatselijk uitgebreide borstkanker volgens de nieuwe 'neo-adjuvante chemotherapie' werden behandeld. Zij kregen voor de operatie alle maal meer dan drie chemokuren in vrij hoge dosis. In combinatie met het middel (GM-CSF), dat herstel van het beenmerg na el ke chemotherapie bespoedigt en het immuunsysteem van het lichaam stimuleert. Opzet is, dat hierdoor biologische pro cessen in de lymfeklieren in gang worden gezet die de tumor vernietigen. Ook de tumorhaard zelf zou stoffen kunnen produ ceren die de vaatgroei in de ge zwellen remmen. Bij 98 procent van hen verklein de de tumor aanzienlijk en bij niemand groeide het gezwel tij dens de behandeling. De men sen hadden wel last van soms ernstige bijwerkingen, maar bij elke nieuwe kuur was het bloed- beeld weer hersteld. Inmiddels is het vijf jaar gele den dat deze vrouwen zijn be handeld en tot dusver hebben zich geen dodelijke complica ties voorgedaan. Terwijl met de klassieke behandeling van al leen amputatie en radiothera pie, 80 procent van de visouwen met deze vorm van kanker na vijf jaar is overleden. Volgens Pinedo is het hoog tijd, dat de medische wereld Vastge roeste' principes overboord gooit en voor deze nieuwe be handelingen beter gebruik maakt van de nieuwe kennis van tumorbiologie. 'Lymfeklieren zouden wel eens een belangrijke lifeline kunnen zijn voor patiënten met een hoog risico op overlijden. De vraag is dan of wij het kind niet met het badwa ter weggooien door de tumor en de afvoerende klieren direct na de diagnose van kanker te ver wijderen." GPD Bestraling van een kankerpatiënt in een Amsterdams ziekenhuis. Professor Pinedo pleit voor een chemokuur, voorafgaand aan bestraling of operatie. foto Arthur Bastiaanse/ANP HELSINKI - In Finland is een transseksueel de toegang ont zegd tot de sauna op tijden dat vrouwen er gebruik van ma ken. De aanwezigheid van de tot vrouw omgebouwde man stuitte op protest, omdat zij nog een penis heeft. Gebruiksters van de sauna in Helsinki stapten naar de com missie gelijke behandeling om te vragen of zij de ongewenste bezoekster uit de sauna mochten zetten. De transseksueel, officieel geregistreerd als vrouw, krijgt zo lang haar mannelijke geslachtsdeel nog niet is verwijderd, ei gen sauna-uren. Zij mag overigens wel gebruik maken van de sauna-openingstijden voormannen. RTR LONDEN - Duitse onderzoekers zetten vraagtekens bi j de zo geheten reuktherapie, waarbij een walmpje wonderolie men sen alerter zou maken. Reuktherapie zit tussen de oren, luidt hun conclusie. Van onder meer pepermunt- en jasmijnolie wordt gezegd dat ze de alertheid bij mensen groter zouden maken. Een groep vrijwilligers kreeg een maskertje voor, waarop kleine hoe veelheden van deze oliën werden gespoten. Ook werd hun re actie onderzocht als er water werd gebruikt. In beide gevallen reageerden de vrijwilligers ongeveer even alert. ANP LONDEN - Een tienjarig kind in Groot-Brittannië eet gemid deld elke negen maanden zijn gewicht aan friet, zo'n 35 kilo. Dat blijkt uit een onderzoek onder vijfhonderd gezinnen door een fabrikant van vitaminepillen. Niet minder dan twee op de drie kinderen in de leeftijdscate gorie van zes tot tien jaar eisen dat er minstens vijf keer per week friet op tafel komt. De moeders, stiekeme liefhebbers, zien hier meestal geen been in. Eenderde van de onderzochte kinderen wil elke dag friet eten. De ware freaks verorberen tweemaal per dag friet: een 'chip butty' - frieten tussen twee sneetjes beboterd brood - be schouwen zij als een tussendoortje. DPA ENSCHEDE - Drie ziekenhuizen in Twente zijn volop bezig zoveel mogelijk latex-producten te vei'vangen door veiliger materialen. Aanleiding is de alarmerende stijging van het aantal mensen dat allergisch is voor latex. De allergie kan bij contact met la tex leiden tot een shock en zelfs de dood. In het ziekenhuis van Hengelo zijn in twee jaar drie verpleegkundigen getroffen door een heftige allergische reactie na contact met latex. Niet-steriele, gepoederde handschoenen van latex (waarvan er 400.000 per jaar worden gebruikt) worden vervangen door exemplaren van vinyl. GPD WAGENINGEN - 'Stoned zijn als een garnaal' is zo gek nog niet, hebben onderzoekers van de Wageningse Universiteit ontdekt. Garnalen zijn vruchtbaarder als ze trippen op drugs. Een injectie met serotonine, de stof die de effecten van de par tydrug XTC veroorzaakt, of een shotje anabole steroïden maakt de diertjes hitsig. Dat is goed nieuws voor kwekers, want garnalen in gevangenschap verliezen normaliter binnen enkele maanden hun vruchtbaarheid. Om dit tegen te gaan, breken kwekers de beestjes een oog af. De steeltjes van de ogen maken namelijk een hormoon aan dat seksuele rijping belemmert. Maar een halfblinde garnaal sterft binnen twee tot drie maanden. Door de injecties blijven de diertjes vrucht baar en houden ze hun zicht. GPD door Helma van den Berg UTRECHT - Het lijkt de uit komst voor patiënt en arts. Verzamel alle gegevens over ziekte en behandelresultaten en de computer toont a la mi nute de beste therapie. De fa culteit Wiskunde en Infor matica van de Universiteit Utrecht ontwikkelt momen teel deze kennissystemen, waarvan Silja Renooij (28) een nieuwe, snelle methode ontwierp voor het schatten van kansen. Menige arts heeft problemen met het voorschrijven van de juiste behandeling voor een ernstige ziekte. Alleen al voor kanker zijn zoveel ver schillende therapieën ont wikkeld, dat de dokter vaak lukraak moet kiezen. Het instituut voor informati ca en informatiekunde van de Utrechtse faculteit, onder leiding van professor Linda van der Gaag, bedacht een methode om snel en meer trefzeker de juiste behande lingen te vinden. Dit model is speciaal ontwikkeld voor pa tiënten met slokdarmkanker. Maar de methode kan ook goed worden gebruikt voor het samenstellen van model len voor de behandelingen van andere ziekten, zegt Re nooij. Universiteiten in lan den als VS, Frankrijk en Au stralië hebben, samen met informaticabedrijven, inte resse getoond in de onder zoeksresultaten van Renooij en haar instituut. Vroeger had de arts maar één probleem. Er waren geen therapieën, dus de patiënt ging dood. Nu heeft de arts meerdere problemen: de pa tiënt is ziek, maar wat man keert hij of zij precies? Want voor elke ziekte zijn meerde re therapieën mogelijk. Voor het nemen van de juiste be slissing hebben artsen dus steeds meer behoefte aan in telligente kennissystemen, zeker wanneer het gaat om ingewikkelde medische pro blemen of zeldzaam voorko mende ziektegevallen. Reden voor het Nederlands Kankerinsituut om het voor touw te nemen en de Utrecht se wetenschappers te vragen een systeem te ontwikkelen om behandelperspectief be ter te kunnen inschatten. Het resultaat is een model waarin alle mogelijke kennis over de patiënt wordt verzameld. Zoals de symptomen en het stadium van de ziekte, de CT- scan en röntgenfoto's. Op die manier worden 22 fac toren in kaart gebracht, ter wijl de arts tot dusver slechts met zeven rekening houdt. Ook alle onzekere factoi'en de kansen' voor het slagen van de mogelijke therapieën wox'den ingeschat. Volgens Renooij het moei lijkste onderdeel van het mo del, omdat mensen slecht zijn in het inschatten van kansen: „Eigenlijk weten we de ge tallen niet, maar noemen die wel. Een arts zegt bijvoor beeld tegen een kankerpati ënt dat hij met een bepaalde therapie 25 procent kans heeft op overleven. Dan be doelt de dokter, dat de pati ent hoop mag hebben. Maar de patiënt zelf denkt: mijn hemel, ik ga dood. Want hij behooxi, wel tot de 7 5 procent die volgens de dokter sterft. Artsen zeggen dus vaak niet wat zij bedoelen." Renooij bedacht daarom een nieuwe, veel snellere metho de voor het schatten van kan sen. „Met een meer omschrij vende vraagwijze, maar wel gekoppeld aan cijfers, kun nen we nu200kansenper uur inschatten." Aan de hand van alle ingebrachte infor matie stelt de computer een diagnose vast van Ixet stadi um waarin de ziekte zich be vindt en meldt de mogelijke therapie. Gered Het is nog te vroeg om te ach terhalen hoeveel patiënten met het 'netwerk-systeem' gered kunnen worden. Vast staat wel dat er sprake is van grote tijdswinst en dat het systeem voor slokdarmpati- enten in elk geval voor 85 procent ovex-eenkomt met de zelf bedachte diagnose van de artsen. Het kan dus zijn dat de axis voor de overige 15 pi-ocent fout zit. Vraag is of de ailsen zich zelf wel altijd hun onzekerheden realiseren? Nee, concludeex-t Renooij: „Artsen laten bij ziekten vaak veel meer testen doen dan noodzakelijk is. Over-onderzoek is kennelijk gewoon een onderdeel van de medische praktijk gewor den. Des te meer reden voor introductie van een snelle, accurate netwex'kmodule." GPD door Roelf Reinders TERNEUZEN - Een half uur keihard tegen de boksbal beu ken. Dat was het eerste wat de jongen tijdens z'n eerste thera piesessie deed. Ontlading van spanning. Hij was een driftige jongen zonder vriendjes. Niet te genieten, thuis niet, op school niet. Maar na therapie sluit hij langzamerhand vriendschap pen. Vroeger was hij na vijf mi nuten buiten al weer thuis, om dat niemand met hem wilde spelen. Nu kijkt z'n moeder waar hij uithangt, omdat hij zo lang wegblijft. De jongen heeft psychomotorx- sche (of Le Bon Départ-)kin- dertherapie gehad van Liesbeth van Setere uit Temeuzen. Hij zit.zegtzij, 'nu lekker in z'n vel'. Om dat lekker in je vel zitten, daar is het in deze kindexthex'a- pie om te doen. Bewegen speelt een belangrijke rol. De kinderen die bij Van Seters komen, heb ben bijna altijd moeite met soe pel bewegen. Of ze lopen houte rig, of ze schrijven moeilijk, of het veter strikken lukt niet. „Een simpele schop tegen een bal geven, kan al moeilijk zijn", legt Bouke Lxiremans, ook psy chomotorisch therapeut in Ter- neuzen, uit. „Dan word je bij gym altijd als laatste gekozen. 'Ga jij maar weer in het doel staan'. Dat is slecht voor het zelfbeeld van een kind. Het komt zo in een negatieve spiraal terecht." Het kan ook dat een kind emo tioneel in de problemen komt, omdat het niet lekker beweegt en achter loopt bij de rest. Maar de twee Zeeuws-Vlaamse thera peuten krijgen in hun praktij ken ook veel te maken met kinderen met opvallend bewe gingsgedrag omdat er wat is. „Pi'oblematisch gedrag kan door hechtingsproblemen ont staan", zegt Luremans. „Of door een onverwerkt trauma als seksueel misbruik. Maar ook omdat een ouder is overleden. Hierdoor kunnen nachtmeiTies ontstaat. Het kind praat of speelt niet meer waai'door de ontwikkeling stil staat. Met ge drag zendt het kind gevoelens uit." Van Setei-s vertelt van een meis je van elf dat erg angstig was. Ze zat het liefst onder de tafel. Haar ouders zaten in een schei ding: een zeer verlegen moeder en een vader met weinig tijdDie vader leed aan compensatie- dwang en nam z'n dochter mee De Terneuzense therapeuten voor psychomotorische kindertherapie Bouke Luremaxxs (1) en Liesbeth vanSeters. foto Charles Strijd op wintersport. Maar het ang stige kind durfde niet te skiën. Toen haar vader haar van de berg afduwde, werd het alleen maar erger. „Dan adviseer ik: 'Geef je dochter meer te kiezen.' Dan krijgt ze meer ruimte en voelt ze zich beter." Luremans: „Voor alle kinderen geldt: hoe zorg je ervoor dat de negatieve spiraal woi'dl omge bogen? Dat kan in samenwex-- king met ouders. Een verstan delijk gehandicapt kind van twaalf kan zich agressief gedra gen omdat het zich geen raad weet met de handicap. Soms helpt het als de ouders snappen hoe het komt dat hij zich zo ge draagt." Van Setex's zegt dat zij vaak een 'opvoedingsaspect' in het probleemgedrag van kinde ren ontdekt. Maar, stelt Lure mans, ook 'kindeigen' factoren, waar ouders niks aan kunnen doen, kunnen een rol spelen. „Er zijn nooit daders, alleen slacht offers. Iedex"een zit met de han den in het haar." Ritme De psychomotorische kin dertherapie draait rond spel, beweging, ritme, muziek. Bij hechtingsproblemen gebioxikt Van Setex-s een hangmat. „Dan wieg ik een kind terwijl ik een liedje zing. Zo ontspant het en kan het vertrouwen exvaren." Ze laat een foto zien van een jon gen die springend op een ti-am- poline met een oranje Tint zwaait. „Die zat altijd maar wat in een hoekje. Door te laten zien dat dit leuk is, bouwt hij zelfver trouwen op." Luremans: „Ik geef kinderen een rol tijdens een sessie. Ik dwing ze niet iets te doen, ik lok uit. Kinderen weten vaak heel goed wat er aan de hand is. Ze willen zich veilig voelen en vra gen dan om bijvooi"beeld om balvangen te oefenen. Dat kun nen ze niet omdat ze bang voor een hax'de bal zijn, daar worden ze mee gepest. Maar bij mij is het niet ei'g om af te gaan." Lxiremans en Van Seters zeggen goede resul taten met de psycho sociale therapie te hebben be haald. „Meestal treedt er een positieve gedragsverandering op", zegt Luremans. Ze haalt een tijdschrift tevooi'schijn met een artikel over een promotie onderzoeker naar de Le Bon Dé- part-therapie. Daaruit blijkt dat deze psychomotorische the rapie bij kinderen met bewe- gingspi'oblemen beter helpt dan een andere geteste methode. „We zien meer concentratie", zegt Van Setex-s. „Een betere motivatie, een beter zelfbeeld, een soepeler motoriek. Die voet bal wordt nu wel geraakt." Maar, nuanceert zij, psychomo- toi'ische kindertherapie is geen gax-antie voor succes." Lure mans beaamt dit. Geen wondenniddel dan, maar wel een thei-apievoim die een hiaat in de hulpverlening op vult, stelt Luremans, die door gehandicaptenstichting Tragel en jeugdhulpinstelling AZZ wordt ingehuurd. „Instellingen komen erachter dat ze het niet redden met alleen logopedie of fysiothex-apie." Ook scholen kloppen voor psychomotox-ische thex-apie aan. Maar de huisart sen laten het volgens de twee Zeeuws-Vlaamse therapeuten afweten. Verzekeraars De bekendheid van deze thera pie onder huisartsen wordt heel langzaam gx-oter, zegt Lure mans. Maar volgens haar colle ga verwijst een huisarts toch eex-st naar het psychiatrisch centx-um Emergis, ook als psy chomotorische therapie de bes te Weg is. Dat zou te maken hebben met de weigering van bepaalde verzekeraars om deze kindertherapie te vergoeden. „Het gevolg is dat een groep kin deren de juiste hulp wordt ont houden", stellen Luremans en Van Setei*s. door Boris Peters LEIDEN - De naamgever van 'de pil van Drion' is bijna 84 en woont zelfstandig in een Leidense flat. Net als tien jaar geleden vindt hij nog steeds dat ouderen recht heb ben op een pil, waarmee ze op een door hen gewenst mo ment hun leven waardig kunnen beëindigen. Zelf heeft hij jarenlang mid delen om een eind aan zijn le ven te maken in huis gehad. Hij heeft nooit de neiging ge had ze te gebruiken. H. Drion, voormalig vice-presi dent van de Hoge Raad, schreef in oktober 1991 een stuk waarin hij pleitte voor een pil, waarmee oude men sen op een waardige manier een einde aan hun leven zou den kunnen maken. Bijna tien jaar later is de dis cussie opnieuw opgelaaid. Met dank aan minister Borst van Volksgezondheid die in een inteiview zei 'niet tegen' de pil van Drion te zijn. De uitspraak van Borst heeft Drion niet verbaasd. „Vlak na het schrijven van mijn stuk in 1991, heeft ze al eens hetzelfde gezegd." Zelf ont leende hij het idee voor zijn pleidooi destijds aan een ge sprek met zijn schoonzuster. „Die vertelde mij dat ze wel een pil zou willen hebben waarmee ze haar leven zou kunnen beëindigen, wanneer ze alleen nog maar achteruit zou gaan. Ik was het met haar eens, ben er over na gaan denken en heb mijn stuk ge schreven." De schoonzuster, ouder dan Drion zelf, is overigens nog in leven. Drion was er tien jaar geleden al van overtuigd, dat veel oudere mensen graag een middel voor zelfdoding in huis zouden willen heb ben. De naamgever aan de pil van Drion herinnert zich hoe hij voor de eerste keer daadwer kelijk merkte dat er een bre dere steun was voor zij n idee. „Dat was op een spreekbeurt met drie sprekers, onder wie ik. Tijdens de discussie na af loop ïiield een vrouw van een jaar of vijftig een voortreffe lijk betoog, waarin ze allerlei bezwaren tegen mijn voor stel opsomde. Vervolgens stond er een vrouw van een jaar of tachtig op. Die zei: 'Heel mooi, maar toch zou ik wel graag zo'n pil willen heb ben'. Dat leverde haar ap plaus op van bijna alle aan wezige ouderen." Drion leeft op zijn 83e nog zelfstandig in een flat op ze ven hoog aan de rand van Leiden. Iets wat niet voor ie dereen op die leeftijd is weg gelegd. „Naarmate mensen ouder worden, komen ze va ker op bezoek in verpleeg huizen en dergelijke. Dan ontstaat bij sommigen het idee dat ze zo niet willen ein digen." „Stuitend", vindt Drion het, „dat zelfdoding niet straf baar is, maar dat de overheid geen middelen ter beschik king wil stellen om het op een humane manier te doenDat leidt er volgens hem toe, dat sommige mensen zich ge dwongen zien op minder prettige wijze een einde aan hun leven te maken. Bang voor misbruik van de pil is Drion niet. „We moeten niet onderschatten hoezeer mensen aan het leven hech ten." Wel denkt hij dat het goed zou zijn, dat een zelfdo dingsmiddel in principe al leen aan mensen op hoge leeftijd verstrekt wordt. „Als je ouder bent dan 75 of zo, weet je dat het leven alleen nog achteruitgaat." Depressie Voor jonge mensen, vindt Drion, is het in huis hebben van een zelfdodingsmiddel geen goed idee. „Een jongen of meisje van 25, 30 jaar oud kan een depressie hebben. Maar wanneer je op die leef tijd uit het leven stapt, scha kel je ook het leven uit van de man of vx'ouw die je op je zes tigste zou zijn. Iemand van dertig heeft niet voldoende solidariteit met de persoon die hij of zij op 65-jarige leef tijd zal zijn." Drion zou het liefst een zelf dodingsmiddel in twee stap pen zien. „Dan hebben men sen na inname van het eerste deel nog enige bedenktijd." Het middel dat Drion zelf - dankzij een welwillende arts - jarenlang in huis heeft ge had, bestond uit 'zeer zware in Nederland praktisch niet verkrijgbare slaapmidde len'. „Ik heb ze aan iemand gege ven die ouder is dan ik, en van wie ik dacht dat ze er meer aan had. Die leeft overigens ook nog steeds." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7