Antwerpen spil oorlogsdiamanten PZC Bomaanslagen teisteren Israël Oostzee giftigste zeebekken Tsjetsjeense bezetters van hotel in Istanboel laten gegijzelden gaan Japanse Shigenobu ontkent aandeel in Haagse bezetting Handel en smokkel in edelstenen financiert guerrilla Angola Franse bussen blijven in de garage Kies voor Zeeuws Groen IIIL Hervormer lijkt premier van Japan te worden Toch bezwaar tegen ruimtetoerist Simeon II loopt verkiezingen mis Personeel Japanse centrale nalatig Grote heroïnevondst bij Keulen R.E.M.-gitarist op borgtocht vrij dinsdag 24 april 2001 door Pascale Thewissen BRUSSEL - Antwerpen speelt een hoofdrol in de smokkel van 'bloeddiamanten' uit Angola. Dat is de conclusie van een nog geheim onderzoek door de Bel gische militaire inlichtingen dienst. De opstellers van het onderzoek zeggen dat de rebellenbeweging Unita, die met de opbrengst van de diamanten wapens koopt, nooit zolang had kunnen over leven zonder de hulp van de Antwerpse diamantairs. De in houd van het rapport lekte gis teren uit in het Franstalige dag blad Le Soir. Volgens de krant bekostigen de rebellen van Unita (Union Na tionale pour l'Indépendance To tal d'Angola) met de opbrengst van de diamanthandel hun gu errilla tegen de Angolese rege ring. Daarnaast zou een deel van het geld, via Libanese tus senpersonen, terechtkomen bij terreurorganisaties als Amal en Hezbollah. Het is niet voor het eerst dat de Antwerpse diamanthandel in opspraak is. Begin vorig jaar bleek uit een rapport van de Ver enigde Naties ook al dat Ant werpen één van de belangrijkste financiers is van de Angolese re bellenbeweging. Vol gens de Vei ligheidsraad helpt België, door een totaal gebrek aan controle op de diamanthandel, de Ango lese Unita-rebellen bij het om zeilen van de internationale boycot op bloeddiamanten. Controle De VN besloten in 1998 alle handel in Angolese stenen die niet over een certificaat van de regering beschikken, te verbie den omdat die vrijwel zeker af komstig zijn van de rebeHen. Antwerpen zou, als grootste in ternationale markt voor ruwe diamanten, een zware verant woordelijk dragen voor het voortduren van de burgeroorlog in Angola. De Hoge Raad voor de Diamant reageerde destijds furieus op de aantijgingen. Vol gens de raad heeft België de controle op diamanten de afge lopen jaren juist flink opge voerd. Naar aanleiding van het VN- rapport verzamelde de Belgi sche militaire inlichtingen dienst in de herfst van vorig jaar informatie over de rol van 'be paalde personen en onderne mingen die handel voeren die strijdig is met de resoluties van de VN'. De onderzoekers verdenken be paalde Belgische diamantairs ervan de internationale regels te omzeilen, en direct betrokken te zijn bij de handel in oorlogsdia manten, afkomstig van de re bellen van Unita. „Het is duidelijk dat Belgen een doorslaggevende rol spelen in het handel van wapens, goede ren en diamanten ten voordele van Unita", luidt hun conclusie. De levering van wapens en de export van diamanten gebeuzl volgens het rapport via de lucht. Het tijdstip waarop de inhoud van het rapport naar buiten komt, is ongelukkig. In Brussel wordt deze week een conferentie gehouden over de handel in oorlogsdiamanten. Daaraan nemen 43 landen deel. Tijdens de conferentie wordt gesproken over de noodzaak van een goede internationale controle op, en certificering van, diamanten. Iets waar ook de Belgische rege ring zich een groot voorstander van heeft verklaard. GPD MONTPELLIER - De bussen in Montpellier blijven in de remise door een staking bij het F ranse openbaar vervoer. In bijna alle grote steden buiten Parijs lagen de busdiensten plat. De actievoerders eisen onderhandelingen over een verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd van 60 naar 55 jaar. Gisteren was de derde stakingsdag binnen een maand. foto Dominique Faget/EPA door Bob Kroon SINT PETERSBURG - De Oostzee is zo vervuild dat con sumptie van Baltische haring, zalm en forel een regelrechte be dreiging voor de gezondheid is geworden. Het gehalte aan kankerverwek kende dioxine en andere indu striële afvalproducten in het visbestand is de laatste j aren zo danig gestegen dat volksge zondheidsdiensten in Zweden en Finland de bevolking hebben aangeraden dit zeebanket mondjesmaat te nuttigen. Wetenschappers van Green peace hebben na een uitgebreid onderzoek ter plaatse het hele Oostzeegebied tot een van de 'meest vervuilde regio's van de wereld' uitgeroepen. Aanstaan de moeders daar moeten vis maaltijden tot eenmaal per maand beperken en de rest van de bevolking tot hoogstens eens per week. Vooral voor zwangere vrouwen is de risicofactor hoog, omdat het chemische gif funest is voor hun ongeboren kind. De resultaten van haar bevin dingen maakte Greenpeace gis teren bekend in Sint Peters burg, waar het actieschip 'Greenpeace' ligt afgemeerd. Ook het Wereldnatuurfonds WWF heeft de Baltische wate ren op de zwarte lijst geplaatst. Niet aHeen de Oostzeevis is niet zuiver op de graat. In Sint Pe tersburg blij ken zelfs zuivelpro ducten als boter 'besmet' met dioxine en andere organische chemicaliën van de zogeheten POP-categorie (persistent orga nic poHutants, moeilijk af breekbare chemische vervuilers Vermoedelijk is dit te wijten aan vismeelproducten, waar mee de veestapel wordt bijge- voed. Afgezien van Zweden en Fin land, hebben Rusland en de an dere overstaten tot dusverre hun consumenten in het onge wisse gelaten. „Het is tragisch dat de Baltische vis zo bezoedeld is dat de con sumptie aan banden moet wor den gelegd", zegt de Nederland se Greenpeace-activist Wytze van der Naald, die een leidende rol speelt in de Oostzee-cam- pagne. „Al twintig jaar geleden besloten regeringen iets te doen aan het POP-probleem. Het wordt tijd dat die woorden in daden worden vertaald." Het onderwerp staat hoog op de agenda van een wereldconfe rentie over milieuvervuiling die op 22 en 23 mei in Stockholm wordt gehouden. GPD van onze redactie buitenland ISTANBOEL - Dertien aanhan gers van een onafhankelijk Tsjetsjenië hebben gisteren een hotel in de Turkse stad Istanboel bezet en alle gasten urenlang gegijzeld. In de loop van de och tend gaven de gijzelnemers zich over en lieten ze iedereen vrij. Volgens de politiecommandant in Istanboel zijn 120 gegijzelden in goede gezondheid vrijgela ten. De overige gasten waren al eerder vrijgelaten of ontsnapt. De gewapende Tsjetsjenen be stormden in de nacht van zon dag op maandag al schietend Advertentie Onze groene stroom, die niets meer kost dan gewone stroom. Ga naar www.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. het vijfsterrenhotel Bosporus. Direct na de bezetting lieten ze drie Turkse vrouwen en een kind vrijIn een verklaring zei den ze bloedvergieten te willen voorkomen en beloofden ze alle Turkse gegijzelden vrij te laten. Op het moment van de bestor ming verbleven ongeveer zes honderd mensen in het hotel. Het is niet duidelijk hoeveel buitenlanders daarbij waren. In hun schriftelijke verklaring zeiden de bezetters te proteste ren tegen de 'bloedige aanval len' van Rusland in Tsjetsjenië, de republiek die naar afschei ding van Rusland streeft. De gouverneur van Istanboel zei tijdens de onderhandelingen dat er 'politieke' eisen waren ge steld. Een gegijzelde vertelde na afloop dat de terroristen zich bij hem hadden verontschuldigd. Een ander zei goed behandeld te zijn. De gijzeling duurde 12 uur. Onder de zwaarbewapende be zetters was de Turkse Tsjetsjeen Mohammed Tokcan. Die leidde in 1996 de gijzeling op een boot in de Zwarte Zee waarbij twee honderd mensen drie dagen werden vastgehouden. De Turk se bevolking kan in het alge meen sympathie opbrengen voor de onafhankelijkheids strijd van de Tsjetsjenen. De Turken zien ze als 'collega-mos lims' die vrij willen zijn van hun onderdrukkers. Ongeveer vijf miljoen Turken beroepen zich op hun Tsjetsjeense afkomst. RTR/DPA/AFP//Belga van onze redactie buitenland JERUZALEM - Het Midden- Oosten kende na het geweld van zondag opnieuw een onrustige dag. Zowel aan Israëlische als aan Palestijnse kant zijn giste ren slachtoffers gevallen. Op een markt in een buitenwijk van Tel Aviv ontplofte een auto bom. Door de klap liepen zeven mensen, onder wie twee kinde ren, lichte verwondingen op. De politie zei dat het een wonder was dat er geen zwaargewonden waren gevaHen. De bomauto zou door 'militante Palestijnen' zijn neergezet op de markt van Or Yehuda niet ver van de luchthaven Ben Goerion. Getuigen zeggen dat een man een voorwerp gooide naar de auto, vlak voordat deze explo deerde. De radicale groepei'ing het Volksbevrijdingsfront van Pa lestina eiste de verantwoorde lijkheid later op de dag telefo nisch op. De explosieven zaten verstopt in de achterbak van de gestolen auto, aldus de politie. Agenten verklaarden dat er spijkers in de bom zaten die door de explosie in het rond vlo gen. De aanslag had plaats een dag na de zelfmoordaanslag in Kfar Saba waardoor een 53-jarige Is raëlische arts werd gedood en meer dan veertig anderen ge wond raakten. Die aanslag zou het werk zijn geweest van Ha rnas. De ouders van de achttienjarige dader verklaarden gisteren trots te zijn op de daad van hun zoon. „Ik dank God dat mijn zoon is gestorven als een marte laar", aldus de moeder. Op de Westelijke Jordaanoever, nabij de joodse nederzetting Ariel, ontplofte gisteren even eens een bom. De explosie deed zich voor kort voordat een bus met Israëlische militairen voor bijreed. Niemand raakte ge wond. De bom werd op afstand tot ontploffing gebracht. De explosie zondagavond in de Israëlische stad Haifa was ook het gevolg van een bomaanslag, zo maakte de politie gisteren be- Traditioneel werd binnen de LDP door gekonkel tussen de kopstukken van de verschillen de facties uitgemaakt wie pre mier zou worden. Volgens deze logica was Hashimoto opnieuw premier geworden; maar de par tijleden hebben zich daarvan in de voorverkiezingen niets aan getrokken. Het formele besluit over de LDP-leiding wordt van daag genomen. De verkiezingen werden nood zakelijk toen de LDP besloot zich te ontdoen van de impopu laire premier Yoshiro Mori. Door het aanwijzen van een re geringsleider die beter ligt bij de kiezers, wil de LDP haar kansen vergroten bij de verkiezingen voor het Hogerhuis in juli. RTR/ANP van onze redactie buitenland TOKIO - De hervormingsgezin de Junichiro Koizumi (59) maakt grote kans de nieuwe premier van Japan te worden. Bij voorverkiezingen voor het leiderschap van de regerende Liberaal-Democratische Partij (LDP) kreeg Koizumi gister middag 123 van de 141 plaatse lijke afdelingen achter zich. Ex-premier Ryutaro Hashimoto kreeg slechts de steun van vijf tien afdelingen. De LDP heeft sinds de Tweede Wereldoorlog een ruime meerderheid in beide kamers van het parlement. De nieuwe voorzitter van de partij wordt daarom vrijwel zeker de volgende premier van het land. MOSKOU - Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA heeft toch nog bezwaren tegen de reis van de Amerikaanse ruimtetoerist, Dennis Tito. Daarmee ontkende de NASA eer dere berichten dat zij groen licht hadden gegeven voor de trip De Russische ruimtevaartorganisatie heeft inmiddels laten weten dat de vlucht naar het internationale ruimtestation ISS ondanks deze protesten toch doorgaat. De tegenstanders van de ruimtetrip van de miljonair vinden dat de ex-ingenieur van de NASA onvoldoende is getraind. Tito had aanvankelijk geboekt voor een reis naar het inmid dels vernietigde station Mir, waarvoor hij twintig miljoen doUar uittrok. Als alternatief hebben de Russen hem een trip naar het ISS aangeboden. AFP/ANP/DPA SOFIA - Een rechtbank in de Bulgaarse hoofdstad Sofia heeft de partij van ex-koning Simeon II uitgesloten van deelname aan de verkiezingen op 17 juni. De aanmelding van de partij is niet volgens de regels verlopen. De beslissing van de rechtbank kan binnen een week worden aangevochten. Maar zelfs als Simeon in beroep gaat, is het twijfelachtig of de partij de termijn van 2 mei haalt waarop alle partij en geaccepteerd moeten zijn door de kiescommissie. In februari heeft het constitutionele hof Simeon al uitgeslo ten van deelname aan de presidentsverkiezingen, die later dit jaar gehouden moeten worden, omdat hij korter dan vijf jaar in Bulgarije woont. AP TOKIO - Zes medewerkers van de kerncentrale in de Japanse plaats Tokaimura hebben schuld bekend aan het ongeval dat zich daar in 1999 voordeed. De ramp in Tokaimura was op de ontploffing van de centrale vanTsjernobyl na het zwaarste ci viele nucleaire ongeluk ooit. De zes, onder wie het hoofd van de centrale, gaven toe nalatig te zijn geweest, meldt het Japanse persbureau Kyodo. Zij pro beerden bijna acht maal de maximaal toegestane hoeveelheid uranium op te werken, waardoor een ongecontroleerde ket tingreactie ontstond. Het ongeluk kostte twee collega's het le ven. Tientallen mensen raakten besmet met radioactieve straling. ANP/RTR KEULEN - De Duitse douane heeft dit weekeinde in Wesel aan de Nederlandse grens een Turkse vrachtwagen aange houden met 161 kilo heroïne aan boord, zo is gisteren gemeld. De vondst, die een waarde heeft van twintig miljoen mark, werd gedaan na een tip van de Italiaanse en Oostenrijkse au toriteiten. AP LONDEN - Peter Buck, gitarist en medeoprichter van de Amerikaanse rockband R.E.M., is gisteren uit zijn Britse cel vrijgelaten. De popster - die verdacht wordt van agressief ge drag in een vliegtuig - betaalde een borgsom van 30.000 pond (circa 105.000 gulden). De zaak tegen Buck dient op 18 juni. Tegenover journalisten verklaarde de 44-jarige muzikant dat de hele affaire hem spijt. Buck werd zaterdag bij aankomst op het Londense vliegveld Heathrow gearresteerd. Tijdens een vlucht van de Ameri kaanse stad Seattle naar Londen zou hij in dronken toestand twee bemanningsleden hebben aangevaUen. R.E.M. wordt door velen beschouwd als een van de meest in vloedrijke bands van de jaren tachtig en negentig. De groep verkocht al meer dan dertig miljoen albums. DPA/AFP/ANP van onze redactie buitenland TOKIO - De oprichtster van het Japanse Rode Leger. Fusako Shigenobu (55), heeft ontkend betrokken te zijn geweest bij de bezetting van de Franse ambas sade in Den Haag in 1974. Shi genobu, die tientallen jaren voortvluchtig was, werd giste ren voor het eerst gehoord dooi de rechtbank in Tokio. Zij wordt aangeklaagd wegens gijzeling en poging tot moord bij de bezetting in Den Haag. Wel gaf ze toe regelmatig te hebben gereisd met valse papieren. Shigenobu werd in november vorig jaar gearresteerd in Ja pan. Zeven van haar aanhan gers zijn opgepakt, van wie er een al is schuldig is bevonden. De vrouw richtte in 1971 in Li banon het Japanse Rode Leger op. De groepering liet in de jaren zeventig een spoor na van bloe dige kapingen, ontvoeringen en aanslagen. Zo was er de aanval op de luchthaven van Tel Aviv waar 'soldaten' van het Rode Leger lukraak om zich heen schoten en 25 mensen doodden. In 1975 bezetten ze de Ameri kaanse en Zweedse ambassades in Kuala Lumpur. De Haagse gijzeling begon op 13 september 1974, toen drie leden van het Japanse Rode Leger in de Franse ambassade tien men sen gijzelden. Op 17 september vertrok een busje met drie Ja panners en zes van de gegijzel den naar Schiphol. Daar wer den de gegijzelden uitgewisseld tegen de bemanning van een Boeing 707. Uiteindelijk gaven de gijzelnemers zich over. ANP Advertentie kend. Daarbij raakten drie poli tieagenten lichtgewond. De Palestijnse president Arafat heeft de zelfmoordaanslag en autobommen veroordeeld. Hij liet weten tegen aHe aanvallen te zijn die burgers treffen, zowel van Israëlische als van Pales tijnse kant. Israëlische militairen doodden gisteren de elfjarige Palestijnse Muhanad Muharib die meeliep met een begrafenisstoet, vlakbij het Palestijnse vluchtelingen kamp Khan Younis in de Gaza- strook. Zeker veertien andere Palestijnen raakten gewond. Israëlische troepen openden het vuur op de stoet toen die de joodse nederzetting Gannei Tal naderde. Het ging om de begra fenis van een Palestijnse poli tieagent. Na de beschietingen door de Israëli's zouden Pales tijnen teruggeschoten hebben. Het leger onderzoekt het voor val. Voorzitter Arafat had gisteren een ont moeting met de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Michel, die als aankomende voorzitter van de Europese Unie het Midden-Oosten bezoekt. De Belg pleit voor een promi nentere rol voor de EU in het vredesproces voor het Midden- Oosten. Hij riep Israël en de Pa lestijnen op het geweld te beëin digen. AFP/RTR/DPA Benecol light Bevat 40% vet. Helpt bij de verlaging van het cholesterolgehalte. Kuipje a 250 gram van Benecol yoghurt Bevat 40% vet. Helpt bij de verlaging van het cholesterolgehalte. Kies uit aardbei of abrikoos. Beker 150 gram van .2^ Per kilo f 19,80 /CuJjt u. ooit 40 d»«? Explosievendeskundigen van de Israëlische politie onderzoeken de opgeblazen auto bij de inarkt Or Yehuda. foto Sven Nackstrand/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5