Mkz-pot van 370 miljoen Nederlanders somber over toekomst sociale zekerheid a Moordenaar van Yasmina krijgt maximale straf D66 heeft moeite met gedwongen knippen en scheren verdachte Kamer veegt vloer aan met nota Pronk Nieuw taxibedrijf in Rotterdam duikt onder nu gangbare tarieven Dubbele nationaliteit bepleit Gewonden door explosie auto Omvallende kraan doodt man Gewone personenauto uit de gratie Wild Vlees wint Gouden Zoen Verdenking mkz bij Brit Voorstel minister Brinkhorst voor opkoopregeling vee De Schoen krijgt vorm Onderzoek naar besteding extra geld voor jeugdzorg Gewonden bij brand Zwolle Geluid hindert twee miljoen Nederlanders van de redactie binnenland ROTTERDAM - Rotterdam krijgt er een taxicentrale bij. De Taxicentrale Rotterdam (TCR) wil volgende maand gaan rijden met vijftig wa gens. De nieuwe centrale wil, door te besparen op personeel voor bediening van de mobi lofoon of telefoon, bedui dend goedkoper werken dan de huidige taxibedrijven RTC en St. Job, die samen met zo'n duizend taxi's in Rotter dam de dienst uitmaken. De nieuwkomer is van plan vijftien procent onder de ta rieven van de gevestigde cen trales te gaan zitten. In de praktijk komt dat erop neer dat een rit met TCR een gul den per kilometer minder zal kosten dan bij RTC of St. Job. De initiatiefnemers van de TCR willen op 7 mei met alle belangstellende chauffeurs rond de tafel gaan zitten. „Ik denk dat we een week of drie later van start kunnen gaan", zegt mede-oprichter U. Artak. De invoering van de nieuwe Taxiwet heeft tot dusver in Rotterdam, in tegenstelling tot in Amsterdam, nauwe lijks tot problemen geleid. Er zijn in de Maasstad naar schatting slechts enkele tien tallen - vooral zelfstandige en voor zichzelf rijdende - chauffeurs bijgekomen. De nieuwe Taxiwet maakte het sinds januari 2000 eenvoudi ger en minder prijzig om aan een vergunning te komen. Deze 'deregulering' moest de concurrentie bevorderen en de klant ten goede komen door lagere ritprijzen. Van dat laatste is in Rotter dam echter nauwelijks sprake omdat de machtsver houdingen in de taxiwereld nauwelijks zijn veranderd. GPD DEN HAAG - Wie Nederlander wordt, moet zijn oude natio naliteit kunnen behouden. Dat doet recht aan de realiteit en het belang van 'meervoudige bindingen' onder veel migran ten in Nederland. Dat stelt de Raad voor het openbaar bestuur (ROB) in een gis teren verschenen advies aan minister Van Boxtel (Grote Ste den- en Integratiebeleid). De raad verwacht dat de betrok kenheid van allochtonen bij de Nederlandse samenleving en de politieke gemeenschap groter wordt als het advies wordt opgevolgd. Uit gesprekken met allochtone jongeren concludeert de raad dat de bindingen mét het moederland voor velen van grote be tekenis zullen blijven. Het is goed met deze realiteit rekening te houden in het beleid, aldus de raad. ANP BREDA - Twee inwoners van Breda zijn in de nacht van zon dag op maandag gewond geraakt door een auto-explosie in hun woonplaats. De twee wilden wegrijden vanaf de parkeer plaats van een sportcentrum aan de Hambroeklaan, toen zich een explosie voordeed in hun auto. De 32-jarige bestuurder raakte gewond aan zijn voet en is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn 29-jarige vriendin raakte lichtgewond en kon na behandeling naar huis. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend, maar de poli tie gaat uit van gebruik van een explosief. ANP BERGAMBACHT - Een 21-jarige inwoner uit Giessenburg is gistermorgen bij een bedrijfsongeval in Bergambacht om het leven gekomen. De man, een werknemer van een bedrijf in bouwmaterialen, raakte tij dens werkzaamheden bekneld on der een hijskraan. De kraan is volgens de politie vermoedelijk omgevallen en op de man terechtgekomen. De man werd dood aangetroffen door een van zijn collega's. ANP VOORBURG - Het beeld op de Nederlandse wegen wordt meer en meer bepaald door cabrio's, stationwagens, ruime ge zinsauto's (MPV's), minibusjes en terreinwagens. De 'gewone' personenauto moet steeds meer terrein prijsgeven aan de veelal grotere voertuigen. Begin 2001 stonden in Nederland 183.000 minibusjes en 'space wagons' geregistreerd, bijna een kwart meer dan begin 2000. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) nam het totale aantal personenwagens in een jaar tijd toe met 3,1 procent. Dat de gewone personenauto minder in trek is, blijkt ook uit de groei van het aantal geregistreerde 'stationcars' (plus twintig procent). ANP AMSTERDAM - De Gouden Zoen is dit jaar toegekend aan schrijfster Marita de Sterck. Haar boek Wild Vlees is gisteren door een onafhankelijke jury op voordracht van Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) uitgeroepen tot beste jeugdboek van het afgelopen jaar. De Belgische schrijfster ontving de Gouden Zoen in het Con certgebouw te Amsterdam uit handen van juryvoorzitter Dick Schram, bijzonder hoogleraar Leesgedrag. De twee Zilveren Zoenen gingen naar Karlijn Stoffels voor haar boek Rattenvangers en David Almond voor De Wilder nis. De Gouden en Zilveren Zoenen zijn de enige jaarlijkse prijzen voor boeken voor de jeugd van twaalf tot zestien jaar. GPD AMSTERDAM - Het nieuwe gebouw van de ING Bank in Amsterdam met de bijnaam De Schoen, begint steeds meer vorm te krijgen. Het bouwwerk dat geheel uit glas wordt opgetrokken zal plaats bieden aan ongeveer 350 werknemers. Volgend jaar zomer moet De Schoen ge- reedzijn. foto Evert Elzinga/ANP LONDEN - Een Britse slachter heeft mogelijk mond- en klauw zeer opgelopen, meldde de Brit se omroep BBC gisteravond. Het ministerie van Volksge zondheid onderzoekt of er in derdaad sprake is van besmet ting. Als dat zo is, dan gaat het om het tweede geval dat ooit in Groot-Brittannië bij een mens is geconstateerd. Het eerste was tijdens de epidemie van 19 6 6Of het om mkz gaat, is pas over 48 uur bekend, als de tests zijn af gerond. De slachter heeft volgens de eer ste berichten te maken gehad met de omvangrijke operatie om besmette en mogelijk besmette dieren in Cumbria af te maken. Wetenschappers zeggen dat het erg onwaarschijnlijk is dat mensen mkz krijgen, maar dat het bij zeer nauw contact met geïnfecteerde dieren niet onmo gelijk is. Krijgen mensen de ziekte, dan verloopt die heel mild. Binnen enkele weken is de patiënt hersteld. ANP dinsdag 24 april 2001 door Peet Vogels DEN HAAG - Voor het opkopen van overtollig vee in Nederland wordt 370 miljoen gulden uitge trokken. Het grootste deel van het geld, 260 miljoen gulden, gaat naar de opkoopregeling in de wegens de mond- en klauw zeercrisis gesloten gebieden. Dat voorstel heeft minister Brinkhorst van Landbouw in Brussel op tafel gelegd. De Eu ropese Commissie besloot giste ren het exportverbod van vlees en zuivel uit Zuid- en West-Ne derland op te heffen. Dat was vorige week al aangekondigd. Brinkhorst wil de veehouders in de gebieden rond Oene, Koot wijkerbroek en Ee een ruimere vergoeding geven voor hun die ren dan de boeren in de rest van Nederland. Per kalf wil hij 1100 gulden betalen, tegen maximaal 650 gulden buiten de gesloten gebieden. Varkenshouders krij gen 45 gulden per dier en twee gulden per kilogram. Buiten de ingesloten gebieden krijgen varkenshouders 55 gulden voor een big. Boeren uit de gesloten gebieden die meedoen aan de opkoop wordt een fokverbod voor hun varkens opgelegd en ze moeten hun drachtige zeugen aborte ren. Ze krijgen daarvoor een vergoeding. In totaal worcl.t 120 miljoen gulden door de Europe se Unie betaald, cle rest komt uit het Diergezondheidsfonds. Het voorstel komt vrijdag in stem ming in het Beheerscomité van de Europese Commissie. Voor de opkoop buiten de geslo ten gebieden is 110 miljoen gul den beschikbaar. Het ministerie neemt daarvan 90 miljoen gul den voor zijn rekening, de rest komt van de boeren zelf. Welzijn- De gesloten gebieden krijgen een ruimere vergoeding, omdat cle bedrijven verboden is dieren af te voeren. Het is onduidelijk hoe lang het verbod nog duurt. Buiten die gebieden helpt het ministerie alleen mee de wel zijnsproblemen op te lossen. Kalfs- en varkensvlees kan nau welijks worden verkocht, waar door de prijzen laag zijn. Daar om houden de boeren hun dieren op stal, aldus het ministerie. Dat leidt tot overvolle stallen. Het exportverbod van biggen verer gert het probleem. De vergoeding voor de opge kochte dieren is dermate laag dat de boeren niet uit economi sche overwegingen zullen mee doen, maar puur om de wel zijnsproblemen op te lossen. Boeren die meedoen aan de re geling krijgen te maken met een aborteerplicht en een fokver bod. Die maatregelen zijn om streden onder de boeren. Een fokverbod, zonder vergoe ding, betekent lange tijd geen inkomsten. Nu het exportver bod op varkensvlees is opgehe ven komt de handel wellicht weer op gang, waardoor de overvolle stallen tot het verle den gaan behoren. De animo om aan de regeling mee te doen is clan ook niet groot. GPD pagina 11grenscontroles van onze redactie binnenland I DEN HAAG - Nederlanders verwachten dat de komende I tien jaar het stelsel van sociale zekerheid flink verschraalt: 92 I procent gaat er vanuit dat de burger steeds meer voor zichzelf moet zorgen en 96 procent denkt dat er meer premie betaald moet worden. Ruim tweederde ver wacht bovendien dat het aan bod van zorg minder wordt. Dat blijkt uit een enquête van het onderzoeksinstituut NIPO onder duizend mensen. Op drachtgever De Stichting Soci ale Zekerheid 2001 maakte de resultaten gisteren bekend bij de start van de activiteiten rond honderd jaar sociale zekerheid in Nederland. De enquête is ge houden om te achterhalen hoe de burger over het Nederlandse stelsel denkt. Bijna tachtig procent van de on dervraagden denkt dat de uit keringen in de sociale zekerheid de komende jaren alleen maar lager, worden. Uit de enquête blijkt dat ouderen er juist van uit gaan dat de uitkeringen stij gen. De verschuiving van bemoeie nis door de overheid naar meer individuele verantwoordelijk heid wordt door de helft van de Nederlandse bevolking als ne gatief ervaren. De burger vindt de sociale zekerheid heel be langrijk en wil er een beroep op kunnen doen als dat nodig is. Staatssecretaris Hoogervorst (Sociale Zaken), die de uitkomst van het onderzoek gisteren in ontvangst nam, zei te verwach ten dat door de stijging van de welvaart ook het draagvlak voor meer individuele verant woordelijkheid zal stijgen. Fraude met uitkeringen vindt de Nederlander zeer ernstig, zo blijkt verder uit het onderzoek. Dit jaar is het een eeuw geleden dat het fundament werd gelegd voor het Nederlandse stelsel voor sociale zekerheid. Met het Kinderwetje van Van Houten in 1874 begon in Nederland de dis cussie over een vorm van sociale zekerheid. Met de Ongevallen wet van minister Lely (1901) was de eerste sociale verzeke ring vervolgens een feit. ANP (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - De fractie van D66 in de Tweede Kamer voelt er weinig voor om verdachten te knippen en te scheren wanneer er onduidelijkheid bestaat over hun identiteit. Opsporingsamb tenaren kunnen toestemming krijgen de schaar in snorren, baarden of kapsels te zetten wanneer dit volgens Justitie in het belang is van het identifica tie-onderzoek. Minister Korthals van Justitie wil in het wetboek van strafvor dering vastleggen welke hande lingen opsporingsambtenaren mogen uitvoeren in en aan het lichaam van verdachten, bij voorbeeld om na te gaan of ie mand bolletjes cocaïne heeft ge slikt of zich voor iemand anders voordoet. Daar valt ook het knippen, of verplicht laten groeien, van haar onder. D66-woordvoerder Dittrich heeft vooral bedenkingen om dat haar en snorren voor be paalde bevolkingsgroepen reli gieuze betekenis hebben. Het zou daarom volgens hem in strijd zijn met de in de Grond- wet vastgelegde vrijheid van godsdienst om bijvoorbeeld de baard van een Sikh te kortwie ken of de schaar te zetten in de haardracht van orthodoxe jo den. Hij wil dat Korthals afwe gingscriteria op een rijtje zet waarmee de ambtenaren reke ning zouden kunnen houden. Korthals zegde toe de mogelijk heden daartoe te onderzoeken, maar zei bij voorbaat er niets in te zien. ,,Het is ongelooflijk in gewikkeld daar een speciale re geling voor op te stellen", denkt de bewindsman. Ook WD 'er Niederer wuifde de suggestie vanD66 weg. „Ik voel er niets voor een multicultureel wetboek van strafrecht op te stellen", zei hij. ANP TWINSETS ©IVERSE SERIES fl,:;30.- KORTING PULLOVERS iM DIVERSE SERIES j fl. 3SO.- KORTING ..fy DAMESMODE WAVSMA» 199 («ÖK^HEIDEPIEINI VUSSINGEN DEN HAAG - Een commissie gaat onderzoeken wat er is ge beurd met de 78 miljoen gulden die vorig jaar extra in de jeugd zorg zijn gestopt. Ook moet de commissie, onder leiding van oud-wethouder E. Peer van Amsterdam, de aard en omvang van de wachtlijsten in kaart brengen. Staatssecretaris Vliegenthart van Volksgezondheid stelt het onderzoek in op verzoek van de Tweede Kamer. Die is veront rust over de stijgende wachtlijs ten in de jeugdhulpverlening. Zo blijkt uit een onlangs uitge bracht rapport dat voor veel vormen van hulp in de Zeeuwse jeugdzorg de wachttijden 'alar merend' en 'onaanvaardbaar' zijn. De bewindsvrouw moest onlangs in een spoeddebat toe geven dat zij geen goed inzicht heeft in de besteding en het ef fect van het geld. Gebleken is dat de wachtlijsten groeien en dat kinderen soms meer dan een maand moeten wachten voor dat zij hulp krijgen. Alle Ka merfracties vinden dat onaan vaardbaar. De staatssecretaris stelt afhan kelijk te zijn van de gegevens die zij krijgt van de provincies, zo benadrukte zij gisteren in een brief aan de Kamer. De provin cies moeten het geld verdelen over de bureaus jeugdzorg en de instellingen voor hulpverle ning. De Kamer eiste dat de pro vincies 1 juni met de nieuwe cij fers komen, in plaats van 1 okto ber zoals gebruikelijk. ANP doorPieterEvelijn DEN HAAG - Het verbod om in een gebied te bouwen, moet voor meer delen van Nederland gelden dan de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening van mi nister Pronk (VROM) aangeeft. De Tweede-Kamerfracties van PvdA, CDA en D66 vinden dat de nota van Pronk nog te veel ruimte biedt. Alle fracties vinden de nota bo vendien veel te vaag, zo bleek gisteren in de Kamer tijdens een debat over de nota. Pronk trekt daarin zogenaamde groene con touren om waardevolle natuur gebieden. Daar mag niet worden ge bouwd. Steden mogen zelf rode contouren trekken om gebieden waar zij tot 2015 nog willen bouwen. PvdA, CDA en D66 vrezen dat de rode bouwgrenzen niet kei hard zullen blijken te zijn, en dat de 'balansgebieden' tussen de rode en groene grenzen lang zaam maar zeker toch gebruikt gaan worden voor nieuwe hui zen of bedrijfsterreinen. Deze fracties pleiten er voor om meer natuur- en watergebieden en mooie landschappen te be schermen. Ook vinden zij dat de landbouw er te bekaaid af komt. Volgens de PvdA moeten er meer nationale landschappen komen. Verder moeten er om de 'netwerksteden', zoals Arnhem- Nijmegen en Enschede-Henge- lo, natuurbuffers komen. Bollenstreek De meerderheid van de Kamer keerde zich tegen de bouw van een nieuwe stad in de Bollen streek. Volgens WD, CDA en D66 moeten de bollenvelden blijven. WD en CDA zijn tegen de bebouwing van vliegveld Valkenburg bij Leiden. Er zijn nog wel andere plaatsen waar ZWOLLE - Een verbrande etalagepop ligt op straat. Door een uit slaande brand in Zwolle zijn gisterochtend twee winkels, waaron der een bruidsmodezaak, en bovenliggende studentenwoningen volledig in de as gelegd. Twee bewoners raakten ernstig gewond. Zij zijn overgebracht naar ziekenhuizen in Groningen en Zwolle. Vier anderen liepen volgens de politie lichtere verwondingen op. De brand brak tegen vier uur uit. Buren hoorden vlak voor de brand een explosie. Aanvankelijk werd een bewoner vermist, maar die bleek elders te verblijven. foto Jacob Melissen/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een veer tienjarige Utrechtenaar de maximale straf opgelegd we gens het ontuchtig betasten en vermoorden van de vijfjarige Yasmina Habchi. Hij werd con form de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een jaar jeugddetentie en aansluitend plaatsing in een jeugdinrich ting. Yasmina Habchi uit Utrecht verdween in de vroege avond van 27 september vorig jaar, na dat zij nog even buiten was gaan spelen. De verdwijning zorgde voor grote onrust in de Utrecht se Geuzenwijk en ver daarbui ten. Op 3 oktober werd het stof felijk overschot van Yasmina gevonden op een vuilstortplaats in Utrecht. Op 16 oktober arresteerde de politie de veertienjarige ver dachte en zijn achttienjarige broer, die later werd vrijgela ten. De jongste broer bekende twee dagen later dat hij het meisje onzedelijk had betast en ernstig had mishandeld. Daar na had hij de kleuter in bewus- kan worden gebouwd, bijvoor beeld aan de oostkant van het Groene Hart of in Flevoland. Pronk kreeg er gisteren hard van langs. Van alle kanten kreeg hij het verwijt dat zijn nota blijft steken in analyses en ab stracties. Een concreet uitge werkte visie op de ruimtelijke ordening ontbreekt. Andere mi nisteries voeren intussen hun plannen uit, en bepalen zo in fei te wat er gebeurt. Volgens PvdA-Kamerlid Dui- vesteijn is de nota die er nu ligt niet aanvaardbaar. „Pronk moet nog een heleboel huiswerk maken", vond ook Verbugt van de WD. Door zijn vaagheid leidt de nota volgens haar tot veel onrust. „Het is een sprook jesboek over het grote beren- bos." ANP DEN HAAG - Meer dan één mil joen Nederlanders kampen met slaapproblemen door geluids hinder en meer dan 600.000 werknemers hebben op hun be drijf meer geluidsoverlast te verduren dan is toegestaan. De technieken om die cijfers omlaag te krijgen zijn er wel, maar ze worden niet of onvol doende toegepast. Dat zeggen woordvoerders van de stichting Innonoise en de Vereniging Ondernemingen Ge- luidshinderbestrijding. Inno noise wordt gesteund door het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Als voorbeeld noemt bestuurslid A. Bosgoed de ge luidsschermen, die in de prak tijk niet blij ken te vol doen. „Het is beter om te investeren in an dere bouwmaterialen, geluids arme motoren van vrachtwa gens of geluidsarm asfalt.GPD teloze toestand in vuilniszak ken verpakt en gedumpt in een vuilniscontainer in de tuin van zijn ouderlijk huis. In de jeugdinrichting zal de jon gen door deskundigen worden behandeld voor zijn gebrek aan woedebeheersing. Zijn verblijf daar kan maximaal vier jaar du ren. Justitie had tijdens de be handelingvan de moordzaak de indruk dat de veertienjarige Utrechter niet het gehele ver haal heeft verteld. Tijdens het proces bleef twijfel hangen of de buurjongen van Yasmina het misdrijf alleen had gepleegd. De vader van Yasmina is er nog steeds van overtuigd dat de jon gen hulp heeft gekregen. TNvee weken geleden verklaarde de dader echter nadrukkelijk dat hij het alleen heeft gedaan. De jongen zou zich aan het buurmeisje hebben geërgerd omdat ze klepperde met de brie venbus. Hij haalde haar naar binnen en bood haar een ijsje aan. Op zijn kamer betastte hij haar. Hij raakte in paniek toen ze naar huis wilde en vreesde wraaknemingen van haar broers. Hij sloeg Yasmina her haaldelijk hard in het gezicht, drukte zijn hand op haar mond en stak haar met een priem. Hij stopte het meisje in drie vuilnis zakken en gooide haar in de vuilcontainer. Nadien ging hij nog drie keer luisteren, waarbij hij nog een gorgelend geluid hoorde. De rechtbank wees een vorde ring van de familie van Yasmina voor een bedrag van ruim 8600 gulden toe. GPD/ANP Advertentie Met Zeeuws Groen draagt ook u bij aan een schoner milieu. Ga naarwww.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3