CDA kraakt Structuurvisie Hulst PZC Wachten op een plek om te spelen Swamp Rats houden het gezellig Goes leert van incident Zeetex ia-* Raad Hontenisse legt zich definitief bij herindeling neer Herzien plan voor westrand Terneuzen overtuigt forum niet Axel stelt zienswijze over herindeling vast 14 Opeenstapeling van plannen zonder kostenplaatje en tijdpad Voorzitter Crescendo krijgt onderscheiding Hardrijders betrapt in Hulst en Terneuzen Aanrijding Autokrakers slaan slag in Biervliet dinsdag 24 april 2001 door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster CDA-f rac- tie heeft geen vertrouwen in de Structuurvisie van de gemeen te. De fractie noemt de visie een opeenstapeling van plannen, waar gedeeltelijk niet eens draagvlak voor bestaat. Ook mist de partij een kostenplaatje en een tijdpad voor de realisatie van de ambities van de gemeen te. Het CDA twijfelt of de pro vincie met de Structuurvisie uit de voeten kan. Wethouder W. Kayser wuift de kritiek weg. De Structuurvisie, vorige week gepresenteerd door adviesbu- DREISCHOR - Riet van de Weijde-Smits kreeg zaterdag avond door burgemeester Asselbergs een koninklijke on derscheiding opgespeld. De voorzitter van muziekver eniging Crescendo uit Dreischor is benoemd in de Orde van Oranje-Nassau vanwege haar inspanningen op het terrein van de amateurmuziek. Van der Weijde is sinds 1965 op regionaal, nationaal en interna tionaal niveau actief voor de amateurmuziek. Op bestuurlijk niveau heeft zij zich met name ingezet voor de opleiding van muzikanten en de organisatie van concoursen. Van de Weijde is onder meer voorzitter van het algemeen be stuur van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Mu ziekverenigingen. Tijdens con gressen van cle internationale belangenorganisatie Confédé- ration des Sociétés Musicales, vertegenwoordigt Van der Weij de Nederland. Bovendien maakt zij deel uit van de com missie opleidingen van het Lan delijke Steuninstituut voor de Blaasmuziek, waarbinnen zij leerplannen en diplomastelsels ontwikkelt. Als lid van het col lege van concourscommissari- sen van de KNFM is zij belast met de organisatie van de fede ratieve concoursen. reau BRO uit Vught, bundelt al le grootschalige projecten die in Hulst leven en schetst de haal baarheid ervan. Zo worden de BAM-plannen (herstructure ring binnenstad-Noord) BB AK- plannen (vestiging van Brug man, Boerenbond, Aldi en Kar wei bij Stationsplein) en de am bities van meubel bedil j f Morres Wonen aan elkaar gekoppeld. „We worden overladen met plannen en onderzoeken, die ook nog eens allemaal door el kaar lopen. Het is allemaal heel onduidelijk en ik geloof niet dat de plannen aan elkaar gekop peld kunnen worden", zei CDA- fractievoorzitter J. Steijaert maandagavond tijdens de com missie Stads- en Dorpsontwik keling. „De consumenten gaan echt niet én naar Morres én naar het Stationsplein én naar de binnenstad." Het BAM-plan is volgens Steij aert veel te grootschalig. „Moet ons mooie 's-Gravenhofplein echt helemaal worden volge bouwd en ondergraven worden met een parkeergarage? Daar is helemaal geen draagvlak voor. De binnenstad moet toch niet worden volgepropt met winkels en gebouwen? Kleinschaligheid is ook aantrekkelijk. Hulst moet zich op cultureel en historisch vlak meer profileren. Parkeerterrein Kayser moest bij het aanhoren van de omschrijving 'ons mooie 's-Gravenhofplein' toch even met de ogen knipperen. „Wat is er mooi aan het plein? We heb ben er ooit eens een parkeerter rein van gemaakt omdat we niet wisten wat ermee te doen en nu kunnen we het opeens niet meer missen. Stop die auto's toch on der de grond!" De stelling dat er voor de BAM- plannen geen draagvlak be staat; was Kayser tegen het zere been. Ook WD-fractievoorzit- ter R. van Haperen verwonder de zich over de stelling van Steijaert. Hem hadden alleen maar positieve geluiden be reikt. Kayser: „Ik snap echt niet hoe u erbij komt dat er geen draagvlak is. Ik begrijp de koudwatervrees best, maar als u wilt zeggen 'doe maar niks', dan maakt u een onvergeeflijke fout. Het is een kwestie van even op de tandjes bijten." Corry de Visser: „Al hadden de kinderen maar alvast de helft van het hondenterrein om te spelen..." foto Charles Strijd door René Hoonhorst TERNEUZEN - Corry de Visser mag dan bijna 62 zijn, ze maakt zich nog steeds druk over het welzijn van alle buurtbewoners. Hoewel zelf al lang uit de kin- ders maakt ze zich nog dagelijks kwaad over de laksheid van het Terneuzense gemeentebestuur. Want bijna twee jaar na haar eerste verzoek om een speeltuin in de wijk Oudelandse Hoeve is er nog steeds niet gebeurd. Vlak voor haai; deur aan de Handellaan ligt al tijden een prachtig uitlaat- en speelterrein voor honden. Kinderen moeten echter nog steeds een eind weg om zich te vermaken. „Al had den ze maar alvast de helft van het hondenterrein, dan was dat al een behoorlijke vooruitgang. Maar de gemeente doet niks." De Visser vermoedt boze opzet bij het gemeentebestuur. „Ze denken alleen maar aan de rijke inwoners in nieuwe wijken zo als Othene. Voor de gewone Ter- neuzenaren doen ze niets. Maar ik laat het er niet bij zitten. Des noods roep ik de televisie erbij. Mensen als Pieter Storms of Frans Bromet zullen de be stuurders wel eens de waarheid zeggen", zegt de Terneuzense strijdlustig. Dat het kwaad kersen eten is met het gemeentebestuur kan welzijnswerker Mario Willems bevestigen, stelt De Visser. Als medewerker van de Stichting Welzijn Terneuzen zou ook hij al meerdere keren zijn neus heb ben gestoten bij het vragen naar meer speelvoorzieningen. Maar volgens Willems ligt het verhaal iets genuanceerder. Zo zijn er in Oudelandse Hoeve wel enkele speelvoorzieningen en is er aan de Rossinistraat zelfs een heuse speeltuin. Bovendien houdt de gemeente de aanleg van nieuwe speelplaatsen niet tegen. Breed draagvlak „Maar het gemeentebestuur stelt zich wel op het standpunt dat de vraag om speelvoorzie ningen breed gedragen moet worden door mensen uit een be paalde wijk. Sinds enige tijd functioneert er weer een wijk team, een bewonerscomité dat met vragen en wensen bij het ge meentebestuur kan aanklop pen. Het plaatsen van een aan tal nieuwe speeltuigen op bepaalde plaatsen zal ongetwij feld binnenkort aan de orde ko men", betoogt Willems. De wel zijnswerker voegt er aan toe dat ook het wachten op de invulling van het braakliggende terrein aan de Alvarezlaan tot vertra ging heeft geleid. Bij de voorma lige flats was vroeger ook een speeltuintje. Dat terreintje is met cle sloop van de flats ver dwenen. „Omdat het nogal lang duurt voor het nieuwe verpleeghuis Ter Schorre met de bouw begint, ligt de inrichting van het hele terrein stil. Het braakliggende stuk grond kan gebruikt worden als trapveld, maar de drassig heid en de vele stenen hebben het veld niet populair gemaakt- Als duidelijk is hoe de bouw plannen voor het verpleeghuis er uit zien, zal ook weer gekeken worden naar de mogelijkheid om wat speelvoorzieningen op te stellen", voorspelt Willems. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Alge meen Belang sputterde bij mon de van W. van Genist nog even tegen. B en W mochten het hoofd niet in de schoot leggen vóór Provinciale Staten defini tief hadden beslist. De meerder heid van de raad bleef toch tegen herindeling? Ook Van Genist gaf echter even later zijn zegen aan 'het constructief mee werken aan een fusie met Hulst op basis van gelijkwaardig heid', zoals J. Hageman (Groot Hontenisse) het formuleerde. Burgemeester A. Vogelaar over tuigde ook de laatste partij die vasthield aan het zelfstandig voortbestaan van Hontenisse dat de gemeentelijke herinde ling van Zeeuws-Vlaanderen het stadium van 'onomkeerbaar proces' heeft bereikt. „We blij ven van mening dat herindeling voor Hontenisse niet nodig is, maar het heeft geen zin om lan ger negatieve energie te steken in een onomkeerbaar proces. We hebben tot 5 juni de tijd om re acties op het besluit van Gede puteerde Staten bij Provinciale Staten in te dienen. Het is dan ook belangrijk dat we het pro vinciebestuur laten weten wel ke aandachtspunten ons inziens een rol moeten spelen bij het be sluitvormingsproces", betoog de de burgemeester. De overige partijen waren ook al tot die conclusie genomen. Hageman sprak over een 'histo risch voorstel' waaraan niet te ontkomen was door politiek be stuurlijke keuzes van hogere overheden en het ontbreken van juridische aanvechtingsmoge- lijkheden. G. Kamminga van de oppositie partij had minder emotionele problemen met de nabije teloor gang van de zelfstandige ge meente Hontenisse. Hij ver wacht niet dat er veel verandert voor de burgers. Vogelaar liet weten dat daarin juist het be lang van een doorwrochte reac tie van het gemeentebestuur in schuilt. De huidige raad moet voorstel len aandragen die er voor zor gen dat cle inwoners van de groene long van Zeeuws-Vlaan deren ook in de toekomst goed zitten. Kamminga bepleitte de oprich ting van dorpsraden in Kloos- terzande en Vogelwaarde om in een grotere gemeente de belan gen van de huidige twee hoofd dorpen goed te kunnen beharti gen. De oppositieleider vroeg zich ai' of het samengaan met Hulst nog mogelijkheden of ge varen oplevert voor de bouwcontingenten in cle ver schillende kernen. Wethouder B. Pauwels gaat ervanuit dat niet wordt getornd aan bestaan de afspraken over te bouwen woningen. Hij is 'niet somber over de toekomstige bouwmo gelijkheden in de verschillende kernen. HULST - Bij twee radarcontro les in Zeeuws-Vlaanderen zijn gisteren bijna 350 bestuurders betrapt op te hard rijden. Tussen gisterochtend 10 uur en gistermiddag 12.15 uur werd gecontroleerd op de Rijksweg N60 in Hulst. In totaal passeer den 777 voertuigen cle controle post, waarvan er 63 te hard re den. De maximum snelheid ter plaatse is tachtig kilometer per uur. Gistermiddag tussen 13.15 urn en 170 0 uur vond er op cle Rijks weg N61 in Terneuzen een radarcontrole plaats. Daar pas seerden ruim duizend voertui gen de radar, 280 gingen daarbij harder dan de toegestane snel heid van tachtig kilometer per uur. TERNEUZEN - Op een par keerplaats aan de Zeldenrust- laan in Terneuzen zijn gister middag twee auto's tegen elkaar gebotst. Een 77-jarige automobiliste uit Sas van Gent reed vanaf de Vlietstraat de parkeerplaats op. Hierbij botste ze tegen de auto van een vrouw uit Terneuzen. Er was alleen materiële schade. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het Bewoners forum Binnenstad houdt twij fels over de plannen van het ste denbouwkundig bureau Kuiper Compagnons voor de herinrich ting van de groengordel aan de westelijke stadsrand van Ter neuzen. De inwoners van het centrum zijn weliswaar te spreken over de herziene visie waarbij veel minder groen moet sneuvelen dan in de eerdere versie, maar blijven bij het standpunt dat er niet gebouwd mag worden in het park. Woensdagavond is er in buurthuis De Triangel een voorlichtingsavond over de in richting van het park. De gemeente wil in de groenvoor ziening tussen binnenstad en sluizencomplex gelegenheid bieden voor de bouw van een Chinees restaurant en een nieuw kantorencomplex voor het havenschap Zeeland Sea ports. Kuiper Compagnons uit Rotterdam heeft in opdracht van Terneuzen een visie ontwik keld en tekeningen uitgewerkt over hoe de groengordel er in de toekomst moet gaan uitzien. Volgens dat plan moet het weel derig struikgewas er danig uit gedund worden en dient het park veel overzichtelijker te worden dan nu het geval is. Het bureau betitelt de sfeer van het park op dit ogenblik als 'un heimisch'. Het Bewonersforum Binnenstad is niet bijzonder ge porteerd van de gedachte dat er forse uitdunning zal plaatsheb ben. Woordvoerder Peter Clijsen zegt dat het forum het weliswaar eens is dat onder houd van het park hard nodig is, maar is voor een minder verre gaande snoeibeurt. „We hebben het hier over het enige, zielige groene nagelrandje dat de bin nenstad nog rijk is en daarin wil de gemeente fors het mes zetten én nog een bouwplannen ont wikkelen." Het bewonersforum heeft de plannen en tekeningen van Kuiper Compagnons opge hangen in buurthuis De Trian gel, zodat iedereen kan meepra ten op de voorlichtingsavond die morgen om 19.30 uur begint. door René Hoonhorst AXEL - De gemeenteraadsle den van Axel buigen zich don derdag over de bij GS in te dienen 'zienswijze op het herin- delingsontwerp Zeeuws-Vlaan deren'. B en W van Axel stuur den dit weekeinde een herziene versie omdat de eerste teveel in de 'ik-vorm' was geschreven. De indruk kon daardoor ont staan dat het een visie was van de gemeente Terneuzen en niet van de gezamenlijke gemeente raden van Axel, Sas en Terneu zen, liet J. Dieleman (Christen- Unie) vorige week tijdens een commissievergadering weten. Burgemeester J. F. Mulder be loofde toen al dat cle tekst op nieuw geredigeerd zou worden. PvclA'er M. van Oyen kon het niet laten om het vermeende su perioriteitsgevoel van Terneu zen als grootste gemeente nog eens te hekelen. Het 'wij' en 'ons' in de tekst slaat op de drie Ka naalzonegemeenten. „Of het staat natuurlijk voor 'wij Bar- bé"\ grapte Van Oyen. Als direct belanghebbende stelt Axel na tuurlijk, net als Terneuzen en Sas, het indelen van Koewacht bij cle nieuwe gemeente Oost- Zeeuws-Vlaanderen aan de kaak. Behalve de twijfel over de wensen van de dorpsbevolking levert het niet-ongedeelcl over gaan in nieuwe gemeenten ook vertraging en extra problemen op. Zo moeten regelingen wor den getroffen voor cle overgang van personeel, de vaststelling van bestemmingsplannen en moeten geplande investeringen worden heroverwogen. Overigens werken de drie Ka naalzonegemeenten haixl aan een 'vernieuwend bestuur op weg naar een nieuwe identiteit', houdt het Axelse college de raad voor. Een Buitengewone Onder nemingsraad, met leden uit de clrie afzonderlijke ambtenaren korpsen, helpt de dagelijkse be sturen daarbij. De Axelse raadsleden stellen de herinde- ligszienswijze donderdag 26 april definitief vast tijdens hun maandelijkse vergadering. De Swamp Rats. foto Peter Nico la i door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Als fans van de groep Normaal gaan ze uit hun dak bij het lied Oerend hard. Maar met het onverant woorde rijgedrag waarover Bennie Jolink zingt, kunnen de motorfanaten zich niet verenigen. De twintig leden van motor club the Swamp Rats uit Kloosterzande tuffen liever op hun gemakje door het weidse Zeeuwse land. Vergelijkingen met andere, roemruchte motorclubs zouden kant nog wal raken. In het kader van hun vijfjarig bestaan wil de motorclub wel naar buiten treden. Zondag 6 mei houden de Swamp Rats een jubileumtoertocht over zo'n 150 kilome ter. „Wij zijn begonnen als vrienden die toevallig allemaal graag motorrijden", vertelt bestuurslid Robin Andriessen in het clubhuis op het haventerrein in Wals oorden. „Dit onderkomen hebben we vijf jaar geleden overgenomen van de motor crossclub Hontenisse, Door flink de han den uit de mouwen te steken is er iets moois ontstaan. Met dat prachtige uit zicht over de Westerschelde lijkt het wel een vakantieparadijsje." Een eigen home betekent ook dat je als club naar buiten moet komen, vonden de gabbers. De naam Swamp Rats (moerasratten) lag al vlug op tafel. Andriessen wijst op het vlakbij gelegen depot met vervuild slib uit de haven van Walsoorden. „Geregeld duikt er een waterrat op. Je hoeft dan niet al te veel fantasie te hebben om met 'moe rasrat' voor de dag te komen," verklaart hij cle naamgeving. „Als echte gabbers ko men we hier gemiddeld zo'n clrie keer per week samen. Wat knutselen aan het club huis en de motors, zomaar wat kletsen en tegen het eind van de week een weekend planning maken. Bezoekjes aan bevrien de motorclubs of speciale weekends voor motorrijders staan vaak op cle agenda. Gezellig stappen met elkaar is bijna we kelijkse kost. Daarvoor hebben we de mo tor niet nodig. Als er de nodige pinten aan te pas komen zorgen we voor het vervoer altijd wel voor een paar Bobs; of we blij ven ergens onze roes uitslapen." Huiver De Swamp Rats zijn zich er wel van be wust dat er tegen hen als motorrijders wel eens huiverig wordt aangekeken, Maar de motorrijders vertonen onderling, afge zien van hun gezamenlijke voorliefde voor motoren, weinig' uiterlijkere over eenkomsten. De meesten lopen wel met tatoeages op de arm. Maar verder is het een mengelmoesje. De één voelt zich lek ker in het strakke leren pak. Een ander dweept met een piratendoekje op het hoofd. En cle dikke veertiger Bertus voelt zich met dezelfde soort kleding aan als toen hij 18 jaar was, weer zo jong als toen. Een zonnebril camoufleert veel en een flinke baard, de leren pet achterstevoren op de kruin maken Bas een echt ruig mo tortype. Het kan de vrienden niets schelen wat een ander ervan denkt. Aan eigen waarde mag niet getornd worden, vinden ze. Wat de motors betreft, maakt liet merk weinig uit. Kawasaki, Honda, Jawa, Du- cati of Suzuki ligt hen net zo na aan het hart als deHarley Davidson long bike, één van de pronkstukken van hun motorpark. „Als we op onze toertochten ergens bin nenvallen vooreen stop, zullen de mensen in eerste instantie heus wel eens denken: 'wat een zooitje ongeregeld' grapt Son- ja, één van de twee vrouwelijke bestuurs leden. „Maar uiterlijke schijn bedriegt in ons geval", weerlegt zij haar eerste bewe ring. „Als je weet dat we bijvoorbeeld sa men rond het feest van Sinterklaas een pakjesavond houden met cadeautjes en rijmpjes..." Mede dankzij de gediplomeerde tatoeëer- der in het gezelschap prijkt het moeras ratje inmiddels op het lichaam van bijna alle leden. Bas gaat nog verder en heeft flink wat tatoeages op zijn bovenlichaam. De jubileummotortoertocht door het pol derland vertrekt tussen 10.00 en 12.00 uur vanaf het clubgebouw op het haventer rein van Walsoorden. De 150 kilometer lange route wordt met pijlen aangeduid. door Rolf Bosboom GOES - Alarmering en commu nicatie blijven de zwakke punten bij de aanpak van groot schalige incidenten. De drei gende explosie bij wasserij L'ips Zeetex in Goes, begin deze maand, heeft dat nog eens dui delijk gemaakt. „Daar slaat of valt de hele rampenbestrijding mee", zei burgemeester D. van der Zaag gisteravond in de raadscommissie algemene za ken, waar werd teruggeblikt op het incident. Het voorval bij de wasserij, waar per ongeluk twee chemi sche stoffen werden samenge voegd, leidde tot grote commo tie. Bedrijven en woningen werden ontruimd, wegen werden afgesloten en het trein verkeer lag urenlang stil. De mogelijke explosie, waarbij chloorgas vrij zou komen, bleef uiteindelijk uit. Over de wijze waarop de drei gende calamiteit is aangepakt, bestaat in grote lijnen voldoe ning. Ook de commissieleden toonden zich gisteravond niet ontevreden, al is het volgens hen wel zaak lering te trekken uit de zaken die wél misliepen. „Er is geen kalf verdronken, maar de put moet wel worden gedempt", aldus G. Hogesteger (WD). Dat gaat dan vooral om de alar mering en communicatie. Van der Zaag zelf moest bijvoor beeld veel moeite doen om erachter te komen dat het coör dinatiecentrum bij de ambulan cedienst was ondergebracht. Toen hij op de fiets erheen ging, hield de politie hem bij de spoorovergang tegen vanwege de ongunstige windrichting. Vervolgens moest hij omfietsen via de Van Hertumweg om bij de ambulancedienst te komen. Daar was toen al, zonder zijn medeweten, besloten tot ontrui ming over te gaan. Systeem Volgens Van der Zaag heeft het incident andermaal bevestigd dat het systeem van cle alarm centrale bij de Regionale Brandweer niet optimaal is. Dat roept automatisch allerlei be trokkenen op zonder nadere in formatie te geven. „Een centra list moet juist precies weten wat er aan de hand is en waar hij mensen naartoe moest sturen." De onduidelijkheid bij veel om wonenden en bedrijven over wat er nu gaande was, geeft vol gens de burgemeester aan dat meer onder cle aandacht moet worden gebracht dat de regio nale omroep de rol van rampen zender vervult. „Als er echt iets aan de hand is, dan wordt er via clat kanaal gecommuniceerd." De gebeurtenissen hebben de gemeente verder herinnerd aan klachten van diverse onderne mers over het feit dat bedrijven terrein De Poel I maar één uit gang heeft. Als die geblokkeerd is, is er geen vluchtweg meer. Van der Zaag opperde de moge lijkheid om een 'noodweg' aan te leggen tussen het verkeersoe- fenterrein en cle toekomstige ro tonde op de kruising Anthony Fokkerstraat en de oprit naar de Deltaweg. Op de vraag van J. Jansen (D66) of cle gemeente de gemaakte kosten niet vergoed kan krijgen, zei Van der Zaag geen mogelijk heden te zien. „Dit hoort bij de reguliere taken van de gemeente en derhalve mag je geen reke ning sturen." Brandweercom mandant P. van Dijk was nog duidelijker: „Dat kun je gewoon vergeten." Aanvaring De evaluatie leidde nog tot een aanvaring tussen Jansen en S. de Putter (SGP/Christen- Unie). Die vond het 'niet ver standig' dat Jansen kort na het incident via de media vraagte kens had gezet bij het voorval. „Daarmee gaf hij de indruk dat we in Goes niet precies weten wat er aan de hand is." De Put ter verweet D66 al met de ver kiezingscampagne voor vol gend jaar te zijn begonnen. „Ik heb slechts mijn verbazing uit gesproken over het feit dat dit zich bij Zeetex kon voordoen", reageerde Jansen. BIERVLIET - Autokrakers heb ben ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan de Oude Poorte in Biervliet. Dat gebeur de tussen gisterenavond 22.30 uur en vanochtend 7.15 uur. Uit cle auto werd een autoradio met een waarde van enkele hon derden guldens weggenomen. De dieven forceerden de auto deuren om binnen te komen. Het is niet bekend hoeveel schade dat opleverde, bovenop de scha de van de gestolen goederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 36