Les in begrip voor gehandicapten PZC PZC BSM in Breskens moet verhuizen door schade aan fabriek Noordewier slaat alarm over gebruik alcohol bij jongeren De Robbedoes verhuist met tegenzin Raadsfracties zien niets in verkeersluwe Gentsestraat Hulst Inwoners Cadzand gaan praten over eenrichtingsverkeer Opleveringsdatum sporthal Kloosterzande nog steeds haalbaar K13IIS 13 Project over mensen met functiebeperking voor Hontenisser scholieren Zangavond Terneuzen Wedstrijd voor scoutinggroepen Twirlster naar WK in Parijs Prijs voor beste Franse opstel Muzikanten Heikant gehuldigd Nieuwe reddingsboot Domburg Vlissingse filatelisten in de prijzen Overval JfÊ6.^' dinsdag 24 april 2001 doorRené Hoonhorst LAMSWAARDE - Alle basis scholieren in Hontenisse heb ben deze week extra aandacht voor gehandicapten en de moei lijkheden waarmee 'mensen met een functiebeperking' kampen. De basisscholen willen meer be grip kweken voor gehandicap ten en benadrukken het belang van het zo toegankelijk moge lijk maken van zowel gebouwen als maatschappelijke organisa ties en verenigingen voor min der validen. De Werkgroep Gehandicapten beleid Hontenisse is heel blij met de medewerking van alle scholen. De groep is al jaren be zig met belangenbehartiging en TERNEUZEN - De gemengde zangvereniging Met Hart en Stem houdt op zaterdag 5 mei een koor- en samenzangavond in de Grote Kerk aan de Noord straat in Terneuzen. De zangavond staat in het teken van de bevrijding. Naast psal men en gezangen staan er ook vaderlandse liederen op het programma. Behalve het bo vengenoemde koor verlenen ook het gemengd koor Con Amore uit Meliskerke en de trompettisten Peter Rouw en Bart Borgt medewerking aan de zangavond die om 19.15 uur be gint. PHILIPPINE - Scouting Zeeuws-Vlaanderen houdt van af vrijdag 27 tot en met zondag 29 april de Zeeuws-Vlaamse Patrouille Kampioenschappen in de Braakmanbossen bij Philippine. Het evenement is bedoeld voor alle scouts van scoutinggroepen in Zeeuws- Vlaancleren en is een voorronde op de landelijke wedstrijden. Er doen meer dan honclerclvijftig' kinderen mee. Het thema dit jaar is Asterix en Obelix. informatieverstrekking aan de gemeente en andere instellingen en organisaties. Veel aanpassin gen hebben heel wat overtui gingski-acht gekost, maar intus sen wordt al heel wat meer rekening gehouden met de be langen van gehandicapten. Om in de toekomst de strijd niet weer van de grond af aan te moeten herhalen, is het belang rijk dat kinderen van jongs af aan vertrouwd zijn met de pro blemen waar gehandicapten mee kampen, liet werkgroep voorzitter M. van Loozen weten. ,,We zijn al tijden bezig met be grip kweken bij volwassenen, maar het is misschien nog wel belangrijker dat jullie weten te gen welke problemen mensen met een functiebeperking kun nen aanlopen. Jullie zijn ten slotte de bestuurders en de be leidsmakers van de toekomst", zei Van Loozen gistermorgen te gen de leerlingen van basis school De Oostvogel in Lams- waarde. De voorzitter van de gehandicaptenwerkgroep had de Oostvogel uitgekozen om de projectweek met de titel 'An ders Zijn' officieel in te luiden, omdat wethouder F. van Dries- sche (welzijn en sociale zaken) lesgeeft op die school. Van Loozen: ,,Zo slaan we twee vlie gen inéén klap." Meester Van Driessche liet di rect blijken dat het rekening houden met gehandicapten voor De Oostvogel niet nieuw is. De Lamswaarder basisschool liet enkele jaren geleden een helling naar de ingang leggen om een leerling met een rolstoel de kans te geven zelf naar bin nen te rijden. Overigens zijn kinderen heel inventief, wist Van Driessche. „Om de jongen in de rolstoel de kans te geven mee te doen met een spelletje als tikkertje spraken de valide kin deren af dat ze alleen mochten hinkelen." Om in het vervolg ook buiten school automatisch rekening te houden met de beperkingen van gehandicapten is de project- week opgezet. Over enkele we ken hoopt de Werkgroep Ge handicaptenbeleid een aantal artikelen en tekeningen van ba sisscholieren te bundelen in een speciale krant voor alle leerlin gen en ouders. door Barend Pelgrim BRESKENS - De Breskense Scheepsbouw en Machinefa briek (BSM) verhuist met on middellijke ingang zijn activi teiten naar een alternatieve locatie in de haven van Bres- kens. Als gevolg van een ont werp- en constructiefout aan een nieuwe kade aan de weste lijke handelshaven is grote schade ontstaan aan de gebou wen van BSM. Dit levert inmid dels dusdanig veel gevaar voor de veiligheid van werknemers dat er niet meer gewerkt mag worden in het BSM-pand en uit geweken wordt naar een ander pand. De verdieping van de handels haven en het slaan van een nieu we dam wand door Rijkswater staat gebeurde afgelopen jaar. Eind 2000 bleek reeds dat de werkzaamheden schade veroor zaakten aan een oude bedrijfs- loods van BSM. Trillingen en boringen voor de verankering van de havenvoorzieningen wa ren hier debet aan. Nu is ook het nieuwere deel van het BSM-be- drijfsgebouw instabiel gewor den. In overleg met Rijkswater staat is daarom besloten om de machinefabriek, de verhuuraf- delingen en een deel van de con structiewerkplaats over te brengen naar de Kaai van Bres kens, in het voormalige pand van windmolenfabrikant Ro- zendaal, een bedrijf dat vorig jaar verhuisde naar het Techno- park in Schoondijke. Het Ro- zendaal-pand is eigendom van de gemeente Oostburg. De directie van BSM heeft, om te voorkomen dat de productie stilvalt, besloten om een deel van het lopende werk uit te be steden aan derden. De kosten voor de operatie zullen naar alle waarschijnlijkheid gedragen worden door Rijkswaterstaat, de veroorzaker van het onge mak. De verzakking van het haven plateau in Breskens gaat nog meer gevolgen hebben, want uit eerder onderzoek in februari en maart van dit jaar bleek al dat maar liefst zes bedrijven al schade hebben. Zo vertoont de vroegere CZAV-loods van rede rij Vroon vertoont al enige tijd scheuren en ook het pand van jachtbouwer Standfast Yachts heeft te maken met groter wor dende barsten. Metingen heb ben uitgewezen dat de veranke ring van de damwand in de haven te licht is ontworpen om de druk van het havenplateau te kunnen dragen. De damwand is inclusief verankering al twintig centimeter geweken. Op dit ogenblik wordt druk bestu deerd hoe de herstelwerken zul len plaatsvinden. Vorige week is al gestart met het afgraven van het havenplateau om de druk op de kade te ver lichten. KLOOSTERZANDE - Twirlster Judith Duerinck uit Kloos- terzande neemt begin augustus deel aan de wereldkampioen schappen batontwirling in Parijs. Duerinck verdiende haar deelnameticket door op de Nederlandse kampioenschappen in het Brabantse Deurne drie bronzen medailles in de wacht te slepen. Bij het onderdeel compulsories voor junioren, een ver plicht twirlnummer dat uit twee series bestaat, behaalde zij een derde plaats. Eenzelfde rangschikking leverde haar het onderdeel freestyle junioren op. In het combinatieklassement van beide afgewerkte onderdelen eindigde Duerinck ook op de derde plaats. Bij het opmaken van het eindklassement werd gebruik gemaakt van een berekening die vastgesteld is door de World Batontwirling Federation. De veertienjarige Judith Duerinck is al zes jaar lid van de Showgirls uit 's-Hee- renhoek. Zij wordt getraind door Marion Bos-Verdonk. MIDDELBURG - Tymen Gerestein, Wouter Steenbeek (bei den vwo 5) en Mariam Zaïdi (mavo 4) hebben een prijs gewon nen in de Europese Opstelwedstrijd van de Alliance Frangai- se. Meer dan vijfhonderd Nederlandse scholieren schreven in februari een Frans opstel. Veertig finalisten werden geselec teerd, onder wie twaalf Zeeuwse scholieren. Mariam Zaïdi werd speciaal gehuldigd als enige mavo 4-scholiere van Ne derland onder de veertig finalisten. Zij kreeg, behalve de ge bruikelijke reistas, ook een cheque voor een tweedaags ver blijf in het wetenschapspark Futuroscope. Tymen Gerestein mocht eveneens naar het park. HEIKANT - Tijdens het jaarlijkse sponsor- en donateurscon cert van de muziekvereniging Heikant zijn twee muzikanten in het zonnetje gezet voor hun langjarig lidmaatschap. Be stuurslid M. Depaauw van de afdeling Zeeland van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KNFM) reikte erespelden uit aan Staf en Cindy Ferket. Staf Ferket is veertig jaar muzikant en speelt op bugel. Cindy Fer ket blaast al 25 jaar op bariton haar deuntje mee. Voorzitter C. de Vries vanHeikantse fanfare reikte de twee jubilarissen nog een bos bloemen uit. DOMBURG - De reddingsbrigade Domburg krijgt een nieu we reddingsboot met buitenboordmotor, een nieuwe strand- trailer en drie overlevingspakken. De huidige reddingsboot is in 1995 aangeschaft en het was de bedoeling dat die zeker zes jaar zou meegaan. Na klachten van de reddingsbrigade stelde de Reddingsbri gades Nederland op verzoek van de gemeente Veere een on derzoek in. Daaruit bleek dat de boot van het merk Zodiac op zich wel goed is, maar niet geheel geschikt als reddingboot. Daarop is besloten in 2001 een nieuwe boot aan te schaffen. De gemeente Veere draait voor de kosten op. ROTTERDAM - Drie leden van de Vlissingse Filatelisten Ver eniging zijn het afgelopen weekend op de Nationale Postze geltentoonstelling Rotterdam 2001 in de prijzen gevallen. Dik Muller behaalde een zilveren bekroning met zijn verzameling 'Postkaarten Zwitserland 1900-1950'. Ko Deij ontving een verguld zilveren bekroning voor zijn verzameling 'Ontstaan, ontwikkeling en gebruik van de Praagse poststempels in de periode 1782-1918' en Han Kaijser kreeg een gouden bekro ning voor zijn verzameling 'Elektriciteit, als de bliksem zo ge vaarlijk. door René van Stee OOSTBURG - Burgemeester G. Noordewier van Oostburg noemt het alcoholmisbruik on der jongeren in West-Zeeuws- Vlaanderen alarmerend. Bij de bespreking van de notitie drugsbeleid noemde hij dit pro bleem minstens zo groot als drugsoverlast. Noord ewier pleitte er gisteravond in de com missie voor algemene bestuur lijke en economische zaken dan ook voor om als gemeente het voortouw te nemen het drank gebruik onder de jeugd te ont moedigen of te beperken. De drugsnota met een zoheten nuloptie ten aanzien van de ves tiging van koffieshops werd door de commissie unaniem on dersteund. Noordewier drukte zijn gehoor echter op het hart dat er desondanks nog veel werk aan de winkel is. „We moeten niet denken dat we er al zijn. Het drankmisbruik REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim A.M. van Stee J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl onder jongeren is uit de klau wen gelopen en het valt te be treuren dat we niet in staat zijn om ten aanzien hiervan een goed beleid te voeren. We moeten ons eens echt gaan afvragen wat we er als lokaal bestuur voor over moet hebben om het alcoholge bruik onder jongeren te beper ken", aldus Noordewier. Hij denkt hierbij met name aan be leid in de preventieve sfeer waarbij onder andere conve- nanten zouden kunnen worden gesloten met sportclubs of scho len. Commissielid F. Janssen-Van Ligten (D'66) vond dat de ge meente echter niet ontkomt aan een strikt handhavingsbeleid met controles. Zij verwees hier bij naar de sterk opgevoerde snelheidscontroles die, hoe ver velend ook, een gewenst effect hebben gesorteerd. Volgens J. Wielakker (PvdA) dienen ze ker de sportclubs te worden be loond voor hun inspanningen. „Want de meeste clubs worden min of meer gedwongen hun geld uit de opbrengst van de kantine te halen. Anders overle ven ze niet", aldus Wielakker. L. Baarends (D&T) benadrukte tenslotte dat de wettelijke eisen voor sportkantines al danig zijn verscherpt en er juist op het vlak van sociale hygiëne en de oplei ding van barpersoneel veel is verbeterd. VLISSINGEN - Het benzine station op de hoek van de Singel en de Paul Krugerstraat in Vlis- singen is gistermorgen rond ne gen uur overvallen. De dader eiste geld onder be dreiging van een steekwapen. Hij ging er vervolgens te voet vandoor. Hoeveel geld hij heeft meegenomen, is niet bekend. Medewerkers van peuterspeelzaal De Robbedoes pakken de verhuisdozen in. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer HULST - De verhuisdozen staan klaar en het speelgoed wordt alvast uitgezocht. Na 31 jaar verlaat de Hulster peuterspeelzaal De Robbedoes hel onderkomen in het Houtenkwartier in de binnenstad. Het nieuwe onderkomen wordt de zijvleugel van basisschool De Nobelhorst in de Dul- laertwijk. Het betreft een verplichte ver huizing en dat gaat kleuterleidster J. d'Hondt aan het hart. De Robbedoes moet de lokalen in het acti viteitencentrum verlaten omdat de ge meente Hulst nog voor het eind van het jaar het Houtenkwartier leeg wil hebben. Het oude gebouw moet tegen de vlakte en zal vermoedelijk plaatsmaken voor wo ningbouw. „We hebben hier alles wat we maar kunnen wensen en dan moeten we na zoveel jaar opeens weg", zegt d'Hondt verbitterd. „We zijn niet zo blij met de ons toegewezen ruimte in De Nobelhorst. De verdeling van de ruimte is niet goed." De vleugel van de basisschool werd eerst ge bruikt door de buitenschoolse opvang en de speel-o-theek. Daarna heeft de vleugel nog tijdelijk dienst gedaan als onderko men van de leerlingen van basisschool De Ark toen aan hun nieuwe school werd ge werkt. D'Hondt: „De vleugel is alleen aangepast aan de wensen van De Ark. Voor onze peuters is niet veel gedaan. Dat is altijd zo. Voor de kinderopvang kan al les en de peuterspeelzalen moeten zich met het minimale behelpen. Niet eerlijk." De Robbedoes heeft in de vleugel van De Nobelhorst de beschikking over drie lo kalen en een overdekte patio. d'Hondt: „Die patio moeten we gebruiken als over dekte speelplaats. Helaas kunnen de ra men niet eens open,dus eens goed luchten is er niet bij." De gemeente heeft, omdat het een verplichte verhuizing betreft, bij gedragen in de kosten van een verhuiswa gen en twee verhuizers. Ook komt een timmerman helpen om de verankerde speeltoestellen uit elkaar te halen. Dat is geen overbodige luxe gebleken, want een van de grotere speeltoestellen is door het demonteren stuk gegaan. D'Hondt hoopt dat de gemeente de kosten zal vergoeden. De 'nieuwe' Robbedoes opent maandag 7 mei de deuren. De peuterspeelzaal vangt per week zo'n honderdtwintig kinderen op. door Gino van den Broecke HULST - De Hulsterse fracties zijn tegen het verkeersluw ma ken van de Gentsestraat in Hulst. In de Structuurvisie van de gemeente Hulst, opgesteld door adviesburo BRO uit Vught, wordt hiervoor gepleit. In deze visie zijn alle toekomstplannen van de gemeente Hulst getoetst en weergegeven. De gemeente wil met het plan het grote verkeer omleiden en gaan werken met een dyna misch parkeerverwijssysteem. In de toekomst wordt een forse verkeerstoename verwacht. Hierdoor wil de gemeente het aantrekkelijker maken om via andere wegen, zoals de Kool straat of Absdaalseweg, het ver keer de Hulster binnenstad in te leiden. De Hulster fracties zien dit niet zitten. „De Gentsestraat moet wel toegangsweg nummer één blijven. Wij willen geen omlei dingen rondom Hulst", zei PvdA'er D. van Damme gisteren in de commissie Stads- en Dorpsontwikkeling. De Gent sestraat wordt van oudsher ge zien als hét visitekaartje van Hulst. De andere fracties sloten zich eensgezind bij het stand punt van de PvdA aan. Wethou der W. Kayser is van mening dat de Structuurvisie een totaal beeld is, dat altijd is bij te stu ren. Het heeft volgens hem geen zin om alle details al vast te leg gen. „Als het nog niet nodig is moet je de plannen nog niet di rect uitvoeren. Wel moeten de andere wegen alvast worden aangepakt. Zolang de Gentse straat nog niet vol staat met au to's is het niet nodig om dit pro bleem al aan te pakken, maar mocht het een 'crime' worden dan zijn we er in ieder geval al vast op voorbereid." door Frank Gijsel. CADZAND - De inwoners van Cadzand konden maandag hun mening geven over de verkeers veiligheid in hun dorp. Nu in het kader van het project Duur zaam Veilig de werkzaamheden in het dorp zijn afgerond, was het tijd voor een evaluatie. De Mariastraat werd door de aanwezige bewoners het meest genoemd als probleemstraat. Hier en daar doen zich parkeer problemen voor sinds de herin richting. Ook is de Prinsesstraat op sommige punten te smal voor het verkeer. Vanuit de zaal werd daarom de suggestie gedaan om maar meteen eenrichtingver keer in te voeren in de Maria straat en de Prinsesstraat. Hier mee zouden een groot aantal van de problemen die werden genoemd, opgelost kunnen wor den. Het stratenverloop leent er zich ook goed toe. Volgens in spreker J. Risseeuw wordt er in het dorp veel over mogelijk een richtingsverkeer gesproken, maar is er nooit goed naar geke ken. Wethouder L. Wille nam de suggestie ter harte. Een nadeel is volgens hem wel dat een der- gelij ke maatregel een snelheids- verhogend effect oplevert. Ook de wethouder beaamde dat er nooit is gepraat over eenrich tingsverkeer. „Laten we in de werkgroepen eens kijken wat de mogelijkheden zijn." Vanuit de zaal werd de gevaar lijke situatie in de Retranche- mentseweg, die de verbinding vormt tussen Cadzand en Re- tranchement, nogmaals naar voren gebracht. Vooral in het zomerseizoen is die verbinding vaak een racebaan. Met name voor fietsers levert dat het nodi ge gevaar op. Wethouder Wille deelde mee dat de gemeenten Sluis-Aarden- burg en Oostburg volop bezig zijn met de plannen om hier een fietspad te realiseren dat een goede aansluiting kan geven op het Belgische fietsnet. „Dat is geen overbodige luxe", aldus Wille. Op vraag van een van de aanwe zigen beloofde de wethouder Cadzand nogmaals uit te nodi gen voor een gesprek als de plannen voor de al veelbespro ken inrichting van de Badhuis weg op tekening staan. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Er staat nog geen steen op de ander, maar B en W van Hontenisse gaan er nog steeds vanuit dat de nieuwe multifunctionele evene mentenhal van Kloosterzande vóór zondag 1 juli officieel ge opend kan worden. Wethouder F. van Driessche antwoordde gisteren op vragen van G. Kam- minga (Progressief Hontenisse) dat de 'planning naar wens ver loopt'. Kamminga greep de rondvraag van de vergadering van de com missie algemeen maatschappe lijke en bestuurlijke zaken aan om nog eens naar de voortgang van de bouw te vragen. Hij vond het vreemd dat bestuurders van verschillende verenigingen die nu gebruik maken van het cen trum Martinus of zaal De Hinde is gevraagd of ze in het bestuur van een beheerstichting voor de nieuwe hal willen zitten. De raad heeft nooit een bestuurs vorm voor de hal vastgesteld, zei Kamminga. Het antwoord van Van Dries sche dat dorpshuizen en ge meenschapscentra elders in Hontenisse eenzelfde bestuurs structuur kennen, zinde Kam minga niet. „Nu is de multifunc tionele evenementenhal opeens een dorpshuis waarvan de ge bruikers een stichtingsbestuur vormen. Moest de gemeente raad daar niet mee instemmen?" Burgemeester A. Vogelaar, enigszins geïrriteerd door de vragen, schoot te hulp. B en W zijn bezig met een voorstel aan de raad. Die moet dat voorstel nog goedkeuren. Aan het feit dat het college tijdens de voor bereidingen mensen benadert met vragen over bereidheid om in een nieuw bestuur te zitten is 'niks vreemds', vond Vogelaar. Met het hijsen van de vlag van de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisaties werd de 'projectweek gehandicapten' geopend. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35