PZC Aardenburger boos over mestzak Sluis aan Zee nader bekeken Gemeente Axel haalt Reynaert binnen met vis en Cantecleer Eind deze week versoepeling van grenscontroles 11 WEER OPEN Wachtlijstgeld heeft toename hulpvragen als onbedoeld effect KI Gemeente Sluis-Aardenburg zou opzettelijk verkeerde informatie geven OPEN DAGEN Kerckhaert nieuwe wethouder Terneuzen HOEKM Protest tegen doden van gezonde dieren WIJ ZIJN zeeuwse almanak Naam ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 24 april 2001 door Barend Pelgrim AARDENBURG - De gemeente Sluis-Aardenburg heeft inwo ners van Aardenburg opzette lijk willen misleiden met de publicatie van een onjuiste ad vertentie. Het gaat om de bouw- aanvraag voor een mestbassin bij een intensieve varkenshou derij. Dat stelt een inwoner van Aardenburg. De inwoner uit zijn klacht in een open brief, gericht aan onder meer het college van Gedepu teerde Staten, Provinciale Staten en de gemeenten Sluis- Aardenburg en Oostburg. Wet houder G. vanDaele wijst de be schuldiging van de hand en zegt dat er zeer binnenkort een in formatieavond voor bewoners van Aardenburg komt over het varkensbedrijf. In Aardenburg is beroering ont staan over de bouwactiviteiten die op dit ogenblik plaatsvinden op een landbouwperceel aan de Bogaerdstraat. Aardenburger S. Abramoff wijst erop dat het varkensbedrijf niet is gelegen in St. Kruis, zoals in de adverten tietekst voor de bouwvergun ning van de mestzak staat, maar pal tegen de bebouwde kom van Aardenburg. Het reeds bestaan de varkensbedrijf is vorig jaar overgenomen door de gebroe ders Raaymakers, varkenshou ders met onder meer een meste- rij in Schoondijke. Raaymakers gaat in Aardenburg een nieuw opfokbedrijf voor 450 zeugen opzetten. Het bedrijf ligt op minder dan een halve kilometer van de dorpsrand van Aarden burg. De bouw- en milieuvergunning voor nieuwbouw zijn zeven jaar (Advertentie) VRIJDAG 27 EN ZATERDAG 28 APRIL Thema: huis en tuin! m.m.v. Beveland Groenprojekten en Makelaardij SPAANS B.V.e.a. nraiEiiiiiiiiiiiii geleden verstrekt door de in middels gefuseerde gemeente Aardenburg aan de toenmalig eigenaar Ongena. De gebroe ders Raaymakers hebben de varkenshouderij, inclusief de varkensrechten en de nog gel dende vergunning voor nieuw bouw en milieu, vorig jaar over genomen van Ongena. De bouw van de nieuwe stallen is inmid dels begonnen, terwijl voor een bijbehorend mestbassin een bouwaanvraag is ingediend bij de gemeente Sluis-Aardenburg. De gemeente is van zins om de vergunning voor de mestzak te verlenen omclat er geen grond zou bestaan voor weigering. Het bestemmingsplan hoeft niet ge wijzigd te worden en de aange vraagde mestzak valt binnen het bestaande bouwblok. Gedoogd In zijn open brief hekelt Abra moff de werkwijze van de ge meente Sluis-Aardenburg. Uit contacten met de gemeentese cretarie concludeert hij dat de aanleg van een mestbassin op dit ogenblik gedoogd wordt en dat via een onjuiste advertentie gepoogd wordt om, door mislei ding van de burger, zonder veel weerstand een vergunning te verstrekken. Met name de rol van wethouder G. van Daele (VROM) wordt aan de kaak ge steld. Hij zou zich volgens Abra moff van de domme houden en bovendien expres onjuistheden verkondigen. Woordvoerster J. Raaymakers van het varkensbedrijf zegt geen indicatie te hebben dat er een grootschalig protest op gang is gekomen in Aardenburg. Ze bestempelt het verzet uit Aardenburg als een éénmansac- tie van Abramoff. Bovendien stelt Raaymakers dat er niet ge vreesd hoeft te worden voor overmatige stankoverlast van het toekomstige mestbassin. Van Daele gaat niet in op de insi nuaties van Abramoff maar ant woordt dat als er fouten zijn gemaakt in de procedures, deze hersteld zullen worden en er door Barend Pelgrim TERNEUZEN- De Terneuzense PvdA-fractievoorzitter E. Kerckhaert volgt A. Stahl-He- melsoet op als wethouder van welzijn, sociale zaken, financi en en onderwijs. Zijn fractiege noten besloten maandagavond om Kerckhaert aan de gemeen teraad voor te dragen als kandi daat-wethouder. Stahl maakte twee weken gele den haar vertrek bekend omwil le van gezondheidsredenen. Het Sluiskilse raadslid J. Dubbel dam wordt de nieuwe PvdA- fractievoorzitter terwijl onder wijsman J. Jonkman de vrijge vallen plek in de raad in zal ne men. De kandidatuur van Kerck haert zal donderdag vooraf gaand aan de gemeenteraad in het seniorenconvent tussen de fractievoorzitters bekrachtigd worden. Formeel gezien kan de veertigjarige PvdA'er pas eind mei benoemd worden door de raad, maar Kerckhaert sluit niet uit dat er een tussentijdse extra raadsvergadering belegd wordt om het besluit te bespoedigen. Het besluit van Stahl kwam vrij onverwacht, hoewel ze de afge lopen twee jaar al behoorlijk sukkelde met haar gezondheid en daardoor diverse malen uit de roulatie was. Binnen haar partij werd vorig jaar al serieus overwogen om een opvolger aan te stellen, maar Stahl keerde be gin 2001 terug in haar functie. Geboren Philippinenaar E. Kerckhaert maakt sinds 1990 deel uit van de gemeenteraad en leidt sinds de verkiezingen van '98 de fractie. Hoewel hij in eer ste instantie niet beschikbaar leek voor de baan van wethou der is Kerckhaert met zijn huidige werkgever, Arbeids voorziening Zeeland, tot een akkoord gekomen om een over- stap te maken naar de politiek. Kerckhaert zal aanblijven tot en met de verkiezingen van 2002, wanneer voor het eerst een nieu we gemeenteraad wordt samen gesteld voor de fusiegemeente Midden-Zeeuws-Vlaanderen. Kerckhaert zei maandagavond reikhalzend uit te zien naar het wethouderschap. Hij nam als vervanger voor zijn vooi-ganger Stahl-Hemelsoet ook al eens deel aan de begrotingsbespre kingen van Terneuzen. Of hij na 2002 een verdere carrière in de politiek ambieert kon Kerck haert gisteren nog niet zeggen. Raadsleden en genodigden trokken naar de plekken waar het allemaal gebeuren moet voor een aanschouwelijke uitleg over Sluis aan Zee. Charles door Barend Pelgrim SLUIS - Het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg heeft gisteren een nadere introductie gegeven van het project Sluis aan Zee. Zo'n vijfenzeventig personen uit Zeeland en Vlaanderen werden rondgevoerd door West-Zeeuws-Vlaanderen en kregen op locatie te ho ren wat de gemeente beoogt met de hernieuwde aan sluiting van Sluis op de Noordzee. De genodigden kregen in Sluis, Retranchement, Cad- zand-Bad en bij het natuurgebied Het Zwin te horen wat de consequenties, de impact en economische en ecologische gevolgen voor de regio zijn van Sluis aan Zee. De belangstelling voor de introductie van het project bleek fors. De informatiedag werd bezocht door vertegenwoordigers uit de Zeeuwse politiek, de ecologische en milieuhoek, de toeristische sector en door politici, bestuurders en personen uit de toeristi- sche sector in het Vlaamse achterland. Wethouder G. van Daele spreekt tegen dat de kennismakingssessie bedoeld was om de weg te effenen voor het project. Hij zegt dat de informatiedag met name tot doel had de vele misverstanden en onduidelijkheden over Sluis aan Zee weg te nemen. Ook wilde het Sluis-Aarden- burgse gemeentebestuur op locatie kunnen tonen wat er precies beoogd wordt met de heropening van de maritieme verbinding tussen Sluis en Cadzand-Bad. Burgemeester C. van Liere toonde zich bijzonder in genomen met de getoonde belangstelling. Hij stelt dat de diversiteit onder de deelnemers - van milieube schermers tot en met recreatie-ondernemers - onder streept dat het van levensbelang is voor de haaibaai heid van Sluis aan Zee om tot een goede balans te ko men tussen de ecologische en economische waarden van het plan. B en W verwachten op korte termijn de Milieu Effect Rapportage te kunnen presenteren en daarmee meer duideli jkheid te kunnen bieden over de haalbaarheid van het miljoenenproject. De Hulster kunstenaar R. Ivens bij het reliëf uit graniet, waarbij hij de bronzen schol alvast even neerlegde in afwachting van de defini tieve bevestiging van de 'pladijs'. foto Charles Strijd door René Hoonhorst AXEL - Het Axelse gemeente bestuur wil niet tornen aan de Hulster claim de enige Rey- naertstad van Nederland te zijn. Maar als voorzitter van Het Land van Reynaert moest ook de gemeente Axel dit jaar wel een eigen, aan het dierenepos gewijd monument krijgen. In het hele verhaal is geen directe verwijzing te vinden dat Rey naert in Axel vertoefde, dus is gekozen voor een wat neutrale re episode. Na de eerste vergadering van Het Land van Reynaei*t, een grensoverschrijdend interge- meentelijk project van gemeen ten die toeristisch profiteren van het Reynaertepos, werden gisteravond een Reynaertbank en een Reynaertmonument ont huld. Bank en monument staan middenin het centrum tegen over het stadhuis op de kruising Walstraat/Nassaustraat. Bei den staan in het teken van Reynaert als slachtoffer. De vos was op een vissenkar gespron gen en mikte ongemerkt een pladijs (schol) op de grond. De wolf Isengrim ging er echter mee lopen en liet Reynaert 'van die overdaad alleen de vissen- graat'. Strofe Op de bank moet binnenkort nog een strofe uit het vers wor den geschilderd. Op het bijbe horend monument staat de inte grale tekst van de aanklacht van Grimbeert de das, die oom Rey naert tijdens een dispuut bij ko ning Nobel verdedigde. Het door de Hulster kunstenaar R. Ivens gemaakte reliëf; uitge kapt uit een groot brok graniet, laat de volgeladen viskar zien, waarvan de grootste schol op de grond valt. De vis op de grond is van brons en werd gisteravond even officieel neergelegd. De komende week zal de bronzen pladijs worden vastgezet. Cul tuurwethouder J. van Schaik onthulde beide Reynaertmonu- menten door ze tijdens de inval lende schemering fel in de schijnwerpers te zetten. Gemeentesecretaris M. Luijen- dij k-Bergwer ffdie namens Ax el het voorzitterschap van Het Land van Reynaert bekleedt, maakte tijdens de eerste Axelse ledenvergadering bekend dat een speciale puzzeltocht met Reynaertverwijzingen wordt ontwikkeld. Ook heeft Axel al diverse groepen jongeren en ou deren benaderd om via muziek, zang, toneel, cabaret of dans episodes uit het Reynaertver- haal uit te beelden. Aan het eind van het jaar moet op een bonte avond de oogst van Axelse Rey- naertinterpretaties in cultureel centrum De Halle te bewonde ren zijn. Speciale relaties van de ge meente Axel krijgen in de nabije toekomst een zilveren speld van de haan Cantecleer. Luijendijk verklaart: „Opnieuw hebben we niet voor Reynaert gekozen, maar voor een dier dat iets ver der weg staat. De haan leek ons een logische keuze. Het is een beest dat zich graag laat zien en horen en fantastisch mooie ve ren heeft. Zo pronken wij als ge meente Axel graag met onze faam als kunststad." desnoods een nieuwe procedure ingezet wordt. Ook benadrukt hij dat het verzoek om nieuw bouw van de gebroeders Raay makers conform de geldende wetgeving geschiedt. Om on duidelijkheden uit de weg te ruimen zal binnenkort een be woners-informatiebijeenkomst gehouden worden. Daar zal Van Daele uitleg geven over het be drijf en tevens aangeven dat er naar gestreefd wordt om iedere vorm van overlast tot een mini mum te beperken. doorRoelf Reinders VLISSINGEN - Het is nog on duidelijk of de miljoenen voor bestrijding van de wachtlijsten in de Zeeuwse ouderenzorg tot minder wachtenden hebben ge leid. De wachtlijsten van som mige instellingen nemen af, an dere instellingen zien een groei van het aantal wachtenden. Meer ouderen kloppen voor hulp aan, omdat ze denken dat er door de inzet van wachtlijst- gelden sneller zorg komt. Volgens adjunct-directeur J. Vermeulen van het Zorgkan toor Zeeland gaat er van de mil joenen voor de bestrijding van de wachtlijsten een aanzuigen de werking uit. „Ouderen heb ben het gevoel dat ze nu snel hulp krijgen als ze voor zorg bij het RIO komen", zegt Vermeu len. „Terwijl ze in het verleden die stap niet durfden te nemen omdat ze ervan uitgingen dat ze dan toch maar op een wachtlijst terecht kwamen." Het indica tieorgaan RIO is de commissie die uitmaakt welke hulp een ou deren nodig heeft. Vermeulen zegt dat de miljoe nen die Zeeland heeft gekregen voor de bestrijding van de wachtlijst al wel meer personeel in de Zeeuwse ouderenzorg heeft opgeleverd. „Dat is buiten twijfel", zegt hij. „We zitten geen lucht te financieren." Het Zorgkantoor Zeeland heeft eind vorig jaar 160 miljoen gulden gekregen om de wachtlijsten in de ouderenzorg te bestrijden. Het meeste geld is naar de thuis zorg gegaan. Maar Vermeulen kan niet zeggen dat extra perso neel ook al echt tot een afname van de wachtlijsten in de Zeeuwse ouderenzorg heeft ge leid. „De ene instelling meldt afname van het aantal wachten den, de andere ziet een opwaart se druk op de wachtlijsten. Daling LTit cijfers die gisteren door het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) en Zorgverzekeraars Nederland (ZN) bekend zijn gemaakt, blijkt dat de wachtlijstgelden landelijkal wel een duidelijk ef fect hebben gehad. Volgens de speciale 'taskforce wachtlijs ten' van VWS en ZN is het aan tal ouderen in Nederland dat wacht op thuiszoi'g of een plaats in een verpleeg- of verzorgings- huis met zo'n 20.000 tot 82.000 gedaald. Dat is een afname van twintig procent sinds mei vorig jaar. De grootste vooruitgang is in de thuiszorg geboekt. Daar is het aantal wachtenden van 54.000 naar 35.000 gedaald (min 35 procent). De wachtlijst voor een verzorgingshuis is met vijfhon derd tot 35.500 afgenomen, de wachtlijst voor een verpleeg- huis is onveranderd (11.500). De wachtlijst voor een persoonsge bonden budget (PGB) is geheel verdwenen. Met zo'n zorgbud get kunnen ouderen zelf (thuis- )zorg inkopen. Volgens Vermeu- len van het Zorgkantoor is het aantal PGB's in Zeeland het af gelopen jaar verdubbeld. De cijfers van de taskforce zeg gen weinig over de Zeeuwse si tuatie. Ze maken wel duidelijk dat de situatie in Zeeland min der slecht is dan in vele andere regio's. In mei vorig jaar was Zeeland de provincie waar het aantal wachtenden relatief het minst was. Toen stonden er per- honderd Zeeuwen van 75 jaar of ouder drie tot vijf bejaarden op een wachtlijst. Volgens het mi nisterie van VWS en Zorgverze- keraars Nederland moet Zee land deze 'koppositie' nu delen met Groningen, Friesland en delen van Overijssel en Gelder land. Binnenkort publiceert de taskforce nieuwe gegevens die meer inzicht in het effect van de wachtlijstgelden in Zeeland moet geven. (Advertentie) Wij richten kantoren in Noordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 AXEL - De deelname aan de manifestatie Burgers steunen Boeren viel een beetje tegen. Maar veel mensen hebben Axe laar Will Kortekaas toch met zijn kruis over het Haagse Ma lieveld zien zeulen. En de daar op geschreven boodschap mee gekregen: 'Stop het doden van gezonde dieren'. Samen met zijn vrouw Bea richtte Will twee jaar terug de stichting Stop Zinloos Geweld Tegen Mens en Dier op. Sinds die tijd lopen de Kortekaasjes stad en land af om gehoor te vin den voor hun campagnes tegen dierengeweld. Het kruis dat hij door Den Haag droeg en een tweede exemplaar pronken sinds gisteren in de tuin om pas santen te laten weten hoe de be woners van het bijbehorende huis over de mond- en klauw zeercrisis denken. „Het is toch niet te begrijpen dat gezonde dieren worden afgemaakt, om dat ze eventueel besmet kunnen zijn of raken met een ziekte waarvan ze in drie weken kun nen genezen. Een ziekte die bovendien geen gevaar voor mensen oplevert", betoogt Will. De kruizen blijven staan, maar de tuin aan de Troelstralaan gaat binnenkort op de schop. Bloemen, planten en heiligen beelden die vrede voor de we reld afsmeken, moeten wijken voor drie schapen, een geit, een varken en een koe. Van hard- plastic. Will: „Als aanklacht te gen het dreigende toekomst beeld: nergens meer levende koeien of schapen in een wei land. Op een gegeven moment moeten we beelden en plastic replica's in de wei zetten om ons eraan te herinneren hoe het landschap er uit hoort te zien." door Sheila van Doorsselaer SINT ANNA-TER-MUIDEN - De grenscontroles door de Bel gische politiediensten aan de grenzen van Zeeuws-Vlaande- ren zullen aan het eind van de week worden versoepeld. Dit stelt een beambte van de politie diensten van Knokke-Heist. Ie dere bestel- en vrachtwagen controleren is niet meer nodig omdat het exportverbod voor vlees en melk maandagnamid dag is opgeheven. De controles, in verband met de mond- en klauwzeerepidemie, waren gisteren nog even streng als voorheen. In Westdorpe, aan de grens op de Tractaatweg, moest een snoephandelaar nog rechtsomkeer maken. Met zijn lading Snickers en toebehoren kwam hij de grens niet over: Bij de grensovergang in Sint Anna- ter-Muiden onderging de be stuurder van een wagen met ge pasteuriseerde room hetzelfde. De kleine (sluip)overgangen zijn tot nu toe nog steeds herme tisch afgesloten. Dat zal nog wel zo blijven, maar aan de grotere overgangen zal aanzienlijk minder worden gecontroleerd. Vrachtwagens met de juiste stempels kunnen zonder pro blemen hun weg vervolgen. De gebroeders Gijzeis van het gelijknamige slachthuis in Sluis beginnen vandaag met de slacht van lammeren en schapen voor de export. Maandagavond za ten ze nog vol spanning te wach ten op het verlossende woord van de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RVV). Het slachthuis ex porteert voor ruim tachtig pro cent. Fractievoorzitter L. van Dijke van de ChristenUnie meent dat er aan de afsluiting van de gren zen nog een ander staartje zit. In een vragenlijst aan de staatsse cretaris van Financiën vraagt Van Dijke zich onder andere af of Nederlandse douaniers veel drugs hebben gevonden in weg bermen bij de grens. De drugs zouden dan moeten zijn wegge gooid door drugsrunners bij het naderen van controleposten. De landelijk woordvoerder van de douane, C. Nanninga, kan en wil hierover niets zeggen. „Ik geef hier geen antwoord op. Ik ga het gras niet voor de voeten van de staatssecretaris wegmaaien." De Belgische Rijkswachters aan de grens is ook niets opgevallen. (Advertentie) A SPECIAALZAAK KLOKSTRAAT21 - GOES In een door de radio uitge zonden vraaggesprek werd deze week een medewerker van Staatsbosbeheer gein- terviewd. Die heette Bos. „What's in a name", deed de presentator droogjes in de af titeling. Hoe achternamen soms vre selijk veel met iemands pro fessie te maken hebben, daar zijn veel sprankelende voor beelden van. Zoals de verlos kundige op de Bevelanden, die - heus waar - mevrouw Oyevaar heet. Het stafbu reau van de politie Zeeland doet ook een duit in het zakje. In de hal van het kantoor woedt een expositie van schilderijen, beelden en ge dichten, samengesteld door de echtgenote van een mede werker van de parketpolitie, wakkere mannen die tot taak hebben geboefte gevankelijk weg te voeren. En hoe heet de kunstzinnige vrouiv? Natuurlijk: Boeijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33