Vraag het je maag! Goes leert van incident Zeetex Videoproject blijft op kinderafdeling ziekenhuis Goes Vijftig uur les voor het goede doel scherpe pijn maagzuur? Raad Tholen stemt in met eerste vrouw als wethouder Rampenbestrijding staat of valt bij alarmering en communicatie Last van maagklachten? Last van in de maag? Last van dinsdag 24 april 2001 door Esme Soesman GOES - De samenwerking met het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam loopt niet op rolle tjes. Tussen het Goese Ooster- scheldeziekenhuis en de Stich ting Junior Kamera klikt het echter wel. Het goede contact werd gisteren onderstreept met een samenwerkingsovereen komst. Junior Kamera levert appara tuur waarmee kinderen die voor langere tijd in het ziekenhuis verblijven, contact kunnen leg gen met het thuisfront. Daar voor werd eerst contact met het Rotterdamse ziekenhuis aange knoopt. Het videoproject van de stichting, ontstaan als een initi atief van serviceclub Junior Ka mer, vond november vorig jaar ook een plaatsje in het zieken huis in Goes. Niet dat cle contac ten met Rotterdam verbroken zijn, zegt stichtingsvoorzitter H. de Jager. ,,Er zijn daar wat problemen met de interne com municatie. Maar als ze de appa ratuur willen gebruiken, kan dat zeker wel." In Goes weten ze het project van Junior Kamera te waarderen. Kinderarts E. J. Schroor kwam er vorig jaar zelf mee op de proppen. Sindsdien zijn er, bij wijze van proef, drie kinderen mee aan de slag gegaan. In het ziekenhuis staat een televisie met camera op een verrijdbare kast. Familie van deelnemende patiëntjes kan apparatuur mee naar huis nemen. Ook kan de ca mera op school worden neerge zet. Zo werd een jarig patiëntje enige tijd geleden toegezongen door haar klasgenootjes en vier de een zieke jongen in december via de videoapparatuur kerst feest mee met school,Het is be- langrijk dat kinderen die langer in de ziekenhuiswereld verblij ven, contacten hebben met de buitenwereld. Zo stimuleren we ook onderwijs bij kinderen die hier langer liggen. Elke ochtend wordt er iets van huiswerk ge maakt", vertelt pedagogisch medewerkster van het Ooster- scheldeziekenhuisM. Roelse. Uiteraard is het, volgens kin derarts Schroor, niet de bedoe ling dat er 24 uur per dag een ca mera staat te zoemen boven het bed van een ziek kind. Maar de mogelijkheid om een paar keer per dag echt contact te hebben met thuis doet de patiëntjes goed, weet hij. En dat is precies wat Junior Kamera met dit pro ject voor ogen heeft. De Jager: „We willen glimlachjes realise ren op de gezichten van de kind jes hier." Waarschijnlijk gaat dat eind van deze week al ge beuren. Naar verwachting is een tienjarig meisje op de afdeling dan fit genoeg om te kletsen met en te kijken naar haar familie en vrienden thuis. SINT-MAARTENSDIJK - Met slechts één stem tegen en zestien voor is de raad van de gemeente Tholen gisteren akkoord gegaan met de benoeming van M. Velt huis (PvdA) als opvolgster van wethouder I. Moerland. De SGP ging in meerderheid akkoord. Volgens de bijbelse visie van de ze partij is er geen taak wegge legd voor de vrouw in het poli tieke bestuur. Desalniettemin verrastte de fractie door in meerderheid in te stemmen met de voordracht van de PvdA. ,,Het is een beeld dat wij binnen de eigen partij hanteren en dat we anderen niet op willen leg gen", lichtte fractievoorzitter van de SGP M. Dijke toe. Ook de ChristenUnie steunde de kandi datuur. Velthuis schrijft geschiedenis door als eerste vrouwelijke wet houder in het Thoolse gemeen tehuis plaats te nemen. „Maar ik hoop dat het niet blijft bij het zijn van de eerste vrouw", rela tiveerde ze zelf. De 'vakvrouw op welzijnsgebied', zoals PvdA- collegaraadslid M. van der Lin de haar omschreef, is van plan vaart te zetten achter een aantal nota's die tot haar portefeuille behoren. Ook hoopt ze te kun nen bijdragen aan het toegan kelijker maken van de politiek. www krijgt concurrentie van rww (regio wide web). Want uw eigen regiodagblad zit op het Internet. Met nieuws en infor matie uit uw directe omgeving. Lekkere restaurants, nieuwsarchief, voordelige acties van uw supermarkt, leuke sport clubs, goede occasions, aantrekkelijke banen, activiteiten van het buurthuis, noem maar op. Klik op de muis en u heeft alles wat in uw buurt het weten waard is op uw scherm. Vierentwintig uur per dag, zeven dagen in de week. Dus gewoon wanneer u het nodig hebt. U vindt het nu allemaal op de Internetsite uit uw eigen buurt: rww.pzc.nl door Rolf Bosboom GOES - Alarmering en commu nicatie blijven de zwakke punten bij de aanpak van groot schalige incidenten. De drei gende explosie bij wasserij Lips Zeetex in Goes, begin deze maand, heeft dat nog eens dui delijk gemaakt. „Daar staat of valt de hele rampenbestrijding mee", zei burgemeester D. van der Zaag gisteravond in de raadscommissie algemene za ken, waar werd teruggeblikt op het incident. Het voorval bij de wasserij, waar per ongeluk twee chemi sche stoffen werden samenge voegd, leidde tot grote commo tie. Bedrijven en woningen werden ontruimd, wegen werden afgesloten en het trein verkeer lag urenlang stil.' De mogelijke explosie, waarbij chloorgas vrij zou komen, bleef uiteindelijk uit. Over de wijze waarop de drei gende calamiteit is aangepakt, bestaat in grote lijnen voldoe ning. Ook de commissieleden toonden zich gisteravond niet ontevreden, al is het volgens hen wel zaak iering te trekken uit de zaken die wél misliepen. „Er is geen kalf verdronken, maar de put moet wel worden gedempt", aldus G. Hogesteger (WD). Fiets Dat gaat dan vooral om de alar mering en communicatie. Van der Zaag zelf moest bijvoor beeld veel moeite doen om erachter te komen dat het coör dinatiecentrum bij de ambulan cedienst was ondergebracht. Toen hij op de fiets erheen ging, hield de politie hem bij de spoorovergang tegen vanwege de ongunstige windrichting. Vervolgens moest hij omfietsen via de Van Hertumweg om bij de ambulancedienst te komen. Daar was toen al, zonder zijn medeweten, besloten tot ontrui ming over te gaan. Volgens Van der Zaag heeft het incident andermaal bevestigd dat het systeem van de alarm centrale bij de Regionale Brandweer niet optimaal is. Dat roept automatisch allerlei be trokkenen op zonder nadere in formatie te geven. „Een centra list moet juist precies weten wat er aan de hand is en waar hij mensen naartoe moest sturen." De onduidelijkheid bij veel om wonenden en bedrijven over wat er nu gaande was, geeft vol gens de burgemeester aan dat meer onder de aandacht moet worden gebracht dat de regio nale omroep de rol van rampen zender vervult. „Als er echt iets aan de hand is, dan wordt er via dat kanaal gecommuniceerd." De gebeurtenissen hebben de gemeente verder herinnerd aan klachten van diverse onderne mers over het feit dat bed rij ven terrein De Poel I maar één uit gang heeft. Als die geblokkeerd is, is er geen vluchtweg meer. Van der Zaag opperde de moge lij kheid om een 'noodweg' aan te leggen tussen het verkeersoe- fenterrein en de toekomstige ro tonde op de kruising Anthony Fokkerstraat en de oprit naar de Deltaweg. Op de vraag van J. Jansen (D66) of de gemeente de gemaakte kosten niet vergoed kan krijgen, zei Van der Zaag geen mogelijk heden te zien. „Dit hoort bij de reguliere taken van de gemeente en derhalve mag je geen reke ning sturen." Brandweercom mandant P. van Dijk was nog duidelijker: „Dat kun je gewoon vergeten." De evaluatie leidde nog tot een aanvaring tussen Jansen en S. de Putter (SGP/Christen- Unie). Die vond het 'niet ver standig' dat Jansen kort na het incident via de media vraagte kens had gezet bij het voorval. „Daarmee gaf hij de indruk dat we in Goes niet precies weten wat er aan de hand is." „Ik heb slechts mijn verbazing uitge sproken over het feit dat dit zich bij Zeetex kon voordoen", rea geerde Jansen. V rou wenochtend MIDDELBURG - In de Tho maskapel aan de Vrijlandstraat in Middelburg wordt vrijdag 11 mei een 'open vrouwenochtend' gehouden onder leiding van Do- thy Visser van der Meijden. Om tien uur staat de koffie klaar. De ochtend duurt tot half twaalf. Moeders kunnen hun baby's en peuters meenemen. Een lokaal van het Goese Lyceum is ingericht als slaapzaal. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Zestig eindexamenkandidaten van het Goese Lyceum hebben zich gisteren, ge heel vrijwillig, laten opsluiten op school. Vijftig uur lang volgen zij, bijna onafgebro ken, lessen. Daarmee willen zij niet alleen het Guinness Book of Records halen, maar zamelen zij ook geld in voor een kraamkli niek in Makassar op het Indonesische eiland Sulawesi. De Goese burgemeester Dvan der Zaag had gisterochtend de taak op zich genomen het eerste lesuur te verzorgen. „Ik hoop dat de interesse die er nu is, er aan het eind ook nog is", zei hij aan het begin. „Dat zal niet mee vallen, maar ik neem aan dat jullie het in het weekeinde rustig aan hebben gedaan." Van der Zaag trakteerde de leerlingen op een spoedcursus staatsinrichting, waarbij hij de rol en structuur van de verschillende bestuurslagen beschreef. Vervolgens ging hij in op de rol van de burgemeester, vooral als het gaat om openbare orde en veiligheid. „Om burgemeester te worden, hoef je alleen maar van onbesproken gedrag te zijn", ver telde hij de examinandi ook. „Een diploma is niet nodig, dus als het niet mocht lukken, dan weten jullie wat je altijd nog kunt wor den." Behalve de burgemeester krijgen de leerlin gen nog meer gastdocenten voor de klas, on der wie vertegenwoordigers van bedrijven die de actie sponsoren. Verder verzorgt het Oosterscheldeziekenhuis enkele reanima- tielessen. Tijdens de actie is een 'steunploeg' actief, bestaande uit medeleerlingen die de kandidaten verzorgen en wakker en fit hou den. Het is de bedoeling dat de deelnemers het tot morgenmiddag twaalf uur volhouden. Zij hebben dan ruimschoots het huidige re cord van 'de langste les' gebroken, dat op 24 uur staat. Rond de recordpoging zijn diverse activiteiten, zoals vanavond een groot In disch buffet met aansluitend een kunstvei ling. Morgenmiddag is er een feest, met een drive-in-show van Radio 538, skaten en knuffelbeer Ruud uit Big Brother. Operatiekamer Alle opbrengsten en bijdragen zijn bestemd voor de Stichting Ellomia van Wilma Schipper, die zich inzet voor de kraamkli niek in Makassar. Er zijn plannen om de kli niek uit te breiden met een kleine operatie kamer, zodat de armste mensen er gebruik van kunnen maken. De stichting wil probe ren de inrichting ervan voor haar rekening te nemen. De lesmarathon van het Goese Lyceum is te volgen via internet www.pontes.nl/les- marathori), waar onder meer foto's te zien zijn en de gang van zaken in de klaslokalen met webcams kan worden gevolgd. Wie maagklachten heeft denkt vaak dat het ligt aan teveel of verkeerd eten, of aan spanningen. Maar wat is de werkelijke oorzaak en wat kunt u er aan doen? Vraag de folder 'vraag het je maag' aan bij de Maag Lever Darm Stichting: 030 - 60 55 881. Maag Lever Darm Stichting, Postbus 430, 3430 AK Nieuwegein MAAG LEVER DARM STICHTING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30