Indonesië treedt op in Atjeh PZC PZC WAO'er te vaak buiten schot J Hezbollah beperkt zich voorlopig tot een mediaoffensief Vietnam begint met Nong aan nieuwe tijd Spoor Oorlog zonder winnaars 24 april 1951 dinsdag 24 april 2001 Het is weer oorlog in Atjeh, de opstandige provincie in het noordwesten van Indonesië. Het leger stuurde er dit weekein de elitetroepen heen om het separatistisch geweld te beteuge len. Er lijkt weinig te winnen, want evenmin als de Nederlan ders in de koloniale tijd, zijn de Indonesiërs er onder Soeharto in geslaagd Atjeh hun wil op te leggen. En de huidige militaire leiders moeten ook nog rekening houden met kritische waar- doorTheo Haerkens Ogenschijnlijk grijpen de In donesische generaals terug naar de vertrouwde aanpak in Atjeh, het opstandige gebied in Noord-Sumatra. Met geweld moeten de aanhangers van de separistische beweging GAM worden uitgeschakeld, nu maandenlang onderhandelen in Genève niets heeft opgeleverd. Wegens het geweld heeft Exxon de voor de kwijnende Indonesi sche economie vitale olie- en gaswinning zelfs voor onbe paalde tijd stilgelegd. Speciale eenheden zijn naar At jeh gestuurd om orde op zaken te stellen. De afgelopen maan den vielen er honderden doden, onder wie veel burgers. Het is duidelijk dat president Wahid het heeft afgelegd tegen de ha viken in zijn regering, die met harde hand orde op zaken wen sen te stellen. Onder de vroegere president Soeharto heerste het leger met ijzeren vuist en maakte het dui zenden slachtoffers in de olie- en gasrijke provincie. De huidi ge generaals beseffen dat zij zich dat niet meer kunnen ver oorloven. Mensenrechtenorga nisaties en de internationale ge meenschap volgen hen immers met argusogen. De stafchef van het leger, Endrartono Sutarto, benadrukt daarom dat schen dingen van de mensenrechten tot het verleden behoren. Mili taire acties door speciale eenhe den zullen uitsluitend gericht" zijn tegen de onafhankelijk heidsbeweging GAM, meldt het leger. Dat klinkt goed, maar in de praktijk zal dat er wel eens heel anders uit kunnen zien, zegt een westerse waarnemer. Hij wijst op de zeer gebrekkige bevels structuur in het kwijnende In donesische leger. Onderbetaal de en slecht getrainde militairen moeten het opnemen tegen ge motiveerde guerrillastrijders die het bergachtige en bosrijke gebied kennen als geen ander. Bovendien kunnen ze in delen van de provincie rekenen op steun van de bevolking. „We praten over kleine legereenhe den die in een groot gebied moe ten opereren. Er kan van alles gebeuren als die in paniek ra ken", aldus de waarnemer. „Problemen kunnen haast niet uitblijven." De militaire top lijkt zich be wust te zijn van de risico's. Uit woorden van chef-staf Sutarto valt op te maken, dat hij de op lossing zoekt in uitgekiende an- ti-guerrilla-acties. Die aanpak roept herinneringen op aan de aanpak van de Nederlandse ge neraal Van Heutsz, begin vorige eeuw.. Zijn 'chirurgische ge weld' ontaardde en hele dorpen werden uitgemoord. Dat gevaar is nu evenmin denkbeeldig. GPD door Dora Rovers De islamitische verzetsbewe ging Hezbollah opent een nieuw offensief in de strijd te gen de Israëlische bezetting. De 'Partij van God' traint gesluier de nieuwslezeressen. Die moe ten de televisiejournaals over de guerrillaoorlog tegen het goed geoutilleerde Israëlische leger ook in de Hebreeuwse taal gaan presenteren. Afgelopen week begon Al-Manar, de televisie zender van Hezbollah, al met een dagelijks bulletin in het En- gels. „Psychologische oorlogsvoe ring is eveneens een belangrijk wapen in de strijd tegen de zio nistische entiteit", zegt direc teur public relations van Hez bollah, Muafak al-Jammal. In het hoofdkwartier in de Libane se hoofdstad Beiroet. Hij laat er geen twijfel over bestaan, dat Hezbollah niet zal aarzelen ook militair toe te slaan. „We zijn vastbesloten onze strijd voort te zetten tot ons land is bevrijd." De Israëlische luchtaanval van vorige week op een radarstation in Libanon, waarbij drie Syriërs om het leven kwamen, zal zon der twijfel nog worden beant woord. Syrië, dat met 35.000 soldaten de controle heeft over Libanon, zet daarvoor gewoon lijk Hezbollah in. De sjiïtische verzetsbeweging bestookt de Is raëlische strijdkrachten sinds het begin van de bezetting van het zuiden van Libanon in 1982. Lik op stuk De jarenlange katjoesja-regen wierp vorig jaar vruchten af toen de vorige Israëlische rege ring besloot over te gaan tot vrijwel volledige ontruiming. De joodse staat houdt echter een gebied van 250 vierkante kilo meter, rond het dorpje Shebaa, bezet. De nieuwe premier van Sharon - hij nam destijds het initiatief tot de invasie in Liba non - straft de acties van de ver zetsstrijders af met harde hand. De Libanese premier Hariri voelt niets voor een lik op stuk beleid. Nu een groot deel van het zuiden is bevrijd, moet er geld op tafel komen voor de weder opbouw. De miljardair die aan het hoofd staat van een regering met enorme financiële proble men, houdt volgende maand zijn hand op bij de Amerikaanse president Bush. In zijn krant 'Toekomst' haalde Hariri on- door Huub van As Met de verkiezing van Nong Due Manh heeft de communistische partij van Vietnam voor het eerst een leider, die geen ervaring heeft met de onafhankelijkheids oorlogen. De zestigjarige hervormer, zo venvachten waarnemers, zal Vietnam na vijftien jaar van schoonToetende economi sche hervormingen nu pas echt de nieuwe eeuw binnen voeren. Nong Due Manh is de opvolger van de con servatieve Le Kha Phieu (71), die na vier jaar werd gedwongen terug te treden.Hij bewerkte de afgelopen maanden de diverse partijfacties in een poging zijn post te kun nen behouden. Een al te enthousiaste aan pak van de corruptie binnen het partijappa raat bezorgde de oud-generaal echter een slechte naam. Met Nong Due Manh wil de Vietnamese communistische partij een streep onder het verleden zetten. Ook hij staat een harde aanpak van corruptie voor, op alle niveaus. Daarnaast wordt hervorming van de bu reaucratie een hoofdthema, zo beloofde de nieuwe partijleider. Zijn beleid is erop ge richt dat Vietnam tegen 2020 een geïndu strialiseerde natie is - een uitspraak die wordt opgevat als een oproep aan het inter nationale bedrijfsleven om in Vietnam te gaan investeren. Ook .in 1997 was Nong Due Manh in de race voor het leiderschap, maar hij werd met 56 jaar toen te jong be vonden. Op Manhs conduitestaat vallen twee zaken op. Hij behoort tot de Tay, een van de ruim vijftig minderheden in de bergen van Noord-Vietnam. Met die etnische achter grond kan hij een bindend element in het land vormen. In februari nog gingen leden langs ongewoon fel uit naar Hezbollah. Hij laakt de timing van de aanval, die het leven kostte aan een Israëlische sol daat, en die door Sharon werd aangegrepen om nieuwe straf maatregelen te introduceren. Al-Jammal: „Hariri liet dit voor buitenlandse consumptie pu bliceren. Hij wil bij Bush een stuk op tafel kunnen leggen om aan te tonen dat hij zich van on ze acties distantieert." Volgens al-Jammal staan de premier en Hezbollah in werkelijkheid op uiterst goede voet met elkaar. De woordvoerder ontkent dat Hariri met het oog op zijn ver trek naar Washington een keuze zal maken voor economische wederopbouw, ten koste van steun aan Hezbollah. Hij zal Libanon bevrijden en ook aan wederopbouw werken." Hezbollah is uiterst populair in de arme wijken van Beiroet. Daar wonen de sjiieten die, hoe wel zij de grootste geloofsge meenschap vormen, lang zijn genegeerd door de regering. De beweging bekommert zich om hun noden en bindt haar achter ban aan zich via liefdadigheids werk. Veiligheidszone Ook in de voormalige veilig heidszone, waar het Libanese leger Hezbollah de vrije hand laat, heeft de verzetsbeweging veel aanhang. Haar aandeel in de verdrijving van de Israëli sche troepen en hun Libanese bondgenoot, het Zuid-Libanese Leger (SLA), vertaalt zich ech ter niet in politieke invloed. De zeer wankele machtsverhou dingen tussen de verschillende bevolkingsgroeperingen moe ten in stand worden gehouden door quota-afspraken. „We hoeven niet beloond te worden. Onze opzet was af te komen van de Israëlische bezetting, daar zijn we zo goed als in geslaagd", zegt al-Jammal. Hezbollah strijdt met alle mid delen voor de bevrijding van de laatste 250 vierkante kilometer waar Israël, met instemming van de Verenigde Naties, nog steeds de dienst uitmaakt. Het gebied, hoe klein ook, is hon derd procent Libanees, zegt al- Jammal. Hezbollah zal tot het uiterste gaan. „Was de strijd tussen Frankrijk en Duitsland om twee kleine gebieden, Elzas en Lotharingen, niet de voor naamste aanleiding tot de Eer ste Wereldoorlog?" GPD door Claudia Sondervan De eenzijdige verantwoorde lijkheid die werkgevers krijgen opgelegd om werkne mers uit de WAO te houden, is buiten alle proporties geraakt. Werknemers moet een grens ge steld worden aan wat ze nog mo gen weigeren aan alternatief werk, en wat ze moeten accepte ren. Dat scheelt veel meer dan tien procent op het miljoen WAO-gerechtigden in Neder land. Dat stelt L. Phernambucq, voormalig CNV-vakbondsbe- stuurder en als directeur van Thuiszorg Walcheren werkge vervan circa 1650 mensen. Phernambucq sluit zich daar mee aan bij de stelling van MKB-Nederland. Dat zegt dat het aanvullen van het loon van zieke werknemers tot honderd procent de inzet van mensen om het werk te hervatten, niet be vordert. „Als werkgever heb je de plicht voor een werknemer binnen de eigen organisatie een andere werkplek te vinden, als blijkt dat hij zijn functie niet meer kan uitvoeren. Het is voor een zorgverlenende instantie als de onze al moeilijk genoeg om een kantoorbaan te vinden. Als een gedeeltelijk arbeidsonge schikte die ook nog eens afwijst, omdat hij dan tweehonderd gulden minder verdient, zegt niemand dat die afwijzing onte recht is. Maar als werkgever be taal je vervolgens wel vijf jaar lang de WAO-premie." Zijn mening staat haaks op wat een oud-vakbondsbestuurder dient uit te dragen, erkent hij. „Maar zelfs de vakbond ziet dat de huidige WAO-regeling genu anceerd dient te worden." CNV heeft geadviseerd alleen men sen die echt niet meer kunnen werken in de WAO toe te laten, en voor andere gevallen de WW als opvang te openen. Preventie Vorige week, bij de uitreiking van de prijs voor de werkgever die zich het best inzet voor men sen met een arbeidshandicap, hamerde staatssecretaris Hoo- gervorst van Sociale Zaken er op, dat werkgevers een groot deel van him arbeidsonge- schiktheidskosten kunnen be perken. Ze moeten daartoe meer energie steken in preventie en de terug keer van zieke werknemers, al dus Hoogervorst. Hij wil bekend gaan maken hoeveel werkne mers er van welk bedrijf in de WAO raken. Tetteren „Hoogervorst moet eens ophou den met tetteren", is Phernam- bucqs korte reactie. Thuiszorg Walcheren betaalde over 2000 meer dan 2,1 miljoen gulden aan WAO-premie. Zes ton daarvan bestond uit de boete voor eigen werknemers die in de WAO zijn geraakt. Toch doet zijn organi satie er alles aan om mensen gezond te houden, stelt de direc teur. „We betrekken werkne mers bij de inrichting van zoig en het bedrijf, zorgen voor aan passingen voor RSI, betalen voor bedrijfs- en gezondheids fitness, en dragen bij in medi sche of psychische hulp. Daar naast betalen we per jaar ruim 170.000 gulden aan arbozorg. Vorig jaar nog bleek uit een on derzoek onder het personeel van 110 integrale zorginstellingen dat de werknemers van Thuis zorg Walcheren het hoogst scoorden in tevredenheid. Het ziekteverzuim is vorig jaar met een kwart teruggedrongen tot 7,6 procent. Toch krijgen wij langdurig zieken en arbeidson geschikten. Voor het merendeel van deze minderheden uit ontevredenheid over de regering de straat op. Het waren de omvangrijkste betogingen in Vietnam sinds jaren. Intrigerender nog is het gerucht dat Manh een onwettige zoon is van de roemruchte re volutionaire leider Ho Chi Minh, de in 1969 overleden oprichter van de Vietnamese communistische partij. Gevraagd naar zijn afkomst, verklaarde Manh dat zijn ouders stierven toen hij erg jong was. Toen hij erop werd gewezen dat hij in 1969 al 29 jaar oud was, voegde hij hier aan toe dat alle Vietna- mezen kinderen zijn van 'oom Ho'. Deze knipoog naar de partij stemt waarne mers optimistisch over de toekomst van Vietnam onder zijn leiding. Nong Due Manh heeft het instinct om te overleven in de par tij Maar omdat hij meer een 'professional' is dan ideoloog, kan hij ook afstand nemen en de partij nieuwe horizonten tonen. GPD De NS-directie, de bonden en de ondernemings raad van de Nederlandse Spoorwegen brachten het nieuws gistermorgen in opperbeste stem ming naar buiten: zij hebben een akkoord bereikt over het dienstrooster dat de gemoederen nu al jaren bezig houdt en de afgelopen weken tot stakingen leidde. In feite had slechts één partij reden tot juichen: de NS-di rectie. Zij weet zich ervan verzekerd dat acties voorlo pig niet onder de vlag van de bonden kunnen plaatsvin den en dat het dienstrooster waarin het zo omstreden 'rondje om de kerk' is opgenomen, gewoon op 10 juni kan worden ingevoerd. Dat het rijdend personeel, toch al niet enthousiast over hetgeen de bonden tot dusver bij de NS bewerkstelli gen, het akkoord meteen naar de prullenbak zou ver wijzen, zat er dik in. Het personeel is mordicus tegen het nieuwe rooster en werd de laatste jaren al herhaaldelijk op de proef gesteld als het ging om toezeggingen die vervolgens niet of slechts gedeeltelijk door de NS-di rectie werden nagekomen. De directie wordt starheid verweten. Zij zou bovendien mijlenver van de werk vloer verwijderd zijnr Het zijn verwijten die niet moei lijk voorstelbaar zijn. Daar staat tegenover dat het personeel zich ook niet bepaald flexibel opstelt. De spoorwegen moeten moderner, efficiënter worden. Maar op de meeste maatregelen die de directie tot dus ver bedacht, volgde een resoluut 'Nee' van het perso neel, soms zelfs tegen het advies van de bonden in. Toch is de argwaan over het akkoord te begrijpen. Wat immers heeft het personeel teruggekregen voor de toe zegging van de bonden dat de directie mag doorgaan op het ingeslagen pad? Weinig meer dan de belofte dat de ondernemingsraad dit najaar een alternatief rooster mag presenteren, dat meer recht doet aan de 'kwaliteit van de arbeid' binnen de NS. Die kwaliteit moet dan worden gedefinieerd in twintig punten, variërend van voldoende afwisseling en werkplezier tot sociale veilig heid en veilig materieel. Nu al valt te voorspellen waar dat toe zal leiden: uiter aard komt de OR terug op het dienstrooster dat niet deugt. Dat levert het personeel immers niet alleen een saai baantje op, maar speelt ook te weinig in op de ove rige problemen waarmee machinisten en conducteurs dagelijks worden geconfronteerd: agressieve passa giers, een hoog ziekteverzuim en een tekort aan perso neel. Het komt er dus op neer dat dit najaar de discussie van voor af aan kan beginnen. Maar hadden de bonden en de OR een keus? De NS-directie had overduidelijk aan gegeven dat er niet te praten valt over uitstel van de in voering van het dienstrooster. Nieuwe stakingsacties zouden absoluut niet op steun kunnen rekenen van het publiek. De directie heeft deze slag gewonnen. De on derling sterk verdeelde bonden, de OR en het van wan trouwen overlopende personeel zullen de adempauze moeten aangrijpen om eensgezind met een goed door timmerd plan te komen. Offensief gestuit De troepen van de verenigde Naties hebben maandag het Chinese tegenoffensief in Ko rea tot staan gebracht. De hele voorgaande nacht hadden de Chinezen bij helder maanlicht de geallieerde stellingen be stormd. Na een verbitterde strijd konden de geallieerden hun linies terugveroveren. Flandria Het nieuwe schip m.s. Flandria XVI is zaterdagmid dag gedoopt op de Antwerpse scheepswerf en te water gela ten. Het gaat vanaf 1 juni een dienst onderhouden tussen Antwerpen en Vlissingen. Het schip biedt plaats aan acht honderdvijftig passagiers. Auto-ongeluk Wethouder J. J. van Damme van IJzendijke is maandag morgen bij een auto-ongeluk nabij Goirle om het leven ge komen. De 41-jarige Van Damme was uit op weg naar Eindhoven. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Philips Philips is verontrust over de ontwikkelingen in Nederland op televisiegebied. Als Neder land niet nog in de loop van dit jaar een vaste positie verovert op de wereldtelevisiemarkt, zou dat de ondergang kunnen betekenen van het concern dat alleen al in Nederland veertig duizend mensen werk ver schaft. De WAO leidt nog steeds tot veel discussie. Demonstranten gaven premier Kok eind jaren negentig een officiële waarschuwing tegen ver dere afbraak van de wet. Hans Steinmeier/ANP is dat uiterst triest. De meeste mensen doen er alles aan om te rug te keren op het werk. Maar er is een groep die zich blijft ver zetten tegen reïntegratieplan- nen." Phernambucq schat dat die groep tien procent van de ge vallen in zijn organisatie uit maakt. Hij verwijt de uitvoeringsin stellingen van de WAO dat die niets doen met reïntegratie- plannen. Werkgevers moeten zo'n plan samen met arbodienst en de langdurig zieke werkne mer opstellen. „Die komen bij de keuringsinstanties pas uit de kast, als het te laat is." Dat erkent woordvoerder Mar cel Pisa van Cadans. „Wij be trekken het reïntegratieplan bij de beoordeling van de arbeids ongeschiktheid. Dat kan pas lang na de indiening ervan zijn. We hebben een heel beperkte taak naar de werkgever. Die taak ligt meer bij de arbodien- sten." De overheid moet erkennen dat arbeidsongeschiktheid een zaak van drie partijen is, vindt Phernambucq. „Van de over heid zelf, van dé werkgever èn van de werknemer. De laatste wordt tot nog toe buiten schot gehouden." Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel, (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie- redactie@pzc nl exploitatie- internet@pzc.nl abonnementen: abo@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 39.45 (n.v.t perkwartaal: 107,50 109,15) per jaar: ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 2,00 per stuk zaterdag.3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel. 0118-484321 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2