Weinig hoop op snelle ommezwaai PZC PZC Damwand tegen verzakken molen Lauwe reacties op anti-rook-concert Serooskerkenaren accepteren gebrek aan voorzieningen Tijdpad invoering bestuurlijke vernieuwingen volgens Asselbergs te krap Auto's vernield 13 Nieuwe reddingsboot Domburg Vlissingse filatelisten in de prijzen Twirlster naar wk in Parijs Prijs voor beste Franse opstel Muzikanten Heikant gehuldigd Wijk Zonnemaire wordt beter bereikbaar Zeeuwland onderzoekt tevredenheid huurders dinsdag 24 april 2001 Het lukte de muzikanten van Art in Rythm niet de leerlingen van de locatie Pieter Zeeman op de banken te krijgen. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Je lichaam is een kostbaar instrument. Wees er zuinig op en rook niet, of stop met roken. Die boodschap probeerden Ron, Amira en Da vid van Art in Rhythm - inge huurd door de Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) - gisteren over te brengen op leerlingen van de locatie Pieter Zeeman van de Pontes Scholengroep. Van buitenaf wordt, shagje in de mondhoek, in de aula ge gluurd. De rook kringelt door het open raam naar binnen. Daar doen de drie muzikanten van Art in Rhythm hun best de leerlingen met aanstekelijke muziek op de banken te krij gen. Tevergeefs. David haalt alles uit de kast om de scholieren in beweging te krijgen. De meisjes die aan de taf el zitten waar hi] al swin gend op springt, kijken ang stig de andere kant op. Op Da vids vraag of er streetdancers in de zaal zijn, priemen ogen blikkelijk tientallen vingers naar een jongen middenin de zaal. Hij laat zich echter niet verleiden om ten overstaan van zijn medeleerlingen een staaltje straatdansen weg te geven op de muziek van Art in Rhythm. De lauwe reactie in de Pontes- aula is volgens David, Amira en Ron niet maatgevend. Da vid: „Vanochtend zijn we in Goes geweest en daar werd stevig gedanst en geswingd. En dat er nu hier niet gedanst werd, wil niet zeggen dat de boodschap niet is overgeko men. Ze zitten toch naar je te kijken en te luisteren en mis schien dat ze straks als wij weg zijn toch over het roken praten of na gaan denken." Spelen voor een schijnbaar ongeïnteresseerd publiek is, geven de muzikanten toe, niet echt stimulerend. Maar ze la ten zich er niet door weerhou den om met veel enthousiasme te blijven proberen tot de jon geren door te dringen. „Wij willen gewoon een feestje ge ven en gasten ontvangen. Ons plezier moet een prikkel zijn voor de jongeren." De 'Energy Boost' is een bui tenschoolse activiteit, door Stivoro georganiseerd voor het Europese rookpreventie project European Smoking prevention Framework Ap proach (ESFA). De afgelopen drie jaar deden in Nederland 1800 jongeren mee aan het project. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Bij burgemeester J. Asselbergs groeit de twijfel of de staatskundige vernieuwin gen van de commissie-Elzinga, zoals de stricte taakscheiding tussen college van burgemees ter en wethouders en gemeente raad, nog vóór de volgende raadsperiode kunnen worden doorgevoerd. Met nog ruim een jaar te gaan ziet de Schouwse burgemeester het resterende tijdpad erg kort worden om de benodigde wetswijzigingen in Den Haag door de Kamers te krijgen. Burgers tonen de laatste tiental len jaren weinig interesse in de politiek en de opkomstcijfers bij verkiezingen zijn hierdoor be droevend laag. In alle bestuur lijke lagen - zowel op landelijk, provinciaal als gemeentelijk ni veau - moet daarom het roer om. Een commissie onder leiding van D. Elzinga heeft vorig jaar een aantal suggesties gedaan het openbaar Toestuur te ver nieuwen, om zodoende burgers meer te betrekken bij de poli tiek. Het streven daarbij is het politieke spelletje uit de rokeri ge achterkamertjes te halen en doorzichtiger te maken voor buitenstaanders. Een manier om dat doel op ge meentelijk niveau te bereiken is volgens de commissie-Elzinga een duidelijke scheiding van de taken van het college en die van de gemeenteraad: de zogeheten duali sering van de lokale demo cratie. De praktische uitwer- MIDDELBURG - Tussen zater dagmiddag 17 uur en gisteroch tend 8.30 uur zijn er vernielin gen gepleegd aan een auto die geparkeerd stond aan de Dau- wendaelsestraat in Middelburg. De voorruit van de auto werd beschadigd en moet worden vervangen. Ook een andere auto aan de Dauwendaelseweg is be schadigd, vermoedelijk tussen donderdagmiddag 17 uur en gisterochtend 8.00 uur. Het lin kervoorwiel werd weggenomen. door Piet Kleemans SEROOSKERKE - De inwoners van het Schouwse Serooskerke zijn tevreden met hun leef- en woonomgeving. Dat bleek gis teravond tijdens een door de ge meente Schouwen-Duiveland georganiseerde discussiebij eenkomst. De rust in het dorp is belangrijk. Zo belangrijk dat de dorpsbewoners het ontbreken van bepaalde voorzieningen voor lief nemen. Het dorp moet het sinds vier jaar zonder basisschool stellen, win kels zijn er niet meer en de dichtstbijzijnde huisarts is die in Renesse. Een busverbinding is er nog wel en die mag, zo werd in koor geroepen, ook niet ver dwijnen. Het sluiten van de school wordt alom betreurd. „Maar die is nu eenmaal weg en die krijgen we toch niet meer te rug. Daar moeten we niet over zeuren", stelde een van de REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl king van een dergelijke maatre gel is dat wethouders straks geen deel meer uitmaken van de raad en zodoende niet meer over hun (eigen) voorstellen oorde len, zoals dat nu nog wel het ge val is. Een strictere scheiding van machten dus, met het colle ge als beleidsmakers en een (on afhankelijke) raad, die de con trolerende vinger aan de pols krijgt. Burgermeester Asselbergs is een 'absoluut voorstander' van deze bestuurlijke ommezwaai, om dat het 'cle zuiverheid van de rollen binnen de gemeente' ten goede komt. Bij wijze van spre ken ziet hij de verandering lie ver vandaag nog dan morgen doorgevoerd worden. Zover is het echter nog niet, omdat in Den Haag nog tal van hinder nissen genomen moeten worden voordat de voorstellen van El zinga realiteit worden. Daarbij komt dat dex-gelijke wijzigingen moeilijk tijdens een raadsperio de zijn in te stellen. De eerstvol gende gelegenheid dient zich daarom aan in 2002, na de ko mende gemeenteraadsverkie zingen. Kanttekening De Schouwse burgemeester heeft er echter een hard hoofd in dat de Haagse politici die dead line zullen halen. Op dit mo ment buigt de Raad van State zich over de voorstellen van de commissie, waarna het kabinet en de Eerste en Tweede Kamer nog hun licht op de zaak moeten laten schijnen. „Het gaat pas om een voor-wetsontwerp", geeft Asselbergs het prille stadium van de vernieuwingsslag aan. Volgens de burgemeester doen tevens geruchten de ronde dat de Raad van State 'nogal wat kritische kanttekeningen' heeft, wat volgens hem te den ken geeft. „In mei moeten de nieuwe raden starten. Het tijds pad wordt zo wel erg kort en er mag weinig misgaan. Ik hoop dat het dit kabinet lukt voor de nieuwe raadsperiode, maar dan moeten ze wel opschieten. Lukt dat niet, dan moeten we waar schijnlijk vier jaar wachten. Want i k denk niet dat j e een wet houder halverwege de raadspe riode buiten de gemeenteraad kunt plaatsen.*" dorpsbewoners gelaten vast. Het verdwijnen van de school heeft vooralsnog, volgens de on derzoekers van Zeeuws Insti tuut voor Zorg, Welzijn en Cul tuur Scoop geen verstrekkende gevolgen gehad. Het instituut maakte in opdracht van de ge meente een kernbeschrijving van Serooskerke. De vergrijzing is er lang niet zo erg als door bui tenstaanders verondersteld wordt. En het is dan wel een rus tig dorp, maar zeker geen 'dode' uithoek. Wie in Serooskerke komt wonen, zoekt bewust de rust op. De vraag of er meer werkgele genheid op Schouwen moet ko men om te voorkomen dat de jeugd wegtrekt uit de dorpen, werd positief beantwoord. „Als er maar geen bedrijfsterreinen bij het dorp komen. In Zierikzee okee, maar niet hier." Op forse nieuwbouwwijken om het dorp aantrekkelijker te ma ken voor nieuwkomers, zitten de dorpsbewoners ook niet te wachten. Serooskerke heeft volgens de inwoners een na tuurlijke aantrekkingskracht. Wél belangrijk vinden de Se- rooskerkenaren hun dorpshuis. Dat mag niet verdwijnen en dat is een gezamenlijke verant woordelijkheid van de dorpsbe woners en de gemeente Schou wen-Duiveland. Wat ze ook graag zouden zien, is dat de 30- kilometerlimiet in het dorp af gedwongen wordt met snel- heidsremmende maatregelen. En een bushokje zou ook geen overbodige luxe zijn. Leefomgeving Wethouder G. van de Velde-de Wilde toonde zich na afloop van de bijeenkomst tevreden over de discussie. „Het bijzondere van Seroosker ke is en blijft dat, hoewel een aantal voorzieningen ont breekt, de mensen hier tevreden zijn. Ik heb een heleboel positie ve opmerkingen over de leefom geving gehoord en dat doet goed." De bijeenkomst in Serooskerke was de tweede in een reeks van zeventien zittingen waar bewo ners van een dorp hun mening mogen geven over hun leefom geving en aan kunnen geven wat ze graag verbeterd willen zien- Na de zomer - als alle bijeen komsten afgerond zijn - worden de resultaten gebundeld in een toekomstplan voor alle Schouwse kernen. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes neemt maatregelen om verdere verzakking van molen De Koornbloem te voorkomen. Binnen enkele maanden wordt er een verankerde stalen dam- wand aangebracht die het talud stabieler moet maken. Die is ook noodzakelijk om de vest te kun nen uitbaggeren. De positie van het bouwwerk uit 1801 is de afgelopen jaren nauwlettend in de gaten gehou den. Tussen 1989 en 1996 wer den geen noemenswaardige ver anderingen geconstateerd. Sinds die tijd is de molen echter steeds meer gaan overhellen, in vier jaar ongeveer zeven centi meter. De verwachting is dat het proces alleen maar versnelt als er niets gebeurt. De gemeente heeft daarnaast de wens de kleine vest onderaan de molen uit te baggeren. Dat deel is, als enige, nietmeegenomen in de grootschalige sanering van de Goese vesten, die de afgelo pen jaren is uitgevoerd. De re den was dat het water niet vervuild genoeg was om in aan merking te komen voor subsi dies. Het waterschap was om die reden ook niet bereid een bij drage te leveren. Het uitbaggeren van de water partij is niettemin wenselijk, aldus de gemeente. De vest is vrijwel geheel dichtgeslibd en begroeid met riet. De kwaliteit van het water wordt 'zeer slecht' genoemd. Het streven is daarom te baggeren tot een diepte van anderhalve meter, zodat er on geveer 1500 kuub specie uit het water moet worden gehaald. Baggeren zonder extra voor zorgsmaatregelen is echter on mogelijk. Dan zal de terp waar op de molen staat vrijwel zeker richting de vest afschuiven. J Zelfs als er geen molen bovenop zou hebben staan, waren maat regelen nodig geweest om te kunnen baggeren. De taluds zijn door toenemende erosie steeds steiler geworden, waardoor zij inmiddels instabiel zijn. Damwand De bedoeling is een verankerde damwand aan te brengen die het talud op zijn plaats houdt. Het gevolg is wel dat de oeverlijn een aantal meters wordt ver plaatst. Toch gaat de gemeente ervan uit dat het aanzien van de karakteristieke omgeving niet wezenlijk verandert. Er wordt geprobeerd de damwand op na tuurlijke wijze te camoufleren. Het aanbrengen van de dam wand kost 340.000 gulden; het baggerwerk komt op 450.000 gulden. Eerder heeft de gemeen te al 575.000 gulden opzij gezet voor de schoonmaak van de vest. Het college van burge meester en wethouders ging vo rige week akkoord met de 260.000 gulden die nu nog nodig is. De verwachting is dat het werk binnen enkele maanden begint. Wethouder C. Linssen zegt het uitermate belangrijk te vinden dat de situatie bij de molen in orde wordt gebracht. „Het had allemaal niet gehoeven, maar ik vind dat we het tóch moeten doen. Als je kijkt naar de waar de van de molen en de omgeving voor Goes, dan wil ik nul kom ma nul risico lopen. We kunnen het niet verantwoorden als het misgaat en we moeten zeggen: we wisten het, maar we hebben er niets aan gedaan." Linssen hecht bovendien veel waarde aan een goede afron ding van de sanering van het water rond de binnenstad. .Binnenkort hebben we de Goe se vesten voor honderd procent in orde." door Famke van Loon ZONNEMAIRE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil de (toekomstige) zuidwestelijke woonwijk van Zonnemaire be ter toegankelijk maken voor het wegverkeer. Zeker met het oog op de geplande nieuwbouw van 26 woningen moet daarom een nieuwe ontsluitingsweg aange legd worden. Het plan is de Margrietstraat door te trekken, om ter hoogte van tuincentrum Van de Velde af te buigen en een aansluiting te maken met de Zuidweg. De eni ge zogeheten ontsluiting van het gebied via de smalle I.M. van dei- Bijlstraat werd in 1995 al als knelpunt aangemerkt in de 'Structuurvisie Zuidrand Zon nemaire'. Oplossingen in de vorm van een nieuwe weg zijn destijds wel aangedragen, maar nooit uitgevoerd. Nu de gemeente Schouwen- Duiveland het nieuwe bestem mingsplan voor dit deel van Zonnemaire voorbereidt, lijkt de Van der Bijlstraat op termijn alsnog verlost te worden van het verkeer. In het 'Ontwerp-be- stemmingsplan Zonnemaire Kom tweede herziening' is een nieuwe weg ingetekend, die als 'dé hoofdontsluiting van het be staande en het nieuwe zuidwes telijk woongebied' moet gaan gelden. De huidige Margriet straat wordt in dit toekomst beeld verlengd en loopt via een bocht langs groenverzorgings- bedrijf en tuincentrum Van de door Famke van Loon ZIERIKZEE - Woningcorpora tie Zeeuwland laat de komende weken onder haar huurders een enquête houden, die de tevre denheid over de woningen, de woonomgeving en de service verlening zal meten. Aan de hand van de uitkomst bepaalt het bestuur hoe de service ver der kan worden verbeterd. Zeeuwland houdt met enige re gelmaat enquêtes onder haar huurders. De woningcorporatie bekijkt dan of de organisatie naar behoren is te bereiken voor haar klanten, of de huurders te vreden zijn over de afhandeling van klachten en onderhouds- meldingen en of de verdeling Velde naar het aan te leggen kruispunt met de Zuidweg. Wanneer de herziening van dit bestemmingsplan de toets der kritiek van bewoners, gemeen teraad en provincie heeft door staan, zullen de plannen voor de ontsluitingsweg worden uitge werkt. Bekend is al wel dat de gemeente de straat een 'laanka rakter' wil geven, waarlangs bomen geplant worden en aan één kant een groenstrook met een voetpad wordt aangelegd. De uitwerking moet verder on der meer in beeld brengen hoe het kruispunt van de Zuidweg en de nieuwe weg verkeersveilig wordt. In de herziening wordt in dat kader al gerept over 'ver- keersgeleidende en -remmaat- regelen' voor de Zuidweg. Recreatiehoeve De nieuwe ontsluitingsweg is slechts één onderdeel uit een veelomvattender wijziging van het bestemmingsplan. De 26 woningen, die de gemeente tot 2010 wil bouwen, zijn op de kaart ingetekend en de bestaan de bedrijven in het gebied mo gen gelimiteerd groeien. Zo mag recreatiehoeve Villetta groeien met 14 houten Finse jachthut ten - zogeheten kota's - en in het kader van de kwaliteitsverbete ring onder meer een visvijver, zwemwater en sauna realiseren. Ook woninginrichtingsbedrijf Paauwe mag flink groeien. De herziening van het bestem mingsplan ligt de komende vier weken ter inzage op het ge meentehuis in Zierikzee. van de woonruimte goed ver loopt. „Ieder jaar loopt er wel een onderzoek", zegt directeur P. VanDoorne. Het onderzoek is volgens de Zeeuwland-dïrecteur bijzonder omdat het ideeën voor verbete ringen van de service peilt. „Het inventariseert wensen voor aanvullende dienstverlening." Het gaat daarbij om de wonin gen zelf, maar ook de woonom geving en de dienstverlening komen daarbij aan de orde. Dit onderzoek is door USP Marke ting Consultancy al voor meer Nederlandse woningbouwcor poraties uitgevoerd. Het Rotter damse bedrijf zal de komende weken ook de Schouwse huur ders naar hun wensen op woon gebied ondervragen. DOMBURG - De reddingsbrigade Domburg krijgt een nieu we reddingsboot met buitenboordmotor, een nieuwe strand- trailer en drie overlevingspakken. De huidige reddingsboot is in 1995 aangeschaft en het was de bedoeling dat die zeker zes jaar zou meegaan. Na klachten van de reddingsbrigade stelde de Reddingsbrigades Nederland een onderzoek in. Daaruit bleek dat de boot van het merk Zodiac op zich wel goed is, maar niet geheel geschikt als reddingboot. Daarop is besloten een nieuwe boot aan te schaffen. De nieuwe boot, een Duarry SR-8, kost bijna 39.000 gulden. De motor kost ruim 9200 gul den, de trailer 6100 gulden en de drie overlevingspakken 5800 gulden. De gemeente Veere draait voor de kosten op. ROTTERDAM - Drie leden van de Vlissingse Filatelisten Ver eniging zijn het afgelopen weekend op de Nationale Postze geltentoonstelling Rotterdam2001 in de prijzen gevallen. Dik Muller behaalde een zilveren bekroning met zijn verzameling 'Postkaarten Zwitserland 1900-1950'. Ko Deij ontving een zilveren bekroning voor zijn verzameling 'Ontstaan, ontwik keling en gebruik van de Praagse poststempels in de periode 1782-1918' en Han Kaijser kreeg een gouden bekroning voor zijn verzameling 'Elektriciteit, als de bliksem zo gevaarlijk. KLOOSTERZANDE - Twirlster Judith Duerinck uit Kloos- terzande neemt begin augustus deel aan de wereldkampioen schappen batontwirling in Parijs. Duerinck verdiende haar deelnameticket door op de Nederlandse kampioenschappen in het Brabantse Deurne drie bronzen medailles in de wacht te slepen. Bij het onderdeel compulsories voor junioren, een ver plicht twirlnummer dat uit twee series bestaat, behaalde zij een derde plaats. Eenzelfde rangschikking leverde haar het onderdeel freestyle junioren op. In het combinatieklassement van beide onderdelen eindigde Duerinck ook op de derde plaats. Bij het opmaken van het eindklassement werd gebruik gemaakt van een berekening die vastgesteld is door de World Batontwirling Federation. De veertienjarige Judith Due rinck is al zes jaar lid van de Showgirls uit 's-Heerenhoek. Zij wordt getraind door Marion Bos-Verdonk. MIDDELBURG - Tymen Gerestein, Wouter Steenbeek (bei den vwo 5) en Mariam Zaïdi (mavo 4) hebben een prijs gewon nen in de Europese Opstelwedstrijd van de Alliance Francai- se. Meer dan vijfhonderd Nederlandse scholieren schreven in februari een Frans opstel. Veertig finalisten werden geselec teerd, onder wie twaalf Zeeuwse scholieren. Mariam Zaïdi werd speciaal gehuldigd als enige MAVO 4-scholiere van Ne derland onder de veertig finalisten. Zij kreeg, behalve de ge bruikelijke reistas, ook een cheque voor een tweedaags ver blijf in het wetenschapspark Futuroscope. Tymen Gerestein mag eveneens naar het park. HEIKANT - Tijdens het jaarlijkse sponsor- en donateurscon cert van de muziekvereniging Heikant zijn twee muzikanten in het zonnetje gezet voor hun langjarig lidmaatschap. Be stuurslid M. Depaauw van de afdeling Zeeland van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KNFM) reikte erespelden uit aan Staf en Cindy Ferket. Staf Ferket is veertig jaar muzikant en speelt bugel. Cindy Ferket blaast al 25 jaar op bariton haar deuntje mee. Voorzitter C. de Vries van Heikantse fanfare reikte de twee jubilarissen nog een bos bloemen uit. De Goese molen De Koo: iem dateert uit 1801. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29