Trailer trekt nieuwe truckers «wwMiBSSSiL,, PZC t gM Voskamps kunst vraagt aandacht voor de liefde Voorstellingen voor vierde maal in de huiskamer Ordening is noodzakelijk voor Ronald Mullié Advocaten voelen zich buitenspel gezet bij nieuwe taakstraf fefefff DE BAAN VAN JE LEVEN BEL ONS, 12 Sterrenwacht viert verjaardag Kunstveiling in Hotel Arneville Actie Belgisch transportbedrijf werkt beter dan personeelsadvertenties ondernemend zeeland in detail Juwelierszaak Haamstede opent deuren kunst cultuur doorErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Amster damse kunstenares Marisca Voskamp heeft in expositie zaal W#AK 2 van het Vlissing- se kunstcentrum de Willem3 haar eigen winkel ingericht. De sfeer is ouderwets, de hou ten toonbank ruikt naar boen was en de verkoopster die er achter staat neemt alle tijd om haar klanten te helpen. „Waar zie je dat nog?", vraagt Voskamp. „Als je tegenwoor dig de supermarkt binnen komt mag je blij zijn als het personeel niet stoned is. Ze staan eerst met hun mobieltje een poos met een vriendinne- tj e te kletsen voor ze de moeite nemen je te helpen, terwijl je daar wel je geld komt bren gen." Het is duidelijk dat Voskamps installatie direct aansluit bij haar eigen bele vingswereld. Toch is het niet haar bedoeling kritiek te leve ren op wat ze om zich heen ziet. Ze levert er hooguit com mentaar op, oordelen laat ze aan anderen over. „Ik signa leer het. Ik heb er aandacht aan besteed." In haar Vlissingse winkel pre senteert Voskamp de installa tie Vers. Die bestaat uit een opstelling met eieren van zwarte kunsthars. Ze staan op glazen platen, waardoor ze in de ruimte lijken te zweven, ze zijn aan de muur bevestigd en ze staan achter het glas van de toonbank. Ze zijn te koop voor negenenzestig gulden per stuk. Niet alleen zijn de eiei*en zwart, de bovenkant is er ook afgelepeld. Dat levert een' merkwaardig contrast op met de titel. Voskamp: „Het geslo ten ei is het symbool van een cyclus waarin begin en einde samenvallen. Met de top eraf wordt het moment aangeduid waarop wij leven. In een tijd waarin alles mooier en nieu wer moet, wil ik juist de illusie wekken dat-ie al gegeten is." Beton Lange tijd heeft Voskamp na gedacht over een manier om betonnen eieren te maken waarop mos zou groeien, maar dat bleek niet realiseer baar. Het idee ontstond na een bezoek, met haar kinderen, aan een Parijse begraafplaats, waar de grafstenen bedekt waren met mos. „Er kwamen verschillende ideeën samen in mij hoofd. Het prille leven dat geconfronteerd wordt met de dood. De tijd waarin we leven, mensen die zo gericht zijn op materiële zaken dat ze verge ten waar het over gaat, te laat aan kinderen denken bijvoor beeld. Voor mij gaat het in het leven om de liefde. Daar pro beer ik de aandacht op te ves tigen." Duidelijker nog dan in de in stallatie Vers doet Voskamp dat in de zeefdruk Het boter briefje. Daarop zijn, op ware grootte, de silhouetten zicht baar van het meisje Eva en de jongen Benjamin, een jong liefdesstel. Voskamp heeft hun contouren bedekt met een laag boter. Lampen achter de zeefdruk, die in een grote kast aan de wand hangt, doen de boter smelten. Gaan de lam pen uit, dan stolt de boter weer. „Absoluut een halluci nerend werk", vindt Vos kamp. Ook dit idee, waarvoor de kunstenares twee jaar no dig had om het uit te werken, viel haar in tijdens alledaagse bezigheden. „Ik was een roomboterpapieiTje aan het leegschrapen en kort daar voor ten huwelijk gevraagd. 'Hé, het boterbriefje', dacht ik. Ik vind het belangrijk dat kunst zo herkenbaar is. Ik wil een verhaal vertellen. Ik wil communicatie op gang bren gen." Expositie: Marisca Voskamp: Vers, t/m 24 juni in kunstcentrum deWillem3 Vlissingen, open do-zo van 12-17 uur. door Ernstjan Rozendaal VLISSINGEN - Natuur is cha os, cultuur is ordening. Het werk van kunstenaar Ronald Mullié uit Gapinge is een orde ning van elementen uit de na tuur. Op het ogenblik exposeert hij in kunstcentrum deWillem3 in Vlissingen. „Bomen worden voor mij pas interessant als ze gesnoeid zijn." De expositie van Mullié bestaat uit vierentwintig schilderijen en een aantal kasten. De schil derijenseries Arboretum en Pla tanus Acerifolia tonen in zwart wit en zwart-geel bladeren die Mullié heeft verzameld in de buurt van zijn woonplaats Ga pinge. In de eerstgenoemde se rie heeft hij de bladeren op een witte ondergrond gelegd, waar na hij het geheel met een zwarte spuitbus heeft bewerkt. In ver schillende formaten heeft hij zo doeken gekregen waarop witte boombladeren oplichten tegen een zwarte achtergrond. De schilderijen doen denken aan negatieven of overbelichte fo to's. De serie Platanus Acerifo lia bestaat uit acht grote doeken die op een vergelijkbare manier zijn bewerkt. Hiervoor heeft Mullié zijn bladerpatroon uit getekend en uitgezaagd, waar door hij acht keer hetzelfde ta fereel kon schilderen. Ditmaal heeft hij de spuitbus gehanteerd tegen een geel geschilderde ach tergrond. In twee rijen van vier hangen de doeken onder elkaar. Samen vormen ze het kunst werk, een aehtluik dus. „Dat repeterende karakter le vert een sterk beeld op", meent de kunstenaar. „Vergelijk het met honderd eenden in een wei land. Je eerste indruk is dat het honderd keer dezelfde eend is. In deze serie zit een krachtige ritmiek." Kasten Bij de kasten die Mullié expo seert onder de titel La promessa del vino is de link met de natuur minder duidelijk. Het zijn hoge gevaartes op wielen, formaat koelkast, met boven en onder vierkante deuren. In die deuren zitten kleinere deurtjes met kijkgaten. De kasten zijn be doeld om wijn in te bewaren. Er kunnen volle flessen in worden weggelegd, er zijn uitsparingen voor aangebroken flessen en aparte plekjes voor bijzondere flessen of bijvoorbeeld een mooie opener. Op de zijkant staat, in gebroken typografie, de titel La promessa del vino. m De vraag of hier sprake is van kunst of vormgeving interes seert Mullié niet. „Dat hangt af van de plek waar je iets neerzet. Je kunt deze kast in dé keuken zetten en gebruiken, je kunt hem ook in een galerie zetten, waardoor de sculpturale kwali teiten veel meer naar voren ko men. Voor mij telt dat het proces van wijnmaken, waarvoor de mens ingrijpt in het landschap, in deze kasten is samengebald. Eerst zijn er de wijnranken in het landschap, een duidelijke manier van vormgeven. Dan is er de oogst, het maken en botte len van de wijn, het rijpen en op dronk komen. Dat hele proces is in dit kunstproject samenge pakt." Net als bij de schilderijen gaat het bij de wijnkasten dus om het menselijke ingrijpen in de na tuur. Mullié: „Een cultuurland schap doet mij heel wat meer dan de ongerepte natuur. Denk aan Neeltje Jans met zijn monu mentale ingrepen in de natuur. Het gaat om vormgeven wat nog geen vorm heeft. Zo krijgt de mens grip op en begrip van de wereld." Expositie Ronald Mullié, tot en met 20 mei in WUAK zaal 1, kunstcen trum deWillem3 Vlissingen, do-zo van 12.00-17.00 uur. door Jacques Cats MIDDELBURG - De advoca tuur in Zeeland verzet zich te gen de mogelijkheid dat een of ficier van justitie, zonder dat de rechter er aan te pas komt, aan een verdachte een taakstraf voorstelt in ruil voor het verder niet vervolgen. De weerstand tegen de onlangs door een wets wijziging verruimde taakstraf regeling kwam gistermiddag aan het licht tijdens een studie middag van de Stichting Re classering Nederland in het ar rondissement Middelburg. Advocaat M.C. van der Want sprak van een 'uitholling van de rechtsstaat'. „Het Openbaar MIDDELBURG - Volkssterren wacht Philippus Lansbergen uit Middelburg viert vrijdag 27 april samen met de NASA en de Europese ESA de vijfde verjaar dag van de SOHO-satelliet. Onder de titel 'SOHO vijf jaar: modern zonneonderzoek' wor den in het gebouw van de ster renwacht aan de Herengracht vanaf 19.30 uur diverse activi teiten gehouden. Het SOHO- project is een samenwerkings verband tussen de NASA en de ESA met als doel grote uitbar stingen op de zon te voorspellen. Deze uitbarstingen kunnen in het ergste geval tot storingen in het radioverkeer en stroomuit- val leiden. Ook leiden hevige uitbarstingen tot noorderlicht, dat recent nog in Zeeland viel waar te nemen. De verjaardag van SOHO wordt wereldwijd gevierd. In Middelburg houdt Jelle de Plaa een lezing over de satelliet en zijn waarnemingen. Jan Min derhout gaat in op de 'Energie Express': hoe de energie van de zon naar de aarde komt. Voor kinderen vanaf tien jaar wordt een workshop gehouden. Zij mogen gratis een modelletje van de SOHO bouwen. Verder zij n er videobeelden van wat de SOHO de afgelopen vijf jaar heeft waargenomen. door Esme Soesman GOES - Voor de vierde keer haalt Podium 't Beest het huis kamertheaterproject Berichten van de straat naar Goes toe. Zij het dit jaar in afgeslankte vorm. Twee avonden lang, op 31 mei en 1 juni, worden voorstellingen gegeven op verrassende loca ties. In totaal worden zes producties opgevoerd. Hetzelfde aantal als voorgaande jaren. Toen werden de zes theatervoorstellingen echter uitgesmeerd over vier avonden. Voor Goes was dat een wat zware opzet, zegt theater programmeur Rens Schot. Zowel in organisatorisch als in financieel opzicht vergt het pro ject veel van 't Beest. Bovendien past een wat kleinschaliger aanpak goed in het Goese. Vol gens Schot werden doorgaans twee van de vier avonden druk bezocht, maar was de belang stelling op de overige twee da gen wat kariger. En dat terwijl het als (grotere) groep door de stad struinen en het op elkaar gepropt in kleine ruimtes zitten juist als twee van de charmes van dit theaterproject kunnen worden aangemerkt. Bij het project Berichten van de straat - de eerste twee edities waren getiteld Seul 1 en Seul 2 - wordt het publiek door de stad gevoerd. Langs de uitgestippel de route zijn op drie of vier loca ties voorstellingen van zo'n twintig tot dertig minuten te zien. Steeds in huiskamers van particulieren of andere passen de locaties; zoals dit jaar wel licht een squashbaan. Ter discussie De opzet van dit tweejaarlijkse project heeft enige tijd ter dis cussie gestaan. In 1999 kwam er kritiek op de kwaliteit van de voorstellingen, die niet altijd even hoog bleek te zijn. Initia tiefnemer Het Productiehuis Brabant in Den Bosch maakte zich sterk voor een beter pro gramma, maar veranderde me teen ook de opzet. In plaats van een wandeling langs locaties werd gekozen voor het inrichten van huiskamers in één accom modatie. Met de programme ring ging 't Beest akkoord. Maar met de nieuwe opzet nam het Goese podium, evenals een aan tal andere deelnemers in Neder- Ministerie zit straks met drie petten op: die van aanklager, rechter en beul. Niemand ziet het dossier meer. Rechters en advocaten worden buitenspel gezet en moeten de leden van het openbaar Ministerie maar op hun blauwe ogen geloven." Officier van justitie M.S. Kap- peyne van de Cappelllo toonde zich zeer content met de nieuwe transactiemogelijkheid. Naar zijn stellige overtuiging kunnen zaken zo vele malen sneller wor den afgedaan. Bovendien leidt de nieuwe mogelijkheid tot een vermindering van de belasting voor de rechters die toch al veel op hun bordje krijgen en daar door problemen kunnen krijgen met de zittingscapaciteit. Een ander discussiepunt was of lagere overheden een voortrek kersrol zouden moeten vervul len bij het verschaffen van pro jecten waar taakgestraften te werk kunnen worden gesteld. Christenunie Tweede-Kamer lid L.C. vanDijkezag een zware verantwoordelijkheid bij ge meenten weggelegd om een bij drage te leveren aan de resocia lisatie van delinquenten in hun eigen omgeving. Burgemeester A. Verbree van Reimers waal zag daar geen gemeentelijke taak in: „Onze mensen zijn daar niet voor opgeleid." Van Dijke noemde Verbree, die het had over 'wat kost het en wat levert het ons op', een verkeerde reke naar: „Het welbevinden van de burger is belangrijker dan de gemeentelijke begroting." Opeenstapeling Unitmanager B. Henderikse van de reclassering in Zeeland voorziet een aanzienlijke toena me van het aantal taakveroor- deelden nu het maximum van een taakstraf tot 480 uur is op getrokken. De nieuwe regeling brengt ook de mogelijkheid met zich mee dat een persoon meer dere taakstraffen krijgt opge legd. Henderikse vroeg zich af of door die opeenstapeling het afschrikeffect wel voldoende uit de verf zal komen. De reclas- seringswoordvoerder zag het als een reëel gevaar dat er in de toekomst onvoldoende geschik te werkprojecten te vinden zijn voor het bestraffen van zwaar dere vergrijpen. land, geen genoegen. „Wij heb ben daar de accommodatie niet voor. En juist het totaalaanbod op zo 'n avond en de sfeer van die verschillende locaties heeft z'n specifieke charme. Als toe schouwer krijg je dingen te zien b uiten j e eigen verwachtingspa troon om", verduidelijkt Schot. Financieel is de komst van Be richten naar Goes nog niet rond. Er is nog een tekoi*t van 11.250 gulden, 't Beest draagt 3250 gul den bij Provincie Aan de provincie, waarmee vandaag overlegd wordt, en de Culturele Raad Goes zijn res pectievelijk bijdragen van vijf duizend en drieduizend gulden gevraagd. Schot verwacht geen problemen. In voorgaande jaren droegen beide partijen ook hun steentje aan het huiskamertheaterpro ject bij. MIDDELBURG - Het Middelburgse veilinghuis Witte biedt vrijdag bij een kunst- en antiekveiling in Hotel Arneville onder meer acht tegeltableaus aan met afbeeldingen naar werk van de schil ders Mauve en Klinken- beig. Verder komt een uitge breide collectie schilde rijen, aquarellen, teke ningen en grafiek onder de hamer, van onder an deren W. Jurcka, C. J. Delfgaauw, L. van Dam- van Isselt, J. Heyse en H. Texeira de Mattos. Verder worden onder meer meubelen, streeksie- raden, boeken, porselein, bodemvondsten, merk lappen en kerkboeken ge veild. De kijkdag is donderdag van 14.00 tot 20.00 uur, de veiling begint vrijdag om 13.30 uur. «9t4«»t»»tf fftttftffff ftftffffffff f t f fMtjk t t t f t t t f f f f f f f t t fff! 0* f f f f f ffff ffffff W - Als een verkoopster die nog tijd heeft voor haar klanten, helpt de Amsterdamse kunstenares Marisca Voskamp belangstellen den bij het bekijken van haar werk. foto Lex de Meester dinsdag 24 april 2001 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Transportbe drijf Heisterkamp uit het Bel gische Gent zit te springen om nieuwe chauffeurs. Het bedrijf wil namelijk fors uitbreiden. Het zetten van personeelsad vertenties en het werven via in ternet is niet genoeg, zo stelt de onderneming. Ze sloeg daarom een nieuwe weg in en zette een trailer met de tekst: 'de baan van je leven' langs de Veerha- venweg in Vlissingen. De actie heeft Heisterkamp in drie we ken tijd acht chauffeurs opge leverd. Hoewel het geen schokkend aantal is, spreekt traffic mana ger André van Mill van een suc ces. „Zonder bijbedoeling le vert de actie zelfs intelligente chauffeurs op", grapt Van Mill. Wie interesse heeft en het tele foonnummer draait, vangt bot. We zijn namelijk vergeten het toegangsnummer 0032 voor België voor het abonneenum mer te zetten. De mensen die bellen zijn dus echt geïnteres seerd." Het bedrijf in Gent is een nevenvestiging van Heisterkamp Oldenzaal. Bij het transportbedrijf in Gent werken 42 chauffeurs, waar van 25 uit Zeeland. In Olden zaal werken er 380 chauffeurs en bij de tweede nevenvesti ging in Duitsland nog eens 70. Variatie De vestiging in Gent is een jaar of twee geleden opgericht om Heisterkamp verder te laten uitgroeien. „Onze chauffeurs rijden door heel Europa", zegt Van Mill. „Omdat we veel men sen in dienst hebben en veel verschillende ritten doen, is het mogelijk ook veel variatie in het werk aan te bieden. Zo zijn er chauffeurs die alleen in Ne derland rijden. Anderen gaan door heel Europa." Het bedrijf vervoert alles, als het maar in een trailer zit. „Wij hebben de wagens om de trailers van a naar b te vervoeren. Mensen die denken dat het rij den op een vrachtwagen inder daad de baan van hun leven is en solliciteren worden uitge breid getest. Van Mill: „We kunnen tijdens de testrit snel zien hoe vakbekwaam iemand is." Als de chauffeur wordt aangenomen, krijgt die een uit gebreide introductie in Olden zaal. „We slepen chauffeurs gat Heisterkamp Trucking GENT(B) eerst door het bedrijf, zodat ze precies weten hoe alles werkt. Ze zien bijvoorbeeld hoe de planning wordt gedaan en hoe zaken financieel worden afge handeld. De introductie duurt twee dagen en chauffeurs over nachten in een hotel in de buurt van Oldenzaal. Daarna krijgen ze een vrachtwagen mee en kunnen ze aan de slag". Hoewel we geen garantie kunnen ge ven, is het in de praktijk meest- De wervende teksten op de zijkant van een trailer leverde transportbedrijf Heisterkamp in korte tijd acht nieuwe chauffeurs op. foto Lex de Meester *De SNS bank in Zierikzee or ganiseert donderdag 26 april van 14.00 tot 16.00 uur een gra tis workshop Beleggen via In ternet voor geïnteresseerden. Dit gebeurt in het Multi-func- tioneel Centrum in Zierikzee. De deelnemers kunnen zelf aan de slag met de moderne compu ters om te zien welke internet diensten de SNS bank te bie den heeft. Ook komt het vinden van de verschillende beurspa- gina's op internet aan de orde. Aanmelden kan bij de SNS bank in Zierikzee. Keurslager Tholhuijsen in Renesse heeft het predikaat Goudkeur behaald voor zijn spareribs. De spareribs zijn tij dens de productkeuring van de Vereniging van Keurslagers in Houten door een jury beoor deeld op uiterlijk, smaak en sa menstelling. In totaal kunnen 400 punten worden behaald. Bij 360 punten of meer ont vangt de slager het predikaat Goudkeur. Tholhuijsen be haalde 360 punten. Auto Sturm uit Middelburg heeft deze week een nieuwe vestiging aan de Ampèreweg op het industrieterrein Ar- nestein geopend. Het bedrijf heeft de naam Autoschade Sturm. In mei opent Auto Sturm een nieuwe vestiging in Goes, waar nu op het industrie terrein De Poel een showroom en een garage worden ge bouwd. Auto Sturm is zeven tien jaar aan de Noordweg in Middelburg gevestigd en blijft daar ook. Het pand voor scha- debehandelingen komt erbij. Hakvoort Horeca, dat onder meer een vestiging heeft in Vlissingen, heeft een nieuwe productlijn geïntroduceerd: de Bolero van Bravilor Bonamat. Het apparaat maakt koffie, thee of chocolade en werkt met instant of gevriesdroogde in grediënten. Het apparaat is bedoeld voor zelfbedienings buffetten in de horeca, perso- neelskantines, bedrijven, zie kenhuizen en instellingen. De Bolero is uitgerust met een ge patenteerd hevelsysteem voor heet water. Daardoor is het ap paraat minder gevoelig voor kalkvorming. al zo dat chauffeurs de truck zonder oplegger mee naar huis kunnen nemen." Het aantal vacatures bij de on derneming is nog open. „We kunnen nog veel chauffeurs ge bruiken. Dus iedereen die aan de slag wil, kan zich melden. De enige opdracht die we van uit het hoofdkantoor hebben gekregen is in één woord samen te vatten: expanderen. De re clame op de trailer helpt daar goed bij." BURGH-HAAMSTEDE - Aan de Ring van Haamstede is van af vandaag de geheel nieuw in gerichte juwelierszaak De Meij geopend. Of het nu voor een horlogebandje of een bedeltje is, of voor de nieuwe en exclu sieve jongerenlijn van Eclat, Jacolien de Meij verkoopt het. Zolang het maar gaat om siera den van edelmetaal. Gaatjes prikken en de bijbeho rende collecties oorbelletjes, horloges van Pierre Cardin, Seiko en Pulsar, ringen, arm banden en colliers in zilver en goud, in alle soorten en maten, volgens Jacolien de Meij is er in Burgh-Haamstede behoefte aan een echte juwelier.Ik ver koop alleen sieraden." Dus geen zilveren fotolijstjes of een verzilverd peper- en zoutstel maar wel de nieuwste Eclat collectie 'Chouette' die zich richt op jongeren. De Meij: „Dat is best een prijzige collec tie van veertien karaats wit- en geelgoud met briljanten." De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Jeffrey Kutterink. Vra gen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aangeboden aan de redactie van de PZC, Postbus IS, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Bij de wijnkasten van Ronald Mullié draait het om het menselijk ingrijpen in de natuur. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 28