PZC Tijdelijk gemeentehuis verkocht Crisisopvang Zierikzee vergt jaren praten Eind deze week versoepeling van grenscontroles 11 WEER OPEN Leerlingen openen vaarseizoen klipper Wachtlijstgeld heeft toename hulpvragen als onbedoeld effect Schouw en-Duiv eland krijgt 1,7 miljoen gulden voor containers9 Niet-raadsleden praten mogelijk mee in Tholen OPEN DAGEN m Anbo bezorgd over afkalving vervoer op het platteland LnJ hoekm; WIJ ZIJN zeeuwse almanak Naam waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD dinsdag 24 april 2001 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het tijdelijke ge meentehuis aan het Hat- fieldpark in Zierikzee is ver kocht voor 1,7 miljoen gulden. De 276 units komen in handen van een tussenhandelaar. De 'containers' moeten - zo is in het koopcontract overeengekomen - begin 2002 worden gedemon teerd en weggehaald. Het kantoorgebouw werd in 1997 voor een bedrag van 9,5 miljoen gulden neergezet door Fort Bouw BV uit Raamsdonks- veer, als tijdelijk gemeentehuis voor de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. Met het bedrijf werd indertijd afgespro- SINT-MAARTENSDIJK - De gemeenteraad van Tholen gaat nog dit jaar praten over de mo gelijkheid niet-raadsleden deel te laten nemen aan commissie vergaderingen. Dat gebeurt op aandringen van het CDA. Met name D66 heeft als een mansfractie baat bij een derge lijke mogelijkheid. Wegvallen van voorman J. van den Donker betekent dat zijn partij niet ver tegenwoordigd is. Wat gisteren, door een ziekenhuisopname van hem, toevallig ook zo was. Burgemeester W. Nuis zegde toe de discussie over het werken met niet-raadsleden nog voor de verkiezingen van volgend jaar bij de horens te pakken. (Advertentie) Thema: huis en tuin! m.m.v. Beveland Groenprojekten en Makelaardij SPAANS B.V.e.a. EBÜIIIDBEXIII11II ken dat het gebouw eind 2001 - als het nieuwe permanente gemeentehuis gereed is - terug- verkocht zou worden aan de le verancier voor één miljoen gul den. Maar in februari dit jaar kon digde de gemeente Schouwen- Duiveland aan dat zij wilde pro beren het kantoorcomplex op de vrije markt te slijten, ervan uit gaande dat het dan meer zou op leveren. De vraagprijs werd vastgesteld op twee miljoen gul den. Dat bedrag heeft de ge meente er niet uit weten te sle pen, maar desalniettemin is V. J. de Vries van het ingenieursbu reau van de gemeente tevreden over het resultaat. Eén koop Wie de koper is, wil De Vries niet kwijt. Hij houdt het bij de mede deling dat de 267 units - bij el kaar een totaal vloeroppervlak te van 4806 vierkante meter - als compleet pakket zijn verkocht. De koper wordt verplicht de units begin 2002 weg te halen van het terrein aan het Hat- fieldpark. De kosten van de montage, vervoer en opslag zijn voor rekening van de koper. Voor de invulling van de dan vrijkomende ruimte zijn vol gens De Vries nog geen concrete plannen. De grond is eigendom van de gemeente. De stek aan het Hatfieldpark leent zich vol gens De Vries voor meerdere doeleinden, als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. De Vries: „We willen als ge meente heel voorzichtig om gaan met die plek.Leverancier van de 267 units, Fort Bouw BV uit Raamsdonksveer, was in eerste instantie verbaasd over de stap van de gemeente en hield vast aan het eerste kooprecht. Maar volgens De Vries heeft Fort Bouw zich inmiddels bij de verkoop van het tijdelijke ge meentehuis neergelegd. Coördi nator verkoop R. Versendaal van Fort Bouw was wegens va kantie niet bereikbaar voor commentaar. De voormalige gemeentehuizen in Burgh-Haamstede en Brui- nisse zijn inmiddels ook ver kocht en maken plaats voor ouderenwooncomplexen. In Scharendijke gebeurt mogelijk hetzelfde. Het monumentale stadhuis in Brouwershaven staat eveneens op de lijst van te verkopen gemeentelijke eigen dommen. Er hebben zich serieu ze kopers aangediend en de gemeente hoopt nog voor de zo mervakantie duidelijkheid te hebben over het lot van het De units van het tijdelijke gemeentehuis in Zierikzee verdwijnen begin 2002 van het terrein aan het Hatfieldpark. foto Marijke Folkertsma Brouwse stadhuis. In het oude raadhuis in Nieuwerkerk huist momenteel - tot het nieuwe po litiebureau in Zierikzee gereed is - de Schouwse politie en is een deel van het gemeentearchief ondergebracht. Het voormalige stadhuis in Zierikzee blijft in gebruik als representatieve ruimte en dient tevens als on derkomen voor het stadhuismu seum. door Piet Kleemans DREISCHOR - Het gaat volgens het Anbo-gewest Zeeland hele maal de verkeerde kant op met het openbaar vervoer op het platteland. Terwijl elders in den lande nieuwe OV-projecten worden opgestart kalft het openbaar vervoer in Zeeland, in de ogen van de Anbo, steeds ver der af. „In de Randstad kan al les, en hier kan niets", vat ge westelijk Anbo-voorzitter J. van Wezel uit Dreischor zijn ge voelens samen. 'Wie lacht niet wie de mens be ziet', luidt een Nederlandse uit drukking. Van Wezel heeft er een variant op: 'Wie huilt niet wie de politiek beziet'. Van We zel: „Dan lees ik bijvoorbeeld in de krant over een spooruitbrei- ding bij Utrecht die het moge lijk moet maken dat passagiers die vanuit Utrecht naar Schip hol moeten, niet meer in Duivendrecht hoeven over te stappen. Kosten 1,95 miljard gulden. Terwijl op de budgetten voor het openbaar vervoer op het platteland structureel ge kort wordt. En de politiek doet er niets tegen." Dat zit Van Wezel behoorlijk dwars. Het is zijn ervaring dat vooral ouderen op het platte land door het ontbreken van goed openbaar vervoer steeds verder in hun vrijheid worden beknot. „En dat speelt in heel Zeeland. In Colijnsplaat bij voorbeeld komt in het dorp zelf helemaal geen bus. De halte ligt buiten het dorp aan de rijksweg. Natuurlijk, er is het vraagaf hankelijk vervoer. Maar dat is wel een stuk duurder. De strip penkaarten daarvoor kosten geen 75 cent, maar 1,75 gulden." Pas geleden schreef het Anbo- gewest Zeeland over de afkal ving van het openbaar vervoer op het platteland een brand brief naar het provinciebestuur. Dat zegt dat het een landelijke kwestie is waar de provincie weinig vat op heeft en wijst de Anbo op het vraagafhankelijk vervoer. Tot grote onvrede van Van Wezel. „Ze reageren veel te slap." Van Wezel constateert dat er sprake is van een eenzijdige geldstroom, richting grote ste den. Een geldstroom die hij graag zou willen ombuigen richting platteland. „Maar ken nelijk werkt de lobby vanuit Schiphol en de vier grote steden beter dan het gezamenlijk op treden van de gedeputeerden uit de provincies." De leerlingen van groep 8 van 't Stoofje uit Ouwerkerk genieten op het dek van de klipper Mijn Genoegen van het zonnetje. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Vanuit het voormalige laadruim klinkt opgewonden gebabbel van scholieren. Een voor een hijsen ze zich in de reddingsvesten. Eenmaal uitge dost volgens de voorschriften begeven de zes jonge scheepsmaatjes zich weer aan dek. Staand achter het stuurwiel zijn ze direct bereid het roer van de schipper over te nemen. De leerlingen van groep 8 van openbare basisschool 't Stoofje uit Ouwerkerk hadden gisteren de eer het vaarseizoen voor Mijn Genoegen te openen. Zes scho lieren en hun docente Netty Verdonk monsterden zo doende in Zierikzee vol verwachting aan op de klip per van de Stichting Museumhaven Zeeland. Nadat iedereen was voorzien van een reddingsvest, gooide Ad van Haut de trossen los en zette schipper Wout Dijkstra koers richting Oosterschelde. Voor de scholieren die voor een wilde, stoere zeiltocht met bollende zeilen en een scheefhangend schip geko men waren, zal het spektakel wat zijn tegengevallen. De Oosterschelde is maandag zo glad als een spiegel en met amper een zuchtje wind is van echt zeilen geen sprake,Ik heb wel alle zeilen gehesenmaar ik geloof niet dat dat veel indruk maakte", vertelt Dijkstra la chend. Mijn Genoegen laat zich samen met haar pas sagiers daarom dobberend op de stroming meevoeren naar de Roompot. Hoewel de wind het laat afweten, vermaken de jonge Ou werkerkers zich wel degelijk. Bij de Roompotslui zen bezoeken ze het bedieningsstation van de sluis wachter en met bezemstelen als riemen spelen ze in een roeibootje een piratenspel. „En we hebben op het dak van het ruim lekker kunnen zonnen", vertelt de 11-jarige Myrthe stralend. Attractie Veel te vroeg voor hun gevoel moet Mijn Genoegen de thuisreis weer aanvaarden. Schipper Dijkstra heeft dan nog een leuke attractie voor de scholieren in pet to: achter de klipper wordt het roeibootje voortge sleept. Het hangen achter de boot brengt zodoende toch nog het avontuur waarvoor ze gekomen zij n. Moe maar voldaan stappen ze aan het eind van de middag weer op de steiger in Zierikzee. Mariska (12): „Ik ben helemaal nat en het water is erg koud, maar het was wel leuk." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het zal zeker tot 2003 duren voordat in Zierikzee opvanghuizen komen voor ont spoorde jongeren en alcoholver slaafde ouderen. De nota Wonen en Preventie van de werkgroep verslavingszorg is weliswaar in concept klaar, maar vergt nog een uitvoerig overleg met de verschillende belanghebben den. Voor deze 'uiterst zorgvul dige benadering' is volgens wet houder D. van der Wekken (welzijn) gekozen om een breed draagvlak voor het project te De plannen voor een kleinscha lige opvanggelegenheid voor dak- en thuislozen op Schou wen-Duiveland zijn al sinds 1999 in voorbereiding. Ze ko men voort uit de gezamenlijke nota Jeugdnood van de Stich ting Jeugd Schouwen-Duive land, het Zeeuws Consultatie- bureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en de gemeente. De opzet richt zich op twee doel groepen: jongeren die thuis in moeilijkheden zijn geraakt en tijdelijk onderdak zoeken en volwassenen die door een ver slavingsprobleem niet langer in staat zijn goed voor zichzelf te zorgen. De bedoeling is voor beide doel groepen apart een begeleide woonvorm in het leven te roe pen. „Zodat er weer een beetje structuur in hun leven kan ko men", zegt J. Elenbaas van de Stichting Jeugd in een toelich ting. De schaal van Schouwen- Duiveland maakt de realisering van een dergelijke voorziening er niet gemakkelijker op, stelt hij. „Afgemeten aan het inwo nertal is Schouwen-Duiveland niet eens een kleine stad. Dus als je over dit soort problemen spreekt, heb je het over zeer be perkte aantallen. Maar ze zijn er wél en dus moet je iets onderne men in de vorm van begeleide huisvesting." De conceptnota Wonen en Pre ventie is opgesteld door de werkgroep van mensen uit 'het veld'. De bal ligt nu bij de stuur groep, die wordt gevormd door de beleidsmakers van de deel nemende instanties. „Zij moe ten nu kiezen wat we doen, hoe we het doen en waar we het doen. Dat soort processen wordt in alle rust doorlopen. Je hebt te maken met gevoelige doelgroe pen waar omheen heel wat moet worden geregeld, wil je het goed aanpakken. Omwonenden bij voorbeeld moeten ook weten wat precies ze kunnen verwach ten. Zoals het er nu naar uitziet worden de plannen op z'n vroegst gerealiseerd in de perio de 2003-2006. Daar praten we nu tenminste over", aldus Elen baas. Ook wethouder Van der Wekken hecht aan het 'creëren van een breed draagvlak' voordat het plan wordt uitgevoerd. Dat het door Roelf Reinders VLISSINGEN - Het is nog on duidelijk of de miljoenen voor bestrijding van de wachtlijsten in de Zeeuwse ouderenzorg tot minder wachtenden hebben ge leid. De wachtlijsten van som mige instellingen nemen af, an dere instellingen zien een groei van het aantal wachtenden. Meer ouderen kloppen voor hulp aan, omdat ze denken dat er door de inzet van wachtlijst- gelden sneller zorg komt. Volgens adjunct-directeur J. Vermeulen van het Zorgkan toor Zeeland gaat er van de mil joenen voor de bestrijding van de wachtlijsten een aanzuigen de werking uit. „Ouderen heb ben het gevoel dat ze nu snel hulp krijgen als ze voor zorg bij het RIO komen", zegt Vermeu len. „Terwijl ze in het verleden die stap niet durfden te nemen omdat ze ervan uitgingen dat ze dan toch maar op een wachtlijst terecht kwamen." Het indica tieorgaan RIO is de commissie die uitmaakt welke hulp een ou deren nodig heeft. Vermeulen zegt dat de miljoe nen die Zeeland heeft gekregen voor de bestrijding van de wachtlijst al wel meer personeel in de Zeeuwse ouderenzorg heeft opgeleverd. „Dat is buiten twijfel", zegt hij. „We zitten geen lucht te financieren." Het Zorgkantoor Zeeland heeft eind vorig jaar 160 miljoen gulden gekregen om de wachtlijsten in de ouderenzorg te bestrijden. Het meeste geld is naar de thuis zorg gegaan. Maar Vermeulen kan niet zeggen dat extra perso neel ook al echt tot een afname van de wachtlijsten in de Zeeuwse ouderenzorg heeft ge leid. „De ene instelling meldt afname van het aantal wachten den, de andere ziet een opwaart se druk op de wachtlijsten." Daling Uit cijfers die gisteren door het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) en Zorgverzekeraars Nederland (ZN) bekend zijn gemaakt, blijkt dat de wachtlijstgelden landelij k al wel een duidelij k ef fect hebben gehad. Volgens de speciale 'taskforce wachtlijs ten' van VWS en ZN is het aan tal ouderen in Nederland dat wacht op thuiszorg of een plaats in een verpleeg- of verzorgings huis met zo'n 20.000 tot 82.000 gedaald. Dat is een afname van twintig procent sinds mei vorig jaar. De grootste vooruitgang is in de thuiszorg geboekt. Daar is het aantal wachtenden van 54.000 naar 35.000 gedaald (min 35 procent). De wachtlijst voor een verzorgingshuis is met vijfhon derd tot 35.500 afgenomen, de wachtlijst voor een verpleeg huis is onveranderd (11.500). De wachtlijst voor een persoonsge bonden budget (PGB) is geheel verdwenen. Met zo'n zorgbud get kunnen ouderen zelf (thuis- )zorg inkopen. Volgens Vermeu len van het Zorgkantoor is het aantal PGB's in Zeeland het af gelopen jaar verdubbeld. De cijfers van de taskforce zeg gen weinig over de Zeeuwse si tuatie. Ze maken wel duidelijk dat de situatie in Zeeland min der slecht is dan in vele andere regio's. In mei vorig jaar was Zeeland de provincie waar het aantal wachtenden relatief het minst was. Toen stonden er per honderd Zeeuwen van 75 jaar of ouder drie tot vijf bejaarden op een wachtlijst. Volgens het mi nisterie van VWS en Zorgverze keraars Nederland moet Zee land deze 'koppositie' nu delen met Groningen, Friesland en delen van Overijssel en Gelder land. Binnenkort publiceert de taskforce nieuwe gegevens die meer inzicht in het effect van de wachtlijstgelden in Zeeland moet geven. (Advertentie) Wij richten kantoren in Noordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 allemaal zo lang duurt, komt volgens hem omdat Schouwen- Duiveland wat dit betreft niet kan meeliften op bestaande projecten. Al erkent hij dat er voldoende kennis kan worden opgedaan bij soortgelijke voor zieningen elders in Zeeland. „Het heeft allemaal gewoon iets meer tijd nodig." Hoeveel geld er voor de sociale opvang nodig is en wie gaat meebetalen, is nog onduidelijk. Woningbouwvereniging Zeeuwland heeft zich in een eer der stadium al bereid verklaard de gevraagde huisvesting voor beide woonvormen te willen verlenen. Volgens directeur P. van Doorne gaat het daarbij om bestaande panden in de binnen stad van Zierikzee. De bedoe ling is voor de specifieke doelgroepen vervangende nieuwbouw te plegen. De stuur groep komt eind mei bij elkaar om de nota Wonen en Preventie te bespreken. door Sheila van Doorsselaer SINT ANNA-TER-MUIDEN - De grenscontroles door de Bel gische politiediensten aan de grenzen van Zeeuws-Vlaande ren zullen aan het eind van de week worden versoepeld. Dat zegt een beambte van de politie diensten van Knokke-Heist. Ie dere bestel- en vrachtwagen controleren is niet meer nodig omdat het exportverbod voor vlees en melk gistermiddag is opgeheven. De controles, in verband met de mond- en klauwzeerepidemie, waren gisteren nog even streng als voorheen. In Westdorpe, aan de grens op de Tractaatweg, moest een snoephandelaar nog rechtsomkeert maken. Bij de grensovergang in Sint Anna- ter-Muiden onderging de be stuurder van een wagen met ge pasteuriseerde room hetzelfde. De kleine (sluip)overgangen zijn tot nu toe nog steeds herme tisch afgesloten. Dat zal nog wel zo blijven, maar aan de grotere overgangen zal aanzienlijk minder worden gecontroleerd. Vrachtwagens met de juiste stempels kunnen zonder pro blemen hun weg vervolgen. De gebroeders Gijzeis van het gelijknamige slachthuis in Sluis beginnen vandaag met de slacht van lammeren en schapen voor de export. Maandagavond za ten ze nog vol spanning te wach ten op het verlossende woord van de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RW). Het slachthuis ex porteert voor ruim tachtig pro cent. Fractievoorzitter L. van Dijke van de ChristenUnie meent dat er aan de afsluiting van de gren zen nog een ander staartje zit. In een vragenlijst aan de staatsse cretaris van Financiën vraagt Van Dijke zich onder andere af of Nederlandse douaniers veel drugs hebben gevonden in weg bermen bij de grens. De drugs zouden dan moeten zijn wegge gooid door drugsrunners bij het naderen van controleposten. De landelijk woordvoerder van de douane, C. Nanninga, kan en wil hierover niets zeggen. „Ik geef hier geen antwoord op. Ik ga het gras niet voor de voeten van de staatssecretax-is wegmaaien." De Belgische Rij kswachters aan de grens is niets opgevallen. (Advertentie) A SPECIAALZAAK KLOKSTRAAT21 - GOES In een door de radio uitge zonden vraaggesprek werd deze week een medewerker van Staatsbosbeheer gein- terviewd. Die heette Bos. „What's in a name", deed de presentator droogjes in de af titeling. Hoe achternamen soms vre selijk veel met iemands pro fessie te maken hebben, daar zijn veel sprankelende voor beelden van. Zoals de verlos kundige op de Bevelanden, die - hem waar - mevrouw Ooievaar heet. Het stafbu reau van de politie Zeeland doet ook een duit in het zakje. In de hal van het kantoor woedt een expositie van schilderijen, beelden en ge dichten, samengesteld dooi de echtgenote van een mede werker van de parketpolitie, wakkere mannen die tot taak hebben geboefte gevankelijk weg te voeren. En hoe heet de kunstzinnige vrouwNatuurlijk:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27