Plan voor verfraaien Voorstraat Vraag het je maag PZC Spitten naar verleden bij Alhambra Tholen overweegt niet-raadsleden toe te laten in commissie scherpe pijn maagzuur? Ondernemers Wissenkerke komen met voorstel voor aankleding dorpscentrum Seizoensmarkten dorpen kwijnen b 14 Burgers blijven welkom op borrel raad Middelburg Last van in de maag? Last van Last van maagklachten? dinsdag 24 april 2001 door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Wat er ei genlijk mis is met het huidige straatbeeld in het centrum van Wissenkerke komt niet zo dui delijk uit de verf in een door het Goese ingenieursbureau F. Koch opgesteld infrastructuur plan. Toch moet de eigenheid en herkenbaarheid van het dorp 'versterkt' worden. Het plan is gemaakt in opdracht van de ondernemersvereniging Wissenkerke, die het dorp ten behoeve van de klant graag wat zou verfraaien. De ondernemers hopen door middel van het rap port het gemeentebestuur zover te krijgen, dat er daadwerkelijk geld wordt uitgetrokken om iets aan de inrichting van de straten te kunnen doen. Vooral de Voorstraat kan wel wat mooier worden aangekleed. Zo wordt voorgesteld de ver- DOMBURG - De toeristische seizoensmarkten die iedere zo mer in vijf Veerse dorpen wor den gehouden, is niet meer in trek bij marktkooplieden. Dit brengt een afnemende interesse van andere standwerkers met zich mee evenals een teruglo pende belangstelling bij bewo ners en toeristen. De gemeente Veere wil de mark ten een nieuwe injectie geven door gericht te promoten. Daar voor worden de marktgelden met tien procent verhoogd. De toeristenmarkt vindt plaats in Domburg, Oostkapelle, Vrou wenpolder, Westkapelle en Zoutelande. Jarenlang was er grote belangstelling voor de markt maar de laatste jaren loopt het verkoopaanbod merk baar terug. Veel verkopers stoppen omdat de korte periode waarin de markt wordt gehouden financi eel gezien niet interessant meer is. Lege marktplaatsen worden niet altijd opgevuld omdat dit alleen mag met artikelen die nog niet op de markt verkocht wor den. hoogde trottoirs weg te halen en in plaats daarvan te kiezen voor een aaneengesloten bestrating. Het onderscheid tussen stoep, parkeerruimte en rijbanen wordt dan verduidelijkt door het gebruik van verschillende soorten bakstenen. Hoewel het in ruime mate moge lijk moet blijven om in de Voor straat te parkeren, wordt het straatbeeld wel aantrekkelijker wanneer de ruimte voor de kerk, het gemeentehuis en twee mo numentale herenhuizen open blijft. Sfeerverlichting Verder zou het voorplein van de Nederlandse Hervormde kerk langs de Voorstraat aangeplant kunnen worden. Ook sfeerver lichting, een nieuwe bestrating en een paar bankjes komen het plaatsje ten goede. Overigens blijft de Voorstraat in gebruik als route voor door gaand verkeer. Om de T-spitsing tussen de Voorstraat en Noord- eindstraat nog een stuk veiliger te maken, stellen de onderzoe kers voor het plein op de kop van de Voorstraat, pal voor een mo numentaal pand aan de Dorps- dijk, te verhogen en van in het oog vallende bewegwijzering of verlichting te voorzien. Ook zouden er best wat boompjes kunnen worden geplant. Het plan dat nu op tafel ligt, is slechts een voorzetje. Hoewel het hele blok Oostvoorstraat, Voorstraat, Noordeindestraat, Ooststraat, Kerkstraat en Mid denstraat is bekeken, worden slechts inrichtingsvoorstellen gedaan voor de Voorstraat. In het rapport wordt er op aan gestuurd dat de Noord-Beve- landse gemeentebestuurders het bureau Koch een vervolgop dracht verstrekken om een schetsplan op te stellen voor het hele gebied. Aan de hand daar van kan vervolgens een begro ting worden gemaakt voor het werk. Hoewel verantwoordelijk wet houder J. Meulenberg de onder nemers heeft laten weten dat herinrichting van de dorpsker nen haar belangstelling heeft, is het voorlopig volstrekt ondui delijk wanneer Wissenkerke voor een dergelijke operatie aan de beurt is. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op advies van de provinci aal archeoloog R. van Dierendonck wordt er archeologisch onderzoek verricht op de plaats waar de voormalige bioscoop Al hambra heeft geslaan. De verwachting is dat archeologen zullen stuiten op restanten van de oude Vlissingse haven uit de dertien de, veertiende eeuw. Projectontwikkelaar Proverko geeft arche ologen een paar weken de tijd om de bodem te onderzoeken, voordat er gebouwd wordt. „We laten ons van onze goede kant zien", bevestigt F. Dieleman van Proverko ont wikkeling. „We hebben een betrekkelijk klein bedrag ingeruimd voor het onderzoek. Als we daarmee niet toekomen, of als er on voorziene dingen gebeuren, moeten we er met de gemeente over spreken." Archeoloog Van Dierendonck vindt dat dit soort onderzoeken standaard in een bouw vergunning moet worden opgenomen. Deze toevoeging is bovendien onderdeel van de nieuwe archeologische wetgeving. Zeker als uit de overlevering blijkt dat er belang rijke vondsten gedaan kunnen worden, moet er in de bodem gekeken worden. Op de hoek van de Spuistraat lag tot de veertiende eeuw de oude Vlissingse haven. Van Dierendonck: „Reden genoeg om uitge breid onderzoek te doen. Er zijn gemeenten die vanzelfsprekend veel ruimte aan bo demonderzoek geven. Met Vlissingen ben ik al jaren in gesprek om bodemonderzoek uit te voeren zodra er iets nieuws gebouwd wordt. Maar tevergeefs." Wethouder C. de Keijzer van de gemeente Vlissingen is het ermee eens dat er tijdens een bouwprocedures meer ruimte moet ko men voor archeologisch onderzoek. „We moeten dat gewoon doen. En niet omdat het in de wet staat. Ook als het daarin niet ver meld zou zijn, moeten we het doen. We wil len weten hoe Vlissingen er vroeger heeft uitgezien." Toch hangt het archeologisch onderzoek er in Vlissingen een beetje bij. „Het is geen au tomatisme om de bodem na te pluizen. Ik heb tot op heden te veel gedacht dat het een zaak van het archief of het museum is." De Keijzer vindt het bijzonder als overblijf selen van vervlogen tijden in kaart gebracht kunnen worden. „Ik noem het voorbeeld van de nieuwe bibliotheek aan de Kerk straat/Spuistraat. Dat complex stond ja renlang leeg na een brand. Al die tijd ge beurde er niets mee. We hadden op ons ge mak onderzoek kunnen verrichten. Pas na een sloopvergunning wordt er gedacht: oei, er moet nog archeologisch onderzoek wor den gedaan." door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK De ge meenteraad van Tholen gaat nog dit jaar de discussie aan over de mogelijkheid niet- raadsleden deel te laten nemen aan commissievergaderingen. Dat gebeurt op aandringen, gis teren in de raadsvergadering, van het CDA. Met name D66 heeft als een mansfractie baat bij een derge lijke mogelijkheid. Wegvallen van voorman J. van den Donker betekent dat zijn partij niet ver tegenwoordigd is. Wat gisteren, door een ziekenhuisopname van hem, toevalligerwijs ook net zo was. Voor het CDA was het aanpas sen van de regeling die betrek king heeft op het voorzitter schap van adviescommisies aanleiding om het voor D66 op te nemen. Volgens de nieuwe verordening, waar gisteren una niem mee werd ingestemd, mag de voorzitter van een commissie zich laten vervangen door een raadslid die geen lid is van die betreffende commissie. Door deze aanpassing kan een fractie voorkomen dat ze adviesrecht verliest als er een fractielid ver hinderd is. De voorzitter mag zich namelijk niet inhoudelijk in de discussies mengen. Waar door bijvoorbeeld de WD, die twee raadsleden en een wethou der in de gelederen heeft, kan kampen met een probleem. Het voorstel tot verandering kwam dan ook uit de koker van deze partij. Volgens M. van Beek van het CDA is het niet rechtvaardig om wel het probleem van de WD en niet het probleem van D66 op te lossen. Sta ook niet-raadsleden in commissies toe voor de reste rende raadsperiode, luidde zijn devies. „Appels met peren ver gelijken", oordeelde burge meester W. Nuis over zijn voor stel. Het toestaan van een andere voorzitter is een louter technische kwestie. Het werken met niet-x-aadsleden voert veel verder dan dat. Nuis: „Dat is in grijpend. Daar moet je goede spelregels voor opstellen en je moet dat zorgvuldig aanpak ken. Zodat je straks niet met de brokken zit." De burgemeester zegde toe de discussie over het werken met niet-raadsleden wel bij de horens te willen pak ken. Nog voor de verkiezingen van volgend jaar. MIDDELBURG - De Middel burgse raadsborrel blijft toe gankelijk voor het publiek. Dat maakte burgemeester Burgers gisteravond aan het begin van een vergadering van de gemeen teraad bekend. Het college van B en W stelde onlangs een aantal nieuwe re gels vast voor vergaderingen in het stadhuis. Een van de maat regelen was het weren van pu bliek bij de traditionele borrel na een raadsvergadering in de kamer van B en W. Op dat be sluit kwam veel protest. Burgemeester Burgers erkende gisteravond dat het voorstel van het college 'weinig gastvrij' was. Maar B en W hadden zo hun redenen, legde hij uit. Een belangrijke overweging om al leen raadsleden toe te laten op de borrel was de matige beveili ging van het stadhuis. „Het is een open gebouw. Vanuit de B en W-kamer kan iedereen zo overal naar toe lopen. Verzet Het verzet vanuit de gemeente raad was voor het college reden om af te zien van een besloten hapje en drankje. H. Akdag van Leefbaar Middelburg stelde te vreden vast dat het college had nagedacht. De oppositiepartij had een motie in de tas om de openbaarheid van de borrel af te dwingen. Volgens GroenLinks- fractievoorzitter J. Goetheer was het college tot inkeer geko men. „Daar ben ik heel blij mee." De Socialistische Partijdie niet in de raad is vertegenwoordigd, beloonde het besluit van het col lege met een mandje versnape ringen. www krijgt concurrentie van rww (regio wide web). Want uw eigen regiodagblad zit op het Internet. Met nieuws en infor matie uit uw directe omgeving. Lekkere restaurants, nieuwsarchief, voordelige acties van uw supermarkt, leuke sport clubs, goede occasions, aantrekkelijke banen, activiteiten van het buurthuis, noem maar op. Klik op de muis en u heeft alles wat in uw buurt het weten waard is op uw scherm. Vierentwintig uur per dag, zeven dagen in de week. Dus gewoon wanneer u het nodig hebt. U vindt het nu allemaal op de Internetsite uit uw eigen buurt: rww.pzc.nl Waar tot voor kort bioscoop Alhambra stond, hopen archeologen restanten van de oude Vlissingse haven terug te vinden. foto Lex de Meester Wie maagklachten heeft denkt vaak dat het ligt aan teveel of verkeerd eten, of aan spanningen. Maar wat is de werkelijke oorzaak en wat kunt u er aan doen? Vraag de folder 'vraag het je maag' aan bij de Maag Lever Darm Stichting: 030 - 60 55 881. Maag Lever Darm Stichting, Postbus 430, 3430 AK Nieuwegein MAAG LEVER DARM STICHTING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 24