Velthuis nieuwe wethouder Tholen PZC PZC Eerste wandelaars weer op weg Vonk sloeg over tijdens het fietsen Geen cliëntenstop bij maatschappelijk werk Oosterschelderegio Videoproject blijft op kinderafdeling ziekenhuis Goes SGP vreest mislopen geld bij ontwikkeling van wijk Goese Meer 13 Meerderheid SGP ondanks bijbelse visie toch akkoord met vrouw in bestuur Onduidelijkheid over restauratie van fresco's Twirlster naar WK in Parijs Nieuwe reddingsboot Domburg Vlissingse filatelisten in de prijzen Prijs voor beste Franse opstel Muzikanten Heikant gehuldigd Auto vernield Voorzitter Crescendo onderscheiden Inbrekers slaan slag in Vlissingen dinsdag 24 april 2001 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Met slechts één stem tegen en zestien stemmen voor is de raad van de gemeente Tholen gisteren ak koord gegaan met de benoeming van M. Velthuis (PvdA) als op volgster van wethouder I. Moer land. De SGP ging met de grootst mogelijke meerderheid akkoord. Volgens de bijbelse visie van de ze partij is er geen taak voor de vrouw in het politieke bestuur weggelegd. Desalniettemin ver- VLISSINGEN - Het fresco uit de voormalige bioscoop Alham- bra in Vlissingen staat nog steeds in een loods opgesteld in 's-Heerenhoek bij sloopbedrijf Sagro. Initiatiefnemer van de reddingsactie, Doeke Roos jr. van stichting Stadsherstel Vlis singen, besloot om het fresco daar vast te houden. Hij kwam terug op het plan om de muurschildering linea recta naar restaurateur Teun Bleijen- berg van Rescura in Den Haag te brengen. „We hebben nu ook aan andere restaurateurs ge waagd om een offerte te ma ken", beaamt Roos. Roos heeft in de tussentijd con tact gezocht met Anna Greves- teijn. Zij restaureert momenteel een kamer in Huis ten Bosch. Restaurateur Bleijenberg zegt dat hij er nog steeds vanuit gaat dat hij het fresco mag restaura teren. „Deze week stuur ik mijn offerte. Maar het belangrijkste is dat de schildering gered is. Het werk zit keurig verpakt in een stalen frame. Wie het op knapt is niet zo belangrijk. Als het maar bewaard blijft." Het fresco kwam bij de sloop van Alhambra in Vlissingen aan het licht. Op de plaats verschij nen een appartementencom plex en een parkeerkelder. De muurschildering is waarschijn lijk door de Belgische schilder A. Pharasyn in de jaren dertig gemaakt. rastte de fractie door in meer derheid in te stemmen met de voordracht van de PvdA. „Het is een beeld dat wij binnen de ei gen partij hanteren en dat we anderen niet op willen leggen", lichtte fractievoorzitter van de SGP M. Dijke toe. Bovenal wil de fractie de afspraak nakomen die binnen het college is ge maakt om elkaar te steunen. De ontslagname van Moerland, die al sinds dit najaar met ziekte verlof is, maakt deze afspraak actueel. Dijke benadrukte ove rigens veel waardering te heb ben voor de kunde van Velthuis. Bij monde van M. van Beek maakte het CDA duidelijk een andere bijbelse visie te hanteren dan de SGP. Mannen en vrou wen zijn wat deze partij betreft eikaars gelijke. Ook de Christen Unie steunde de kandidatuur. Deze fractie stelt wel vraagte kens bij de zwaarte van het col lege. „Maar een derde of vierde wethouder is hier niet aan de or de. Daar komen we bij de colle gevorming volgend jaar wel op terug", aldus P. van Belzen. De kersverse wethouder brengt een kleiner college al wel een stap dichterbij. Velthuis gaat vier in plaats van vijf dagen werken. Deels om haar gezin met drie kinderen. Maar ook collegever kleining - vier wethouders die tezamen drie fte's vervullen - speelt in haar overweging een rol. De wegens ziekenhuisopna me afwezige J. van den Donker (D66) maakte via e-mail ken baar met deze inkrimping ui terst tevreden te zijn. Velthuis schrijft geschiedenis door als eerste vrouwelijke wet houder in het Thoolse gemeen tehuis plaats te nemen. „Maar ik hoop clat het niet blijft bij het zijn van de eerste vrouw", rela tiveerde ze zelf. De 'vakvrouw op welzijnsgebied', zoals PvdA- collegaraadslid M. van der Lin de haar omschreef, is vast van plan vaart te zetten achter een aantal nota's die tot haar porte feuille behoren. Ook sprak ze de hoop uit bij te kunnen dragen aan het toegankelijker maken van politiek. Burgemeester W. Nuis noemde haar een meer dan welkome collega. „Ik zeg u toe dat wij u steunen waar nodig, zodat u zo snel mogelijk een kli maat vindt waarin u zich thuis- voelt." WP-M si - mmmiSf X:4r.:. Een groepje deelnemers aan de tocht in Kortgene. foto Dirk-Jan Gjeltema door Evelyne de Bruijn KORTGENE - Met stevige stappers aan de voeten - een enkeling voor de zekerheid met een paraplu in de hand - meldden de deelne mers aan de eerste avondvierdaagse van het jaar zich gisteravond aan de start. Onder ideale weersomstandigheden werd in Kort gene en Heinkenszand het startschot voor dit typische lentefenomeen gegeven. Bij dorpshuis De Pompweie in Kortgene la ten ongeveer 65 wandelaars zich registre ren. Een iets teleurstellende opkomst, die mogelijk te wijten is aan het slechte weer van vorig jaar. Maar de weersvooruitzich ten zijn nu beter en daarmee is de kans klei ner dat veel mensen voortijdig afhaken. De eerste avond voert de route langs het Veerse Meer. De meeste wandelaars hebben gekozen voor de afstand van 5 kilometer, maar wie het aandurft kan ook voor 10 kilo meter kiezen. Eén van de jongste deelne mers is waarschijnlijk de driejarige Jurn van Dam. Samen met zijn broer Jochem (7) en hun moeder begint hij vol goede moed aan de lange wandeling. „We gaan het in elk geval proberen", zegt zijn moeder. „Maar misschien dat de buggy het laatste stuk een beetje moet helpen." Zus Iris (9) waagt zich aan de 10 kilometer. Voi'ig jaar heeft ze ook meegedaan en ze denkt dat ze de finish don derdag wel gaat halen. Tienduizend Een meer ervaren deelneemster is J. Wou- tersen. In het boekje van de wandelvereni ging staat naast de deelnamestempels van onder andere de Nijmeegse Vierdaagse ook genoteerd dat ze in totaal al meer dan tien duizend kilometer al wandelend heeft afge legd. „Voor mij is deze avondvierdaagse nog maar het begin", zegt ze en noemt meteen een aardig lijstje op met wandelevenemen ten die al in haar agenda genoteerd staan. Toch is de prestatie niet haar enige doel. „Ik ben nog maar pas naar Kortgene verhuisd en hoop onderweg ook wat contacten te leg gen met de andere wandelaars." In verband met het mkz-virus is dit jaar ex tra aandacht besteed aan het uitzetten van de routes. Ze hoefden niet aangepast te wor den, maar om te zorgen dat boerenerven vermeden worden, zijn wel een paar extra controleposten neergezet. De volhouders worden donderdag feestelijk onthaald en beloond met een medaille. KLOOSTERZANDE - Twirlster Judith Duerinck uit Kloos- terzande neemt begin augustus deel aan de wereldkampioen schappen batontwirling in Parijs. Duerinck verdiende haar deelnameticket door op de Nederlandse kampioenschappen in het Brabantse Deurne drie bronzen medailles in de wacht te slepen. Bij het onderdeel compulsories voor junioren, een ver plicht twirlnummer dat uit twee series bestaat, behaalde zij een derde plaats. Eenzelfde rangschikking leverde haar het onderdeel freestyle junioren op. In het combinatieklassement van beide onderdelen eindigde Duerinck ook op de derde plaats. Bij het opmaken van het eindklassement werd gebruik gemaakt van een berekening die vastgesteld is door de World Batontwirling Federation. De veertienjarige Judith Due rinck is al zes jaar lid van de Showgirls uit 's-Heerenhoek. Zij wordt getraind door Marion Bos-Verdonk. DOMBURG - De reddingsbrigade Domburg krijgt een nieu we reddingsboot met buitenboordmotor, een nieuwe strand- trailer en drie overlevingspakken. De huidige reddingsboot is in 1995 aangeschaft en het was de bedoeling dat die zeker zes jaar zou meegaan. Na klachten van de reddingsbrigade stelde de Reddingsbrigades Nederland een onderzoek in. Daaruit bleek dat de boot van het merk Zodiac op zich wel goed is, maar niet geheel geschikt als reddingboot. Daarop is besloten een nieuwe boot aan te schaffen. De nieuwe boot, een Duany SR-8, kost bijna 39.000 gulden. De motor kost ruim 9200 gul den, de trailer 6100 gulden en de drie overlevingspakken 5800 gulden. De gemeente Veere draait voor de kosten op. ROTTERDAM - Drie leden van de Vlissingse Filatelisten Ver eniging zijn het afgelopen weekend op de Nationale Postze geltentoonstelling Rotterdam2001 indeprijzengevallen. Dik Muller behaalde een zilveren bekroning met zijn verzameling 'Postkaarten Zwitserland 1900-1950'. Ko Deij ontving een zilveren bekroning voor zijn verzameling 'Ontstaan, ontwik keling en gebruik van de Praagse poststempels in de periode 1782-1918' en Han Kaijser kreeg een gouden bekroning voor zijn verzameling 'Elektriciteit, als de bliksem zo gevaarlijk. MIDDELBURG - Tymen Gerestein, Wouter Steenbeek (bei den vwo 5) en Mariam Zaïdi (mavo 4) hebben een prijs gewon nen in de Europese Opstelwedstrijd van de Alliance Fran?ai- se. Meer dan vijfhonderd Nederlandse scholieren schreven in februari een Frans opstel. Veertig finalisten werden geselec-, teerd, onder wie twaalf Zeeuwse scholieren. Mariam Zaïdi werd speciaal gehuldigd als enige MAVO 4-scholiere van Ne derland onder de veertig finalisten. Zij kreeg, behalve de ge bruikelijke reistas, ook een cheque voor een tweedaags ver blijf in het wetenschapspark Futuroscope. Tymen Gerestein! mocht eveneens naar het park. HEIKANT-Tijdens het jaarlijkse sponsor-en donateurscon cert van de muziekvereniging Heikant zijn twee muzikanten in het zonnetje gezet voor hun langjarig lidmaatschap. Be stuurslid M. Depaauw van de afdeling Zeeland van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KNFM) reikte erespelden uit aan Staf en Cindy Ferket. Staf Ferket is veertig jaar muzikant en speelt bugel. Cindy Ferket blaast al 25 jaar op bariton haar deuntje mee. Voorzitter C. de! Vries van Heikantse fanfare reikte de twee jubilarissen nog een bos bloemen uit. door Rolf Bosboom GOES - Een cliëntenstop bij het Maatschappelijk Werk Ooster schelderegio is ontoelaatbaar als er sprake is van een structu rele wachtlijst en onderbezet ting. Een tijdelijke stop is wel denkbaar om pieken op te van gen, mits erisisgevallen direct worden geholpen en de 'intake' binnen redelijke termijn plaats vindt. Dat schrijft het gemeentebe stuur van Goes in antwoorden op vragen van PvdA-raadslid F. de Kaart. Die had aan de bel getrokken na alarmerende be richten over de groeiende wachtlijsten bij het maatschap pelijk werk. Op Walcheren werd vorige maand om die reden een cliëntenstop ingesteld; in de Oosterschelderegio wilde men niet zo ver gaan, al is ook daar de nood hoog. Volgens het Goese college staan er nu 140 mensen in de Ooster schelderegio op de wachtlijst. Die lijst is gegroeid doordat cli- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl enten vaker met ernstigere pro blemen kampen, wat meer tijd van de medewerkers vergt. Ver der heeft de organisatie meer aandacht dan voorheen voor specifieke groepen en projecten en zijn er meer mensen die bij andere instanties buiten de boot vallen en dus bij het maatschap pelijk werk aankloppen. Het college zegt de problema tiek nauwlettend te volgenEr is regelmatig overleg met de ande re gemeenten via het Samen werkingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio en op amb telijk niveau. Dat heeft er in 1999 toe geleid dat het maat schappelijk werk er één ar beidsplaats bij heeft gekregen. Eind vorig jaar is er een voorstel op tafel gekomen dat medio dit jaar moet leiden tot 1,33 ar beidsplaats extra. In overleg met de organisatie wil Goes eerst bezien of dat vol doende is. Als dat niet het geval is, dan zal de gemeente bij het Rijk aankloppen en het pro bleem van de wachtlijsten in landelijk overleg aan de orde stellen. Daarnaast wil het colle ge bekijken wat de taken van het maatschappelijk werk in de toekomst worden, wat cle gevol gen van diverse ontwikkelingen zijn, hoeveel personeel er nodig is en wie wat gaat betalen. KAPELLE - Aan een auto die geparkeerd stond aan de Bieze- lingsestraat in Kapelle zijn gis teren vernielingen gepleegd. De linker buitenspiegel werd vernield. Ook raakte het linker voorspatbord gedeukt. DREISCHOR - Riet van de Weijde-Smits kreeg zaterdag avond door burgemeester Asselbergs een koninklijke on derscheiding opgespeld. De voorzitter van muziekvereni ging Crescendo uit Dreischor is benoemd in de Orde van Oranje- Nassau vanwege haar bestuur lijke inspanningen op het ter rein van de amateurmuziek. Van der Weijde is sinds 1965 tot op internationaal niveau actief voor de amateurmuziek. Op be stuurlijk niveau heeft zij zich met name ingezet voor de oplei ding van muzikanten en de or ganisatie van concoursen. Van de Weijde is onder meer voorzit ter van het algemeen bestuur van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Mu ziekverenigingen. Als lid van het college van concourscom- missarisen van de KNFM is zij belast met de organisatie van de federatieve concoursen. Het echtpaar Bekenes: ...veel samen doen en bezig blijven.. foto Dirk-Jan Gjeltema door Evelyne de Bruijn KAPELLE - Veel samen doen en bezig blijven. Dat is volgens het Kapelse echtpaar Bekenes het geheim van een lang huwelijk. J. J. Bekenes en zijn vrouw A. Bekenes-BIoemendal, bei den 81 jaar, kunnen het weten, want gisteren vierden zij in zorgcentrum Cederhof hun 60- jarig huwelijksjubileum. De uit Delft afkomstige jubila rissen leerden elkaar kennen doordat ze bij elkaar in de buurt woonden. Gezamenlijke fiets tochten naar het Scheveningse strand en bezoekjes aan de ijs- salon deden uiteindelijk de vonk overspringen. Vanwege de oorlog was hun trouwdag een sober feest, maar dat maakte de jaren die erop volgden er niet minder om. Ze kregen twee zoons en een dochter en inmid dels is de familie uitgebreid met vier kleinkinderen en twee ach terkleinkinderen. Het derde achterkleinkind kan elke dag geboren worden, dus het zijn spannende dagen. Meneer Bekenes heeft tot zijn vervroegd pensioen bij de Ne derlandse Spoorwegen ge werkt. Dat hij daarvoor regel matig van standplaats moest veranderen, vond het echtpaar geen probleem. Van Goes naar Schiedam, van Schiedam naar Hengelo en van Hengelo weer naar Kapelle, telkens opnieuw volgde er een verhuizing. „Ge lukkig heb ik een vrouw met vi sie", zegt Bekenes. „Zodra er weer gepakt moest worden, zorgde zij ervoor dat alles in goede banen werd geleid." Zijn vrouw voegt er lachend aan toe: „Hij is de denker, maar als het op de uitvoering van zijn plan nen aankomt, heeft hij mij toch echt nodig." Naast werk en huishouden was de familie Bekenes actief op verschillende gebieden. Me vrouw Bekenes schilderde en de jaren dat ze in Kattendijke woonden had ze een galerie aan huis. „Ook trok ik rond met mijn breimachine om les te geven. Ik kwam op die manier door heel Zeeland", vertelt ze. Daarnaast zongen zowel zij als haar man in verschillende koren en waren ze mede-oprichters van de Goese Operettevereniging, waar ze ook verschillende hoofdrollen vervulden. Meneer Bekenes heeft op sportief gebied zijn sporen ook nog verdiend. „Ik heb het oranje shirt van het Ne derlands Elftal nog om mijn schouders gehad, maar helaas kwam toen de oorlog ertussen", zegt hij met spijt. door Esme Soesman GOES - De samenwerking met het Sop hia Kinderziekenhuis in Rotterdam loopt niet op rolletjes. Tussen het Goese Oosterscheldeziekenhuis en de Stichting Junior Kamera klikt het echter wel. Hel goede contact werd gisteren onder streept met een samenwerkingsovereen komst. Junior Kamera levert apparatuur waar mee kinderen die voor langere tijd in het ziekenhuis verblijven contact kunnen leggen met het thuisfront. Daarvoor werd eerst contact met het Rotterdamse ziekenhuis aangeknoopt. Het videopro ject van de stichting, ontstaan als een ini tiatief van serviceclub Junior Kamer, vond november vorige jaar ook een plaatsje in het ziekenhuis m Goes. Niet dat de contacten met Rotterdam verbro ken zijn, zegt stichtingsvoorzitter H. de Jager. „Er zijn daar wat problemen met de interne communicatie. Maar als ze de apparatuur willen gebruiken, kan dat zeker wel." Proef In Goes weten ze het project van Junior Kamera te waarderen. Kinderarts E. J. Schroor kwam er vorig jaar zelf mee op de proppen. Sindsdien zijn er, bij wijze van proef, drie kinderen mee aan de slag gegaan. In het ziekenhuis staat een tele visie met camera op een verrijdbare kast klaar. Familie van deelnemende patiënt jes kan apparatuur mee naar hui s nemen Ook kan de camera op school worden neergezet. Zo werd een jarig patiëntje enige tij d geleden toegezongen door haar klasgenootjes en vierde een zieke jongen in december via de videoapparatuur kerstfeest mee met school. „Het is be langrijk dat kinderen die langer in de zie kenhuiswereld verblijven contacten hebben met de buitenwereld. Zo stimule ren we ook onderwijs bij kinderen die hier langer liggen. Elke ochtend wordt er iets van huiswerk gemaakt", vertelt pe dagogisch medewerkster van het Ooster- scheldeziekenhuis M. Roelse. Uiteraard is het, licht kinderarts Schroor toe, niet de bedoeling dat er vierent wintig uur per dag een camera staat te zoemen boven het bed van een ziek kind. Maar de moge lijkheid om een paar keer per dag echt contact te hebben met thuis doet de pati entjes goed, weet hij. En dat is precies wat Junior Kamera met dit project voor ogen heeft. De Jager: „We willen glim lachjes realiseren op de gezichten van de kindjes hier." Waarschijnlijk gaat dat eind van deze week al gebeuren. Naar verwachting is een tienjarig meisje op de afdeling dan fit genoeg om te kletsen en te kijken naar haar familie en vrienden thuis. door Rolf Bosboom GOES - De ontwikkelaar van het Goese Meer heeft mogelijk meer woningen gebouwd dan was afgesproken, waardoor de gemeente Goes een fors bedrag is misgelopen. Dat is de vrees van raadslid S. de Putter (SGP ChristenUnie), die de kwestie aan de orde heeft gesteld. Vol gens het college van B en W is er echter geen sprake van nalatig heid van de gemeente of gederf de inkomsten. De bouw van de villawijk, die begin jaren negentig begon, is inmiddels voltooid. Het is alleen nog wachten op de definitieve juridische afwikkeling. De ont wikkelaar, Het Goese Meer BV, moet nog het laatste deel van het publiek domein (de wegen, het groen en het meer) overdragen aan de gemeente. De notariële akte daarvoor passeert waar schijnlijk op korte termijn. De Putter heeft de exploitatie overeenkomst die in 1991 met Het Goese Meer BV is gesloten, er nog eens op nageslagen. Die ging uit van maximaal 375 wo ningen. In werkelijkheid zijn er echter ongeveer 425 gebouwd, zonder dat de overeenkomst is aangepast. De gemeente zou daardoor inkomsten, volgens De Putter een 'zeer fors bedrag', zijn misgelopen. SGP/ChristenUnie is van me ning dat het gemeentebestuur alsnog een bedrag moet opeisen van de projectontwikkelaar. De definitieve juridische afwikke ling van Het Goese Meer zou volgens de fractie ook niet mo gen gebeuren voordat daar meer duidelijkheid over is. De Putter heeft onlangs vragen over de kwestie gesteld. Na mens het college antwoordt burgemeester D. van der Zaag dat de overeengekomen aantal len woningen in het Goese Meer niet zijn uitgebreid, dat er geen sprake is van nalatigheid van het gemeentebestuur en dat er evenmin 'rechten op inkomsten onverzilverd' zijn gebleven. De verwarring richt zich vooral op de 41 huizen die - aan de noordkant van de Krukweg - bij de golfbaan, aan de Golfzicht- laan en Kreekslagweg, zijn ge bouwd. Volgens het college gold het maximumaantal van 375 woningen alleen voor het gebied ten zuiden van de Krukweg, waarvoor destijds al een inrich tingsplan bestond. Daar zijn uiteindelijk iets minder dan 375' huizen gekomen. Het gebied bij de golfbaan viel, aldus B en W, ook onder de over eenkomst met de ontwikkelaar, al was daar toen nog geen pre cieze invulling voor. Wel had het volgens het bestemmingsplan een 'globale woonbestemming', zodat huizen daar mogelijk wa ren. In het contract met de ont wikkelaar waren daarvoor geen 'nadere exploitatieve randvoor waarden' opgenomen. Volgens het college is er dan ook niets aan de hand en is er dus geen reden om de formele af wikkeling van het Goese Meer op te houden. Overigens zijn B en W van mening dat er geen 425 maar 410 woningen in het ex- ploitatiegebied zijn gekomen. Raadslid De Putter zou ten on rechte vijftien huizen aan de Westhavendijk hebben meege teld. De antwoorden stemmen De Putter niet tevreden. „Er blijven voor mij toch wat vragen over. Ik blijf met het gevoel zitten dat er een uitbreiding is geweest waaraan geen besluit van de ge meenteraad ten grondslag heeft gelegen. Volgens mij zijn alle raadsleden er destijds van uit gegaan dat het ging om 375 wo ningen in het hele gebied en niet alleen aan de zuidkant van de Krukweg." De Putter wil eerst met zijn fractie overleggen, voordat hij eventueel verdere stappen onderneemt. VLISSINGEN - Uit een school aan het Weyevlietplein in Vlis singen is tussen gistermiddag 13.00 uur en vanochtend 9.00 uur ingebroken. De inbrekers namen een computer mee. Ook een woning aan de Regge- straat in Oost-Souburg werd door dieven bezocht. Uit de wo ning werden waardepapieren, enkele tientjes, computerappa ratuur en een telefoonoplader weggenomen. In Middelburg sloegen vanda len toe. Gistermorgen werd ont dekt dat onbekenden vijf ramen vernield hadden van een ge zondheidscentrum. Aan de Meanderhof in Middelburg was een tuinhekje toegetakeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23