Damwand tegen verzakken molen Goes leert van incident Zeetex 11 Eind deze week versoepeling van grenscontroles OPEN Vijftig uur onafgebroken les Wachtlijstgeld heeft toename hulpvragen als onbedoeld effect Toch vreugdevuur op Meiveld OPEN DAGEN rw, LnJ HOEKIM/ WIJ ZIJN bt+n#H zeeuwse almanak Naam Rampenbestrijding staat of valt bij alarmering en communicatie Gewapende overval op benzinestation in Vlissingen MIDDEN VRIJDAG 27 EN ZATERDAG 28 APRIL door Roelf Reinders VLISSINGEN - Het is nog on duidelijk of de miljoenen voor bestrijding van de wachtlijsten in de Zeeuwse ouderenzorg tot minder wachtenden hebben ge leid. De wachtlijsten van som mige instellingen nemen af, an dere instellingen zien een groei van het aantal wachtenden. Meer ouderen kloppen voor hulp aan, omdat ze denken dat er door de inzet van wachtlijst- gelden sneller zorg komt. Volgens adjunct-directeur J. Vermeulen van het Zorgkan toor Zeeland gaat er van de mil joenen voor de bestrijding van de wachtlijsten een aanzuigen de werking uit. „Ouderen heb ben het gevoel dat ze nu snel hulp krijgen als ze voor zorg bij het RIO komen", zegt Vermeu len. „Terwijl ze in het verleden die stap niet durfden te nemen omdat ze ervan uitgingen dat ze dan toch maar op een wachtlijst terecht kwamen." Het indica tieorgaan RIO is de commissie die uitmaakt welke hulp een ou deren nodig heeft. Vermeulen zegt dat de miljoe nen die Zeeland heeft gekregen voor de bestrijding van de wachtlijst al wel meer personeel in de Zeeuwse ouderenzorg heeft opgeleverd. „Dat is buiten twijfel", zegt hij. „We zitten geen lucht te financieren." Het Zorgkantoor Zeeland heeft eind vorig jaar 160 miljoen gulden gekregen om de wachtlijsten in de ouderenzorg te bestrijden. Het meeste geld is naar de thuis zorg gegaan. Maar Vermeulen kan niet zeggen dat extra perso neel ook al echt tot een afname van de wachtlijsten in de Zeeuwse ouderenzorg heeft ge leid. „De ene instelling meldt afname van het aantal wachten den, de andere ziet een opwaart se druk op de wachtlijsten." Daling Uit cijfers die gisteren door het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) en Zorgverzekeraars Nederland (ZN) bekend zijn gemaakt, blijkt dat de wachtlijstgelden landelijk al wel een duidelijk ef fect hebben gehad. Volgens de speciale 'taskforce wachtlijs ten' van VWS en ZN is het aan tal ouderen in Nederland dat wacht op thuiszorg of een plaats m een verpleeg- of verzorgings huis met zo'n 20.000 tot 82.000 gedaald. Dat is een afname van twintig procent sinds mei vorig jaar. De grootste vooruitgang is in de thuiszorg geboekt. Daar is het aantal wachtenden van 54.000 naar 35.000 gedaald (min 35 procent). De wachtlijst voor een verzorgingshuis is met vijfhon derd tot 35.500 afgenomen, de wachtlijst voor een verpleeg huis is onveranderd (11.500). De wachtlijst voor een persoonsge bonden budget (PGB) is geheel verdwenen. Met zo'n zorgbud get kunnen ouderen zelf (thuis- )zorg inkopen. Volgens Vermeu len van het Zorgkantoor is het aantal PGB's in Zeeland het af gelopen jaar verdubbeld. De cijfers van de taskforce zeg gen weinig over de Zeeuwse si tuatie. Ze maken wel duidelijk dat de situatie in Zeeland min der slecht is dan in vele andere regio's. In mei vorig jaar was Zeeland de provincie waar het aantal wachtenden relatief het minst was. Toen stonden er per honderd Zeeuwen van 75 jaar of ouder drie tot vijf bejaarden op een wachtlijst. Volgens het mi nisterie van VWS en Zorgverze keraars Nederland moet Zee land deze 'koppositie' nu delen met Groningen, Friesland en delen van Overijssel en Gelder land. Binnenkort publiceert de taskforce nieuwe gegevens die meer inzicht in het effect van de wachtlijstgeiden in Zeeland moet geven. (Advertentie) Wij richten kantoren in Noordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Sheila van Doorsselaer SINT ANNA-TER-MUIDEN - De grenscontroles door de Bel gische politiediensten aan de grenzen van Zeeuws-Vlaande- ren zullen aan het eind van de week worden versoepeld. Dit stelt een beambte van de politie diensten van Knokke-Heist. Ie dere bestel- en vrachtwagen controleren is niet meer nodig omdat het exportverbod voor vlees en melk maandagnamid dag is opgeheven. De controles, in verband met de mond- en klauwzeerepidemie, waren gisteren nog even streng als voorheen. In Westdorpe, aan de grens op de Tractaatweg, moest een snoephandelaar nog rechtsomkeer maken. Met zijn lading Snickers en toebehoren kwam hij de grens niet over. Bij de grensovergang in Sint Anna- ter-Muiden onderging de be stuurder van een wagen met ge pasteuriseerde room hetzelfde. De kleine (sluip)overgangen zijn tot nu toe nog steeds herme tisch afgesloten. Dat zal nog wel zo blijven, maar aan de grotere overgangen zal aanzienlijk minder worden gecontroleerd. Vrachtwagens met de juiste stempels kunnen zonder pro blemen hun weg vervolgen. De gebroeders Gijzeis van het gelijknamige slachthuis in Sluis beginnen vandaag met de slacht van lammeren en schapen voor de export. Maandagavond za ten ze nog vol spanning te wach ten op het verlossende woord van de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RVV). Het slachthuis ex porteert voor ruim tachtig pro cent. Fractievoorzitter L. van Dijke van de ChristenUnie meent dat er aan de afsluiting van de gren zen nog een ander staartje zit. In een vragenlijst aan de staatsse cretaris van Financiën vraagt Van Dijke zich onder andere af of Nederlandse douaniers veel drugs hebben gevonden in weg bermen bij de grens. De drugs zouden dan moeten zijn wegge gooid door drugsrunners bij het naderen van controleposten. De landelijk woordvoerder van de douane, C. Nanninga, kan en wil hierover niets zeggen. „Ik geef hier geen antwoord op. Ik ga het gras niet voor de voeten van de staatssecretaris wegmaaien." De Belgische Rijkswachtei's aan de grens is ook niets opgevallen. (Advertentie) A SPECIAALZAAK KLOKSTRAAT21 - GOES In een door de radio uitge zonden vraaggesprek werd deze week een medewerker van Staatsbosbeheer geïn terviewd. Die heette Bos. „What's in a name", deed de presentator droogjes in de af titeling. Hoe achternamen soms vre selijk veel met iemands pro fessie te maken hebben, daar zijn veel sprankelende voor beelden van. Zoals de verlos kundige op de Bevelanden, die - heus waar - mevrouw Oyevaar heet. Het stafbu reau van de politie Zeeland doet ook een duit in het zakje. In de hal van het kantoor woedt een expositie van schilderijen, beelden en ge dichten, samengesteld door de echtgenote van een mede werker van de parketpolitie, ivakkere mannen die tot taak hebben geboefte gevankelijk weg te voeren. En hoe heet de kunstzinnige vrouwNatuurlijk: Boeijen. Thema: huis en tuin! m.m.v. Beveland Groenprojekten en Makelaardij SPAANS B.V.e.a. iBQiiEinmra Pilaar Bouwmaterialen. Albert Joachimikade 33, 4463 AA Goes, Telefoon:0113-215401 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het vreug devuur op het Meiveld in Mid delburg gaat door. Een meer derheid van de gemeenteraad keerde zich gisteravond tegen het college van B en W dat een vergunning voor het vuur had geweigerd. De fractie van Leefbaar Mid delburg diende een voorstel in waai'in het college werd opge roepen een vreugdevuur toe te staan op de laatste dag van de kinderspeelweek van de stich ting Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM). Het col lege had dit eerder geweigerd omdat sinds 1993 geen afval meer mag worden verbrand in Middelburg. Vrijwilligers van het SKWM haalden de afgelo pen weken ruim negenhonderd handtekeningen op voor het verbranden van afvalhout tij dens de speelweek. „Als liberaal met een anarchis tisch trekje wil ik de kinderen een groot vuur niet onthou den", zei WD'er E. de Visser. Volgens CDA'er H. Kool-Blok land handelde de gemeente raad niet ondemocratisch door een vergunning af te geven. „De regels die zijn vastgesteld geven de mogelijkheid een ont heffing te verlenen", stelde de christen-democraat. Met uitzondering van de vier wethouders in het college en drie raadsleden, stemde de ge meenteraad voor het vreugde vuur. (Advertentie) door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes neemt maatregelen om verdere verzakking van molen De Koornbloem te voorkomen. Binnen enkele maanden wordt er een verankerde stalen damwand aangebracht die het ta lud stabieler moet maken. Die is ook noodzakelijk om de vest te kunnen uitbaggeren. De positie van het bouwwerk uit 1801 is de afgelopen jaren nauwlettend in de gaten gehouden. Tussen 1989 en 1996 werden geen noemenswaardige veranderin gen geconstateerd. Sinds die tijd is de molen echter steeds meer gaan overhellen, in vier jaar ongeveer ze ven centimeter. De verwachting is dat het proces al leen maar versnelt als er niets gebeurt. De gemeente heeft daarnaast de wens de kleine vest onderaan de molen uit te baggeren. Dat deel is, als enige, niet meegenomen in de grootschalige sanering van de Goese vesten, die de afgelopen jaren is uitge voerd. De reden was dat het water niet vervuild ge noeg was om in aanmerking te komen voor subsidies. Het waterschap was om die reden ook niet bereid een bijdrage te leveren. Het uitbaggeren van de waterpartij is niettemin wen selijk, aldus de gemeente. De veste is vrijwel geheel dichtgeslibd en begroeid met riet. De kwaliteit van het water wordt 'zeer slecht' genoemd. Het streven is daarom te baggeren tot een diepte van anderhalve meter, zodat er ongeveer 1500 kuub specie uit het wa ter moet worden gehaald. Baggeren zonder extra voorzorgsmaatregelen is echter onmogelijk. Dan zal de terp waarop de molen staat vrijwel zeker richting de vest afschuiven. Zelfs als er geen molen bovenop zou hebben staan, waren maatregelen nodig geweest om te kunnen baggeren. De taluds zijn door toene mende erosie steeds steiler geworden, waardoor zij inmiddels instabiel zijn. Damwand De bedoeling is een verankerde damwand aan te brengen die het talud op zijn plaats houdt. Het gevolg is wel dat de oeverlijn een aantal meters wordt ver plaatst. Toch gaat de gemeente ervan uit dat het aan zien van de karakteristieke omgeving niet wezenlijk verandert. Er wordt geprobeerd de damwand op na tuurlijke wijze te camoufleren. Het aanbrengen van de damwand kost 340.000 gul den; het baggerwerk komt op 450.000 gulden. Eerder heeft de gemeente al 575.000 gulden opzij gezet voor de schoonmaak van de vest. Het college van burge meester en wethouders ging vorige week akkoord met de 2 60000 gulden die nu nog nodig is. De verwachting is dat het werk binnen enkele maanden begint. Wethouder C. Linssen zegt het uitermate belangrijk te vinden dat de situatie bij de molen in orde wordt ge bracht. „Het had allemaal niet gehoeven, maar ik vind dat we het tóch moeten doen. Als je kijkt naar de waarde van de molen en de omgeving voor Goes, dan wil iknul komma nul risico lopen. We kunnen het niet verantwoorden als het misgaat en we moeten zeggen: we wisten het, maar we hebben er niets aan gedaan." Linssen hecht bovendien veel waarde aan een goede afronding van de sanering van het water rond de bin nenstad. „Binnenkort hebben we de Goese vesten voor honderd procent in orde." dinsdag 24 april 2001 door Rolf Bosboom GOES - Zestig eindexamenkan didaten van het Goese Lyceum hebben zich gisteren, geheel vrijwillig, laten opsluiten op school. Vijftig uur lang volgen zij, bijna onafgebroken, lessen. Daarmee willen zij niet alleen het Guinness Book of Records halen, maar zamelen zij ook geld in voor een kraamkliniek in Makassar op het Indonesische eiland Sulawesi. De Goese burgemeester D. van der Zaag had gisterochtend de taak op zich genomen het eerste lesuur te verzorgen. „Ik hoop dat de interesse die er nu is, er aan het eind ook nog is", zei hij aan het begin. „Dat zal niet meevallen, maar ik neem aan dat jullie het in het weekeinde rustig aan hebben gedaan." Van der Zaag trakteerde de leer lingen op een spoedcursus staatsinrichting, waarbij hij de rol en structuur van de verschil lende bestuurslagen beschreef. Vervolgens ging hij in op de rol van de burgemeester, vooral als het gaat om openbare orde en veiligheid. „Om burgemeester te worden, hoef je alleen maar van onbesproken gedrag te zijn", vertelde hij de examinan di ook. „Een diploma is niet no dig, dus als het niet mocht luk ken, dan weten jullie wat je altijd nog kunt worden." Behalve de burgemeester krij gen de leerlingen nog meer gast docenten voor de klas, onder wie vertegenwoordigers van be drijven die de actie sponsoren. Verder verzorgt het Ooster- scheldeziekenhuis enkele reani- matielessen. Tijdens de actie is een 'steunploeg' actief, bestaan de uit medeleerlingen die de kandidaten verzorgen en wak ker en fit houden. Het is de bedoeling dat de deel nemers het tot morgenmiddag twaalf uur volhouden. Zij heb ben dan ruimschoots het huidi ge record van 'de langste les' ge broken, dat op 24 uur staat. Rond de recordpoging zijn di verse activiteiten, zoals van avond een groot Indisch buffet met aansluitend een kunstvei ling. Morgenmiddag is er een feest, met een drive-in-show van Radio 538, skaten en knuf felbeer Ruud uit Big Brother. Alle opbrengsten en bijdragen zijn bestemd voor de Stichting Ellomia van Wilma Schipper, die zich inzet voor de kraamkli niek in Makassar. Er zijn plan nen om de kliniek uit te breiden met een kleine operatiekamer, zodat de armste mensen er ge bruik van kunnen maken. De stichting wil proberen de in richting ervan voor haar reke ning te nemen. De lesmarathon van het Goese Lyceum is te volgen via internet www.pontes.nl/lesmarathon waar onder meer foto's te zien zijn en de gang van zaken in de klaslokalen via webcams kan worden gevolgd. Een lokaal van het Goese Lyceum is ingericht als slaapzaal. foto Dirk-Jan Gjeltema foto Willem Mieras VLISSINGEN - Het benzine station op de hoek van de Singel en de Paul Krugerslraat in Vlis singen is gistermorgen rond ne gen uur overvallen. De dader eiste geld onder be dreiging van een steekwapen. Hij ging er vervolgens te voet vandoor via de Bloemenlaan en de Hyacintenlaan. Hoeveel geld de overvaller heeft meegenomen, is niet bekend. Het benzinestation is gisteren gewoon open gebleven. De me dewerkster die tijdens de over val dienst had, is na een bezoek aan het politiebureau naar huis gegaan. De politie is op zoek naar getui gen van de overval. De man is ongeveer achttien jaar oud, heeft een donkere huidskleur en is tussen de 1.65 en 1.75 lang. Hij droeg een licht gekleurde jas. door Rolf Bosboom GOES - Alarmering en commu nicatie blijven de zwakke punten bij de aanpak van groot schalige incidenten. De drei gende explosie bij wasserij Lips Zeetex in Goes, begin deze maand, heeft dat nog eens dui delijk gemaakt. „Daar staat of valt de hele rampenbestrijding mee", zei burgemeester D. van der Zaag gisteravond in de raadscommissie algemene za ken, waar werd teruggeblikt op het incident. Het voorval bij de wasserij, waar per ongeluk twee chemi sche stoffen werden samenge voegd, leidde tot grote commo tie. Bedrijven en woningen werden ontruimd, wegen werden afgesloten en het trein verkeer lag urenlang stil. De mogelijke explosie, waarbij chloorgas vrij zou komen, bleef uiteindelijk uit. Over de wijze waarop de drei gende calamiteit is aangepakt, bestaat in grote lijnen voldoe ning. Ook de commissieleden toonden zich gisteravond niet ontevreden, al is het volgens hen wel zaak lering te trekken uit de zaken die wél misliepen. „Er is geen kalf verdronken, maar de put moet wel worden gedempt", aldus G. Hogesteger (WD). Dat gaat dan vooral om cle alar mering en communicatie. Van der Zaag zelf moest bijvoor beeld veel moeite doen om erachter te komen dat het coör dinatiecentrum bij de ambulan cedienst was ondergebracht. Toen hij op de fiets erheen ging, hield de politie hem bij de spoorovergang tegen vanwege de ongunstige windrichting. Vervolgens moest hij omfietsen via de Van Hertumweg om bij de ambulancedienst te komen. Daar was toen al, zonder zijn medeweten, besloten tot ontrui ming over te gaan. Volgens Van der Zaag heeft het incident andermaal bevestigd dat het systeem van de alarm centrale bij de Regionale Brandweer niet optimaal is. Dat roept automatisch allerlei be trokkenen op zonder nadere in formatie te geven. „Een centra list moet juist precies weten wat er aan de hand is en waar hij mensen naartoe moest sturen." Rampenzender De onduidelijkheid bij veel om wonenden en bedrijven over wat er nu gaande was, geeft vol gens de burgemeester aan dat meer onder de aandacht moet worden gebracht dat de regio nale omroep de rol van rampen zender vervult. „Als er echt iets aan de hand is, wordt er via dat kanaal gecommuniceerd." De gebeurtenissen hebben de ge meente verder herinnerd aan klachten van diverse onderne mers over het feit dat bedrijven terrein De Poel I maar één uit gang heeft. Als die geblokkeerd is, is er geen vluchtweg meer. Van der Zaag opperde de moge lijkheid om een 'noodweg' aan te leggen tussen het verkeersoe- fenterrein en de toekomstige ro tonde op de kruising Anthony Fokkerstraat en de oprit naar de Deltaweg. Op de vraag van J. Jansen (D66) of de gemeente de gemaakte kosten niet vergoed kan krijgen, zei Van der Zaag geen mogelijkheden te zien. ,Dit hoort bij de reguliere taken van de gemeente en derhalve mag je geen rekening sturen." Brandweercommandant P. van Dijk was nog duidelijker: „Dat kun je gewoon vergeten." De evaluatie leidde nog tot een aanvaring tussen Jansen en S. de Putter (SGP/Christen- Unie). Die vond het 'niet ver standig' dat Jansen kort na het incident via de media vraagte kens had gezet bij het voorval. „Daarmee gaf hij de indruk dat we in Goes niet precies weten wat er aan de hand is." De Put ter verweet D66 al met de ver kiezingscampagne voor vol gend jaar te zijn begonnen. „Ik heb slechts mijn verbazing uit gesproken over het feit dat dit zich bij Zeetex kon voordoen", reageerde Jansen. De Goese molen De Koornbloem dateert uit 1801.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21