Van Nistelrooy in de wolken Niemand heeft het over Cyprus PZC Barcelona zet Ferrer op straat T afeltennisploeg begint WK met overwinning 19 Transfer is record voor het Britse voetbal PSV-spits voor 67 miljoen gulden naar Manchester United Juve bevestigt dat Davids positief is Blijlevens start in Gold Race KNWU lijdt verlies van drie ton Kuerten twijfelt over Wimbledon Medvedev denkt aan afscheid Loorbach voorzitter van NeCeDo Fred Rutten kiest voor jeugd PSV Schumacher rijdt te hard dinsdag 24 april 2001 LONDEN - De transfer van Ruud van Nistelrooy naar Manchester United is de duurste uit de ge schiedenis van het Britse voetbal. De 19 miljoen pond die de Engelse club voor de PSV- 'er moet neertellen over stijgt het oude record, dat dateert van november af gelopen jaar, met 1 mil joen pond. Toen ging verdediger Rio Ferdinand voor 18 mil joen pond van West Ham United naar Leeds Uni ted. Een pond is op het ogenblik ongeveer 3,50 gulden waard. In de Britse toptien staan nog twee Nederlandse voetballers. Op de derde plaats komt Jerrel Hassel- baink, die vorig seizoen Atletico Madrid verruilde voor Chelsea. Daar was 15 miljoen pond mee ge moeid. Jaap Stam staat negende. De 10,75 miljoen pond die Manchester United in 1998 voor hem aan PSV moest betalen was toen nog een opzienbarend re cord. Dit zijn de duurste spelers in de Britse voetbalcompetities: 1. Ruud van Nistelrooy. Van PSV naar Manchester Uni ted. 2001.19 miljoen pond. 2. Rio Ferdinand. Van West Ham United naar Leeds Uni ted. 2000.18 miljoen pond. 3. Jerrel Hasselbaink. Van Atletico Madrid naar Chel sea. 2000.15 miljoen pond. 4. Alan Shearer. Van Black burn Rovers naar Newcastle United. 1996. 15 miljoen pond. 5. Dwight Yorke. Van Aston Villa naar Manchester Uni ted. 1998.12,6 miljoen pond. 6. Tore Andre Flo. Van Chel sea naar Glasgow Rangers. 2000.12 miljoen pond. 7. Emile Heskey. Van Leices ter City naar Liverpool. 2000. 11 milj oen pond 8. Sergei Rebrov. Van Dinamo Kiev naar Tottenham Hot spur. 2000.11 miljoen pond. 9. Jaap Stam. Van PSV naar Manchester United. 1998. 10,75 miljoen pond. GPD door Henk van Weert en Jaap van Essen EINDHOVEN - Ruud van Nistelrooy speelt de komende vijf seizoenen bij Manchester United. Hij wordt de duurste speler op de Engelse velden. Manchester United maakte gisteren bekend dat met de transfer van de PSV-speler een bedrag van 19 miljoen pond gemoeid is. onge veer 67 miljoen gulden. Dat betekent dat United nog iets meer voor Van Nistelrooy betaalt dan een jaar geleden. Afgelopen zaterdag is hij, in het grootste geheim, al medisch gekeurd. Zijn knie is in orde bevonden. Vorig jaar raakte de transfer in een impasse toen tij - dens de keuring bleek dat de verzekering van Manchester United een kijkoperatie in zijn knie noodzakelijk vond. Van Ni stelrooy weigerde die ingreep, waarna hij terugkeerde naar Nederland en op nieuw aan dat gewricht geblesseerd raakte. Risico Hij blijft de rest van het seizoen spelen voor PSV. Het risico is vanaf gisteren voor Manchester United. Dat heeft PSV in de onderhandelingen bedongen. De besprekingen met directievoorzitter Pe ter Kenyon van Manchester United zijn volgens PSV-voorzitter Harry van Raaij goed verlopen. ,,We hebben vrijdag heel lang met elkaar gesproken. Het zijn geen moeilijke onderhandelingen geweest, omdat beide partijen wisten waar ze stonden. Voor Manchester United waren er een paar onzekerheden. Is Ruud nog de Ruud die ze destijds contracteerden? Zij moes ten hun risico bepalen. Daarnaast zijn er nog altijd onzekerheden over hoe het nieuwe transfersysteem in zijn werk zal gaan. Zij zijn daar uitgekomen", aldus Van Raaij. Verrukt Sir Alex Ferguson, manager van de En gelse kampioen en altijd al een sterk voorstander van cle komst van Van Ni stelrooy, reageerde voor zijn doen opge togen. „Ik ben verrukt. We hebben een speler kunnen contracteren die ik al ge ruime tijd bewonder. Ik ben vastbesloten om het elftal verder te verbeteren." Ferguson is van mening van Van Nistel rooy het geld waard is. „Aanvallers zijn tegenwoordig altijd duur. Als je er één kunt krijgen die niet alleen een topper is, maar ook nog maar 24 jaar is, dan is dat oké. Voor ons houdt zijn komst in dat de positie waar hij komt te spelen voor de komende vijf jaar is ingevuld." Hij heeft Van Nistelrooy afgelopen jaar nadrukkelijk gevolgd. „Het is altijd onze bedoeling geweest om met hem in zee te gaan, zodra hij hersteld zou zijn. We heb ben zijn herstel goed gevolgd." Van Nistelrooy zelf is zielsgelukkig, dol blij en apetrots. Zijn 'finest hour' beleef de hij niet zaterdagavond toen het vijfja rige contract met Manchester United getekend werd. Nee, dat was zaterdag middag tijdens de uitgebreide medische keuring. „De artsen waren heel positief over mijn fysieke toestand en over mijn knie. Dat was écht een fantastisch mo ment voor mij persoonlijk." Eigenlijk had Van Nistelrooy zich voor genomen pas vrijdag, tijdens de officiële presentatie in Manchester, te spreken over zijn transfer. De belangstelling in Hoenderloo was gisteren echter zó over weldigend dat besloten werd tot een in gelaste korte sessie met de pers. Dat leverde bijna aandoenlijke plaatjes op. Van Nistelrooy tekende drie dagen geleden al het contract, maar hij was er nog steeds vol van. De spits straalde wer kelijk van oor tot oor. Kort omschreef hij de gebeurtenissen van afgelopen dagen. „Je kunt wel zeggen dat ik daarna in een soort extase, in een roes zat. Vind je het gek? Na wat ik vorig jaar heb meege maakt was dit natuurlij k het mooiste wat kon gebeuren. Deze keer was ik gewoon dubbelblij. We hebben zaterdag dan ook goed gefeest, er een prachtige avond van gemaakt." Trots is Van Nistelrooy vooral omdat IMïp-tSaSsi; «ÖLil Manchester United op hem bleef wach ten. „Vorig jaar ging het mis, maar de club heeft vertrouwen in mij gehouden. Ze hebben geen andere spits gekocht, maar bleven wachten op mijn herstel. Dat is eigenlijk ongelooflijk. Het geeft maar aan hoe graag ze me wilden heb ben. En wanneer zo'n grote club je zo graag wil hebben is dat iets om echt trots op te zijn." Geen optie Voor Van Nistelrooy was het daarom ook geen echte optie om met Real Madrid te gaan praten. „Ik wist dat ze zich gemeld hadden. Natuurlijk streelt het je ego wanneer ook nog zo'n club zich meldt, maar ik wist ook dat ik alleen maar naar Manchester United wilde. Die keuze was al lang gemaakt." De transfer zat er al lang aan te komen, maar geraakte vorige week in een enor me stroomversnelling. Manchester Uni ted werd uit de Champions League geke geld en aanvoerder Roy Keane pleitte meteen voor een renovatie van United. De Ier stelde dat United grote aankopen zou moeten doen. Van Nistelrooy: „Ik sluit niet uit dat de uitschakeling van United en de discussie daarna de zaken hebben versneld. Dit was in ieder geval een supersnelle transfer. Van vrijdag tot zaterdag was het binnen twintig uur ge regeld. Sneller kan toch niet." GPD ItlllÉlf! TURIJN-Juventus heeft beves- I ligd dat Edgar Davids positief I heeft gereageerd op een doping controle. De Turijnse club kreeg I gisteravond officieel bericht I van het Italiaans Olympisch Co mité (Coni). De eerste bericht- 1 geving daarover kwam van het Italiaanse persbureau Ansa. Davids geeft vanmiddag om 14.00 uur in Turijn een perscon ferentie. De 28-jarige voetballer legt in het kantoor van clubad vocaat Vittorio Chiusano een verklaring af. De officiële mededeling van Co ni aan Juventus maakte een ein de aan een dag vol geruchten in Italië en Nederland. Het Itali aans olympisch comité maakte eerder op de dag bekend dat een voetballer van een club in de Se rie A op doping was betrapt. Die mededeling volgde op de be schuldigingen in de Italiaanse media dat Davids positief was bevonden op het gebruik van nandrolon. Coni vermeldde echter toen nog niet de naam van de dopingzondaar en het gewraakte middel. Davids is positief bevonden bij een controle op 4 maart na de competitiewedstrijd tegen Udi- nese. Het afgelopen weekeinde werd zij n naam al in de Italiaan se media in verband gebracht met doping. De vice-aanvoerder van Oranje, geschorst voor het duel van morgen met Cyprus, is waarschijnlijk betrapt op het gebruik van het verboden mid del nandrolon. In een eerste re actie verklaarde Davids on schuldig te zijn. De verboden substantie zou volgens hem af komstig kunnen zijn van drup pels die hij tegen zijn oogziekte gebruikte. Het Nederlands Centrum voor Dopingvraagstukken (NeCeDo) ontkrachtte deze bewering. Nandrolon zit niet in oogdrup- pels", zei woordvoerder Rens van Kleij. Nandrolon is een spierversterkend middel. Het staat op de dopinglijst van het IOC. Het lichaam maakt zelf een lage dosis nandrolon aan. Een bepaalde waarde, twee nano gram per milliliter bij mannen on vijf bij vrouwen, is bij spor ters daarom toegestaan. Zit hij of zij bij een controle boven deze grenswaarde, dan gaan de sportbonden uit van externe toediening. Een dopingovertre- ding dus. Recent zijn vooral veel atleten op nandrolon betrapt, zoals Linford Christie, Merlene Ot- tey. Dieter Baumann en de Ne derlander Troy Douglas. AFP/ANP foto Vincent Jannink/GPD Ruud van Nistelrooy, opgetogen over zijn transfer naar Manchester United, aan het werk tijdens de training van Oranje in Hoenderloo. Van Nistelrooy, Davids en Ferrer gesprek van de dag bij training Oranje door Jaap van Essen HOENDERLOO - Van de goede voornemens van Louis van Gaal komt niets terecht. De bonds coach had zijn zinnen gezet op een gedegen voorbereiding op het WK-duel met Cyprus, dat morgen wordt gespeeld, maar in Hoenderloo had gisteren hele maal niemand het ook maar een seconde over de Cyprioten. Geen wonder, de internationals en ook de begeleiders hadden allemaal wel iets anders aan hun hoofd. Ruud van Nistelrooy was nog helemaal vol van zijn transfer naar Manchester Uni ted. De Barcelona-spelers wa ren druk met speculaties over de toekomst van hun trainer Fer rer. Bondsarts Plemper zat in zijn maag met de suggestie van Juventus dat Edgar Davids bij Oranje nandrolon toegediend zou hebben gekregen. En Louis van Gaal zelf moest een hartig woordje wisselen met Pierre van Hooijdonk, die giste ren een vliegtuig miste en de eerste training moest overslaan. De bondscoach was aardig in zijn kuif gepikt. „Ik moet nog met Van Hooijdonk praten, ik weet niet waarom hij te laat is. Maar het is onprofessioneel ge drag, dat staat buiten kijf." Onvermijdelijk Voor het overige leek Van Gaal het onvermijdelijke te accepte ren. Al in december probeerde hij te komen tot een optimale voorbereiding op de thuiswed strijd tegen Cyprus, maar vorige week moest hij buigen voor de wensen van diverse clubs en zijn eigen spelers. Daardoor werd de voorbereiding pas gisteravond gestart in plaats van zondag middag. Bovendien blijkt weer eens dat de perikelen van het he dendaagse internationale top voetbal ook in de bossen van Hoenderloo niet buitengesloten kunnen worden. „Dat is nu een maal een feit", aldus de bonds coach. „Sinds ik deze baan heb word ik al geconfronteerd met zaken waar ik geen invloed op heb. Tegen Ierland kon ik zelfs maar zeventien spelers selecte ren. Nu word de aandacht weer fiks afgeleid door allerlei rand verschijnselen. Dat is jammer. Maar ik blijf proberen een goede orde te scheppen." Een van die zaken is de nandro- lon-affaire rond Edgar Davids. Al te veel wilden Van Gaal en bondsarts Plemper gisteravond niet zeggen. Op dat moment was officieel nog steeds niet beves tigd dat Edgar Davids de Juve- speler is die positief is bevon den. Dat bericht kwam pas uren later. Toch toonde Van Gaal zich goed kwaad over de suggestie van Ju- ventus-bestuurslid Moggi, die de beschuldigende vinger uit stak naar Oranje. Moggi stelde min of meer dat Davids de nandrolon toegediend zou heb ben gekregen rond de interland tegen Turkije. Van Gaal: „Het geeft geen pas dat Juventus zo iets de wereld inslingert. Het ge tuigt ook van een gebrek aan respect richting Davids, aange zien er officieel niets bekend is en de contra-expertise nog moet worden uitgevoerd." Bondsarts Huib Plemper was nog explicieter. „Een dergelijke insinuatie kan natuurlijk niet. Daar zullen we ook contact met Juventus over opnemen. Het geeft geen pas dat men zomaar met het vingertje naar de KNVB wijst. Bovendien, nandrolon blijft maanden in je lichaam zit ten, dus waarom zou het speci aal om Nederland-Turkije moe ten gaan? En voor de goede orde: ik werk absoluut niet met der gelijke middelen." De spelers van Barcelona had den weer heel andere zaken aan hun hoofd. De twee nederlagen van hun club van de afgelopen week - uit bij Liverpool en Osas- una - kwamen hard aan. Boven dien bleven maatregelen van de clubleiding niet uit. Trainer Lo renzo Serra Ferrer werd gister avond ontslagen. Hoed en de rand Opvallend genoeg wist Patrick Kluivert al voor de aanvang van de training in Hoenderloo van de hoed en de rand. Frank de Boer en Cocu hoorden er pas na afloop van. Verbaasd waren ze geen van allen, bedroefd ook niet bepaald. Vooral Kluivert liet enige tijd geleden al weten dat hij geen aanhanger van Ferrer was. „Het was zo langzamerhand wel dui delijk dat we zo niet door kon den gaan. Inderdaad, niet ieder een wil met dit soort zaken voor zijn mening uitkomen, maar dat weet je." En Frank de Boer: „We zullen toch zelf verder moeten. Ook voor Rexach (de interim trainer) wordt het moeilijk als nog de Champions League te halen. We hebben toch wat tik jes gehad de laatste tijd. Dat werkt gewoon door, dat merk je aan alles." Voor Louis van Gaal is het niet te hopen dat alle tikjes en rand verschijnselen ook bij Oranje doorwerken. Want één misstap tegen Cyprus kan immers het einde van de WK-campagne be tekenen. GPD van onze sportredactie BARCELONA - Het bestuur van Barcelona heeft gisteren trainer Llorenc Serra Ferrer uit zijn functie gezet. De kleine Spanjaard wordt voor de laatste twee maanden van het seizoen vervangen door oud-speler Car los Rexach. De plaatsvervangende tech nisch directeur fungeerde in het verleden wel vaker als interim trainer bij Barcelona. Hij was jarenlang de vaste assistent van hoofdcoach Johan Cruijff in Nou Camp. Het ontslag van de 48-jarige Serra Ferrer, de opvolger van de vorig jaar vertrokken Louis van Gaal, zat er al geruime tijd aan te komen. Barcelona maakt een slecht seizoen door. De Spaanse topclub struikelde in de Cham pions League en in de Uefa Cup en is bovendien kansloos voor de landstitel. Rode kaarten Na de bittere nederlaag zondag bij hekkensluiter Osasuna (1-3, met drie rode kaarten voor spe lers van Barcelona) stond het ontslag van Ferrer min of meer vast. Hij zal bij Barcelona niet meer terugkeren in zijn oude functie als technisch directeur van de jeugdafdeling. „Hij kan altijd nog ergens bondscoach worden", schamperde de sport krant As. „Dat is zijn voorgan ger Louis van Gaal ook gelukt." DPA MEERLE - Jeroen Blijlevens start komende zaterdag in de Amstel Gold Race, de vijfde wereldbekerwedstrijd van het seizoen. Ploegleider Walter Planckaert van Lotto-Adecco heeft het licht uiteindelijk toch op groen gezet voor zijn sprinter. Hij had zijn renner liever in een rittenkoers ingezet. Blijlevens ziet de Nederlandse wereldbekerkoers echter als een goed tussenstation op weg naar de Giro. Vorig jaar kwam hij in Limburg verrassend ver. Pas na een lekke band vlak voor de Halembaye verloor hij het contact met de voorste groep. GPD RIJSWIJK - De wielrenunie KNWU heeft het boekjaar 2000 afgesloten met een negatief resultaat van 344.414 gulden. De financiële tegenvaller is vooral te wijten aan hogere uitgaven op het bondskantoor en lagere inkomsten uit beleggingen. Ook kreeg de KNWU minder subsidie dan voorgaande jaren. Door de slechte resultaten nam het eigen vermogen van de wielerbond af met 449.414 gulden tot 20 07137 gulden. „Niet prettig, maar ook zeker niet zorgwekkend", aldus directeur Peter Nieuwenhuis. ANP LONDEN - Tennisser Gustavo Kuerten overweegt komende zomer niet deel te nemen aan Wimbledon. De Braziliaanse gravelspecialist is het niet eens met de wijze waarop de wed strijdleiding van Wimbledon de plaatsingslijst van het gras- toernooi samenstelt. De leiding houdt bij het opstellen van de lijst met beschermde spelers niet alleen rekening met de we reldranglijst. In tegenstelling tot de meeste andere toernooien kijkt de Engelse toernooileiding ook naar de resultaten van de tennissers op gras. Kuerten: „Ik vind dat de leiding van Wim bledon weinig respect toont voor tennissers. De manier waar op zij de plaatsingslijst samenstelt, is oneerlijk. Ik sta dan ook open voor een actie om samen met andei'e spelers Wimbledon te boycotten." ANP BARCELONA - Andrei Medvedev overweegt aan het einde van het seizoen zijn carrière te beëindigen. Hoewel de 26-jari- ge Oeki-aïense tennisser gisteren in Barcelona in de eerste ron de van de als tiende geplaatste Fransman Cedric Pioline won (2-6 6-4 7-6), is hij ontevi'eden over zijn spel en resultaten van de afgelopen maanden. „Zo heb ik geen zin om vei'der te gaan", aldus de voormalige nummer vier van de wereld. „Ik wil op de tour iets kunnen laten zien. Sommige tennissers stoppen op hun 3 0e of 3 5e en anderen eerdei'. Het zou heel j am- mer zijn, maar er zijn genoeg andei'e dingen die ik kan doen." Medvedev zette halverwege de j ai-en negentig zijn belangrijk ste resultaten neer. In 1992 won hij op zeventienjarige leeftijd vier van de in totaal elf toernooien op zijn ei'elijst. Medvedev slaagde er niet in zich te handhaven in de top, maar in 1999 bereikte hij als nummer honderd van de wereld verrassend de halve eindstrijd van Roland Garros. RTR CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Jan Loorbach is de nieuwe voorzitter van het Nederlands Centnam voor Dopingvraag stukken (NeCeDo). Hij volgt mr. Tj. B. van Wimersma Greida- nus op. Hij legt na een voorzitterschap van twaalf jaar zijn functie neer. Loorbach was bij de Olympische Spelen in Syd ney chef van het Team de Mission van de succesvolle Neder landse ploeg. In november nam de voormalige basketbal-in- tex-national als erelid afscheid van de sportkoepel NOCNSF. ANP Llorenc Serra Ferrer foto Toni Albir/EPA door Koen de Vries OSAKA - De Nederlandse tafel tennissers hebben hun openin- geswedstrijd op het WK in Osa ka (Japan) gewonnen. Tegen Slovenië werd het 3-1. Danny Heister en Trinko Keen bleven ongeslagen, Chen Sung verloor zijn partij. Door de zege kan Nederland al niet meer degraderen uit de hoogste groep. Vandaag ont moet Nedei'land België, dat Slo venië ook met 3-1 versloeg. De winnaar is verzekerd van een plaats in de achtste finales. Bondcoach Yang Jianhua ver kiest voor de wedstrijd tegen België Kalun Yu boven Chen Sung. De Middelburger zal naar verwachting moeten spelen te gen Andres Podpinka, een spe- EINDHOVEN - Fred Rutten is vanaf 1 juli het nieuwe hoofd jeugdopleidingen van PSV. De hoofdtrainer van FC Twente te kent een contract van drie jaar. Hij volgt Reiny Reynierse op, die eerder al aankondigde dat hij PSV aan het einde van het sei zoen verlaat. Rutten neemt op eigen verzoek na twee seizoenen afscheid als hoofdtrainer van FC Twente. Voordat hij de functie van de vertrekkende Hans Meyer over nam, was hij zeven jaar assis tent-trainer bij de Enschedese club. FC Twente heeft inmid dels in de persoon van John van 't Schip een opvolger voor Rut ten gevonden. Eenmalig international Rutten zegt uit te kijken naar zijn nieu we baan bij PSV. „Het is voor mij een enorme uitdaging om een bijdrage te leveren aan de hooggekwalificeerde jeugdop leiding van PSV." Rutten wacht nog twee belang- ïijke klussen. Hij moet de num mer veertien van de eredivisie behoeden voor deelname aan de nacompetitie en op Hemel vaartsdag wacht in de Rotter damse Kuip de bekerfinale te gen zijn nieuwe club. ANP Ier waar hij precies een jaar ge leden op het EK in Bremen ook al tegenover stond. Toen verloor Yu nipt. Kalun Yu voelt zich goed, maar verkeert nog niet in topvorm, wist chef d'equipe Peter Boon gisteren vanuit Osaka te mel den. De plaatsgenoot van Yu maakt in deze functie voor het eerst zijn opwachting op een WK. De oi'ganisatie heeft hem meteen het duurste hotel van Osaka toegewezen, waar een biertje twaalf gulden kost en een Hoegaarden twee tientjes. Boon heeft bij zijn debuut het voordeel dat Nederland geen vrouwenploeg heeft afgevaar digd. „Dat maakt het allemaal wat relaxter. Het vrouwentoer nooi begon vanmorgen om half tien, daar hoefde ik dus niet naar toe. Daardoor heb ik tijd om allerlei andere zaken goed te regelen." Het WK woi'dt in een gloed nieuw complex gespeeld. Als het aan Osaka ligt, behoort het tot een van de accommodaties die gebruikt worden tijdens de Olympische Spelen van 2008. Voor de organisatie van die Spe len zijn onder meer ook Peking en Parijs in de ï'ace. De wereld kampioenschappen tafeltennis duren tot 6 mei. WENEN - Ralf Schuma cher is met zijn auto in Oostenrijk aangehouden, omdat hij veel te hard reed. De Formule-l-cou- reur van Williams, die vo rige week op Imola zijn eerste Grand Prix won, werd in de provincie Salz burg geflitst. Hij reed 170 kilometer per uur, waar 100 kilometer per uur was toegestaan. Schumacher moest 1400 gulden boete betalen, om dat hij zijn rijbewijs niet bij zich had. Het hoofd van de politie liet weten dat de Duitser als iedere andei'e verkeersovertre- der zal woi'den behan deld. Schumacher moet rekenen op ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee weken. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19