VAC blijft vrouwenzaak kater na jeugddebat Hulpverlening Lichte PZC in Zeeland loopt achter feiten aan Brandpreventie in Zeeuws-Vlaanderen op een te laag pitje Dreigende onrust bij havensleepvaart over rusttijden Vlissingen effent weg vluchtelingen naar bijstandswet 15 Adviesorgaan voor de bouw Vijfde Nota blijft te vaag over Noordzee CDA zoekt steun voor ziekenhuis Automobilist rijdt dijk af Leden comité SOS Kinderen bezoeken Irak Four Freedoms Award voor New York Times dinsdag 24 april 2001 door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Nieuw leiderschap, een nieuwe naam en een nieuwe koers. Dat belooft het landelijk bureau van de Vrouwen Advies Commissies, de vrij willigersorganisaties die beleidsma kers, ontwerpers en bouwers adviseren over woonkwaliteit. Na 36 jaar is het tijd om het 'vrouwen' uit de naam te ha len, want dat riekt naar feminisme. En tijd om mannen in de VAC's te halen, vindt de nieuwe directeur van het Lan delijk Contact VAC's, Helen Egger- kamp. De adviesorganen voor mens vriendelijke bouw gaan Voorlichtings- en Advies Commissie heten. Of Woon Advies Commissie, want de 230 VAC's in Nederland zijn autonoom en luiste ren niet altijd naar het landelijke bu reau. Zo laten de Zeeuwse VAC's hun naam intact, 'wouwen' en al. En mannen? Als die lid willen worden, houdt niemand ze tegen. Maar hard 'welkom' roepen de Zeeuwse VAC-vrouwen niet. ,,Ik denk dat de emancipatie nog lang geen hon derd procent is. Zolang de bouwwereld doormannen gedomineerd wordt, is het goed dat er een vrouwelijk tegenwicht is." Emmy Galama, nu één jaar provin ciaal voorzitter van de Vrouwen Advies - Commissies in Zeeland, zegt te spreken namens de zeven Zeeuwse VAC's. Dat een wouwenclub niet meer van deze tijd zou zijn, vindt Galama geen i'eden om het fundament los te laten. „Luidde het argument dat er inmiddels zo veel huismannen en telewerkende mannen zijn die ook gebreken in de bouw zien, dan dacht ik er anders over. Maar het gebeurt omdat het ministerie van VROM het wil. Die subsidiëert het Lan delijk Contactbureau." De praktische vrouwelijke blik op wat mannen aan woonruimte bedachten was in 1965 het. uitgangspunt voor de formering van de Vrouwen Advies Commissies. Vrouwen uit alle lagen van de bevolking, ongeacht leeftijd en poli- Voorzitter Emmy Galama in de Trini in het slop geraakte wijk. eitswijk in Terneuzen; de VAC Zeeuws-Vlaanderen adviseert bij de vernieuwing van de foto Charles Strijd tieke kleur proberen sindsdien de heren beleidsmakers, projectontwikkelaars, architecten en stedebouwkundigen ge waagd of ongewaagd van advies te die nen. Tot een keurmerk als dat van de Landelijke Vereniging van Huisvrou wen is het echter niet gekomen. Halsstarrig Wordt een VAC-advies genegeerd en blijkt zo'n punt later voor bewoners grond tot klagen, is er leedvermaak maar bovenal droefenis over zoveel halsstarrigheid, bekent Emmy Gala ma. Halsstarrig is de bouw in consu menten wiendelijke mentaliteit, stelt zij. „Daarom blijven de VAC's nodig." Even halsstarrig is de scepsis die de VAC's ontmoeten bij sommige gemeen ten. Van de zeven Zeeuwse VAC's is, na eerder Reimerswaal, nu ook Borsele te loor gegaan door het wegvallen van de gemeentelijke subsidie. Enhoewel dooi de provincie betrokken bij de stedelijke vernieuwingsprogramma's en het pro vinciale woningprogramma, wordt de VAC weinig herkend als opinievormer bij de inrichting van Zeeland, beaamt Galama. „We zijn niet de zoveelste be langengroep. Onze kracht is dat we geen direct belanghebbenden zijn. Juist omdat we willen voorkomen dat ons advies een procedureformaliteit wordt, toetsen we projecten achteraf bij de bewoners en gebruikers. Dat le vert praktische informatie over woon wensen op." Galama was eerder lid van het landelij k bestuur, belast met public relations. Ze beaamt dat de Zeeuwse VAC's harder op de trom moeten slaan willen ze over leven. Niet enkel om subsidiestromen op gang te houden en serieus te worden genomen door bouwpartners, ook om het publieke draagvlak te verstevigen. En zo verse leden voor de VAC's te inte resseren. Vrijwilligers zijn schaarser dan schaars en een VAC is 'geen gezel ligheidsvereniging', duidt Galama. „Je begint met tweejarige cursus om bouw kundig onderlegd te raken. Vervolgens moeten we bovenop de ontwikkelingen blijven zitten, want lang niet alle ge meenten reiken ons alle projecten aan waar wij wat voor kunnen betekenen. En bouwcommissies vergaderen tij dens kantooruren, dat schikt ook niet iedereen." Maar mannen? Wellicht bruikbaar bij gebrek aan vrouwelijke vrijwilligers, vindt Galama.We zoekennogeen pen ningmeester. Misschien moet dat dan maar een man worden." Een van de deelnemers in actie tijdens het nationaal jeugddebat in de Tweede Kamer. foto Sieko Kloosterhuis/GPD SCHEVENINGEN - Het ont breekt aan een duidelijke ruim telijke visie op de Noordzee in de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening. Milieuorganisatie Stichting De Noordzee uitte de zekritiek gisteravond op een in spraakbijeenkomst in Scheve- ningen met minister Pronk. De Vijfde Nota blijft, volgens Stichting De Noordzee, te veel in vaagheden steken als het om de Noordzee gaat. In de nota wordt in het algemeen gesteld dat de Noordzee niet mag wor den gebruikt voor het oplossen van problemen op het land. In hetzelfde boekwerk wordt ech ter gesproken over de ontwikkeling van kleine olie velden, het stimuleren van scheepvaart, de bouw van windmolenparken en de uit breiding van zandwinning. „De balans is zoek", oordeelde F. Gx-oenendijk van de milieuor- ganisatie. „Het accent ligt te veel op de economie." Groenendijk gaf aan hoe die balans kan worden rechtgetrok- ken. Dat kan, volgens de mede werker van Stichting De Noord zee, door in de Noordzee ook beschei'mde gebieden aan te wijzen. Hij noemde onder meer de Voordelta. Een gi-oepje vissersvrouwen op de bijeenkomst toonde zich daarjuist huiverig voor. „Visse rij komt in de Vijfde Nota nau welijks aan bod, terwijl die sec tor de oudste gebruiker is van de Noordzee", aldus één van de vis sersvrouwen. In dat licht pleitte zij ervoor niet alleen naar de economische en natuurwaarden te kijken, maar ook naar de cul turele. Pronk luisterde vooral. Op één punt was hij duidelijk: de Twee de Maasvlakte voor de Rotter damse haven komt er. En wat het ontbreken van een visie be treft, wees hij erop dat het kabi net het gebruik wel degelijk wil beïnvloeden. Hij noemde het combineren van kabels en pijp leidingen. Het probleem met de Noordzee is dat het een interna tionaal water is. Pronk wil dat ondervangen door met andere Noordzeelanden één ruimtelij ke visie te maken. Niet. zonder trots voegde hij daaraan toe dat de Noordzee voor het eerst apart wordt behandeld in een lande lijke nota over ruimtelijke orde ning, in 'zijn' Vijfde Nota. I door Harmen van der Werf VLISSINGEN-Bij havensleep diensten dreigt onrust over de I rust- en werktijden. Werkge vers en vakbonden in de haven sleepvaai*t zijn het niet eens ge worden over een regeling. De ministers van Sociale Zaken en van Verkeer en Waterstaat moe ten nu de knoop doorhakken. Al geruime tijd wordt er gespro ken over een wettelijke rust- en werktijdenregeling voor ha vensleepdiensten. Minister Ver meend van Sociale Zaken ver- zocht eind vorig jaar de sociale partners samen met een voorstel te komen. Dat is niet gelukt. Werkgevers en vakbonden wa ren het erover eens dat de be manning van een havensleper in een werkweek drie keer zes uur en vier keer acht uur per etmaal aaneengesloten rust moet kun nen genieten. Onenigheid bleef er over de invulling van een tweede rustblok op een etmaal. De vakbonden willen een aan eengesloten rustblok, de werk- ZIERIKZEE - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland zoekt steun voor de stellingname in de Tweede Kamer tegen de handel wijze rond het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. In een brief aan de andere raadsfracties roepen de chris ten-democraten op tot een adhesiebetuiging aan de initia tieven van parlementariërs richting minister Borst en de nieuwe teneur voor behoud van kleinschalige hospitaals. „Het heeft lang geduurd voordat in politiek Den Haag de ogen opengingen. De drift om te ko men tot centralisatie van enkele grote ziekenhuizen is enigszins bekoeld. Ook de minister spreekt plotseling met een an dere tong", motiveert het CDA 1 zijn actie. Vorige week betichtte Borst het bestuur van de Stich- j ting Oosterscheldeziekenhui- zen van het schenden van af spraken over sluiting van de verpleegafdeling in Zierikzee. Een speciale onderzoekscom missie moet binnen vier weken uitsluitsel geven over de precie- ze gang van zaken. gevers willen die rusturen flexi bel kuxinen invullen. „Dat is nodig", stelt D. Vreug- denhil namens cle werkgevers, „omdat anders de inzet van de schepen voor bijna de helft van de dag vaststaat, terwijl de zee vaart dag en nacht doorgaat. We moeten onze klanten flexibel kunnen bedienen. In de haven sleep vaart zijn de marges al klein." Bestuurster B. Paas van FNV Bondgenoten vindt dat de vak bonden de wei'kgevers al be hoorlijk tegemoet gekomen zijn door in te stemmen met rusttij den van drie keer zes uur en vier keer acht uur per werkweek. „Maar de resterende rusturen moeten daix ook aaneengesloten genoten kunnen worden. Het is anders niet vol te houden. Het ziekteverzuim in de havens- leepvaart is al erg hoog." Na het mislukken van het over leg tussen werkgevers en vak bonden ligt de bal weer bij mi nister Vermeend van Sociale Zaken en zijn collega Netelen bos van Verkeer en Waterstaat. Zij moeten met een Algemene Maatregel van Bestuur (AMvB) over de rusttijden komen. De vakbonden hebben de Twee de Kamer inmiddels ingelicht en Kamerleden uitgenodigd voor een bezoek aan haven sleepboten, om met beman ningsleden te praten. Als de Al gemene Maatregel van Bestuur niet tegemoet komt aan de wen sen van de vakbonden, sluit Paas acties niet uit. Werk- en rusttijden in de havensleep vaart worden tot nu toe per be drijf vastgesteld, via de cao's. WEMELDINGE - Een 46-jarige automobilist is zondagavond in Wemeldinge met zijn auto van een dijk gereden. Uit een blaas- test bleek dat hij te veel gedron- ken had. De man bleef onge deerd, zijn auto raakte total loss. De bestuurder, afkomstig uit het Belgische Opwijk, reed over de Binnendijk toen hij in de berm raakte en de dijk af reed. Hij ramde een boom en een muur om tenslotte tegen een tuinhek tot stilstand te komen. De politie legde de man een boe te en een rijverbod voor acht uur op. door MauritsSep DEN HAAG - Teleurgesteld is Ferry Wijnstra niet. Het natio naal jeugddebat dat gisteren in Den Haag plaatsvond, was een leuke en leerzame ervaring. Maar een lichte kater heeft de Lewedorper er wel aan overge houden. „Het heeft weinig op geleverd, er zijn nauwelijks toe zeggingen gedaan, ze schoven alles voor zich uit." Mensen met argumenten over tuigen van zijn gelijk gaat hem goed af, kondigde Wijnstra vooraf aan. Of dat hem ook lukt bij een professional als staatsse cretaris Margot Vliegenthart van volksgezondheid, Welzijn en Sport, zal altijd een vraag blijven. Motie „Ze kon niet bij het debat over jeugclparticipatie aanwezig zijn. Daarom hield ze tussen door een speech. Ze trok al onze argumenten naar zich toe, dus wij hadden in het debat eigen lijk niks meer te zeggen. Boven dien schoof ze alles af op de nationale jeugdraad die in op richting is." De motie die de fractie van Ferry Wijnstra had voorbereid - een landelijke campagne om jongeren te infor meren hoe zij invloed kunnen hebben op het jeugdbeleid van hun gemeente - leidde derhalve tot bitter weinig. „Jammer", reageerde hij. „We hebben het geprobeerd, liet is leuk geweest. de politiek zal haar reden wel hebben om zo weinig toe te zeg gen." Of hij zelf in die nationale jeugdraad wil zitten, weet hij nog niet. „Daar moet ik me nog in verdiepen. Om erin te komen, kim je je via jongerenorganisa- ties inschrijven. Maar ik moet het nog bezien", hield Wijnstra een slag om de arm. Ondanks zijn katerig gevoel, raadt Wijn- stra andere jongeren aan mee te doen aan het volgende nationale jeugddebat. „Het is leuk en je leert er veel van." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Een landelijk ac tieprogramma moet gemeenten bewegen meer aan brandpre ventie te doen. Voorzitter H. Al ders van de onderzoekscommis sie cafébrand Volendam zei dit gisteren bij de presentatie van zijn tussenrapportage. In Zee land lijkt zo'n actie vooral in Zeeuws-Vlaanderen nodig. Terneuzen is inmiddels begon nen met het werven van brand- preventiemedewerkers, maar in andere Zeeuws-Vlaamse ge meenten wordt aan brandpre ventie geen voorrang gegeven, aldus brandweercommandant A. der Weduwe van Hulst. Zeeuws-Vlaanderen valt daar mee niet uit de toon. Eén op de twee gemeenten in Nederland doet, volgens de commissie-Al- ders, weinig aan de controle op het brandveilig gebruik van ho tels, cafés, tehuizen, schoolge bouwen en kamerverhuurpan- den. Boven de Westerschelde maken Goes, Kapelle, het stadsgewest Vlissingen/Middelburg, Rei merswaal en Noord-Beveland daar al enkele jaren gebruik van. Veere heeft onlangs extra geld uitgetrokken voor twee preventiemedewerkers. Op Schouwen-Duiveland wordt een extern adviesbureau in de arm genomen. Achterstand Het komt van de grond, maar er is, signaleert de commissie-Al- ders, ook in gemeenten met een actief gebruiksvergunningen- beleid een grote achterstand. In Zeeland is dat niet anders. Inhet stadsgewest Vlissingen/Middelburg zijn duizend vergunningplichtige panden. Dankzij de komst van vier pre ventiemedewerkers in 1999 heeft inmiddels één op de drie panden een vergunning. Com mandant R. Maljaars verwacht in 2004 'rond' te zijn. In Goes zijn, laat hoofd preventie S. P. Oostinga weten, ongeveer drie honderdvijftig gebouwen waar voor een vergunning nodig is. Al in 1997 is de brandweer bezig met vergunningen. Inmiddels door Jacques Cats VLISSINGEN - De organisatie van de hulpverlening op het ge bied van brand- en rampenbe strijding loopt in Zeeland te veel achter de feiten aan. De tijd ont breekt voor structuur en syste matiek. Om meer sturing aan de organisatie te kunnen geven, is er behoefte aan één regionale hulpverleningsdienst. Dat standpunt wordt bepleit in een visie over de toekomstige rol van het brandweeiwezen in de provide. De huidige werkwijze blijkt ontoereikend te zijn voor de taakuitvoering. Dat bete kent, zoals aangetoond bij inci denten als Enschede en Volen dam, risico's voor de burgers, voor de organisatie en verant woordelijke besturen, zo wordt in de visie op de toekomst van het brandweerwezen gesteld. De regionale brandweer moet rekening houden met een aantal risicofactoren. Zo is Zeeland na Rotterdam-Rijnmond het ge bied in Nederland met het grootste aantal Post-Seveso be drijven, wat duidt op de aanwe zigheid van grote hoeveelheden door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen verwachten voorals nog geen problemen bij een wetswijziging voor mensen met een voorlopige vergunning tot verblijf (vvtv). Als gevolg daar van ontvangen vluchtelingen geen vvtv-uitkering meer, maar komen zij in de bijstand terecht. Op dit moment worden gesprek ken gevoerd om de overgang zo soepel mogelijk te laten verlo pen. Door de wetswijziging is het niet langer de sociale dienst, maar de vluchtelingen zelf, die de vaste lasten moeten betalen. De SP in Vlissingen stelde de kwestie onlangs aan de orde in schriftelijke vragen. zijn er circa honderdveei"tig af gegeven. Goes is begonnen met de zorgsector en is vervolgens naar de horecagelegenheden overgestapt. Het stadsgewest heeft zich eerst op de kamerver- huur gestort en is momenteel ook bezig met de horecagele genheden in Vlissingen. „Aan regelgeving geen gebrek", stelt Maljaars van de stadsge westelijke brandweer richting de commmissie-Alders. „Het gaat ei'om dat brandveiligheid overal verstopt zit. In wetgeving voor arbeidsomstandigheden. In woning- en milieuwetten. Er zou plaatselijk één loket, één aanspreekpunt, moet komen om alle vergunningen die met brandpreventie te maken heb ben, te koppelen." Der Weduwe uit Hulst weet dat een adviesbureau dat inmiddels onderzoekt voor de Zeeuwse si tuatie; of zo'n loket bij een ge meente- of de brandweei'dienst moet komen. Hij hoopt dat dit de situatie in Zeeuws-Vlaande ren zal verbetei'en. KUITAART - Vertegenwoordi gers van het actiecomité SOS- Kinderen Irak brengen vanaf woensdag 25 april tot woensdag 2 mei een bezoek aan Irak. Dit gebeurt op uitnodiging van het ministerie van Informatie Cultuur van dit land. Deze reis wordt volgens Luk Brusselaers van het actiecomité in Kuitaart aangegrepen om de contacten te verstevigen en uit te bouwen. Tegelijkeilijd wordt voor enkele duizenden guldens aan medicijnen meegenomen. In de toekomst ligt nog een reis naar Irak in het verschiet met daaraan gekoppelde bijeen komsten aangaande de proble matiek van verarmd uranium in het land. Een en ander gebeiul op initiatief van ex-militairen uit Frankrijk. Deze veteranen uit de Golfoorlog zijn nu zelf ziek als gevolg van het gebruik te verarmd uranium in munitie. gevaarlijke stoffen. Het trans port van die stoffen over water, weg en spoor zal in de komende jaren verder toenemen. De brandweer dient daarom de expeilise te bezitten om de ef fecten van incidenten met gevaarlijke stoffen zodanig te interpreteren dat er een doel matige bestlijding kan plaats vinden. In de visie wordt gesteld dat de brandweer nog te veel wordt gezien als een organisatie die uitsluitend verantwoorde lijk is voor de rode auto's, het blussen van branden én het ver lenen van hulp. 'Enschede en Volendam maar ook de Hercu lesramp hebben echter aange geven dat deze opvatting vol strekt niet meer juist is'. De visie geeft aan dat de vrijwilligheid bij de brandweer in de komende jaren een andere vorm zal aan nemen. Dat zal met name gaan gelden voor de beschikbaarheid tijdens kantooruren. Die be schikbaarheid komt nu steeds meer onder druk te staan. Uit een thans lopend onderzoek moet blijken welke capaciteit er in Zeeland noodzakelijk is om verantwoord invulling te kun nen geven aan preventietaken. Volgens antwoorden van B en W telt Vlissingen 38 personen (21 volwassenen en 17 kinderen on der de achttien jaar) met een vvtv. Het college zegt dat er nog geen duidelijkheid is op welke datum de Nieuwe Vreemdelin genwet feitelijk wordt inge voerd. Als streefdatum is 1 april jongstleden genoemd met een overgangsdatum van zes maan den. Er zijn op dit moment gesprek ken gaande tussen ambtenaren van het Bureau Nieuwkomers, de sectie sociale zaken, de wo ningbouwcorporaties, de stich ting Nieuwkomers en Vluchte lingenwerk Walcheren. Het college zal er aan alles doen om de overgang naar de bijstands wet zo soepel mogelijk te laten verlopen, aldus B en W. door Maurits Sep HYDE PARK - De New York Times krijgt dit jaar de Four Freedoms Award voor haar in zet voor de vrijheid van me ningsuiting. De krant is vol gens de organisatie - het Franklin and Eleanor Roose velt Institute - 'al meer dan honderd jaar een baken van waarheid'. De Four Freedoms Awards worden volgende week uitge reikt in Hyde Park, New York. De uitreiking vindt het ene jaar plaats in de Verenigde Staten, het andere in Middel burg. Er worden onderschei dingen toegekend voor vrijheid van meningsuiting, vrijheid van religie, vrijwa ring van gebrek en voor vrij waring van vrees. Volgens het Roosevelt Institute heeft de New York Times onder de vas te leiding van de Ochs-Sulz- berger-familie 'steeds het sim pele principe gehanteerd dat nieuws onpartijdig en zonder vrees of voorkeur moet worden gebracht'. De krant heeft zo in belangrijke mate bijgedragen aan 'de betekenis van vrije me ningsuiting voor de democra tie in de Verenigde Staten'. El Pafs De New York Times is niet de eerste krant die een onder scheiding krijgt voor vrijheid van meningsuiting. Ook het Spaanse dagblad El Pais ont ving die, evenals diverse jour nalisten. De onderscheiding voor vrij heid van religie gaat naar Johnnie Rebecca Carr. Zij zet zich al meer dan vijftig jaar in voor gelijke rechten voor zwart en blank in de VS. De organisatie voegt daaraan toe dat zij al vele jaren pro beert de bevolking van haar geboorteplaats, Montgomery (Alabama), tot elkaar te bren gen in een geest van vrede en verzoening. Carr was één van de leiders van de Montgomery Bus Boy cot. de zwarte bevolking pro testeerde toen tegen de ge scheiden zitplaatsen voor zwarten en blanken in de bus sen. Bovendien hielp zij domi nee Martin Luther King met de oprichting van de Montgome ry Improvement Association. De MIA vocht tegen de schei ding van rassen in de stad. Het Roosevelt Institute kent ook een onderscheiding (vrij waring van gebrek) toe aan March of dimes. Deze organistie voert sinds 19 3 8 een wereld wij de stri j d te gen kinderziektes en aangebo ren afwijkingen. Bovendien spant zij zich ervoor in dat ook onverzekerde Amerikanen ge zondheidszorg krijgen. Polio March, of dimes werd opge richt door de bedenker van de vier vrijheden, president Franklin Roosevelt. Die was door kinderpolio verlamd en kon niet lopen. De onderscheiding voor vrij waring van vrees is dit jaar ge koppeld aan de medaille voor de vier vrijheden en gaat naar de veteranen van de Tweede Wereldoorlog. Vijf veteranen krijgen de medaille: Richard Winters, Robert Bush, William Ketcham jr, Lee Archer jr en Ellen Buckley.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15