Vraag het je maag Bedrijven willen meer overleggen Vijftig uur onafgebroken les Goes leert van incident Zeetex scherpe pijn maagzuur? Auto vernield Vaker contact met Vlissingen Hardrijders betrapt in Hulst en Terneuzen Last van in de maag? Last van maagklachten? Last van Een lokaal van het Goese Lyceum is ingericht als slaapzaal. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Zestig eindexamenkandidaten van het Goese Lyceum hebben zich giste ren, geheel vrijwillig, laten opsluiten op school. Vijftig uur lang volgen zij, bijna onafgebroken, lessen. Daarmee willen zij niet alleen het Guinness Book of Records halen, maar zamelen zij ook geld in voor een kraamkliniek in Makassar op het In donesische eiland Sulawesi. De Goese burgemeester D. van der Zaag had gisterochtend de taak op zich geno men het eerste lesuur te verzorgen. „Ik hoop dat de interesse die er nu is, er aan het eind ook nog is", zei hij aan het begin. „Dat zal niet meevallen, maar ik neem aan dat jullie het in het weekeinde rustig aan hebben gedaan." Van der Zaag trakteerde de leei'lingen op een spoedcursus staatsinrichting, waar bij hij de rol en structuur van de verschil lende bestuurslagen beschreef. Vervol gens ging hij in op de rol van de burgemeester, vooral als het gaat om openbare orde en veiligheid. „Om burge meester te woi'den, hoef je alleen maar van onbesproken gedrag te zijn", vertelde hij de examinandi ook. „Een diploma is niet nodig, dus als het niet mocht lukken, dan weten jullie wat je altijd nog kunt wor den." Gastdocenten Behalve de burgemeester krijgen de leer lingen nog meer gastdocenten voor de klas, onder wie vertegenwoordigers van bedrijven die de actie sponsoren. Verder verzorgt het Oosterscheldeziekenhuis en kele reanimatielessen. Tijdens de actie is een 'steunploeg' actief, bestaande uit me deleerlingen die de kandidaten verzorgen en wakker en fit houden. Het is de bedoeling dat de deelnemers het tot morgenmiddag twaalf uur volhouden. Zij hebben dan ruimschoots het huidige record van 'de langste les' gebroken, dat op 24 uur staat. Rond de recordpoging zijn diverse activiteiten, zoals vanavond een groot Indisch buffet met aansluitend een kunstveiling. Morgenmiddag is er een feest, met een drive-in-show van Radio 538. skaten en knuffelbeer Ruud uit Big Brother. Alle opbrengsten en bijdragen zijn be stemd voor de Stichting Ellomia van Wil- ma Schipper, die zich inzet voor de kraamkliniek in Makassar. Er zijn plan nen om de kliniek uit te breiden met een kleine operatiekamer, zodat de armste mensen er gebruik van kunnen maken. De stichting wil proberen de inrichting ervan vóórhaar rekening te nemen. De lesmara- thon van het Goese Lyceum is te volgen via internet wwio.pontes.nl/lesmarathon waar onder meer foto's te zien zijn en de gang van zaken in de klaslokalen via web- cams kan worden gevolgd. door Rolf Bosboom GOES - Alarmering en commu nicatie blijven de zwakke punten bij de aanpak van groot schalige incidenten. De drei gende explosie bij wasserij Lips Zeetex in Goes, begin deze maand, heeft dat nog eens dui delijk gemaakt. „Daar staat of valt de hele rampenbestrijding mee", zei burgemeester D. van der Zaag gisteravond in de raadscommissie algemene za ken, waar werd teruggeblikt op het incident. Het voorval bij de wasserij, waar per ongeluk twee chemi sche stoffen werden samenge voegd, leidde tot grote commo tie. Bedrijven en woningen werden ontruimd, wegen werden afgesloten en het trein verkeer lag urenlang stil. De mogelijke explosie, waarbij chloorgas vrij zou komen, bleef uiteindelijk uit. Over de wijze waarop de drei gende calamiteit is aangepakt, bestaat in grote lijnen voldoe ning. Ook de commissieleden toonden zich gisteravond niet ontevredenal is het volgens hen wel zaak lering te trekken uit de zaken die wél misliepen. „Er is geen kalf verdronken, maar de put moet wel worden gedempt", aldus G. Hogesteger (WD). Dat gaat dan vooral om de alar mering en communicatie. Van der Zaag zelf moest bijvoor beeld veel moeite doen om erachter te komen dat het coör dinatiecentrumbij de ambulan cedienst was ondergebracht. Toen hij op cle fiets erheen ging, hield de politie hem bij de spoorovergang tegen vanwege de ongunstige windrichting. Vervolgens moest hij omfietsen via de Van Hertumweg om bij de ambulancedienst te komen. Daar was toen al, zonder zijn medeweten, besloten tot ontrui ming over te gaan. Systeem Volgens Van der Zaag heeft het incident andermaal bevestigd dat het systeem van de alarm centrale bij de Regionale Bx'and weer niet optimaal is. Dat roept automatisch allerlei be trokkenen op zonder nadere in formatie te geven. „Een centra list moet juist precies weten wat er aan de hand is en waar hij mensen naartoe moest sturen." De onduidelijkheid bij veel om wonenden en bedrijven over wat er nu gaande was, geeft vol gens de burgemeester aan dat meer onder de aandacht moet worden gebracht dat de regio nale omroep de rol van rampen zender vervult. „Als er echt iets aan de hand is, dan wordt er via dat kanaal gecommuniceerd." De gebeurtenissen hebben de gemeente verder herinnerd aan klachten van diverse onderne mers over het feit dat bedrijven terrein De Poel I maar één uit gang heeft. Als die geblokkeerd is, is er geen vluchtweg meer. Van der Zaag opperde de moge lijkheid om een 'noodweg' aan te leggen tussen het verkeersoe- fenterrein en de toekomstige ro tonde op de kruising Anthony Fokkerstraat en de oprit naar de Deltaweg. Op de vraag van J. Jansen (D66) of de gemeente de gemaakte kosten niet vergoed kan krijgen, zei Van der Zaag geen mogelijk heden te zien. „Dit hoort bij de reguliere taken van de gemeente en derhalve mag je geen reke ning sturen." Brandweercom mandant P. van Dijk was nog duidelijker: „Dat kun je gewoon vergeten." Aanvaring De evaluatie leidde nog tot een aanvaring tussen Jansen en S. de Putter (SGP/Christen- Unie). Die vond het 'niet ver standig' dat Jansen kort na het incident via de media vraagte kens had gezet bij het voorval. „Daarmee gaf hij de indruk dat we in Goes niet precies weten wat er aan de hand is." De Put ter verweet D66 al met. de ver kiezingscampagne voor vol gend jaar te zijn begonnen. „Ik heb slechts mijn verbazing uit gesproken over het feit dat dit zich bij Zeetex kon voordoen", reageerde Jansen. KAPELLE - Aan een auto die geparkeerd stond aan de Bieze- lingsestraat in Kapelle zijn gis teren vernielingen gepleegd. De linker buitenspiegel werd vernield. Ook raakte het linker voorspatbord gedeukt. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Vlissingse Bedrijven Club (VBC) wil op re gelmatige basis overleg met het gemeentebestuur. Sinds de op richting van de club in decem ber '99 is er geen contact ge weest tussen beide partijen. Het bestuur van de VBC schrijft dat in een brief aan B en W en de ge meenteraad. Aanleiding voor het schrijven zijn de plannen van het stadsge west Vlissingen/Middelburg voor een nieuw zwembad vlak bij het bedrijventerrein Vrij burg. Onlangs vond een gesprek plaats met omwonenden en on dernemers op Vrijburg. Bij die HULST - Bij twee radarcontro les in Zeeuws-Vlaanderen zijn gisteren bijna 350 bestuurders betrapt op te hard rijden. Tussen gisterochtend 10 uur en gistermiddag 12.15 uur werd gecontroleerd op de Rijksweg N60 in Hulst. In totaal passeer den 777 voertuigen de controle- post van de politie; daaxwan re den er 63 te haxxl. De maximum snelheid op de Rijksweg N60 in Hulst is tachtig kilometer per UUl". Gistermiddag vond er op de Rijksweg N61 in Terneuzen een radarcontrole plaats. Deze wex'd gehouden tussen 13.15 uur en 17.00 uur. Op de N61 passeei'den ruim duizend voertuigen de ra dar. Van deze bestuurders reden er 280 harder dan de op deze weg toegestane snelheid van tachtig kilometer per uur. bijeenkomst was slechts één on dernemer aanwezig. Volgens de VBC was die geringe belangstelling toe te schx'ijven aan de te laat verstuurde uitno diging. Het overleg vond plaats op 26 maart. De uitnodiging viel vier dagen eerder op de mat. „Ons inziens wat laat", aldus het bestuur van de bedrij ven club, „gezien de vaak ovex-volle agenda's van de meeste onder nemers en het feit dat zij niet de gelegenheid hebben gekregen om op zo'n korte teimijn iets te x-egelen voor hun zaak." De bedrijvenclub wijst erop dat zij graag wil meedenken met het gemeentebestuui'. Om die reden hebben de ondernemers zich ook georganiseerd in de VBC. Vrijburg De VBC wil dat het college van B en W een af spx-aak maakt met de ondernemersclub om eens te spreken over de plannen met Vrijburg. Ook wil de club in de toekomst praten over de plan nen van de gemeente met de be- drijventexreinen Baskensburg, Oost-Souburg, Stationsgebied en het Buitenhavengebied. De club constateert verder dat de gemeente het meeste van het uit te besteden werk uitbesteedt aan ondernemers die ver buiten Vlissingen zijn gevestigd. „Dit is uw goed recht, indien de ge gunde van buiten de x-egio ook fors goedkoper is. In Vlissingen zijn er ook voldoende onderne mers die werk kunnen uitvoeren voor de gemeente Vlissingen, maarzij komen blijkbaar niet in aanmerking om dit werk uit te voeren en/of een offerte uit te brengen." De VBC vindt dat lo kale ondernemex's, die tenslotte ook belasting betalen in Vlissin gen, moeten kunnen meedin gen. De bedrijvenclub pleit ervoor dat het college in het ver volg ook Vlissingse bedrijven vraagt om een offerte. dinsdag 24 april 2001 www krijgt concurrentie van rww (regio wide web). Want uw eigen regiodagblad zit op het Internet. Met nieuws en infor matie uit uw directe omgeving. Lekkere restaurants, nieuwsarchief, voordelige acties van uw supermarkt, leuke sport clubs, goede occasions, aantrekkelijke banen, activiteiten van het buurthuis, noem maar op. Klik op de muis en u heeft alles wat in uw buurt het weten waard is op uw scherm. Vierentwintig uur per dag, zeven dagen in de week. Dus gewoon wanneer u het nodig hebt. U vindt het nu allemaal op de Internetsite uit uw eigen buurt: rww.pzc.nl Wie maagklachten heeft denkt vaak dat het ligt aan teveel of verkeerd eten, of aan spanningen. Maar wat is de werkelijke oorzaak en wat kunt u er aan doen? Vraag de folder 'vraag het je maag' aan bij de Maag Lever Darm Stichting: 030 - 60 55 881. Maag Lever Darm Stichting, Postbus 430, 3430 AK Nieuwegein MAAG LEVER DARM STICHTING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 14