PZC Poelendaeleweg blijft eenrichting 11 Spitten naar verleden bij Alhambra Onduidelijkheid over aanbesteden herstel fresco's Eind deze week versoepeling van grenscontroles WEER OPEN Damwand tegen verzakken molen Toch vreugdevuur op Meiveld Wachtlijstgeld heeft toename hulpvragen als onbedoeld effect Gemeente Middelburg zoekt andere oplossing voor verkeersoverlast Benzinestation overvallen OPEN DAGEN WIJ ZIJN zeeuwse almanak Naam MIDDEN dinsdag 24 april 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het vreug devuur op het Meiveld in Mid delburg gaat door. Een meer derheid van de gemeenteraad keerde zich gisteravond tegen het college van B en W dat een vergunning voor het vuur had geweigerd. De fractie van Leefbaar Mid delburg diende een voorstel in waarin het college werd opge roepen een vreugdevuur toe te staan op de laatste dag van de kinderspeelweek van de stich ting Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM). Het col lege had dit eerder geweigerd omdat sinds 1993 geen afval meer mag worden verbrand in Middelburg. Vrijwilligers van het SKWM haalden de afgelo pen weken ruim negenhonderd handtekeningen op voor het verbranden van afvalhout tij dens de speelweek. Wethouder Van Dijk-Sturm (WD, milieu) zei geen behoef te te hebben aan een discussie. „Laten we er maar direct over stemmen." Ondanks de oproep van de wethouder gaven ver schillende fracties een reactie op het voorstel van Leefbaar Middelburg. „Als liberaal met een anarchistisch trekje wil ik de kinderen een groot vuur niet onthouden", zei WD'er E. de Visser. Volgens CDA'er H. Kool-Blokland handelde de gemeenteraad niet ondemo cratisch door een vergunning- af' te geven. „De regels die zijn vastgesteld geven de mogelijk heid een ontheffing te verle nen." Met uitzondering van de vier wethouders in het college en drie raadsleden, stemde de gemeenteraad voor het vreug devuur dat begin juli moet worden ontstoken. A. van 't Westeinde van GroenLinks was tegen omdat het verbran den van hout schadelijk is voor het milieu. C. Koster en A. Damman van de WD vonden het uit 'opvoedkundig oog punt' niet juist om af te wijken van de regels. door Richard Hoving MIDDELBURG - De Middel burgse gemeenteraad houdt vast aan éénrichtingverkeer op de Poelendaeleweg. Ruim dui zend inwoners van 't Zand, de Stromen wijk en de Breewijk zetten de afgelopen maanden hun handtekening voor open stelling in twee rijrichtingen. Een meerderheid van de raad steunde het voorstel van het col lege van B en W om de verkeers overlast in de wijken anders op te lossen. Voor het zover was, moest wethouder Luitwieler (ChristenUnie, verkeer) wel een aantal toezeggingen doen. De raad boog zich voor een volle publieke tribune over een op lossing voor de verkeersproble men in de Stromenwijk, 't Zand en de Breewijk. In het voorstel van het college van B en W moest de Poelendaeleweg één richtingverkeer blijven. De Langevielebuitenbrug, de Do- rus Rijkersstraat en de De Ruy- terstraat zouden in één richting moeten worden afgesloten om sluipverkeer tegen te gaan. Doorgaand verkeer op de Lan- gevielesingel moest onmogelijk worden gemaakt door halver wege een betonnen scheiding aan te brengen. Een meerderheid van de raad vroeg het college de voorgestel de oplossing op een paar punten aan te passen. De betonnen scheiding op de Langevielesin- gel moest worden veiwangen door verkeersremmers. „Door gaand verkeer moet worden ontmoedigd, maar niet onmoge lijk worden gemaakt", zei H. Kool-Blokland (CDA). Een tweede aanpassing die werd voorgesteld, was het be houd van de houten fietsersbrug naast de Langevielebuitenbrug. In het voorstel van het college was de houten brug, die nodig moet worden gerestaureerd, verdwenen. Fietsers zouden ge bruik moeten maken van de Langevielebuitenbrug. Een meerderheid van de raad vond dat onaanvaardbaar. Zij dron gen zelfs aan op een onderzoek naar een tweede fietsbrug aan de andere kant van de Lange vielebuitenbrug. Wethouder Luitwieler (ChristenUnie, ver keer) zegde dat toe. De SGP en Leefbaar Middel burg stemden tegen het gewij zigde voorstel. De oppositiepar tijen vonden dat het college een eerder genomen besluit (uit maart 2000) om de Poelendaele weg in twee richtingen open te stellen, moest uitvoeren. De PvdA had bedenkingen te gen één onderdeel van het aan gepaste voorstel. De sociaal-de mocraten wilden dat overal in de Stromenwijk en 't Zand een maximum snelheid van dertig kilometer per uur zou worden ingevoerd. Het college hield vast aan vijftig kilometer per uur voor de Koudekerkseweg, de Poelendaeleweg en de Lan- gevieleweg. De suggestie de wijken in klei nere gebieden in te delen die elk via een andere route bereikbaar zouden zijn, beloofde de wet- VLISSINGEN - Het benzine station op de hoek van de Singel en de Paul Krugerstraat in Vlis- singeri is gistermorgen rond ne gen uur overvallen De dader eiste geld onder be dreiging van een steekwapen. Hij ging er te voet vandoor via de Bloemenlaan en de Hyacin- tenlaan. Hoeveel geld hij heeft meegenomen, is niet bekend. Het benzinestation is gisteren gewoon open gebleven. De me dewerkster die tijdens cle over val dienst had, is na een bezoek aan het politiebureau naar huis gegaan. De dader is ongeveer 18 jaar oud, heeft een donkere huidskleur en is tussen de 1.65 en 17 5 lang. Hij droeg een licht gekleurde jas. (Advertentie) VRIJDAG 27 EN ZATERDAG 28 APRIL Thema: huis en tuin! m.m.v. Beveland Groenprojekten en Makelaardij SPAANS B.V.e.a. H ra ■■BaanfJHIBHBBI Waar tot voor kort bioscoop Alhambra stond, hopen archeologen restanten van de oude Vlissingse haven terug te vinden. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op advies van de provinciaal archeo loog R. van Dierendonck wordt er archeologisch on derzoek verricht op de plaats waarde voormalige bio scoop Alhambra heeft gestaan. De verwachting is dat archeologen zullen stuiten op restanten van de oude Vlissingse haven uit de dertiende, veertiende eeuw. Px-ojectontwikkelaar Proverko geeft archeologen een paar weken de tijd om de bodem te onderzoeken, voordat er gebouwd wordt. „We laten ons van onze goede kant zien", bevestigt F. Dieleman van Proverko ontwikkeling. „We hebben een betrekkelijk klein be drag ingeruimd voor het onderzoek. Als we daarmee niet toekomen, of als er onvoorziene dingen gebeuren, moeten we er met de gemeente over spreken." Archeoloog Van Dierendonck vindt dat dit soort on derzoeken standaard in een bouwvergunning moet worden opgenomen. Deze toevoeging is bovendien onderdeel van de nieuwe archeologische wetgeving. Zeker als uit de overlevering blijkt dat er belangrijke vondsten gedaan kunnen worden, moet er in de bo dem gekeken worden. Op de hoek van de Spuistraat lag tot de veertiende eeuw de oude Vlissingse haven. Van Dierendonck: „Reden genoeg om uitgebreid onderzoek te doen. Er zijn gemeenten die vanzelfsprekend veel ruimte aan bodemonderzoek geven. Met Vlissingen ben ik al ja ren in gesprek om bodemonderzoek uit te voeren zo dra er iets nieuws gebouwd wordt. Maar tevergeefs." Wethouder C. de Keijzer van de gemeente Vlissingen is het ermee eens dat er tijdens een bouwprocedures meer ruimte moet komen voor archeologisch onder zoek. ,We moeten dat gewoon doenEn niet omdat het in de wet staat. Ook als het daarin niet vermeld zou zijn, moeten we het doen. We willen weten hoe Vlis singen er vroeger heeft uitgezien." Toch hangt het ai'cheologisch onderzoek er in Vlissin gen een beetje bij,Het is geen automatisme om de bo dem na te pluizen. Ik heb tot op heden te veel gedacht dat het een zaak van het archief of het museum is." De Keijzer vindt het bijzonder als overblijfselen van vervlogen tijden in kaart gebracht kunnen worden. „Ik noem het voorbeeld van de nieuwe bibliotheek aan de Kerkstraat/Spuistraat. Dat complex stond ja renlang leeg na een brand. Al die tijd gebeurde er niets mee. We hadden op ons gemak onderzoek kunnen ver richten. Pas na een sloopvergunning wordt er ge dacht: oei, er moet nog archeologisch onderzoek wor den gedaan." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het fresco uit de voormalige bioscoop Alham bra in Vlissingen staat nog steeds in een loods opgesteld in 's-Heerenhoek bij sloopbedrijf Sagro. Initiatiefnemer van de reddingsactie, Doeke Roos jr. van stichting Stadsherstel Vlis singen, besloot om het fresco daar vast te houden. Hij kwam terug op het plan om de muurschildering linea recta naar restaurateur Teun Bleij en- berg van Rescura in Den Haag te brengen. „We hebben nu ook aan andere restaurateurs ge vraagd om een offerte te ma ken", beaamt Roos. Over de reden van het opont houd is Roos voorzichtig. Was Rescura te duur? Roos had eer der opgemerkt dat het bedrijf voor de restauratie circa 20.000 gulden nodig dacht te hebben. „Over geld wil ik het nog niet hebben. Ik had met Rescura een verschil van mening. Het feit is dat het allemaal heel onduide lijk was wat Rescura wilde doen. We hebben het fresco hier bij de sloper in een loods vastge houden om rustiger te kunnen onderhandelen." Twee andere restaurateurs zijn momenteel ook in beeld geko men. Binnenkort worden de of fertes verwacht. Roos heeft in de tussentijd contact gezocht met Anna Grevesteijn. Zij restau reert momenteel een kamer in Huis ten Bosch, het woonpaleis van koningin Beatrix in Den Haag. „Zij adviseerde om stap voor stap de restauratie te bege leiden. Eerst moet het fresco ac climatiseren, daarna moet het schoongemaakt worden en ver volgens begint pas de conserve ring. Het is ook verstandig om niet te veel te slepen met de schildering." Restaurateur Bleijenberg zegt dat hij er nog steeds vanuit gaat dat hij het fresco mag restaura teren. „Deze week stuur ik mijn offerte. Maar het belangrijkste is dat de schildering gered is. Het werk zit keurig verpakt in een stalen frame. Wie het op knapt is niet zo belangrijk. Als het maar bewaard blijft." Het fresco kwam bij de sloop van Alhambra in Vlissingen aan het licht. Op de plaats verschij nen een appartementencom plex en een parkeerkelder. De muurschildering is waarschijn lijk door de Belgische schilder A. Pharasyn in de jaren dertig gemaakt. houder te onderzoeken. On danks de brede steun kan het aangepaste voorstel niet meteen worden uitgevoerd. Omdat het gaat om een nieuwe variant moet eerst een inspraakronde worden gehouden. Wethouder Luitwieler zei gis teravond dat deze procedure rond de zomer kan zijn afge rond. doorRoelf Reinders VLISSINGEN - Het is nog on duidelijk of de miljoenen voor bestrijding van de wachtlijsten in de Zeeuwse ouderenzorg tot minder wachtenden hebben ge leid. De wachtlijsten van som mige instellingen nemen af, an dere instellingen zien een groei van het aantal wachtenden. Meer ouderen kloppen voor hulp aan, omdat ze denken dat er door de inzet van wachtlijst- gelden sneller zorg komt. Volgens adjunct-directeur J. Vermeulen van het Zorgkan toor Zeeland gaat er van de mil joenen voor de bestrijding van de wachtlijsten een aanzuigen de werking uit. „Ouderen heb ben het gevoel dat ze nu snel hulp krijgen als ze voor zorg bij het RIO komen", zegt Vermeu len. „Terwijl ze in het verleden die stap niet durfden te nemen omdat ze ervan uitgingen dat ze dan toch maar op een wachtlijst terecht kwamen." Het indica tieorgaan-RIO is de commissie die uitmaakt welke hulp een ou deren nodig heeft. Vermeulen zegt dat de miljoe nen die Zeeland heeft gekregen voor de bestrijding van de wachtlijst al wel meer personeel in de Zeeuwse ouderenzorg heeft opgeleverd. „Dat is buiten twijfel", zegt hij. „We zitten geen lucht te financieren." Het Zorgkantoor Zeeland heeft eind vorig jaar 160 miljoen gulden gekregen om de wachtlijsten in de ouderenzorg te bestrijden. Het meeste geld is naar de thuis zorg gegaan. Maar Vermeulen kan niet zeggen dat extra perso neel ook al echt tot een afname van de wachtlijsten in de Zeeuwse ouderenzorg heeft ge leid. „De ene instelling meldt afname van het aantal wachten den, de andere ziet een opwaart se druk op de wachtlijsten." Daling Uit cijfers die gisteren door het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) en Zorgverzekeraars Nederland (ZN) bekend zijn gemaakt, blijkt dat de wachtlijstgelden landelijk al wel een duidelijk ef fect hebben gehad. Volgens de speciale 'taskforce wachtlijs ten' van VWS en ZN is het aan tal ouderen in Nederland dat wacht op thuiszorg of een plaats in een verpleeg- of verzorgings huis met zo'n 20.000 tot 82.000 gedaald. Dat is een afname van twintig procent sinds mei vorig jaar. De grootste vooruitgang is in de thuiszorg geboekt. Daar is het aantal wachtenden van 54.000 naar 35.000 gedaald (min 35 procent). De wachtlijst voor een verzorgingshuis is met vijfhon derd tot 35.500 afgenomen, de wachtlijst voor een verpleeg huis is onveranderd (11.500). De wachtlijst voor een persoonsge bonden budget (PGB) is geheel verdwenen. Met zo'n zorgbud get kunnen ouderen zelf (thuis- )zorg inkopen. Volgens Vermeu len van het Zorgkantoor is het aantal PGB's in Zeeland het af gelopen jaar verdubbeld. De cijfers van de taskforce zeg gen weinig over de Zeeuwse si tuatie. Ze maken wel duidelijk dat de situatie in Zeeland min der slecht is dan in vele andere regio's. In mei vorig jaar was Zeeland de provincie waar het aantal wachtenden relatief het minst was. Toen stonden er per honderd Zeeuwen van 75 jaar of ouder drie tot vijf bejaarden op een wachtlijst. Volgens het mi nisterie van VWS en Zorgverze keraars Nederland moet Zee land deze 'koppositie' nu delen met Groningen, Friesland en delen van Overijssel en Gelder land. Binnenkort publiceert de taskforce nieuwe gegevens die meer inzicht in het effect van de wachtlijstgelden in Zeeland moet geven. (Advertentie) Wij richten kantoren in Noordzandslraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Sheila van Doorsselaer SINT ANNA-TER-MUIDEN - De grenscontroles door de Bel gische politiediensten aan de grenzen van Zeeuws-Vlaande- ren zullen aan het eind van de week worden versoepeld. Dit stelt een beambte van de politie diensten van Knokke-Heist. Ie dere bestel- en vrachtwagen controleren is niet meer nodig omdat het exportverbod voor vlees en melk maandagnamid dag is opgeheven. De controles, in verband met de mond- en klauwzeerepidemie, waren gisteren nog even streng als voorheen. In Westdorpe, aan de grens op de Tractaatweg, moest een snoephandelaar nog rechtsomkeer maken. Met zijn lading Snickers en toebehoren kwam hij de grens niet over. Bij de grensovergang in Sint Anna- ter-Muiden onderging de be stuurder van een wagen met ge pasteuriseerde room hetzelfde. De kleine (sluip)overgangen zijn tot nu toe nog steeds herme tisch afgesloten. Dat zal nog wel zo blijven, maar aan de grotere overgangen zal aanzienlijk minder worden gecontroleerd. Vrachtwagens met de juiste stempels kunnen zonder pro blemen hun weg vervolgen. De gebroeders Gijzeis van het gelijknamige slachthuis in Sluis beginnen vandaag met de slacht van lammeren en schapen voor de export. Maandagavond za ten ze nog vol spanning te wach ten op het verlossende woord van de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RVV). Het slachthuis ex porteert voor ruim tachtig pro cent. Fractievoorzitter L. van Dijke van de ChristenUnie meent dat er aan de afsluiting van de gren zen nog een ander staartje zit. In een vragenlijst aan de staatsse cretaris van Financiën vraagt Van Dijke zich onder andere af of Nederlandse douaniers veel drugs hebben gevonden in weg bermen bij de grens. De drugs zouden dan moeten zijn wegge gooid door drugsrunners bij het naderen van controleposten. De landelijk woordvoerder van de douane, C. Nanninga, kanen wil hierover niets zeggen. „Ik geef hier geen antwoord op. Ik ga het gras niet voor de voeten van de staatssecretaris wegmaaien." De Belgische Rijkswachters aan de grens is ook niets opgevaüen. (Advertentie) KLOKSTRAAT21 - GOES In een door de radio uitge zonden vraaggesprek werd deze week een medewerker van Staatsbosbeheer gein- terviewd. Die heette Bos. „What's in a name", deed de presentator droogjes in de af titeling. Hoe achternamen soms vre selijk veel met iemands pro fessie te maken hebben, daar zijn veel sprankelende voor beelden van. Zoals de verlos kundige op de Bevelanden, die - heus waar - mevrouw Oyevaar heet. Het stafbu reau van de politie Zeeland doet ook een. duit in het zakje. In de hal van het kantoor woedt een expositie van schilderijen, beelden en ge dichten, samengesteld door de echtgenote van een mede werker van de parketpolitie, ivakkere mannen die tot taak hebben geboefte gevankelijk weg te voeren. En hoe heet de kunstzinnige vrouwNatuurlijk: Boeijen. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes neemt maatregelen om verdere verzakking van molen De Koornbloem te voorko men. Binnen enkele maanden wordt er een verankerde stalen damwand aan gebracht die het talud stabieler moet maken. Die is ook noodzakelijk om de vest te kunnen uitbaggeren. De positie van het bouwwerk uit 1801 is de afgelopen jaren nauwlettend in de gaten gehouden. Tussen 1989 en 1996 werden geen noemenswaardige veran deringen geconstateerd. Sinds die tijd is de molen echter steeds meer gaan overhellen, in vier jaar ongeveer zeven centimeter. De verwachting is dat het proces alleen maar versnelt als er niets gebeurt. De gemeente heeft daarnaast de wens de kleine vest onderaan de mo len uit te baggeren. Baggeren zonder extra voorzorgsmaatregelen is echter onmogelijk. Dan zal de terp waarop de molen staat vrijwel zeker richting de vest afschuiven. Zelfs als er geen molen bovenop zou hebben staan, waren maatregelen nodig geweest om te kun nen baggeren. De taluds zijn door toe nemende erosie steeds steiler gewor den, waardoor zij inmiddels instabiel zijn. De bedoeling is een vei'ankerde dam wand aan te brengen die het talud op zijn plaats houdt. Het gevolg is wel dat de oeverlijn een aantal meters wordt verplaatst. Toch gaat de gemeente er van uit dat het aanzien van de karakte ristieke omgeving niet wezenlijk verandert. Er wordt geprobeerd de damwand op natuurlijke wijze te ca moufleren. Het aanbrengen van de damwand kost 340.000 gulden; het baggerwerk komt op 450.000 gulden. Eerder heeft de ge meente al 575.000 gulden opzij gezet voor de schoonmaak van de vest. Het college van burgemeester en wethou ders ging vorige week akkoord met de 260.000 gulden die nu nog nodig is. Wethouder C. Linssen zegt het uiter mate belangrijk te vinden dat de situa tie in orde wordt gebracht. „Het had al lemaal niet gehoeven, maar ik vind dat we het tóch moeten doen. Als je kijkt naar de waarde van de molen en de om geving voor Goes, dan wil ik nul kom ma nul risico lopen." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11