NS en bonden sluiten akkoord ZEEUWSE CQURAN GRATIS DUBBELPRINTi Janna uit Sas wint Gouden Muis Na,ionalis,en Werknemers in zorg dreigen met keiharde acties Amerikaanse vrijhandelszone weert dictaturen A tr Ondernemingsraad mag alternatief dienstrooster bedenken Davids ontkent doping-gebruik -■ -M.1L*I* Libanon is Syriërs spuugzat Kunst in Goese winkelstraten Auto ontploft in Breda 11 Ter neuzen bijna hoofdklasser Boogerd kan het niet afmaken op winst in Montenegro Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 13° ZO 4 Regen na zon Eerst zon, vanaf vanmiddag af en toe regen. Matige zuidoostenwind. Maximumtemperatuur 13 graden. 244e jaargang no. 95 maandag 23 april 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie binnenland UTRECHT - De Neder landse Spoorwegen en de vakbonden hebben een akkoord bereikt. De par tijen maakten vanochtend rond 02.00 uur bekend dat er een aantal afspraken is gemaakt over hoe de ar beidsverhoudingen ver beterd kunnen worden. De bonden en de directie van de NS kwamen gisteravond al overeen dat ze niet langer zou den praten over de nieuwe om streden dienstroosters, het zo geheten rondje om de kerk. Ze besloten dat ze het overleg daar over aan de ondernemingsraad overlaten. De OR moet een alternatief gaan bedenken voor het 'rond je', waarbij niet alleen bedrijfs economische factoren een rol moeten spelen, maar ook de kwaliteit van de arbeid. Dat al ternatief legt ze voor aan de NS- directie. Mocht die het afwijzen, wat de vakbonden zeggen niet te verwachten, dan komt er ar bitragecommissie die een bin dend besluit neemt. Arbitrage Als er een arbitragecommissie komt, dan bestaat die uit vijf le den. De NS en de bonden heb ben afgesproken dat twee van hen worden benoemd door de werknemersverenigingen en twee door de NS-directie. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat benoemt dan een onaf hankelijke voorzitter. Een op dit akkoord gelijkende afspraak was ook al voor Pasen gemaakt. Maar het overleg mis- ROME - Edgar Davids ontkent het, maar de Italiaanse kranten melden het gerucht als een ze kerheid: de middenvelder van Juventus is betrapt op het ge bruik van doping. Bij een urine test na afloop van de uitwed strijd tegen Udinese, op 4 maart, zouden sporen van het middel nandrolon zijn gevonden. Da vids urine zou drie keer de toe gestane hoeveelheid van deze spierversterker hebben bevat. Als hij positief wordt bevonden hangt de voetballer een schor sing van maximaal twee jaar boven het hoofd. Coni, het Italiaans olympisch comité onder wiens supervisie het dopingonderzoek plaats vindt, zal vandaag uitsluitsel geven. Davids ontbreekt in de selectie van het Nederlands elftal, dat woensdag in Eindhoven een WK-kwalificatiewedstrijd te gen Cyprus speelt. Hij is ge schorst. Waar het gerucht over Davids vandaan komt blijft vooralsnog duister. De zondagskranten en Rai-televisie meldden het uit 'betrouwbare bronnen'. De Tu- rijnse officier van justitie Gua- riniello, die dopinggebruik in het voetbal onderzoekt, zei gis teren dat hij nog geen enkele do cumentatie over Davids heeft ontvangen. Juventus-directeur Luciano Moggi bezwoer dat zijn club evenmin informatie heeft gekregen. Davids zelf zou hebben gezegd dat een eventuele positieve test het gevolg kan zijn van de oog druppels die hij neemt ter be strijding van zijn oogkwaal glaucoom. Maar in het sport blad Corriere dello Sport zegt clubarts Riccardo Agricola dat Davids de druppels niet meer gebruikt. Aan het begin van het seizoen werd de middenvelder pas na enkele weken speelge rechtigd verklaard, nadat dis pensatie was verleend omdat zijn medicijn stoffen bevatte die op de dopinglijst staan. Als de Nederlander ook na een contra-expertise positief wordt bevonden dan wacht hem een lange schorsing. Die geldt dan ook voor het Nederlands elftal. Er zijn dit seizoen in de Serie A en B al acht spelers op doping gebruik betrapt. De minst lange schorsing - zestien maanden - kregen Salvatore Monco en Christian Bucchi van Perugia lukte toen alsnog, met een trein staking als gevolg. Destijds vonden de bonden dat er voor de OR te weinig speling was om al ternatieven te bedenken. Die ruimte zou er nu wel zijn. Begin juni willen de NS het personeel aan minder treinen koppelen. Dit veroorzaakt het zogenoem de 'rondje om de kerk' waar het personeel zich al weken met hand en tand tegen verzet. De vakbonden en onderne mingsraad proberen nu zo snel mogelijk een alternatief dienst rooster te maken dat draag vlak heeft onder het rijdend personeel en tevens tegemoet komt aan de eisen van de NS-di- rectie. Deze nieuwe ronde van onder handelingen kan weken, zo niet enige maanden gaan duren. Als streefdatum voor het samen met ffOTO VIDEO DIGITAAL" Bij KODAK EXPRESS l-UUR of 24-UUR FOTOSERVICE. Geldig van 27 mrt t/m 29 april Libanon wil zo spoedig mogelijk een einde aan de Syrische bezetting van het land. De haat tegen de Syriërs overtreft mo menteel die tegen de Israëliërs. Na twintig jaar Israë lische bezetting en vijfentwintig jaar Syrische over heersing wil Libanon weer eigen baas zijn. de OR te ontwikkelen nieuwe dienstrooster wordt gedacht aan 1 oktober of 1 december. Tot die tijd zal het NS personeel het 'rondje om de kerk' moeten rijden. GPD/ANP Twee betogers, van wie één verkleed als vrijheidsbeeld (links), worden door de politie met waterkanonnen omvergespoten. foto Bob Strong/RTR van onze redactie buitenland QUEBEC - De Amerikaanse landen heb ben gisteren op de economische topcon ferentie in Quebec afgesproken dat er ui terlijk in december 2005 een vrijhandels zone moet komen van Vuurland tot Alas ka. Terwijl duizenden tegenstanders van de zone in Quebec met de politie vochtën, werkten leiders van 34 Amerikaanse sta len aan de slotverklaring. Daarin is vast gelegd dat de zone alleen openstaat voor landen met een democratische regering. De 34 Amerikaanse landen moeten over vijf jaar een groot economisch blok vor men met achthonderd miljoen mensen, die voor ruim elf biljoen dollar produce ren en diensten leveren. De nieuwe zone, FTAA in het Engels, zou een uitbreiding zijn van de succesvolle vrijhandelszone tussen Canada, de Ver enigde Staten en Mexico (Nafta) die sinds 1994 bestaat. Zo'n 25.000 mensen hadden zich de afge lopen dagen verzameld in Quebec voor protesten tegen de vrijhandelszone. Ve len protesteerden vreedzaam, maar an deren zochten de confrontatie met de po litie die in totaal meer dan 250 mensen arresteerde. Bijna tachtig mensen raak ten gewond bij de rellen, onder wie 34 agenten. De betogers probeerden de afgelopen da gen het grote hek rond het conferentie centrum waar de top plaatshad omver te werpen en gooiden stenen en molotovcocktails naar de politie. Deze zette waterkanonnen, rookbommen en traangas in tegen de demonstranten. De tegenstanders van de top vrezen dat de vrijhandelszone op het Amerikaanse continent slecht uitpakt voor onder meer het milieu, de mensenrechten en de be langen van vrouwen. De zone zou vol gens velen alleen de multinationals in de kaart spelen. De Inter-Amerikaanse Ontwikkelings bank (IADB) stelde voor om ontwikke lingslanden in Zuid-Amerika en het Ca- ribisch gebied een totaal aan leningen van 40 miljard dollar te verstrekken voor een periode van vij f j aar. RTR/DPA/GPD door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Janna van Dorst (10) uit Sas van Gent is juffrouw Sandra achteraf wel dankbaar. Tenslotte kwam de leerkracht van groep zes van de Prins Frederik Hendrikschool met de opdracht om een gedicht te maken dat eindigde met de re gel 'En ik ben niet als jij'. Het daarop door Janna gewrochte Jij en ik was zaterdag goed voor de Gouden Muis 2001. De Gouden Muis is de prijs voor een kind die het jaar exwoor het beste verhaal of gedicht schreef en dat vervolgens mailde naar de internetsite wwio.gouden- muis.nl, een website waarop kinderen informatie kunnen vinden over en kunnen chatten met kinderboekenschrijvers. Janna, die nog negen was toen ze het gedicht schreef, won vo rig jaar december een Zilveren Muis en werd in oktober al eens eervol genomineerd. Alle muis winnaars en genomineerden van vorig jaar kwamen in aan merking voor de Gouden Muis. Een jury van kinderboekenau- Janna van Dorst: „Het zat gewoon in mijn hoofd en ik schreef het op." foto Charles Strijd teurs vond dat Janna het aller mooiste schrijfsel had geprodu ceerd. De jury roemde Jij en ik omdat het een 'buitengewoon eenvoudig", vloeiend en mooi ge schreven gedicht' is. Groen is niet rood Een trein is geen boot Een rivier is geen sloot En ik ben niet als jij De laatste speler die positief werd bevonden is de Portugese international Fernando Couto, die voor Lazio Roma uitkomt. GPD BREDA - Op een parkeerterrein aan de Hambroeklaan in Breda is afgelopen nacht een auto ontploft. De politie gaat ervan uit dat er een explosief in of onder de wagen, een Mercedes, zat. Er vielen geen slachtoffers. De explosie deed zich voor rond half een. Een getuige heeft rond dat tijdstip een auto zien wegrijden. De ontplofte wagen stond op naam van een leasemaatschappij. ANP Maait is geen mei Brood is geen ei Een stoep is geen wei En ik ben niet als jij Een koe is geen paard Een snor is geen baard De pi-ins heeft een zwaard En ik ben niet als jij Waar ze de inspiratie vandaan haalde of hoe de woorden kwa men aanwaaien, weet Janna niet meer. „Het zat gewoon in mijn hoofd en ik schreef het op." De jeugdige Sasse durft ook nog niet te verzekeren dat ze dit jaar weer een aantal verhalen en ge dichten opstuurt. De prijsuit reiking tijdens een schrijvers- lunch in Amsterdam smaakte naar meer. Ze werd als winnares van de hoofdprijs overladen met eerbewijzen en geschenken. Janna ging naar huis met drie cd-roms, boekenbönnen, me dailles, oorkonden in een gou den en een zilveren lijst, een T- shirt van de Gouden Muis, een boek van Joke van Leeuwen en bossen bloemen. Net zo mooi was dat ze enkele favoriete schrijvers heeft gesproken. Jan na zat aan tafel bij Joke van Leeuwen, die haar de Zilveren Muis bezorgde, Arend van Dam en Greet Beukenkamp. „Van Beukenkamp heb ik nog niets gelezen, maar Van Leeuwen en Van Dam hebben hele goede boeken geschreven. Het was leuk om ze vragen te stellen." Janna breekt zich het hoofd niet over de vraag of ze later schrijf ster wordt. Ze zal wel veel blij ven lezen. „Verzinsels of waar- gebeurd, dat maakt niet uit. Ik lees alles, behalve griezelverha len en verhalen waarin dieren worden gekweld." Advertentie Onderzoek redt levens. Geef aan de collecte of op giro 300. NederlandseNj/ Hartstichting vrienden van de hartstichting /ét/, Goes En Passant heet de kunst manifestatie waarvoor zater dag het startschot werd gege ven. Zes kunstenaars uit de regio stellen hun wer ken in verschillende winkels ten toon. Terneuzen is op weg naar de hoofdklasse. De voetbalploeg nam gisteren een belangrijke horde. In eigen huis werd Deurne met 4-2 verslagen. Concurrent TEC verloor. Het gat met die ploeg is nu vier punten. Het was zijn droomkoers, maar hij kon zijn droom niet verwe zenlijken. Michael Boogerd reed in de wielerklassieker Luik-Bastenaken-Luik mee met de besten, maar in de finale kwam hij tekort op zijn vier me devluchters. De Zwit ser Oscar Camenzind won de eindsprint. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5;fei- ten en meningen: 6; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16, 17,18,19, 20,21,22. PODGORICA - De voorstan ders van onafhankelijkheid hebben gisteren vrijwel zeker de parlementsverkiezingen in Montenegro gewonnen. Dat blijkt uit de eerste niet-offi- ciële uitslagen van de stembus gang. De uitkomst van de ver kiezingen kan indirect het einde van de Joegoslavische federatie inhouden, omdat president Milo D j ukanovic al van te voren heeft verklaard dat hij als zijn coalitie wint een referendum over af scheiding van Joegoslavië zal houden. Nadat 12 procent van de stem men was geteld, ging Djukano vic' blok 'De Overwinning Be hoort Aan Montenegro' met 44 procent aan de leiding, maakte de kiesraad vanochtend vroeg bekend. Het tegen afscheiding gekante 'Samen Voor Joegosla vië' kwam vooralsnog niet ver der dan 39 procent. AP door Catheleyne van der Laan AMSTERDAM - De sfeer op de ledenraadplegingen voor het ziekenhuispersoneel is grim mig. De bonden beslissen mor gen officieel of er acties komen om het vastgelopen CAO-over- leg vlot te trekken. Het perso neel vorinl alvast actiecomités en wil keiharde acties. „Het is zeker de vijfde keer dat zorgpersoneel actie moet voeren voor een fatsoenlijke CAO", verzuchtte gisteren bestuurder T. Sampimon van de AbvaKabo FNV. Uit peilingen in dertien zorginstellingen in Noord-Hol land is volgens haar gebleken dat de mensen het spuugzat zijn „Ze zijn zo getergd dat ze zelfs bereid zijn de afdelingen inten sieve zorg en hartbewaking plat te gooien." Dat is een landelijk beeld, ver zekerde Sampimon. De actieco mités springen de grond uit. „Bij instellingen waar normaal tien mensen bij een raadpleging komen opdagen, zitten nu tach tig boze mensen in de zaal." In Groningen, Friesland en Dren the heeft het personeel aange kondigd 7 mei te staken. De CAO-onderhandelingen lie pen begin april stuk. Werkge vers willen de 36-urige werk week verlengen tot 38 uur. In ruil daarvoor zijn ze bereid een dertiende maand in te voeren. „Een sigaar uit eigen doos", vindt Sampimon. „Want voor die twee uur extra per week krijgt het personeel geen cent en verliest dus ruim 5 procent van het brutoloon." De vakbonden eisen 4 procent loonsverhoging en een begin van de invoering van een dertiende maand. ANP (Advertentie) naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.s toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met j automatische incasso 39,45) handtekening: 3 o per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice H7I Q91 /lllnnnnno» Antwoordnummer 123 UUUUUZ 4380 VB Vlissingen di «o do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1