LTO raadt betoging boeren Den Haag af PZC Ouders gaan naar rechter om deadline transfer gratis onderwijs at te dwingen Motorrijders beproeven Thoolse drempels Vragen over mond- en klauwzeer? Handelsconferentie in Quebec toneel van hevige rellen Zo groot is Zeeland toch niet? Landbouworganisatie vreest verspreiding mkz-virus Conflict treft gevangenen Marokko Koningin Beatrix opent ziekenhuis in Dirksland }LU u ooiït ■^n. dm Eversdijk voor verkiesbare burgemeester en commissaris j Van Nistelrooy www.qsm-shop.nl 7 JAAR GRATIS BELLEN!! Bollenteelt in Zeeuws-Vlaanderen PSV dicht bij titelprolongatie De Noordzee als bouwplaats 21 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 10' '3° N 4 Enkele bui Vanochtend droog met opklaringen, vanmiddag nog enkele buien, daarna droog. Meest noordelijke wind. 244e jaargang no. 94 zaterdag 21 april 2001 losse nummers 3,00 Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! V DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com door Marcel Modde DIRKSLAND - Eén van de kleinste ziekenhuizen in z'n soort, maar ook een voorloper op het gebied van vernieuwende nazorg. 'Pro-actief en slagvaar dig', zo betitelt algemeen direc teur 0. van de Ridder het Van Weel-Bethesdaziekehuis in Dirksland. Het volledige gemo derniseerde complex werd gis teren officieel 'heropend' door koningin Beatrix. Het ziekenhuis heeft de afgelo pen decennia bewezen dat ook een minimaal hospitaal overle vingskansen heeft. Tal van in vesteringen in verbetering van de zorg voor Goeree-Overflak- kee, inclusief een intensieve sa menwerking van de verschillen de zorgaanbieders, hebben de toekomst van het streekzieken huis zeker gesteld. Bekomst van de koningin bete kende gisteren de formele af sluiting van een jaren durende verbouwing- en uitbreidings operatie van het Dirkslandse ziekenhuis. De eerste fase van de nieuwbouw werd in 1991 op geleverd. De laatste stap betrof de sloop van het oude gebouw, ten gunste van een nieuwe vleu- S M Z - IT Wij organiseren op donderdag 26 april weer examens voor het Europees Digitaal Computer Rijbewijs (ECDL). U kunt nu inschrijven of vrijblijvend informatie aanvragen tel 0118 650365. www.smz-it.com (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel foto Marijke Folkertsma van onze redactie binnenland DEN HAAG - Land- en tuinbouworganisatie LTO roept veehouders op niet te demonstreren op het Malieveld in Den Haag. Daar wordt vandaag een landelijk protest gehou den tegen het Europese beleid dieren niet in te en ten tegen de ziekte. gel. De werkzaamheden werden mei vorig jaar afgerond en verg den een investering van in totaal tachtig miljoen gulden. Ter ge legenheid van de opening ver borg Beatrix in de sokkel van het beeld voor de hoofdingang een metalen koker, gevuld met Nederlands muntgeld en bank biljetten. Dit in verband met het verdwijnen van de gulden. pagina 2: Kamer houdt van klein ziekenhuis LTO is bang dat een samen komst van boeren uit verschil lende regio's de verspreiding van mond- en klauzweer in de hand zal werken. We steunen het initiatief en het doel van de demonstratie", zegt een LTO-woordvoerder. „Maar tegelijkertijd hopen we toch echt, dat er geen veehouders ko men." Ontsmettingsmatten en andere voorzorgsmaatregelen kunnen volgens hem niet altijd voorkomen dat het mkz-virus zich verspreidt. De Actiegroep Burgers steunen Boeren verwacht dat vijf- tot zevenduizend mensen aan de demonstratie meedoen. J. Slag ter, een van de organisatoren, zegt dat de organisatie er alles aan doet verspreiding van de ziekte te voorkomen. „We plaat sen ontsmettingsmatten en ra den iedereen aan te douchen." De politie en Algemene Inspec tie Dienst gaan de mkz-besmet- ting in Koot wij kerbroek onder zoeken. Justitie in Arnhem besloot dat na een gesprek met de viroloog S. Barteling, die tot een jaar geleden werkte bij het Diergeneeskundig Instituut in Lelystad. Hij vermoedt dat is gefraudeerd met bloedmon sters, voordat die besmet wer den verklaard door het instituut in Lelystad. Het onderzoek moet ophelderen hoe de besmet ting bij boer M. Teunissen in Kootwijkerbroek is ontstaan. Veel boeren in Kootwijkerbroek geloven niet dat er een besmet ting is en hebben zich heftig ver zet tegen de ruiming van zo'n 70.000 dieren op tweehonderd bedrijven in het dorp. De mond- en klauwzeercrisis heeft inmiddels het uiterste ge vergd van de politie. In het kabi net is besproken op welke ma nier het leger kan bijdragen aan het verlichten van de taak van de politie, zo maakte minister president Kok gisteren bekend na afloop van de ministerraad. Hij maakte tevens bekend dat het kabinet begin volgende week beslist of in verband met de mkz-crisis het bezoek van de koninklijke familie aan Meppel en Hoogeveen tijdens Konin ginnedag kan doorgaan. „Er is maar één criterium, en dat zijn de risico's die eraan verbonden zijn. "A1VP/GPD pagina '14: slachthuis wacht op keurmerk VLISSINGEN - De Zeeuwse CDA-senator H. Eversdijk breekt een lans voor het af schaffen van het systeem van burgemeestersbenoemingen. Eversdijk stelt in een bijdrage in deze krant dat burgemeesters voortaan gekozen dienen te worden door de burgers, zodat ze ook politiek gevoelige zaken in hun takenpakket kunnen op nemen. Het CDA is nu nog in meerder heid tegen het kiezen van een burgemeester, maar volgens Eversdijk zijn er partijgenoten die zijn opvatting delen. Verder vindt Eversdijk dat een commissaris van de koningin zich volledig moet gaan richten op de belangen van de provincie en eveneens door de burgers dient te worden gekozen. pagina 2: burger heeft te weinig invloed Advertentie POORTVLIET - Motorrijders mochten gisteren de dynamische verkeersdrempels in Poortvliet uitproberen. De drempels komen omhoog als iemand met te hoge snel heid nadert. De motorrijders vrezen dat deze obstakels hun veiligheid in gevaar brengen. Na de test kwamen ze tot een opmerkelijke conclusie: wie hard rijdt gaat het soepelste over de drempel. foto Willem Mieras door Ach i IIe Prick DEN HAAG - Als de overheid niet zorgt voor gratis basis-, voortgezet- en beroepsonder wijs, dan stapt de landelijke ou dervereniging Ouders Coo naar de rechter om kosteloos onderwijs af te dwingen. De christelijke ouderorganisatie baseert zich in haar eis op een verdrag over mensenrechten, dat in 1978 ook door Nederland is ondertekend. Daarin heeft de overheid zich volgens de ouders verplicht tot kosteloos onder wijs. „Het is niet rechtmatig dat ou ders boeken en lesgeld moeten betalen", stelt directeur W. van Katwijk van Ouders Coo. „Wij baseren ons op het Verdrag inzake Economische, Sociale en Culturele Rechten dat in 1978 ook door Nederland is onderte- (Advertentie) Internetsite ministerie LNV: www.minlnv.nl/mkz MKZ-infolijn: 0800 - 1556 (gratis) Teletekst: pagina 460 landbouw, natuurbeheer en visserij kend. Daarin heeft de overheid zich verplicht tot een geleidelij ke reductie van de kosten voor onderwijs tot nul gulden. De kosten hadden in ieder geval niet mogen stijgen. Maar sinds 1978 is het lesgeld dat ouders van zestien- en zeventienjarige leerlingen moeten betalen met ruim 1300 gulden gestegen tot 1800 gulden." Volgens een woordvoerster van het ministerie van Onderwijs voldoet de overheid wel degelijk aan alle verplichtingen die uit het verdrag voortvloeien. „De term kosteloos in dat verdrag betekent niet gratis. Nederland heeft zich verplicht om voor ie dereen de toegankelijkheid van het onderwijs te waarborgen. Daarom bestaat bijvoorbeeld de Wet Tegemoetkoming Studie kosten. Minder draagkrachtige ouders krijgen het lesgeld tot en met de leerplichtige leeftijd van hunkind (zestien jaar, red.) vol ledig vergoed. Hetzelfde geldt voor het boekengeld. Daar be staan prima vergoedingen voor, die de laatste jaren behoorlijk verbeterd zijn." Directeur Van Katwijk van Ou ders Coo meent echter dat het ministerie het verdrag in zijn ei gen voordeel interpreteert. „Er wordt niets in gezegd over leef tijden of leerplicht. Er staat ge woon dat basis -, voortgezet - en beroepsonderwijs kosteloos moeten zijn." Van Katwijk gaat eerst de Kamer vragen om de verplichting uit het verdrag als nog na te komen. Als dat niets oplevert, heeft hij goede hoop bij de rechter gelijk te halen. De oudervereniging Ouders Coo strijdt ook tegen de in haar ogen te hoge prijzen voor schoolboeken. De vereniging stelt dat ouders 30 procent te veel voor die boeken betalen omdat uitgevers en handelaren prijsafspraken maken.GPD Advertentie GRATIS Ericsson telefoon!! GEEN aansluitkosten!!* GEEN abonnementskosten!! Elke maand GRATIS 120 belminuten!! 'retour via gsm-shop.nl tOP=OP füfnum! Aagje Dekenstraat 2 4381 RZ Vlissingen Tel.: 0118-430188 Fax:0118-430166 De kansen op overplaatsing van 67 Nederlanders in Marok kaanse gevangenissen zijn fors gedaald. Zij lijken de dupe te worden van het conflict tussen Nederland en Marokko over de aanpak van bijstandsfraude. Elf boeren hebben zich in West-Zeeuws-Vlaanderen aan de kweek van bloembollen gewaagd. De boeren hebben zich in twee coöperaties verenigd. In totaal hebben ze vijftien tot twintig hectare tulpenbollen geplant. PSV is gisteravond in Eindhoven dicht bij de prolongatie van de lands titel gekomen. De koplo per won met 3-1 van num mer vijf RKC Waalwijk. Hierdoor kwam PSV op veertien punten voor sprong op Feyenoord. PSV heeft nog vijf wedstrijden te spelen, de naaste achtervol- ft ger nog zes. De Noordzee lijkt het terrein van vissers, maar in werkelijk heid is het er veel drukker. De bodem ligt bezaaid met pijplei dingen en kabels en er zij n twee honderd olie-en gasboorplat- forms op de zee. Volgens plannenmakers kan er nog veel meer bijZo bestaan ideeën over zendmasten, een vliegveld, windmolens, industrieparken en zelfs woonwij ken voor de Ne derlandse kust. Het land rukt op en lijft de zee steeds verder in. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; reportage: 21,22,23,25 en 27; reizen: 29, 30,31; mobiel: 33; wonen: 37 en 39. door John Wanders WASHINGTON - Enkele dui zenden betogers tegen de drie daagse internationale handels conferentie in het centrum van Quebec zijn gisteravond slaags geraakt met de Canadese op roerpolitie. De politie verrichtte arrestaties en beantwoordde het geweld met een ruime hoe veelheid traangas. In Quebec vergaderen dit week einde 33 regeringsleiders af komstig uit Noord-, Midden- en Zuid-Amerika. Ook president Bush, voorstander van vrijhan del, is aanwezig. Washington hoopt dat het bestaande vrij handelsakkoord voor Canada, de VS en Mexico (Nafta) over uiterlijk vier jaar kan worden uitgebreid met de overige 'de mocratische' landen op het Amerikaanse continent. Dat zou een vrijhandelszone van 800 miljoen inwoners opleveren. Ook eind 1999 demonstreerden vooral jonge mensen tijdens de top van de Wereld Handelsorga nisatie WTO in Seatle tegen de toenemende 'globalisering'. De demonstranten in Quebec wer den op grote afstand gehouden van de conferentie. De handel- stop vindt plaats in de oude bin nenstad die in de aanloop naar de conferentie werd omge vormd tot ommuurde vesting. Er zijn dit weekeinde in de stad 6000 agenten op de been om de pi'otestanten tegen te houden. De demonstranten zijn van op vatting dat de globalisering -het steeds meer vervlochten raken van de wereldeconomie- uiterst schadelijke gevolgen heeft voor het milieu, voor de ontwikke lingslanden, voor consumenten en voor de laagst betaalde ar beiders. GPD (Advertentie) EINDHOVEN - Manchester United krijgt tien dagen de tijd de transfer van Ruud van Ni stelrooy af te ronden. In een on derhoud met een drie man ster ke delegatie van de Engelse kampioen heeft voorzitter Har ry van Raaij Manchester die deadline gesteld. Daarna zal PSV onderhandelen met andere Europese topclubs, die belangstelling hebben voor de 24-jarige spits. Van Raaij zei gisternacht dat Manchester United nu exact weet waar het aan toe is. De prijs voor de spits is bekend, zei de preses. Die bedx-aagt 65 mil joen gulden, al wil hij dat niet bevestigen. ANP naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:efofm noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- er maan(j mel nummer. j automatische incasso handtekening: 39A? o per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7132Ï4"ÖÖÖÖÏ9" ™^SwrUmmc'123 4380 VB Vlissingen di wo do vr sa (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1