Overheden vrijuit na Enschede Borst eist uitvoering afspraken over ziekenhuis van Zierikzee VACATURES Vragen over mond- en klauwzeer? Politie rolt hennepkwekerij op Brinkhorst stemt in met opkoopregeling Storing KPN legt mobiel netwerk plat Commotie over euthanasiepil snel voorbij Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 Justitie ziet af van vervolging voor vuurwerkramp door arrest Hoge Raad Goedkoop aidsmiddel Zuid-Afrika Boeren kunnen weerverzekering tegemoet zien Smaakmakers van ons eten Liverpool en Alaves in finale Vissers tegen zeereservaat 8° 1 4° N 4 Wederom guur Enkele (winterse) buien met kans op onweer. Vanmiddag rond 8 graden. 244e jaargang no. 93 vrijdag 20 april 2001 losse nummers 2,00 Om 18.15 uur was de storing, die om 13.15 uur begon, volledig opgelost, aldus een voorlichter van KPN. Vanaf half vier was de storing al grotendeels verhol pen, maar door de drukte van het weer opstartende telefoon verkeer, waren er in de omge ving Arnhem en Amsterdam nog problemen. „Zoveel mensen proberen dan tegelijkertijd weer te bellen, dat filevorming alsnog het netwerk bezet houdt,", aldus de zegsman. De oorzaak van de storing was een ontregelde netwerkcompu ter die het telefoonverkeer van andere telecomaanbieders naar KPN-lijnen moet doorschake len. KPN dacht het probleem aanvankelijk te verhelpen door het opnieuw starten van de computer, maar het bleek toch ingewikkelder. Door de storing werden alle aanbieders van mobiele telefo nie getroffen. Tussen gsm's van dezelfde aanbieder kon wel mobiel gebeld worden. De sto ring gold niet voor mensen die met hun vaste lijn aangesloten zijn bij KPN en die naar iemand belden die ook KPN als operator heeft. Het alarmnummer 112 was gedurende de storing be reikbaar. Ook bij Libertel en Ben stonden de telefoons roodgloeiend. ..Klanten belden ons met de vraag wat er aan de hand is", al dus woordvoerder Van der Eisen van Libertel. KPN begint met de leverancier van de computer- en software- apparatuur een onderzoek om dergelijke technische proble men in de toekomst te voorko- men. Telecomaanbieder One.Tel wil KPN aansprakelijk stellen voor de hinder voor hun klanten. ANP pagina 3: telecom zwakke schakel OOSTKAPELLE - De politie heeft gistermorgen rond half elf een hennepkwekerij aan de Ambachtsweg in Oostkapelle opgerold. De 4600 planten en de apparatuur voor de kweke rij zijn in beslag genomen en vernietigd. De politie heeft vier mensen gearresteerd. De politie kwam d&kwekerij in een loods op het spoor na een anonieme tip. Een woordvoer der van de politie zegt dat het om een grote vangst gaat. „Voor Zeeuwse begrippen is het een grote kwekerij." De hennepplanten hebben een straatwaarde van 400.000 gul den. De politie heeft vier men sen aangehouden. De verdach ten, drie mannen en een vrouw, zijn allemaal 26 jaar oud en af komstig uit Arnhem, Hulst en België. De eigenaar van de loods had volgens de politie niets met de drugs te maken. Hij verhuurde het pand alleen door Harmen van der Werf DEN HAAG Minister Borst van Volksgezondheid is boos op de directie van de Stichting Oos- terscheldeziekenhuizen in Goes. Het is, zei zij gisteren in de Tweede Kamer, 'niet te tolere ren' dat het bestuur afspraken over de inrichting van het zie kenhuis in Zierikzee niet na komt. De directie had beloofd, na slui ting van de verpleegafdeling in Zierikzee eind maart, een afde ling voor kort, meerdaags ver blijf te openen. CDA-Kamerlid Buijs maakte minister Borst er op attent dat dit nog niet is ge beurd. De minister reageerde geërgerd. „Het is niet te tolereren dat af spraken niet worden nageko men. Wij gaan ons direct hierin verdiepen. Dit kan niet." Borst antwoordde begin deze maand nog op Kamervragen van de WD'ers J. Geluk en A. van Blerck-Woerdman dat de ge zondheidszorg op Schouwen- Duiveland 'maximaal gewaar borgd' blijft, ondanks sluiting van de verpleegafdeling. De minister baseerde zich daar bij op de oorspronkelijke plan nen voor Zierikzee, met een uit gebreide poliklinische afdeling, dagbehandeling én een afdeling voor kort meerdaags verblijf. Die afdeling voor kort meer daags verblijf zou direct na sluiting van het beddenhuis, dus begin deze maand, worden ingericht. Dat is niet gebeurd. De Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen onderzoekt nog de fi nanciële haalbaarheid. Zierikzee is één van de vele klei nere ziekenhuizen in Neder land, die door schaalvergroting veranderen en waar alleen een Advertentie [Jiavenenuej MORGEN IN DEZE KRANT!! Internetsite ministerie LNV: www.minlnv.nl/mkz MKZ-infolijn: 0800 - 1556 (gratis) Teletekst: pagina 460 landbouw, natuurbeheer en visserij polikliniek overblijft. De Twee de Kamer wond zich daarover op. Ziekenhuiszorg moet goed bereikbaar en toegankelijk blij ven. Daarvoor moeten bereik baarheidsnormen komen, aldus het parlement. Borst had vorig jaar december al die opdracht gekregen. Giste ren beloofde de bewindsvrouw er voor de zomervakantie mee te komen. Grotere rol Of het voor Zierikzee en andere kleinere ziekenhuizen veel uit maakt, is onduidelijk. De poli tiek heeft de besluitvorming over ziekenhuiszorg gedecen traliseerd. Niet alles wordt meer vanuit Den Haag geregeld. De ziekenhuisdirecties en zorgver zekeraars hebben een grotere rol gekregen. Zij zouden beter maatwerk kunnen leveren in de regio. De Tweede Kamer lijkt van die beleidswijziging spijt te heb ben. D66-Kamerlid S. van Vliet verwoordde de teleurstelling. Zij had verwacht dat zieken huisdirecties zich meer als maatschappelijke ondernemers zouden opstellen. En zorgverze keraars kijken volgens haar meer naar de kosten en het draaien van productie, dan naar de zorgbehoefte. aan de verdachten en was van tevoren ingelicht over de inval in de loods. De politie onder zoekt de zaak verder, maar verwacht op korte termijn geen nieuwe arrestaties te ver richten. foto Ruben Oreel DEN HAAG - De ophef over het interview van minister Borst van Volksgezondheid in NRC Handelsblad over zelfdoding, liep gisteren met een sisser af. Ondanks stevige kritiek van de gehele Tweede Kamer, vonden de meeste fracties het niet nodig haar actie formeel af te wijzen. Alleen het CDA, de SGP en de ChristenUnie steunden de door henzelf ingediende motie van afkeuring. De christelijke frac ties verwijten de minister dat zij de grenzen van het euthanasie beleid probeert te verruimen. In het interview zei Borst 'niet te gen' het verstrekken van een pil te zijn waarmee bejaarden die levensmoe zijn hun eigen leven zouden kunnen beëindigen. De D66-bewindsvrouw maakte excuses voor haar bewoordin gen, die kwetsend kunnen zijn voor christenen. Maar ze nam geen afstand van haar uitspra ken. Wel blijft ze erbij dat er voor sommige mensen met een diepe doodswens geen andere uitweg is en een maatschappe lijk debat daarover wenselijk is. Volgens Borst valt dit uitdruk kelijk niet binnen de nieuwe Euthanasiewet. Premier Kok benadrukte dat het kabinet ab soluut niet van plan is met nieu we voorstellen te komen om mensen die levensmoe zijn, in aanmerking te laten komen voor een dodelijk middel. ANP pagina 2: Borst blijft een arts ■■■■Hl door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Minister Brink horst (Landbouw), de boerenor- ganisatie LTO-Nederland en de slachterijen hebben gisteren een akkoord bereikt over een opkoopregeling voor varkens en kalveren. Daardoor kunnen de boeren hun dieren kwijt, die door de mond- en klauwzeercri sis de stallen uitpuilen. Brinkhorst, die uit angst vóór acties van boze boeren door lijf wachten wordt omringd, en LTO-voorzitter Doornbos ho pen dat de aangekondigde pro testen nu van cle baan zijn. Het gaat om een opkoop- en opslag regeling voor de bedrijven die niet in de door mond- en klauw zeer getroffen gebieden liggen. De nieuwe opkoopregeling is evenmin van toepassing op het zuiden en westen van Neder land waarvoor de EU maandag waarschijnlijk het exportver bod zal opheffen. De regeling geldt dus voor de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Flevoland, Gel derland boven de Rijn en Utrecht oostelijk van de A27 met uitzondering van die gebie den die vanwege mkz tot toe- zichtsgebied zijn verklaard. Het kabinet moet de regeling vandaag nog goedkeuren. Brinkhorst stelt voor 114 mil joen gulden uit te trekken. Daarvan moet 24 miljoen ko men uit het Diergezondheids- fonds, waaraan de boeren zelf via een heffing bijdragen. De resterende 90 miljoen komt voor rekening van de overheid. Minister Brinkhorst is bereid 300.000 biggen op te kopen voor 55 gulden per stuk en het vlees op te slaan. Voorwaarde voor varkensboeren die een beroep op de regeling doen, is dat zij hun drachtige varkens aborte ren en zich aan een fokverbod houden. GPD/ANP pagina 20: afsluiten grens ter discussie (Advertentie) IBBppQDEpBl naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:j H G noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekeninq- o per maand met nummer. jautomatische incasso handtekening: 39,4^ per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice II7Ï32Ï4IIÖÖÖÖÖ2I' ™tï',<!»,,<ï,nummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do üi za (postzegel niet nodig) J DEN HAAG - Een telefoonsto ring bij KPN heeft gistermiddag in heel Nederland het mobiele telefoonverkeer een paar uur 1 platgelegd. Ook vaste telefoon- lijnen van andere operators dan KPN waren onbereikbaar. van onze redactie binnenland ALMELO - Het Openbaar Ministerie stelt geen straf rechtelijke vervolging in tegen overheden, ambte naren en bestuurders voor DEN HAAG - Minister Brink horst (Landbouw) verwacht dat boeren en tuinders zich vanaf 2002 kunnen verzekeren tegen de gevolgen van extreme regen, droogte, vorst en ander klima tologisch ongemak. Nog voor de zomer doet hij een voorstel aan het kabinet over de hoogte van en overheidsbijdrage aan de verzekering. Dat heeft Brinkhorst gisteren in de Tweede Kamer gezegd. De minister denkt aan een con structie zoals bij dierziektes: de overheid verhaalt kosten lager dan een miljard gulden op de sector zelf. De Kamer is voor een verzeke ring. Tevergeefs vroeg CDA- Kamerlid Atsma Brinkhorst om, in afwachting van een ver zekering, schadevergoeding uit te keren aan boeren die zijn ge troffen door het natte najaar van 2000. Tientallen boeren hebben toen niet kunnen oog sten door overvloedige regen. De laatste keer dat de overheid extreme waterschade compen- seerde was in 1998. De regenval in het westen en noorden leidde tot 560 miljoen gulden tege- moetkoming. De boeren claim- denzo'n 725 miljoen. ANP de vuurwerkramp in En schede. De aanklacht te gen de directeuren Bakker en Pater van S.E. Fire works is daarentegen ver zwaard. De twee wordt niet alleen over treding van milieuwetten ten laste gelegd, maar ook schuld aan de brand bij hun vuurwerk- bedrijf, de explosies en aan de 22 doden die vielen. Volgens de Almelose hoofdofficier van jus titie R. Manschot gaat de ge meente, ondanks nalatigheid, vrijuit door een arrest van de Hoge Raad. In dat zogeheten Pikmeer li-arrest staat dat overheden niet kunnen worden vervolgd als ze de fout ingaan bij beslissingen die alleen door de overheid kunnen worden ge nomen. Vergunningverlening en het toezicht daarop horen daar toe. Slachtoffers van de ramp zijn teleurgesteld dat de gemeente niet voor de rechtbank komt. Zij bestuderen de mogelijkheid dat via een klaagschrift bij het ge rechtshof in Arnhem af te dwin gen. Manschot maakte gisteren be kend wie waarvoor wordt ver volgd. Het onderzoek naar de Enschedeër die wordt verdacht van brandstichting bij Fire works op 13 mei, is nog in volle gang. De verdenking dat hij ver- antwoordelijk is voor het 'eerste vlammetje' staat recht over eind. De brandweer treft geen blaam bij het overlijden van de slachtoffers, onder wie vier spuitgasten. Zeven medewerkers van Fire works en een andere verdachte worden gedagvaard voor illega le handel in vuurwerk. Ook moeten zich vijf personen ver antwoorden voor meineed. Zij hebben volgens het Openbaar Ministerie in de onderzoeken rond de directeuren Bakker en Pater en de vermeende brand stichter valse verklaringen af gelegd. De onderzoeken naar corruptie van twee ambtenaren van de Enschedese bouw- en milieu dienst en twee medewerkers van het Defensiebureau Milan, dat gemeenten over vuurwerk adviseerde, zijn nog niet afge rond. Zij worden er onder meer van verdacht vuurwerk te heb ben aangenomen van bedrijven die ze controleerden. Vier agen ten van de politie Twente wor den daarvan niet langer verdacht: hun zaken zijn gese poneerd. GPD De regering van Zuid-Afrika mag voor haar ruim vier miljoen aidspatiënten en seropositieven goedkope medicijnen impor teren. De groep van 39 farmaceutische bedrijven die zich hiertegen verzette, besloot gisteren de rechts- zaak tegen Zuid-Afrika te staken. Wie een toetje in zijn boodschappenkar gooit, heeft het niet in de gaten. Dat puddinkje is zorgvul dig in een laboratorium in elkaar geknutseld. Niet te stijf, niet te slap, niet te zoet, niet te gekleurd. Smaakmakers van de voedingsmiddelenbedri j - ven hebben een dagtaak aan de grillen van Koning Con- sument. De visserij vreest te moeten bloeden voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Ter compensatie van natuurwaarden die verloren gaan, zou een groot deel van de Voordelta voor de Zeeuwse kust tot zeereservaat worden ver klaard. Het Productschap Vis voelt hier niets voor. Liverpool en Alaves hebben de finale van de Uefacup behaald. Liverpool versloeg in eigen huis Barcelona met 1-0 (foto), Alaves was in Duitsland Kai- serslautern de baas met 4-1. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6radio en televisie: 7; trends: 9,10, 11 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23, 24,25,26 en 27.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1