Monnik kleurt eigen geschiedenis Sakkara bergt nog veel meer schatten 99 Vlieg inspireert bij ontwikkelen nieuw hoortoestel India lanceert satelliet Eetbare beschermlaag voor appels Chromosomen vlas ontrafeld Bloeiende plant ouder dan gedacht Middeleeuwse kloosterlingen schreven ook historie tussen de regels door postzegels SRIHARIKOTA - India heeft gisteren met succes een satelliet in de ruimte gebracht met behulp van een eigen draagraket. De Geosynchrous Satellite Launch Vehicle (GSLV) steeg vol gens plan om 15:43 plaatselijke tijd op van de lanceerbasis Sriharikota, in de zuidelijke staat Andrha Pradesh. De suc cesvolle lancering betekent een groot succes voor India in zijn poging aansluiting te vinden bij de groep ruimtenaties Rus land, China, de VS en de Europese Gemeenschap met de ESA. De raket bracht zeventien minuten na de lancering zijn lading in de geplande baan om de aarde. De GSLV-D1 vervoerde een anderhalve ton zware experimentele satelliet, die in een zoge noemde geosynchrone baan moest worden gebracht. Dat be tekent dat het rond de aarde draait met precies dezelfde snel heid als onze planeet.RTR/ANP/AFP WINTER HAVEN - Fruit onderweg van de boer naar de win kelschappen wordt vaak beschermd met een laagje schellak. In Amerika is een betere en goedkopere eetbare coating ont wikkeld die het fruit langer goed houdt. De verbeterde be schermlaag is gemaakt van polyvinyl acetaat, een stof die ook in kauwgum wordt toegepast. Voordeel van deze stof is, dat de geoogste appels, peren en groenten niet verbleken, zoals bij schellak wel het geval is. Schellak is een uitscheidingspro duct van een schildluis, die leeft op een speciale ficussoort in Zuidoost-Azië. Als schellak in aanraking komt met vocht of damp slaat het wit uit. Ander nadeel is dat de behandelde vruchten een speciale, onprettige geur kunnen ontwikkelen. De nieuwe coating, ontwikkeld aan het onderzoeksstation ARS in Winter Haven, Florida, heeft hier geen last van. GPD MOSKOU - Russische geleerden zijn er als eersten in geslaagd alle chromosomen van vlas te identificeren. Dit maakt snelle re en efficiëntere veredeling mogelijk van deze grondstof voor linnen en lijnolie. Het team van het Engelgardt Instituut voor Moleculaire Biologie in Moskou heeft een speciale kleurings techniek ontwikkeld die de chromosomen beter zichtbaar maken. Hierdoor slaagden zij erin om de chromosomen van zowel de wilde als de cultuurvariant van vlas in beeld te bren gen. Op die manier ontdekten zij dat de voorouder van het vlas, dat uit het oude Egypte komt, bestaat uit een variant met negen chromosomen. Die is in de evolutie door verdubbeling of verlies van erfelijk materiaal opgesplitst in twee verschil lende typen. En door kruising van die twee, die nauw verwant zijn, is uiteindelijk het moderne vlas ontstaan. Doordat nu de genetische relatie tussen de wilde en de cultuurplant bekend is geworden, kan verdere veredeling van nieuwe waardevolle varianten veel sneller verlopen. GPD STANFORD - Voor evolutiebiologen blijven narcissen, tul pen en rozen een raadsel. Nog steeds is onbekend wanneer bloemdragende planten op aarde verschenen, maar het aan tal ontbrekende puzzelstukjes wordt minder. Volgens de fos sielen verschenen 130 miljoen jaar terug bloeiende planten als uit het niets. Een team van Stanfordonderzoekers komt nu met bewijzen dat bloeiers al 250 miljoen jaar geleden zijn ont wikkeld. Een hele tijd voordat de eerste stuifmeelkorrels zijn gevonden in een fossiel. „Ons onderzoek toont aan dat de voorouders van de bloeiende planten al zijn ontstaan in het Perm, ergens tussen 290 en 245 miljoen jaar terug", zegt geo loog Michael Moldowan. Die vondst is gebaseerd op tracering van de organische ver binding oleanaan. Deze stof wordt gemaakt door de meeste bloeiende planten als verdediging tegen insecten, schimmels en andere microbiële belagers.GPD donderdag 19 april 2001 door Johan Lamoral GENT - De middeleeuwse kloosterlingen waren in hun ti jd zo'n beetje de enigen die belang rijke gebeurtenissen op schrift stelden. Van de achtste tot de vijftiende eeuw hielden monni ken zich bezig met het verzame len, optekenen en kopiëren van feiten en verhalen uit het verle den. Daarvan getuigen vooral de vele annalen en kronieken uit die tijd, maar ook allerlei tek sten zoals heiligenlevens, do denlijsten en dies meer. Alle maal bronnen die vaak door historici worden gebruikt. Maar hoe betrouwbaar zijn deze monastieke geschiedschrijvers? En waarom hebben deze kloos terlingen, die afgezonderd van de wereld leefden, zoveel aan dacht besteed aan wat zich in die wereld afspeelde? De jonge historicus Steven Van- derputten is aan de universiteit van Gent in de vakgroep Mid deleeuwse Geschiedenis gepro moveerd op een scriptie die op deze vragen een ant woord poogt te geven. Onder de ietwat om slachtige titel 'Sociale perceptie en maatschappelijke beeldvor ming bij middeleeuwse monni ken' onderzoekt hij de leef- en ervaringswereld van de monni ken en de manier waarop zij hun visie op de samenleving uit drukten bij het beschrijven van het verleden. Met andere woor- den: welk wereldbeeld wilden zij overbrengen en in hoever schetsten zij een objectief beeld van de geschiedenis? Spanningsvelden De middeleeuwse monnik was in principe weinig geïnteres seerd in het verleden van de mensheid. Dat verleden was volgens hem niets meer dan een zich voortdurend herhalend proces van zonde, boete en ver zoening met God, waarin de mens reeds sinds bijbelse tijden verwikkeld was. Geschied schrijving was dus geen monas tieke discipline, maar roept bij de monniken blijkbaar wel vra gen op. Hun relaas en hun ge schriften moeten volgens Van- I derputten dan ook eerder gezien I worden als een poging tot uitleg I van bestaande conflicten en Klooster Lilbosch bij Echt. spanningsvelden tussen de ac toren in de menselijke geschie denis. Historicus Vanderputten: „De monniken gaan er van uit dat God een beslissende invloed heeft op de menselijke geschie denis. De geschiedenis zoals monniken ze schreven, is een schouwspel van menselijke in teractie en het drama van de ge schiedenis speelt zich dan ook voornamelijk af binnen een menselijke context. De ge schiedschrijving van de middel eeuwse monnik-historiograaf kenmerkt zich verder door een tweedeling van de samenleving in kerk en wereldIn het ene deel bevinden zich niet alleen de monniken, maar ook de vele an dere geledingen van de kerk. In het wereldlijke deel zien wij enerzijds een kleine en gesloten leidinggevende elite en ander zijds de grote massa bijna rech teloze onderhorigen." Wanneer men nu de sociale beeldvorming in deze teksten vergelijkt tegen de veranderen de sociale achtergrond in de Middeleeuwen, dan kan men een aantal patronen afleiden. In de achtste en negende eeuw, dat is de vroegste periode van de monastieke geschiedschrijving in onze gewesten, concentreren de historiografen zich vooral op de redactie van annalen. Zij po gen daarin de ernstigste schok ken in de maatschappelijke orde te registreren en aan te geven wie verantwoordelijk wordt ge acht voor het herstel of de af braak van wat volgens hen de normale gang van zaken is. „Uit deze geschriften komt een zeer rudimentair maatschap pijbeeld van de monniken naar voren als gevolg van hun vrijwel totaal isolement van de samen leving", aldus de Gentse histori cus. „Toen later de vorsten veel van hun macht moesten prijsge ven, het rijk intern verdeeld raakte en een stabiel centraal gezag was weggevallen, nam de belangstelling voor het verle den en voor de menselijke ge schiedenis snel af. Pas in de tweede helft van de elfde eeuw, naar aanleiding van de strijd tussen het keizerlijk en het pau selijk gezag over de aanstelling van bisschoppen en abten, en verder door een hernieuwde culturele bloei en door de toene mende concurrentie van nieuwe orden binnen het kloosterwe zen, merken wij ingrijpende veranderingen in het historisch standpunt van de monniken." „De verschillende stromingen binnen het kloosterleven waren voor het eerst ook een uitdruk king van uiteenlopende maat schappelijke keuzen", zo stelt Vanderputten. „Dat leidde bij de monniken tot een groeiend zelfbewustzijn en in hun teksten wordt veel sterker dan vroeger foto Jan Paul Kuit/GPD er de nadruk op gelegd dat zij een volwaardig deel zijn van de samenleving. De monniken vonden In de late elfde en de vroege twaalfde eeuw niet al leen dat de menselijke geschie denis toch een waardig onder werp was om over te schrijven, maar ook dat de kloosterge meenschap waartoe zij behoor den een plaats verdiende in het sociale verkeer en in de samen leving. Geschiedschrijving als een eigen genre krijgt daarmee een kans om een volwaardig deel van de monastieke cultuur beleving te worden." „Naarmate echter de hervor mingen elkaar sneller beginnen op te volgen, tekenen zich ook de eerste sporen van verval af. Vanaf de tweede helft van de twaalfde eeuw kunnen de mon niken hun strakke economisch beleid en hun sociale opvattin gen niet meer in overeenstem ming brengen met de werkelijke maatschappelijke verhoudin gen. Het spirituele monopolie van de monastieke groepen wordt steeds sterker in twijfel getrokken. De groeiende con currentie van de bedelorden, de stijgende intellectuele uitstra ling van de universiteiten en van andere groepen in de samenle ving, ontnemen de monniken stilaan hun oude monopolie op het intellectuele leven. Hun ei genwaarde krijgt klappen en de belangstelling voor geschied schrijving als genre en als be schrijving van het verleden neemt af." Achteruitgang „De oorzaken voor de achter uitgang van het kloosterleven worden niet langer uitsluitend in het verleden en in externe factoren gezocht maar ook in in terne oorzaken. Tijdens de der tiende en een deel van de veer tiende eeuw wordt moreel en spiritueel verval als belangrijk ste reden voor de achteruitgang genoemd. Aan de relatie met de buitenwereld wordt opvallend weinig aandacht geschonken. In een groeiend aantal verza melhandschriften uit de late Middeleeuwen zijn monniken van mening dat de monastieke wereld geen rol van betekenis meer speelt in de samenleving." Vanderputten besluit met: „In de laatmiddeleeuwse samenle ving zijn klooster en buitenwe reld zo ver uit elkaar gegroeid, dat zij zich ook in de geschied schrijving verschillende snelhe den ontwikkelen. De monastie ke geschiedschrijving geeft een bijna schizofrene en vervreem de indruk en dat zal zo duren tot het einde van de vij ftiende eeuw. Met dit alles voor ogen is het wellicht gewenst vele middel eeuwse bronnen te herzien en te herwaarderen, omdat hun dub bele of 'gelaagde' boodschap tot nu toe grotendeels ongemoeid is gelaten. Zij bedoelen niet altijd wat er letterlijk staat en zij zeg gen ook vaak veel meer dan wat er letterlijk staat. Alle mogelij ke vormen van historische over- levering, hoe eenvoudig ook, kunnen vanuit een sociaal per spectief informatie opleveren voor het onderzoek naar bewus te én ook onbewuste uitdruk kingen van sociale ervaringen." doorLou Lichtenberg SAKKARA - Al meer dan een kwart eeuw wroeten Leidse ar cheologen in het Egyptische Sakkara naar het rijke verleden van de farao's. Onlangs deden zij nog een spectaculaire vondst. Het zal de laatste niet zijn, want er wachten nog vele schatten onder het zand. Elk jaar wordt van januari tot begin maart gespit naar de ge schiedenis van deze Egyptische regio tijdens het Nieuwe Rijk en speciaal de periode van de fara o's Toetanchamon, Ay, Horem- heb en Ramses I en 11(1334-1212 v.Chr.). In het bijzonder wordt getracht de precieze herkomst te achterhalen van de talrijke monumenten en voorwerpen die in het begin van de 19e eeuw zijn opgegraven en in vele musea over de hele wereld (ook Leiden) terecht zijn gekomen. Een groot probleem is dat deze begraaf plaats, zoals zovele, eigenlijk al vanaf de oudheid tot in de vori ge eeuw herhaaldelijk is ge plunderd. Bovendien zijn er graven die zijn hergebruikt. Dit jaar hadden dr. Maarten Ra ven, conservator van de Egypti sche afdeling van het Leidse museum, en dr. René van Wal- sem, egyptoloog aan de oplei ding Egyptologie van de Leidse universiteit, de leiding. In een terugblik op een kwart eeuw graven in de grote zandbak ver haalt Maarten Raven over het eerste resultaat: 'Al in de eerste week van de opgravingen in 1975 werd een lang verloren ge waand grafcomplex aangetrof fen, namelijk dat van Horem- heb, gebouwd toen deze nog generaal was onder Toetancha mon. Hij zou later omstreeks 1330 v.Chr. zelf farao worden en werd op grond van deze status rond 1306 in de Vallei der Ko ningen te Thebe, nabij het hui dige Luxor, begraven. Zijn graf in Sakkara werd na zijn promo tie tot farao bestemd voor zijn vrouw. Een werkelijk fantasti sche vondst.' Ook René van Walsem is nog steeds van dat graf onder de in druk. 'Het spectaculairst zijn de reliëfs. Ze zijn niet alleen rond uit prachtig, maar de informatie die daarop te vinden is heeft ook tot nieuwe historische inzichten geleid.' Bij zo'n voltreffer meteen al in de beginperiode zou het echter niet blijven. In de directe omge ving van dat graf werden in de daaropvolgende jaren verschei dene andere ontdekt van perso nen uit de kring van de farao's van de 19e Dynastie. Behalve interessante inscripties en artis- tieke reliëfs gaven deze graven vele objecten met belangrijke informatie prijs over de bewo ners van Memphis en hun tijd. Achtereenvolgens trof men on der meer het graf aan van prin ses Tia, een zuster van Ramses II, en haar man, eveneens Tia geheten, alsmede dat van Ra mose, 'Hoofd van de Boogschut ters', en van Iurudefparticulier secretaris van het echtpaar Tia en Tia. Gedurende de jaren ne gentig werden nog meer graven blootgelegd, waaronder dat van Inioeia, 'Hoofd van de Runde ren van Amon' en tevens 'Koningsschrijver' van Toetan chamon, alsmede van diens ha remdirecteur Pay. Perspectieven En dit jaar was het dus weer raak: het graf van een opper priester uit de tijd van de om streden farao Achnaton (1353- 1336 v.Chr.), dus van vóór Toe tanchamon, en daarmee het oudste graf van dit project tot dusver. Maarten Raven vol trots: 'Het dit jaar gevonden graf is van een ongekende kwaliteit door de vele fraaie reliëfs en schilderingen. Met als klapper het gave dubbelbeeld van de op perpriester en zijn vrouw. Maar ook de nieuwe historische infor matie die het oplevert over de tijd van Achnaton maakt het graf zo bijzonder.'GPD Inioeia, 'Hoofd van de Runderen van Anion' en tevens 'Koningsschrijver' van Toetanchamon, afge beeld op de wand van een kapel in zijn graf. foto Lou Lichtenberg/GPD PTT Post heeft begin jaren '90, om nog altijd ondui delijke redenen, besloten niet meer mee te doen aan de jaar lijkse gemeenschappelijke Europa-emissie. Toch valt dat besluit soms te betreuren. Vooral dit jaar nu het thema 'Water, natuurlijke rijkdom' is. Daar had Nederland zich best in kunnen vinden. Ten slotte is hier onlangs ook nog het wereld-watercongres ge houden. Zoals viel te verwachten zou het thema veel mooie zegels opleveren. De eerste emissies, begin dit jaar, van Liechten stein en Guernsey bewezen dat eigenlijk direct al. Aan het eind van het jaar, als de onge veer vijftig Posteurop-landen hun zegels hebben uitgege ven, kunnen Europa-verza melaars dan ook een mooi hoofdstuk van hun collectie toevoegen. België geeft 23 april zijn Eu ropa-zegel uit in de waarde van 21 Bef./0,52 euro. Op de zegel een aquarel: een jongen die in het water speelt. I-lij streelt het water, koestert het en laat het door zijn vingers sijpelen. euro/3,00 0,60 fr., ook in een velletje (één zegel) en in een boekje met vijf zegels van 0,46 euro/3,00 fr. en drie van 0,46 euro/3,00 0,60 fr. (België gaf in 1992 in de reeks Jeugdfila telie ook een Guust Flaterze gel uit); 19 maart, derde serie De eeuw in postzegels, onder werp: Communicatie, 5 x 0,46 euro/3,00 fr., ook in een velle tje met twee series; 26 maart, groet/wens-zegels: c'est un garcon (3,00 fr./0,46 euro, c'est une fillè (3,00 fr./,46 euro oui (4,50 £r./0,69 euro) en merci (0,46 euro/ 3,00 fr.). De Franse Europa-zegel gaat 9 mei in de algemene verkoop. De zegel (0,46 euro/3,00 f.) verbeeldt een grote water druppel waarin de wereld wordt weerspiegeld. Als tekst: L'eau richesse naturelle. In 1969 gaf Frankrijk ter gele genheid van de Europese Wa terovereenkomst ook al een zegel uit met waterdruppels met in het midden daarvan een diamant. Verder nieuws uit Frankrijk: 5 februari, 1,02 euro/6,70 fr.- zegel uit de kunstreeks, Boe rendans van Pieter Bruegel de Oudere; 26 februari, Fête du timbre, na Kuifje nu Guust Flater (Gaston Lagaffe), 0,55 velletje staan gepland onder de titel 'Muziek Literatuur'. Op de zegels twee monumen ten uit de Vlaamse en Waalse letterkunde, Willem Elsschot (1882-1960) en Albert Aygue- sparse (1900-1996). Twee portret-zegels van 0,42 euro/17 Bef. Het velletje is gewijd aan de vijftigjarige Internationale Muziekwedstrijd Koningin Elisabeth van België. In het velletje een zegel van 0,52 eu ro/2 1 Bef. waarop o.a. het por tret van de koningin; op de rand de drie disciplines van de wedstrijd, viool, piano en zang. BELGIË 0,52 21 De oplage van de zomerzegels die PTT Post 24 april uitgeeft, bedraagt 1 miljoen. Het is voor zover mij bekend nog nooit eerder gebeurd dat de oplage van zomerzegels van te voren was vastgesteld. Terug naar België, waar voor 23 april nog twee zegels en een W WiUem ELSSCHOT Q}42 Stempelnieuws Er zijn drie nieuwe bijzondere stempels. Op 20 tot en met 22 april wordt ter gelegenheid van 'Rotterdam culturele hoofd stad van Europa 2001' een stempel gebruikt met daarin de Rotterdamse humanist Erasmus (1466-1536) die een brief schrijft. Daarnaast de volgorde van het versturen van een brief: dubbelvouwen, in een enve lop doen, adresseren en fran keren. Aan het gebruik van dit stempel is Beursenvelop 2001-05 gekoppeld. Ter gelegenheid van 'Rottter- dam culturele hoofdstad' wordt van 20 tot en met 22 april in Ahov' Rotterdam ook de Nationale Postzegelten toonstelling gehouden. Keulen Verder: Keulen, 27 tot en met 29 april, Philatelia mitT-card, afbeelding: Amerikaanse kenmerken als hotdog, de sterren van de vlag en een fles met saus (Beursenvelop 2001- 06); en Arnhem, 28 april, 25 jaar Internationale Politiefi- latelie, een politiepet, een zwaailicht en een loep. Cor respondentie in een gefran keerde envelop/omslag onder vermelding van het gewenste stempel sturen naar: PTT Post Collect Club, Post bus 30051, 9700 RN Gronin gen. Hero Wit door Peter de Jaeger NEW YORK - 'Amerikaanse neurowetenschappen denken een beter hoortoestel voor de mens te kunnen maken op basis van het supergevoelige gehoor orgaan van een kleine vlieg. Hiermee kan voor doven onder meer het lastige probleem van storende geluiden in de massa worden weggenomen. Ron Hoy en collega's van de Cor nell universiteit in New York bestudeerden de parasitaire vlieg Ormia ochracea. Uit expe rimenten blijkt dat dit insect net zo goed als de mens nauwkeurig de richting kan bepalen van een geluidsbron. Groot pluspunt is echter dat het insect dit doet met oren die relatief veel dichter bij elkaar staan. „De oren van het vliegje staan nog geen halve millimeter uit elkaar en gebrui ken een volledig andere manier om geluid te lokaliseren dan an dere dieren. Dat opent perspec tief voor verdere miniaturisatie van het menselijk gehoortoe- stel", aldus Hoy. Vliegen horen zo goed door een speciale mechaniek van de oren. De dicht bij elkaar staande trommelvliezen van beide oren reageren niet synchroon, maar elk een fractie later op de waar genomen geluidsgolven. Het oor dicht bij de bron reageert hevi ger dan het verstaande oor, legt Hoy uit. Het zenuwstelsel van de vlieg rekent onmiddellijk het drukverschil uit tussen beide oren en stuurt signalen naar de spieren om te reageren. De neurobiologen proberen het oor van de vlieg na te maken in silicon. Op die manier hebben ze een prototype microfoon ge maakt die werkt als de oren van de vlieg en ultrageluidsgolven kan oppikken. „Dit is misschien goed voor een slechthorende vleermuis, niet voor een mens", zegt Hoy. Nodig is een hoorapparaat dat rea geert op kritische geluidsfre quenties binnen het menselijk gehoor, vooral in de spraak. Mensen met een gehoorappa raat hebben moeite om een ge sprek te volgen waarbij meer mensen tegelijk praten. Achter grondgeruis leidt hen af. Hoy: „De biologische les van de Ormia vlieg geeft de mogelijk heid om toestellen te ontwerpen die zijn uitgerust met zeer ge richte microfoons." Binnen tien jaar denkt Hoy een dergelijk toestel op de markt te brengen. (Advertentie) liELGK Unox Stevige soepen Kies uit diverse smaken. Blik 800 ml. van 3.69/3.09 voor j{óuA£ u, ööiït /Zó p/p*1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7