PZC Leger Burundi verijdelt coup Kou China en VS nog niet uit de lucht SPRING COLLECTION. Steun voor geweld tegen Israël groeit onder Palestijnen Conflict over aidsremmers Zuid-Afrika lijkt opgelost Argentijnse rechter aast op ex-dictator Paraguay Tegenstanders van vrede met Hutu-rebellen plegen staatsgreep Vonnis hof uiterst pijnlijk voor Haider AHUtn mÊm a RANGE ROVER MULBERRY Legers India en Bangladesh slaags Albanezen naar stembus Executies op Thaise televisie Doema wil import kernafval Dode bij explosie in Pristina Spaans strafhof houdt uitlevering Goesinski tegen Vandaag donderdag 19 april 2001 van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - Een Argen tijnse rechter heeft Brazilië ge vraagd om de uitlevering van Alfredo Stroessner, de voor malige dictator van Paraguay. De magistraat heeft daarnaast Chili verzocht het gewezen hoofd van de geheime politie, Manuel Contreras, aan de Ar gentijnse justitie over te dra gen. Volgens rechter Rodolfo Cani- coba speelden beiden in de ja ren zeventig een belangrijke rol in een samenwerkingsver band van militaire dictaturen in Latijns-Amerika. De bedoe ling was om linkse tegenstan ders van de alleenheersers in Argentinië, Chili. Paraguay, Uruguay en Bolivia uit de weg te ruimen. Stroessner wordt in Paraguay beschuldigd van minstens ne genhonderd verdwijningen. Hij woont sinds zijn gedwon gen aftreden in 1989 in Brazi lië. Hij had Paraguay sinds 1954 als dictator bestuurd. Contreras, hoofd van de inlich tingendienst onder het regime van generaal Pinochet (1973- 1990), verliet in januari de ge vangenis na een straf van zeven jaar te hebben uitgezeten voor zijn betrokkenheid bij een au tobomaanslag in 1976 in Was hington. Hij staat nog steeds onder huisari'est. RTR van onze redactie buitenland BUJUMBURA - Het Burundese ministerie van Defensie heeft gisteren gemeld dat het leger een eind heeft gemaakt aan een poging tot staatsgreep van een groep jonge officieren die ge kant zijn tegen de onderhande lingen die president Buyoya voert met Hutu-rebellen. In een verklaring die via een on afhankelijke radiozender werd uitgezonden, zei minister van Defensie Ndayirukiye dat de ongeveer dertig jonge officieren die de studio's van de Burundese staatsradio in het centrum van de hoofdstad Bujumbura heb ben bezet, omsingeld zijn. Het leger zei het complex niet te wil len bestormen om geen onnodig geweld uit te lokken. Terwijl al le onafhankelijke radiostations de verklaring van het leger uit zonden, stuurde Radio Burundi muziek de ether in. Inwoners van Bujumbura maakten giste ren melding van een korte scho tenwisseling rond het gebouw van de staatsradio. Het voorheen onbekende Pa triottische J ongerenfront bezet te gistermiddag het radiosta tion. Nadat de bewaker was gevlucht, zonden de militairen een bandopname uit waarin zij meedeelden de president te heb ben afgezet en het parlement buiten werking te hebben ge steld. De verklaring werd toege schreven aan luitenant Ntakarutimana, commandant van het militaire kamp Gakum- bo bij het vliegveld. Vredesoverleg President Buyoya verbleef ten tijde van de staatsgreep in de Gabonese hoofdstad Libreville, waar hij vredesoverleg voerde met Ndayikengurukiye, de lei- WENEN - De uiterst rechtse Oostenrijkse politicus Jörg Hai der heeft gisteren een gevoelige nederlaaggeleden in zijn pogin gen om critici met juridische middelen aan te pakken. Een hof van beroep sprak een politicoloog vrijdie de vroegere voorman van de Freiheitliche Partei (FPÖ) ervan beschuldigd had het nationaal-socialisme te bagatelliseren. Het Oberlan- desgericht van Wenen vernie tigde daarmee een vonnis dat Anton Pelinka in eerste instantie wegens smaad tot 60.000 schilling boete veroor deelde. Haider zei daarop dat een politicus zich blijkbaar meer moet laten welgevallen dan andere burgers. AP der van de FDD, de voornaam ste Hutu-rebellengroep van het land. Hij was' in gesprek met de Zuid-Afrikaanse vice-presi dent Zuma toen het nieuws van de staatsgreep bekend werd. Buyoya, een Tutsi, kwam in juli 1996 zelf door een staatsgreep aan de macht. Hij beloofde toen een eind te maken aan de bur geroorlog. Vorig jaar augustus sloot hij na bemiddeling van de vroegere Zuid-Afrikaanse pre sident Mandela een akkoord voor deling van de macht met leiders van de Hutu-oppositie. De Hutu-rebellen die tegen de door Tutsi's gedomineerde rege ring en strijdkrachten vechten namen echter niet aan die be sprekingen deel. Zeventien politieke partijen - tien Tutsi en zeven Hutu - pra ten'over deling van de macht. Hardliners onder de Tutsi's wij zen elk overleg met de rebellen af. Over een mogelijke coup werd al gespeculeerd sinds Buyoya het akkoord in augustus in aanwezigheid van de toen malige Amerikaanse president Clinton in het Tanzaniaanse Arusha ondertekende. „Wij zijn niet tegen de vredesbesprekin gen in Arusha", zei de woord voerder van het Front, „maar wij zij n tegen mensen die zeggen dat zij ons in de vredesbespre kingen vertegenwoordigen." De burgeroorlog begon in okto ber 1993, toen Tutsi-comman- do's de eerste gekozen president van het land, de Hutu Ndadaye vermoordden en de Hutu's in opstand kwamen. AP/ANP Demonstranten voeren bij het gerechtsgebouw in Pretoria actie tegen farmaceutische bedrijven. foto Themba Hadebe/AP van onze redactie buitenland PRETORIA - De farmaceutische indu strie en de regering van Zuid-Afrika zijn elkaar in het conflict over aidsme- dicijnen flink genaderd. Diverse bron nen melden dat een akkoord ophanden is. Hoe dat eruit zou zien, is nog ondui delijk. Een bron bij de geneesmiddelenindu strie liet weten, dat snel een akkoord wordt gesloten. Ook een hoge rege ringsfunctionaris liet weten, dat de partijen snel tot overeenstemming kun nen komen. De Wereld Gezondheidsor ganisatie van de Verenigde Naties meldde eerder de Zuid-Afrikaanse re gering in het proces te steunen. De rechtszaak over deze kwestie werd gisteren al na drie minuten geschorst. De zaak wordt vanochtend voortgezet. De rechter besloot tot de schorsing 'om dat gesprekken tussen de partijen nog steeds gaande zijn'. De hulpverleningsorganisatie Oxfam meldde dat 37 van de 39 farmaciecon cerns zich inmiddels uit het proces te gen de regering hebben teruggetrok ken. „De onenigheid richt zich nu nog op wie van die bedrijven de rekening voor juridische kosten moet betalen", zei Oxfam-medewerker Watkins. In de rechtszaak proberen de farma ceutische bedrijven schending van hun patentrecht te voorkomen. De industrie wil niets weten van het regeringsplan patenten te omzeilen om zo goedkopere medicijnen op de markt te brengen. Zij willen-een wet uit 1997 van tafel krijgen waarin staat dat de landelijke overheid zelf mag bepalen of er zoge noemde generieke medicijnen worden ingevoerd. Zo'n medicijn heeft hetzelf de werkzame bestanddeel als een merkgeneesmiddel, maar is veel min der duur. Onder meer India bood onlangs aan om Zuid-Afrika dergelijke geneesmidde len te leveren. Een bedrijf uit Bombay kondigde in februari, tot ontsteltenis van de farmaceutische industrie, aan een cocktail van aidsmedicijnen te kunnen leveren die 'maar' zo'n twee gulden per patiënt per dag zou kosten. Van de 36 miljoen mensen op de wereld die aids hebben of met hiv zijn besmet wonen er 25 miljoen in Afrika. RTR/AFP/ANP I door John Wanders WASHINGTON - Het is on waarschijnlijk dat de gisteren in Peking begonnen besprekingen i tussen China en de VS snel zul- len resulteren in een oplossing van het onderliggende conflict tussen beide wereldmachten. Om te beginnen hebben Peking en Washington volledig tegen- j gestelde opvattingen over de aanleiding voor dit diplomatie ke overleg: de recente luchtbot- sing tussen een Amerikaans spi- onagevliegtuig en een Chinees gevechtstoestel in het interna tionale luchtruim boven de Zuid-Chinese Zee. President Bush liet de Chinezen op de slotdag van de jongste cri sis in de relatie tussen Peking en Washington weten dat hij 'very sorry' was over de dood van de Chinese piloot. 'Very sorry' was de president ook over het feit dat het zwaar geschonden Ame rikaanse spionagevliegtuig met zijn 24 bemanningsleden geen formele toestemming vroeg voor de noodlanding op het Chi nese eiland Hainan, ook al gaf de gezagvoerder via de boordra- dio niet mis te verstane nood signalen af. Wisselgeld Het 'very sorry' van Bush is in Peking nadrukkelijk vertaald als een formeel excuus en een Amerikaanse erkenning van schuld voor de luchtbotsing. In de terminologie van Washing ton is de spijtbetuiging echter niet meer dan een blijk van me deleven. En het tweede 'very sorry' was in Amerikaanse ogen slechts wisselgeld voor de vrij lating van cle bemanning van het spionagetoestel. Geen twij fel mogelijk, de 24 waren gijze laars. Bush onderhandelde in de elf dagen durende crisis met het mes op de keel. Dat praat per de finitie ongemakkelijk. Zoals verwacht, werd de reto riek in Washington meteen aan gescherpt toen de 24 weer met beide benen op Amerikaanse bodem stonden. Het Pentagon zei het niet met zoveel woorden, maar uit alles kon worden opge maakt dat Washington eigenlijk vindt dat de Chinezen een 'very sorry' verschuldigd zijn aan de Amerikanen. In het bijzonder voor het stuntwerk van de om gekomen Chinese 'cowboy', die op een haar na 24 Amerikanen mee de dood in sleurde. Gretig toonde het Pentagon de afgelo pen dagen beelden van het uit eindelijk verongelukte Chinese gevechtsvliegtuig, dat reeds bij eerdere confrontaties dit jaar akelig dicht langszij de veel langzamere Amerikaanse spio nagetoestellen kwam. Het onderliggende conflict draait uiteraard om de Chinese aspiraties, de Amerikaanse strategische belangen in Oost- Azië en de diepe betrokkenheid van Washington bij het lot van Taiwan. Het Pentagon klaagt sinds januari over toenemende intimidatie van Amerikaanse 'verkenningstoestellen' door Chinese gevechtspiloten in het internationale luchtruim boven de Zuid-Chinese Zee. Advertentie LIMITED EDITION De Range Rover Mulberry koerst over de catwalk op 'Hurricane' lichtmetalen 18" wielen. De stoelen gaan gekleed in soepel Oxford leather. Bovendien is het model rijkelijk bedeeld met zaken als: een navigatiesysteem met on- en off-road functie, elektrisch bedienbare voorstoelen met memory-functie en een 'High-line' audlosysteem. Let u ook op de stijlvolle Mulberry accenten en de geraffineerde accessoires die u krijgt bij aanschaf van deze auto. MiniMax. verbruik: 10,6 -16,41/100 km. resp. 6,1 - 9,4 km/I. C02 uitstoot resp. 289 - 398 g/km. De Range Rover Mulberry Is als 4.0 V8 benzine verkrijgbaar voor 176.900,- en als 2.5 liter turbodieselmotor voor 179.900,-. THE BEST 4x4xFAR Land Rover Experience Centre Auto Ventura B.V. Amundsenweg 33,4462 GP Goes Tel.: 0113 - 245285, www.auto-ventura.nl ümnmI Peking lij kt de wisseling van het leiderschap in Washington aan te grijpen voor een offensief op de decennia lang uitgeoefende praktijk van Amerikaanse spio- nagevluchten aan de boorden van het Chinese luchtruim. Chi na is een economische en mili taire wereldmacht in opkomst en wil dat weten ook. Nationalistische tendenzen in zowel de VS als China maken dit tot een riskant dispuut. De poli tieke leiders in Peking voelen de druk van de militairen. Bush voelt de druk van de rechter vleugel van zijn partij. Volgens sommige conservatieve denkers in Washington is een oorlog met China op termijn on afwendbaar. Al was het maar vanwege de op schrift vastge legde Amerikaanse loyaliteit je gens de in Chinese ogen onwet tige regering van Taiwan. Vooruitlopend daarop werd Bush de laatste weken door de haviken in zijn eigen Republi keinse partij afgeschilderd als een 'loser', een president zonder ruggegraat, die zich in zijn eer ste grote internationale con frontatie onmiskenbaar van zijn zwakste kant liet zien. Dan is er de in Peking veelvuldig geuite klacht over 'Amerikaan se arrogantie'. Die oude klacht, die ook in veel andere regio's van de wereld klinkt, is niet geheel onbegrijpelijk. Het laat zich ra den hoe het chauvinistische Amerikaanse Congres zou heb ben gereageerd als op 80 kilo meter van de Calif ornische kust een Amerikaanse gevechtspi loot zou zijn verongelukt na een luchtbotsing met een Chinees spionagevliegtuig. GPD DHAKA - Een vuurgevecht tussen troepen van Bangladesh en India heeft volgens Bengalese autoriteiten het leven gekost aan zeker achttien militairen. Volgens een Bengalese generaal kwamen de afgelopen dagen zestien Indiase en twee Bengale se militairen om het leven. Dhaka zegt dat Indiase troepen zijn grondgebied binnen zijn gevallen. India bevestigt de schietpartij, maar heeft het over slechts één gewonde. De schietpartij komt in een periode van oplopende spanning tussen de twee landen. Vorige week vochten militairen van de twee buurlanden in een ander deel van het grensdistrict Meg- halaya. Beide landen hebben sinds de deling van de voormali ge Britse kolonie in Pakistan en India in 1947 een conflict over hun grens. Dat veranderde niet toen Bangladesh in 1971 onaf hankelijk werd van Pakistan. RTR/ANP TIRANA - De Albanese president Rexhep Meidani heeft gis teren voor 24 juni parlementsverkiezingen uitgeschreven. Hij deed dat in aanwezigheid van de voorzitter van de Parle mentaire Assemblee van de Raad van Europa, die 26 waarne mers stuurt om er op toe te zien dat de verkiezingen eerlijk en vrij verlopen. Bij de door de regerende socialisten gewonnen regionale ver kiezingen in oktober hebben internationale waarnemers on regelmatigheden geconstateerd. De vorige parlementsver kiezingen in Albanië hadden plaats in juni 1997. AP BANGKOK - In de strijd tegen drugssmokkel en om de kijk cijfers op te krikken hebben de Thaise autoriteiten besloten executies van drugssmokkelaars wekelijks op de televisie te gaan uitzenden. Met beelden van het vuurpeleton in actie wil len ze toekomstige smokkelaars afschrikken. De minister van Binnenlandse Zaken, Purachai Piemsom- boon, verklaarde dat gisteren tegen de Australische zender ABC. Van de negentien gevangenen in Thaise dodencellen zijn er elf veroordeeld voor het smokkelen van verdovende middelen. Gisteren werden vijf veroordeelden, vier drugssmokkelaars en een moordenaar, in de extra beveiligde inrichting Bang Kwang geëxecuteerd. ANP MOSKOU - De Russische Doema is gisteren ook in tweede le zing akkoord gegaan met een omstreden wetsontwerp dat de invoer mogelijk moet maken van kernafval uit het buiten land. De 'tijdelijke' opslag van nucleair afval moet Rusland veel geld opleveren, volgens de krant Berliner Zeitung meer dan 20 miljard dollar. Daarvan is een fors deel nodig om de opslag plaatsen aan te leggen. Waarnemers denken dat de benodigde derde ronde nog maar een formaliteit zal zijn. Een veto van president Poetin is niet waarschijnlijk. AFP/DPA PRISTINA - Bij een zware explosie in het centrum van de Kosovaarse hoofdstad Pristina zijn gistermiddag zeker een dode en vier gewonden gevallen. Volgens een woordvoerder van het Britse KFOR-regiment in de stad is de identiteit van de slachtoffers nog niet vastgesteld. Albanese extremisten plegen sinds 1999 voortdurend aansla gen op onder anderen Serviërs. Daarmee hopen ze niet-Alba nezen in Kosovo op de vlucht te jagen, waarmee de provincie etnisch gezuiverd wordt. AFP/ANP/RTR Palestijnen dat de intifada moet worden beëindigd. Het grijpen naar de wapens lijkt president Arafat populairder te hebben gemaakt. In antwoord op een vraag naar favoriete Pa lestijnse politieke figuren zet 32,3 procent van de onder vraagden hem op de eerste plaats. In december was dat nog 25,7 procent. In juni 2000, toen de Aksa-intifada nog moest be ginnen en er nog een vredespro ces met Israël aan de gang was, noemde 31,8 procent van de Pa lestijnen Arafat als favoriete leider. Volgens het onderzoek zijn de meeste Palestijnen (ruim 57 procent) nu 'zeer tevreden' of 'redelijk tevreden' over Arafats functioneren als president van het Palestijnse bestuur; 38 pro cent is daarover 'nogal ontevre den' of 'zeer ontevreden'. De cijfers zijn afkomstig van het Jerusalem Media and Commu nication Center (JMCC), een in Oost-Jeruzalem gevestigd Pa lestijns onderzoeksinstituut dat als betrouwbaar bekend staat. Het JMCC peilt iedere vier maanden de stemming in de Pa lestijnse gebieden. De afgelopen vier maanden stonden aan de Palestijnse kant in het teken van een opvoering van het aantal beschietingen en bomaanslagen. Israël ant woordde met steeds hardere te genacties. Veel vertrouwen in het vredesproces is er dan ook niet meer, hoewel volgens het jongste onderzoek zo'n 19 pro cent van de Palestijnen de hoop nog niet heeft opgegeven. Een grote meerderheid (95,3 procent vindt dat de belangrijkste be middelaar, de VS, aan de kant van Israël staat. GPD door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het aantal Palestij nen dat zich uitspreekt voor ge wapende strijd tegen de Israëli sche bezetting, is de afgelopen vier maanden flink gestegen. Volgens de jongste opiniepei ling meent nu een ruime meer derheid van 62,3 procent van de Palestijnse bevolking van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook dat de Aksa-intifa- da ook met wapens moet wor den gevoerd. Afgelopen decem ber was dat nog 54,5 procent. Een meerderheid van 54,4 pro cent stelt zich vierkant achter bomaanslagen op Israëlische burgers, terwijl nog eens 19 pro cent verklaart daar 'niet princi pieel tegen' te zijn. Minder dan 16 procent is tegen dergelijke acties. Achttien procent van de Palestijnen meent dat er alleen ongewapend actie moet worden gevoerd. Ondanks de vele hon derden slachtoffers en de grote economische malaise, vindt nauwelijks 13 procent van de MADRID - Spanje mag de Rus sische mediamagnaat Vladimir Goesinski niet uitleveren aan Rusland. Dit heeft het strafhof in Madrid gisteren bepaald. Moskou had om uitlevering van de oprichter van het concern Media Most gevraagd, omdat het hem wil vervolgen wegens fraude. De Spaanse politie hield Goes- inksi 12 december aan op ver zoek van de Russische justitie. Hij zat tien dagen in voorarrest, maar mocht na betaling van een borgsom van zes miljoen euro naar zijn huis terug. Hij kreeg huisari'est. Op 12 maart moest hij weer naar de gevangenis. Goesinski was tot voor kort de baas van de onafhankelijke Russische televisiezender NT- V.NTV stond tot de de overname door het staatsbedrijf Gazprom bekend om de kritische bericht geving over de Russische rege ring. Volgens Goesinski zijn de tegen hem gerichte aantijgin gen een poging van het Kremlin NTV monddood te maken. RTR/ANP Advertentie Kunst- en Antiek VEILING 19 april, aanvang 13.30 uur (Kijkmorgen 10.00-13.00) ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5