Tekort aan plaatsen taakstraf Bewoners Coensdike zijn dik tevreden Leerlingen dragen monument over Ritje over hoho's in trek bij jeugd Breskens Meikermismarkt in Koewacht dupe van afsluiten grenzen Beauty Gezondheid Waterschap verlaagt tarieven na hertaxatie Veel geld voor Don Marcelino Controle aan grens aangepast Hondenbaas krijgt klappen Rijverbod na te veel drank Politie Hulst pakt dekbeddieven Agressie door Bosnië-ervaringen Rechter beboet hennepkwekers Bureau Halt kan jongeren moeilijker onderbrengen bij instellingen ZEELANDHALLEN doorWilma Valk BRESKENS - Ze zijn nog niet geaccentueerd, de als ver- I keersremmers dienende bob bels aan het Molenwater te J Breskens. Maar ze hebben al wel een naam: hoho's. Deze bobbels zijn zowel links I als rechts van de weg aange bracht. In totaal liggen er twaal f dubbele hohos, die zor gen voor een slingerwerking. De remmers zijn geïnspireerd op de kantelweg in Nieuwvliet. Bij de jeugd van Breskens is een ritje over deze cakewalk zeer in trek. Echte klachten zijn bij de gemeente nog niet binnenge komen en H. van de Kop, chef bedrijf sbureau van de gemeen te Oostburg. is tevreden over de gang van zaken. W erkzaamheden „Er moet nog een aantal afslui tende werkzaamheden plaats vinden zoals het afvlakken van de bermen en het accentueren van de hoho's. Vooral de belij ning is belangrijk. Hiervoor hebben we droog en vooral iets warmer weer nodig. De verf hecht niet bij een tem peratuur onder de 10 graden Celsius. Als het weer meewerkt zal het allemaal niet meer lang duren." Een ritje over 24 hoho's blijkt leuk voor kinderen en is af doende voor automobilisten die van het Molenwater een ra cebaan maakten. Fietsers zijn er minder blij mee. Op plekken waar geen f iestpad ligt moeten ze over de hoogste kant van de bobbel rijden als er een tegen ligger komt. Het Molenwater is na de van Zuijenstraat, de Boulevard en de straten in de visserijbuurt een van de belangrijkste wegen die in het kader van het ver- keersproject Duurzaam Veilig moest worden aangepakt. (Advertentie) Met Zeeuws Groen draagt ook u bij aan een schoner milieu. Ga naar www.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim M.A. van Stee J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Lilian Dominicus AARDENBURG - Een dikke acht geven de bewoners van de appartementen en aanleunwo ningen van verzorgingstehuis Coensdike in Aardenburg aan hun leef- en woonomgeving. De woningen hebben genoeg stop contacten, zijn dichtbij winkels en medische voorzieningen, de straatverlichting is voldoende, de appartementen zijn ruim en zonnig en de alarmering werkt naar tevredenheid. De resultaten van de enquête door de Vrouwen Advies Com missie (VAC) West-Zeeuws- Vlaanderen geven weinig reden tot klagen; de bewoners van Coensdike voelen zich over het algemeen erg prettig in hun ei gen huis. Natuurlijk zijn er ook min puntjes. Zo vinden aanleunwo- ners dat cle struiken onder hun raam sneller gesnoeid mogen worden, ergeren rolstoel- en rol- latorgebruikei's zich aan het stroeve schelpenpad bij de in gang, vinden de gebruikers van de recreatiezaal dat de wacht tijden voor de lift in het woon zorgcentrum te lang zijn en klagen sommigen dat de bei-eik- baai'heid van voorzieningen als een brievenbus, bibliotheek en openbaar vërvöer te wensen ovexiaat. Onderzoek De VAC-werkgroep West- Zeeuws-Vlaandei'en hield het woongeriefonderzoek drie jaar na de ingebruikname van het complex met 24 aanleunwonin gen en 61 appartementen, om de gegevens in de toekomst te ge bruiken voor andex'e bouwpro jecten in de verzorgingssector. „De volgende keer zouden we Directeur J. de Rechter van de Algemene Woningsticht ing Zeeuws-Vlaanderen toont de heer Ingels, bewoner van Coensdike, het positieve onderzoeksrapport. Naast hem M. van de Plas van de VAC. foto Peter Nicolai niet zomaar akkoord gaan met de bouw van slechts één lift", verklaax-t VAC-vrijwilligster M. van der Plas. „Je ziet het nu al, als al die mensen van de recrea tiezaal naar beneden willen, dan ontstaan er wachtrijen." De Zeeuwse stichting VAC advi seert gemeenten, instellingen en bouwbedrijven over de inrich ting van gebouwen en wijken. De vrijwilligsters worden regel- matig getx-aind in bouwtechni- schezaken. Van der Plas: „Vrou- wen hebben vaak een betere kijk op de praktische uitvoer baarheid van bouwontwerpen. Mannen zijn vaak te weinig thuis; vrouwen merken het di rect op als bijvoox-beeld het toi let te dicht bij een douche is ge plaatst. Omdat zij degenen zijn, die de wc rondom dx-oog moeten dweilen." door René Hoonhorst KOEWACHT - De Internatio nale Meikermismarkt in Koe wacht is afgelast. Omdat de grens met België vanwege het mond- en klauwzeervirus dicht is, kan het evenement dat zich zowel in het Nederlandse als het Vlaamse Koewacht afspeelt, niet doorgaan. Bij zijn sollicitatie was burge- meester Mulder van Axel nog 'gevraagd of hij zich niet te groot voelde voor jaar- en veemark ten. Het antwoord dat hij dat soox*t evenementen een warm hart toedraagt en ze graag als eerste burger zou openen, viel in de smaak. Een kleine acht maanden later heeft Mulder echter nog geen jaarmarkt kun nen meemaken. De Axelse jaar markt werd in december, afge last nadat een stoi'm de tent wegblies, de jaai'markt in Koe wacht ging enkele weken gele den niet door omdat het mond en klauwzeexwirus had toege slagen en vanwege diezelfde veeziekte gaat nu voor het eerst in achttien jaar de Internatio nale Meikermismarkt in Koe wacht niet door. „Gelukkig heeft niemand het me nog kwalijk genomen, maar het lijkt wel of ik de jaarmark ten niet veel goeds breng", grap te Mulder met een enigszins wrange ondertoon. De Axelse eerste burger is geen voorstan der van de strenge grensbewa kingen door Belgische overhe den. Voor het afgelasten van de Meikermismarkt kan hij echter begrip opbrengen. „Het geeft natuurlijk spanningen als alle grensovex-gangen zijn afgeslo ten, terwijl je in Koewacht een weekeind lang zo met een broodje hamburger de grens over kunt wandelen. We hebben er nog even over gedacht om de max-kt in afgeslankte vorm apart aan twee kanten van de grens te laten plaatsvinden, maar dat geeft toch te veel prak tische problemen. Voorzitter P. Apers van de werk groep Internationale Meiker- mismarkt beti'eurt dat de grens overschrijdende max-kt, die jaarlijks zo'n tienduizend be zoekers naar beide gelijknami ge grensdorpen lokt, voor het eerst sinds de opx-ichting niet doorgaat. „Maar de gemeente Stekene liet dix-ect na Pasen al weten dat we er rekening mee moesten houden dat de max-kt niet kon doorgaan. Burgemees ter Rollier van Stekene, Marin van Moerbeke en Mulder van Axel hebben daarna met ons overleg gevoerd en gezamenlijk is besloten dat de mai'kt geen doorgang kan vinden." Besluit Het bestuur van de werkgroep legt zich zonder mox-ren bij het besluit neer, omdat bij alle eet- kraampjes normaliter vlees en zuivelpx-odueten te krijgen zijn. Daarnaast pakken ook de Koe- wachtse slagei-s altijd ruim uit tijdens de Meikermismarkt. Apers: „Burgemeester Rollier van Stekene is ook diei*enai*ts. Hij meldde ons dat juist in gx-ootschalige niet te controle ren volksbewegingen de groot ste gevaren schuilen voor het overbx-engen van mkz. Tegen zo'n argument valt weinig in te brengen." HULST - De vastenactie 2001 heeft in de Willibrordusparoch- ie in Hulst 18660 gulden opge bracht. Het geld is bestemd voor een project op het eiland Don Marcelino op de Filippijnen. De boekenmax-kt met kaarsen verkoop in de basiliek scoox-de boven verwachting goed. Ex- werd voor bijna 2600 gulden aan boeken verkocht. De huis- aan-huis collecte bracht 7844 gulden op en de caritascollecte was goed voor 800 gulden. Ook de leerlingen van de plaatselijke basisscholen droegen een steen tje bij. De jongste kinderen spaax-den 2207 gulden. Leei'lin- gen uit de bovenbouw vei'dien- den 4711 gulden met een heitje voor een kaxweitje. Vrijdag 20 april 114.00-22.00 u. Zondag 22 april 10.00-18.00 u.l (Advertentie) Met o.m.: Huid-, nagel- en haarverzorging, cosmetica, plasti sche chirurgie, Tattoo's, piercings, sportscholen en demo's, sie raden, luxe lingerie, badmode, voedingssupplementen, acces soires, alternatieve geneeswijzen, diëten, kapperswedstrijd, metamorfoses, catwalkwedstrijd, modeshows Vrijdag 20 april: diverse optredens van Ide Franse Chippendales MEN AT WORK Eersteklassers van het Reynaertcollege herdenken oorlogsslachtoffers bij het monument aan de Glacisweg. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer HULST - Nadat de laatste to nen vaxx de Last Post waren weggestorven, moesten de leerlingen weer over tot de or de van de dag. Ongeveer dertig eersteklassers van het Rey naertcollege in Hulst stonden gisterenochtend bij het monu ment der gevallenen aan de Glacisweg stil bij de slachtof fers van de Tweede Wereldoor log. De school adopteerde het mo nument vijftien jaar geleden. Het is intussen traditie dat het gedenkteken elk jaar door de tweedeklassers wordt overge dragen aan de brugklasleer lingen. Dit gebeux-de gistex-en met enig ceremonieel vertoon. In een lokaal van het Rey- naex-tcollege wex-den kaax-sen ontbrand en er wex-den een ge dicht, twee strofen van het Wilhelmus en enkele artikelen uit de univex'sele verklaring van de rechten van de mens voorgelezen. Rector A. van Ba len en burgemeester A. Kessen vroegen de leerlingen vex-- draagzaam te zijn en zich be wust te zijn van cle vrijheid die ze genieten. In een stille tocht tx-okken de leex-lingen, samen met vex*te- genwoox-digers van de Bond van Wapenbroeders, naar het monument. Daar werden kransen gelegd. Na een minuut stilte werd de nationale driekleur gehesen. De leerlingen keerden daarna terug ïxaar de school waar ze ballonnen met een vredeswens oplieten. donderdag 19 april 2001 STEKENE - De Vlaamse gemeentexx Stekene en Moei'beke hebben het controlesysteem aan de grenzen gistex-en iets aan gepast. De grensovergang Rode Sluis blijft, ondanks een Ax els vex-zoek, voorlopig gesloten. Maar de grensovex-gang in Overslag is ovex-dagvan 10.00 tot 18.00 uur weer open. Ook de grensovergang in het dorp Koewacht, die tot nu toe dag en nacht open werd gehouden, zal vanaf nu van 10.00 tot 18.00 uur open zijn. Politie- en douane-ambtenaren houden in bei de gx-ensdox-pen vracht- en bestelwagens aan, maar controle- ren pex-sonenauto's slechts steekproefsgewijs. Tussen 18.00 en 10.00 uur zullen beide grensovergangen geheel worden afge sloten door verspex-ringen. Vex-keer dat dan de grens over wil, moet omrijden via Kapellebrug/De Tromp of de Tx-actaatweg bij Westdorpe/Zelzate. TERNEUZEN - Een 62-jarige man uit Tex-neuzen die zijn hond uitliet, is gisteren in het gezicht geslagen door een ande- x-e hondenbezitter. De man liep een gescheux-de lip op. Aanlei ding voor de klap was een ruzie tussen de twee honden. Het slachtoffer had zijn hond niet aangelijnd. Het dier begon te vechten met een andere hond, die wel aan de lijn liep. De baas jes probeerden de honden uit elkaar te halen, waai'op de eige naar van de aangelijnde hond de klap uitdeelde. TERNEUZEN - De politie in Terneuzen hield gisternacht een 47-jarige automobiliste aan op de Buitenhaven. Ademanaly se wees uit dat de vrouw andex-half keer te veel had gedron ken. Dat was goed voor een rijverbod van drie uur en een pro ces-verhaal. HULST - De politie heeft dinsdag twee mannen opgepakt die worden verdacht van meerdere diefstallen. De twee verdach- ten, Tex-nexxzenax-en van 35 en 41 jaar oud, werden op de Absdaalse Weg in Hulst aangehouden. Vlak daarvoor had het duo bij het meubelbedrijf Morx-es vier dekbedden en een aan tal dekbedhoezen ontvreemd. In de woning van één van de twee Tex-neuzenax-en werden meer goederen aangetroffen. De politie gaat na of deze ook zijn gestolen. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Nieuwdoi'p is gistex-en door de Middelburgse politierechter vei'oox-deeld tot zestig uur werkstraf wegens mishandeling. Advocaat W. Tig- gelaar kon zich wel vinden in die taakstraf. Volgens haar lijdt de Nieuwdorper onder de ervaringen die hij opdeed in de ooi- log in Bosnië: „Hij heeft veel ernstige gevallen gezien. Het kost hem moeite om over te schakelen naar de bui-germaat- schappij",zeize. De man erkende vorig jaar in 's-Heerenhoek een man bont en blauw te hebben geslagenZelf zei hij dat zijn alcoholgebruik mede van invloed was op zijn gedrag. MIDDELBURG - Twee hennepkwekers uit Sint-Annaland zijn gisteren door de Middelbux-gse politierechter veroordeeld tot boetes. Een 51-jarige verdachte kreeg vijf honderd gulden boete. Bij hem werden vorig jaar augustus 27 planten in zijn tuin aangetroffen. Een 28-jarige verdachte, die in dezelfde pei-iode acht planten in zijn bezit had, zei de hennep te gebrui ken als medicijn voor zijn nachtrust. Hij werd veroox-deeld tot vierhonderd gulden boete vooi-waardelijk. doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen wil het ta rief voor de omslag ongebouwd verlagen van 4,69 gulden naar 3,42 gulden per 5000 gulden economische waarde van het onroerend goed. De voorgestelde tariefsverla ging - het algemeen bestuur moet het voorstel op 17 mei nog goedkeuren - heeft alles te ma ken met de hoger uitgevallen taxaties van het onroerend goed in Zeeuws-Vlaanderen. Die taxaties werden uitgevoerd in opdracht van de gemeenten. De resultaten van het omvangrijke onderzoek vormen de basis voor de heffing van de onroerend- zaakbelasting van de gemeen ten, maar ook voor de heffingen van het waterschap. Omdat de gemiddelde waarde van de woningen in Zeeuws- Vlaanderen met zo'n dei-tig pro cent is gestegen, vindt het schap het niet verantwoord om de in december vastgestelde tarieven te handhaven. Verlaging Met een verdaging van het tarief met ruim een gulden - per een heid van 5000 gulden - blijven de inkomsten voor het schap even hoog als bij het opmaken van de begroting voor 2001 werd aangenomen. Voor de burgers blijft het netto- bedrag dat aan het schap moe ten worden betaald ook hetzelf de. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Halt-bu reau Zeeuws-Vlaanderen vindt steeds moeilijker plaatsen bij instellingen en bedrijven waar jongeren hun taakstraffen kun nen vervullen. Steevast moet beroep worden gedaan op dezelfde instellin gen, die vaak ook nog plaatsen beschikbaar stellen aan de re classering en de kinderbescher ming, instanties die ook met taakstx-affen wei'ken. Het bu reau hoopt met een gerichte campagne andere instellingen in Zeeuws-Vlaanderen over de streep te trekken. „Als er in eerste instantie een handvol bijkomt, zijn we al te vreden", zegt coördinator R. Dekker: „Ik hoop dat vooral plekken in de weekeinden kun nen worden geschapen. Met na me op zaterdagen, vaak de dag dat de jongeren hun taakstraf moeten uitvoeren omdat ze dan vrij zijn, is het moeilijk aan plekken te komen." Dekker is uitermate tevreden over de instellingen en instan ties die wel regelmatig kinderen opvangen en hun taakstraf la ten uitvoeren. Met name de groenvoorzieningen in Hulst, Sluis-Aai'denburg en Oostbuxg, de bejaardenhuizen in Kloos- terzande en Sas van Gent en het streekziekenhuis De Honte ver richten nuttig werk. „Als ik cle lijst van vaste afnemers bekijk, dan denk ik dat van een aantal andere gemeenten best ook wat ver-wacht kan wox'den", vindt Dekker. Stijging Het Bureau Halt in Zeeuws- Vlaanderen behandelde in 2000 122 zaken, zestien meer clan in 1999. Dit is een stijging van 13,2 procent. Het bureau wijt dit aan een toename van baldadigheid, winkeldiefstal en vernielingen. Het gaat dan vooral om jonge- ren van twaalf tot achttien jaar. STOP, het bureau-onderdeel dat zich richt op jongex-en van zes tot twaalf jaar, ver-werkte voi'ig jaar twintig zaken. Bu- x-eau Halt Zeeuws-Vlaanderen constateerde vorig jaar een dui delijke afname van het aantal vuuxwerkovertx-edingen. Dat liep terug van 39 naar dertien gevallen. Het bureau voert verder dit jaar in Zeeuws-Vlaanderen een campagne tegen spijbelen. Uit ondex-zoek blijkt dat ongeoor loofd schoolvei-zuim een be langrijke ooi-zaak is voor van dalisme en winkeldiefstal. De achtergx-ond van deze jeugdcri minaliteit is vaak verveling. De campagne omvat onder meer voorlichting, lessenpakketten en affiches. TOEGANG INFO ƒ17,50 CaULb 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 51