W inkelcentrum blijft autoluw 17 Werkgevers zien Vijfde Nota als bedreiging Zeeuw heeft van alle Nederlanders het hoogste eigen vermogen F De Milliano aan de slag in ziekenhuis Gekantelde truck blokkeert rotonde Arrestaties na poging tot moord zeeuwse almanak Snoezig Maria Gallaira mk Aanhouding na mishandeling vrouw in Sluiskil Oostburgse middenstand verliest rechtszaak Man overlijdt na val bij haven Sluis viert Boomfeestdag wat later ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 19 april 2001 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Vijfde No ta over de Ruimtelijke Ordening is een bedreiging voor de werk gelegenheid in Zeeland. De vrees bestaat dat de nota een harnas wordt, dat verdere ont wikkeling van de industrie on mogelijk maakt. Dat is juist wel nodig, omdat landbouw en re creatie niet in staat zijn (hoog waardige) werkgelegenheid te bieden. Die zal van de industrie moeten komen. Dit stelde R. van Nunen van de Brabants-Zeeuwse Werkgevers gisteren in Middelburg, tijdens een bijeenkomst van Het Zeeuwse Gezicht, stichting voor architectuur. Hij noemde het bedreigend dat in de nota spra ke is van het trekken van gren zen rond steden en dorpen, zon der dat de gevolgen duidelijk zijn ingevuld. Van Nunen be treurde het dat de economie in de Vijfde Nota 'bepaald niet voorop staat'. Hij zei dat de be schikbaarheid van ruimte een sterk punt is van Zeeland. Ruimte die ook voor industriële ontwikkeling nodig is. Hij be toogde dat de nota typisch is op gesteld vanuit een volle Rand stad-gedachte: „Zeeland is geen achtertuintje van Holland, dat vrij gehouden moet worden" Ook wethouder G. van Daele van Sluis-Aardenburg zag don kere wolken opdoemen. Hij was bezorgd over het aangeven van grenzen (rode contouren om be bouwing en industrie en groene lijnen om natuur) en de ruimte die de gemeenten krijgen. „Ik heb geen zin in een nota met al leen nieten. Geen wurgende contouren die de toekomst in de weg staan." Raadsel J. Kodde van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie was blij met het vaststellen van grenzen. „Een duidelijke afba kening door contouren geeft helderheid en is positief." Hij zette grote vraagtekens bij het onttrekken van 475.000 hectare grond aan de landbouw. „Hoe ze daar aan komen is een raadsel. De landbouw moet enkel inle veren en daar heb ik moeite mee." Kodde vroeg zich af wat de gevolgen zijn van aanwijzing van Zeeland tot Nationaal Landschap. M. Tempelman van het Bureau voor Toerisme Zeeland was po sitiever over een Nationaal Landschap. Ze zag in een aan wijzing goede kansen. C. Vries man, directeur-generaal ruim telijke ordening van VROM, gaf aan dat de regels voor een Na tionaal Landschap nog inge vuld moeten worden. „Maar er mogen dingen, al moeten die wel tot verbetering leiden. De ge bieden gaan niet op slot." Treurnis Gedeputeerde G. van Zwieten presenteerde drie 'moties van treurnis' tegen de Vijfde Nota: het ministerie van VROM is veel te laat met de nota, waardoor geen richting meer gegeven kan worden aan het beleid van an-- dere ministeries; de nota wordt vreselijk geheim gehouden, er is maar een handvol exemplaren beschikbaar terwijl de in spraakperiode binnenkort ein digt; in de procedure zit een democratisch gat, er moet een extra inspraakronde worden in gelast. Op dat laatste gaf Vries man weinig hoop. Hij was alleen voor verlènging van de huidige inspraaktermijn. Gedeputeerde Van Zwieten constateerde dat de nota uitgaat van een achterhaald beeld van Zeeland, dat van zo'n tien jaar geleden. Hij wees erop dat de provincie de laatste jaren veel heeft ver anderd op het gebied van ruim telijke ordening, met als uit gangspunten kwaliteit en een zorgvuldig gebruik van de ruimte. De gedeputeerde pleitte voor invoering van een 'open ruimte-heffing', om zoveel mo gelijk activiteiten binnen de be bouwde kom en op bedrijfster reinen te houden. door Famke van Loon DIRKSLAND - Jacques de Mil liano, voormalig Tweede-Ka merlid voor het CDA, heeft zijn oude vak van arts weer opge pakt. Als arts-assistent interne geneeskunde doet hij in het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirksland de komende zeven maanden de benodigde prak tijkervaring op voor zijn huis artspapieren. Begin dit jaar keerde De Millia no de landelijke politiek verbit terd de rug toe. Nadat hij in 1998 al uit de Tweede-Kamerfractie van de CDA stapte, blies hij zijn terugkeer op het Haagse toneel als voorman van de politieke be weging Teder Mens Telt' af. De Milliano ondervond zoveel weerstand dat hij zijn gooi naar de vrijgekomen CDA-zetel van Ank Bijleveld liet varen. De uit Breskens afkomstige ex- CDA'er is nu min of meer weer terug op zijn oude post. Met het diploma basisarts op zak werd De Milliano uitgezonden door Artsen zonder Grenzen en gold hij als boegbeeld van deze orga nisatie. Nu keert hij voorlopig als assistent-arts interne ge neeskunde in het Van Weel-Be- thesda Ziekenhuis in Dirksland terug in de gezondheidszorg. Opleiding De Milliano volgt in België de opleiding tot huisarts. In dat ka der vervult hij sinds begin deze week het assistentschap. „Naast de theorie moet hij een soort stage lopen in een zieken huis om wat praktijk-ervaring op te doen. Hij heeft hierbij zijn oog laten vallen op het zieken huis van Dirksland", zegt direc teur O. van de Ridder. Dat De Milliano door zijn poli tieke escapade 'er al even uit is' belet hem volgens de directeur niet de draad nu weer op te pak ken. „Je ziet meer mensen jaren nadat zij hun basisarts-diploma hebben behaald verder gaan. Met zijn werk voor Artsen zon der Grenzen heeft hij zijn basis vaardigheden goed op peil ge houden." Of de ex-CDA'er alle politieke ambities heeft laten varen, is niet bekend. De Millia no was gisteren niet in de gele genheid commentaar te geven. VLISSINGEN - De Walcherse recherche is bezig met een ge compliceerd onderzoek naar een ernstig misdrijf in de famili ale sfeer. Er zijn zeven aanhoudingen verricht. De hoofdverdachte uit Breskens werd door een arresta tieteam van zijn bed gelicht na dat de deur van zijn woning was geforceerd. Hij wordt van zware mishandeling verdacht, dan wel poging tot moord. Het slachtof fer is een vrouw uit Vlissingen. De man beweert bij zijn aan houding zwaar te zijn mishan deld. Volgens politiewoord voerder J. de Beste is er bij de aanhouding niets bijzonders ge beurd. „Er is geen persoonlijk letsel ontstaan." Het politieonderzoek heeft in middels tot nog zes aanhoudin gen geleid. Eén persoon is vrij gelaten. Op verzoek van zijn raadsman heeft de verdachte uit Breskens voor twee dagen het huis van bewaring mogen verlaten om zich te laten behandelen in het ziekenhuis in Brugge. Tijdens de reünie van die middelbare school circuleer den al snel de fotomapjes. Nieuivsgierig bekeken de dertigers eikaars kroost. „Ach, wat een schat je", oordeelde de Middelburgse over een kleuterdochter die allerliefst in de camera keek. „Nou", schamperde de moe der, „op die foto welja. Maar de laatste tijd.... er is geen land mee te bezeilen. Wacht maar tot die van jou wat ou der is", voegde ze er waar schuwend aan toe. Er volgde direct bijval van een andere moeder van een vijfjarige koter. „Ja, dat heb ik nou ook. Vroeger dacht ik vaak: 'Is-ie niet om op te vre ten?'. Maar nou denk ik: 'Had ik het maar gedaan!'" schoonheidsinstituut Leonie Wilderom Langstraat 41Arnemuiden Telefoon 0118-002506 Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur de Brasserie Salade met geitenkaas (vegetarisch) 13,50 Vispotje basmatirijst en groenten 17,50 Vlaamse stoofschotel f 21,50 zaterdag 21 april 11.00-12.00 uur Joke Verweerd Presenteert haar nieuwe roman Paradiso zaterdag 21 april 14.30-16.30 uur Latin Connection Zuid-Amerikaanse muziek Exposities 21 april - 19 mei Maand van de Vrijheid Gast-Vrijheid tentoonstelling rond het nieuwe boek van Ada de Lange "Verhalen van kinderen de Dageraad Zeeland bij het aanbreken van de dag door Jaap Klein kijk ook op www.bcstewinkelvannedc-rlancl.nl door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeland is de rijkste provincie van Neder land. Het eigen vermogen per inwoner is groter dan in de andere landstreken. In Zee land bedraagt dat 585 gul den. Zuid-Holland is met een eigen vermogen van 121 gul den per inwoner de armste provincie. Dit blijkt uit een onderzoek naar de vermogenspositie van provincies en gemeenten door het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lage re Overheden (COELO) van de Rijksuniversiteit Groningen. De twaalf provincies samen beschikken over een eigen ver mogen van ruim vier miljard gulden. Het eigen vermogen is geen pot met geld. Het is een optelsom van de waarde van alle bezit tingen (geld, maar ook gebou wen, aandelen en grond). Daar worden de schulden weer van afgetrokken. Wat overblijft, is het eigen vermogen. Dat dient om tegenvallers in de uitgaven te kunnen opvangen. Daarom is het zeker zo belang rijk te weten hoe groot de fi nanciële risico's zijn, zegt on derzoeker M. Allers. „Een klein eigen vermogen is niet erg als ook de risico's beperkt zijn. Of als er nog veel stille re serves zijn, zoals aandelen die meer waard zijn dan uit de jaarrekening blijkt." Nutsbedrijven Als die stille reserves in hun werkelijke omvang bekend zouden zijn, zou Zeeland vrij wel zeker niet op de eerste plaats hebben gestaan, stelt Allers. Noord-Brabant en Gel derland zouden volgens hem dan hoger scoren. Zij beschik ken over veel aandelen in nutsbedrijven, die verkocht kunnen worden en door de li beralisering van de energie markt erg gewild zijn. Dat voordeel heeft Zeeland echter ook. De provincie heeft de helft van de aandelen in Delta Nutsbedrijven. De andere helft is in eigendom bij de Zeeuwse gemeenten. De gemeenten in Zeeland sco ren vrij gemiddeld op de rang lijsten van het COELO. Goes, Sas van Gent en Vlissingen vallen op door hun relatief kleine eigen vermogens. Als percentage van de begroting is het eigen vermogen van Goes het kleinst. Dat van Borsele is het grootst van alle gemeenten in Zeeland. Overigens gaan bijna alle ver gelijkingen mank. Ondanks het bestaan van vaste richtlij nen hoe overheden moeten boekhouden - de zogenoemde comptabiliteitsvoorscrhiften die door het Rijk zijn opgesteld - interpreteert elke provincie en elke gemeente die regels op haar eigen wijze. Volgens het COELO zijn de boekhoudin gen van de lagere overheden daarom niet geschikt om een feitelijk beeld van de financië le positie te verkrijgen. Onzichtbaar Allers: „Het zou zo moeten zijn dat elke gemeente en provincie hetzelfde boekhoudt. In de praktijk wijken de interpreta ties echter nogal af. Daardoor zijn tientallen miljarden gul dens onzichtbaar. Dat is ern stig, want dat betekent dat de democratische controle van de overheid door de kiezer feite lijk niet mogelijk is." In Zeeland zijn hem geen bi zarre boekhoudingen opge vallen. In het algemeen signa- j leert hij wel een vicieuze cirkel. Raads- en Statenleden I zijn meestal geen financieel I deskundigen. Ze snappen wei nig van de jaarrekening en doen er dus weinig mee. Dat leidt ertoe dat de ambtenaar weinig werk maakt van de re kening. Die is daardoor moei lijk te begrijpen. „Het is dus gewoon desinteresse", stelt I Allers vast. De onderzoekers vinden dat het Rijk betere regels moet op stellen en die in een wet moet i vastleggen. Zij doen daar in hun rapport geen voorstellen voor. Allers: „Het maakt niet uit hoe die regels luiden, als ze maar eenduidig zijn en uni form worden toegepast." (Advertentie) PAR*"» door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Een gekantelde vracht auto heeft gisteren urenlang de rotonde tussen de Herbert Dowweg, de N252 naar Sluiskil en de Westsluis in Terneu- zen versperd. Het verkeer moest worden omgeleid via de voormalige Dowweg naar de Hoekseweg. De vrachtwagen uit het West-Vlaamse leper kwam van Dow Benelux, waar hij geladen was met zakken met plastic kor rels. Toen de combinatie de rotonde nam, kantelde het veertig ton zware gevaarte. De vrachtauto en de oplegger liepen daarbij forse schade op aan de rechter zijde, terwijl de cabine van de truck vol ledig werd ontzet. De chauffeur kwam door de manoeuvre ten val in zijn wagen en klaagde over hoofd- en nekpijn. Hoewel de politie de zaak nog onder zoekt, zou het ongeval niet te wijten zijn aan een te hoge snelheid. De truckchauf feur wees er bovendien op dat ook ver-r moeidheid niet in het spel was, omdat hij er net een rustperiode van twaalf uur op had zitten. Enkele medewerkers van een groenbedrijf waren op het moment van het incident werkzaam op de rotonde en getuigden dat er geen sprake was van hard rijden. De chauffeur van de truck wijt het ongeval aan een foutieve bela ding van zijn oplegger en de te scherpe bocht in de rotonde. De zakken met plas tic korrels waren dusdanig hoog opgetast dat de vrachtwagen topzwaar was ge worden. Omdat de hele lading na het on geluk met de hand moest worden overge laden, duurde het uren voor de weg weer vrij was. foto Peter Nicolai (Advertentie) ffia Onze groene stroom, die niets meer kost dan gewone stroom. Ga naar www.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. PERKPOLDER - Een 50-jarige man uit Assen is dinsdagavond op het veerplein in Perkpolder aangehouden op verdenking van mishandeling. De man zou eerder die avond een 42-jarige vrouw uit Terneu- zen in een woning in Sluiskil hebben mishandeld en be dreigd. De oorzaak van de ruzie lag in de relatiesfeer. De man is ingesloten. door Lilian Dominicus OOSTBURG - De Vereniging Ondernemers Oostburg (VOO) heeft de rechtszaak tegen de (gedeeltelijke) afsluiting van het winkelhart verloren. De be stuursrechter in Middelburg be paalde gisterochtend dat de ge meente Oostburg de palen aan de kop van de winkelstraten voorlopig mag laten staan. De motivering van zijn besluit wordt pas volgende week be kend. De VOO had om een schorsing van de verkeersmaatregelen ge waagd, totdat de rechter een definitieve uitspraak doet over het autoluw maken van het cen trum. Of de ondernemingsver eniging het beroep aanhoudt, is nog niet duidelijk. „Vooralsnog wel", zegt voorzitter P. Ton. „We zijn zeer zeker niet blij met de beslissing van de rechter. Maar we laten een en ander ook af hangen van wat de leden willen. We zullen binnenkort in een ver gadering bij elkaar komen om de kwestie te bespreken. Ook willen we de motivering van de rechter afwachten." Wethouder L. Wille van verkeer laat in een reactie weten dat de werkzaamheden voor het auto luw maken van de winkelstra ten de komende dagen worden VLISSINGEN - Een 71-jarige Vlissinger is dinsdagmiddag in Arnemuiden na een val overle den. De man was in een loods bij de jachthaven Oranjeplaat bezig met het opknappen van zijn boot. De man viel daarbij en be landde met zijn hoofd op de be tonnen vloer. Hij overleed ter &Geluid voltooid. „Een paal (aan de kop van het Raadhuisplein) was er al uitgetrokken. Die zetten we er weer in. Verder lopen we de af zettingen na, om te kijken of ze conform het collegevoorstel zijn neergezet." De afsluiting van de Burcht straat, het Eenhoornplantsoen en een deel van de Brouwerij straat zorgde de afgelopen we ken voor commotie onder zowel voor- als tegenstanders. De voorstanders zijn blij met het autoluwe centrum, met name vanwege de verhoogde ver keersveiligheid. Ze zijn van plan de etalages van hun winkels te voorzien van posters met de tekst: 'Wij zijn blij, Burchtstraat eindelijk auto vrij'. Koopstad De tegenstanders voorzien pro blemen met de bevoorrading, de bereikbaarheid voor minder- validen en de aantrekkelijkheid van Oostburg als koopstad. De VOO ageert vooral tegen de vol ledige afsluiting voor gemotori seerd verkeer van het Een hoornplantsoen en een deel van de Brouwerijstraat. Het gemeentebestuur van Oost burg zou de mening van de win keliers niet meer hebben gepeild na bijstelling van de plannen. Burgemeester en wethouders vonden dat niet meer nodig, om dat het herziene ontwerp al re kening zou houden met de be zwaren van de ondernemers op het oorspronkelijke plan. In eerste instantie was er sprake van een volledig autovrije Burchtstraat. Het Eenhoorn plantsoen zou volgens de VOO bereikbaar blijven via de Vol derstraat. De VOO stelde daar op een alternatief plan voor, zo dat de Burchtstraat via het Kerkplein toch bereikbaar zou zijn. De ondernemers waren verrast, toen ze hoorden dat B en W hadden besloten om in de uit eindelijke versie het Eenhoorn plantsoen en een deel van de Brouwerijstraat helemaal af te sluiten. Na het meten van de dikte van de knotwilg weet Sjaak Verhage zijn leerlingen te vertellen dat de boom ongeveer twaalf jaar oud was. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel SLUIS - „Voel eens aan je wang. Is die harder of zachter dan een boom Alle kinderen van de rk basisschool Sint Jan en de open bare basisschool Johan Hendrik van Dale uit Sluis waren giste ren driftig in de weer met na- tuuropdrachten vanwege de Boomfeestdag. De start werd op 21 maart al ge geven in Axel. Dat Sluis nu pas aan de beurt kwam voor het planten had te maken met de voltooiing van de nieuwe loods, waar de bomen werden geplant. Wethouder J. Boogaard, provin ciaal voorzitter van de stichting Boomfeestdag, gaf in de ge meentewerkplaats het start sein. De oudsten van de groepen zeven en acht zetten met vereen de krachten knotwilgen en twee ligusterheggen in de grond. Na afloop werden in de loods vogelnestkastjes geverfd. De groepen een, twee en drie maak ten bij de school een kabouter- speurtocht. De middenbouw- groepen deden in groepjes veld- werkactiviteiten op de wallen, zoals het meten van boomhoog te, -dikte en -groei. Volgens wet houder Boogaard is het de be doeling in de toekomst ook in de andere kernen van de gemeente Sluis-Aardenburg een dergelij ke dag te organiseren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 49