Zeeland is rijkste provincie GEVEN WE DOOR PZC Vuurtoren Westkapelle moet dicht Schouwse VVV krijgt tijd om orde op zaken te stellen Zonnemaire wil voorzieningen op niveau houden GIRO 456 l JTRECHT Eigen vermogen het hoogst ;20 Rommelmarkt in Oosterland ^iAenüt,/lhie GEZONDHEIDSCAMPAGNE 2000-2001 donderdag 19 april 2001 door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeland is de rijkste provincie van Neder land. Het eigen vermogen per inwoner is groter dan in de an dere landstreken. In Zeeland bedraagt dat 585 gulden. Zuid- Holland is met een eigen vermo gen van 121 gulden per inwoner de armste provincie. Dit blijkt uit een onderzoek naar de vermogenspositie van provincies en gemeenten door het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO) van de Rijksuniversiteit Groningen. Het eigen vermogen is geen pot met geld. Het is een optelsom van de waarde van alle bezittin gen (geld, maar ook gebouwen, aandelen en grond). Daar wor den de schulden weer van afge trokken. Wat overblijft, is het eigen vermogen. Dat dient om tegenvallers in de uitgaven te kunnen opvangen. Daarom is het zeker zo belang rijk te weten hoe groot de finan ciële risico's zijn, zegt onderzoe ker M. Allers. „Een klein eigen vermogen is niet erg als ook de risico's beperkt zijn. Of als er nog veel stille reserves zijn" Als die stille reserves in hun werkelijke omvang bekend zou den zijn, zou Zeeland vrijwel ze ker niet op de eerste plaats staan, stelt Allers. Noord-Bra bant en Gelderland zouden vol gens hem dan hoger scoi'en. Zij 'beschikken over veel aandelen in nutsbedrijven, die verkocht kunnen worden en door de libe- ralisering van de energiemarkt erg gewild zijn. Dat voordeel heeft Zeeland echter ook. De provincie heeft de helft van de aandelen in Delta Nutsbedrij ven. De andere helft is in eigen dom bij de Zeeuwse gemeenten. De gemeenten in Zeeland scoren vrij gemiddeld op de ranglijsten van het COELO. Goes, Sas van Gent en Vlissingen vallen op door hun relatief kleine eigen vermogens. Als percentage van de begroting is het eigen vermo gen van Goes het kleinst. Dat van Borsele is het grootst van al le gemeenten in Zeeland. Overigens gaan bijna alle verge lijkingen mank. Ondanks het bestaan van vaste richtlijnen hoe overheden moeten boek houden interpreteert elke pro vincie en elke gemeente die regels op haar eigen wijze. Vol gens het COELO zijn de boek houdingen van de lagere over heden daarom niet geschikt om een feitelijk beeld van de finan ciële positie te verkrijgen. Onzichtbaar Allers: „Het zou zo moeten zijn dat elke gemeente en provincie hetzelfde boekhoudt. In de praktijk wijken de interpi'eta- ties echter nogal af. Daardoor zijn tientallen miljarden gul dens onzichtbaar. Dat is ernstig, want dat betekent dat de demo cratische controle van de over heid door de kiezer feitelijk niet mogelijk is." In Zeeland zijn hem geen bizar re boekhoudingen opgevallen. In het algemeen signaleert hij wel een vicieuze cirkel. Raads- en Statenleden zijn meestal geen financieel deskundigen. Ze snappen weinig van de jaarre kening en doen er dus weinig mee. Dat leidt ertoe dat de amb tenaar weinig werk maakt van de rekening. Die is daardoor moeilijk te begrijpen. „Het is dus gewoon desinteresse", stelt Allers vast. De onderzoekers vinden dat het Rijk betere regels moet opstellen en in een wet moet vastleggen. Zij doen daar echter geen voorstellen voor. door Harmen van der Werf WESTKAPELLE - De vuurto- ren van Westkapelle gaat volgend jaar dicht voor het pu bliek. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft dit uit veiligheidsoverwegingen beslo ten. Het besluit van Verkeer en Waterstaat geldt voor alle vuur torens in Nederland die toegan kelijk zijn voor bezoekei's. In Zeeland is dat alleen de vuurto ren van Westkapelle. Verkeer en Waterstaat maakt zich vooral zorgen over de brandveiligheid. Als er brand uitbreekt in een vuurtoren, zou den de gevolgen niet te overzien zijn. De toi'en werkt dan als een schoorsteen en de bezoekei's zit ten als ratten in de val, ant woordt minister Netelenbos op Kamervragen. „Het is jammer", reageert G. Compeer uit Westkapelle. Zij fungeert als poortwachter van de vuurtoren in haar woon plaats. Met drukke feestdagen, zoals Pasen, en in de zomer maanden doet zij de toren open. Vaak is de vuurtoren in Westka pelle niet geopend: slechts drie keer twee uur in de week. De toegang is gratis. Compeer schat het aantal losse bezoekers op tweeduizend. Zij ontvangt ook nog gi'oepen, zoals kinderen op schoolreis.„In Westkapelle is verder niet zoveel te doen. Ik zie ook niet in dat het brandgevaar lijk zou zijn. Die toren is hele maal van steen." Toezichthouder Compeer verwacht dat er nog wel groepen mogen komen, maar W. Risseeu w van Rijkswa terstaat, directie Noordzee, in Vlissingen zegt dat niet toe. „Het zal van aanvraag tot aan- vraag woi'den bekeken. We zul len er altijd een toezichthouder bij moeten hebben." Op het Waddeneiland Ameland is weerstand gerezen tegen de voorgenomen sluiting van de vuurtoren. Daar komen veel meer bezoekers, zo'n zeventig duizend per jaar. Wethouder Brouwer-te Roller van de gemeente Veere, die toe risme in haar takenpakket heeft, zal geen bezwaar aante kenen. „Ik vind het ook zonde, maar stel dat er iets gebeurt. Dan wordt er onmiddellijk naar de overheid gewezen. De tijden zijn veranderd door de vuur- De enige in Zeeland voor publiek nog toegankelijke vuurtoren in Westkapelle wordt uit veiligheids overwegingen gesloten. foto Lex de Meester werkramp in Enschede en de ca- fébi'and in Volendam." Beheerster Compeer blijft het overdreven vinden. „Ik weet dat er één keer brand is geweest in de toi'en. De vuurtorenwachter is toen naar het platform ge vlucht en is gered. Dat was in 1831." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De VW Schou- wen-Duiveland verdient een soepele behandeling door de erkenningscommissie van de landelijke koepelorganisatie ANVV. Dat concludeert project manager J. van Westerlaak naar aanleiding van een gesprek met een delegatie van het VW-be- stuur. Van Westeiiaak is door de AN VV aangetrokken als extern adviseur in de landelijke her structurering van de toeristen kantoren. Aanleiding voor het spoedbei'aad was de brief die de koepelorganisatie 6 april liet uitgaan naar de Schouwse VVV. Daarin werd duidelijk gemaakt dat het werkplan van het nieu we bestuur op essentiële onder delen niet in de pas loopt met de eisen van de ANVV. De VW zou daarmee haar officiële erken ning op het spel zetten, luidde de boodschap van stafmedewei'ker F. Olbeilz in een toelichting. Olbertz herhaalde gisteren dat de erkenningseisen 'keihard zijn'. „Daar gaan we niet meer mee zitten rommelen." In tijd ziet hij nog wel enige ruimte om de VVV Schouwen-Duiveland de gelegenheid te geven orde op zaken te stellen. Formeel geldt 30 april als definitieve datum waarop de erkenningsaanvraag binnen moet zijn. Schouwen- Duiveland zou naar zijn idee kunnen volstaan met een brief waarin een weei'gave wordt ge geven van de huidige interne re organisatie, gekoppeld aan een duidelijke tijdspad waarbinnen het bestuur denkt wél aan de ei sen te kunnen voldoen. „Dat is de enige mogelijkheid", aldus Olbertz. Naweeën Van Westerlaak gaat er vanuit dat een minder strikte opstel ling geoorloofd is. Hij vei*wacht dat ook de erkenningscommis sie niet doof zal zijn voor de bij zondere situatie op Schouwen- Duiveland. De eilandelij keVW kampt met de naweeën van een fusie, met als gevolg een krim pend ledental en een gat van iriim hondei'dduizend gulden in de begroting. Het op 9 april be noemde bestuur moet orde op zaken gaan stellen. Van Westerlaak: „Wanneer da! allemaal in een brief wordt uit gelegd, tevens voorzien van de doelstelling van de hele opera tie, dan lijkt het me sterk dat de ei'kenningscommissie strikt zal vasthouden aan de regels. Be grijp me goed, hiermee zou geen ontheffing worden gegeven van de geldende richtlijnen. Maar waar het om gaat, is dat je een dergelijke situatie in het juiste perspectief weet te zetten. Zo'n geval vei'dient naar mijn oor deel het voordeel van de twijfel Vervolgens is het zaak in de toe komst samen te bekijken of het allemaal goed uitpakt. De er- kermingscommissie is een club je wijze mannen met veel erva ring op dit gebied. Ik denk dat zij zwaar zullen kijken naar de ontwikkelingsmogelijkheden op Schouwen-Duiveland. En dat zijn er nogal wat, gezien het foi'se aandeel in het landelijk toei'ismecijfer van die regio." Achterhouden Het nieuwe bestuur kwam gis teren voor het eerst bij elkaar. Recreatie-vertegenwoordiger M. Ruijtenberg wilde van voor zitter C. Geluk uitleg over het achterhouden van de ANW- brief voor de overige bestuurs leden en de algemene ledenver gadering. Geluk heeft achteraf toegegeven dat het beter zou zijn geweest direct melding te maken van het schrijven, aldus Ruijtenberg. Omdat de brief kort voor de ledenvergadering was binnengekomen, werd ech ter besloten de inhoud binnens kamers te houden, om een 'pa niekreactie' te voorkomen, aldus het VW-bestuurslid. Ruijtenberg heeft zich bij die uitleg neei'gelegd. Hij is blij met de positieve kijk van Van Wes terlaak op de situatie rond het Schouwse toeristenkantoor. „Wat dat betreft ben ik een stuk gerustgesteld over het voortbe staan van de VW op dit eiland. Ik neem tenminste aan dat de ANW naar zo iemand luistert. I Waarom zou je hem anders aan nemen om die herstructure- ringsklus landelijk te klaren.'' Geluk was gisteren niet bereik- baar voor een reactie. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De bevolking van Zonnemaire is best tevre den over het huidige voorzie ningenniveau. Zij wil dat ook graag zo behouden, maar vindt wel dat de kosten daarvan over wegend uit de algemene midde len door de gemeente betaald dienen te worden. Wat betreft het verenigingsleven willen de bewoners best zelf een grote verantwoordelijkheid dragen. Die conclusies konden getrok ken worden uit de levendige dis cussie die gistei'avond in het dorpshuis werd gehouden in het kader van het project Duurza me Sociale Ontwikkeling. Zon nemaire was de eei'ste van alle zeventien kernen waar de ko mende weken hoorzittingen worden gehouden over het soci aal-cultureel toekomstperspec tief. De discussie werd gevoerd op basis van de door de Stichting Scoop gemaakte kernbeschrij ving en stond onder leiding van de Scoop-onderzoekers D. van der Wouw en M. den Adel. Zon nemaire hecht waarde aan za ken als dorpshuis, sportveld, school, bibliobus en speelplaat sen. Verschraling van het vooi'- OOSTERLAND - Het comité van Stichting Woord Daad in Schouwen-Duiveland houdt op zaterdag 28 april een rommel en activileitenmarkt op het plein van de Ds. J. Bogerman- school, Weelstraat 1 in Ooster land. Diverse stichtingen en instellin gen nemen deel aan de markt. Onder andere de Bond tegen het vloeken, de Nedei'landse Pati ëntenvereniging en Stichting Ontmoeting voor thuis- of dak lozen zijn vertegenwooi'digd. De opbrengsten die de stichtin gen en instellingen ophalen, zijn ten behoeve van hun eigen orga nisaties. Woord Daad verkoopt zelf ook spullen, waarvan de op- brengst ten goede komt aan de Slachtoffers van India. De markt wordt gehouden van 9.00 tot 14.00 uur. zieningenniveau zou zeker de leefbaarheid in het dorp aantas ten, is de algehele mening. De vraag of men ook bereid is er driemaal zoveel voor te gaan be talen dan nu, achtten de aanwe zigen niet ï'elevant. Die dienen op het bord j e van de gemeente te komen en of de sportclub en de muziek genoeg leden behouden, is weer een taak van de betrok ken verenigingen. De bevolking van Zonnemaire wil zich best inzetten voor de leefbaarheid, maar de gemeente dient daar voor de aanvullende voorwaar den te scheppen. De kosten van het doipshuis be- di'agen 37 gulden per inwoner per jaar. Niet zoveel vond één van de aanwezigen en hij vroeg zich af wat het nieuwe gemeen tehuis wel niet per inwoner per jaar zal kosten. Bepaalde voor zieningen in een centrumge meente als Zierikzee worden ook voor de kleinere kernen van belang geacht. Het verdwijnen van Theater Mondragon wordt derhalve ook in Zonnemaire als een schrijnend gemis ervaren. Jongeren Betaalbare woningen worden beschouwd als belangrijke voorwaarde voor de zelfstandi ge vestiging van jongeren op het eigen dorp. Dat jongeren voor hun opleiding naar elders ver trekken, wordt voor lief geno men, maar van belang wordt ge acht dat ze na hun studie weer terugkomen. Meer vestiging van hoogwaardige bedrijvig heid zou daaraan kunnen bij dragen. Die bedrijvigheid be hoeft dan niet in Zonnemaire zelf te komen, want de bevol king wil het dorp vooral mooi, rustig en groen houden. Bedrij ven dienen in Zierikzee en langs de N59 tussen Zierikzee en Bruinisse te worden geconcen- treerd, vonden de insprekers. Tevredenheid is er in Zonne maire ook over de huidige rege ling van het openbaar vervoer. Ook daarin zou men niet graag verschraling zien. Tenslotte be schikt niet iedereen in een klei ne kern over een auto en blijven er altijd groepen die op het open baai", vervoer zij n aangewe zen. De noodzaak tot een economi scher beleid in de toekomst werd onderkend en als oplos sing werd gesuggereerd in de avonduren met kleinere busjes te volstaan. GEZONDHEID k -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 44