Uitvoering van Regiovisie stokt PZC PZC Gasten Berkenhof verzamelen handtekeningen tegen vertrek Molen Wissenkerke krijgt kap terug Filmhuis Zierikzee draait op proef in Theater Mondragon Werkgroep brengt wateroverlast in Westhoek in kaart Beauty Gezondheid 19 Gemeente zet projectteam in om verdere vertraging te voorkomen Boete voor doorrijden na schade Agressie door Bosnië-ervaringen Rechter beboet hennepkwekers Gestolen auto in brand gestoken Boete voor niet registreren boten Jeugddienst ZEELANDHALLEN donderdag 19 april 2001 door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De uitvoering van het miljoenenproject Regio visie Schouwen-West stagneert. Na vier jaar kan volgens de ge meente de conclusie worden ge lrokken dat de omvang en con sequenties van het project zijn onderschat. Om het tij ten goede Ie keren wil het college ingrij pende organisatorische maatre gelen treffen. Op korte termijn moet bovendien een inhoudelij ke 'herijking' de zaak weer vlot zien te trekken. Het Schouwse college en de ge meenteraad stemden in 1997 in met de uitvoering van de regio visie Schouwen-West, dat on derdeel uitmaakt van het Streekplan Zeeland. Het doel ervan is om met een integrale aanpak de verschillende pro blemen in de Kop van Schou wen het hoofd te bieden. Uit eenlopende ontwikkelingen op het gebied van onder meer mi lieu. ruimtelijke ordening en re creatie worden op elkaar afge stemd. zodat ze het gebied als geheel ten goede komen. In het project werken verschil lende partijen samen, zoals de provincie, het waterschap en vertegenwoordigers van land bouw-, recreatie- en milieusec tor. Concrete voorbeelden van reeds afgeronde deelprojecten zijn onder meer de aanleg van het transferium in Renesse en de Advertentie Met Zeeuws Groen draagt ook u bij aan een schoner milieu. Ga naar www.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. ontwikkeling van toeristische ruiterroutes. Ook de herstruc turering van de verblijf srecrea- tie maakt deel uit van visie. Ondanks de reeds geboekte re sultaten stelt het Schouwse col lege nu dat het grootschalige project stagneert. De uitvoering van de deelprojecten blijkt een grotere druk op de gemeentelij ke organisatie te leggen dan vooraf werd ingeschat. Op de agenda staan echter nog be langrijke operaties zoals de aanleg van de recreatieverdeel- weg, de realisatie van een aantal belangrijke fietspaden en ont wikkelingen in het kader van de landinrichting, waaronder de sanering van camping De Ber kenhof. Om te voorkomen dat deze activiteiten verder onder druk komen te staan, heeft het college besloten om de werk zaamheden in eigen huis ge- structureerder aan te pakken. Overzicht Voor de verschillende deelpro jecten van de regiovisie worden vijf projectleiders ingezet, die de verantwoordelijkheid gaan dragen voor de uitvoering van 'hun' project. Om het overzicht te bewaren wordt voor twee da gen in de week een coördinator aangesteld, in de persoon van E Caspers, nu nog werkzaam als beleidsmedewerker milieu. Ook de functie van de project leiders wordt op één positie na ingevuld door mensen die al werkzaam zijn bij de gemeente. De kosten voor de nog in te hu ren menskracht kan grotendeels worden gedekt uit het budget voor de regiovisie, de toeristen pas en de vrijgemaakte capaci teit voor de activiteiten van de ondernemingsraad. Uiterlijk half mei dient een meer inhoudelijke inventarisa tie te zijn afgerond, waaruit moet blijken wat de stand van zaken van alle projecten is en aan welke onderdelen prioriteit moet worden gegeven. Volgens Caspers heeft de 'bezinning' bij de gemeente Schouwen-Duive- land ook de andere partners in de uitvoering van de regiovisie aan het denken gezet. „Bij alle partijen is het besef doorge drongen dat we de zaken orga nisatorisch weer even op scherp moeten zetten." Een kraan hijst de 12.000 kilo wegende kap terug op de romp van molen Landzigt in Wissenkerke. foto Willem Mieras door Evelyne de Bruijn WISSENKERKE - Molen Landzigt staat weer in volle glorie op de Boomdijk in Wis senkerke. Ondanks de harde wind kon een kraan gisterochtend de 12.000 kilo wegende kap terug op de romp hijsen, 's Middags werden voor het eerst in twintig jaar weer wieken bevestigd. De 22 meter hoge grondzeiler uit 1869 heeft er jarenlang als een ruïne bij gestaan en zou zelfs worden gesloopt. De redding was dat W. Bree uit Bussum in 1992 de molen kocht. Na een opknapbeurt waarbij het maalwerk werd verwijderd, is de molen als recreatiewoning in gebruik ge nomen. Het initiatief tot het restaureren van de kap en het opnieuw aanbrengen van wie ken komt ook bij Bree vandaan. Volgens molenmaker J. Hoefkens uit Middelburg is het een unicum dat iemand bereid is daar geld in te steken. „Of een molen dan weer werkt of dat het een vakantiehuis wordt, dat maakt me niet zoveel uit. Het belangrijkste is dat de molen bewaard blijft." Dat het een kostbare onderneming is lijdt geen twijfel. „Het is moeilijk een precieze begroting te maken, maar je kunt er waarschijnlijk een paar leuke auto's voor kopen", aldus Hoef kens. Materiaal Bijna een jaar geleden werd de kap van de molen verwijderd. Bouwbedrijf de Kam uit Kamperland nam de opdracht van de res tauratie aan, maar riep daarvoor wel de specialistische hulp in van molenmaker Hoefkens. Volgens de planning had de res tauratie al in september vorig jaar afgerond moeten zijn, maar onderweg bleek er meer aan te mankeren dan verwacht. Uiteinde lijk staat er nu een vrijwel nieuwe kap op de molen. Voor een dergelijk restauratiepro ject is niet alleen specifieke kennis, maar ook bepaald materiaal vereist. „Het hout voor de balken en de wieken is bijvoorbeeld afkomstig uit een aangeplant Afrikaans bos en moet gezaagd worden bij een gespecialiseerd bedrijf, waarvan er in heel Nederland maar vier zijn", zegt aanne mer P. de Kam. Hoewel de molen nu dus weer onder dak is, is de restauratie nog niet afgerond. „De meeste tijd gaat nog zitten in de afwerking, zoals het schilderen en het afstellen", zegt Hoefkens. „Maar van 1 mei tot eind oktober is de molen verhuurd, dus het duurt nog even voordat we daarmee verder kunnen." Daarna kan de molen weer gaan draaien. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 19-jarige man uit Kerkwerve conform de eis veroor deeld tot vijfhonderd gulden boete. De verdachte was 12 au gustus vorig jaar weggereden, nadat hij op de Weelderweg met zijn brommer een geparkeerde auto had geraakt. Voordat het slachtoffer naar zijn identiteit kon vragen, was hij ei-van doorgegaan. De politie hield hem vervolgens aan. MIDDELBURG - Dat de handjes van een 24-jarige inwoner van Nieuwdorp los zaten had veel te maken met zijn oorlogs ervaringen in Bosnië in '97 en '99, bleek gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter. Advocaat W. Tiggelaar kon zich wel vinden in een taakstraf voor haar cliënt die te recht stond voor een mishandeling. „Hij heeft veel ernstige gevallen gezien in Bosnië. Het kost hem moeite om over te schakelen naar de burgermaatschappij." Politierechter G. van Unnik vonniste de Nieuwclorper con form de eis tot zestig uur werkstraf. Van een eerder vonnis verlengde hij op verzoek van de raadsvrouw de proeftijd van twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een jaar, terwijl de officier van justitie daarvan omzetting in honderd uur taakstraf had geëist. De man erkende 2 jui vorig jaar in 's- Heerenhoek een man bont en blauw te hebben geslagen. Zelf voegde hij eraan toe dat zijn alcoholgebruik mede van invloed was op zijn agressieve gedrag. „Ik drink nu minder". De poli tierechter liet de omstandigheden in Bosnië meewegen in de uitspraak. MIDDELBURG - Twee hennepkwekers uit Sint-Annaland zijn gisteren door de Middelburgse politierecht er veroordeeld tot boetes. Een 51-jarige verdachte kreeg vijfhonderd gulden boete. Bij hem werden vorig jaar augustus 27 planten in zijn tuin aangetroffen. Hij zag de wietoogst als een ideaal genots middel voor zichzelf. Een 28-jarige verdachte, die in dezelfde periode acht planten in zijn bezit had, zei de hennep te gebruiken als medicijn voor zijn nachtrust. Hij werd veroordeeld tot vierhonderd gulden boete voorwaardelijk. Beiden repten over het gedoogbeleid, maar zowel de officier van justitie als de politierechter stel den dat het duo te veel planten in hun bezit hadden. „U mag maximaal vijf planten hebben", aldus de officier. THOLEN - Op de Oesterdam is gisternacht een auto uitge brand'. De auto bleek op 19 februari te zijn gestolen in de om geving van Hengelo. De politie vermoedt dat het voertuig in brand is gestoken. MIDDELBURG - Een 45-jarige Rotterdammer is door de kantonrechter veroordeeld tot 405 gulden boete. De man had twee boten niet geregistreerd en had te hax-d gevaren. Twee weken geleden betoogde hij nog voor de rechter dat redding boten niet geregistreerd hoeven te worden. De kantonrechter twijfelde toen over de juistheid van die bewering en besloot de regels nog eens op te zoeken. Inmiddels is dus gebleken dat ook een reddingboot een registratiebewijs moet hebben. De Rotterdammer kreeg voor elke ongeregistreerde boot 105 gul den boete. Verder kreeg hij 195 gulden boete voor te hard va ren bij de Noordland Binnenhaven bij Neeltje Jans. De man heeft een aantal boten die bij de Oosterscheldekering woi'den ingezet om de veiligheid van de mensen die daar werken te ga randeren. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Filmhuis Zierikzee gaat vanaf zaterdag 28 april proefdraaien in Theater MondragonI n i ti a t i efnemers Reinoud Warnaar en Petra Ben schop zijn blij dat ze de kans krijgen in de nadagen van het stedelijke theater, vlak voor de sluiting op 30 juni, nog enkele weken gebruik te kunnen ma ken van deze accommodatie. Hoewel de definitieve opzet van het Zierikzees Filmtheater nog onduidelijk is, proberen War naar en Benschop te bewijzen dat er ook op Schouwen-Dui ve- land behoefte bestaat aan een niet-commercieel filmcircuit. iiAls het de komende twee maanden goed gaat lopen, heb ben we een basis waarop we on ze plannen verder kunnen ont wikkelen", zegt Warnaar. Hij heeft veel enthousiaste reac ties ontvangen op het plan in REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a I Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde(chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Zierikzee een filmhuis van de grond te krijgen. Ook zijn er heel wat aanmeldingen binnen ge komen van mensen die be stuurslid of vrijwilliger willen worden. Warnaar wil deze club begin volgende week bijeen roe pen om afspraken te maken over het proefdraaien in Mondragon. Een belangrijke stimulans is verder de subsidie van tiendui zend gulden, die het ministerie van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen toewijst. Dat geld is bestemd voor de aanschaf van projectie-apparatuur. Gedu rende het proefdraaien de ko mende weken zal overigens ge bruik gemaakt worden van een projector die in bruikleen is ge geven door Waterland Neeltje Jans. Gedegen plan De provincie heeft het verzoek om een structurele subsidie in middels afgewezen, maar is wel bereid een paar duizend gulden als stimuleringsbedrag te ge ven. De provincie verwijst het Filmhuis voor een jaarlijkse subsidie naar cle gemeente. „We moeten met een gedegen plan komen om kans te maken op structurele steun van de ge meente", is Warnaar zich be wust. Voorlopig richt hij zich vooral op de komende weken. Het Filmhuis Zierikzee begint za terdag 28 april met de vertoning van Wilde Mossels van Erik de Bruijn. Zaterdag 5 mei staat de evergreen La Vita et Bella op het programma. Op 12 mei is het de beurt aan Les Amantes en op za terdag 19 mei volgt O, brother where are thou?, de kluchtig va riant op Homerus' Odysseus. Alle voorstellingen beginnen om 21.00 uur. Een toegangs kaartje kost 12,50 gulden. „Daarmee zitten we op de ge middelde entreeprijs voor film huizen", zegt Warnaar. Hij is be zig met de ontwikkeling van een folder en onderhandelt met di verse sponsors. Hij hoopt dat de ervaringen de komende weken voldoende aanleiding geven om een Filmtheater in Zierikzee op te zetten. A. Winterseel overhandigt wethouder Van der Velde-de Wilde een lijst met negentig handtekeningen van vaste kampeerders van De Ber kenhof in Burgh-Haamstede. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vaste kampeer der A. Winterseel uit Duisburg (D) heeft wethouder Van der Velde-de Wilde gisterochtend negentig handtekeningen aan geboden van verontruste gasten op camping De Berkenhof in Burgh-Haamstede. Deze cam ping moet wijken voor natuur ontwikkeling vanwege het landinrichtingsproject Schou wen-West. De kampeerders leefden in de veronderstelling dat de Dienst Landelijk Gebied (DLG) tijdig voor vervangende locaties zou zorgen. De DLG omschreef dit zelf des tijds als 'een inspanningsver plichting'. In de praktijk blijkt dat niet in te houden dat deze dienst ook werkelijk alle vaste kampeerders een vervangende plek elders op het eiland kan aanbieden. „We doen nog steeds ons best andere locaties te vin den maar het is natuurlijk goed dat de betrokkenen ook zelf zoe ken", zegt E. de Groot van de DLG. De gasten op De Berkenhof voe len zich bedrogen omdat hen in eerdere instantie toch duidelijk andere beloften waren gedaan. Zij kloppen nu bij het gemeen tebestuur aan, met het verzoek voor hen op de bres te springen. Winterseel verwoordde tegen over wethouder Van der Velde namens de vaste kampeerders zijn zorgen. Hij wees erop dat veel gasten in dubio staan of ze nu wel of geen zogeheten af standsverklaring moeten on dertekenen. Daarmee geven zij aan af te zien van een vervan gende kampeerplaats. In ruil betaalt de DLG de kosten voor ontruiming van hun kampeer plaats op De Berkenhof. Ontruimd De tijd begint te dringen want de DLG wil deze camping uiter lijk eind dit jaar ontruimd heb ben om vervolgens te kunnen starten met de werkzaamheden voor natuurherwinning. Wet houder Van der Velde erkende dat er ook de gemeente veel aan gelegen is De Berkenhof uit het natuurgebied verwijderd te krijgen. Daarom zei de gemeente twee jaar geleden toe de DLG te hel pen bij het vinden van een com pensatielocatie. „In feite hebben we die natuur lijk gevonden met een terrein van 2,3 hectare aan de Ramp- weg in Renesse". benadrukte de wethouder. Zij memoreerde dat het terrein is verkocht aan C. Kooman uit Renesse, onder voorwaarde dat hij bij voorrang plaats biedt aan de mensen van De Berkenhof. Maar de planolo gische procedures nemen nog ruim een jaar in beslag zodat de campinggasten tussen de wal en het schip dreigen te raken. Om dit te voorkomen, wil de ge meente er binnenkort bij de DLG op aandringen dat de ter mijn voor ontruiming enigszins wordt opgerekt. Winterseel dankte wethouder Van de Velde voor die toezegging. Verderliethij weten dat de kam- peerders van De Berkenhof wat geld bijeen hebben gebracht voor het inschakelen van juridi sche bijstand als de strijd met de DLG grimmiger mocht worden. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De werkgroep 'Wateroverlast Kop van Schouwen' wil de komende maanden specifiek per woon huis in de Westhoek de water overlast in kaart brengen. Op deze manier hoopt de werk groep op termijn voor iedere woning de problemen op te kun nen lossen. Inwoners van Haamstede en Nieuw-Haamstede klagen al ja ren steen en been over de water overlast, waarmee zij regelma tig te kampen hebben. Ook delen van Westerschouwen en Renesse hebben hier veelvuldig mee te maken. De hoge grond waterstand in de Schouwse Westhoek en de grote hoeveel heden neerslag doen kruip ruimtes regelmatig vollopen en vijvers in tuinen ontstaan waar de bewoners ze zelf niet bedacht hebben. Na jaren van vingerwijzingen tussen verschillende overheden over wie de schuldige is in dit verhaal en wie dus moet op draaien voor de kosten, is vorig jaar de koe bij de horens gevat. De provincie Zeeland, het wa terschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Schouwen-Duive- land hebben een werkgroep ge formeerd om de wateroverlast in de Westhoek aan te pakken. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) heeft zich hierbij aange sloten en tevens is de dorpsraad van Burgh-Haamstede verte- genwooi'digd in deze groep. De vex-schillende betrokken instan ties hebben inmiddels ook de portemonnee getrokken, zodat in totaal bijna andex-half mil joen gulden beschikbaar is om het probleem aan te pakken. Inmiddels hebben de leden van de werkgroep verscheidene ma len met elkaar i-ond de tafel ge zeten om te bekijken hoe zij de watei'overlast te lijf willen gaan. Volgens D. Bosman, die de dox-psraad in dit overleg verte- genwoox-digt, zullen de eerste wex-kzaamheden zich richten op plaatsen 'waarsnel iets geregeld kan worden'. „Het gaat dan om het schoonspuiten van bestaan de drainages of het opschonen van sloten", legde hij gister avond de inwoners van Bui'gh- Haamstede tijdens de vex-gade- ring van de dorpsraad uit. Met deze eerste, snelle maatre gelen is het hele gebied echter niet geholpen, zo x-ealiseert de werkgroep zich. Om een com pleet en gedetailleei'd beeld van de wateroverlast te krijgen, zul len de komende maanden onder de inwoners in de Schouwse Westhoek de problemen geïn ventariseerd worden. „Binnen kort vindt iedereen een formu lier in de bus waarop px'ecies aangegeven kan worden welke overlast uw woning onder vindt", aldus Bosman. Op in loopmiddagen, die in het ver volg van deze inventarisatie ronde georganiseerd zullen worden, krijgen de inwoners vervolgens allemaal afzonder lijk de gelegenheid hun specifie ke probleem toe te lichten. Nadat de aard.van de proble men gedetailleerd in kaart is ge bracht zal de werkgroep zich beraden op de oplossingen. Naar verwachting zal zodoende aan het eind van dit jaar een plan van aanpak op tafel gelegd worden om de wateroverlast naar het verleden te verwijzen. Bosman benadrukt echter dat de bewoners geen wonderen op zeer korte termijn moeten ver wachten. „Het zal nog erxige ja ren dux-en vooxdat alles opgelost is. In principe streeft de werk groep ernaar voor iedere wo ning een oplossing voor de wa teroverlast te vinden. Dat waagt maatwerk en niet alles kan tegelijk." HEINKENSZAND - De jeugd club van de Samen-Op-Wegge- meente Heinkenszand verzorgt zondag 22 april 's ochtends om tien uur in de Bax-besteinkerk aan Clara's pad een jeugddienst. De dienst waai-bij de jongeren zelf voor de muzikale begelei ding zullen zorgen, heeft als thema 'dromen'. Vrijdag 20 april 114.00-22.00 u. Zaterdag I april 10.00-18.00 u.J Zondag 22 april 10.00-18.00 u. Advertentie Met o.m.: Huid-, nagel- en haarverzorging, cosmetica, plasti sche chirurgie, Tattoo's, piercings, sportscholen en demo's, sie raden, luxe lingerie, badmode, voedingssupplementen, acces soires, alternatieve geneeswijzen, diëten, kapperswedstrijd, metamorfoses, catwalkwedstrijd, modeshows Vrijdag 20 april: diverse optredens van Ide Franse Chippendales' MEN AT WORK TOEGANG INFO ƒ17,50 ÜUho 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43