Patiënten kiezen voor Dirksland 17 Werkgevers zien Vijfde Nota als bedreiging Gratis hortensia's fleuren Dreischor op De Milliano aan de slag in ziekenhuis Hoogste punt gemeentehuis bereikt Van Weel-Bethesdaziekenhuis heeft plannen voor nazorg op Schouwen-Duiveland Twee jaar cel voor ontucht Verkrachter 2,5 jaar cel in Man overlijdt na val bij haven Arrestaties na poging tot moord zeeuwse almanak Snoezig flaria Gallant waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 19 april 2001 doorRoelf Reinders DIRKSLAND - Steeds meer pa tiënten op Schouwen-Duive land kiezen voor het ziekenhuis Van Weel-Bethesda in Dirks land. Het ziekenhuis van Goe- ree-Overflakkee heeft geld voor meer medisch specialisten ge kregen om verdere groei van pa tiënten van Schouwen en ook Tholen op te kunnen vangen. De directie heeft plannen om voor nazorg ook in Zeeland te gaan werken. Volgens directeur O. van de Rid der kiezen steeds meer Schouw- se patiënten voor Dirksland door de uitkleding van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. In Zierikzee is on der meer de verloskundige afde ling opgedoekt. „In Bruinisse hadden we altijd al we voet aan de grond", aldus Van de Ridder. „Maar er komen de laatste tijd steeds meer patiënten uit Nieu- werkerk, Oosterland en ook Burgh-Haamstede en Renesse." De nieuwbouw van het zieken huis in Dirksland wordt van- Vrijheid gens woordvoerder H. Wilsens van CZ-verzekeringen zijn er geen belemmeringen voor Zeeuwse patiënten als zij naar Dirksland willen. „Patiënten hebben alle vrijheid." De verwachte groei van het Zeeuwse patiënten leidt volgens ziekenhuisdirecteur Van de Ridder niet tot een patiënten stop voor Zeeuwen. Daar dreig de het in 1999 op uit te lopen omdat het kleinste zelfstandige ziekenhuis van Zuid-Holland de stroom Schouwse patiënten niet meer aan kon. Met de nieuwste financieringsregeling van het College tarieven Ge zondheidszorg (CTG) - alle kos ten worden vergoed - is een pati- entenstop niet meer nodig. Verder heeft het ziekenhuis lucht gekregen door geld van zorgverzekeraars voor vier ex tra medisch specialisten. Die komen er volgens Van de Ridder mede door de verwachte patiën- tengroei van Schouwen en Tholen. „Alle problemen zijn opgelost", aldus de ziekenhuis directeur. „Maar ik moet er eer lijk bij zeggen dat de komst van deze specialisten ook met een specialistentekort uit het verle den te maken heeft." Het ziekenhuis heeft al een der de gynaecoloog aangetrokken. Uitbreiding van het aantal in ternisten, kinderartsen, chirur gen en oogartsen is nog niet rond. „Daar zij we hard mee be zig", aldus Van de Ridder. Hij heeft plannen om ziekenhuis activiteiten in Zeeland op te zet ten. Zeeuwse patiënten die voor bijvoorbeeld kanker of diabetes in Dirksland zijn geweest, zou den nazorg van verpleegkundi gen van het Van Weel-Bethes daziekenhuis kunnen krijgen. „Daar gaan we op korte termijn met Zeeuwse huisartsen over praten." Verder zou de samen werking tussen het ziekenhuis op Goeree en het Oosterschelde- ziekenhuis op het gebied van oogheelkunde kunnen worden uitgebreid. „Wellicht dat er dan patiënten van Goeree naar Zie rikzee voor een behandeling ko men", zegt Van de Ridder. ,Maar dat moet nog worden uit gewerkt." pagina 23: Dirksland is meester in lijfsbehoud Van de Ridder verwacht dat de stroom van het aantal Schouw se patiënten naar Dirksland nog verder toeneemt. Naast het be leid van het bestuur van het Oosterscheldeziekenhuis rond het Zierikzeese ziekenhuis ziet hij de kleinschaligheid van Dirksland en de 'niet te lange wachtlijsten' als oorzaken. Vol- MIDDELBURG - Een 46-jarige man uit Arnemuiclen is gisteren in Middelburg voor verkrach ting en ontucht veroordeeld tot twee jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de Arnemuidenaar drie jaar lang, tussen 1997 en 2000, zijn stiefdochter vanaf haar twaalf dejaar ernstig heeft misbruikt. Wethouder Van de Velde-de Wilde hijst de vlag van de gemeente Schouwen-Duiveland in de top van het nieuwe gemeentehuis. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Bij helder weer kunnen ze straks ver de polder inkijken, de his torische stadskern van Zierikzee over zien en zelfs de stormvloedkering ont waren, de ambtenaren van de gemeente Schouwen-Duiveland. Gisteren werd het hoogste punt van het nieuwe - om streden - Schouwse gemeentehuis be reikt. Een mijlpaal voor de gemeente. Het gemeentepersoneel zietstelde bur gemeester Asselbergsreikhalzend uit naar de dag waarop het tijdelijk ge meentehuis verruild wordt voor het permanente. Asselbergs: „Het wordt zo langzamerhand de hoogste tijd de con tainers aan het Hatfieldpark, waar we dan vijf jaar in vertoefd hebben, te ver laten. Dan kan er eindelijk gewerkt worden in een aan de eisen van deze tijd tegemoetkomende accommodatie. En kan ook de gemeenteraad vergaderen daar waar het hoort, in het huis van de gemeente." Asselbergs omschreef het nieuwe ge meentehuis als 'een nieuw gebouw waar de organisatie een nieuwe start kan maken, waar we met elan aan de slag kunnen'. Hij maakte verder gewag van 'een duurzaam concept' en 'innova tieve elementen' en stelde dat het acht tien meter hoge bouwwerk een gebouw wordt met een heel eigen karakter. „Een eigen smoel dat goed harmonieert met zijn omgeving." Kasteel Wethouder Van de Velde-de Wilde - die de zieke wethouder Veerhoek, geeste lijk vader van het nieuwe gemeente huis, verving - bleek al even enthousi ast. Zij noemde het nieuwe Schouwse bestuurlijke centrum in wording 'een eigentijds kasteel om trots op te zijn'. Slechts zijdelings besteedde Van de Velde aandacht aan de storm van kri- foto Pieter Honhoff tiek die de gemeente vanwege de nieuwbouw van het gemeentehuis over zich heen kreeg. Een storm die inmid dels volgens de wethouder danig ge luwd is. „Het is heel plezierig om te ho ren dat overal de mensen op Schouwen- Duiveland en zelfs onze vroege recrea- tiegasten steeds enthousiaster worden naarmate de bouw vorm krijgt. Het en thousiasme groeit als het ware mee met het bouwvolume." Het nieuwe Schouwse gemeentehuis - kosten 43 miljoen gulden - wordt in no vember dit jaar opgeleverd. In het late najaar verhuist de ambtenarij naar het nieuwe onderkomen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woensdag een 28-jarige inwoner van Se- rooskerke (W) veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenis straf. Daarnaast kreeg hij ook nog drie weken cel, waarvan hij in zijn proeftijd verkeerde. De man heeft zich schuldig ge maakt aan een brute verkrach ting en ernstige bedreigingen van zijn vriendin. Aan het slachtoffer, zijn ex-vriendin, moet de man vijfduizend gulden schadevergoeding betalen. VLISSINGEN - Een 71-jarige Vlissinger is dinsdagmiddag in Arnemuiden na een val overle den. De man was in een loods bij de jachthaven Oranjeplaat bezig met het opknappen van zijn boot. De man viel daarbij en be landde met zijn hoofd op de be tonnen vloer. Hij overleed ter plaatse. (Advertentie) De leden van de werkgroep Entente Florale gaan de deuren langs met de gratis klimhortensia's. Ortze groene stroom, die niets meer kost dan gewone stroom. Ga naar www.zeeuwsgroen.nl of bel 0800 - 5150. door Piet Kleemans DREISCHOR - Nederlands groenste dorp - Dreischor op Schouwen-Duiveland - is weer een stukje groener geworden. Leden van de lokale werkgroep Entente Florale deelden gister avond vierhonderd gratis klimhortensia's uit aan de Rei- senaren. De jury van de interna tionale wedstrijd met als inzet de titel groenste dorp van Euro pa, komt maandag 6 augustus naar het Schouwse ringdorp. Dreischor won vorig jaar de lan delijke wedstrijd Entente Flo rale en werd daarmee het groen ste dorp van Nederland. De overwinning gaf het Schouwse dorp het recht mee te dingen naar de Europese titel en daar zijn de Reisenaren zich druk op aan het voorbereiden. Een belangrijke factor is dat een dergelijke wedstrijd leeft onder de dorpsbevolking en wat dat betreft heeft het lokale comité Entente Florale geen reden tot klagen. Iedereen zet zijn beste bloemetje voor, van lokaal boomkweker Westdijk heeft het comité vierhonderd klimhor tensia's gekregen en ook de ge meente laat zich niet onbetuigd. Zeer tot vreugde van voorzitter van het plaatselijk comité M. van der Horst. Gisteravond deelde Van der Horst samen met de andere le den van het comité en bijge staan door een groepje jongeren uit het dorp de klimhortensia's uit. „Dan krijg je hartverwar mende reacties. Je hoeft echt he- door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Vijfde No ta over de Ruimtelijke Ordening is een bedreiging voor de werk gelegenheid in Zeeland. De vrees bestaat dat de nota een harnas wordt, dat verdere ont wikkeling van de industrie on mogelijk maakt. Dat is juist wel nodig, omdat landbouw en re creatie niet in staat zijn (hoog waardige) werkgelegenheid te bieden. Die zal van de industrie moeten komen. Dit stelde R. van Nunen van de Brabants-Zeeuwse Werkgevers gisteren in Middelburg, tijdens een bijeenkomst van Het Zeeuwse Gezicht, stichting voor architectuur. Hij noemde het bedreigend dat in de nota spra ke is van het trekken van gren zen rond steden en dorpen, zon der dat de gevolgen duidelijk zijn ingevuld. Van Nunen be treurde het dat de economie in de Vijfde Nota 'bepaald niet voorop staat'. Hij zei dat de be schikbaarheid van ruimte een sterk punt is van Zeeland. Ruimte die ook voor industriële ontwikkeling nodig is. Hij be toogde dat de nota typisch is op gesteld vanuit een volle Rand stad-gedachte: „Zeeland is geen achtertuintje van Holland, dat vrij gehouden moet worden" Ook wethouder G. van Daele van Sluis-Aardenburg zag don kere wolken opdoemen. Hij was bezorgd over het aangeven van grenzen (rode contouren om be bouwing en industrie en groene lijnen om natuur) en de ruimte die de gemeenten krijgen. „Ik heb geen zin in een nota met al leen nieten. Geen wurgende contouren die de toekomst in de weg staan." Raadsel J. Kodde van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie was blij met het vaststellen van grenzen. „Een duidelijke afba kening door contouren geeft helderheid en is positief." Hij zette grote vraagtekens bij het onttrekken van 475.000 hectare grond aan de landbouw.,Hoe ze daar aan komen is een raadsel. De landbouw moet enkel inle veren en daar heb ik moeite mee." Kodde vroeg zich af wat de gevolgen zijn van aanwijzing van Zeeland tot Nationaal Landschap. M. Tempelman van het Bureau voor Toerisme Zeeland was po sitiever over een Nationaal Landschap. Ze zag in een aan wijzing goede kansen. C. Vries man, directeur-generaal ruim telijke ordening van VROM, gaf aan dat de regels voor een Na tionaal Landschap nog inge vuld moeten worden. „Maar er mogen dingen, al moeten die wel tot verbetering leiden. De ge bieden gaan niet op slot." Treurnis Gedeputeerde G. van Zwieten presenteerde drie 'moties van treurnis' tegen de Vijfde Nota: het ministerie van VROM is veel te laat met de nota, waardoor geen richting meer gegeven kan worden aan het beleid van an dere ministeries; de nota wordt vreselijk geheim gehouden, er is maar een handvol exemplaren beschikbaar terwijl de in spraakperiode binnenkort ein digt; in de procedure zit een democratisch gat, er moet een extra inspraakronde worden in gelast. Op dat laatste gaf Vries man weinig hoop. Hij was alleen voor verlenging van de huidige inspraaktermijn. Gedeputeerde Van Zwieten constateerde dat de nota uitgaat van een achterhaald beeld van Zeeland, dat van zo'n tien jaar geleden. Hij wees erop dat de provincie de laatste jaren veel heeft ver anderd op het gebied van ruim telijke ordening, met als uit gangspunten kwaliteit en een zorgvuldig gebruik van de ruimte.De gedeputeerde pleit te voor invoering van een 'open ruimte-heffing', om zoveel mo gelijk activiteiten binnen de be bouwde kom en op bedrijfster reinen te houden. door Famke van Loon DIRKSLAND - Jacques de Mil liano, voormalig Tweede-Ka merlid voor het CDA, heeft zijn oude vak van arts weer opge pakt. Als arts-assistent interne geneeskunde doet hij in het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirksland de komende zeven maanden de benodigde prak tijkervaring op voor zijn huis artspapieren. Begin dit jaar keerde De Millia no de landelijke politiek verbit terd de rug toe. Nadat hij in 1998 al uit de Tweede-Kamerfractie van de CDA stapte, blies hij zijn terugkeer op het Haagse toneel als voorman van de politieke be weging 'Ieder Mens Telt' af. De Milliano ondervond zoveel weerstand dat hij zijn gooi naar de vrijgekomen CD A-zetel van Ank Bijleveld liet varen. De uit Breskens afkomstige ex- CDA'er is nu min of meer weer terug op zijn oude post. Met het diploma basisarts op zak werd De Milliano uitgezonden door Artsen zonder Grenzen en gold hij als boegbeeld van deze orga nisatie. Nu keert hij voorlopig als assistent-arts interne ge neeskunde in het Van Weel-Be thesda Ziekenhuis in Dirksland terug in de gezondheidszorg. Opleiding De Milliano volgt in België de opleiding tot huisarts. In dat ka der vervult hij sinds begin deze week het assistentschap. „Naast de theorie moet hij een soort stage lopen in een zieken huis om wat praktijk-ervaring op te doen. Hij heeft hierbij zijn oog laten vallen op het zieken huis van Dirksland", zegt direc teur O. van de Ridder. Dat De Milliano door zijn poli tieke escapade 'er al even uit is' belet hem volgens de directeur niet de draad nu weer op te pak ken. „Je ziet meer mensen jaren nadat zij hun basisarts-diploma hebben behaald verder gaan. Met zijn werk voor Artsen zon der Grenzen heeft hij zijn basis vaardigheden goed op peil ge houden." Of de ex-CDA'er alle politieke ambities heeft laten varen, is niet bekend. De Millia no was gisteren niet in de gele genheid commentaar te geven. VLISSINGEN - De Walcherse recherche is bezig met een ge compliceerd onderzoek naar een ernstig misdrijf in de famili ale sfeer. Er zijn zeven aanhoudingen verricht. De hoofdverdachte uit Breskens werd door een arresta tieteam van zijn bed gelicht na dat de deur van zijn woning was geforceerd. Hij wordt van zware mishandeling verdacht, dan wel poging tot moord. Het slachtof fer is een vrouw uit Vlissingen. De man beweert bij zijn aan houding zwaar te zijn mishan deld. Volgens politiewoord voerder J. de Beste is er bij de aanhouding niets bijzonders ge beurd. „Er is geen persoonlijk letsel ontstaan." Het politieonderzoek heeft in middels tot nog zes aanhoudin gen geleid. Eén persoon is vrij gelaten. Op verzoek van zijn raadsman heeft de verdachte uit Breskens voor twee dagen het huis van bewaring mogen verlaten om zich te laten behandelen in het ziekenhuis in Brugge. foto Pieter Honhoff lemaal niks meer uit te leggen, iedereen weet precies wat hij of zij moet doen. En ze willen alle maal weten hoe ver we als comi té al zijn." Na afloop van de ruim twee uur in beslag nemende rondgang door het dorp, was Van der Horst moe maar voldaan. „Ja, het is nog een heel karwei hoor. Maar wel ontzettend leuk om te doen." De uitslag van de wedstrijd wordt half september bekend gemaakt. Tijdens de reünie van die middelbare school circuleer- j den al snel de fotomapjes. 1 Nieuwsgierig bekeken de I dertigers eikaars kroost. I „Ach, wat een schatje", j oordeelde de Middelburgse over een kleuterdochter die allerliefst in de camera keek. „Nou", schamperde de moe der, „op die foto welja. Maar de laatste tijd.... er is geen land mee te bezeilen. Wacht maar tot die van jou wat ou der is", voegde ze er waar schuwend aan toe. Er volgde direct bijval van een andere moeder van een vijfjarige koter. „Ja, dat heb ik nou ook. Vroeger dacht ik vaak: 'Is-ie niet om op te vre ten?'. Maar nou denk ik: 'Had ik het maar gedaan!"' Advertentie schoonheidsinstituut Leonie Wilderom Langstraat 41, Arneihjiiden v Telefoon 0118 - 6025116 (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur de Brasserie Salade met geitenkaas (vegetarisch) 13,50 Vispotje basmatirijst en groenten 17,50 Vlaamse stoofschotel ƒ21,50 zaterdag 21 april 11.00-12.00 uur Joke Verweerd Presenteert haar nieuwe roman Parad iso zaterdag 21 april 14.30-16.30 uur Latin Connection Zuid-Amerikaanse muziek Exposities Maand van de Vrijheid Gast-Vrijheid tentoonstelling rond het nieuwe boek van Ada de Lange 'Verhalen van kinderen op reis" de Dageraad Zeeland bij het aanbreken van de dag door Jaap Klein kijk ook op www.bestcwinkelvannederland.nl PgÜas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41