PZC United heeft vers bloed nodig Dekker komt zichzelf tegen Ju Bel eum Real Madrid achteloos langs Galatasaray Melchers valt stil op de Muur van Hoei Politie valt binnen bij duivenmelkers 16 Kampioen van Engeland allang niet meer de beste van Europa Ajax-Vitesse uitgesteld Beslissende nederlaag Baumann Sprintzege Mario Cipollini Voetballers Paok in staking Strickland verkoopt haar medailles Parkoers in Veenendaal aangepast donderdag 19 april 2001 door Leon ten Voorde MÜNCHEN - De beste ploeg van Enge land is allang niet meer de beste van Europa. Gisteravond strandde Man chester United voor de tweede keer op rij in de kwartfinales van de Cham pions League. „Ons seizoen is verlo ren", treurde manager Alex Ferguson na de roemloze eliminatie bij Bayern München (2-1). Hoe wrang kan het toeval soms zijn. Uitgerekend tegen de ploeg waartegen Manchester United twee jaar geleden zijn grootste triomf vierde, leed de kampioen van Engeland z'n bitterste nederlaag sinds tijden. En dat in de stad waar de club ook nog eens z'n grootste tragedie uit z'n historie be leefde, de vliegramp in 1958. Het einde van een glorieus tijdperk kende gister avond in München vele zwarte randen. Op de uitschakeling van Manchester United viel overigens niets af te dingen. Bayern München toonde zich in de tweeluik met de Mancunians (1-0 en 2- 1) sluwer en effectiever en voltrok met een lachend gezicht het vonnis over de club, die twee jaar geleden nog de zege in de Champions League-finale in de slotfase voor de ogen van de Duitse kampioen wegkaapte. Reputatie De druk was de afgelopen dagen voel baar in het kamp van Manchester Uni ted. De derde landstitel op rij werd af gelopen zaterdag slechts op een be scheiden wijze gevierd, alsof het een tussendoortje, een verplicht nummer betrof. United had andere dingen aan het hoofd, een hoger doel voor ogen: de Champions League. Want een tweede vroegtijdige aftocht uit Europa - vorig jaar was Real Madrid in de kwartfina les superieur - zou de reputatie van de club ernstig schaden. Maar wat velen al wisten werd gister avond in het uitverkochte Olympiasta- dion van München nog eens bevestigd: dit United is nog goed genoeg om met harde hand de Premier League te rege ren, maar heeft niet meer de klasse voor een heldenrol in Europa. De glans is er af bij de ploeg, die vooral in offensief volledig lamgeslagen is. De uitschake ling kwam dan ook niet onverwacht. ,,We spelen het hele seizoen al niet echt overtuigend", vond ook Ferguson. Zelfs het weinig sprankelende Bayern bleek dit keer te sterk voor het ver bleekte sterrenensemble, dat machte loos het noodlot tegemoet trad. Al na vijf minuten boorde de Braziliaanse sluipschutter Giovane Eiber het laat ste sprankje hoop de bodem in: 1-0. De totale ontmaskering kreeg vervolgens vijf minuten voor rust gestalte toen Mehmett Scholl uit een van de spaarza me Duitse counters de genadeklap aan de gasten uitdeelde: 2-0. Ryan Giggs deed meteen na de pauze nog wel wat terug voor United, maar die treffer gaf de ploeg niet het gewenste nieuwe elan. Een tweede mirakel binnen twee jaar tegen dezelfde opponent bleek teveel gevraagd. De rijkste club van de wereld liet ook in München lange tijd weer een armzalige indruk achter. De gasten hadden wel veelvuldig de balmaar speelden veel te voorspelbaar en dwongen nauwelijks iets af tegen de calculerende thuis ploeg, die tevreden achterover leunde na de rappe voorsprong. Ontmanteling Mehmet Scholl (rechts) heeft Bayern München op 2-0 gezet. Paul Scholes (links) en doelman FabienBarthez van Manchester United zijn verslagen. foto Kai Pfaffenbach/Reuters „Er zullen nu wel koppen gaan rollen, dat kan gewoon niet anders", overzag aanvoerder Roy Keane de gevolgen van de vroegtijdige ontmanteling. Keane besefte als geen ander dat deze ploeg van United meer geschiedenis dan toe komst heeft. Volgens Keane heeft de clubleiding te lang geparasiteerd op het succes van de afgelopen jaren. „Het lijkt me nu wel duidelijk dat we vers bloed nodig hebben. Om de kwali teit van de selectie in de komende jaren te waarborgen zal er fors geïnvesteerd moeten worden." Bayern München - Manchester United 2-1 (2-0). 5. Eiber 1-0,40. Scholl 2-0, 48. Giggs 2- 1. Scheidsrechter: Pereirci (Por). Aantal toe schouwers: 63.000. Bayern München: Kahn; Kuffour, Anders- son, Linke en Sagnol; Jeremies, Effenberg, Tarnat en Scholl (88. Sergio); Eiber (64. San ta Cruz) enJancker (35. Zickler). Manchester United: Barthez; Gary Neville, Stam, Brown (85. Chadwick) en Silvestre; Butt (78. Solskjaer), Keane, Scholes en Giggs: Cole en Yorke (66. Sheringham). GPD door Gerrit Hendriksen MADRID - Voor wie er nog aan mocht twijfelen: de bekerhou der is nog altijd favoriet in de Champions League. Real Ma drid liet zich in Istanbul als re gerend vorst, na met 0-2 te hebben voorgestaan, nog bijna opknopen door Galatasaray. In eigen stadion was de Konink lijke gisteravond heer en mees ter. Real schoof de Turken haast achteloos terzijde. Dat duurde nog geen 45 minuten: 3-0. Bij rust was de eindstand al bereikt. Volkomen verdiend door een elftal dat uitblinkt door z'n bij na ideale combinatie van ster ren met kwaliteiten op velerlei terrein. Behoudens de openingsfase was Galatasaray, de laatste jaren toch een bekende verschijning in het gevorderende toernooi met de Uefa Cup van vorig sei zoen en de Super Cup (tegen Real) als hoofdprijzen, nergens. De Madrilenen dicteerden het duel, met ditmaal Steve McMa- naman in een opvallender lei dende rol dan Luis Figo. De Engelse regisseur had een be langrijk aandeel in twee treffers (van Raul en Helguera). Voor rust maakte Raul er nog 3-0 van. In de pauze sloeg de overmacht in de achterhoofden van de Spaanse spelers onbewust door naar gemakzucht. Dat het ook in de tweede helft nog een wed strijd bleef, was alleen te dan ken aan de Turken. Die deden aandoenlijk hun best te laten zien dat hun plaats in de kwart finale niet op toeval berustte. De 36-jarige Hagi kreeg ieder een mee in de strijd. Die werd in de slotfase zowaar nog grimmig. Er dreigde zelfs even oproer. De Spaanse aanhang achter het doel van Taffarel ging meedoen, Okan ging neer en beweerde ge raakt. te zijn door iets dat vanaf de tribune kwam gevlogen. Frisk laste een adempauze in. Real Madrid (Spa) - Galatasaray (Tur) 3-0 (3-0). 15. Raul 1-0, 29. Hel guera 2-0, 37. Raul 3-0. Scheids rechter: Frisk (Den). Gele kaart: Okan, Umit, Hasan, Fatih, Bulent (Galatasaray). Aantal toeschou wers: 75.000. Real Madrid: Casillas; Salgado, Ka- ranka, Hierro en Roberto Carlos (90. Solari); Helguera, Makalele, Figo (86. Savio) en McManaman; Raul en Guti (75. Flavio Conceigao). Galatasaray: Taffarel; BülentKork- maz, Emre Asik, Fatih Akyel; Emre Belozoglu, Okan, Kaya Suat (46. Bülent Akin), Hagi, Umit Davala en Hasan (67. Arif); Jardel. ANP AMSTERDAM - De competitiewedstrijd tussen Ajax en Vi tesse gaat zaterdagmiddag niet door. De politie beschikt over onvoldoende agenten om de supporters van de Arnhemse club naar de Arena te begeleiden. De KNVB gaat in overleg met beide clubs en de gemeente Am sterdam op zoek naar een nieuwe datum. De wedstrijd tussen Ajax en Vitesse was oorspronkelijk vastgesteld op zondag22 april. Het duel is een dag naar voren gehaald omdat bonds coach Louis van Gaal al op zondag met de voorbereiding op de interland tegen Cyprus begint. Het WK-kwalificatieduel wordt woensdagavond in Eindhoven gespeeld. Ajax-Vitesse is uitgesteld op verzoek van de politie. Mede als gevolg van de mkz-crisis waren er te weinig agenten beschik baar. De gemeente Amsterdam stelde nog voor de wedstrijd zonder supporters van Vitesse af te werken. Dat was voor de Arnhemse club en de KNVB onbespreekbaar. ANP DARMSTADT - Dieter Baumann mag komend weekeinde de finitief niet meedoen aan de marathon van Hamburg. De rechter wees de eis van de voormalige olympische kampioen van de hand. Als de organisatie de 36-jarige Duitse atleet toch zou laten deelnemen aan de marathon, lopen de andere 20.000 deelnemers het gevaar te worden geschorst. De internationale atletiekfederatie IAAF nam deze draconi sche maatregel eerder dit jaar al bij het Duits indoorkampi oenschap op de 3000 meter. Toen gingen de finalisten interna tionaal in de ban omdat ze waren uitgekomen tegen een atleet die tot februari 2003 is geschorst wegens het gebruik van een verboden spierversterkend middel. DPA/RTR HUESCA - Wielrenner Mario Cipollini is het nog niet ver leerd: sprinten. De Italiaanse profrenner bewees dat woens dag in de eerste etappe van de Ronde van Aragon. 'Mooie Mariowas na een rit over 152,6 kilometer van Huesca naar Barbastro de snelste in de massasprint. Het was tevens Cipollini's eerste aansprekende zege van het seizoen. Bij Mi laan - San Remo moest hij zijn meerdere erkennen in de Duit se specialist Erik Zabel. Maag- en darmklachten waren hem vorige weeknog de baas. Daardoormiste de 34-jarigeItaliaan de semi-klassieker Gent-Wevelgem. ANP SALONIKI - De voetballers van Paok Saloniki hebben woensdag het werk neergelegd. Ze staken uit onvrede over achterstallige betalingen. De spelers hebben in totaal 3,5 mil joen gulden tegoed van hun werkgever. Paok verkeert in financiële moeilijkheden. Die zijn er niet minder op geworden nadat de eigenaar er niet in was geslaagd een koper voor zijn club te vinden. De spelers hebben ver klaard tot zaterdag te zullen staken. Zondag staat de compe titiewedstrijd tegen Panathinaikos op de rol. SID MELBOURNE - Shirley Strickland heeft haar collectie me dailles op een veiling in Melbourne verkocht voor een half miljoen gulden. De opbrengst heeft ze bestemd voor de bekos tiging van de studies van haar elf kleinkinderen. Strickland (75) won zeven olympische medailles, waarvan drie keer goud. Ze won de 80 meter horden in Helsinki 1952 en Melbourne 1956. Bovendien was ze in Melbourne lid van de gouden estafetteploeg op de 4x100 meter. Tot de collectie van Strickland behoorden ook een ridderorde I en negen aandenkens voor het verbeteren van wereldrecords. RTR wmtÊmmmammÊÊmm doorSven Remijnsen HOEI - In haar jacht op de lei derstrui in de wereldbeker vond Mirjam Melchers gisteren de Muur van Hoei op haar weg. Na drie tweede plaatsen op rij kwam Melchers in de Waalse Pijl, de vierde wereldbekerrace van het wielerseizoen, niet ver der dan de negende plaats. Anna Millward verstevigde haar leidende positie in het klassement. De Australische, tot voor kort beter bekend als Anna Wilson, moest in de wed strijd over 93,5 kilometer alleen haar meerdere erkennen in Fa- biana Luperini. De Italiaanse klimster, in 1998 al eens de beste in de Waalse klassieker, reed halverwege de steile Muur van Hoei ogenschijnlijk eenvoudig weg uit de omvangrijke eerste groep. Millward, winnares van de eerste twee wereldbekerwed strijden in Australië en Nieuw- Zeeland, beperkte het verschil tot negen seconden, waar Mel chers er 24 moest toegeven. Muur De Nederlandse kopvrouw van de Italiaanse Acca Due-forma- tie reageerde gelaten op haar mislukte missie. „De Muur van Hoei is iets te steil voor mij. Ik moest ook veel werk doen in de slotfase. In onze ploeg hadden een paar rensters een mindere dag, zodat ik voor mijn gevoel alleen zat. Wilson zat op 'r ge mak. Haar ploeg was heel sterk, het leek wel een stel beulen. Ze hoefde geen trap te veel te doen. Halverwege de Muur ging ze me voorbij. Toen was het meteen gebeurd." Piek Ondanks haar nederlaag in de Waalse Pijl acht Melchers zich nog niet kansloos in de strijd om de wereldbeker. „Ik ben nog niet in zo'n bloedvorm als Wilson. Ik hoop dat haar piek binnenkort voorbij is. Hier had ik graag de wereldbekertrui veroverd, maar de ploeg kwam te kort, zo simpel is het. Gelukkig zijn er nog een hoop wedstrijden te gaan. Ik moet en zal ooit eens winnen in de wereldbeker." Met de 21ste plaats en een ach terstandvan 59 seconden op Lu perini was Chantal Beltman de beste renster van de nationale selectie. „Ik begon als vijfde aan de klim, die ik nooit eerder had gereden", verklaarde ze. „Mijn lichaam is er te zwaar voor, heb ik nu gemerkt. Teleurgesteld ben ik niet. Mijn seizoen begint straks pas." Dat laatste is nog maar de vraag. Het wielerjaar voor de vrouwen is nog altijd niet op gang gekomen, omdat veel wed strijden zijn afgelast in verband met de aanhoudende mond- en klauwzeercrisis. Ten onrechte, volgens bondscoach Herman Snoeyink. „De mkz-maatrege- len in Nederland zijn wel heel erg rigoureus. In België en Duitsland kijken ze daar toch anders tegenaan. Bij mij op de club mag bijvoorbeeld niet wor den gefietst, terwijl er in de ver re omtrek geen dooie kip rond loopt." Achterstand Door de mkz-perikelen lopen de rensters van de nationale selec tie een steeds grotere achter stand op. Snoeyink: „Dit was pas onze tweede klassieker van het seizoen. We rijden te weinig wedstrijden om in vorm te kun nen komen. En dan kun je wel op trainingsstage gaan, maar daar kom je de besten van de wereld niet tegen." VEENENDAAL - Het uitbre ken van het MKZ-crisis heeft de organisatie van Veenendaal - Veenendaal genoodzaakt het parkoers grondig aan te passen. De wielerwedstrijd, die van daag wordt gehouden, kent nu een compacte vorm met lussen van 20 en 40 kilometer. De besmettelijke dierziekte mond- en klauwzeer maakt de beklimming van de Posbank niet mogelijk. Het gebied rond Kootwijkerbroek moet worden gemeden en ook Ede, de Ame- rongseberg en de dijk bij Wijk bij Duurstede vormen knelpun ten. „Die laatste plaatsen zijn dan wel niet afgesloten, maar er staan overal borden het gebied te mijden. Daarom vind ik het niet verantwoord om er een wie- Ierkaravaan doorheen te stu ren", aldus organisator Job van Schuppen. Het gebied rond Berg en Dal was al uit het parkoers verdwenen. Het peloton gaat de Waal niet meer over. De wedstrij d bestaat nu uit twee lussen van 40 kilometer, zes lus sen van 20 kilometer en een afsluitende omloop in Veenen daal. ANP Waalse Pijl loopt voor Rabo-ploeg uit op deceptie door Edward Swier HOEI - Je kan je soms ook te goed voelen, overlopen van zelfvertrouwen en daardoor jezelf vergissen of zelfs over schatten. Erik Dekker over kwam het gisteren in de Waal se Pijl. De Drent reed solo een gat van ruim twee minuten naar de kopgroep dicht, maar moest aldaar - bij een tempo versnelling van de ook aange sloten Rik Verbrugghe - op tien kilometer van de meet passen. Het gevolg? Het hele strij dplan van de Rabobank-ploeg lag overhoop. De kaart Michael Boogerd was in een dergelijk laat stadium niet meer te spe len, de zege dus direct onbe reikbaar. Verbrugghe had aan merkelijk beter getimed en zijn krachten wel gedoseerd. De Lotto-renner soleerde op de Muur van Hoei naar de eer ste Belgische zege sinds 1989. Toen won Claude Criquielion, nu nota bene Verbrugghe's ploegleider. En de beste Rabo? Boogerd, op een voor hem te leurstellende negende stek. In de Tour de France van 2000 wist Erik Dekker niet wat hem gebeurde. Kwamen er, toen het eerste dagsucces eenmaal daar was, onvermoede krach ten bij de Drent los. Gisteren, in de Waalse Pijl, wist Dekker opnieuw niet hoe hij het had. Met groot gemak had de der tigjarige Rabo-renner, de fi nale van de 'voorwedstrijd van Luik-Bastenaken-Luik' had reeds een aanvang genomen, een kloof van ruim twee minu ten met acht ultra-vroege vluchters - onder wie Domo- Hollander Koos Moerenhout en Rabo-collega Grischa Nier- mann - dichtgereden. Maar, opeens was het op. Tikkie beter „Je kan moeilijk zeggen dat ik slecht was, want dan rijd je niet zomaar zo'n kloof dicht. Maar Verbrugghe was klaar blijkelijk een tikkie beter. Ik merkte al meteen toen-ie aan pikte dat hij sterk was, hij keek niet op of om. Als je me vooraf gezegd had 'je komt voorop met Verbrugghe en die schudt je er op de Muur van Hoei af' dan had ik dat kunnen begrij pen. Hij is een duidelijk betere klimmer. Maar nu was het op de Ben-Ahin gedaan. Dat was tien kilometer te vroeg eigen lijk. Zonde, van de tactiek, ja." Michael Boogerd (midden) rijdt voorop bij de beklimming van de Muur van Hoei. foto Yves Herm/Reuters Dekker trok dus het boete kleed deels over de verkleum de schouders. Dacht na of hij zich niet langer in de schoot van het peloton had moeten verstoppen, zoals alle grote namen gistermiddag overi gens deden. Hij had daar Boo gerd van dienst kunnen zijn. Vroeg zich stilzwijgend af of hij niet later had moeten gaan, of langer de tijd had moeten nemen voor de jump van pelo ton naar kopgroep. Ploeglei der Adri van Houwelingen had zich ook verbaasd, zelfs een beetje zitten verbijten. „Toen ik, vlak voor Dekker weg sprong, informeerde hoe hij zich voelde, was het antwoord 'goed'. Daar stem je dan toch je plannen op af. Het leek zo ide aal. Dat Dekker hier niet wint, dat valt me niet tegen. Maar de manier waarop wel." Boogerd, die zijn ultieme test voor Luik-Bastenaken-Luik niettemin als geslaagd be schouwde, viel zijn teamge noot niet af, maar wist zich wel een gevangene van het sys teem. „Het was een hele rare nerveuze, haast chaotische koers. En wat de rest bezielde weet ik niet hoor. Zelfs toen wij met Niermann en Dekker twee mannen voorop hadden, zaten zenaar ons te kijken. Alsof wij ze wel weer even terug zouden pakken. Onbegrijpelijk. Toen Dekker er voor af moest, heb ik nog geprobeerd de achtervol ging te organiseren, maar nie mand wilde helpen. Als we ge- zamenlij k wat op touw hadden gezet, hadden we nog voor de overwinning kunnen rijden. Nu hebben wij als enige wat initiatief getoond." Verbrugghe Daarmee deed Boogerd, onbe doeld waarschijnlijk, onrecht aan de prestatie van Ver brugghe. Gelijk Dekker was ook hij op de Cöte de Bohissau zijn rustig pedalerende colle ga's in het peloton zat. Een maal aan het front zette Ver brugghe zich aan kopeen voor een zijn concurrenten lossend. Ivan Basso was op de Muur van Hoei cle laatste die moest passen. Verbrugghe, 26 jaar en woon achtig in Chaudfontaine, is een van de exponenten van een hei-boren Lotto-formatie. In de tijd van Jean-Luc Vanden- broucke hing een bepaald on frisse geur rond de ploeg. Do- pingkwesties, fraude en mis bruik van overheidsgeld zelfs worden nog onderzocht door justitie. De meerijders van weleer vliegen er nu - met Cri quielion, Walter Planckaert en Jos Braeckevelt aan het stuur - echter in en komen ongetwij feld in aanmerking voor een van de resterende Tour-wild cards. Eind maart won de Belg, die geboren is in Tienen op de Waals-Vlaamse grens, zowel de tijdrit, de rit-in-lijn als het eindklassement van het Crite rium International. „Maar dit is natuurlijk mijn mooiste zege ooit, voor eigen publiek toch. Vroeger, toen ik hier nog vlak bij woonde, reed ik zes, zeven keer per dag de Muur op. Alle details kende ik, en de laatste geheimpjes heeft Claude Cri quielion me verklapt." GPD van onze sportredactie KORTRIJK - In België zijn bij diverse duivenliefhebbers en handelaars in duivenproducten geneesmiddelen in beslag geno men die als doping zouden kunnen worden gebruikt. Dat gebeurde tijdens tachtig huis zoekingen over heel Vlaande ren. Alles draait rond producten van de Duitse firma Röhnfried. Dinsdag viel de federale politie binnen bij ongeveer tachtig dui venliefhebbers en leveranciers van duivenproducten in Vlaan deren. Volgens de Kortrijkse procureur Louis Denecker, die de huiszoekingen coördineerde, was de actie ingegeven door een onderzoek van een laboratori um van de Gentse universiteit. Daar werden bij analyses van duivenproducten gevonden die gebruikt kunnen worden als do ping. De Farmaceutische Inspectie begon op haar beurt een onder zoek, waaruit bleek dat de ge neeskundige producten in Bel gië worden ingevoerd. Procureur Denecker maakte gisteren bekend dat er 'grote hoeveelheden' in beslag werden genomen. Om welke producten het gaat, wilde hij niet kwijt. Er wordt nu nagegaan of er voor de producten een vergunning werd uitgereikt door het ministerie van Volksgezondheid en of ze verkregen werden via een voor schrift. Er zijn geen aanhoudin gen verricht. Diergeneeskundige producten, zoals antibiotica, mogen alleen via apothekers en dierenartsen worden verspreid. GPD (Advertentie) De telefoon bestaat 125 jaar. Vier het mee bij Primafoon. Chicago® 330S pakket Digitale draadloze telefoon met 2 handsets. •Geheugen voor 10 telefoonnummers «Lange stand-by tijd en gesprekstijd •Geschikt voor NummerWeergave met datum en tijd •Uit te breiden tot 6 handsets Kom langs, bestel via 0800-1515 of surf naar www.primafoon.nl De actie loopt tot en met 13 mei 2001. f (MmmsSi b ««li •JüÉiüiü iLik-aÉse J SCHOlfs ■HSMmk 125 jaar telefoon ^28?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 40